biyoloji 10 sınıf kalıtım soruları çözümlü / Sınıf Biyoloji Soru Modülü - 5 - Eşeye Bağlı Kalıtım - Test 1

Biyoloji 10 Sınıf Kalıtım Soruları Çözümlü

biyoloji 10 sınıf kalıtım soruları çözümlü

Kalıtım Çözümlü Sorular Boşluk Doldurma Doğru & Yanlış Soruları

8.Sınıf Fen Bilimleri kalıtım ile ilgili çözümlü test Soruları, boşluk doldurma ve doğru yanlış soruları ile konu tekrarı ve yazılı sınav öncesi hazırlık yapabilirsiniz.

Soru Sınıf Kalıtım İle İlgili Test
Normal görüşlü baba ile renk körü annenin , normal görüşlü kız çocuklarının olma olasılığı nedir?

A) %25     B) %50     C) %75     D) %Kız çocuklarında hastalığın ortaya çıkması için iki X kromozomunda da bulunması gerekmektedir.
Doğru Cevap D

Soru 2
Bir ailenin 3 erkek, 2 kız çocuğu varsa dünyaya gelecek 6. çocuğun kız olma ihtimali % kaçtır?

A) %25     B) %50     C) %75     D) %Yukarıdaki çaprazlamada da görüleceği üzere %50 dir. Her yeni doğacak bireyin kız veya erkek olma olasılıkları her zaman %50 dir. Daha önce dünyaya gelen kız veya erkek sayısı, bir sonraki cinsiyetin yüzdesini değiştirmez.
Doğru Cevap B

Soru 3
Orak hücreli anemi hastalığıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A) Hastalık vücut hücreleri üzerinden taşınır.
B) Baskın özellikteki genin etkisiyle ortaya çıkar.
C) Alyuvarlar doğal şekillerini kaybetmiş ve orak şeklini almıştır.
D) Bu hastalığa yakalanan bireylerde alyuvarlar, vücut hücrelerine yeterli miktarda oksijen taşımazlar. Orak hücreli anemi çekinik olarak taşınan kalıtsal bir hastalıktır ve vücut hücreleri üzerinden taşınır.
Doğru Cevap B

Yukarıdaki tabloda verilen çaprazlamalardan hangisi veya hangilerinde saf döl bireylerin oluşma ihtimali % dür?

A) Yalnız 1
B) Yalnız 4
C) 1,2 ve 4
D) 1,3 ve 4 Tablodaki çaprazlamalar aşağıda gösterilmiştir.4. çaprazlamada oluşan bireylerin hepsi saf döl (homozigot) genler taşımaktadır.
Doğru Cevap B

Soru 5
Kahverengi gözlü anne ve babanın ilk çocukları mavi gözlü olmuştur. İkinci çocuğun kahverengi gözlü olma olasılığı aşağıdakilerden hangisinde doğru verilmiştir? (Kahverengi göz rengi, mavi göz rengine karşı baskındır.)

A) 1/4     B) 1/2     C) 3/4     D) 1/8 Çekinik genin ortaya çıkması için hem annede hem de babada bulunması gerekir.
K: kahverengi       m: mavi
Yukarıdaki çaprazlamada görüldüğü üzere çocuğun kahverengi gözlü olma olasılığı 3/4 tür.
Doğru Cevap C

Soru 6
Normal bir yumurtanın, aşağıdaki spermlerin hangisiyle döllenmesi sonucunda, Down sendromlu bir birey oluşabilir?

A) 22+X     B) 22+Y     C) 23+Y     D) 21+Y Down sendromlu bireylerin vücut hücrelerinde 46 yerine 47 kromozom bulunmaktadır.
Doğru Cevap C

Kalıtımla ilgili olarak;
I. Mayoz bölünme
II. Melez döllerin fazla olması
III. Saf döllerin fazla olması
IV. Kromozom sayısı
Şeklindeki özelliklerden hangileri eşey hücrelerinin çeşidini artırır?

A) Yalnız I
B) Ive II
C) Yalnız III
D) II ve III I. Mayoz bölünmede parça değişimi meydana gelir.
II. Melez döller farklı genetik bilgiler taşır.
III. Saf döllerde aynı genetik bilgiyi taşırlar.
IV. Kromozom sayısının çeşitliliğe etkisi yoktur.
Bu nedenle;
Doğru Cevap B

Soru 8
Eşey kromozomlarıyla ilgili aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

A) Kız çocukları X kromozomlarının ikisinide annelerinden alırlar.
B) Eşey kromozomlarının tek görevi cinsiyet belirlemektir.
C) Erkek bireylerde X kromozomu bulunmaz.
D) Bir ailede doğacak olan bir çocuğun kız olma ihtimali %50 dir. Bir ailede çocuğun kız yada erkek olma olasılığı %50 dir.
Doğru Cevap D

Soru 9
Aşağıdakilerden hangisi genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimiyle ortaya çıkan hastalıklardandır?

A) Hipertansiyon
B) Down sendromu
C) Hemofili
D) Renk körlüğü Down sendromu, hemofili, renk körlüğü çevresel faktörlerden etkilenmez. Hipertansiyon hem genetik hemde beslenme şekli ve stres gibi çevresel faktörlerin etkilediği bir hastalıktır.
Doğru Cevap A

Ahmet’in dedesinin kuş yetiştirme çiftliğinde kısa gagalı erkek kuş ile heterozigot uzun gagalı dişi kuş döllendiriliyor.
Döllenme sonucu;
I. Heterozigot uzun gagalı
II. Homozigot kısa gagalı
III. Homozigot uzun gagalı
Genotipleri verilen oğul bireylerden hangileri oluşmaz? (Uzun gaga geni, kısa gaga genine baskındır.)

A) Yalnız I
B) Yalnız III
C) Ive II
D) IIve III U: uzun gaga
k: kısa gaga homozigot uzun gagalı (UU) oluşmaz.
Doğru Cevap B

yorum yaz

Benzer İçerikler
DNA’nın Yapısı ve Kendini Eşlemesi Test Çöz 8.Sınıf Fen Bilimleri
KALITIM TEST ÇÖZ 8.Sınıf
ADAPTASYON VE EVRİM ÇÖZÜMLÜ TEST BOŞLUK DOLDURMA SORULARI
Dna’nın Yapısı ve Kendini Eşlemesi Çözümlü Test Doğru & Yanlış Boşluk Doldurma
BİYOTEKNOLOJİNİN FAYDALARI NELERDİR seafoodplus.info FEN BİLİMLERİ
BİYOTEKNOLOJİ TEST SORULARI seafoodplus.info FEN BİLİMLERİ

Kalıtım Soruları

AaBbCc genotipli bir bireyde A, B genleri bağlıdır. Bu bireye ait üreme ana hücresinden Abc gamet çeşi. dinin oluşma ihtimali %1 olduğuna göre abc gamet çeşidinin oluşma yüzdesi kaçtır? A) %1 B) %7 C) %12 D) %23 E) %24 7.C 8.E 9.C C E
Kalıtım
AaBbCc genotipli bir bireyde A, B genleri bağlıdır. Bu bireye ait üreme ana hücresinden Abc gamet çeşi. dinin oluşma ihtimali %1 olduğuna göre abc gamet çeşidinin oluşma yüzdesi kaçtır? A) %1 B) %7 C) %12 D) %23 E) %24 7.C 8.E 9.C C E
8. Aşağıdaki soyağacında otozomal cekinik genlerle kalitilan bir hastalığı fenotipinde gösteren bireyler koyu renkle gösteril- miştir Dişi : Erkek Soyağacında X ile gösterilen bireyin bu hastalıkla doğma olasılığı kaçtır? At eos de:
Kalıtım
8. Aşağıdaki soyağacında otozomal cekinik genlerle kalitilan bir hastalığı fenotipinde gösteren bireyler koyu renkle gösteril- miştir Dişi : Erkek Soyağacında X ile gösterilen bireyin bu hastalıkla doğma olasılığı kaçtır? At eos de:
miştir. arın ayrıl- deklerinin örülmesi bireyleri 6C A) Yalniz 7 A) abcd Aşağıda genotipi verilen hücrelerden hangisi dip- loittir? 8 COC D) ve III D) efgh $ 9 16 10 B) efg E) I, II ve III 11 E) EeGGhh 6 12 vell S C) Klmnpr
Kalıtım
miştir. arın ayrıl- deklerinin örülmesi bireyleri 6C A) Yalniz 7 A) abcd Aşağıda genotipi verilen hücrelerden hangisi dip- loittir? 8 COC D) ve III D) efgh $ 9 16 10 B) efg E) I, II ve III 11 E) EeGGhh 6 12 vell S C) Klmnpr
31 Himalaya tavşanlarında vücut sıcaklığının daha düşük olduğu ayak, kulak ve kuyrukta kürk rengi siyahtır. Vücudun diğer bölümlerinde ise kürk rengi beyazdır. Beyaz tüyler tıraş edilerek bu kısma buz yastığı konulduğu zaman yeni çıkan tüylerin beyaz değil siyah olduğu görülür. Buz yastığının altındaki beyaz tüylerin siyah çık- ması aşağıdakilerden hangisi ile açıklanabilir? A) Bazı karakterlerin oluşması aynı karakter için ikiden fazla genin etkili olması ile sağlanır.- B Bazı karakterlerin ortaya çıkmasında kalıtım ve çevre birlikte etkili olur. C) Bazı karakterler cinsiyet hormonlarının etkisi ile oluşabilir. D) Bir karakterin oluşmasına neden olan gen bir başka karakterin de oluşmasını sağlayabilir. E) Bazı karakterler sadece çevrenin veya sadece kalıtımın etkisi ile oluşur. seafoodplus.info TYT
Kalıtım
31 Himalaya tavşanlarında vücut sıcaklığının daha düşük olduğu ayak, kulak ve kuyrukta kürk rengi siyahtır. Vücudun diğer bölümlerinde ise kürk rengi beyazdır. Beyaz tüyler tıraş edilerek bu kısma buz yastığı konulduğu zaman yeni çıkan tüylerin beyaz değil siyah olduğu görülür. Buz yastığının altındaki beyaz tüylerin siyah çık- ması aşağıdakilerden hangisi ile açıklanabilir? A) Bazı karakterlerin oluşması aynı karakter için ikiden fazla genin etkili olması ile sağlanır.- B Bazı karakterlerin ortaya çıkmasında kalıtım ve çevre birlikte etkili olur. C) Bazı karakterler cinsiyet hormonlarının etkisi ile oluşabilir. D) Bir karakterin oluşmasına neden olan gen bir başka karakterin de oluşmasını sağlayabilir. E) Bazı karakterler sadece çevrenin veya sadece kalıtımın etkisi ile oluşur. seafoodplus.info TYT
BBB Aşağıdaki soyağacında içi taralı bireyler renk körü- dür. 11 III IV V Buna göre aşağıdakilerden hangisi söylenemez? A) I numaralı bireyin, ilgili geni erkek çocuğuna ak- tarma ihtimali 1/2'dir. B) Il numaralı birey renk körlüğü genini annesinden almıştır. C) III ve V numaralı bireylerin genotipleri aynıdır. D) IV numaralı birey kesinlikle taşıyıcıdır. E) I numaralı bireye renk körlüğü geni babası ta fından aktarılmıştır.
Kalıtım
BBB Aşağıdaki soyağacında içi taralı bireyler renk körü- dür. 11 III IV V Buna göre aşağıdakilerden hangisi söylenemez? A) I numaralı bireyin, ilgili geni erkek çocuğuna ak- tarma ihtimali 1/2'dir. B) Il numaralı birey renk körlüğü genini annesinden almıştır. C) III ve V numaralı bireylerin genotipleri aynıdır. D) IV numaralı birey kesinlikle taşıyıcıdır. E) I numaralı bireye renk körlüğü geni babası ta fından aktarılmıştır.
Yu cunda fenotip ve gel A) V B) IV 9. Aşağıdaki soyağacında bir özelliğin kalıtımı gösterilmiştir. O Buna göre soy ağacında taralı olarak gösterilen birey- ler; C) III 1. eş baskın (heterozigot) II. otozomal çekinik, III. otozomal baskın verilenlerden hangileri olabilir? A) Yalnız I B) Yalnız II Heterozigot D) I ve II ** C) Yalnız III E) I, II ve III
Kalıtım
Yu cunda fenotip ve gel A) V B) IV 9. Aşağıdaki soyağacında bir özelliğin kalıtımı gösterilmiştir. O Buna göre soy ağacında taralı olarak gösterilen birey- ler; C) III 1. eş baskın (heterozigot) II. otozomal çekinik, III. otozomal baskın verilenlerden hangileri olabilir? A) Yalnız I B) Yalnız II Heterozigot D) I ve II ** C) Yalnız III E) I, II ve III
Test a konunun arılır. Olu deşlerin n kalıtım ası, yav- en bazı şek- sağı Test Cinsiyete Bağlı Kalıtım sonucu; AaBb x AaBb genotipli iki bireyin çaprazlanması 1. durum: Sadece 3 çeşit fenotip ortaya çıkmıştır. 2. durum: AaaBb genotipli bir birey oluşmuştur. 3. durum: şeklinde bir fenotip ayrışım ora- nı oluşmuştur. oluşabilecek bu üç durum ile ilgili aşağıdakiler- den hangisine ulaşılamaz? you A) 1. durumda ayrılmama olayı gerçekleşmiş olabi- lir. GI B) 1. durumun oluşabilmesi için A ve B genleri ay- ni kromozom üzerinde bulunmalı ve cross-over olmamalıdır. 2. durumda ayrılmama gerçekleşmiş olabilir. D) 3. durumda bağımsız dağılış prensibi görülmüş olabilir. E) 3. durumda 4 farklı fenotipte birey oluşabilir. Aa aa. 3. 9
Kalıtım
Test a konunun arılır. Olu deşlerin n kalıtım ası, yav- en bazı şek- sağı Test Cinsiyete Bağlı Kalıtım sonucu; AaBb x AaBb genotipli iki bireyin çaprazlanması 1. durum: Sadece 3 çeşit fenotip ortaya çıkmıştır. 2. durum: AaaBb genotipli bir birey oluşmuştur. 3. durum: şeklinde bir fenotip ayrışım ora- nı oluşmuştur. oluşabilecek bu üç durum ile ilgili aşağıdakiler- den hangisine ulaşılamaz? you A) 1. durumda ayrılmama olayı gerçekleşmiş olabi- lir. GI B) 1. durumun oluşabilmesi için A ve B genleri ay- ni kromozom üzerinde bulunmalı ve cross-over olmamalıdır. 2. durumda ayrılmama gerçekleşmiş olabilir. D) 3. durumda bağımsız dağılış prensibi görülmüş olabilir. E) 3. durumda 4 farklı fenotipte birey oluşabilir. Aa aa. 3. 9
 İnsanda kısmi renk körlüğü, X kromozomu üzerinde çe- kiniky olarak taşınmaktadır. Com Bir biyoloji öğretmeni, renk körlüğü özelliği bakımından bir çiftin çaprazlanmasını aşağıdaki gibi şematize ede- rek tahtaya çizmiş ve öğrencilerinden bu aile ile ilgili yo- rum yapmalarını istemiştir. Gametler: X Anne a Çağan ve Çinar K bireyi Normal görüşlü kız çocuk erkek çocuk Baba Normal görüşlü Öğrencilerden, Elif: Anne ve baba, fenotipinde bu özelliği göstermez. Çağan: K bireyi, renk körü olan erkek çocuğu ifade eder. Asya: a ve c gametlerinde bu özellikle ilgili çekinik gen bulunurken b gametinde bulunmaz. Çınar: L bireyinin bu özellikle ilgili genotipi XRXR dir. yorumlarını yapmışlardır. Buna göre, biyoloji öğretmeni hangi öğrencilerin yorumunu doğru kabul edecektir? A) Yalnız Elif L bireyi E) Elif, Çağan ve Çinar B) Elif ve Asya D) Asya ve Çınar 19
Kalıtım
İnsanda kısmi renk körlüğü, X kromozomu üzerinde çe- kiniky olarak taşınmaktadır. Com Bir biyoloji öğretmeni, renk körlüğü özelliği bakımından bir çiftin çaprazlanmasını aşağıdaki gibi şematize ede- rek tahtaya çizmiş ve öğrencilerinden bu aile ile ilgili yo- rum yapmalarını istemiştir. Gametler: X Anne a Çağan ve Çinar K bireyi Normal görüşlü kız çocuk erkek çocuk Baba Normal görüşlü Öğrencilerden, Elif: Anne ve baba, fenotipinde bu özelliği göstermez. Çağan: K bireyi, renk körü olan erkek çocuğu ifade eder. Asya: a ve c gametlerinde bu özellikle ilgili çekinik gen bulunurken b gametinde bulunmaz. Çınar: L bireyinin bu özellikle ilgili genotipi XRXR dir. yorumlarını yapmışlardır. Buna göre, biyoloji öğretmeni hangi öğrencilerin yorumunu doğru kabul edecektir? A) Yalnız Elif L bireyi E) Elif, Çağan ve Çinar B) Elif ve Asya D) Asya ve Çınar 19
Palme Ya A) Yalniz II B) Yalnız III DH ve III Clive Il E) II ve III Aynı türe ait mor çiçekli iki bezelye bitkisi ara- sında yapılan çaprazlama sonucunda 3/4'ü mor çiçekli, 1/4'ü beyaz çiçekli olan F, dölü elde edilmiştir. F, dölünden alınan mor çiçekli iki bitki arasında yapılan ikinci çaprazlamadan elde edilen F₂ dölündeki tüm bitkiler mor çi çekli olmuştur. Buna göre aşağıdaki ifadelerden hangisi kesinlikle doğrudur? A) F, dölündeki bireylerin bir kısmı homozi- got bir kısmı heterozigotter. B) Birinci çaprazlamaya alınan bireylerin ikisi de heterozigottur C) Ikinci çaprazlamaya alınan bireylerin ikisi de heterozigottur. D) F, dölünde genotip ayrışım oranı 'dir. E) İkinci çaprazlamaya alınan bireylerden biri homozigot diğeri heterozigottur. - Di de Y - Ku lilik olm likle
Kalıtım
Palme Ya A) Yalniz II B) Yalnız III DH ve III Clive Il E) II ve III Aynı türe ait mor çiçekli iki bezelye bitkisi ara- sında yapılan çaprazlama sonucunda 3/4'ü mor çiçekli, 1/4'ü beyaz çiçekli olan F, dölü elde edilmiştir. F, dölünden alınan mor çiçekli iki bitki arasında yapılan ikinci çaprazlamadan elde edilen F₂ dölündeki tüm bitkiler mor çi çekli olmuştur. Buna göre aşağıdaki ifadelerden hangisi kesinlikle doğrudur? A) F, dölündeki bireylerin bir kısmı homozi- got bir kısmı heterozigotter. B) Birinci çaprazlamaya alınan bireylerin ikisi de heterozigottur C) Ikinci çaprazlamaya alınan bireylerin ikisi de heterozigottur. D) F, dölünde genotip ayrışım oranı 'dir. E) İkinci çaprazlamaya alınan bireylerden biri homozigot diğeri heterozigottur. - Di de Y - Ku lilik olm likle
kromozomunun e taşınır. Kırmı- baskındır. sinek ile kır- prazlanması hangi- Unite/KALITIM TEST Mendel yaptığı monohibrit çaprazlamalarla aşağıdaki sonuçlardan hangisine ulaşama- mıştır? A) Her bir karakterin iki aleli gamet oluşumu sırasında ayrılır B) Bir karaktere ait iki farklı alele sahip bir X₁ bireyde fenotipte etkisini gösteren gene baskın gen, gösteremeyen gene çekinik gen denir. C) Karakterlerin nesilden nesile aktarılmasını sağlayan kalıtsal birimler bulunur. D) Gamet oluşumu sırasında farklı karakter- leri denetleyen alel genler birbirinden ba- ğımsız olarak ayrılır. E) Kalıtsal karakterler her organizmada çiftler halinde bulunan genler tarafından kontrol edilir. Bir insan popülasyonunda ABO ve Rh siste- 'ne bağlı olarak oluşabilecek maksimum As kö Yayınevi
Kalıtım
kromozomunun e taşınır. Kırmı- baskındır. sinek ile kır- prazlanması hangi- Unite/KALITIM TEST Mendel yaptığı monohibrit çaprazlamalarla aşağıdaki sonuçlardan hangisine ulaşama- mıştır? A) Her bir karakterin iki aleli gamet oluşumu sırasında ayrılır B) Bir karaktere ait iki farklı alele sahip bir X₁ bireyde fenotipte etkisini gösteren gene baskın gen, gösteremeyen gene çekinik gen denir. C) Karakterlerin nesilden nesile aktarılmasını sağlayan kalıtsal birimler bulunur. D) Gamet oluşumu sırasında farklı karakter- leri denetleyen alel genler birbirinden ba- ğımsız olarak ayrılır. E) Kalıtsal karakterler her organizmada çiftler halinde bulunan genler tarafından kontrol edilir. Bir insan popülasyonunda ABO ve Rh siste- 'ne bağlı olarak oluşabilecek maksimum As kö Yayınevi
3. A) ABOND KkYyRr f Yukarıdaki çaprazlama sonucunda, 1. KYR fenotipinde dişi birey 2 II. kkyyRR genotipinde birey oluşma ihtimalleri aşağıdakilerden hangisidir? B) C) D) E) X I 3/8 3/8 3/16 3/16 3/32 KkyyRR 11 1/8 1/16 1/32 1/16 1/16 20 Dakikada TYT Biyoloji M.P ē P 2 6 /
Kalıtım
3. A) ABOND KkYyRr f Yukarıdaki çaprazlama sonucunda, 1. KYR fenotipinde dişi birey 2 II. kkyyRR genotipinde birey oluşma ihtimalleri aşağıdakilerden hangisidir? B) C) D) E) X I 3/8 3/8 3/16 3/16 3/32 KkyyRR 11 1/8 1/16 1/32 1/16 1/16 20 Dakikada TYT Biyoloji M.P ē P 2 6 /
e şifre ur. Bir canlının belli bir karakter yönüyle ho- 5. mozigot olduğu, 1. Resesif bir alelin fenotipte etkisini gös- termesi II. Her koşulda bireyin fenotipinde etkisini göstermesi III. Sadece çevresel faktörlerin etkisi ile fe- notipte ortaya çıkması durumlardan hangilerine bakılarak kesin olarak söylenebilir? A) Yalnız I D) II ve III B) Yalnız III C) I ve II E) I, II ve III mert
Kalıtım
e şifre ur. Bir canlının belli bir karakter yönüyle ho- 5. mozigot olduğu, 1. Resesif bir alelin fenotipte etkisini gös- termesi II. Her koşulda bireyin fenotipinde etkisini göstermesi III. Sadece çevresel faktörlerin etkisi ile fe- notipte ortaya çıkması durumlardan hangilerine bakılarak kesin olarak söylenebilir? A) Yalnız I D) II ve III B) Yalnız III C) I ve II E) I, II ve III mert
bilir+ nler ga- e Ill 5A 6B 9. AABbDdeeFfGg genotipli bir bireyde A ve e genleri ile d ve F genleri bağlıdır. Buna göre, genotipi verilen bireyin (AeBDfg) genotipli gameti oluşturma ola- sılığı nedir? (Krossing over yok.) 1 1 A) 1 B) // C) 8 16 32 D) E) +28 Ger lür YL
Kalıtım
bilir+ nler ga- e Ill 5A 6B 9. AABbDdeeFfGg genotipli bir bireyde A ve e genleri ile d ve F genleri bağlıdır. Buna göre, genotipi verilen bireyin (AeBDfg) genotipli gameti oluşturma ola- sılığı nedir? (Krossing over yok.) 1 1 A) 1 B) // C) 8 16 32 D) E) +28 Ger lür YL
11 n biri en ve rle il- arşılı- n kro- omo- melur. 7 rıdaki ir? V D4E 6. Genlerin farklı özellikleri, kalıtılan karakter- lerdeki çeşitlilikten sorumludur. Örneğin, bezelye bitkisinde çiçek renginden sorum- lu genin biri mor çiçek için diğeri beyaz çi- çek için olmak üzere iki farklı özelliğe sahip- tir. Bir genin farklı özelliklerine alel denir. Aşağıda verilenlerden hangileri genler ile ilgili doğru bir özelliği açıklamaz? www A www A) Her gen belirli bir kromozomun belirli bir yerinde bulunur. nsbysm ib B) Genler kendilerine özgü nükleotit dizisi- ne sahiptir. arterie C) Mor çiçek aleli ile beyaz çiçek aleli farkı nükleotit şifresine sahiptir. e 8. Bir hü sayıs zom D) Organizma, her karakter için bir genin iki kopyasını ebeveynlerinden alır. E) Çekinik alel, lokusta dominant alelle bir- likte bulunduğunda organizmada gözle- + nebilir bir etkiye sahip olmaz. stole Vers bulu ni k ger ger nir
Kalıtım
11 n biri en ve rle il- arşılı- n kro- omo- melur. 7 rıdaki ir? V D4E 6. Genlerin farklı özellikleri, kalıtılan karakter- lerdeki çeşitlilikten sorumludur. Örneğin, bezelye bitkisinde çiçek renginden sorum- lu genin biri mor çiçek için diğeri beyaz çi- çek için olmak üzere iki farklı özelliğe sahip- tir. Bir genin farklı özelliklerine alel denir. Aşağıda verilenlerden hangileri genler ile ilgili doğru bir özelliği açıklamaz? www A www A) Her gen belirli bir kromozomun belirli bir yerinde bulunur. nsbysm ib B) Genler kendilerine özgü nükleotit dizisi- ne sahiptir. arterie C) Mor çiçek aleli ile beyaz çiçek aleli farkı nükleotit şifresine sahiptir. e 8. Bir hü sayıs zom D) Organizma, her karakter için bir genin iki kopyasını ebeveynlerinden alır. E) Çekinik alel, lokusta dominant alelle bir- likte bulunduğunda organizmada gözle- + nebilir bir etkiye sahip olmaz. stole Vers bulu ni k ger ger nir
D. İnsanlarda kalıtımla ilgili olarak aşağıda verilen ifade- lerden hangisi yanlıştır? (Mutasyonlar dikkate alınmayacak.) A) Baskın bir gen, hem homozigot hem de heterozigot durumda fenotipte etkisini gösterir. B) Otozomal resesif bir gen, sadece homozigot durum- da fenotipte etkisini gösterir. C) Y kromozomu üzerinde taşınan çekinik bir gen, tek başına fenotipte etkisini gösterebilir. D) Bir erkekte X üzerindeki çekinik bir gen, tek başına fe- notipte etkisini gösterebilir. E) Bir dişide X üzerindeki çekinik bir gen, tek başına fe- notipte etkisini gösterebilir.
Kalıtım
D. İnsanlarda kalıtımla ilgili olarak aşağıda verilen ifade- lerden hangisi yanlıştır? (Mutasyonlar dikkate alınmayacak.) A) Baskın bir gen, hem homozigot hem de heterozigot durumda fenotipte etkisini gösterir. B) Otozomal resesif bir gen, sadece homozigot durum- da fenotipte etkisini gösterir. C) Y kromozomu üzerinde taşınan çekinik bir gen, tek başına fenotipte etkisini gösterebilir. D) Bir erkekte X üzerindeki çekinik bir gen, tek başına fe- notipte etkisini gösterebilir. E) Bir dişide X üzerindeki çekinik bir gen, tek başına fe- notipte etkisini gösterebilir.
TYT Fen Bilimleri Asadaki soyayacında oforomal baskın özel fenotipinde gösteren bireyler renkli olarak verilmiştir. :Dişi birey A) AA X Buna göre, soyağacında X olarak verilen bireyin otozomal baskın özelliği fenotipinde göstermeyen bir erkek olma olasılığı nedir? B) - aa :Erkek birey c) / Aa Aa Aa Aa 22/1/2 : Cinsiyeti ve genotipi bilinmeyen birey Ni 2/3 6a Aa A :4 Yan geçirg gıda görül Bir sür göre, lerden ad ad A) %4 @like TOPRAK
Kalıtım
TYT Fen Bilimleri Asadaki soyayacında oforomal baskın özel fenotipinde gösteren bireyler renkli olarak verilmiştir. :Dişi birey A) AA X Buna göre, soyağacında X olarak verilen bireyin otozomal baskın özelliği fenotipinde göstermeyen bir erkek olma olasılığı nedir? B) - aa :Erkek birey c) / Aa Aa Aa Aa 22/1/2 : Cinsiyeti ve genotipi bilinmeyen birey Ni 2/3 6a Aa A :4 Yan geçirg gıda görül Bir sür göre, lerden ad ad A) %4 @like TOPRAK

Fen Bilimleri 8. Sınıf DNA ve Genetik Kod Ünitesi Kalıtım konusuyla ilgili çözümlü sorulara bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

1. İki tane uzun boylu bezelye tohumu çaprazlandığında oluşan yavrulardan bazılarının kısa boylu olduğu görülmektedir. Bu durumun en iyi açıklaması hangisidir?
A)
Yeni oluşan bezelyelerin özellikleri atalardan etkilenmez.
B) Kısa boyluluk baskın bir özellik olduğu için birinci kuşakta görülmüştür.
C) Çekinik özellikler atalarda görülmese de sonraki kuşaklarda ortaya çıkabilir.
D) Uzun boylu bezelyeler homozigot özellikledir.

ÇÖZÜM:
Çekinik karakterler anne babalarda görünmediği halde yavrularda ortaya çıkabilirler. Soruda başlangıçta Uzun boylu bezelyeler vardır. Yavrulardan bazıları ise kısa boylu olmuş. Demek ki kısa boyluluk özelliği çekiniktir.
CEVAP C

2. Aşağıda genotipleri verilen bezelye çaprazlamalarından hangisi çekinik özellikli bireyler oluşturabilir?
A) Dd x DD
B) EE x ee
C) AA x AA
D) Aa x Aa

ÇÖZÜM:
Bir çekinik karakterin yavrulara aktarılması için çaprazlanan iki bireyde de çekinik karakterin bulunması gerekir.
Seçeneklerde sadece D seçeneğinde iki bireyde de çekinik karakter vardır.
CEVAP D

3.

Yukarıda verilen çaprazlama sonucunda oluşacak yeni bezelyelerle ilgili,
I &#; Sarı tohumlu bezelyeler oluşabilir.
II &#; Heterozigot bezelyeler oluşabilir.
III &#; Homozigot sarı bezelyeler oluşabilir.
İfadelerinden hangileri doğru olabilir? ( sarı tohum rengi baskındır)
A) Yalnız I
B) I ve II
C) I ve III
D) I, II ve III

CÖZÜM:
1. ifade doğrudur. Çünkü yeşil genotip (yy) şeklindedir. Sarı bezelye (YY) veya (Yy) olabilir. Bu durumda Yy genotipi oluşup bezelye sarı tohumlu olabilir.
2. ifade yukarıdaki açıklamadan anlaşılabileceği gibi Yy şeklinde oluşabilir. İfade doğrudur.
3. İfade yanlıştır. Çünkü YY şeklinde homozigot sarı oluşması mümkün değildir.
CEVAP B

4. Mor çiçekli heterozigot bezelye ile beyaz çiçekli bezelye çaprazlandığında beyaz çiçek oluşma oranı yüzde kaçtır? ( beyaz çiçek çekiniktir)
A)
B) 25
C) 50
D) 75

ÇÖZÜM:
Mor çiçekli heterozigot bezelye: Mm
Beyaz çiçekli bezelye: mm
Çaprazlamayı yapalım: Mm X mm = Mm &#; Mm &#; mm &#; mm
Bu durumda beyaz çiçekli bezelye oranı yüzde 50 olur.
CEVAP C

5. D: Çiçek yanda &#; &#; d: Çiçek uçta

Yukarıdaki karakterlerinden biri bilinmeyen çaprazlamaya göre hangileri doğrudur?
I &#; ? yerine D gelirse bütün çiçekler yanda olur.
II &#; ? yerine d gelirse uçta çiçek ihtimali %75 olur.
III &#; ? yerine D gelirse heterozigot karakter oluşmaz.
A) Yalnız I
B) I ve II
C) I ve III
D) II ve III

ÇÖZÜM
1. İfade doğrudur. Çünkü çekinik karakterler sadece bezelyelerin ikisinde de bulunursa yavruya geçebilir. DDxDd çaprazlamasından uçta çiçekli bezelye oluşamaz.
2. İfade yanlıştır. DdxDd = DD &#; Dd &#; Dd &#; dd
Bu çaprazlama sonucunda uçta çiçek ihtimali yüzde 25&#;tir.
3. İfade yanlıştır. Çünkü Dd şeklinde bir sonuç ortaya çıkabilir.
CEVAP A

6. Aşağıda bir soy ağacı verilmiştir.

Koyu renkli bireyler çekinik bir fenotipe sahip göre hangi ifade kesin olarak yanlıştır?
A) 5 Numaralı birey homozigottur.
B) 2 Numaralı bireyde çekinik karakter vardır.
C) 7 numaralı birey de koyu renkle çizilmelidir.
D) 4 numaralı bireyde çekinik karakter yoktur.

ÇÖZÜM:
Çekinik karakterler sadece homozigot olduklarında kendilerini ortaya çıkarabilirler. Bu nedenle birinci ifade doğrudur.
2. bireyde çekinik karakter olmasaydı 5 numaralı birey koyu renkli olmazdı. 5&#;in çekinik genlerinden biri 2&#;den diğeri 1&#;den gelmiştir. 2. ifade doğrudur.
3. ifade de doğrudur. Çünkü7&#;te 5 ve 6&#;dan genler genler ancak çekinik olabilir.
4. ifade yanlıktır. Çünkü 1 de 4&#;e çekinik karakterlerinden birini göndermek zorundadır.
CEVAP D

7. Verilen tablo X ve Y çaprazlamaları gösterilmiştir.

Buna göre sırasıyla X ve Y çaprazlamaları hangisi olabilir?
(Uzun boyluluk baskındır)
A) EE X EE &#; ee X ee
B) Ee X Ee &#; Ee X ee
C) Ee X EE &#; Ee X ee
D) ee X Ee &#; ee X ee

ÇÖZÜM
Tabloda X çaprazlamasında sadece uzun boyluların oluştuğu, Y çaprazlamasında ise yarı yarıya karakterlerin meydana geldiği görülmektedir. Bunu sağlayan seçenek C seçeneğidir.
CEVAP C

Alakalı Konular

Bu yazı 8. Sınıf Çözümlü Sorular, Fen Bilimleri 8. Sınıf kategorisine, Kalıtım Soru etiketleri ile onur tarafından yazılmıştır. yer imlerinize ekleyin.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir