parasız yatılılık ve bursluluk sınavı sonuçları 2019 / İOKBS - Bursluluk Sınavı Soruları ve Cevapları (Tüm Yıllar)

Parasız Yatılılık Ve Bursluluk Sınavı Sonuçları 2019

parasız yatılılık ve bursluluk sınavı sonuçları 2019

Bursluluk parası ne zaman kesilir? Bursluluk parası ne zaman yatar ?

Bursluluk parası ödemeleri yoğun bir şekilde araştırılıyor. OKBS sonuçları 22 Temmuz tarihinde n seafoodplus.info ve seafoodplus.info internet adreslerinde ilan edilmişti. Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi hâlinde “Sınav Sonuç Belgesi”ni elektronik ortamdan alıp onayladıktan sonra mühürleyerek öğrenci velisine veya öğrenciye imza karşılığı verdi. Bursluluk hakkı kazanan öğrencilere ödemenin ne zaman yapılacağı merak ediliyordu. Bursluluk parasının ne zaman yatacağı merak konusu oldu. Bursluluk parası ne zaman kesilir? Bursluluk parası ne zaman yatar ?  sorularının yanıtı haberimiz içerisinde yer alıyor.

BURSLULUK PARASI NE ZAMAN YATACAK ?

Bursluluk hakkı, sınavı kazanan öğrenciye ait evrakın e-Burs modülü üzerinden okul müdürlüğünün 30 Eylül tarihine kadar onaylamasından sonra 01 Ekim tarihi itibarıyla başlayacak. Buna göre, bugün itibari ile ödemenin yapılması gerekiyor.

BURSLULUK ÜCRETİ NE KADAR?

Sınavda başarılı olan adaylar lise eğitimi sona erene kadar geri ödemesiz ayda ,40 lira burs alacak. Bursu yıllık kişi başına düşen geliri belirtilen miktarın altında olanlar alabilecek. Bu şartı sağlamayanlara burs ödemesi yapılmayacak.

BURSLULUK PARASI NE ZAMAN KESİLİR?

Bursun devamı, kesilmesi ve itirazlara ilişkin iş ve işlemler Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği’nin 18’inci maddesine göre yapılacaktır.

Ortaokul, imam-hatip ortaokulu veya özel eğitim ortaokulunu tamamlayan burslu öğrencilerin resmi ve örgün ortaöğretim kurumlarmda öğrenimlerine gündüzlü olarak devam etmeleri halinde burslulukları devam eder. Ortaöğretim kuramlarına parasız yatılı yerleştirilen öğrencilerin burslulukları okul müdürlüklerince e-Burs sistemi üzerinden iptal edilir.

Ortaöğretim kuramlarından mezun olan veya son sınıfta beklemeli duruma düşen öğrencilerin bursları ders yılının sona erdiği tarihi takip eden aybaşında kesilir. 

Ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu burslu olarak tamamlayan öğrencilerden, resmi ve örgün ortaöğretim kuramlarına gündüzlü olarak devam edenlerin bursluluk durumları, ilgili okul müdürlüklerince e-Burs sistemi üzerinden güncellenir. Bu öğrencilerin bursları, ortaokul veya imam-hatip ortaokulunu tamamladıkları tarihi takip eden aybaşından itibaren kayıt yaptırdıkları ortaöğretim kurum müdürlüklerince ödenir. 

Bakanlığa bağlı resmi ve örgün eğitim kuramlarından ayrılanlar ile parasız yatılılığa geçen öğrencilerin bursları, ayrıldıkları tarihi takip eden aybaşından itibaren kesilir. Bursluluğu sona erenlerin durumları, ayrıldıkları okul müdürlüklerince öğrencinin ayrıldığı tarihi takip eden ayın ilk üç iş günü içerisinde e-Burs sistemi üzerinden iptal edilir. 

Burs kayıt kabulleriyle ilgili itirazlar, kayıt süresi içerisinde ilgili okul müdürlüğüne yapılır. Yapılan itirazlar beş iş günü içerisinde değerlendirilir ve sonuçlandırılır.

BURSLULUK SINAVI NEDİR?

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı, her sene gerçekleştirilen bir bursluluk sınavıdır. Sınav sonuçları doğrultusunda sınavı kazanan adaylar şartları da taşımaları halinde burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanıyor.

Eski adıyla PYBS, yeni adıyla İOKBS, 5. sınıf, 6. sınıf, 7. sınıf, 8. sınıf, 9. sınıf, sınıf ve sınıf öğrencileri için her yıl uygulanıyor. Tüm sınıfların tüm derslere ait Bursluluk Sınavı soruları ve cevaplarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

İOKBS &#; PYBS Bursluluk Sınavı Çıkmış Sorular ve Cevapları

Bursluluk Sınavı Soruları ve Cevapları

4 Eylül tarihinde yapılan İOKBS-PYBS Bursluluk Sınavı 5, 6, 7, 8, 9, 10, sınıf soruları ve cevapları

5. Sınıf Bursluluk Sınavı SorularıA KitapçığıB Kitapçığı
6. Sınıf Bursluluk Sınavı SorularıA KitapçığıB Kitapçığı
7. Sınıf Bursluluk Sınavı SorularıA KitapçığıB Kitapçığı
8. Sınıf ve Hazırlık Sınıfı Bursluluk Sınavı SorularıA KitapçığıB Kitapçığı
9, 10 ve Sınıf Bursluluk Sınavı SorularıA KitapçığıB Kitapçığı

5 Eylül tarihinde yapılan İOKBS-PYBS Bursluluk Sınavı 5, 6, 7, 8, 9, 10, sınıf soruları ve cevapları

5 Eylül tarihinde yapılan İOKBS-PYBS Bursluluk Sınavı 5, 6, 7, 8, 9, 10, sınıf soruları ve cevapları

2 Haziran tarihinde yapılan İOKBS-PYBS Bursluluk Sınavı 5, 6, 7, 8, 9, 10, sınıf soruları ve cevapları

3 Haziran tarihinde yapılan İOKBS-PYBS Bursluluk Sınavı 5, 6, 7, 8, 9, 10, sınıf soruları ve cevapları

10 Haziran tarihinde yapılan İOKBS-PYBS Bursluluk Sınavı 5, 6, 7, 9, 10, sınıf soruları ve cevapları

21 Mayıs tarihinde yapılan İOKBS-PYBS Bursluluk Sınavı 5, 6, 7, 9, 10, sınıf soruları ve cevapları

DAHA FAZLASI

Bursluluk Sınavı&#;nda çıkan soruları incelediyseniz güncel Bursluluk Sınavı Konularına da göz atabilirsiniz.

BURSLULUK SINAVI KONULARI

Bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB açıkladı

Milli Eğitim Bakanlığı, bursluluk sınavında başarılı olan yarışmacılara burs veriyor. Kısa bir süre önce sınava giren öğrenciler bursluluk sınav sonuçlarını araştırıyor. MEB, öğrencileri ve aileleri ilgilendiren tarihi açıkladı.

Yayınlanma:

Bursluluk sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? MEB açıkladı

Bursluluk sınavı sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayımladığı bilgilere göre 22 Temmuz tarihinde kurumun resmi internet sitesi üzerinden görüntülenebilecek.Sınav sonuçlarını öğrenmek için adayın TC No ve doğum tarihi ile seafoodplus.info sitesine giriş yapması yeterli olacak.

Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi hâlinde “Sınav Sonuç Belgesi”ni elektronik ortamdan alıp onayladıktan sonra mühürleyerek öğrenci velisine veya öğrenciye imza karşılığı verecek.

BURSLULUK SINAVI HAKKINDA

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Türkiye’de her yıl düzenlenen bir bursluluk sınavıdır. Sınavı kazanan adaylar eğer şartları tutuyorsa burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanır.

Her yıl 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin girdiği sınavda, açıklanan kontenjan kadar öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Bu yıl 60 bin öğrenciye burs imkanı sağlanması kararlaştırılmıştır.

Bursu alabilmenin temel şartı yıllık kişi başına düşen gelirin belirtilen miktarın altında olmasıdır. Yani durumu iyi olan kişilere burs verilmemektedir. Ancak öğretmen ve gazi çocukları için bu durum geçerli değildir.

Devlet parasız yatılılık bursu sınıflara göre yapılışı farklılık gösteren bir burstur. Ancak bu bursu kazanabilmenin tek yolu belirtilen sınavdan yüksek bir puan almaktır.

LGS kılavuzu: LGS tercihleri nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli?İlginizi Çekebilir LGS kılavuzu: LGS tercihleri nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli?

Bursluluk Sınavı sonuçlarıinternetmebMilli Eğitim Bakanlığınasıl yapılıröğrenciokulParasız Yatılılık ve Bursluluk SınavısınavTercih KılavuzuTürkiye

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir