piren otu faydaları / Pire otu nerede ve nasıl yetişir faydaları nelerdir - Takvim 2023

Piren Otu Faydaları

piren otu faydaları

kaynağı değiştir]

Tanacetum abrotanifolium
Tanacetum achilleifolium
Tanacetum argenteum
Tanacetum atkinsonii
Tanacetum balsamita
Tanacetum bipinnatum
Tanacetum camphoratum
Dalmaçya pire otu (Tanacetum cinerariifolium)
Boyalı pire otu (Tanacetum coccineum)
Tanacetum compactum
Tanacetum corymbosum
Tanacetum densum
Tanacetum douglasi
Tanacetum ferulaceum
Tanacetum haradjanii
Tanacetum huronense
Tanacetum kotschyi
Büyük yapraklı pire otu (Tanacetum macrophyllum)
Tanacetum nuttallii
Tanacetum parthenifolium
Gümüşdüğme (Tanacetum parthenium)
Tanacetum potentilloides
Tanacetum poteriifolium
Tanacetum praeteritium
Tanacetum ptarmiciflorum
Solucan otu (Tanacetum vulgare)
Tanacetum sorbifolium

Galerie[değiştir kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir

Süpürge Otu: Çiçeği ve Tohumu Gizli Şifa!

Süpürge otunun bir diğer adı da funda bitkisidir. Bilimsel ismi calluna vulgaris olan bitki çalı tipinde büyür ve hemen hemen her mevsimde yeşil kalabilir. Özel bir ilgiye pek ihtiyaç duymayan funda bitkisi birçok yerde kolayca canlı kalabilmektedir.

Gölgelik yerleri daha çok seven süpürge otu ortalama 1 metreye kadar çalı formunda büyüyebilir. Bitkinin sağlığa faydası olduğu kadar ticari alanda da kullanımı bulunmaktadır. Süpürge otunda sadece süpürge değil sepet de yapılmaktadır. Bu ürünler bitki kuruduktan sonra uygun yöntemlerle üretilmektedir.

Süpürge otunun sağlığa faydaları ise cilt rahatsızlıklarından, grip tedavisindeki yardımcı etkilerine, idrar yolu enfeksiyonlarından böbrek taşı sorunlarına kadar geniş bir yelpazededir. Gelin, süpürge otunun faydaları listemize birlikte göz atalım.

Öksürük Otu: Solunum Yolu Enfeksiyonuna İlaç

süpürge otu tohumu

Süpürge Otu Nedir?

• Şehir hayatında gitgide doğadan kopmaya başlamış olsak da köylerde yaşayan kişiler süpürge otuna oldukça aşinadır.
  • Süpürge otu adından da anlaşılacağı üzere kurutulup temizlendikten sonra bildiğimiz eski geleneksel süpürgelerde kullanılan otlardır. Bu durum sizi yararsız bir bitki olduğu sonucuna götürmesin; çünkü aslında aynı zamanda oldukça şifalı da bir bitkidir.
  • Esas ana yurdunun Avrupa ve Güney Afrika olduğu söylenen süpürge otu ülkemizde de çeşitli bölgelerde yetişmektedir.
  • Süpürge otu dediğimizde süpürgedeki kurumuş çalılar dışında bu bitkinin pembe ve mor tonlarında minik güzel çiçekleri de vardır.

Çoban Çökerten Otunun 7 İnanılmaz Faydası

süpürge otu faydaları

Süpürge Otunun Şok Edici 9 Faydası

Her bitkide olduğu gibi süpürge otunu da herhangi bir rahatsızlık için kullanmadan önce uzmana danışmanızda fayda olduğunu hatırlatalım ve süpürge otu faydaları listemize geçelim.

• Cilt Hastalıklarını İyileştirebilir: Tohumunu ezdikten sonra maske uygulayabilirsiniz. Gül hastalığı, kurdeşen ve egzama gibi cilt problemlerinizin azalma ihtimali olacaktır.
  • Toksinlerden Arınmaya Yarar: Süpürge otu neye iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı da terlemeyi artırmasıdır. Özellikle grip olduğunuzda terledikten sonra rahatladığınızı fark etmişsinizdir; çünkü terleme toksinlerinin atmanın en iyi yollarından biridir. Soğuk algınlığı yaşıyorsanız süpürge otu çayı içebilirsiniz.
  • Vajinal Sorunları Rahatlatabilir: Vajinal iltihaplar konusunda süpürge otundan faydalandığını söyleyenler de bulunmaktadır. Yardımcı rahatlatıcı olarak böyle bir rahatsızlığınız varsa bu bitkiyi deneyebilirsiniz.
  • Boşaltım Sistemini Destekler: Boşaltım sistemini rahatlatan süpürge otu böbrek problemleri ve idrar yolu sorunları için tercih edilen şifalı otlar arasında yer almaktadır.
  • İshali Azaltabilir: Süpürge otu İbrahim Saraçoğlu açıklamasına göre ishale de iyi gelmektedir. Süpürge otu çayını ishal tedavisinde deneyebilirsiniz.
  • Kasları Güçlendirir: Süpürge otunun kasları güçlendirici etkisi de bulunmaktadır.
  • Enerji Verir: Bu bitki metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olarak daha enerjik hissetmenize ve kilo vermenize yardımcı olabilir.
  • Kuşları Besler: Kurutulmuş süpürge otu tohumu kuşlar için güzel bir yem seçeneğidir.
  • Prostata İyi Geldiği Bilinir: Süpürge otunun prostat rahatsızlığı semptomlarında rahatlatıcı etkileri olduğu vakalar bulunmaktadır.

Süpürge Otu Tohumu Nasıl Kullanılır?

• Süpürge otu tohumunu ezip suyla karıştırarak tüketebilirsiniz. Örneğin kurdeşen sorunu için sabah ve akşam birer bardak suya bir çay kaşığı tohum ezmesi atarak içebilirsiniz.
  • Süper otu tohumunu yine ezip zeytinyağı ile karıştırarak süpürge otu kürü kullanabilirsiniz. Bu karışım cilt sorunlarınızın hafiflemesine yardımcı olabilir.
  • Süpürge tohumunu ılık suya karıştırıp içecek olarak tüketebilirsiniz.

Arapsaçı Otunun Size İyi Gelecek 7 Faydası

süpürge otu faydaları

Süpürge Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Süpürge otu çayını günde 1 kez içmeniz önerilmektedir. Her bitki çayında olduğu gibi funda çayının da fazlası zararlı etkiler gösterebilir. Ayrıca sürekli aynı bitki çayını tüketmek yerine 1-2 haftada bir farklı çaylara yönelmeniz de iyi olur. Haydi şimdi süpürge otunun nasıl demlendiğine dair adımlara bakalım.

• Yaklaşık bir bardak suyu kaynatın.
  • Suyu ateşten aldıktan sonra içine yaklaşık bir çay kaşığı taze ya da kurutulmuş süpürge otu ekleyin.
  • 10 dakika demleme süresinden sonra çayınızı süzerek afiyetle içebilirsiniz.
  • Çayı tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.

Detaylı bilgi için:

Funda Çayının Faydaları Nelerdir? Zayıflatır Mı?

süpürge otu funda bulmaca

Kırlangıç Otunun Şok Eden 7 Faydası

Mayasıl Otu: Basur ve Egzamanın İlacı

At Kuyruğu Otunun Az Bilinen 10 Faydası

Ölmez Otu: Ebedi Gençlik Bitkisi Faydaları

Güzel Avrat Otu Nedir? Faydalı mı Zararlı mı?

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır