kamyonet hususi otoya çevirme / Ticari aracı husisi araca çevirtme masrafları ne kadar olur?

Kamyonet Hususi Otoya Çevirme

kamyonet hususi otoya çevirme

Bu Haberi Paylaş

Ticariyi Bineğe Çevirenler Yaşadı

Star gazetesinin haberine göre, son dönemde işadamlarından sanatçılara kadar birçok ismin makam aracı olarak kullandığı lüks donanımlı, ekstra koltuklu ticari araçları da içeren karar ile Danıştay 7. Dairesi, bir vatandaşın başvurusu üzerine, aldığı ticari aracı daha sonra özel araca dönüştürenleri de kapsama aldı.

Danıştay böylece binlerce kişiyi yüklü miktarlardaki vergi ve cezadan kurtardı. Danıştay’ın bu kararı aynı durumdaki binlerce araç sahibi için emsal teşkil edebilecek. Bu durumdaki araç sahipleri, dönüşüm işlemi sonrasında ÖTV farkı ödemek durumunda kalmayacak. BİN LİRA AVANTAJ Açık kasalı hafif ticari araçlarda ÖTV, yüzde 4 olarak uygulanıyor. Motor hacmi cc’ye kadar olan binek otomobillerde bu oran yüzde Yani binek otomobil yerine, hafif ticari araç satın alanlar daha az vergi ödüyorlar.

Sözgelimi çıplak fiyatı 40 bin lira olan bir araçtan 14 bin lira ÖTV alınıyor. Daha sonra 54 bin TL üzerinden bir de 9 bin lira KDV alınıyor. Aracın anahtar teslim fiyatı 64 bin liraya ulaşıyor. Yüzde 4 ÖTV’de ise çıplak fiyatı 40 bin lira olan araç için bin lira ÖTV ödenirken, aracın anahtar teslim fiyatı 7 bin liralık KDV eklendiğinde 49 bin 88 liraya ulaşıyor. Yani aradaki fark 15 bin lira düzeyine kadar çıkıyor.

Ticari araç alıp da bunu binek otoya dönüştürmenin maliyeti ise 2 bin lira ile 5 bin lira arasında değişiyor. Aracını binek otoya dönütürenler bunun ruhsat değişimine yaptırmayıp, ÖTV farkını da ödememesi durumunda Maliye bin TL düzeyinde vergi kaybına uğramış oluyor.

MALİYE: KARAR KANUNA AYKIRI

Gelir İdaresi, kararla ilgili Danıştay’a itirazda bulundu. Bir üst düzey yetkili, şu değerlendirmeyi yaptı: “Torba kanundaki düzenleme, gümrükteki yanlış anlama ve algılamalar sonucu hatalı düzenlenen ÖTV beyannameleriyle ilgiliydi. Bu düzenleme, beyan sahiplerini yani araç ticareti yapanları kapsıyordu. arasında verdiği ÖTV beyannamesinde binek aracı ticari araç olarak gösterenlerden ek ÖTV alınmamasını öngörüyordu. Söz konusu düzenleme beyan sahiplerine dönük yapılmıştı, araç sahiplerine değil. Danıştay, kanuna aykırı bir karar verdi. Kanundaki düzenleme beyan sahiplerine dönük, aracını tadil edenlere değil.

Uygulamada vatandaş, düşük ÖTV ödeyerek Mercedes Vito ya da benzeri aracı alıyor. Daha sonra da bunu binek araca dönüştürüyor. Bu işlem için önce Sanayi Bakanlığı’na tadilat başvurusu yapılması lazım. Daha sonra Emniyet’in bu aracın sicilini değiştirmesi lazım. Bunun ardından da vergi dairesine gidilip, aradaki vergi farkının yatırılması lazım. Gelir İdaresi ve vergi daireleri, bu işlemi izinsiz ya da vergi farkını yatırmadan yapan binlerce kişi için takibat yapıyor. Kararla bunlar da kurtarılıyor. Ancak, itirazımızın ardından bu yanlışlığın düzeltileceğini düşünüyoruz.”

Dönüşümle ÖTV farkının ödenmesi gerekiyor

• Dönüştürme işlemi için araçların öncelikle arka yan panellerine cam açılıyor. İç mekan kaplamalarının tamamlanmasından sonra camlar silikon kullanılarak yapıştırılıyor.
• Son aşamada arka koltukların yerleştiriliyor.
• Aracın ilk olarak sahip olduğu ticari ruhsat, Trafik Tescil Müdürlüğü’ne başvuruyla binek otomobil ruhsatı haline getiriliyor. ve dönüştürülmüş araç yeni ruhsatla trafiğe çıkmaya hazır hale getiriliyor.
• Ardından aradaki vergi farkının ödenmesi gerekiyor.

DÜZENLEME 'TE YAPILDI

1 Ağustos tarihinden itibaren, hafif ticari araçların otomobile dönüştürülmesi uygulamasına bir düzenleme getirilmişti. Buna göre, ticari araçların otomobile dönüştürülmesi durumunda, değişikliğin ruhsata işlenmesinin yanı sıra ÖTV farkı da alınıyor. yılına kadar furya halinde yapılıyordu, ancak bu tarihten itibaren bu yönteme başvuranların sayısı oldukça azaldı . Ancak yılında Maliye vergi kaybını önlemek için yeni bir düzenleme yaparak kontrolleri sıkılaştırdı.

Konu: Ticari aracı ı hususiye cevirme (otomobıl-kamyonet-panelvan)

• , #39

free-hifi çevrimdışı
    free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AlıntısennaNickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

yaw otomobil doblo partner kangoo falan var sen bayiden gidip ona göre ötv ödeyip doblo alacam dersen otomobil olarak alabilirsin ama fiyatları fazla tabiiki

Otomobil yazmıyorki onlarda ticari yerine hususi kamyonet yazıyor.

Senin yüzünden aradım medos otomobili fiorino alacağım ne kadar dedim ticari 38 hususi 48 dedi otomobil mi yazacak dedim hayır hususi kamyonet dedi fark 2 senede bir muayene ve 1. köprdüden geçecek yani senin tez çürüdü.

• , #40

SOMEONESPECIAL çevrimdışı
    SOMEONESPECIAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntıfree-hifiNickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Senin yüzünden aradım medos otomobili fiorino alacağım ne kadar dedim ticari 38 hususi 48 dedi otomobil mi yazacak dedim hayır hususi kamyonet dedi fark 2 senede bir muayene ve 1. köprdüden geçecek yani senin tez çürüdü.
    Peki vergi ?

• , #41

Frid çevrimdışı
    Frid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sadece 9 koltuklu M1 sınıfı minibüsler, M1 sınıfı otomobile dönüyor,

M2 sınıfı 17 koltuklu otobüsler, M2 sınıfı 17 koltuklu minibüse dönüyor. harici bir durum değişim söz konusu değil.

koltuklara göre:

arası otomobil.

arası minibüs.

18+ otobüs

Soyadımın ilk iki harfi kişiliğim kadar ÖZ

• , #42

free-hifi çevrimdışı
    free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AlıntıSOMEONESPECIALNickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Peki vergi ?

KAMYONET vergisi ne ise o abi

• , #43

SOMEONESPECIAL çevrimdışı
    SOMEONESPECIAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AlıntıFridNickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

sadece 9 koltuklu M1 sınıfı minibüsler, M1 sınıfı otomobile dönüyor,

M2 sınıfı 17 koltuklu otobüsler, M2 sınıfı 17 koltuklu minibüse dönüyor. harici bir durum değişim söz konusu değil.

koltuklara göre:

arası otomobil.

arası minibüs.

18+ otobüs

Orjinal Model Vito CDI VIP 5+1 diyelim Ruhsatta minübüs ya da kamyonet.
    Bunu çevirebiliyormuyuz ?

seafoodplus.info

• , #44

Ufuk çevrimdışı
    Ufuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Corsa D van ile 1.köprüden yasal olarak geçirebiliyormuyuz ?

• , #45

senna çevrimdışı
    senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

fiorinonun otomobli yok sanırım doblonun var

hususi ticari ayrı aslında o kullanım amacı

kamyonet yazıyorsa hususide olsa ticaride olsa her yıl muayeneye girer 2 yılda değil

2 yılda muayeneye giriyorsa otomobildir

yanlış bilgi vermişler

• , #46

senna çevrimdışı
    senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Connecting site

bu 6 kişilikse ruhsatsa zaten kamyonettir otomobile dönmez

• , #47

Kahn23 çevrimdışı
    Kahn23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ticariler arasında bildiğim kadarıyla sadece Doblo'nun hususi olanı var. Onlarda Panorama olan modelidir. Ticari ve Hususi olanlar arasında nerden baksanız 10bin TL fark var.

Benim merak ettiğim bu araçları neden hala ticari kategorisinde sayıyorlar.
    Ben geçen sene çocuk olduğundan dolayı Doblo bakmıştım. Ticari geçiyor ama yanlarda 2 kapı sürgülü, camlar normal otomobil camı gibi açılanlardandı. 35k'ya anlaşmıştık. Her türlü + masraftan dolayı vazgeçmiştim.

• , #48

Frid çevrimdışı

Connecting site

7 kolduk ve altı kamyonet olur. 9 koltuklu otomobile çevrilir ama uğraşmak ve para harcamak lazım. proje diğerlerine göre pahalı olur. imkansız olmadığını biliyorum yapılabiliyor.

kanunda yapılan değişikliğe göre kapsam dışı kalıyor. sadece 9. koltuklu m1 sınıfı kapsıyor birde otobüs minibüs m2 sınıfını

• , #49

Frid çevrimdışı

fiorinolarda otomobil olanlar var, ticari taksi görürseniz fiorino ruhsatı isteyip bakın, imkansız değil. ve 5 koltukludur. normalde kamyonetleri 4 koltuklu geçer.

kamyonette hususi ticari fark etmeksizin muayene 1 yıldır.

• , #50

TigeR çevrimdışı
    TigeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Senin yüzünden aradım medos otomobili fiorino alacağım ne kadar dedim ticari 38 hususi 48 dedi otomobil mi yazacak dedim hayır hususi kamyonet dedi fark 2 senede bir muayeneve 1. köprdüden geçecek yani senin tez çürüdü.
    abi benim van da hususi kamyonet ama muayene her sene oluyor
    AlıntıLudacrisNickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bmw yaris arabasi al hem en cok silindir onda var

• , #51

• , #52

Burak K. çevrimdışı
    Burak K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Anlamadığım durum bu muayene olayına niye bu kadar takılıyor insanlar? Her sene olsun ne fark eder yani koooskoca gün var o kadar günün içerisinden 1 gün o da tam 1 günde değil saat götürüp yaptırılıyor yani niye bu kadar büyük dert oluyor ki?

AlıntıygtkrmdnzNickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya kabarırsa

• , #53

• , #54

Yigit-Y çevrimdışı
    Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

seneye yeni connect geliyor otomobil diye geçecek bir versiyon ile bu arada.

• , #55

RSX çevrimdışı
    RSX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sonrası corsa D van kasalar hususiye çeviriliyor mu, satılık ilan sitelerinde baktım van'dan hususiye çevrilmiştir diyor ama kimiside diyor ki hususi yazsa bile kamyonet olarak geçiyor her yıl muayenesi var vergisi yüksek hız limiti düşük, bu olay doğru mudur ?

• , #56

hondafit çevrimdışı
    hondafit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    konuyu hort edeyim.
    dti alma planlarım var vergileri ne durumda? her sene muayneye girme gibi kulaktan dolma bilgilerim var kullananlar bilgilendirebilirmi?

• , #57

tylan çevrimdışı
    tylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

dti ler otomobil olarak geçiyor zaten

bu konunun bir üst leveli kaç yaşında milli oldunuz olur

• seafoodplus.info Platformu
    TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
    Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsinizBuraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    1. zinnur Mesaj Gönderim Zamanı: , #1

2. MUR37 Mesaj Gönderim Zamanı: , #2

3. cabbarehlinamus Mesaj Gönderim Zamanı: , #3

4. OturanBoğa Mesaj Gönderim Zamanı: , #4

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir