beykent yabancı diller yüksek okulu / Beykent Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu nerede?

Beykent Yabancı Diller Yüksek Okulu

beykent yabancı diller yüksek okulu

1 T.C. BEYKENT ÜNİVERSİTESİ YABANCI DİL HAZIRLIK SINIFI EĞİTİM - ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ BİRİNCİ BÖLÜM Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar Amaç MADDE 1- Bu yönergenin amacı, yabancı bir dilde öğretim gören öğrencilere, yabancı dilde akademik faaliyet yürütecek düzeyde yazma, okuma, dinleme, anlama, konuşma ve dilbilgisi becerileri kazandırmak, ulusal ve uluslararası yeterlilikleri karşılayan eğitim kalitesini sağlamak amacıyla, Beykent Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu yabancı dil hazırlık sınıfında yürütülen yabancı dil eğitim-öğretimi ve sınavlara ilişkin usul ve esasları düzenlemektir. Kapsam MADDE 2- Bu Yönerge, Beykent Üniversitesi nde yapılan zorunlu veya isteğe bağlı yabancı dil hazırlık eğitim-öğretiminin standartları, kapsamı, seviyesi, derslik içi ve derslik dışı çalışmalar, derse devam, sınavlar, başarı koşulları ve muafiyet konuları ile ilgili temel hükümleri kapsar. Dayanak MADDE 3- Bu Yönerge, sayılı Yükseköğretim Kanunu nun 5 inci, 14 üncü ve 49 uncu maddeleri ile 14/10/ tarihli ve sayılı Kanunun 3 üncü maddesi; 04/12/ tarih ve sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmeliğe ve (Değişik:RG/06/ ) dayanarak hazırlanmıştır. C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ni ifade eder. 1

2 İKİNCİ BÖLÜM Kayıt, Muafiyet ve Sınavlar Kayıt ve kabul MADDE ) Üniversitenin, eğitim-öğretimi tamamen ve/veya en az yüzde 30 Türkçe dışında yabancı bir dilde yapılan lisans/önlisans programına ilk defa kayıt olan öğrencinin, zorunlu yabancı dil hazırlık öğrenimi için öncelikle hazırlık sınıfına kaydı yapılır. 2) Bu yönergenin 6. maddesinde belirtilen yabancı dil hazırlık eğitim-öğretiminden muaf olmak için gereken belgeleri kayıt süresinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı na teslim eden ve/veya yapılan sınavlarda başarılı olan öğrencinin kaydı doğrudan ÖSYM tarafından veya özel yetenek sınavı sonucu yerleşerek öğrencilik hakkı elde ettiği lisans/önlisans programına yapılır. 3) Hazırlık öğretimi ücrete tabidir. Öğretim ücreti her eğitim-öğretim yılı başında Mütevelli Heyet tarafından belirlenir ve ilan edilir. 4) Üniversite nin tamamen ve/veya en az yüzde 30 Türkçe dışında yabancı bir dilde eğitim-öğretim yapılan lisans/önlisans programlarına ÖSYM bursu ile yerleşerek kayıt yaptıran öğrencilerin burs oranları zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfında da geçerlidir. 5) Üniversite nin eğitim-öğretim dilinin Türkçe olduğu lisans/önlisans programına kayıt yaptıran öğrenci, ayrıca yabancı dil hazırlık sınıfı eğitim-öğretim ücretini ödemek koşuluyla, talebi halinde Hayat Boyu Öğrenme Uygulama ve Araştırma Merkezi ve/veya Sürekli Eğitim Merkezi nde İsteğe Bağlı Yabancı Dil Hazırlık programına devam edebilir. 6) Üniversiteye ilk defa kayıt olma ÖSYM tarafından belirlenen tarihlerde, kayıt yenileme işlemleri ise akademik takvimde belirlenen süreler içinde yapılır. 7) Ek kontenjanla zorunlu ve/veya isteğe bağlı olarak ilk defa yabancı dil hazırlık programına kayıt yaptıran öğrenci için yabancı dil hazırlık sınıfı eğitim-öğretimi, akademik takvimde belirtilen hazırlık sınıfı derslerinin son gününe kadar sürer. Bu süre sonunda öğrenci başardığı modül seviyesine göre başarı belgesi alır. Muafiyet MADDE ) Yabancı dil hazırlık sınıfına kayıt yaptıran ve üniversitenin, Mütercim Tercümanlık (İngilizce), Mütercim-Tercümanlık (Rusça), İngiliz Dili ve Edebiyatı, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik lisans/önlisans programı dışında, eğitim-öğretimi tamamen ve/veya en az yüzde 30 yabancı bir dilde yapılan lisans/önlisans programına devam edecek öğrenci, akademik yıl başlangıcında, akademik takvimde ilan edilen tarihte yapılan Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavında, B1 (Threshold) modülünün yeterliliğine karşılık gelen puanı alması durumunda, zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfından muaf sayılır ve doğrudan kayıt olduğu lisans/önlisans programına devam eder. Mütercim Tercümanlık (İngilizce), Mütercim-Tercümanlık (Rusça), İngiliz Dili ve Edebiyatı, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik lisans/önlisans programına devam edecek öğrenci ise, akademik yıl başlangıcında, akademik takvimde ilan edilen tarihte yapılan Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavında, B2 (Vantage) modülünün yeterliliğine karşılık gelen puanı alması durumunda, zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfından muaf sayılır ve doğrudan kayıt olduğu lisans/önlisans programına devam eder. 2) Yabancı dil hazırlık sınıfından muaf olmak için ulusal ve/veya uluslararası sınav belgeleri ile başvuru yapılabilir. İngilizce dilinde ÖSYM dönüşüm tablosunda yer alan ulusal ve/veya uluslararası bu dil sınavlarından; üniversitenin, Mütercim Tercümanlık (İngilizce), İngiliz Dili ve Edebiyatı, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik lisans/önlisans programı dışında, eğitim-öğretimi tamamen ve/veya en az yüzde 30 yabancı bir dilde yapılan 2

3 lisans/önlisans programına devam edecek öğrencinin B1 seviyesi karşılığı alınmış puan ile başvurması ve/veya en az son üç yılında, öğretim dili olarak belirlenen yabancı dilin anadil olarak konuşulduğu bir ülkede, o ülke vatandaşlarının devam ettiği ortaöğretim kurumlarında eğitim görüp, ortaöğretimini bu kurumlarda tamamlamış olanların, bu durumlarını gösterir belgelerin orijinallerini kayıt süresi içinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı na teslim etmeleri halinde, Yönetim Kurulu kararı ile zorunlu İngilizce hazırlık sınıfından muaf sayılırlar ve doğrudan ÖSYM tarafından veya özel yetenek sınavı sonucu yerleşerek öğrencilik hakkı elde ettiği lisans/önlisans programına devam ederler. Eğitim-öğretimine, üniversitenin, Mütercim Tercümanlık (İngilizce), İngiliz Dili ve Edebiyatı, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik lisans/önlisans programında devam edecek öğrencinin hakkında muafiyet kararı alınabilmesi için ise İngilizce dilinde, ÖSYM dönüşüm tablosunda yer alan ulusal ve/veya uluslararası dil sınavlarından asgari B2 seviyesi karşılığı alınmış puan ile başvurması gerekmektedir. 3) İngilizce dışındaki yabancı dillerin hazırlık sınıfından muaf olmak için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı na teslim edilen uluslararası sınav belgelerinin geçerliliği ve muafiyet uygunluğu Yönetim Kurulu nun kararı ile kesinlik kazanır. 4) İkinci ve üçüncü fıkralarda belirtilen ulusal ve/veya uluslararası sınavlarda alınan puanın bu yönerge hükümlerine göre değerlendirmeye alınabilmesi için sınavın yapıldığı tarihten itibaren üç yıl geçmemiş olması gerekir. 5) Üniversite ye ilk defa kayıt olan öğrencinin, yerleştiği programın öğretim dili ile aynı olan, başka bir yükseköğretim kurumu hazırlık sınıfından almış olduğu yabancı dil hazırlık sınıfı notları ve başarı durumunu gösteren belgesine istinaden hazırlık sınıfı muafiyeti, işbu yönergenin 6/1 maddesinde belirtilen seviye yeterliliğini sağlaması ve Yönetim Kurulu nun denklik kararı vermesi koşuluyla kabul edilir. Bu belgenin de değerlendirmeye alınabilmesi için belgenin hak edildiği tarihten itibaren üç yıl geçmemiş olması veya başvuruda bulunan öğrencinin, son üç yıl içinde başka bir üniversitede ilgili yabancı dilde ders almış ve başarmış olduğunu ayrıca belgelendirmesi gerekir. 6) İkinci fıkra kapsamına girmeyen öğrenci yabancı dil Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavı na alınır. Yatay ve dikey geçiş MADDE 7- Üniversite nin eğitim-öğretimi tamamen ve/veya en az yüzde 30 Türkçe dışında yabancı bir dilde yapılan lisans/önlisans programına yatay veya dikey geçiş ile kayıt yaptıran öğrenci, önceki yükseköğretim kurumunda, aynı yabancı dilde hazırlık sınıfı öğrenimini başarı ile tamamladığını gösterir belgelenin orijinalini Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı na teslim etmek şartıyla 6. madde 5. fıkra çerçevesinde yabancı dil hazırlık sınıfına ilişkin muafiyet değerlendirmesine alınır. Değerlendirme neticesinde yabancı dil hazırlık sınıfından muaf tutulan öğrenci, doğrudan geçiş yaptığı lisans/önlisans programına kayıt yaptırabilir. ÜÇÜNCÜ BÖLÜM Eğitim-Öğretim Programları ve Süreleri Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı eğitim-öğretim programının amacı MADDE 8- Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Eğitim-Öğretim Programının amacı, öğrencilere, akademik çalışma yapma imkân ve kabiliyeti kazandırmaya yönelik olarak yabancı dil öğretmek ve lisans/önlisans öğretimini yabancı bir dilde yürütebilecek düzeyde yeterlilik ve yetkinlik kazandırmaktır. 3

4 Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı eğitim-öğretim programı MADDE ) Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında, Avrupa Ortak Ölçüt Çerçevesi ne - Common European Framework of Reference (CEF) uyumlu A1: Breakthrough, A2: Waystage, B1: Threshold ve B2: Vantage olmak üzere dört farklı içerikten oluşan modül sistemi uygulanır. 2) Yabancı Dil hazırlık programı, Üniversite Senatosu tarafından belirlenen akademik takvime göre bir akademik yıl olarak uygulanır. Her modül, modül içi ve sonu sınavlarıyla birlikte saatten az olmamak üzere en az 5 hafta olarak programlanır. Programın toplam eğitim-öğretim süresi en az 35 haftadır. 3) Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında her modül için haftada 20 ders saatinden az olmamak üzere eğitim-öğretim yapılan yoğun bir yabancı dil programı uygulanır. Bu program akademik yılın başında Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından belirlenen ve CEF standartlarını karşılayan bir kaynak kitap serisinin, Müfredat ve Materyal Geliştirme Birimi tarafından hazırlanan elektronik ve/veya basılı ek materyallerle desteklenmesi suretiyle yürütülür. 4) Modüllerin haftalık ders programları ve saatleri akademik yıl başlangıcında, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından belirlenir ve ilan edilir. 5) Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı nda dersler ve/veya sınavlar Üniversite Yönetim Kurulu nun kararı ile Cumartesi ve Pazar günleri de yapılabilir. Derslere devam zorunluluğu MADDE ) Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında derslere devam ve her türlü ders faaliyetlerine (ödev, proje, internet tabanlı sınıf kaydı, vb.) katılmak zorunludur. 2) Öğrencinin, bir modülde en fazla 24 ders saati derse katılmama mazereti dikkate alınır. Sağlık kurumlarından alınan her türlü sağlık raporu ve diğer benzeri belgeler 24 ders saatlik mazeret içinde değerlendirilir. Raporlu olan süre toplam devamsızlık süresinden düşülmez. Ancak, toplam devamsızlık süresinin dolmasına sebep olacak şekilde birinci derece akrabası (anne, baba veya kardeş) vefat eden öğrenciye, durumunun belgelenmesi ve yazılı olarak müracaat etmesi halinde 3 (üç) güne kadar devam mazereti verilir. 3) Herhangi bir modülde 25 ve daha fazla derse mazeretli ve/veya mazeretsiz olarak devam etmeyen veya edemeyen öğrenci, devamsız sayılarak başarısız olur ve ilgili modülü, devam eden periyotta tekrar eder. 4) Öğretim elemanları, her derste öğrencilerin yoklama listesine imzalarını alarak ve/veya elektronik kayıt suretiyle derslere devam edilmesini takip ve kontrol eder. Ders devam kayıtları günlük olarak Yabancı Diller Yüksekokulu Sekreterliği ne teslim edilir. Öğrencinin otomasyon programına işlenen öğrenci devam kayıtları ve/veya ders devam kayıt çıktıları hakkında itirazı, devamsızlık kayıtlarının ilanını takip eden 3 (üç) iş günü içinde, dilekçe ile yapmış olduğu yazılı başvurusu ile değerlendirmeye alınır. Modül tamamlandıktan ve ilgili modül için toplam devamsızlık saati ilan edildikten sonra geriye doğru yapılan devam itirazları değerlendirilmez. Devam kayıtlarında dersin öğretim elemanının tuttuğu kayıt esastır ve devam itirazlarında sadece maddi hatalar dikkate alınır. 5) Devam kayıtlarına yönelik itirazlar en fazla 5 (beş) iş günü kadar geriye dönük olarak kontrol edilir. 6) Akademik yılın başında Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından belirlenen ve dersin işlenişi için gerekli ders materyalleri olmadan derse katılım sağlanamaz. Materyalleri olmadan derse gelen öğrenci o ders saati için yok sayılarak derse kabul edilmez. 4

5 7) Öğrenciler, akademik yılın başında Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü tarafından belirlenen kaynak kitap serisinin telif ve orijinal kopyalarını faturalı olarak temin etmek zorundadır. Üniversite içerisinde orijinal olmayan ders kitabı bulunduran öğrenci, bu konuda üniversite aleyhine oluşacak hukuki ve maddi yaptırım ve kayıpları karşılamakla yükümlüdür. Sınav türleri DÖRDÜNCÜ BÖLÜM Hazırlık Sınıfı Sınavları MADDE ) Üniversiteye ilk defa kayıt olan ve Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında okuyacak öğrenciye, akademik yılın başlangıcında, kayıt olduğu gün içinde, dil seviyesini belirlemeye yönelik olarak Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavı yapılır. Özel yetenek sınavı ile lisans programına kesin kayıt yaptıran öğrenci de ÖSYM tarafından merkezi sınavla yerleştirilen öğrencilerin kayıt günleri içinde Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavına katılmak zorundadır. Öğrencinin akademik yıl içinde dil becerisinin gelişiminin takibi ve ölçülmesine yönelik olarak kısa sınavlar (quiz) yapılır. Öğrencinin akademik yıl içinde devam ettiği her seviye (modül) sonunda başarı ölçümü, bir üst modüle geçme şartını sağlamak ve Modül yeterliliğini belirlemek için Modül Sonu Sınavı yapılır. Güz, Bahar ve Yaz dönemi sonunda, Modül Sonu Sınavı na girme hakkı olduğu halde giremeyen veya girdiği halde başarısız olan öğrenci için Dönem Sonu Final Bütünleme Sınavı yapılır. 2) Sınavlar, kağıt üzerinde (paper based), bilgisayar ortamında (computer based) ve/veya internet ortamında (internet based), yazılı, sözlü veya hem yazılı hem de sözlü olabilir. 3) Sınavlar, Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Ölçme Değerlendirme ve Materyal Geliştirme Birimi tarafından hazırlanır ve/veya uluslararası üçüncü kurum ve kuruluşlardan temin edilir. Sınavların hazırlanması, temini ve yapılmasını ilgili yabancı dilin Hazırlık Program Başkanı yönetir. 4) Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında uygulanan sınavların mazeret sınavı yapılmaz. Ancak sınav tarihinde ve/veya en fazla sınav tarihinden 5 (beş) takvim günü öncesine kadar birinci derecede akrabası (anne, baba veya kardeş) vefat eden öğrenciye, sınav tarihini takip eden 5 (beş) iş günü içinde durumunu belgelemesi ve yazılı olarak müracaat etmesi halinde telafi sınavı verilir. 5) Her türlü sınav ve ölçme uygulamasının seviyesi, Avrupa Dil Portfolyosu (ELP) Modül Sistemi öğretim çıktılarına uygun olarak belirlenir. Süreç ve uygulama, ulusal ve/veya uluslararası düzeyde yabancı dil öğretimi alanında otorite olarak kabul edilmiş olan üçüncü şahıs ve kurumlara denetlettirilir. Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavı MADDE ) Üniversiteye ilk defa kayıt yaptırıp Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı okuyacak öğrenci, akademik yıl başlangıcında, kayıt olduğu gün içinde yapılan Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavı na (STYS) girmek zorundadır. Hazırlık Sınıfında modüllere yerleştirme yapılabilmesi için öncelikle Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavı na girilmesi gerekir. Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavı na girmeyen öğrenci Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı nda açılan en alt seviye modülüne yerleştirilir. Öğrenci, bu şekilde yerleştirildiği modüle itiraz edemez ve daha sonra Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavı almayı talep edemez. 2) Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavı nda öğrencilerin 20 dakika dolmadan sınav salonundan çıkmalarına izin verilmez. 5

6 3) Öğrenciler, sınav sonuçlarına göre belirlenen modüllere yerleştirilirler. Modül sınıf dağılımları; öğrenci sayısı, öğrencinin yerleştirildiği program ve öğrenci numaraları esas alınarak yapılır. 4) Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı nda ikili (shift) öğretim uygulaması yapılır. İkili (shift) öğretim uygulanmasında, STYS sonuçları göz önünde bulundurularak, akademik yıl başlangıcında öğrenci numarası tek rakamla biten öğrenci sabah gurubuna, öğrenci numarası çift rakamla biten öğrenci ise öğlen gurubuna yerleştirilir. Bahar Yarıyılı başlangıcında açılan üçüncü modülden itibaren sabah ve öğlen gurupları yer değiştirir. Bunun dışında, sabah ve öğlen gruplarının değiştirilmesi için hiçbir mazeret kabul edilmez. Ancak, Rusça Hazırlık Sınıfı için ikili (shift) öğretimi uygulanmaz. Kısa sınavlar MADDE ) Kısa sınavlar, her modülde en az 4 (dört) kere olmak üzere Ölçme Değerlendirme ve Materyal Geliştirme Birimi tarafından tespit edilen tarih ve saatlerde yapılır. Rusça Hazırlık Sınıfı nda ise her bir dönemde en az 2 (iki) kere olmak üzere Rusça Hazırlık Program Başkanlığı nca tespit edilen tarih ve saatlerde yapılır. 2) Kısa sınavlar; internet tabanlı sınıf üzerinden test olarak, modül içi okuma ödevleri (reader quiz), sınıf içi okuma konuları üzerine yazma (writing quiz), vb. şeklinde de yapılabilir. 3) Kısa Sınava giremeyen öğrenci için telafi sınavı ve/veya mazeret sınavı yapılmaz. Ara (Vize) Sınav MADDE Ara (Vize) Sınavı, sadece Rusça Hazırlık Sınıfı nda dönemde bir kere olmak üzere uygulanır. Modül Sonu Sınavı MADDE ) Modül Sonu Sınavı, modül dersleri tamamlandıktan sonra ve her modül için bir kere olmak üzere akademik takvimde önceden ilan edilen tarihlerde yapılır. 2) Modül Sonu Sınavları, dilbilgisi, okuma-anlama, dinleme-anlama ve yazılı ve/veya sözlü ifade bölümlerinden oluşur. 3) Devam şartını yerine getirmeyen öğrenci, o modülün sonunda yapılan Modül Sonu Sınavına giremez. 4) Modül Sonu Sınavına giremeyen öğrenci için telafi sınavı ve/veya mazeret sınavı yapılmaz. 5) Modül Sonu Sınavları, sınavdan sonra en geç 3 (üç) iş günü içinde ilan panosunda, öğrenci otomasyon sisteminde ve/veya Üniversitenin web sayfasında açıklanır. Dönem Sonu Final Bütünleme Sınavı MADDE ) Dönem Sonu Final Bütünleme sınavı, İngilizce Hazırlık Sınıfı nda, Üniversite akademik takviminde belirlenen Güz, Bahar ve Yaz dönemleri sonunda, öğrencinin dönem sonu itibariyle bulunduğu modül (2. Modül, 4. Modül ve 5. Modül sonu) esas alınmak üzere, başarısız olduğu modül sonu sınavı yerine; Rusça Hazırlık Sınıfı nda ise Üniversite akademik takviminde belirlenen Güz, Bahar ve Yaz dönemleri sonunda, öğrencinin dönem sonu itibariyle başarısız olduğu dönem sonu final sınavı yerine, akademik yıl boyunca üç defa yapılır. 6

7 2) Dönem Sonu Final Bütünleme Sınavı na, modül sonu sınavına girme koşullarını yerine getirdiği halde sınava giremeyen veya sınava girdiği halde dönem sonu modülünde (2. Modül, 4. Modül ve 5. Modül) başarılı olamayan öğrenciler girebilir. Dönem Sonu Final Bütünleme Sınavının mazereti yoktur. 3) Dönem Sonu Final Bütünleme Sınavı nda alınan not, dönem sonu final sınavı yerine geçer ve dönem sonu modülü başarı notunun hesaplanmasında kullanılır. Sınav notlarına itiraz MADDE ) Sınav notlarına itiraz, sınav notlarının ilanını takip eden üç takvim günü içinde Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü ne yazılı olarak yapılır. 2) En az biri Ölçme Değerlendirme ve Materyal Geliştirme Birimi nde görevli öğretim elemanlarından olmak üzere 3 (üç) kişilik komisyon tarafından, sınav notuna itiraz eden öğrencinin sınav evrakları, maddi hata ve değerlendirme hatası açısından incelenir. Komisyon raporu en geç üç takvim günü içinde Yönetim Kurulu tarafından kesin karara bağlanır ve sonuç, öğrenci otomasyon sistemine işlenir. Başarı ve değerlendirme MADDE ) İngilizce Hazırlık Sınıfı dil öğretiminde modül esasına göre başarı ölçümü yapılır. Modülü başarıyla tamamlayan öğrenci bir üst modüle geçer. Modül başarı notu; modül süresinde yapılan 4 (dört) adet Kısa Sınavın (quiz) ortalaması esas alınmak suretiyle Kısa Sınav notunun (quiz) yüzde 40 ı (yüzde kırk), portfolyo çalışmasının yüzde 20 si (yüzde yirmi) ve Modül Sonu Sınavının yüzde 40 ı (yüzde kırk) alınmak suretiyle hesaplanır. Modül başarı notu alt sınırı 60 dır (altmış). Rusça Hazırlık Sınıfı nda ise dönem esasına göre başarı ölçümü yapılır. Dönem başarı notu; dönem süresinde yapılan 2 (iki) adet Kısa Sınavın (quiz) ortalaması esas alınmak suretiyle Kısa Sınav notunun (quiz) yüzde 20 si (yüzde yirmi), dönem ortasında yapılan Ara (Vize) Sınavı nın yüzde 30 u (yüzde otuz) ve Dönem Sonu Sınavının yüzde 50 si (yüzde elli) alınmak suretiyle hesaplanır. Dönem başarı notu alt sınırı 60 dır (altmış). Modül başarı notu 60 (altmış) ve üstünde olan öğrenci, modül seviye yeterliliğini sağlamış olur ve bir üst modüle geçer. 2) Üniversitenin, Mütercim Tercümanlık (İngilizce), Mütercim-Tercümanlık (Rusça), İngiliz Dili ve Edebiyatı, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik lisans/önlisans programı dışında eğitim-öğretimi tamamen ve/veya en az yüzde 30 yabancı bir dilde yapılan lisans/önlisans programına kayıtlı öğrencisi akademik yıl süresi içinde en az B1 (Threshold) modülünü tamamlamak şartıyla Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında başarılı olur. Mütercim Tercümanlık (İngilizce), Mütercim-Tercümanlık (Rusça), İngiliz Dili ve Edebiyatı, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik lisans/önlisans programına devam edecek öğrenci ise akademik yıl süresi içinde en az B2 (Vantage) modülünü tamamlamak şartıyla Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında başarılı olur. Bu yönergenin 6. maddesi uyarınca muafiyet belgesi veren ve Yabancı Diller Yüksekokulu Yönetim Kurulu tarafından uygun görülen öğrenciler de Yabancı Dil Hazırlık Sınıfından muaf olurlar. Yabancı Dil Hazırlık sınıfında okurken veya akademik yıl bitiminde Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında başarısız olan öğrenciler de 6/2 maddede belirtilen muafiyet için gerekli belgeleri sağlamaları halinde Yabancı Dil Hazırlık Sınıfından, devam ettikleri yarıyılın sonundan itibaren muaf olurlar. 3) İlgili akademik yılın bahar yarıyılı ders ekleme-bırakma döneminden sonra, B1 (Threshold) modülünü başarı ile tamamlayan öğrenciye, modül başarı düzeyini gösterir başarı sertifikası verilir. Bu durumdaki öğrencinin, Yabancı Dil eğitim-öğretimi ilgili akademik yılın sonuna kadar devam eder. Böylelikle, devam edilen üst modülü başarı ile tamamlayan 7

8 öğrenciye, modül sonunda bu modülün başarı düzeyini gösterir Başarı ve Yeterlilik Sertifikası verilir. 4) Üniversite nin eğitim-öğretimi tamamen ve/veya en az yüzde 30 yabancı bir dilde yapılan lisans/önlisans programlarına kayıtlı ve Zorunlu Hazırlık Sınıfı na devam eden öğrencileri ile Üniversite nin eğitim-öğretim dilinin Türkçe olduğu lisans/önlisans programlarına kayıt yaptıran ve İsteğe Bağlı Yabancı Dil Hazırlık sınıfına devam eden öğrencilere, Yabancı Dil Hazırlık Sınıfının bu yönerge ile belirlenen başarılı olma koşulunu yerine getirmeleri halinde, başarılı oldukları modülün seviyesini gösterir Başarı ve Yeterlilik Sertifikası verilir. 5) Üniversite nin önlisans ve lisans programlarına kayıtlı oldukları süre içinde İsteğe Bağlı Yabancı Dil Hazırlık sınıfını okuyup devam şartını yerine getirerek başarılı olan öğrenci, Üniversite nin eğitim-öğretimi tamamen ve/veya kısmen yabancı bir dilde yapılan lisans/önlisans programlarına ÖSS sınavı, Dikey Geçiş Sınavı ve/veya yatay geçiş ile üç yıl içerisinde kayıt yaptırdığı takdirde Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı ndan muaf olur. 6) Yabancı Dil Hazırlık Sınıfına kayıt olan öğrenci, bu programa en az bir akademik yıl devam etmek zorundadır. Fakat Bahar yarıyılı ders kayıt dönemi içinde 6/2 maddede belirtilen koşulu sağlayan öğrenci, Yabancı Dil Hazırlık Sınıfına kayıt olduğu akademik yılın bahar yarıyılında lisans/önlisans programlarına kayıt yaptırabilir. 7) Akademik yıl içinde, bahar yarıyılı ders ekleme-bırakma dönemine kadar, üniversitenin, Mütercim Tercümanlık (İngilizce), Mütercim-Tercümanlık (Rusça), İngiliz Dili ve Edebiyatı, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik lisans/önlisans programı dışında eğitimöğretimi tamamen ve/veya en az yüzde 30 yabancı bir dilde yapılan lisans/önlisans programına kayıtlı öğrenci, Yabancı Dil Hazırlık Sınıfının B1 (Threshold) modülünü başarıyla tamamlaması koşuluyla; Mütercim Tercümanlık (İngilizce), Mütercim-Tercümanlık (Rusça), İngiliz Dili ve Edebiyatı, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik lisans/önlisans programına devam edecek öğrenci ise Yabancı Dil Hazırlık Sınıfının B2 (Vantage) modülünü başarıyla tamamlaması koşuluyla bahar yarıyılında yerleştirildiği lisans/önlisans programına kayıt yaptırabilir. Yerleştirildiği lisans/önlisans programına kayıt yaptırmayan öğrenci, ilgili akademik yılın sonuna kadar bir üst modüle devam ederek öğrenimini sürdürür. Bir üst modülü başarı ile tamamlayan öğrenciye, modül sonunda bu modülün başarı düzeyini gösterir başarı sertifikası verilir. Başarısızlık durumu MADDE ) Üniversite nin eğitim-öğretimi tamamen ve/veya en az yüzde 30 yabancı bir dilde yapılan lisans/önlisans programlarında Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı zorunludur. 2) Hazırlık Sınıfında, bir akademik yıl sonunda, Üniversitenin, Mütercim Tercümanlık (İngilizce), Mütercim-Tercümanlık (Rusça), İngiliz Dili ve Edebiyatı, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik lisans/önlisans programı dışında, eğitim-öğretimi tamamen ve/veya en az yüzde 30 yabancı bir dilde yapılan lisans/önlisans programına devam edecek öğrenci asgari B1 8

9 (Threshold) modülünü tamamlayamaması halinde, B1 (Threshold) modülünü başarıyla tamamlayana kadar, Mütercim Tercümanlık (İngilizce), Mütercim-Tercümanlık (Rusça), İngiliz Dili ve Edebiyatı, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik lisans/önlisans programına devam edecek öğrenci ise asgari B2 (Vantage) modülünü tamamlayamaması halinde, B2 (Vantage) modülünü başarıyla tamamlayana kadar, sadece Yabancı Dil Hazırlık Sınıfına devam eder. Öğrenci, ikinci yıl içinde tamamlaması gereken modülü başardığı takdirde veya 6/2 maddede belirtilen muafiyet için gerekli belgeleri sağlaması halinde, yeterliliği sağladığı tarihten itibaren; ek kontenjan kayıt süresi içinde ve/veya takip eden ilk yarıyılın ders eklemebırakma dönemi sonuna kadar Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü ne yazılı müracaatta bulunması halinde kayıtlı olduğu programda eğitim-öğretime başlayabilir. 3) Üniversite nin eğitim-öğretim dilinin Türkçe olduğu lisans/önlisans programlarına kayıt yaptıran ve İsteğe Bağlı Yabancı Dil Hazırlık sınıfına devam eden öğrenciler, Yabancı Dil Hazırlık Sınıfının bu yönergede belirlenen başarılı olma koşulunu yerine getirmeseler dahi, kayıtlı oldukları lisans/önlisans programlarına devam eden akademik yılda başlarlar. 4) Üniversite nin eğitim-öğretimi tamamen ve/veya en az yüzde 30 yabancı bir dilde yapılan lisans/önlisans programına kayıt yaptıran öğrenci, zorunlu Yabancı Dil hazırlık Sınıfına devam etmesine rağmen bu yönergenin maddesinde belirlenen Yabancı Dil Hazırlık programında başarılı olma koşullarını sağlayamaması halinde, talebi üzerine, ÖSYM tarafından, başka bir üniversitede veya kaydının bulunduğu üniversitede öğretim dili Türkçe olan eşdeğer bir programa; eşdeğer programın bulunmaması halinde, yakın programlardan birine yerleştirilir. Bu şekilde yapılan bir yerleştirme, öğrencinin müracaatı üzerine ÖSYM tarafından ve ÖSYM nin tespit ettiği kural ve koşullara uygun olarak yapılır. Eğitim-Öğretime Ara Verme MADDE ) Üniversiteye ilk defa kayıt olduğunda, Seviye Tespit Sınavı aldıktan sonra veya almadan, en az bir yarıyıl veya iki modül, mazeret bildirerek veya bildirmeden, hazırlık sınıfı eğitim-öğretimine tamamen ara veren (devam etmeyen) öğrenci; hazırlık sınıfında eğitim-öğretime yeniden başladığında Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavına alınır ve sınav sonucuna göre seviyesine uygun modüle devam eder. 2) Mazeret bildirerek veya mazeret bildirmeden hazırlık sınıfı eğitim-öğretimine ara veren (devam etmeyen) öğrenci, hazırlık sınıfında eğitim-öğretime yeniden başladığında Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavına tabi tutularak hakkında işbu yönergenin 6/1 maddesi hükümlerine göre işlem yapılır. Hüküm bulunmayan haller BEŞİNCİ BÖLÜM Çeşitli ve Son Hükümler MADDE Bu yönergede hükmü bulunmayan hallerde, 14/10/ tarihli sayılı kanun, sayılı kanun ile 04/12/ tarih ve sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik ve (Değişik:RG/06/ ), Beykent Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği ve YÖK Kararları ile Senato ve Yabancı Diller Yüksekokulu Kurulu kararları uygulanır. Disiplin iş ve işlemleri MADDE Yabancı Dil Hazırlık Programı öğrencilerinin disiplin iş ve işlemlerinde, Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği hükümleri uygulanır. 9

10 Geçiş yapan öğrenciler MADDE Bu Yönerge hükümleri, Üniversite nin eğitim-öğretimi tamamen ve/veya en az yüzde 30 yabancı bir dilde yapılan önlisans, lisans ve/veya lisansüstü öğretim programına yatay veya dikey geçişle kayıt yaptıran veya değişim programları uyarınca gelen öğrenci hakkında da uygulanır. Hayatboyu Öğrenme, Araştırma ve Uygulama Merkezi ve/veya Sürekli Eğitim Merkezi Yabancı Dil Öğretimi MADDE Hayatboyu Öğrenme, Araştırma ve Uygulama Merkezi ve/veya Sürekli Eğitim Merkezi Yabancı Dil Öğretimi, bu yönerge hükümleri çerçevesinde, Yabancı Diller Yüksekokulu nun ilgili Yabancı Dil Hazırlık Program Başkanlığı tarafından yürütülür ve başarılı olan öğrencilere, başardıkları modülü gösteren Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı başarı ve yeterlilik sertifikası verilir. Hayat Boyu Öğrenme, Araştırma ve Uygulama Merkezi ve/veya Sürekli Eğitim Merkezi Yabancı Dil Öğretimi programına kayıt yaptıran ve asgari B2 (Vantage) seviyesinden modül başarı ve yeterlilik sertifikası alan öğrenciler, üniversitenin, Mütercim Tercümanlık (İngilizce), Mütercim-Tercümanlık (Rusça), İngiliz Dili ve Edebiyatı, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik lisans/önlisans programına; asgari B1 (Threshold) seviyesinden modül başarı ve yeterlilik sertifikası alan öğrenciler ise Üniversite nin eğitimöğretimi tamamen ve/veya en az yüzde 30 yabancı bir dilde yapılan diğer lisans/önlisans programlarına ÖSS sınavı, YÖS sınavı, Dikey Geçiş Sınavı ve/veya yatay geçiş ile üç yıl içerisinde kayıt yaptırdıkları takdirde Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı ndan muaf olurlar. Duyuru, ilan ve iletişim dili MADDE Hazırlık sınıfında dersliklerde ve sınavlarda öğrencilere yönelik olarak yapılan yazılı akademik duyuru ve ilanlar öğretilen yabancı dilde yapılır. Sınav uygulama standartları MADDE (1) Sınav evraklarında sadece öğretilen yabancı dil kullanılır. (2) Yapılan her sınavın, soruları ile cevap anahtarı yazılı olarak birlikte hazırlanır. (3) Hazırlanan (üretilen) her türlü ders ve sınav materyali, ilgili birim tarafından elektronik ortamda kaydedilir ve arşivlenmek üzere Yüksekokul Müdürlüğü ne, devam eden haftanın ilk günü mesai saati bitimine kadar elektronik ortamda imza karşılığı teslim edilir. girer. Yürürlük MADDE Bu Yönerge Üniversite Senatosunda kabul edildiği tarihte yürürlüğe Yürütme MADDE Bu Yönerge hükümlerini Beykent Üniversitesi Rektörü yürütür. 10

kaynağı değiştir]

Voleybol[değiştir kaynağı değiştir]

Uluslararası Bakalorya diplomasına sahip olup Beykent Üniversitesi'ni tercih eden ve kesin kayıt yaptıran öğrencilere, Bakalorya derecesine göre 40 ve üstü olanlara %, 35 - 40 arası olanlara %75, 30 - 35 arası olanlara %60, 24 - 30 arası olanlara %25, 23 ve altında olanlara %10 oranında eğitim-öğretim ücretinden indirilmek üzere burs verilmektedir.[8]

Spor ve Sanat Bursu[değiştir

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir