kabak ve patlıcan dolması / Kabak Ve Patlıcan Dolması - Nefis Yemek Tarifleri

Kabak Ve Patlıcan Dolması

kabak ve patlıcan dolması

Karışık Dolma (Biber, Kabak, Patlıcan)

Karışık Dolma (Biber, Kabak, Patlıcan) tarifi için önce dolma yapacağımız sebzelerimizi bol su ile yıkadıktan sonra içlerini oyalım ve bıçakla 2-3 yerinden delelim. 

Onlar suyunu süzerken bizde iç harcını yapalım: İç harcı için kuru soğan ve sarımsağı rendeleyelim. Üzerine pirincimizi, tuzu, toz biberimizi ve baharatlarımızı da ekleyip iyice karıştıralım. 

Daha sonra nar ekşisi ve sumak ekşisini de ilave edip ince ince doğradığımız maydanozu da ekleyelim. Sebzelerimizin içine 2 şer 3 er tatlı kaşığı doldurup tencereye dizelim. 

Dolmaların yarısına gelecek kadar su koyup ağzına bir tabak kapatıp pişmeye bırakalım. Piştikten sonra ocaktan alalım. Üzerine sarımsaklı yoğurt gezdirelim.

Karışık Dolma (Biber, Kabak, Patlıcan) servise hazır.

Afiyet olsun...

RESİMLİ ANLATIM :

Karışık Dolma (Biber, Kabak, Patlıcan)in it

Fırında Kabak Patlıcan Dolması

Ekran Resmi 2023-06-07 14.29.02

‘Her kim benim adıma yalan söylerse cehennemdeki yerine hazırlansın”(Buharî, İlm 38)

Selamun aleykum kardeşlerim,

Son günlerde beni en çok rahatsız eden hususlardan biri, Rasulullah’ın İslam’a göre meşru olmayan işlere alet edilmeye çalışılmasıdır. Rasulullah’ı kullanarak yapılan yanlışları meşru göstermek tek kelimeyle haddi aşmaktır!
Bir ülkeyi kurarken, insanları İslam deyip, Allah deyip aldatanlarla, bugün haramları meşru göstermek için Rasulullah’ı kullanmak arasında ne fark var ki?

Ergenlik çağına gelmiş kızların, erkeklerin gözü önünde şarkı söylediği, dans ettiği, onur konuğu(!), tesettür karşıtı Ajda Pekkan olan bir organizasyona Rasullah’ın teşrif ettiğini söyleyebilmek nasıl bir cüretkarlıktır!? Hele hele buna bir kaç mektubun neticesinde inanıp, dünyaya gerçekmiş gibi açıklama yapmak nasıl kabul edilebilir?

Müzik sesi duyduğunda kulaklarını tıkayan bir Peygamber, nasıl oluyorda şarkılı, haramların kol gezdiği bir ortama teşrif ediyor?! Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır, nasıl bir idrak yoksunluğudur. Bu iddia, yenilir yutulur cinsten bir hezeyan değil!

Ben bunu Rasulüme yapılmış bir hakaret olarak kabul ediyor ve şiddetle kınıyorum! Artık yeter!

Okul inşaatı için rüyaya giren, Kitap-Kaset çıkartınca rüyaya giren, yapılanları rüyalarla tastik eden, tastikci başı değildir bizim Rasulümüz!

Kaldı ki, İslam’a göre rüyalarla amel de edilmez.
Yıllar boyu Müşriklerin eziyetlerine katlanıp İslam’ı tebliğ eden Peygamberimiz, şarkılı türkülü eğlencelerle mi tebliğ yaptı? İnsanlara şirin görünmek için, onların yaptıklarını şirin mi gördü?

Yapılan güzel işler vardır muhakkak ama bu, yanlışların yok sayılmasını gerektirmez. Allah’ın rızasına haram yollardan ulaşılmaz. Kabul edelim ki, herkes hata yapar, kimse dokunulmaz, eleştirilemez değildir. Alenen yapılan işlerin konuşulması da gıybet olmaz.

Toplumun gözü önünde yapılan yanlışlar dillendirilmeli, düzeltme yoluna gidilmelidir. Yoksa susan herkes bunun bedelini çok ağır ödeyebilir. Allah bizleri doğru yoldan ayırmasın. İslam deyip islamdan çalanlardan, dinle aldatanlardan tüm müslümanları korusun. Amin…

Fırında yapılan dolmanın lezzeti, tencerede yapılandan çok farklı olmuyor. Fakat sunum açısından daha şık oluyor. Ben bu dolmanın dibine sebzeli bir sos yapıyorum. Özellikle  dibindeki bu sosla beraber daha farklı bir lezzet kazanıyor.

FIRINDA SOSLU DOLMA

Malzemeler

• 3 uzun kabak
  • 2 adet kemer patlıcan
  • 400 gr. kıyma
  • 1 su bardağı pirinç
  • 2 adet domates
  • 1 iri soğan
  • 3 diş sarımsak
  • Yarım demet maydanoz
  • Yarım demet dereotu
  • 2 çay kaşığı karabiber, 2 çay kaşığı kimyon
  • 1 yemek kaşığı kırmızı toz biber veya 1 tatlı kaşığı salça
  • 1 çay bardağı zeytinyağı, tuz
  • 1 yemek kaşığı nar ekşisi

Garnitürü için

• 3 büyük domates
  • 1 adet yeşil biber
  • 1 adet orta boy soğan
  • 1 diş sarımsak
  • karabiber, tuz
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı nar ekşisi
  • 1.5 su bardağı sıcak su

Fırında dolma nasıl yapılır?

• Pirinci yıkayıp 1 saat kadar kaynar suda bekletin.
  • Kabak ve patlıcanları tepsi boyunu geçmeyecek uzunlukta dilimleyin. Alt-üst açık olacak şekilde içlerini oyun. Patlıcanları tuzla ovup en az 30 dk. bekletin ki acı suyunu versin.kabakları da tuzla ovup 10 dakika bekletin.
  • Soğan, domates, sarımsak, dereotu ve maydanozu küçük doğrayıp bir kaba alın. Üzerine kıyma, pirinç ve kalan malzemeleri ekleyip yoğurun.
  • Su haricindeki garnitür malzemelerini hafif iri parçalar kalacak şekilde robottan geçirin. Elinizde de doğrayabilirsiniz.
  • Garnitürü fırın tepsisinin dibine serin. Suyu üzerine gezdirin.
  • İç malzemesiyle oyduğunuz kabak ve patlıcanların içini doldurun. Tepsideki garnitürün üzerine dizin.
  • Dolmaların üzerine domates dilimleriyle kapatın. Tepsiyi de folyoyla kapatıp 200 derecelik fırına sürün. 1.5 saat süreyle dolmaları pişirin.
  • Daha sonra ağzını açıp 10 dakika daha fırınlayın.
  • Garnitürüyle beraber servis edin.
  • Afiyet şifa olsun. Şükrümüz bol olsun.

Bunu beğen:

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır