kocaeli üniversitesi uzaktan eğitim harç parası / Anasayfa - İlahiyat Fakültesi | Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Kocaeli Üniversitesi Uzaktan Eğitim Harç Parası

kocaeli üniversitesi uzaktan eğitim harç parası

KOÜ öğrencilerinden ESD ücreti tepkisi: Kimsenin tahammülü kalmamıştır

KOÜ tarafından geçtiğimiz günlerde alınan karar göre , ÜSD kategorisinde yer alan ESD’nin bundan böyle uzaktan öğretim kapsamında değerlendirileceği ve öğrencilerin bu dersleri seçtiği takdirde, harç ödeyeceği belirtildi. Üniversite senatosu tarafından senato toplantısında alınan bu karar, öğrencilere ders seçiminin başladığı gün duyuruldu.

Üniversite tarafından yapılan duyuruda, ”Üniversite Seçmeli Dersler(ÜSD) kategorisinde yer alan ve uzaktan öğretim yöntemiyle verilen Elektronik Üniversite Seçmeli Derslerin(ESD), ÜSD ders alternatifi olarak açılan uzaktan eğitim dersi olarak tanımlanması ve tercih eden öğrencilerden Yükseköğretim Kurumlarında Uzaktan Öğretime İlişkin Usul ve Esaslar (Değişik; tarihli YÖK Genel Kurulu) çerçevesinde harç ücreti ve materyal kullanım ücreti alınmasının uygun olduğuna oybirliği ile karar verildi.” denilirken, ders kredisi başına ödenecek harç miktarları da belirlendi.

Buna göre; alınacak ders hangi fakülteye dahil ise, ders kredisi başına ücretlendirme bunun üzerinden ve 25 TL ‘materyal ücreti’ eklenerek hesaplanacak.

Fakülte başına 12,83 ve 71,13 TL arasında değişen ders kredisi ücretlendirmesi, 25 TL’lik ‘materyal ücreti’ de eklendiğinde fahiş fiyatlara ulaşıyor. Örneğin; bir öğrenci mühendislik fakültesinden 5 kredilik bir ESD aldığında, ödenecek harç miktarı ,4 olarak hesaplanıyor.

ÖĞRENCİLER TEPKİ GÖSTERDİ

Fikir Kulüpleri Federasyonu üyesi öğrenciler alınan karara tepki gösterdi. FKF tarafından yapılan açıklamada "Son ESD meselesiyle sınırlı olmayan, neredeyse bir alışkanlık haline gelmiş bu duruma kimsenin tahammülü kalmamıştır. Zar zor geçinen, ağır vergiler ve pahalılaşan hayat koşullarıyla mücadele eden emekçi halkın çocukları, her dönem daha fazla soyulmak istenmekte; bilim ve aydınlanmanın kalesi olan üniversite kurumu ise büsbütün bir ticarethane haline getirilmektedir" denildi.

ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİNİ PARA KAYNAĞI OLARAK GÖRENLER BİLMELİDİR: PARA KAYNAĞI DEĞİL, ÜLKENİN AYDINLIK GELECEĞİYİZ!

Açıklamanın tam metni şöyle:

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, elektronik seçmeli derslerin(ESD) ücretli hale getirilmesiyle, artık süreklilik kazanmış olan ekonomik saldırıların bir kez daha hedefi olmuştur. Son ESD meselesiyle sınırlı olmayan, neredeyse bir alışkanlık haline gelmiş bu duruma kimsenin tahammülü kalmamıştır. Zar zor geçinen, ağır vergiler ve pahalılaşan hayat koşullarıyla mücadele eden emekçi halkın çocukları, her dönem daha fazla soyulmak istenmekte; bilim ve aydınlanmanın kalesi olan üniversite kurumu ise büsbütün bir ticarethane haline getirilmektedir.

Çoğu, kıt kanaat geçinen aileler tarafından okutulan; bir kısmı ise okuyabilmek için inşaatlarda ve diğer ağır iş kollarında üç kuruşa çalışırken yaşamını yitiren Türkiye gençliğinin geleceği, her fırsatta parça parça kemirilmektedir. Devlet üniversitelerinde işçileşen öğrencilerin cebini mütemadiyen dikizleyenler, öğrenciyi “makine” olarak görenler, ülkenin geleceğini “paraya” çevirme derdindedir.

Üniversitenin maliyesini hiçbir şekilde öğrencilerle paylaşmayan bu “eğitim kurumunda”, iktisat alanında okuyan gençlere son kullanma tarihi geçmiş ekonomik reform paketleri ezberletilirken; köylü kurnazı senato da öğrencilerin cebine göz dikmiş durumdadır. Kimi zaman bütünleme sınavlarını kaldırma girişimleriyle Yaz okuluna mecbur bırakarak dolaylı, kimi zaman da harç zammı ve dersleri ücretlendirme yoluyla açıktan denenen şeyin ne anlama geldiği ise açıktır. Hırsızlık, memlekette yukarıdan aşağı örgütlü bir kimlik kazanmıştır. Adlı adınca öğrencinin kanını kurutana kadar içen insan kılığındaki vampirler sözde, üniversite yönetmektedirler.

Bizler, bu ülkenin emekçi halklarının evlatlarıyız.
Bizler, bu ülkenin aydınlık geleceğiyiz.
Bizler, yaşanan bu soygun ve fütursuzluğa izin vermeyeceğiz!

Hesapsızca verilecek tek bir kuruş yoktur. Senatonun bu eylemleri yüzünden üniversite kurumu daha önce hiç olmadığı kadar aşağılanmaktadır. Senato ESD kararından ve benzeri politikalarından vazgeçmelidir.

Dosta düşmana ilan ediyoruz. Uyarımız senatoya, çağrımız Kocaeli Üniversitesi'ndeki ilerici gençliğe, öğrenci kulüplerine ve topluluklarınadır; Temel yurttaşlık hakkımız olan eğitim, para da dahil hiçbir güç tarafından sınırlandırılamaz. Aksi takdirde gençliğin, alternatif üniversiteyi yaratabileceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ UZAKTAN EĞİTİM okuyanlar baksın! YARDIM (2. sayfa)

• quote:

Orijinalden alıntı: Israfelx

arkadaşım peki &#;cretleri nedir bilgi verir misin. ?

&#;creti yıllık tl gibi bişey &#;demiştim ge&#;en sene bu sene har&#;lar kaldırıldı, bize etki ediyormu hen&#;z bilmiyorum siteden bakınca da borcunuz &#;denmiştir yazıyor sanırım 3 eyl&#;lde belli olacak yeni d&#;nemde ne kadar olacağı.
  • Er
    5 Mesaj
    Dostum nasıl &#;dedin ya sabahtan beri bunu araştırıyorum +harc parası diyor millet eminmisin. ?
  • Er
    5 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: seafoodplus.info

quote:

&#;creti yıllık tl gibi bişey &#;demiştim ge&#;en sene bu sene har&#;lar kaldırıldı, bize etki ediyormu hen&#;z bilmiyorum siteden bakınca da borcunuz &#;denmiştir yazıyor sanırım 3 eyl&#;lde belli olacak yeni d&#;nemde ne kadar olacağı.

Dostum nasıl ya ben 3 g&#;nd&#;r araştırıyorum millet + harc parası diyor bende bu sene kazandım İstanbul &#;niversitesi İKtisat fak&#;ltesi İktisat Uzaktan eğitim.. Harc fiyatlarını a&#;ıkladı &#;niversitesite uzaktan eğitim yazıyor bide materyal &#;creti diye bişey var bilgin var mı ?

• quote:

quote:

quote:

Dostum nasıl ya ben 3 g&#;nd&#;r araştırıyorum millet + harc parası diyor bende bu sene kazandım İstanbul &#;niversitesi İKtisat fak&#;ltesi İktisat Uzaktan eğitim.. Harc fiyatlarını a&#;ıkladı &#;niversitesite uzaktan eğitim yazıyor bide materyal &#;creti diye bişey var bilgin var mı ?

hayır yok bende iktisat fak&#;ltesi okuyorum, + olmaz, ge&#;en senede byle bişeydi fiyat sonradan bişeyleri &#;ıkarttılar k&#;s&#;re kadar d&#;şt&#;, fazla &#;deyenlerinkini iade ettiler, bence bu sene de d&#;şebilir.

• Er
    5 Mesaj
    quote:

quote:

quote:

quote:

hayır yok bende iktisat fak&#;ltesi okuyorum, + olmaz, ge&#;en senede byle bişeydi fiyat sonradan bişeyleri &#;ıkarttılar k&#;s&#;re kadar d&#;şt&#;, fazla &#;deyenlerinkini iade ettiler, bence bu sene de d&#;şebilir.

arkadasım valla istanbul &#;niversitesinin - harc fiyatlarında uzaktan &#;ğretim yazyor bide materyal &#;creti &#;deyecek diyor ama inşallah dedigin gibi d&#;şer..

• Onbaşı
    15 Mesaj
    Konu Sahibi
    ya uzaktan eğitim yazmadğına eminsin dimi diplomada bug&#;n kızın biri sordu işletme okucakmış uzak eğitim yazar diplomanda dediler benimki &#;alışma ekonomisi veya kesin bilgi nerden alabilirim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: canmehmett

ya uzaktan eğitim yazmadğına eminsin dimi diplomada bug&#;n kızın biri sordu işletme okucakmış uzak eğitim yazar diplomanda dediler benimki &#;alışma ekonomisi veya kesin bilgi nerden alabilirim?

yazmaz, uzaktan eğitimin kurucusu Yard. Do&#;. Dr. Kutluk KAĞAN S&#;MER aynı zamanda Bilişim Teknolojileri dersine giriyor. Dersteyken ona da sorduk yazmıycak, normal &#;rg&#;n okuyanlarla aynı diplomayı alacaksınız dedi. Ayrıca &#;niversitenin sitesinde de yazmıycak diye okumuştum.
  • Onbaşı
    37 Mesaj
    quote:

seafoodplus.info#question5

Diploma &#;rg&#;n eğitimde verilen diploma ile birebir aynıdır, ayrıca &#;zerinde "uzaktan eğitim" ibaresi bulunmamaktadır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Onbaşı
    15 Mesaj
    Konu Sahibi
    quote:

Orijinalden alıntı: scorpionsc

quote:

Diploma &#;rg&#;n eğitimde verilen diploma ile birebir aynıdır, ayrıca &#;zerinde "uzaktan eğitim" ibaresi bulunmamaktadır.

ben istanbul &#;niversitesi i&#;in sordum senin attığın kocaeli &#;niversitesi istanbul &#;niversitesinin bazı b&#;l&#;mlerinde yazıyomuş dekana sorduklarını iddia ediyolar benimde kafam karıştı a&#;ıkcası

• Er
    2 Mesaj
    SADECE PARA TUZAĞI! DİKKAT! uzaktan eğitimi hi&#; tavsiye etmiyorum. kesinlikle okula gidip &#;ğrenilmesi gerekiyor. hem pahalı hem de &#;rg&#;n kadar fayda sağlamamaktadıseafoodplus.info BİLGİSAYAR Y&#;NETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ Y&#;KSEK LİSANS MEZUNU OLACAĞIM ama &#;ğrendiğimiz bir şey yok. ezberleme eğitim. a&#;ık &#;ğretim gibi. birde bilin ki AHMET YESEVİNİN GE&#;ME NOTU 70 DİR. alabilene helal olsun. HABERİNİZ OLSUN. y&#;ksek lisans soruları kazık tabi lisansta ki arkadaşların s&#;ylediğine g&#;re sorular onların soruları da kazık hocalar ders anlatışına zaten yorum bile yapmıyorum siz bilirsiniz ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN
    ayrıca dersten kalınca her ders i&#;in tl vermende &#;abası
  • Er
    0 Mesaj
    merhaba &#;n&#;m&#;zdeki d&#;nem i&#;in uzaktan eğitim Bilgisayar &#;ğretmenliği b&#;l&#;m&#;ne ge&#;iş yapmak istiyorum. Bilgisayar Teknolojileri b&#;l&#;m&#; mezunuyum.
    DGS ye girip ge&#;iş yapabilir miyim? Bu şekilde alım yapılıyor mu? Ayrıca ge&#;tğimiz d&#;nem taban puanları nedir bilgisi olan var mıdır? teşekk&#;rler.
  • Teğmen

quote:

Yanlış bilgilendirme olmuş.
    Nasıl ki mezun olduğunuzda fak&#;lte bilginiz yazıyor ise AUZEF'in a&#;ılımı olan A&#;ık ve Uzaktan Eğitim Fak&#;ltesi ibaresi diplomanızda yazacaktır.

• Teğmen

Orijinalden alıntı: tknby

SADECE PARA TUZAĞI! DİKKAT! uzaktan eğitimi hi&#; tavsiye etmiyorum. kesinlikle okula gidip &#;ğrenilmesi gerekiyor. hem pahalı hem de &#;rg&#;n kadar fayda sağlamamaktadıseafoodplus.info BİLGİSAYAR Y&#;NETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ Y&#;KSEK LİSANS MEZUNU OLACAĞIM ama &#;ğrendiğimiz bir şey yok. ezberleme eğitim. a&#;ık &#;ğretim gibi. birde bilin ki AHMET YESEVİNİN GE&#;ME NOTU 70 DİR. alabilene helal olsun. HABERİNİZ OLSUN. y&#;ksek lisans soruları kazık tabi lisansta ki arkadaşların s&#;ylediğine g&#;re sorular onların soruları da kazık hocalar ders anlatışına zaten yorum bile yapmıyorum siz bilirsiniz ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN
    ayrıca dersten kalınca her ders i&#;in tl vermende &#;abası

Bu kişiden kişiye değişir. Bir &#;ok &#;niversite artık Inkılap Tarihi ve T&#;rk&#;e derslerini bu y&#;ntemle vermekte. Ortaokul sıralarından beri aynı bilgileri bize ezberletip sonra sınavda sorulan dersler i&#;in okula gitmek zorunda olmamak b&#;y&#;k bir nimet. Sınavlar da internet &#;zerinden yapılıyor. Bir tek finale okula gidiyorsun daha ne? Okul da yapabilip da uzaktan eğitim sisteminde yapamadığın ne? Milli Eğitim Bakanlığı da kimi dersleri internet &#;zerinden yayınlamak i&#;in b&#;y&#;k bir &#;alışma i&#;erisinde. Sabah 8 akşam 5 &#;alış kafa bir milyon olsun sonra bir de iş &#;ıkışı okula git derse gir yemek bir dert ulaşım sıkıntısı başka bir dert. Hem &#;alışıp hem y&#;ksek lisans yapmak isteyenler i&#;in Uzaktan Eğitim en uygun model olarak tercih edilmekte. Derslere girmek zorunda değilsiniz. Ders kayıt altına alındığı i&#;in istediğiniz zaman sonradan izleyebiliyorsunuz. Ha ben soru soracağım dersen istersen a&#; kameranı mikrofonunu hocaya sorunu sor ya da al &#;ayını kahveni eline laptop da kucağında yatarak dersi izle.

• Er
    0 Mesaj
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    quote:

Orijinalden alıntı: cologne

quote:

quote:

Nasıl ki mezun olduğunuzda fak&#;lte bilginiz yazıyor ise AUZEF'in a&#;ılımı olan A&#;ık ve Uzaktan Eğitim Fak&#;ltesi ibaresi diplomanızda yazacaktır.

mersin uzaktan eğitminde uzaktan eğitim yazmıyor mersin msyo b&#;l&#;m&#; yazar emin misin yazdığına..

• Teğmen

Orijinalden alıntı: kadircitak

quote:

Orijinalden alıntı: cologne

quote:

quote:

mersin uzaktan eğitminde uzaktan eğitim yazmıyor mersin msyo b&#;l&#;m&#; yazar emin misin yazdığına..

Uzaktan Eğitim Mersin MYO b&#;nyesinde a&#;ıldığı i&#;in diplomada Uzaktan Eğitim ibaresi yazmaz. Fakat İstanbul &#;niversitesi'nde AUZEF kendi başına bir fak&#;lte olduğu i&#;in diplomalarda "A&#;ık ve Uzaktan Eğitim Fak&#;ltesi" yazacaktır.

• Er
    0 Mesaj
    yahu diplomada uzaktan eğitim yazıyor mu yazmıyor mu bunun derdine d&#;ş&#;lm&#;ş. sen eğitimi bitir işini eline al yazsa ne olur yazmasa ne olur..

biri de bizim sorduğumuza cevap versede bilgilensek. uzaktan eğitim sır gibi m&#;barek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programcıyım -- 18 Şubat ; >
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    quote:

Orijinalden alıntı: programcıyım

yahu diplomada uzaktan eğitim yazıyor mu yazmıyor mu bunun derdine d&#;ş&#;lm&#;ş. sen eğitimi bitir işini eline al yazsa ne olur yazmasa ne olur..

biri de bizim sorduğumuza cevap versede bilgilensek. uzaktan eğitim sır gibi m&#;barek

dostum sen dgs listesinde istedgn b&#;l&#;me kontenjan acılmıs mı baksana? Dedigin b&#;l&#;m&#;n uzaktan egitimi varsa orayi ara yada,kontenjan yok ise acilip acilmayacagni onlar bilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teğmen
    Arkadaşlar sizi hayatınızı değiştirebilicek dev bir organizasyonla tanıştırmak istiyorum. Bu organizasyon sayesinde yeni insanlarla tanışabilir, bir&#;ok etkinliğe katılabilir,para kazanabilirsiniz. Tamamı &#;niversite ve mezunlardan oluşan bu dev organizasyon elinden cep telefonunu d&#;ş&#;rmeyen, eve gider gitmez bilgisayarın başına ge&#;en biz gen&#;ler i&#;in m&#;kemmel bir fırsat oluşturuyor. Organizasyonu incelemek ve başvuru yapmak i&#;in TIKLAYINIZ
  • Er
    0 Mesaj
    Değerli arkadaşlar &#;ğrenci arkadaşlarımızın AUZEF hakkında bilmesi gerekenleri ve doğru bilgiler edinmesi i&#;in Auzef &#;ğrenci Temsilciliğinin A&#;mış olduğu Forum sayfasından takip edebilirsiniz.
    Ders &#;zetleri,soru cevaplar,Online tesler ve &#;ğrencilerin daha iyi konuyu kavrıyabilmesi i&#;in hocalara soru sorma imkanı sağlaması bir diğer iyi y&#;nlenrinden seafoodplus.info sayfamızın ve web adresimizin daha iyi olması i&#;in siz &#;ğrenci arkadaşlarımızın &#;ye olması ve eleştirirken daha iyi nasıl yapılabilir &#;neri sunması bizleri mutlu edecektir.B&#;t&#;n bu haberi okuyanlara ilgilerinden dolayı teşekk&#;r&#; bir bor&#; bilirim. Saygılar…
    AUZEF ile ilgili b&#;t&#;n merakettiğiniz bilgiler forum sayfamızda bulunmaktadır. B&#;l&#;mlerimiz aşağıda’dır.

seafoodplus.info
    Lisans
    Coğrafya
    Felsefe
    Tarih
    Sosyoloji
    İşletme
    İktisat

Lisans Tamamlama
    Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Uzaktan Eğitim)
    End&#;stri M&#;hendisliği (Uzaktan Eğitim)

seafoodplus.info

• yeni mesaja gitYeni mesaj

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

Değişik madde: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 1

(1) Bu Yönetmeliğin amacı; Kocaeli Üniversitesinin Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri ile Devlet Konservatuvarı dışındaki fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında ön lisans ve lisans düzeyinde eğitim-öğretim ile ilgili esasları düzenlemektir.

Kapsam

Değişik madde: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 2

(1) Bu Yönetmelik; Kocaeli Üniversitesinin Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri ile Devlet Konservatuvarı dışındaki fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında, ön lisans ve lisans eğitim-öğretim programlarının düzenlenmesine, öğrenci kabulüne, ölçme ve değerlendirmelerin yapılmasına, akademik danışmanlığa, diplomaya, devamlı ve geçici ayrılma işlemlerine, staj, bitirme çalışması ve diğer öğretim çalışmalarına ilişkin hükümleri kapsar.

Dayanak

Değişik madde: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 3

(1) Bu Yönetmelik, 4/11/ tarihli ve sayılı Yükseköğretim Kanununun 14 üncü, 44 üncü ve 46 ncı maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

(1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) Akademik danışman: Bir öğrenciye, Üniversiteye kayıt oluşundan itibaren Üniversiteyle ilişiği kesilene kadar geçen süre içinde, kayıt, eğitim-öğretim çalışmaları ve öğrencinin Üniversitedeki yaşamı ile ilgili problemlerinde yardımcı olmak ve yönlendirmek üzere, ilgili bölüm/program başkanı tarafından görevlendirilen öğretim elemanını,

b) AKTS: Avrupa Kredi Transfer Sistemini,

c) Çalışma yükü: İlgili ders için öğrencilerin tüm öğrenme faaliyetlerini tamamlamalarında gerekli olan zamanı,

ç) Ders/E-ders: Ders, öğretim planında yer alan ve haftalık bir program çerçevesince öğretim elemanı/elemanları tarafından yürütülen ve elli dakika süren eğitim-öğretim çalışmasını; e-ders ise öğretim içeriği ve materyallerinin, internet/intranet ya da bir bilgisayar ağı üzerinden sunulduğu, öğrencilerin ise, öğreticiler ve diğer öğrenciler ile birlikte bu ortama eş-zamanlı ve/veya eş-zamansız katılım göstererek öğrenmelerini gerçekleştirdiği, zaman ve mekan bağımlılığı olmayan elektronik ders uygulamasını,

Değişik bent: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 4

d) Eğitim-öğretim çalışmaları: Bir yarıyılı kapsayan, ders içi ve ders dışı her türlü etkinlik, seminer, alan uygulamaları, mesleki öğretim uygulamaları, bitirme çalışmaları ve benzeri çalışmaları,

e) Eğitim-öğretim çalışmaları yükü: Her yarıyıl için eğitim-öğretim planında gösterilen o yarıyıla ait eğitim-öğretim çalışmalarını,

f) Eğitim-öğretim programı: Yükseköğretim Kurulunun ilgili program için tespit ettiği asgari eğitim-öğretim çalışmalarını ve ilgili kurullarca onaylanan, tümüyle başarıldığında ilgili diplomayı almaya hak kazanılan eğitim-öğretim etkinliklerinin tümünü,

g) Eğitim-öğretim yılı: Bir eğitim-öğretim yılı, ara sınav haftası hariç en az ondört haftalık güz ve bahar yarıyıllarından oluşan dönemi,

ğ) Öğrenme kazanımları: Bir dersin öğrenme sürecinin başarı ile tamamlanması sonrası öğrencilerin edindiği bilgi ve becerileri,

h) Rektör: Kocaeli Üniversitesi Rektörünü,

ı) Senato: Kocaeli Üniversitesi Senatosunu,

i) Üniversite: Kocaeli Üniversitesini

ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM

Eğitim - Öğretim Düzeyleri

Eğitim-öğretim süresi ve düzeyleri

(1) Ön lisans düzeyi dört yarıyıllık bir eğitim-öğretimi, lisans düzeyi ise sekiz yarıyıllık bir eğitim-öğretimi kapsar. Bu Yönetmelik hükümlerine göre meslek yüksekokullarında dört yarıyıllık bir eğitim-öğretim programını tamamlayan öğrencilere meslek yüksekokulu diploması, fakülte ve yüksekokullarda sekiz yarıyıllık bir eğitim-öğretim programını tamamlayan öğrencilere lisans diploması verilir.

(2) Herhangi bir nedenle fakülte veya yüksekokul ile ilişiğinin kesilmesi durumundaki öğrencilere, bulunulan ilk dört yarıyıla ait zorunlu ve seçmeli derslerin tümünden başarılı olanlara ön lisans diploması verilir. Bu haktan; öğrenciliğini devam ettirmesine engel bir suçtan hüküm giyenler ve bu Yönetmeliğin 41 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine göre Üniversite ile ilişiği kesilenler yararlanamaz. Bir yıl süreli yabancı dil hazırlık sınıfı ve izinli geçirilen süreler hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmadan ön lisans programlarını azami dört yıl, lisans programlarını azami yedi yıl, lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programları azami dokuz yıl içinde başarı ile tamamlayarak mezun olamayanlar, bu Yönetmeliğin 36 ncı maddesinde belirtilen koşullara göre öğrenimlerine devam etmek için kayıt yaptırabilir. Bu durumda, ders ve sınavlara katılma ile tez hazırlama hariç, öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmadan öğrencilik statüleri devam eder.

Değişik fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 5

(3) 13/1/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği hükümleri uyarınca uzaklaştırma cezası uygulanan öğrencilerin uzaklaştırıldıkları süreler, eğitim-öğretim süresinden sayılmaz.

Ek fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 25/11// m. 1

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Kayıt ve Kabul Esasları

Öğrenci kaydı

(1) Kocaeli Üniversitesi birimlerinde ön lisans ve lisans düzeyinde birinci sınıflara öğrenci kaydı, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılır. Üniversiteye kayıtla ilgili işlemler, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülür. Özel yetenek gerektiren programların sınavları ile seçme ve yerleştirme işlemleri, Yükseköğretim Kurulu kararları çerçevesinde Üniversite tarafından ilgili birimlerce yapılır.

(2) Kayıt tarihi, kayıt süresi ve gerekli belgeler, Öğrenci İşleri Dairesi Başkanlığınca duyurulur. Kayıt için adaylardan istenen belgelerin aslı veya Üniversite tarafından onaylı örneği kabul edilir. Askerlik durumu ve adli sicil kaydına ilişkin olarak ise adayın yazılı beyanına dayanılarak işlem yapılır. Kayıt için zamanında başvurmayan veya gerekli belgeleri zamanında sağlamayan öğrenciler kayıt hakkını kaybeder. Kayıt için sunulan belgelerde eksiklik veya tahrifat olduğunun belirlenmesi veya öğrencinin başka bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması veya başka bir yükseköğretim kurumundan çıkarma cezası almış olması hallerinde, kesin kayıt yapılmış olsa bile kayıt iptal edilir.

Değişik fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 6

Öğrenim harcı

Değişik madde: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 7

(1) Öğrenciler, ilgili mevzuat hükümlerine göre belirlenen öğrenim ücreti ve katkı payını ödemekle yükümlüdür.

(2) Hazırlık sınıfı hariç, bulundukları bölümde ilgili dönem ve daha önceki dönemler için belirlenen asgari derslerden başarılı olan ve bu dersleri alan öğrencilerin başarı ortalamasına göre dönem sonu itibariyle ilgili dönem ile birlikte daha önceki dönemlerden başarısız dersi ve ilgili dönemden muaf dersi olmamak koşuluyla yapılacak sıralamada ilk yüzde ona giren ikinci öğretim öğrencileri, bir sonraki dönemde birinci öğretim öğrencilerinin ödeyecekleri öğrenci katkı payı kadar öğrenim ücreti öder.

Değişik fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 15/4// m. 1

(3) Hazırlık sınıfı hariç, bulundukları bölümde ilgili dönem ve daha önceki dönemler için belirlenen asgari derslerden başarılı olan ve bu dersleri alan öğrencilerin başarı ortalamasına göre dönem sonu itibariyle ilgili dönem ile birlikte daha önceki dönemlerden başarısız dersi ve ilgili dönemden muaf dersi olmamak koşuluyla yapılacak sıralamada ilk yüzde ona giren birinci öğretim öğrencileri, bir sonraki dönemde ödeyecekleri öğrenci katkı payının yarısını öder.

Değişik fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 15/4// m. 1

Yönlendirme

(1) Yeni kayıt yaptıran öğrencilere Üniversiteyi tanıtmak amacıyla, eğitim-öğretim yılının ilk ayı içerisinde Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü ve ilgili dekanlıklar veya müdürlükler tarafından ortak yönlendirme programları düzenlenir. Yönlendirme programlarının takvimi ve kapsamı ile ilgili ayrıntılar akademik birimlerce kayıt döneminden önce açıklanır.

Akademik danışmanlık

(1) Yeni kayıt yaptıran her öğrenci için kayıtlı oldukları bölüm/program başkanlığı tarafından birinci yarıyıl derslerinin başlamasından en az yedi gün önce bir öğretim üyesi veya elemanı akademik danışman olarak atanır ve öğrenci bilgi sisteminde duyurulur. Bir öğrencinin öğrenimi süresince akademik danışmanının değiştirilmemesine özen gösterilir.

(2) Akademik danışman, danışmanı olduğu öğrencinin eğitim-öğretim çalışmaları ve üniversite yaşamı ile ilgili sorunlarında yardımcı olur. Danışmanlık hizmetlerinin Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülmesinden bölüm/program başkanı sorumludur.

Yatay geçiş

(1) Yurtiçi ya da yurtdışındaki bir yükseköğretim kurumundan Üniversitenin eşdeğer öğretim programı uygulayan bir bölümüne/programına geçmek isteyen öğrenciler, 24/4/ tarihli ve sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulunun ilgili bölümlerine/programlarına yatay geçiş yapabilirler. Kontenjanlar ve başvuru süreleri, akademik yıl başlamadan en az bir ay önce Rektörlük tarafından duyurulur.

Bölümler/programlar arası geçiş

(1) Öğrencilerin bölümler/programlar arası geçişleri, Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre yapılır.

(2) Başarılı öğrenciler, başvuru tarihinde geçerli olan Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik esaslarına bağlı olarak kendi fakültesi, yüksekokulu veya meslek yüksekokulunun başka bir bölümüne/programına, başka fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulunun bir bölümüne/programına bölümler/programlar arası geçiş yapabilir. Geçişler, bu Yönetmelik doğrultusunda Senato tarafından belirlenen esaslar çerçevesince yapılır.

Dikey geçiş

(1) Meslek Yüksekokulu mezunlarının Üniversiteye bağlı lisans programlarına dikey geçişleri, 19/2/ tarihli ve sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre yapılır. Bu öğrencilerin uyum ve hazırlık programları ilgili akademik birimin yönetim kurulu kararları doğrultusunda ilgili bölüm başkanlığı tarafından yapılır.

Derse yazılma ve kayıt yenileme

(1) Yeni kayıt yaptıran birinci sınıf öğrencileri hariç diğer tüm öğrenciler, her yarıyıl başında ve akademik takvimde belirtilen süreler içinde öğrenci katkı payını ve diğer ücretleri ödeyerek, Senatonun tespit edeceği esaslar çerçevesinde internet üzerinden kayıtlarını yenilemek ve derslere yazılmak zorundadır. Ders kayıtları, öğrencinin akademik danışmanının onayı ile kesinleşir. Öğrenciler derslere yazılım ve kayıt yenileme işlemlerinden sorumludur.

(2) Öğrenciler akademik takvimde belirtilen süreler içinde internet üzerinden yeni bir derse kayıt yaptırabilir veya kayıt yaptırdıkları bir dersi bırakabilir. Ancak başarısız oldukları zorunlu dersi tekrar almak zorundadır.

(3) Öğrencilerin kayıt yaptırdıkları derslere ilişkin itirazlarını, akademik takvimde belirlenen süreler içerisinde ilgili bölüm/program başkanlığına yapmaları gerekir.

(4) Akademik takvimde belirlenen sürede ders kaydını yenilemeyen öğrenciler, o yarıyılda derslere ve sınavlara giremez. Bu süre, öğrenim süresinden sayılır. Akademik takvimde belirtilen katkı payı yatırma ve kayıt yenileme süresinden sonra öğrencinin ders kaydı yapılmaz.

(5) Katkı payını yatırdığı halde özürü nedeni ile süresi içinde kaydını yaptıramayanlar, yarıyılın ikinci haftası sonuna kadar öğrencisi olduğu bölüm/program başkanlığına bir dilekçe ile başvuruda bulunur. Özürü bağlı olduğu birimin yönetim kurulunca kabul edilen öğrenciler, ders kayıtlarını ilgili yönetim kurulu kararını izleyen haftanın son mesai saatine kadar yaptırmak zorundadır.

(6) Birbirini takip eden iki yarıyıl üst üste katkı payını yatırmayan birinci öğretim öğrencilerinin kayıtları ilgili yönetim kurulu kararı ile silinir.

Mülga fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 11/10// m. 1

(7) Öğrenim ücretinin ikinci taksitlerini ödeyemeyeceklerini dilekçe ile belirten ikinci öğretim öğrencilerinin ders kayıtları ilgili yönetim kurulu kararı ile geçici olarak yapılır. Bu öğrenciler, akademik takvimde belirtilen ara sınav haftasına kadar öğrenim ücretinin ikinci taksitlerini ödemedikleri takdirde kayıtları ilgili yönetim kurulu kararı ile silinir.

Mülga fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 11/10// m. 1

Üniversite seçmeli dersleri

(1) Üniversite seçmeli dersleri; öğrencilerin bilgi ve becerileri ile ilgi ve yeteneklerine uygun nitelik ve çeşitlilikte, toplumsal hizmet, tarih, kültür ve sanat duyarlılığı ile spor ve sağlık faaliyetleri, çevre bilinci, bilim ve teknoloji alanlarına odaklanan, bağımsız çalışabilme, sorumluluk alabilme, öğrenmeyi öğrenebilme ve yönetebilme, iletişim gibi anahtar/aktarılabilir yeterliliklerini geliştirmek amacıyla açılan derslerdir.

(2) Üniversite seçmeli dersleri, ön lisans ve lisans programlarında açılabilir. Bu derslerin açılması, seçilmesi, kayıt işlemleri ve yürütülmesi ile ilgili esaslar Senato tarafından belirlenir.

Değişik fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 9

Kayıtların tutulması

(1) Öğrencilerin öğrenim durumlarının izlenebilmesi ve kontrolünün sağlanabilmesi amacıyla her öğrenci için öğrenci işleri büroları ve ilgili bölüm/program başkanlığı tarafından öğrenim durumu kütüğü tutulur. Öğrenim durumu kütüklerinin güncellenmesinden, saklanmasından öğrenci işleri büroları ve bölüm/program başkanlığı ayrı ayrı sorumludur.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Dersler, Öğrenci Başarısını Ölçme ve Değerlendirme

Zorunlu, seçmeli, ön koşullu dersler ve süren çalışma

(1) Dersler, zorunlu ve seçmeli olmak üzere iki gruba ayrılır. Her öğrenci kayıtlı olduğu bölümün/programın zorunlu derslerini almakla yükümlüdür. Seçmeli dersler; bölüm/program seçmeli dersleri ve üniversite seçmeli dersleri olmak üzere iki gruba ayrılır. Öğrenciler seçmeli dersleri ilgilerine ve akademik danışman önerilerine göre ilan edilen listeden kendileri belirler. Belirlenen bu seçmeli dersler ilgili bölüm/program başkanlığı tarafından onaylanır.

(2) Bir derse kayıt olabilmek için daha önce başarılmış olması gereken ders ön koşullu derstir. Ön koşullu dersler ana bilim dalı veya ilgili bölüm/program akademik kurulu tarafından fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulu kuruluna önerilir ve kurulun kararı Senato onayından sonra kesinleşir. Ön koşullu dersler eğitim-öğretim programında belirtilir.

(3) Süren çalışma; yarıyıl boyunca devam eden, ölçme ve değerlendirmesi yarıyıl sonu değerlendirme dönemi sonuna kadar sürebilecek çalışmadır.

Derslerin kredisi

(1) Bir dersin kredisi, öğrencilerin, o ders için ilgili öğretim elemanı tarafından belirlenmiş olan öğrenme kazanımları için gerekli çalışma yükünü ifade eder. Derslerin kredisi, öğrencilerin çalışma yükleri hesaplanarak AKTS’ ye göre belirlenir.

(2) Her dersin kredisi öğretim planında belirtilir. Dersin kredisi öğrencinin dönem çalışma yükü temel alınarak öğretim elemanı tarafından belirlenir ve ilgili bölüm/program kurulu tarafından ders planı ile birlikte Senatoda onaylanır. Bir öğrencinin bir yarıyılda alacağı eğitim-öğretim çalışmaları yükü ders planında gösterildiği kadardır.

(3) Bir eğitim-öğretim yılında ön lisans-lisans programları için ders ve uygulama kredisi toplamı 60 AKTS’dir. İki yıllık ön lisans programlarında ders ve uygulama kredisi toplamı AKTS, dört yıllık lisans programlarında ise ders ve uygulama kredisi toplamı AKTS’dir.

(4) Bir dersin haftalık ders saati bölüm/program kurulunun önerisi ile ilgili birimin akademik kurulu tarafından belirlenir ve Senato tarafından onaylanır.

(5) Ders tekrarı durumunda olan bir öğrenci tekrar derslerine öncelikle kayıt olmak koşulu ile bir yarıyılda en fazla 39 AKTS kredisi kadar ders alabilir. Ancak ders tekrarı durumunda olan bir öğrencinin çalışma yükü, akademik danışmanın önerisi ve bölüm/program başkanlığının onayı ile kayıt yaptırılan yarıyılın eğitim-öğretim çalışmaları yükü esas alınarak 1/3 oranında azaltılabilir.

(6) Genel not ortalaması en az olan ve herhangi bir ders başarısı (DD) harf notundan düşük olmayan bir öğrencinin isteği, akademik danışmanın önerisi ve ilgili bölüm/program başkanlığının onayı ile öğrencinin çalışma yükü, kayıt yaptırılan yarıyılın eğitim-öğretim çalışmaları yükü esas alınarak 1/3 oranında artırılabilir.

(7) Genel not ortalaması ile arasında olan öğrencinin bir yarıyıldaki AKTS kredisi, danışmanının onayı ile 39'a kadar artırılabilir.

Ek fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 13/7// m. 1

Ölçme ve değerlendirme

(1) Öğrenci başarısı yarıyıl içi ve yarıyıl sonu sınavları, projeler, seminerler, arazi çalışmaları, kısa sınavlar, ödevler, uygulamalar, laboratuvar, staj ve benzeri araçlarla ölçülür. Yarıyıl içi ve yarıyıl sonu çalışmalarının her birinin değerlendirilmesi puan üzerinden nicelleştirilir. Sınavlar akademik takvimde belirlenen sınav tarihlerinde dersin sorumlu öğretim elemanı tarafından yapılır. Öğretim elemanının zorunlu izinli veya raporlu olduğu gibi özel durumlarda sınavın yapılması için ilgili bölüm/program başkanı tarafından bir öğretim elemanı görevlendirilir. Sınav programları sınav tarihinden en az üç hafta önce ilgili bölüm/program başkanlıkları tarafından öğrencilere duyurulur.

(2) Not ortalamasına katılmayan dersler ve değerlendirilmesi not ile yapılmayan eğitim-öğretim çalışmaları eğitim-öğretim planında önceden belirtilir.

Devam koşulu

(1) Öğrenci, ilk kez kayıt yaptırdığı teorik derslerin en az %70’ine, diğer öğretim türlerinin de en az %80’ine devam etmek zorundadır. Laboratuvar ve uygulamalı derslerden başarısızlık durumunda devam şartı tekrar aranır.

(2) Öğrencilerin derse devamları, sorumlu öğretim elemanı tarafından yoklamalarla imza karşılığı tespit edilir. Devam durumu yarıyılın son haftasında ilgili öğretim elemanı tarafından öğrenci bilgi sisteminde öğrenciye ilan edilir.

Yarıyıl içi ölçme ve değerlendirme

(1) Bir dersin yarıyıl içi değerlendirmesi ara sınav, projeler, seminerler, sunumlar, arazi çalışmaları, kısa sınavlar, ödevler, uygulamalar, laboratuar ve benzeri araçlarla yapılır.

(2) Yarıyıl içi çalışmaları, ölçme ve değerlendirme faaliyetlerinin türü ve oranı, %%70 aralığında olmak koşulu ile yarıyıl içi değerlendirme ağırlığı ilgili öğretim elemanı tarafından derse yazılma ve kayıt haftasından önce belirlenir ve ilgili bölüm/program başkanlığına form dilekçe ile bildirilir. Bölüm/program başkanlığınca toplanan bu formlar fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulu yönetim kuruluna sunulur ve en geç yarıyıl dersleri başlamadan önce öğrencilere duyurulur.

(3) Ara sınavlar akademik takvimde belirtilen ara sınav haftası içinde yapılır. Süren çalışmanın ölçme ve değerlendirilmesi en geç yarıyıl sonu değerlendirme dönemi sonunda başarı notuna çevrilir.

(4) Bir sınıfın dersleri için bir günde ikiden fazla sınav yapılmayacak şekilde sınav programı hazırlanır. Bir dersin yarıyıl içi sınavına girmeyen öğrencilere Eksik (E) harf notu verilir.

(5) Proje, bitirme çalışması ve seminer dersleri için ara sınav yapılması zorunlu değildir.

(6) Haklı ve geçerli görülen bir özrü nedeniyle ara sınava giremeyen öğrencilere yarıyıl sonu sınavı öncesi yarıyılın son haftası içinde ilan edilen bir tarihte özür sınavı yapılır.

Yarıyıl sonu ölçme ve değerlendirme

(1) Yarıyıl sonu sınavı yarıyıl bitiminden en az bir hafta sonra olmak koşulu ile akademik takvimde belirtilen tarihler arasında ilan edilen bir program çerçevesinde yapılır.

(2) Öğrencinin yarıyıl sonu ölçme ve değerlendirmeye girebilmesi için aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekir:

a) Kaydını yenilemiş ve derse yazılma işlemlerini tamamlamış olmak,

b) Öğrenim katkı payını akademik takvimde belirtilen süre içinde ödemiş olmak,

c) Her yarıyıl başında dersin ilgili bölüm/program başkanlığı tarafından ilan edilen yarıyıl içi çalışmalarını yerine getirmiş olmak,

ç) İlk defa kayıt olunan teorik derslerin en az %70’ine, uygulama ve/veya laboratuar derslerinin en az %80’ine katılmış olmak. Bu koşulu yerine getirmeyen öğrenciye devamsız (D) harf notu verilir. Ders tekrarı halinde de bu koşulların yerine getirilmesi gerekir. Ancak bir kez devamı alınan teorik dersin tekrarı halinde devam koşulu aranmaz.

(3) Yarıyıl sonu sınavlarında başarısız olunan dersler ve başarı durumu koşullu olan dersler için bütünleme sınavlarından yararlanılır. Bu durumda ilgili ders veya dersler için alınan en son harf notu geçerlidir. Bütünleme sınavları sonunda tek ders durumuna gelen öğrenci için tek ders sınavı yapılır.

Ek fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 20/7// m. 1

Mazeret sınavı

(1) Mazeret sınavı, ara sınavı için geçerlidir. Öğrencinin bir dersten mazeret sınavına alınıp alınmayacağı ilgili yönetim kurulunca karara bağlanır.

Değişik fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 20/7// m. 2

(2) Hastalık nedeniyle sınavlara giremeyen öğrencilerin durumlarını, sağlık kurumlarınca verilen sağlık raporu ile belgelemeleri gerekir. Üçüncü dereceye kadar yakınlarının ölümü, doğal afet ve benzeri durumlarda mazeretlerini belgeleyen öğrenciler de mazeret sınavı hakkından yararlanır.

(3) Mazerete gerekçe olan belgelerin, düzenlendiği tarihi izleyen beş gün içerisinde bölüm/program başkanlığına verilmesi gerekir. Bu sürenin aşılması halinde başvurular işleme konulmaz. Mazeret sınavına girmeyen öğrencilere yeni bir mazeret sınav hakkı verilmez.

Değişik fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 21/3// m. 2

(4) Türkiye’yi ve Üniversiteyi temsil etmek için görevlendirilen öğrencilere, katılamadıkları her sınav için mazeret sınav hakkı verilir.

(5) Mazeret sınavı, yarıyılın son haftasında bölüm/program başkanlıklarınca belirlenen program çerçevesinde yapılır.

Değişik fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 20/7// m. 2

Tek ders sınavı

(1) Bu Yönetmeliğin 21 inci maddesindeki şartları daha önce yerine getirmiş olmak kaydıyla, mezuniyetlerine tek dersi kalan öğrenciler, akademik takvimde belirlenen tarihlerde tek ders sınavlarına alınırlar. Bu sınavlarda alınan not, başarı notu olarak sayılır. En az (DD) harf notu alan öğrenci başarılı sayılır. Bu sınavlara ilk defa girecek öğrencilerden katkı payı/öğrenim ücreti alınmaz. Başarısız öğrenciler, daha sonraki haklarını kullandıklarında katkı payı/öğrenim ücreti ödemeye devam ederler. Bu sınavda başarılı olanlar, başlayacak olan yarıyıldan önceki yarıyılda mezun olmuş sayılırlar.

Değişik fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 10

(2) Genel not ortalaması (CC) ve üzerinde ise, tek ders sınavından başarılı kabul edilmek için en az (DD) harf notu almak zorunludur. Sınavda alınan not o dersin yarıyıl sonu başarı notu yerine geçer.

(3) Tek ders sınavı için ilk hakkını kullanan öğrenciden katkı payı/öğrenim ücreti alınmaz. Başarısız öğrenciler, daha sonraki haklarını kullandıklarında katkı payını/öğrenim ücretini öder. Bu sınavda başarılı olanlar, başlayacak olan yarıyıldan önceki eğitim-öğretim döneminde mezun olmuş sayılır.

Değişik fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 10

Değerlendirme sonuçlarının duyurulması

(1) Ölçme ve değerlendirme sonuçları, ölçme tarihini izleyen ilk dört gün içinde öğretim elemanı tarafından, internet ortamında girildikten sonra imzalı üç kopya halinde bölüm/program başkanlığına teslim edilir. Değerlendirme sonuçları, bölüm/program başkanlığı tarafından dersin başarı yüzdesi ve ilan tarihi yazılarak duyurulur.

Değişik fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 20/7// m. 3

(2) Her yarıyılın sonunda ilgili fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulu kurulu, ders ve diğer çalışmaların değerlendirmesini yapar.

Başarı notu

(1) Öğrencilere, aldıkları her eğitim-öğretim çalışması için puan üzerinden verilen not, harf notu şekline dönüştürülerek bir başarı notu olarak takdir edilir.

(2) Bu Yönetmelikte belirtilen harf notları dışında bir harf notu kullanılamaz. Harf notları verilirken puan üzerinden alınan notların dağılımı, ilgili öğretim elemanının takdirine bağlıdır.

a) Harf notlarının puan üzerinden karşılıkları ve katsayıları aşağıda gösterilmiştir:

PuanBaşarı NotuKatsayı
90 - AAMükemmel
85 - 89BAPekiyi
80 - 84BBİyi
75 - 79CBYeterli
65 - 74CCGeçer
58 - 64DCKoşullu Başarılı/Başarısız
50 - 57DDKoşullu Başarılı/Başarısız
40 - 49FDBaşarısız
39 ve altıFFBaşarısız
DDevamsız
EEksik
NGirmedi
GGeçer
KKalır
SSüren Çalışma

b) Yukarıda belirtilen harf notları aşağıdaki gibi tanımlanır:

1) Bir dersten (AA), (BA), (BB), (CB) ve (CC) harf notlarından birini alan öğrenci ilgili dersi başarmış sayılır.

2) Koşullu başarılı/başarısız dersler:

Değişik alt bent: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 21/3// m. 3

a) Öğrencinin, DD veya DC harf notu aldığı dersten/derslerden başarılı ya da başarısız olması, yarıyıl not ortalaması koşuluna bağlıdır. Öğrenci, DD veya DC harf notu aldığı dersin/derslerin bulunduğu yarıyıl not ortalamasının 2,00 ve üzeri olması durumunda, bu dersi/dersleri başarmış sayılır.

Değişik: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 21/3// m. 3

b) Öğrencinin, DD veya DC harf notu aldığı dersin/derslerin bulunduğu yarıyıl not ortalaması 2,00’nin altında olması durumunda, bu dersin/derslerin kayıt yaptırıldığı yarıyıldan bir önceki yarıyıl not ortalamasına bakılır. Bir önceki yarıyıl not ortalaması da 2,00’nin altında ise, her iki yarıyıldaki DD veya DC harf notlu, koşullu başarılı sayılan ders/dersler başarısız sayılır ve tekrarı zorunludur.

Değişik: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 21/3// m. 3

c) Öğrencinin, DD veya DC harf notu aldığı dersin/derslerin bulunduğu yarıyıldan bir önceki yarıyıl not ortalamasının 2,00 ve üstünde olması veya öğrencinin birinci yarıyıla kayıtlı olması durumunda, bulunduğu yarıyıldaki DD veya DC harf notu aldığı ders/derslerden koşullu başarılı sayılır, bu durumda bu ders/derslerin başarılı/başarısız olma durumu, izleyen yarıyıl not ortalamasına göre belirlenir. Buna göre izleyen yarıyıl not ortalamasının 2,00 ve üzerinde olması durumunda, öğrenci koşullu başarılı sayılan bu ders/dersleri başarmış sayılır. Ancak izleyen yarıyıl not ortalaması da 2,00’nin altında ise, öğrenci her iki yarıyıldaki DD veya DC harf notlu ders/dersleri tekrar etmek zorundadır.

d) Öğrencinin, yarıyıl not ortalamasının iki yarıyıl üst üste 2,00'nin altında olması durumunda, izleyen yarıyıldan itibaren başarı değerlendirme esaslarının uygulanmasına yeniden başlanır ve bu yarıyıl sonunda, koşullu başarılı dersler için, bir önceki yarıyılın not ortalamasına bakılmaz.

3) Genel not ortalaması ve üzerinde olan ve herhangi bir ders başarısı (DD) harf notundan düşük olmayan bir öğrenci danışmanının onayıyla üst dönemlerden ders alabilir.

4) (D) harf notu: Devam koşullarını sağlamayan öğrencilere (D) harf notu verilir.

5) (E) harf notu: Yarıyıl içi ve yarıyıl sonu sınavları ile diğer değerlendirmelere girmeyen öğrencilere (E) harf notu verilir.

6) (N) harf notu: E harf notu ilgili dönem sonunda (N) harf notuna otomatik olarak dönüşür.

7) (G) harf notu: Not ortalamasına girmeyen eğitim-öğretim çalışmalarında başarılı olan öğrencilere (G) harf notu verilir.

Değişik alt bent: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 11

8) (K) harf notu: Not ortalamasına girmeyen eğitim-öğretim çalışmalarında başarılı olamayan öğrencilere (K) harf notu verilir.

Değişik alt bent: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 11

9) (S) harf notu: Süren çalışmanın ölçme ve değerlendirilmesi en geç yarıyıl sonu değerlendirme dönemi sonunda başarı notuna çevrilir.

(3) Öğrenci değişimi yatay ve dikey geçiş gibi nedenlerle öğrencilerin sunacakları notların bu Yönetmelikteki harf notlarına dönüştürülmesi Senato tarafından belirlenen esaslar çerçevesince ilgili bölümün intibak komisyonu tarafından yapılır.

Değerlendirme belgelerinin saklanması

(1) Değerlendirme belgelerinin bir kopyası ilgili bölüm/program başkanlığında, diğer bir kopyası öğrenci işleri bürosunda, bir kopyası da öğretim elemanında saklanır.

Ölçme belgelerinin saklanması

(1) Ölçme belgeleri bölüm/program başkanlıkları tarafından iki yıl süre ile saklanır. İki yılın sonunda ilgili dekanlık, yüksekokul veya meslek yüksekokulu müdürlüğü tarafından bir tutanakla imha edilir.

Notlarda maddi hata ve sınav sonuçlarına itiraz

(1) Öğrenci; sınav sonuçlarının duyurulmasından itibaren iki iş günü içinde bağlı olduğu fakülte dekanlığına, yüksekokul veya meslek yüksekokulu müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurarak sınav kağıdının yeniden incelenmesini isteyebilir. Dekanlık veya müdürlük maddi bir hata yapılıp yapılmadığının belirlenmesi için sınav kağıdını ilgili bölüm/program başkanı aracılığıyla dersin sorumlu öğretim elemanına inceletir ve sonucu öğrenciye tebliğ eder. Öğrencinin itirazının devamı halinde; ilgili fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulu yönetim kurulu kararı ile sorumlu öğretim elemanının dahil olmadığı, ilgili alandaki öğretim elemanlarından oluşan en az üç kişilik bir komisyonda cevap anahtarıyla ve/veya diğer sınav kağıtları ve dokümanları ile karşılaştırmalı olarak yeniden esastan inceleme yapılır. Not değişiklikleri ilgili fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulu yönetim kurulu kararı ile kesinleşir. Not değişikliği ile ilgili yönetim kurulu kararı Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına bildirilir.

Değişik fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 20/7// m. 4

(2) Öğrenci bilgi sisteminde açıklanan başarı notları ile ilişkili herhangi bir maddi hatanın yapılmış olduğunun belirlenmesi halinde, öğretim elemanı ilgili bölüm/program başkanına başvurarak düzeltme talebinde bulunabilir. Öğrenci bilgi sisteminde açıklanan başarı notları ile ilişkili herhangi bir maddi hatanın yapılmış olduğunun belirlenmesi halinde, ilgili öğretim elemanı ilgili bölüm/program başkanına başvurarak düzeltme talebinde bulunur. Bu talep, ilgili fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulu bölüm/program başkanlığınca değerlendirilir. Eğer varsa not değişikliği veya düzeltmeler yönetim kurulunda görüşülüp karara bağlanır. Yönetim kurulu kararı Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına bildirilir. Gerekli değişiklik Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılır.

Değişik fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 12

Not ortalaması

(1) Öğrencilerin başarı durumu her yarıyıl sonunda Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından hesaplanarak belirlenir. Bir öğrencinin bir eğitim-öğretim çalışmasından aldığı toplam AKTS kredisi, o çalışmanın AKTS kredi değeri ile aldığı yarıyıl notu katsayısının çarpımı yoluyla elde edilir.

(2) Herhangi bir yarıyılın not ortalamasını bulmak için; o yarıyılda öğrencinin kayıt olduğu ve not ortalamalarına katılan her bir dersin AKTS değeri, o dersten alınan notun katsayısı ile çarpılarak bulunan değerler toplanır ve elde edilen toplam kredi değer, bu derslerin toplam AKTS değerine bölünür. Elde edilen ortalama, virgülden sonra iki hane olarak gösterilir.

Değişik fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 13

(3) Genel not ortalaması, öğrencinin Üniversiteye girişinden itibaren almış olduğu ve kayıtlı bulunduğu bölüm/programda geçerli olan derslerin ve çalışmaların tümü dikkate alınarak aynı yöntemle hesaplanır. Gerek yarıyıl ve gerekse genel not ortalamasında (AA)’dan (FF)’ye kadar verilen notlar esas alınır. Genel not ortalamasına tekrar edilen derslerden alınan en son harf notu katılır.

(4) Bütün notlar öğrencinin not belgesinde gösterilir.

Not yükseltme

Mülga madde: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (R.G/02//) m.1

(1) Öğrenciler, isterlerse sadece (DD) ve (DC) harf notlu derslerden not yükseltme talebinde bulunabilirler. Bu durumda her yarıyılda yalnız bir dersten not yükseltmek için yarıyıl sonu sınavına katılabilirler. İlgili ders veya dersler için alınan en son harf notu geçerlidir.

Değişik: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 14

(2) Bir öğrenci not yükseltmek amacı ile sınava girmek istediği dersi en geç, yarıyılın son haftasının ilk günü çalışma saati sonuna kadar öğrenci bilgi sistemi üzerinden seçebilir.

Değişik: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 14

(3) Genel not ortalamaları (CC) olmadığı için mezun olamayan öğrenciler seçecekleri herhangi (DD) veya (DC) harf notlu bir dersten, tek ders sınav haftasında sınav tekrarı yapabilir. Bu sınavda alınan harf notu başarı notu olarak kabul edilir. Buna rağmen genel not ortalaması 'ın altında olan öğrenciler genel not ortalamasını yükseltmek amacıyla kayıt yenileyerek yarıyıl sonu ölçme ve değerlendirme döneminde sınav tekrarı yapar.

Onur ve yüksek onur öğrencileri

(1) Bir eğitim-öğretim yılı sonunda en az normal ders yüküyle o dönemin not ortalaması olan öğrenciler onur öğrencisi, olan öğrenciler yüksek onur öğrencisi kabul edilir.

(2) Bu öğrencilerin listesi, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından her öğretim yılı sonunda ilan edilir. Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan başarı belgeleri öğrencilere verilmek üzere ilgili dekanlık veya müdürlüklere gönderilir.

(3) Üniversite öğrenciliği süresince uyarma dışında disiplin cezası alan öğrenciler bu kapsam dışında tutulur.

Öğrencilerin genel başarı durumu

Değişik madde başlığı: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 15

Değişik madde: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 15

(1) Genel not ortalaması en az olan öğrenciler başarılı sayılır. Yarıyıl başarısı için de yarıyıl not ortalamasının en az olması gerekir.

(2) Genel not ortalaması ’ın altında olan öğrenciler başarısız sayılır. Yarıyıl not ortalaması da ’ın altında olan öğrenciler o yarıyıl için başarısız sayılır.

Ders tekrarı ile ilgili esaslar

(1) Bir dersten (FD), (FF) veya (K) harf notu alan öğrenciler için alttan kalan derslerinde devam zorunluluğu ve ön koşul şartı bulunmuyorsa, ders çakışması durumunda başarısız ders yerine öğrencinin talebi dikkate alınarak Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulu Yönetim Kurulu kararı ile sınıfındaki bir başka derse kayıt yapılabilir. (D) harf notu alan veya derse normal yarıyılında kayıt yaptıramayan öğrenciler, ilgili dersi açıldığı ilk yarıyılda almak zorundadır.

Değişik fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 15/4// m. 2

(2) Bu dersler programdan kaldırılan dersler ise öğrenciler, kayıtlı oldukları bölümün/programın Senato tarafından onaylanan uyum programının öngördüğü derslere kayıt olurlar.

(3) Bu dersler seçmeli dersler ise öğrenciler, bu derslerin yerine ilgili akademik danışmanın görüşü ve onayı ile ilgili yarıyılda açılan aynı kategorideki diğer seçmeli dersleri alabilirler. Bu takdirde, önceki seçmeli ders ve çalışmalar için kullanılmış sınav hakları yeniden kullanılmaz.

Üçüncü sınıfa geçme koşulu

Mülga madde: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 21/3// m. 6

(1) Meslek yüksekokulları dışında öğrenimlerinin başlangıcından itibaren ilk iki yarıyılın tüm eğitim-öğretim çalışmalarından en az bir defa (DD) harf notu almayı başaramayan öğrenciler, yatay geçiş veya uyum ile sınıfı üç veya daha yukarı olanlar dışında, beşinci ve daha sonraki yarıyıllardan ders alamaz.

Hazırlık sınıfı

Değişik madde: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 17

(1) Hazırlık sınıflarında eğitim-öğretim ile ilgili esaslar Senato tarafından belirlenir.

Öğrencilik süresi

Değişik madde başlığı: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 18

Değişik madde: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 18

1) Bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen normal öğrenim süresinde mezun olamayan öğrencilerin, sayılı Kanunun 46 ncı maddesinde öngörülen şartları yerine getirmeleri koşulu ile öğrencilikleri devam eder. Bu öğrenciler, ders ve sınavlara katılma ve tez hazırlatma hariç öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlanamazlar.

Mezuniyet tarihi

Değişik madde: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 19

(1) Öğrencinin mezuniyet tarihi, sorumlu olduğu tüm eğitim-öğretim çalışmaları kapsamında başarılı olduğu son sınav ya da etkinliğin tarihi olup, ilgili yönetim kurulu kararı ile kesinleşir.

Diploma

(1) Öğrenimlerini başarıyla tamamlayan öğrencilere, mezun oldukları fakülte, yüksekokul ile bölüm veya meslek yüksekokulu ile program adını belirten Üniversitenin diploması verilir. Diplomalara mezuniyet tarihi, diploma numarası ve mezun olduğu dönem adı yazılır.

(2) Ön lisans ve lisans diploması verilebilmesi için öğrencinin genel not ortalamasının en az olması gerekir.

(3) Genel not ortalaması olan öğrenciler onur öğrencisi, olan öğrenciler yüksek onur öğrencisi listesine geçerek mezun olur ve bu öğrencilerin durumları diplomalarında belirtilir.

Değişik fıkra: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 20

(4) Mezuniyet genel not ortalaması üzerinden hesaplanır, notu ve yüzdelik dilimi diploma ekinde belirtilir.

(5) Diplomada fakülte için dekan ve Rektör, yüksekokul ve meslek yüksekokulu için müdür ve Rektör imzaları bulunur.

(6) Diğer üniversitelerden nakil yoluyla gelen öğrencilerin lisans diploması alabilmeleri için son iki yarıyılı Üniversitede tamamlamış olmaları zorunludur.

BEŞİNCİ BÖLÜM

Bitirme Çalışması, Staj ve Mesleki Uygulamalar

Bitirme çalışması

(1) Bitirme çalışması, öğrencinin öğrenim sonucu istenen bilgi ve beceri düzeyine eriştiğini gösteren bir veya birden fazla öğretim elemanı gözetiminde yapılan çalışmadır.

(2) Bitirme çalışması konusunun verileceği yarıyıl ile çalışmanın yapılması, yürütülmesi, teslimi, jürinin oluşturulması ve çalışmanın yarıyıl ve yarıyıl sonu değerlendirilmesiyle ilgili esaslar, ilgili bölümün/programın önerisi, ilgili birimin kurul kararı ve Senatonun onayı ile belirlenir.

Staj

(1) Staj, eğitim ve öğretim programlarının niteliklerine bağlı olarak öğrencilerin edindiği bilgileri uygulama alanına aktarması ya da uygulama alanıyla pekiştirmesi amacıyla ön lisans ve lisans düzeylerinde yaptıkları uygulamalı çalışmalardır.

(2) Staj çalışmalarının niteliği, süresi, zamanı, yürütülmesi, teslimi, jürinin/komisyonun oluşturulması ve çalışmanın değerlendirilmesiyle ilgili esaslar; fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulu kurulu kararı ve Senatonun onayı ile belirlenir.

ALTINCI BÖLÜM

Devamlı ve Geçici Ayrılma

Kayıt silme ve ilişiğin kesilmesi

(1) Aşağıdaki hallerde öğrencinin kaydı silinir:

a) Öğrenim harcını belirtilen sürede üst üste iki yarıyıl yatırmayan ve kaydını yenilemeyen birinci öğretim öğrencileri ile akademik takvimde belirtilen harç ödeme süresini izleyen otuz gün içinde ikinci yarıyıl harcını yatırmayan ikinci öğretim öğrencilerinin,

Mülga: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 11/10// m. 2

b) Öğrenimlerini süresi içinde tamamlayamayan öğrencilerin,

Mülga bent: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 17/7// m. 21

a) Üniversiteden çıkarma cezası alan öğrencilerin,

Değişik bent: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 11/10// m. 2

b) Bir başka üniversiteye yatay geçiş yoluyla giden öğrencilerin,

Değişik bent: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 11/10// m. 2

c) Hastalık nedeniyle iki yıl izin verilen; ancak bu süre sonunda sağlık raporu ile öğrenimine devam edemeyeceği anlaşılan öğrencilerin.

Değişik bent: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair YönetmelikRG: 11/10// m. 2

(2) Öğrenciler bir dilekçe ile öğrenci işlerine başvurarak kendi istekleri ile kayıtlarını sildirebilir. Bu durumda ödemiş oldukları harç ve ücretler iade edilmez.

(3) Kayıt silme işlemi ilgili yönetim kurulunun gerekçeli kararı alınarak, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yürütülür.

(4) Herhangi bir nedenle kaydını sildiren öğrencilerin dosyalarındaki belgeleri ve mezun olarak Üniversiteden ayrılanların diplomalarını alabilmeleri için Üniversite tarafından tespit edilen ilişik kesme işlemlerini yapmaları zorunludur.

İzinli sayılma ve izinden dönüş

(1) Öğrencilere ilgili yönetim kurulu kararıyla ön lisans öğreniminde en az bir yarıyıl, en fazla iki yarıyıl; lisans öğreniminde en az bir yarıyıl, en fazla dört yarıyıl izin verilebilir. Verilen izin öğretim süresinden sayılmaz. Her eğitim-öğretim yılı için ayrı ayrı yönetim kurulu kararı alınır. Bir öğrencinin izinli sayıldığı sürede öğrenci katkı payı ödeyip ödemeyeceği ilgili mevzuat hükümlerine göre belirlenir.

Değişik: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 11/10// m. 3

(2) Hastalık izninde; yarıyıl izni verilmesini gerektirecek süreyi kapsayan sağlık raporunun alınması gerekir.

(3) Askerlik izni; öğrencinin, tecil veya sevk tehiri işleminin zorunlu nedenlerle yapılmaması sonucu askere alınması halinde verilir. Bu öğrencilerin kayıtları silinmez. Bu durumdaki öğrencilerden izinli sayıldıkları süre için öğrenim katkı payı alınmaz.

(4) Maddi veya ailevi nedenlerle izin; öğrenci için beklenmedik anlarda ortaya çıkan ve öğrenimini engelleyecek nitelikte ölüm, doğal afet veya benzeri durumlar ile öğrencinin içinde bulunabileceği maddi güçlükler nedeniyle ilgili kurullar tarafından verilebilir.

(5) Öğrencilere yurtdışında öğrenim görmek için veya öğrenimleri ile ilgili olarak görevlendirilmeleri halinde birinci fıkrada belirtilen sürelerle sınırlı olmak üzere izin verilebilir.

(6) Yukarıdaki nedenlerle izinli sayılan öğrenciler, izinlerinin bitiminde normal yarıyıl kayıtlarını yaptırarak öğrenimlerine devam eder. Ancak; hastalık nedeniyle izin almış olan öğrenciler öğrenimlerine devam edecek durumda olduklarını sağlık raporu ile kanıtlamak zorundadır.

(7) İzinli sayılmak için izin talebi başvuruları, ders seçme ve kayıt haftasının ilk gününden başlayarak, iki hafta içerisinde yapılır. Ani hastalıklar ve beklenmedik durumlar dışında bu süreler bittikten sonra yapılan başvurular kabul edilmez.

(8) Öğrenci, izinli sayıldığı yarıyılda herhangi bir derse yazılamaz ve o yarıyılın sınavlarına giremez.

Yurt dışındaki üniversitelerle öğrenci değişimi

(1) Üniversite ile yurt dışındaki üniversiteler arasında yapılan ikili anlaşmalar ve Socrates, Erasmus gibi öğrenci değişim programları çerçevesinde, bu üniversitelere bir veya iki yarıyıl süreyle öğrenci gönderilebilir.

(2) Bu öğrencilerin kayıtları bu süre içerisinde Üniversitede devam eder ve bu süre eğitim-öğretim süresinden sayılır. Bu öğrenciler, o dönem için kendi bölümlerinde/programlarında almaları gereken dersler yerine, okuduğu üniversitede aldıkları derslerden sorumlu sayılır. Bu derslerin belirlenmesi, bölüm/program koordinatörünün ve ilgili bölümün/programın teklifi, fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulu yönetim kurulunun kararı ve Rektörlüğün onayı ile kesinleşir. Bu derslerden alınan notlar, ilgili yarıyılın başarısı olarak öğrenci kütüğüne işlenir ve akademik ortalamaya katılır. Öğrencinin yurtdışında başarısız olduğu dersler varsa, öğrenci bu derslerin yerine kendi bölümünde/programında akademik danışmanın önerisi ve fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulu yönetim kurulu kararı ile AKTS kredi açığını kapatacak sayıda derse kayıt yapar.

(3) Yurt dışındaki üniversiteden değişim programı kapsamında gelen öğrencilere Üniversitede okudukları süre içerisinde bu Yönetmelik hükümleri uygulanır ve aldıkları dersler için kendilerine not durum belgesi verilir.

Yurt içi üniversitelerle öğrenci değişimi

(1) Üniversite ile ulusal düzeyde diğer üniversiteler arasında yapılacak protokoller çerçevesince öğrenci ve öğretim üyesi değişim programı uygulanır. Bu protokoller, 18/2/ tarihli ve sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre yapılır.

Öğrenime yeniden devam etme

Değişik: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 21/3// m. 4

(1) Bu Yönetmeliğin 41 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi ile ikinci fıkrasına göre Üniversite ile ilişikleri kesilen öğrenciler, ilişiklerinin kesildiği tarihten itibaren iki eğitim-öğretim yılı içinde öğrenime devam etmek için başvurabilir. Kayıtlar aşağıdaki gibi/hallerde yapılır:

a) Öğrenciler, ilişiklerinin kesildiği eğitim-öğretim yarıyılında öğrenime devam etmek için başvurduklarında; öğrenim harcını yatırdıkları takdirde, dersler başlamamışsa o yarıyıla, eğer dersler başlamışsa devam etmedikleri yarıyıl öğretim sürelerine sayılmak suretiyle bir sonraki yarıyılda kaydedilirler.

b) Bu Yönetmeliğin 41 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine göre kaydı silinen öğrenciler, ilişiklerinin kesildiği tarihten itibaren iki eğitim-öğretim yılı içinde başvurduklarında; sağlık kurulu raporu ile öğrenime devam edeceğini belgelemek koşuluyla, yine bu Yönetmeliğin 41 inci maddesinin ikinci fıkrasına göre Üniversite ile ilişikleri kesilen erkek öğrenciler ise askerliklerini yapmış olmak veya muaf olduklarını belgelemek koşuluyla, bu maddenin birinci fıkrasının (a) bendine göre kaydedilirler.

(2) Bu öğrencilerin öğrenim süreleri, bu Yönetmeliğin 5 inci maddesindeki öğrenim süresini aşamaz.

YEDİNCİ BÖLÜM

Çeşitli ve Son Hükümler

İkinci öğretim

(1) İkinci öğretim, hafta içi birinci öğretimin bitimini takiben yapılan öğretimdir ve gerektiğinde hafta tatilinde de yapılabilir.

(2) İkinci öğretimde meslek stajları birinci öğretim saatlerinde ve öğrenci istediği taktirde yarıyıl içerisinde de yapılabilir.

(3) Mezuniyet belgesi ve diplomalarda ikinci öğretim ibaresine yer verilmez.

(4) İkinci öğretimde birinci öğretimdeki eğitim-öğretim esasları geçerlidir.

(5) İkinci öğretimde öğrenim gören öğrenciler, birinci öğretim programlarına yatay geçiş yapamaz. Ancak hazırlık sınıfı ve uyum sınıfları hariç, bulundukları sınıfın bütün derslerini vermek ve eğitim-öğretim yarıyılı sonunda sınıf başarı sıralamasında %10’a girmek koşuluyla bir üst sınıfa geçmiş olan öğrenciler; üst sınıfta o yarıyıl için birinci öğretim öğrencilerinin ödeyecekleri öğrenci katkı payı kadar miktarı öğrenim ücreti olarak öderler. Bu öğrencilerden isteyenler bölüm/program kontenjanının %5’ini geçmemek üzere kontenjan dahilinde isterlerse ikinci öğretim parası ödeyerek birinci öğretime geçiş yapabilirler.

Değişik: Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik RG: 21/3// m. 5

(6) Birinci öğretim öğrencileri, ikinci öğretime yatay geçiş yapabilir. Birinci öğretim öğrencilerinin ikinci öğretime geçişlerinde, Üniversiteye giriş yılındaki bölüm/program kontenjanının %5’ini geçmemek üzere kontenjan tanınır. Bu geçişlerde de ikinci öğretimden birinci öğretime geçişte uygulanan ilgili mevzuat hükümleri uygulanır. Ancak geçiş yapan bu öğrenciler, ikinci öğretim için öngörülen ücreti ödemek zorundadır.

Çift anadal programı

(1) Bir bölümün öğrencileri, lisans öğrenimleri boyunca aynı fakülte içinde veya dışında asıl bölümüne konu bakımından yakın olan başka bir lisans öğretimini aynı zamanda takip edebilir.

Uzaktan eğitim

(1) Uzaktan eğitim; eğitim-öğretimin her düzeyinde basılı malzeme, radyo-televizyon ve bilgi teknolojileri kullanılarak yapılan, öğrenci ile öğretim elemanının aynı mekanda bulunmasını gerektirmeyen eğitim türüdür.

(2) Uzaktan eğitimle ilgili esaslar Senato tarafından belirlenir.

Yürürlükten kaldırılan yönetmelik

(1) 9/4/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kocaeli Üniversitesi Önlisans-Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.

İntibak

(1) eğitim-öğretim yılında ikinci ve daha üst sınıflarda eğitim-öğretim görmekte olan öğrenciler, bu Yönetmeliğin 49 uncu maddesiyle yürürlükten kaldırılan Kocaeli Üniversitesi Önlisans-Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği hükümlerine tabi olurlar.

Yürürlük

(1) Bu Yönetmelik eğitim-öğretim yılı başında yürürlüğe girer.

Yürütme

(1) Bu Yönetmelik hükümlerini Kocaeli Üniversitesi Rektörü yürütür.

Bu yönetmelik,31/5/ tarihli resmi gazete yayın sayılı Kocaeli Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği ile yürürlükten kaldırılmıştır.

Tek Ders Sınavı

Değerli Öğrencilerimiz

-Fakültemizde bütünleme sınavları olduğundan eğitim öğretim yılında yaz okulu açılmamasınadolayısıyla öğrencilerimizin aşağıda belirtilen üniversitelerin yaz okullarından ders almalarının uygun olduğuna ve ders alma süreçlerinin ESOGÜ Yaz okulu Yönetmeliğine tabi olduğuna, Fakülte Yönetim Kurulu’nda karar verilmiştir.

Bu durumda, dış üniversitelerden ders almak isteyen öğrencilerimizin aşağıdaki esaslara göre hareket etmeleri gerekmektedir.

- Fakültemiz öğrencilerinin yaz okulunda ders alabilecekleri üniversiteler sadece yılı resmi başarı sıralamasına göre fakültemizden yüksek puanlı İlahiyat ve İslami İlimler fakülteleridir. (İSTANBUL 29 MAYIS ÜNİVERSİTESİ, MARMARA ÜNİVERSİTESİ, İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ, ANKARA ÜNİVERSİTESİ, BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ, NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ, SAKARYA ÜNİVERSİTESİ, KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ, NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ, DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ, ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ve GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ İlahiyat veya İslami İlimler Fakülteleri)

- Öğrenciler yaz okulunda en fazla 12 yerel kredi değerinde derslere kayıt yaptırılabilir. Genel not ortalaması 3,00 ve üstünde olan öğrenciler ise toplam 15 yerel kredilik ders alabilir. Diğer yükseköğretim kurumlarından alınan derslerin kredi toplamı, Üniversitedeki eşdeğer dersin yerel kredisi kullanılarak hesaplanır.

- Öğrencilerimizin yaz okulu başvuruları için, bağlantıdaki dilekçeyi eksiksiz doldurduktan sonra imzalı halini pdf formatında taranmış şekilde Fakültemize e-mail yoluyla ([email protected]) ulaştırmaları gerekmektedir. (Mail konusuna "YAZ OKULU BAŞVURU DİLEKÇESİ" yazılmalıdır)

- Her öğrencinin sadece bir dilekçe gönderme hakkı vardır. Düzeltme ya da güncelleme dilekçesi olmayacaktır. Bu sebeple aşağıdaki eşdeğerlik esaslarının dikkatle incelenip dilekçenin hatasız olması öğrencinin yararına olacaktır.

- Öğrenciler GANO puanlarına göre ders yazmalı, kesinlikle kredi aşımı yapmamalıdır. Kredi aşımı yapan öğrencilerin dilekçelerinden komisyonun uygun gördüğü ders ya da dersler silinecektir.

- Dilekçelere ilgili üniversitenin ders içeriklerinin eklenmemesine karar verilmiştir. Komisyon üyeleri gerekli içerik karşılaştırmalarını ilgili üniversitenin web adreslerinden yapacaklardır.

- Seçmeli ders alacak öğrencilerin aynı gruptan birden fazla seçmeliyi dilekçelerine yazmamaları gerekmektedir. Bu hususta sorumluluk tamamen öğrencilere aittir. Komisyon üyeleri sadece dilekçe üzerinden değerlendirme yapacaklardır. (Seçmeli Ders Grupları)

- Öğrencilerin gönderdiği dilekçeler fakülteye ulaştığında, ivedilikle ilgili komisyon üyelerine dağıtılacak ve kısa sürede mail üzerinden " Dersler Uygundur" şeklinde öğrenciye dönüş yapılmaya çalışılacaktır. Bu sebeple mail adreslerinin güncel olması oldukça önem arz etmektedir. (Öğrenciler dilekçelerine mail ve telefon bilgilerini hatasız şekilde yazmalıdırlar. Aksi halde doğacak mağduriyetten kendileri sorumlu olacaktır.)

- 25 Temmuz saat 'dan sonra gelecek dilekçeler değerlendirmeye alınmayacaktır.

- Daha sonradan herhangi bir sebeple alınmayacak olan derslerin de bağlantıdaki iptal dilekçesi ile, aynı şekilde eksiksiz doldurularak Fakültemize mail yoluyla teslim edilmesi gerekmektedir. (Alınmayan derslerin iptali için dilekçe vermeyen öğrencilerin notları sisteme otomatikman FF olarak geçmektedir).

- Dilekçe ile başvuru yapmayan öğrencilerin aldıkları dersler kesinlikle sayılmayacaktır.

- Yaz Okulu bitiminde öğrencilerin aldığı geçme notlarının elden takiple, Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına teslim edilmesi, notlar elden verilmemiş ise takibinin yapılarak Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına tesliminin sağlanması gerekmektedir.

EŞDEĞERLİK ESASLARI
Eşdeğer sayılması istenen bir dersin adının, eşdeğer sayılacak ders ile birebir aynı olması gerekmez. Ders eşdeğerlilik değerlendirmesinde dersin kredisi ve içeriği dikkate alınır.

a) Eşdeğer sayılması istenen bir dersin yerel kredisinin ders saatine bakılmaksızın, en az eşdeğer sayılacak dersin kredisinin %65’ine eşit olması gereklidir.

(YEREL KREDİ ÖRNEK HESAPLAMA: Karşı dersin kredisi, fakültemiz dersi kredisine eşitse veya yüksekse sağlar. Karşı dersin kredisi, fakültemiz dersi kredisinden düşükse en % 65'ine eşit olmalı; örneğin karşı ders 2 kredi, fakültemiz dersi 3 kredi ise "en az % 65 uyum şartı"nı sağlar. Ancak karşı kredi 2, fakültemiz dersi kredisi 4 ise sağlamaz)

b) Eşdeğer sayılması istenen dersin içeriğinin (dersin haftalık ders planı baz alınarak) en az %75’nin, eşdeğer sayılacak dersin içeriği ile aynı olması gerekir.

(İÇERİK UYUMU: Öğrenciler her iki dersin içeriklerini karşılaştırmalı, derslerini ona göre yazmalıdır. Ders isimlerinde ayniyet aranmaz. Komisyon üyeleri her iki ders içeriğini fakülte web adreslerinden inceleyerek uyum karşılaştırması yapacaklardır. Büyük oranda uyumlu olması durumunda eşdeğer kabul edilecektir.)

c) Başka bir üniversiteden alınacak dersin AKTS kredisi, bölüm dersinin AKTS kredisine eşit (veya büyük) ya da en az %75’ine eşit olması gerekir.

(AKTS ÖRNEK HESAPLAMA:  Karşı dersin AKTS'si, fakültemiz dersi AKTS'sine eşitse veya yüksekse sağlar. Karşı dersin AKTS'si, fakültemiz dersi AKTS'sinden düşükse en % 75'ine eşit olmalı; örneğin karşı ders 3 AKTS, fakültemiz dersi 4 AKTS ise "en az % 75 uyum şartı"nı sağlar. Ancak karşı AKTS 2, fakültemiz dersi AKTS'si 3 ise sağlamaz.)

NOt: Öğrencilerin Yaz Okulu sonunda, Esogü'de başarısız oldukları dersi dış üniversitesi yaz okulunda başarması durumunda YAZ OKULU YERİNE İŞLEMİ konulu maillerini, 

" Merhaba saygıdeğer ilgili
İsmim Öğrenci numaram
Daha önce Esogü İlahiyat Fakültesi başarısız olduğum kodlu isimli dersi yaz okulu ile Üniversite'sinde verdim. Bu dersimin yerine işleminin yapılmasını istiyorum." şeklinde [email protected] adresine iletmeyi unutmamaları gerekmektedir. Aksi halde ogubs'de yerine hatası meydana gelebilecektir.

Konu ile ilgili diğer sorular aşağıdaki adreslere mail atılabilir.
Arş. Gör. Dr. Sercan YAVUZ ([email protected])
Arş. Gör. Dr. Kübra YILDIZ ([email protected])
Arş. Gör. Barış ÇAKAN ([email protected]

Son G&#;ncelleme Tarihi:

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir