kpss genel kültür genel yetenek sınavına kimler girebilir / Mersin Yargı Akademi | KPSS A Grubu Sınavına Kimler Girebilir? | KPSS-A Kursları

Kpss Genel Kültür Genel Yetenek Sınavına Kimler Girebilir

kpss genel kültür genel yetenek sınavına kimler girebilir

Kamu Personeli Seçme Sınavı

Ambox outdated content2.svg

Bu maddenin daha doğru ve güvenilir bilgi sunması için güncellenmesi gerekmektedir.
Daha fazla bilgi için tartışma sayfasına bakınız.(Ağustos 2022)

"KPSS" buraya yönlendirilmektedir. Diğer kullanımlar için KPSS (anlam ayrımı) sayfasına bakınız.

Kamu Personeli Seçme Sınavı ya da kısaca KPSS, 18/3/2002 tarih ve 2002/3975 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’na istinaden ilk olarak 2002 yılında ÖSYM tarafından hazırlanıp, uygulanmaya konmuştur. Türkiye'de bazı devlet kurumlarına personel alımı için yapılır. Yönetmeliğin amacı Madde-1’de: “Bu Yönetmeliğin amacı, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların seçimi ile kamu kurum ve kuruluşlarında özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen mesleklere atanacakların ön elemesi amacıyla yapılacak sınavların genel ilkeleri ile usul ve esaslarını tespit etmektir.” şeklinde ifade edilmiştir. Söz konusu sınav, daha önceki senelerde uygulamada olan Devlet Memurluğu Sınavı (DMS) ve Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı'nın (KMS) birleşimi niteliğindedir. Sınavın ana amaçları arasında; kamu kurum ve kuruluşlarına yapılacak olan personel istihdamının, şeffaf ve adaletli bir biçimde gerçekleşmesi ve sınav rekabeti içinde personel kalitesini en üst düzeye çıkartmak sayılabilir.

Tarihçe[değiştir

KPSS Sınav Türleri Hangileridir ? KPSS Sınavına Kimler Girebilir ?

Adaylar KPSS ( Kamu Personeli Seçme Sınavı) sınavı ile kamu kurum ve kuruluşlarında iş bulma hakkı kazanırlar. Her aday mezun olduğu öğretime ait kpss türünde sınavına girer ve kamu kurum ve kuruluşlarında iş sahibi olma hakkını kazanır. Her öğretimin farklı kpss türü bulunmaktadır ve her kpss sınav türüne uygun sorular sorulmaktadır. Bu şekilde adaylar mezun olduğu veya olacağı alanda meslek bulma konusunda kolaylık yaşarlar. KPSS sınavında kaç çeşit kpss türü vardır?

KPSS Sınavına Kimler Girebilir?

KPSS sınavına girebilecek adaylar şunlardır;

Orta Öğretim
Önlisans
Lisans
Bu öğretimlerden mezun olan veya mezun olacak adaylar kpss sınavına katılmaya hak kazanır ve kamu kurum ve kuruluşlarında iş bulma hakkına erişir.

KPSS Türü Nelerdir?

Her öğretimin kendisine göre denk kpss sınavı bulunmaktadır. KPSS sınavı kendi içinde farklı türlere ayrılır ve bu türler kendisine özel durumlar içerir;

KPSS A grubu
KPSS B grubu
KPSS Eğitim Bilimler grubu
KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi grubu
KPSS A Grubu;

Kpss' nin bu sınav türü için 18 yaşını doldurmuş olmak ancak 35 yaşına ulaşmamış olmak gerekmektedir. KPSS' nin bu A grubu türü her sene yapılır vekpss’ nin bu sınav türüne; Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Mezunları veya üçüncü sınıf öğrencileri de katılabilir. Bu sınav türünde uzmanlık derslerinin yanı sıra "Genel Yetenek" ve "Genel Kültür" testi de adayların sorumlu olduğu ve başarı ile tamamlamaları gerektiği alanlardır. Bu sınav türünde 120  puan türü ile hesaplanır, her kamu kurumu bu puan türlerinde alımlar yapar.

KPSS B Grubu;

Kpss' nin bu sınav türü için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Çift yılda bir yapılan bu sınav türünde kamu kurum ve kuruluşlarının sözleşme ile personel alacağı seçtiği gruptur. Kamu kurum ve kuruluşlarına ihtiyaca göre alımlar yapılmaktadır. Bu personel türleri;

VHKİ
Zabıta Memuru
İtfaiye Eri
Tahsildar
Düz Memur
Hizmetli
Koruma
Güvenlik görevlisi
Hemşire
Mühendis ve benzeri türlerdir.
Bu kpss türünde sınava girecek adaylar, lisans, ön lisans ve orta öğretim düzeyleridir. Bu sınav sonucunda alınan puanlar iki yıl geçerlidir.

KPSS Eğitim Bilimler Grubu;

Bu kpss türüne; Milli Eğitim bakanlığına bağlı olan eğitim kurumlarında sözleşmeli ve ya kadrolu olarak çalışmak isteyenleri kapsar. Eğitim ve Fen Edebiyat Fakültesinden mezun olan adaylar genel yetenek ve genel kültür sınav sonrasında bu sınava girmek zorundadırlar.

KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi Grubu;

Bu kpss türü; lisans eğitiminin ilgili bölümlerinden mezun olan ve formasyon alanların gireceği sınav türüdür.

#KPSS Türü Nelerdir?, KPSS Sınavına Kimler Girebilir?, kamu, KPSS, personel, önlisans, lisans, milli, puan, sınavı, yapılır

kaynağı değiştir]

350 adayın 120 net yapması sonucu ortaya çıkan iddiaları araştırılması süreceinde ALES, TUS ve LYS sınavlarında kopya iddialarıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 8 ilde düzenlenen operasyonlarda 36 kişi gözaltına alındı. Bu dava hâlen devam etmektedir.[güncellenmeli]

2022 KPSS-Yediiklim Skandalı[değiştir

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir

© 2024 Toko Cleax. Seluruh hak cipta.