dondurucuda patates nasıl saklanır / Derin Dondurucuda Patates Nasıl Saklanır? — Saklama Rehberi

Dondurucuda Patates Nasıl Saklanır

dondurucuda patates nasıl saklanır

Tomurcuklanmadan Patates Nasıl Saklanır?

Türk mutfağının temel besinlerinden biri olan patates, kızartma, haşlama, fırınlama, közleme gibi birçok farklı yöntemle pişirilir. Hemen her yemeğin içerisinde kullanılan bu besin, kısa süre içinde tüketilmelidir. Aksi takdirde yeşermeye ve filizlenmeye başlar. Bu da patatesin yenilemeyecek bir hale gelmesine neden olur. Eğer patateslerin ziyan olmasını istemiyor, fazla fazla alıp güvenle saklamak istiyorsanız, sizler için hazırladığımız patates saklama yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

Patatesleri saklamadan önce mutlaka temizlemeniz gerekir. Ancak asla yıkamayın. Bunun yerine temiz bir bulaşık süngeri veya fırça kullanın. Patatesin üzerinde kalan çamurları, bu sünger yardımıyla nazikçe ovalayarak çıkartabilirsiniz. Bu işlemi yaparken patatesin kabuklarına zarar vermemeye de özen gösterin. Ancak daha önce söylediğimiz gibi patateslerin suyla temas etmemesine özen gösterin. Aksi takdirde patatesler, kısa sürede bozulacaktır.

Patates Nasıl Saklanır?

1. Patatesleri, plastik torba içinde saklamayın. Bunun yerine hava geçiren çuval, sepet veya kutuların içerisine koyun.
  2. Eğer karton kutunun içinde saklayacaksanız, hava alması için kutunun birkaç yerinde delik açmayı unutmayın. Patatesleri saklama süresini uzatmak için, tabanına kese kağıdı yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.
  3. Patatesleri uzun süre muhafaza edebilmek için, soğan ve sarımsakla bir arada saklamayın. Çünkü bu durum, patateslerin olgunlaşma süresini hızlandırır. Hızla olgunlaşan patatesler de, daha hızlı bozulmaya başlar.
  4. Patatesleri doğrudan güneş alan ortamlarda saklarsanız, kısa süre içinde tomurcuklanmaya başladığını görürsünüz.
  5. Patateslerin tomurcuklanmasını önlemek için, serin, karanlık ve hava alabilen bir ortamda muhafaza edin.
  6. Eğer kileriniz yoksa, patatesleri evin en az ışık alan odasında muhafaza edebilirsiniz.
  7. Patatesleri haftada bir kez kontrol edin. Eğer içlerinde tomurcuklanmaya başlayan varsa, hemen diğerlerinden ayırın.

Soyulmuş Patates Nasıl Saklanır?

Kabukları soyulmuş patatesleri, yağ ve tuz ile kaplayın. Ardından buzdolabı poşetine koyarak ağzını bağlayın. Soyulmuş patatesleri bu şekilde, buzdolabında gün, buzlukta ise uzun süre muhafaza edebilirsiniz. Ancak patatesleri kullanmadan önce suyla durulayıp tuzundan arındırmayı unutmayın.

Doğranmış Patates Nasıl Saklanır?

Buzlukta patates nasıl saklanır?

• sevim kumsal

ne olarak gözde hanım haşlama falan mı?

8 yıl 10 ay önce0
  • Glmsr

Ben kızartmalık doğrayıp az yağ ve çok az Tuzla ovalayıp poşetleyip atıyorum bişey olmuyor

8 yıl 10 ay önce2
  • Metanet Tanrıverdi

ben olmaz diyorum cunku patates donunca ozelliyini kaybediyor,kulanilmaya yararsiz hale geliyor. sogan patates yuksek soguk havayi sevmeyen bikiler

8 yıl 10 ay önce5
  • mutfaktakimelekk

Suna Hanım&#;a katılıyorum patates buzluktan direkt çöpe gidiyo. Glmsr hanımın yöntemini denesek guzel sonuc verir mı acaba

8 yıl 10 ay önce2
  • elos (ELVAN CETINKAYA)

Boregi coregi kurabiyeyi sarmayi falan buzluga atiyoruz tamam da patatesi niye buzluga koyalim yaz kis bulunan bir sebze bence gerek yok

8 yıl 10 ay önce0
  • zeynep i

Katiliyorum elvan abla bence bosa buzlukta yer tutar bence onun yerine yaz sebzelerinden koyun senenin her doneminde patates boldur cok sukur

8 yıl 10 ay önce2
  • Emel Eren

bu konuda bende düşünüyordum nasıl saklayabilirim diye Gözde Hanım sormuş. Glmsr ve Hatice Kutlu Hanım tavsiyeleri denemeye değer.çünkü patates bulunamadığından değil bazen yemek yaparken fazla soyulmuş doğranmış oluyor fazla patatesi de çöpe atacak değiliz daha sonra değerlendirmek istiyoruz bunun için buzluğa koymak gerekiyor.

8 yıl 10 ay önce2
  • elos (ELVAN CETINKAYA)

Suyun icindede bekletilebilir ben oyle yapiyorum tavsiye ederim

8 yıl 10 ay önce1
  • Metanet Tanrıverdi

fazla soyulmus arta kalan patatesler buzdolabinin alt kosesinde suyun icinde durdurulur o da fazla deyi en gec 2 gun sonra baska yemeye kullanilir. normal kis aylarinda bir bakiyorsun patatesi soguk almis hic farketmedinizmi kullanilmiyor tadi olmuyor su toplamis oluyor tamamile yararsiz hale geliyor.

8 yıl 10 ay önce2
  • Glmsr

Bende buzluk olayına sıcak bakmıyorum ama artan patatesler hemen karardığı için bu yolu duydum ve uyguladım doğrusu suda bekletince bozulmadığını yeni öğrendim artık öyle yaparım. Benim dediğim yöntemle yapıp buzluktan çıkan patatesleri çözülmeden kızartınca çıtır çıtır oluyor iyi hoş ama buzluğumda yer tutmasınıda istemem. Bir kavanozda su içinde saklamak daha iyi bir fikir zaten nerdeyse gün aşırı kullandığım bir sebze bilgi için teşekkürler

8 yıl 10 ay önce0
  • elos (ELVAN CETINKAYA)

Gulumser hanim sizin dediyiniz sekilde buzluk reyonlarinda olan dogranmis hazir patates acil olunca bende onlari kullaniyorum gercekten citir citir oluyor

8 yıl 10 ay önce0
  • Ayşe Reyhan

Mesele patatesin bulunmamasi degil. Acil misafir geldiginde hazirda direk kizgin yaga atabilecegimiz patatesin bulunmasi. O yuzden ben de denemeyi dusunuyorum. Cunku patates soymak dogramak kolay gibi gozukse de cok vakit alan bi islem. Ozellikle patates kizartmasinin cerez niyetine tuketildigi dusunulurse. Ayrica dikkat ettiyseniz marketten aldigimiz donmus patatesler cok az yag cekiyor bence daha saglikli. İcindekiler kismina baktim patates ve bitkisel yag yaziyordu sadece. Bence denemeye deger.

8 yıl 1 ay önce0
  • Fatma Ak.

Kızartmalık doğrayarak buzdolabı poşetine koyup buzluğa kaldırabilirsin kızartmalık olarak biliyorum sadece kızartacağın zamanda çıkarır çıkarmaz başlayabilirsin kızartmaya annemin taktiği tadında bir sıkıntı olmuyor tadında.

8 yıl 1 ay önce0
  • Profil fotoğrafı

Ben ucuz diyerek 2 çuval patates aldımonash.pw on gün geçti ,patatesler çillenmeye başladılar.Şimdi bu kadar patatesi nasıl değerlendireceğiz?Birgün çocuklarla oturup hep beraber kabuklarını soyup ne yapacaksak yapmamız lazımonash.pwımcı olursanız çok sevinirim.

5 yıl 4 ay önce0
  • nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır