pratik salaş tunik dikimi / Pin on video model

Pratik Salaş Tunik Dikimi

pratik salaş tunik dikimi

Uzun süredir bekleyen pratik kesim salaş tuniği bu bayram evdeyken kesip dikmeyi, bir de güzel resimlemeyi başardım. Bugün de ilk fırsatta yayına koştum.

MALZEME SEÇİMİ: Dökümlü durmasını sağlayacak kumaşlar tercih edin. Penye, jarse, krep, sandy, şifon, ipek ve bunlara benzer dökümlü kumaşlar. Benim kumaşım içi polarlı penye. 

KAÇ METRE KUMAŞ? Tuniğinizin boyunu kaç cm istiyorsanız 2 katı kumaş gerekiyor. Kumaşın eni cm olacak. Benim kumaşım 2 metre.

NOT: ÖLÇÜLER BEDENLERE GÖREDİR. KOL VE YAKA ÖLÇÜLERİNDE KENDİ ÖLÇÜLERİNİZİ DİKKATE ALINIZ.

Önce kumaşı ikiye katladım ve 1 metreye düştü. Sonra tekrar katladım ve cm 75 cm olmuş oldu. Kumaşımız şu an tam 4 kat!   cm olan kısım ön ortası, kat kat duran 75 cmlik kısımlar kol olacak.

Yaka genişliği size kalmış. Ben 9cmden kestim. 18 cm oldu. Birer cm de içe kıvırılacak yani sonuçta 20 cm olacak. Bunları hesaba katarak yaka genişliğini ayarlayın. 2. resimdeki riganız yoksa aynı şekli elle de verebilirsiniz, çok da fark etmiyor.

Kumaşın geriye kalan kısmı omuz ve kol boyu olacak. Daha kısa isterseniz kısaltın ama dökümlü daha koş duruyor.

Bilek genişliği; bileğinizin ölçüsünü aldınız, bolluğunu keyfinize göre ayarladınız. Ben 12 cm genişlik istedim ve yarısını 6cmyi işaretledim.

Kol altının ne kadar geniş olacağı da size bağlı, daha bol ve yarasa kol yapabilirsiniz. 52cm kol altına denk geliyor. 19cm omuz düşüklüğü için ideali ne dar ne geniş. 

Etek ucunun verev olması için 20cm yukarıda bıraktım. Asimetrik olsun derseniz etek ucunu dümdüz bırakabilirsiniz. Bu rigadan yoksa elinizde mutlaka edinin, çok amaçlı ve gerçekten ihtiyaç.

Kesmeden önce mutlaka iğnelerim. Kayma riskini azaltır. Özellikle şifon ve ipekli tarzda kumaşlarda şart. 

Kol altını resimdeki gibi çıtlatmayı unutmayın.

1 kat açtıığınızda görüntü böyle. Kumaş hala 2 kat; ön ve arka. Sarı çizgiler dikilecek kenarlar. İster etek ucundan, ister kol ucundan başlayın dikmeye.

Kol altını diktikten sonra sökülmeyecek şekilde biraz daha çıtlatabilirsiniz. Sökülmemesi için elle sürfilesini yapın. Kumaşım penye olunca hiç sorun olmadı.

Etek ucu ve kollar ilk resimdeki gibi düz dikiş. Penye dikişi yapabiliyorsanız ne güzel. Ben düz diktim. 

Yakaya gelince normalde biye kullanırım ama özellikle kolaya kaçtım, hem size pratik olsun hem de bana ;) Birer santimlik makas attım önce.

Sonra içe katlayıp düz diktim. Kenarlara daha özenli davranmak gerekti. Son olarak kenarlı elle içerden sağlamlaştırdım. 

Sonuç olarak bu tuniğin aynısı çıkıyor ortaya ama bu düz model değil tuniğim. Sürpriz bir süslemesi var tabii ki. Onu da kombiniyle görürüz artık. Şimdilik bu kadar. Sırada bekleyen resimli dikiş yayınları da var, çok yakında geliyor

Tunikler

Şıklığın garantili parçalarından biridir tunikler. Dikiş deneyimini arttıran, hanımların şans verdiği öncelikli modellerden biri olan tuniklere göz gezdirmeye ne dersiniz? Belki sonra siz de dikersiniz&#; Güzelim el dikişi tunik modelleri, tunik yapılışı açıklamaları, patronları aşağıdaki yazılarda sizi bekliyor. Bakalım hanımlar neler dikmiş&#;

Salaş tunik dikimi ve kalıbı

Merhaba, salaş tuniği dikerken göz kararı yaptığım yerleri ölçtüm ve diktim. Siz de bu çıkarttığım kalıbı kendinize uyarlayıp değişiklikler yaparak dikebilirsiniz, tunik dikimi ve kullanımının çok pratik ve rahat olduğunu göreceksiniz Kumaşı serdikten sonra kalıbı ölçerek çizebilirsini,z sadece yan dikişleri

Yarasa kol tunik dikimi

Yarasa kol tunik dikimi. Merhaba 10marifet ailesi Hem 10marifet&#;te hem de blog dünyasında yeniyim. Fakat 1 yıldır dikiş dikiyorum. Dikiş dikmeyi internetten öğrendim. Amatör sayılırım bu anlamda Dikiş dikme tutkunuz varsa eğer, peşinden gidin ve azmedin. Mutlaka sabır ve azimle

Namazlık takımları

Namazlık takımları. Merhabalar. Dikmiş olduğum namaz takımlarım namaz kılarken çok kolaylık sağlıyor. Etekleri pamuklu kumaştan ve ayakları örtecek kadar uzun. Bazısının eteği fırfırlı, bazısı düz. Üstü ise şile bezinden olup hiç terletmez ve kullanım olarak çok kolaydır. Eşarbı büyük olduğundan

Pratik jile (kolsuz elbise) kesimi

Herkese merhabalar. Elinizde çok  az kumaşınız varsa ( metre gibi) ve ne dikeceğinize karar vermedi iseniz çok güzel bir önerim var şimdi size Kolsuz elbise, yani jile dikeceğiz. Jile kesimi nasıl olur, bunu da öğrenmiş oluyoruz.   Kalıbını yukarıda hazırladığım jile

Kız çocuklar için fırfırlı tunik

Dikişte en keyif aldığım şeylerden biri de kızıma farklı, vitrinde olan alışa gelmiş parçaların dışında bir şeyler dikmek diyebilirim. Özellikle okulda ve günlük yaşamda rahat hareket etmesi için taytlı takımları daha çok tercih ediyorum. Şık olmasının yanı sıra rahatlığı da

Yeşil tunik yelek modeli

Geçenlerden diktiğim şipşirin sarı yelekten sonra şipşirin yelek serime yeşil bir model ile devam ediyorum marifetli hatunlar Kendisi sarı yeleğim ile aynı model olmamakla beraber bu da kendi çapında şipşirin tabii ki. Yelek güzeli sevgili arkadaşımın da mankenliği ile ayrı bir güzellik kazandı

Kendinden kollu tunik kesimi ve dikişi

Merhaba dikişseverler. Az kumaşla ve kol takmadan tunik dikeceğiz şimdi. İhtiyacımız olan istediğimiz boydan 20cm fazla kumaş. Mesela 1 metre tunik için cm kumaş yeterli olacak. Kumaşın eni cm&#;den az olmamalı, kol kısa kalabilir. Kol kısa kalırsa ek de yapabilirsiniz

Üçgen tunik

Bu aralar sıcaklardan dolayı örgülere ara verip biraz dikiş dikerek oyalanmaya çalışıyorum. Dikiş dediysem öyle kulplu, pensli dikişler değil. Pratik ve salaş şeylerle uğraşıyorum. Zaten giymeyeceğim tarzda bir şeyleri de neden dikeyim ki? Bu tuniğin kumaşını pazardan çok ucuza aldım

Şipşirin uzun sarı yelek

Bayram&#;a bir hafta kalması demek bayramlık giymeye de bir hafta kalmış demektir değil mi? O halde biz de bayramlığı en ucuza ama en güzele nasıl kapatırız tabii ki dikerek Ben de Bayram&#;da giymek üzere maliyeti yaklaşık 10 Tl olan bu

Kalıpsız tunik

Beni bilenler bilir, dikiş dikmeye başladığımdan beri kalıp işini hiç sevmedim. Bu yüzden de hep kalıpsız dikiş arayışlarına girdim. İşte yine öyle bir projeyle karsınızdayım:) Çok beğendigim bir tuniği kalıp olarak kullandım yine. Açıklaması da adım adım mevcut, hem de

Pratik dikdörtgen tunik kesimi

Bir saatte kesip dikilecek pratik model daha paylaşıyoruz. İster hamilelikte, ister normal zamanlarda rahatlıkla kullanabileceğiniz bir tunik. İstediğiniz boyun 2 katı kumaş almanız yeterli. Kumaşı önce boydan ikiye, sonra tekrar enden ikiye katlıyoruz. Yaka kısmı olan yer ve omuzlar dikiş

Pembe çiçekli kolay tunik

Oldukça kolay bir kalıpla çok şık ve rahat bir tunik diktim. Elimdeki bir bluzu kalıp olarak kullandım ve istediğim değişiklikleri yaparak bu tuniği elde ettim. Dilerseniz bir bluzu kalıp olarak kullanarak siz de dikebilirsiniz. Daha önce hiç penye kumaşla çalışmamıştım

Kalıpsız salaş tunik dikimi

Tunik için istediğimiz boyun 2 katı kumaş kullanıyoruz. Resimdeki ölçüler beden için idealdir. Daha üstü bedenler için 1&#;er cm açarak istenen bedeni elde edebilirsiniz. Kumaşı önce boydan ikiye, sonra enden tekrar ikiye katlıyoruz. 4 kat kumaşımız oluyor. Omuzlarda dikiş

Basit tunik modeli

Dikiş dikmeye yeni başladığım dönemlerde çok fazla uğraştırmayan ama güzel duracak modeller arardım. Benim gibi kolay tunik dikmek isteyenler, işte bu model tam öyle. Olduça kolay, detay yok. Yeşil rengi çok sevdiğim için çok severek giyiyorum. Kalıp olmadan bile rahatlıkla

Şifon kimono

Bu diktiğim ikinci kimonomdu, bu kumaştan bluz mu diksem, etek mi yapsam derken kendisi kimono oluverdi. Şifon incecik ve oldukça yumuşak bir kumaş. O yüzden giyip çıkması büyük rahatlık. Bu kimononun yapım aşamalarını fotoğrafları ile birlikte paylaştım yazımda. Diktiğim parçalar

Puantiyeli kimono

Dikiş diken birçok kişinin aldığı keyif başka bir şeyde yoktur sanırım. Her yerde görüğümüz yazın en rahat parçası kimonoları çok basit bir yöntemle dikmek için anlatım aşamalarının bulunduğu blog sayfama  beklerim Dikiş beceresi gerektirmediği için herkes dikebilir; kumaş, makas, var olan kalıp ve makine

Mavi salaş tunik

Herkese merhaba, bu yazımda böyle rahat ve salaş bir tuniği ne kadar kısa bir sürede, nasıl dikebileceğimizi ve giyerken ne kadar rahat edeceğimizi anlattım Siz de benim gibi sıcak yaz günlerinde tek parça ve salaş kıyafetlerin rahatlığından vazgeçemiyorsanız yazıma tıklayıp,

Elbiseden tuniğe yolculuk

Bu aralar sıcaklar fena bastırdı. O nedenle örgülere biraz ara verip dikişe sardım. Yeni kumaş almaktansa önce evdekileri eritme düşüncesi ağır basınca kullanmadığım bir elbisemi kesip biçerek tunik yaptım. Öyle dergi kalıbıyla falan değil, üzerime olan bir tuniğimi kalıp olarak

Dantelli tunik

Merhabalar marifetli hanımlar! Bugün sizlere dikiş, diy, değerlendirme ve de kombin bir arada olan bir yazıg hazırladım. Umarım sizlere de fikir verir. Yapılışı ise çok basit, önce eşimin kullanmadığı bir tişörtün kol kısmını kesip üst kısmına beyaz bir güpür diktim

Pratik siyah tunik yelek

Kullanmadığınız bir bluzu kendinize kalıp haline getirerek bu yelekten siz de yapabilirsiniz. Ölçü olarak kol ve yaka oyuntularını çizdikten sonra dümdüz inen bir yelek modeli. Bluz kalıbından da dikebilirsiniz. Kollarda ve yakada pervaz kullandım. Astar kullanmadım. Yakanın ve ön kısmın

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir