özel üniversite zam oranları 2023-2024 / Üniversite Ücretlerine Zam mı Geliyor? Özel Üniversite Zam Oranları Ne Kadar?

Özel Üniversite Zam Oranları 2023-2024

özel üniversite zam oranları 2023-2024

Özel okul ücretlerine zam: Fiyatlar ne kadar arttı, zam oranı nasıl belirleniyor?

Özel okul ücretlerine eğitim öğretim yılında yapılacak zam oranı belli oldu. Özel okullar yüzde 65’e kadar zam yapabilecek. Özel okul ücretleri zam oranı yılında yüzde 37'ydi. Türkiye İstatistik Kurumu’na göre ise okul ücretlerinde tüketici enflasyonu daha düşük seviyede seyrediyor. 

TÜİK’e göre orta öğretim ücretleri Aralık ’e yıllık yüzde 30 yükseldi. Bu oran geçtiğimiz yıl aynı dönem yüzde 17 olmuştu.

Özel okul ücretleri nasıl tespit ediliyor?

Özel okulların ücretleri Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'nin Maddesine göre belirleniyor. Kurumlar; öğrenci ve kursiyer ücretlerini, veli veya kursiyerlerle yapacakları Bakanlıkça belirlenerek Genel Müdürlük internet sayfasında yayımlanan özel sözleşmelerinde, verecekleri eğitim ve öğretim imkanlarına, gelişmelerine imkan verecek yatırım ve hizmetler ile diğer işletme giderlerine göre ücreti tespit ediyor.

Özel okul ücretlerinde zam nasıl belirleniyor?

Özel okulların ara sınıflarına naklen kaydolacaklar ile özel okullara devam eden öğrencilerin eğitim ücreti aynı yönteme göre hesaplanıyor. 

Eğitim ücreti, bir önceki eğitim öğretim yılında ilan edilen eğitim ücretine; bir önceki yılın ortalama (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi+Tüketici Fiyat Endeksi) /2 oranına en fazla yüzde 5 artış yapılarak belirleniyor. 

Yani yıllık ÜFE ile TÜFE toplanıp ikiye bölünüyor ve bunun üzerine yüzde 5 eklenerek fiyat oluşturuluyor. Ancak yıllık değişim değil; TÜİK’in oniki aylık ortalamalara göre değişim oranı dikkate alınarak hesaplama yapılıyor.

Özel okul ücretleri ne zaman açıklanıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı ocak ayı başında bir sonraki eğitim öğretim yılında geçerli olacak zam oranını açıklıyor. Bunun ardından özel okullar ocak ayından itibaren en geç mayıs ayında ücretleri ilan ediliyor.

Özel eğitim kurumları MEB tarafından duyurulan ücret artışının üzerinde bir artış yapamıyor. 

Eğitimde enflasyon TÜFE’nin altında

TÜİK verileri eğitimde enflasyonun TÜFE’den daha düşük seyrettiğini gösteriyor. Aralık ’de yıllık enflasyon yüzde 64 olurken eğitim ana grubunda yıllık artış yüzde 37’de kaldı. Aralık ’de ise eğitim grubunda yıllık enflasyon yüzde 17 olmuştu.

TÜİK verilerine göre okul öncesi eğitim ve ilköğretim ücretleri son bir yılda 30 artış gösterdi. Ortaöğretimde yıllık artış yüzde 30 gerçekleşirken üniversite ücretleri ise Aralık itibariyle son bir yılda yüzde 53 zamlandı.

"10 okuldan biri kapandı"

Öte yandan özel okullar son dönemde hızla artan enflasyon sebebiyle zor durumda kaldıklarını bildiriyor. Özel Eğitim-Öğretim Derneği (ÖZDEBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay, geçtiğimiz yıl ’ü aşkın özel okulun kapandığını açıkladı. 

Buna göre ’de faaliyette olan her 10 okuldan biri kapanmış oluyor. Ekonomim’e konuşan Naci Atalay, yılını “Sektörün son 40 yıldaki en zor yılı” olarak değerlendirdi.

Atalay, özel okul fiyatlarında artışın geçtiğimiz yıl yüzde 36 ile sınırlandırıldıklarını belirterek yıl içinde yaşanan enflasyon artışı ve enerji maliyetlerindeki artışları fiyatlarına yansıtamadıklarını kaydetti. Bu nedenle özel okul fiyatları ile okulların sabit maliyetleri arasında ciddi bir makas oluştuğuna dikkat çeken ÖZDEBİR Başkanı şöyle konuştu: “Özel okullar artışları sübvanse etmek durumunda kaldı. Elektrik ve doğalgazdaki artışlar da yüzde ’ü buldu. Pek çok okulun elektrik ve doğalgaz giderleri kiradan çok daha yüksek tutarları buldu. Konutlarda yüzde 25 olan kira sınırlaması iş yerleri için yok. Herkes vicdanına göre yüzde ’lere varan artışlar talep ediyor.”

Biruni Üniversitesi Eğitim Ücretleri &#; Ödeme Koşulları Nasıldır? bu yazımızda Özel Üniversitelerden olan Biruni Üniversitesi eğitim ücretleri ve ödeme koşulları hakkında bilgi vereceğiz. Gelin birlikte Biruni Üniversitesi yıllık Ne Kadar, Kaç Taksit? Biruni Üniversitesi Tercih İndirimi Var mı? öğrenelim&#;

Biruni Üniversitesi Eğitim Ücretleri

biruni universitesi egitim ucretleri

YKS sınavı sonrasında tercih yapacak adaylar Özel Üniversite Ücretleri hakkında araştırma yapmaya başladı. Devlet ve Vakıf Üniversiteleri yanı sıra Özel Üniversite tercih edecek adaylar Özel Üniversite Ücretlerini merak ediyor. Özel Üniversite Ücretleri her Bölüm İçin Yıllık olarak hesaplanır. Bu yazımızda, Biruni Üniversitesi Eğitim Ücretlerini bulabilirsiniz.

yılında Dünya Eğitim Vakfı tarafından İstanbul’da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Üniversite ismini Müslüman bilim adamı Biruni’den almaktadır. Biruni Üniversitesinde sağlıkla ilgili tüm bölümleri içeren Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ile birlikte Eğitim Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültesi olmak üzere 6 Fakülte, Enstitü ve Meslek Yüksekokulu kapsamında toplamda 26 program mevcuttur.

İstanbul şehir merkezinde konumlanmış, ulaşımı kolay (Marmaray Kazlıçeşme istasyonuna, Cevizlibağ metrobüs durağına, Avrasya Tüneline yakın) Topkapı Surları’nın karşısında, yeşillikler içinde, İstanbul’un tarihi dokusuyla iç içe bir kampüsü mevcuttur.

Biruni Üniversitesi Yılı Eğitim Ücretleri Listesi

biruni universitesi yili egitim ucretleri listesi

• Tıp Fakültesi (%25 İndirimli) Ücreti : TL
    %25 İndirimli+%15 Tercih indirimi : ,50 TL
    %25 İndirimli+%10 Tercih indirimi : TL
    %25 İndirimli+%5 Tercih indirimi : ,50 TL
  • Diş Hekimliği Fakültesi (%25 İndirimli) Fiyatı :  TL
    %25 İndirimli+%15 Tercih indirimi : ,50 TL
    %25 İndirimli+%10 Tercih indirimi : TL
    %25 İndirimli+%5 Tercih indirimi : ,50 TL
  • Eczacılık Fakültesi (%25 İndirimli) : TL
    %25 İndirimli+%15 Tercih indirimi : ,75 TL
    %25 İndirimli+%10 Tercih indirimi : ,50 TL
    %25 İndirimli+%5 Tercih indirimi : ,25 TL
  • İngilizce Hazırlık Programı (%25 İndirimli) : TL
    %25 İndirimli+%15 Tercih indirimi : ,75 TL
    %25 İndirimli+%10 Tercih indirimi : ,50 TL
    %25 İndirimli+%5 Tercih indirimi : ,25 TL
  • İlköğretim Matematik Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği (%50 İndirimli) bölüm Ücretleri :  TL
    %50 İndirimli+%25 Tercih indirimi : ,75 TL
    %50 İndirimli+%15 Tercih indirimi : ,25 TL
    %50 İndirimli+%10 Tercih indirimi : TL
  • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (%50 İndirimli) : TL
    %50 İndirimli+%25 Tercih indirimi : ,50 TL
    %50 İndirimli+%15 Tercih indirimi : ,50 TL
  • Bilgisayar Mühendisliği, İç Mimar Çevre ve Tasarımı, Beslenme ve Diyetetik (%50 İndirimli) : TL
  • Moleküller Biyoloji ve Genetik (%50 İndirimli) : TL
    %50 İndirimli+%25 Tercih indirimi : ,25 TL
    %50 İndirimli+%15 Tercih indirimi : ,75 TL
    %50 İndirimli+%10 Tercih indirimi : ,50 TL
  • Hemşirelik Ücretleri (%50 İndirimli) : TL
  • Çocuk Gelişimi, Ergoterapi, Odyoloji (%50 İndirimli) : TL
    %50 İndirimli+%25 Tercih indirimi : TL
    %50 İndirimli+%15 Tercih indirimi : TL
  • Dil ve Konuşma Terapisi (%50 İndirimli) : TL
  • Ebelik (%50 İndirimli) : TL
    %50 İndirimli+%25 Tercih indirimi : ,25 TL
    %50 İndirimli+%15 Tercih indirimi : ,75 TL
  • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon (%50 İndirimli) : TL
  • İngilizce Hazırlık (%50 İndirimli) : TL

Meslek Yüksekokulu Eğitim Ücretleri

• Acil Durum ve Afet Yönetimi, Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Çocuk Gelişimi, Eczane Hizmetleri, Elektronörofizyoloji, İş ve Uğraşı Terapisi, Odyometri, Optisyenlik, Patoloji Laboratuvar Teknikleri,  Radyoterapi Bölüm Ücretleri (%50 İndirimli) : TL
  • Ağız ve Diş Sağlığı, Bilgisayar Programcılığı, Diş Protez Teknolojisi, Diyaliz, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Bölümleri (%50 İndirimli) : TL
  • Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım (%50 İndirimli) : TL
    %50 İndirimli+%15 Tercih indirimi : TL

Uyarı: Sitemizdeki veriler tamamen bilgilendirme amaçlıdır.  Belirtilen ücretlerden bazıları KDV dâhil ve bazıları ise KDV hariç fiyatlardır. Ayrıca belirtilen Ücretler ücretleridir. ücretleri güncellendiğinde sitemizde de güncelleme yapılacaktır.

Tercih yapmadan önce ÖSYM kılavuzunu dikkatlice kontrol ediniz.  Tercihlerinizi kesinleştirmeden önce lütfen ÖSYM verilerini ve ilgili üniversitenin resmi web sayfasını kontrol ediniz.

Biruni Üniversitesi Eğitim Ücretleri Ödeme Koşulları

biruni universitesi egitim ucretleri odeme kosullari

Biruni Üniversitesi resmi web sitesinde yayınlanan Eğitim Ücretleri tablosunun verileri aşağıdaki gibidir.

• 25 Temmuz – 20 Ağustos tarihleri arasında;
  • Nakit veya kredi kartı ile tek sefer yapılan ödemelerde %5 indirimTaksitli ödemelerde;
  • indirim yapılmaksızın eğitim ücretinin %15’i peşin + 7 taksitKayıt yenileme son tarihi 20 Ağustos ’dir.

Biruni Üniversitesi Nerede?

Biruni Üniversitesi İletişim Bilgileri

Yıl Caddesi Protokol Yolu No: 45 Topkapı / İstanbul
8 (BRN)
+90 46 46
[email protected]
[email protected]

Ankara Medipol Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Altınbaş Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Avrasya Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Eğitim Ücretleri

Beykent Üniversitesi Eğitim Ücretleri – Ödeme Koşulları Nasıldır?

Bizi Instagram’dan takip etmek için TIKLAYINIZ

Özel üniversite ücretlerine dev zam!

Özel üniversite ücretleri de Türkiye&#;deki zam tufanından nasibini aldı. Vakıf üniversiteleri, mevcut öğrencilerin önümüzdeki yıl öğrenim ücretlerine ortalama yüzde 70 ile yüzde arasında zam yaptı. Yeni dönem ücretleri Meslek Yüksek Okullarında (MYO) 47 bin TL’den başlayıp, lisanslarda bin TL’ye kadar çıktı.

Türkiye&#;de geçen hafta sonu yapılan ve 3 milyon bin adayın başvurduğu YKS sınav sonuçları, 20 Temmuz&#;da açıklanacak. Sözcü&#;de yer alan habere göre üniversiteler, yılı öğrenim ücretlerini açıklamakta çok temkinli olsalar da, mevcut öğrencilerine akademik yılı için yapılan zam oranları, güz dönemi ve bahar dönemi ücretlerini ortaya çıkardı.

“İlk 5 Tercih İndirimi” duyurusu yapan üniversiteler, YKS sonucuna göre lisans tercihlerinde kendilerini yazan öğrencilere burs yapıyor.

Derece yapan öğrencilere, öğrenim ücretsiz ve üste asgari ücret kadar aylık maaş öneren de var. YKS tercihleri, temmuz sonunda başlıyor.

Yemek ücretlerine yüzde zam yapılan öğrencilerden üniversite yönetimine tepki

YÜZDE 89 ZAM

Üsküdar Üniversitesi, dönem ücretlerini tüm bölümlerde ilk açıklayan üniversite oldu. Tıp fakültesinde geçtiğimiz yıl bin TL olan üniversite, bu yıl tıp fakültesi ücretine yüzde zam ve 10 taksitle bin TL&#;ye çıkardı. Lisans ücretleri bölümüne göre; 79 bin TL&#;den başlıyor.

Haziran ayı sonuna kadar önümüzdeki dönemin öğrenim ücretini peşin yatıran mevcut öğrencilerine, yüzde 10 indirimli kayıt yapan üniversiteler, ödemenin kredi kartıyla tek seferde yapılmasını da istedi. Kayıt yenilemeyi Eylül &#;e bırakan öğrencilere ise indirim yapılmıyor. Bazı vakıf üniversiteleri ise öğrencilere zamları hesaplamada kolaylık olsun diye internet sitelerine robot program ekledi.

TIP EN PAHALI BÖLÜM

Eğitim maliyeti en yüksek bölümlerden olan tıp fakültelerinin, burssuz öğrenim ücreti, üniversiteye göre önümüzdeki yıl bin TL&#;den başlayıp bin TL&#;yi aşıyor.

Üniversiteler tıp gibi yüksek puanlı bölümlere, yüzde 25, yüzde 50 ve yüzde başarı ve tercih bursu veriyor. İlan edilen burssuz ücreti tam ödeyen öğrenci sayısı düşük kalıyor. Bu da, günlerdir tartışılan Robert Kolej&#;in yıllık bin TL olan öğrenim ücretini şu ana kadar ücretini açıklayan üniversiteler içerisinde geçen bir tıp fakültesi olmadı.

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi&#;nin halen burssuz bin TL olan öğrenim ücretlerinde, yılı rakamları açıklanmadı. Robert Kolej&#;in yıllık barınma ve beslenme hariç bin TL olan öğrenim ücreti rekorunu Koç Üniversitesi tıp fakültesinin kırması bekleniyor. Koç Üniversitesi, yılı yabancı öğrenciler için tıp fakültesi öğrenim ücretini 29 bin dolar ( bin TL) olarak açıkladı.

TELE1 İzleyici Hattı

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir