deprem numarası kaçtır / Türk Kızılay | Afet Acil Durum Bağışı | Bağış Yap

Deprem Numarası Kaçtır

deprem numarası kaçtır

İşte bölgedeki AFAD'ın telefon numaraları

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı il müdürlüklerine ilişkin telefon numaraları AFAD’ın resmi internet adresinde paylaşıldı. Depremin olduğu bölgelere yardım etmek isteyen kişiler ya da depremden dolayı yardım bekleyenler AFAD ve 112 ekiplerine ulaşmaya devam ediyor. Deprem ile ilgili yardım talebi bulunan kişiler 112 acil çağrı hattına ulaşabilirler. Öte yandan AFAD’ın il müdürlüklerinden bilgi de alınabilir.

AFAD NUMARASI KAÇ? AFAD İL MÜDÜRLÜKLERİ TELEFON NUMARALARI

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın her ilde il müdürlükleri bulunuyor. Bu illere ilişkin telefon numaraları ise kurumun resmi internet adresi üzerinden sorgulanabiliyor.

Depremin etkilediği bazı bölgelerde AFAD il müdürlüklerinin telefon numaraları şu şekilde:

Kahramanmaraş İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Telefon (0344) 224 14 14 - (0344) 223 75 79

Adana İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Telefon 0 322 227 28 54 / 322 227 28 55

Şanlıurfa İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Telefon 0 414 313 72 90 / 0 414 314 08 52

Malatya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Telefon 0 422 212 84 32

Hatay İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Telefon 0 326 233 54 15-16-17

Adıyaman İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Telefon 0416 216 12 34 - 12 31

Diyarbakır İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Telefon 0 412 326 11 56

İlgili Haberler

ELEKTRİK ABONELİK TESİS (BAĞLANTI SÖZLEŞMESİ) VE ABONE DEĞİŞİKLİĞİ İŞLEMLERİNDE (PERAKENDE SATIŞ SÖZLEŞMESİ) ZORUNLU DEPREM SİGORTASININ ARANMASINA İLİŞKİN UYGULAMA ESASLARI

1) Bilindiği üzere, 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanununun 11 inci maddesinde “zorunlu deprem sigortasının kapsamına giren binalar ve bağımsız bölümlerle ilgili olarak yaptırılan su ve elektrik abonelik işlemlerinde, zorunlu deprem sigortasının varlığı ilgili kuruluşça kontrol edilir.” hükmü yer almaktadır.  

2)  Zorunlu Deprem Sigortası, genel anlamda, belediye sınırları içinde kalan meskenlere yönelik olarak uygulamaya konulmuş bir sigortadır. Afet Sigortaları Kanunu’nun 10 uncu maddesi, kapsamdaki binaları şu şekilde belirlemektedir: “23/6/1965 tarihli ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız bölümler, tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalar, bu binaların içinde yer alan ve ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler ile doğal afetler nedeniyle Devlet tarafından yaptırılan veya sağlanan kredi ile yapılan meskenler zorunlu deprem sigortasına tâbidir.”

Buna karşın, kamu kuruluşlarına ait binalar, köy yerleşim alanlarında yapılan binalar (köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca köy yerleşik alanları ve civarında ve mezralarda yapılan binalar) ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında olsalar dahi tamamı ikamet dışı amaçlarla kullanılan binalar (tapu kaydında kullanım şekli mesken olmayan binalar) Zorunlu Deprem Sigortasına tabi değildir.

3) Zorunlu Deprem Sigortası teminatı, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından verilmekte olup, sigorta poliçeleri DASK nam ve hesabına yetkili sigorta şirketleri ile bu şirketlerin acenteleri ve banka şubeleri tarafından düzenlenmektedir.

4) Taşınmaz mal üzerinde müstakilen mesken olarak inşa edilmiş binalar ile birlikte 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında tesis edilen kat mülkiyetine veya kat irtifakına konu meskenlerin elektrik abonelik tesis (bağlantı sözleşmesi) ve abone değişikliği işlemlerinin (perakende satış sözleşmesi), Zorunlu Deprem Sigortası yapılmış olduğunun kontrol edilmesinin ardından tamamlanması gerekmektedir. Bu kontrol işlemi yapılmadan, abonelik işlemi tamamlanamaz.

5) Abonelik işlemleri esnasında, sigorta poliçesinin varlığının aşağıdaki yöntemlerden biri ile teyit edilmesi ve elektrik dağıtım şirketinin kendi kayıtlarına not edilmesi gerekmektedir.

a)Elektronik sorgulama (DASK web servis uygulaması): DASKın sunduğu web servis yardımıyla elektronik ortamda sorgulama yapılarak poliçe bilgileri teyit edilebilir. Elektronik sorgulamaya ilişkin olarak [email protected] e-posta adresinden yardım istenebilir.

b) dask.gov.tr üzerinden sorgulama: Abonelik işlemi yapılacak konuta ait poliçenin numarasının ve konut malikinin kimlik numarasının (TCKN) sözlü veya yazılı olarak beyan edilmesi durumunda, DASK internet sitesi “poliçe sorgulama” bölümünde poliçe numarası ve TCKN bilgisi girilerek poliçe bilgileri teyit edilebilir.

c) Poliçe aslı ile işlem yapılması: Yukarıda belirtilen yöntemlerden birini tercih etmeyenlerin poliçe aslını talep etmeleri ve poliçe üzerinden adres bilgilerinin doğruluğunu teyit ederek işlem yapmaları gereklidir.

6) Sorgulama ve teyit yapıldıktan sonra, Zorunlu Deprem Sigortası poliçe numarasının elektrik dağıtım şirketinin kendi kayıtlarına not edilmesi zorunludur. 18 Ağustos 2012’den itibaren bir yıl içerisinde tüm sorgulamalar, 5 inci maddenin (a) bendinde belirtilen DASK web servisi üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır.

7) Tüm sorgulamalarda, poliçe kayıtlarındaki adresin abonelik tesis edilecek konuta ait olduğunun teyit edilmesine dikkat edilmelidir.

8) Tamamen ticari veya sınai amaçlı olan binaların sigorta kapsamı dışında olması nedeniyle, abonelik adresi iş hanı, iş merkezi, idari hizmet binaları, eğitim merkezi binaları ve benzeri olarak geçen başvurular ile inşası henüz tamamlanmamış binalar için Zorunlu Deprem Sigortası aranmaz.

9) Zorunlu deprem sigortasının malikler veya intifa hakkı sahipleri tarafından yahut kiracılar tarafından yaptırılması mümkündür. Sigortanın kiracı tarafından yaptırılması durumunda; malike ait TCKN poliçede belirtilir ve poliçede kiracı “sigorta ettiren” olarak, malik ise “sigortalı” olarak yer alır. Kiracı tarafından bu şekilde yapılan poliçeler için ödenen sigorta primi, malikten tahsil edilebilir veya kiradan mahsup edilebilir.  

10) Uygulamaya ilişkin ortaya çıkabilecek tereddütler için “Alo DASK 125”ten telefonla veya [email protected] adresinden bilgi alınması mümkün bulunmaktadır.

DASK ve Zorunlu Deprem Sigortası hakkında daha fazla bilgiye, DASK’ın dask.gov.tr adresli internet sitesinden veya “Alo DASK 125”ten ulaşmak mümkündür.

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI NASIL YAPTIRILIR?

Zorunlu deprem sigortası uygulaması, 17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşen Marmara depreminin ardından depremlerin meskenlerde yarattığı maddi zararları teminat altına almak üzere hayata geçirilmiştir. Zorunlu Deprem Sigortası teminatı, kamu tüzel kişiliğini haiz ve kar amacı gütmeyen Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından verilmekte olup, sigorta poliçeleri DASK nam ve hesabına yetkili sigorta şirketleri, bu şirketlerin acenteleri ve banka şubeleri tarafından düzenlenebilmektedir. Sigorta şirketleri zorunlu deprem sigortası yaparken aracılık görevini üstlenmekte olup, herhangi bir hasar durumunda tazminat DASK tarafından ödenmektedir.

Zorunlu deprem sigortası aşağıda belirtilen seçeneklerden biriyle yapılabilir:

1) Doğrudan sigorta şirketlerinin merkezlerinden,
2) Herhangi bir sigorta acentesinden,
3) Herhangi bir banka şubesinden

Zorunlu Deprem Sigortası Poliçe Örneği

AFAD telefon numarası kaç? 2023 AFAD il müdürlükleri telefon numaraları

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı il müdürlüklerine ilişkin telefon numaraları AFAD’ın resmi internet adresinde paylaşılmıştı. Depremin olduğu bölgelere yardım etmek isteyen kişiler ya da depremden dolayı yardım bekleyenler AFAD ve 112 ekiplerine ulaşmaya devam ediyor. Deprem ile ilgili yardım talebi bulunan kişiler 112 acil çağrı hattına ulaşabilirler. Öte yandan AFAD’ın il müdürlüklerinden bilgi de alınabilir.

AFAD NUMARASI KAÇ? AFAD İL MÜDÜRLÜKLERİ TELEFON NUMARALARI

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın her ilde il müdürlükleri bulunuyor. Bu illere ilişkin telefon numaraları ise kurumun resmi internet adresi üzerinden sorgulanabiliyor.  Depremin etkilediği bazı bölgelerde AFAD il müdürlüklerinin telefon numaraları şöyle;

Telefon 0 422 212 84 32

Telefon 0 412 326 11 56

DİĞER İLLERİN NUMARASINI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYINIZ...

AFAD yardım numarası! AFAD deprem yardım numarası kaç? İl Müdürlükleri telefon numaraları

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı il müdürlüklerine ilişkin telefon numaraları AFAD'ın resmi internet adresinde paylaşılmıştı.

Depremin olduğu bölgelere yardım etmek isteyen kişiler ya da depremden dolayı yardım bekleyenler AFAD il numaralarına çağrılarını bırakabilir.

Telefon 0 422 212 84 32

Telefon 0 412 326 11 56

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır