eğitim bilimleri soru dağılımı 2017 / Kpss Eğitim Bilimleri | Kpss Konu Anlatımı

Eğitim Bilimleri Soru Dağılımı 2017

eğitim bilimleri soru dağılımı 2017

KPSS Öğretmenlik Kursları

KPSS Öğretmenlik Sınavı Hakkında

KPSS-Öğretmenlik, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan eğitim kurumlarında kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen tüm adayların girmesi gereken sınavdır. Eğitim Fakülteleri ve Fen Edebiyat Fakültelerinden mezun olan adaylar bu sınava girebilir. Adayların, KPSS’den almış oldukları puan ile öğretmen kadroları için Millî Eğitim Bakanlığına başvurdukları tarihte mezun durumda olmaları şarttır.

KPSS, sadece A Grubu Kadrolar ve Öğretmen Kadroları için yapılacaktır. Sınav, lisans düzeyindedir. Öğretmen kadroları için bu sınava başvuran adayların, sınavın Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri oturumlarına ve alanlarına bağlı olarak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testine (ÖABT) katılmaları zorunludur.

Puan Türleri ve Girilecek Oturumlar

Öğretmen adayları için yılından itibaren P10 ve P olmak üzere iki farklı puan türü hesaplanmaktadır.

P puanı; 17 daldaki öğretmenlik için hesaplanan puan türüdür. Bu puan; Genel Kültür-Genel Yetenek+Eğitim Bilimleri+ÖABT bileşenlerinden oluşmaktadır. Adaylar "23 Temmuz  Pazar Sabah (Genel Yetenek-Genel Kültür) + 23 Temmuz Pazar Öğlen (Eğitim Bilimleri) + 6 Ağustos  Pazar (ÖABT)" oturumlarına katılacaklardır.

P10 puanı; kılavuzda belirtilen 17 branş haricindeki öğretmenlikler için tercihlerde kullanılan puandır. Bu puan; Genel Kültür-Genel Yetenek+Eğitim Bilimleri bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu adaylarımızın 23 Temmuz  tarihinde yapılacak olan  KPSS (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) Cumartesi Sabah+Cumartesi Öğlen oturumlarına katılmaları yeterlidir.

06 Ocak tarihinde ÖSYM’nin yayımladığı duyuruya göre KPSS Puan Türleri yeniden belirlenmiştir.
Puan Türleri için tıklayın.

NOT: KPSS-Öğretmen adaylarının puanlarının (P10 ve P) geçerlilik süresi tarihinden itibaren 2 yıldan 1 yıla düşürülmüştür. Sınav sonuçları, bir sonraki sınavın sonucunun açıklanmasına kadar geçerlidir.

Ancak 15 Ağustos tarihli Resmi Gazetede yayımlanan düzenlemeye göre, öğretmenlerin KPSS puanlarının 1 yıl olan geçerlilik süresinde değişiklik yapıldı.

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik'in  maddesi şu şekildedir:

"Madde 11 - KPSS, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS'de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yıldır. Yeni bir sınavın yapılamaması durumunda ise sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder."

15 Ağustos tarihli Resmi Gazetede şu düzenleme yayımlanmıştır:

"Madde 1- 18/3/ tarihli ve / sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin 11 inci maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır."

Soru Dağılımı

KPSS Öğretmenlik sınavında, Genel Yetenek bölümünde 60, Genel Kültür bölümünde 60 soru olmak üzere toplam soru bulunur. Sınav süresi ise dakikadır. Eğitim Bilimleri sınavında 80 soru bulunur ve sınav süresi dakikadır.

Eğitim Bilimleri derslerinin konu dağılımları değiştirildi!

Öğretim İlke ve Yöntemleri %20 den %26'ya arttırılmıştır.

Sınıf Yönetimi %5’ten %6’ya arttırılmıştır.

Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı %5’ten %6’ya arttırılmıştır.

Program Geliştirme %5’ten %6’ya arttırılmıştır.

Öğrenme Psikolojisi %20’den %15’e düşürülmüştür.

Gelişim Psikolojisi %15’ten %13’e düşürülmüştür.

Rehberlik %15’ten %13’e düşürülmüştür.

KPSS’de Uygulanan Testlerin Kapsamları

Genel Yetenek

Soruların Testteki Yaklaşık Ağırlığı

1) Sözel Bölüm

Sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini, dil bilgisi ve yazım kurallarını ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.

%50

2) Sayısal Bölüm

Sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır.

%50

Genel Kültür

1) Tarih

%45

a) Osmanlı Öncesi Türk Devletleri Tarihi (Siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler)

(%5)

b) Osmanlı Tarihi (XIII. yüzyıldan XX. yüzyıl başlarına kadar yaşanan siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler)

(%15)

c) Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (XX. yüzyıl başından XX. yüzyılın 
ortalarına kadar, Osmanlı Devleti’nin yıkılışından İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar 
Türkiye tarihinde yaşanan siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler) 

(%20)

d) Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi (XX. yüzyılın başlangıcından günümüze
kadar Dünyada; İkinci Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar
Türkiye’de yaşanan siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel gelişmeler)

(%5)

2) Türkiye Coğrafyası

%30

a) Türkiye’nin fiziki özellikleri

(%12)

b) Türkiye’nin beşerî özellikleri

(%5)

c) Türkiye’nin ekonomik özellikleri

(%13)

3) Temel Yurttaşlık Bilgisi

%15

a) Hukuk başlangıcı

(%5)

b) Anayasa

(%5)

c) İdare

(%5)

4) Türkiye ve Dünya ile İlgili Genel, Kültürel ve Güncel Sosyoekonomik Konular

%10

Eğitim Bilimleri

1)

Öğretim İlke ve Yöntemleri

%26

2)

Sınıf Yönetimi

%6

3)

Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı

%6

4)

Program Geliştirme

%6

5)

Ölçme ve Değerlendirme

%15

6)

Öğrenme Psikolojisi

%15

7)

Gelişim Psikolojisi

%13

8)

Rehberlik ve Özel Eğitim

%13

Öğretmenlik Alan Bilgisi

1)

Alan Bilgisi

%80

2)

Alan Eğitimi

%20

Öğretmen Atamalarında 40 Yaş Sınırı Kalktı Mı?

MEB öğretmenliğe ilk kez atanacaklar için 40 yaş sınırı kaldırdı. Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, 6 Mayıs tarihli ve sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 11'inci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi yürürlükten kaldırıldı.

Kaldırılan maddede; "Öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla 40 yaşından gün almamış olmak. Ancak, sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (B) bendi kapsamında sözleşmeli öğretmen pozisyonunda h'len görev yapanlar ile daha önce bu kapsamda en az bir yıl fiilen görev yaptıktan sonra mesleki eğitimde başarılı olup da ayrılmış olanların kadrolu öğretmenliğe başvurularında 40 yaşından gün almamış olmak şartı aranmaz" ifadeleri yer alıyordu.

Her branşın taban puanı, atama döneminde bakanlıkça ilan edilir, bu taban puanlar genel olarak ataması yapılacak öğretmen sayısına ve branşa bağlı olarak değişmektedir.

Atamalar

Öğretmenlik kadrolarına yapılacak atamalar için nasıl başvurulacağı ve atamaların nasıl yapılacağı, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından adaylara duyurulur.

KPSS Lisans (ÖABT ve ÖABT-İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği) Testlere Ait Sayısal Bilgiler

KPSS Lisans (Genel Yetenek - Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Alan Bilgisi) Testlere Ait Sayısal Bilgiler

KPSS Lisans (ÖABT ve ÖABT-İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği) Testlere Ait Sayısal Bilgiler

KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ KONU VE SORU DAĞILIMI yılında detaylı soru dağılımı aşağıdaki gibi olmaktadır.

• GELİŞİM PSİKOLOJİSİ: 10 SORU
  • Gelişim Psikolojisine Giriş: Soru
  • Gelişim Psikolojisi Temel Kavramlar ve Gelişimi Etkileyen Faktörler: Soru
  • Gelişim İlkeleri: Soru
  • Gelişim Görevleri: Soru
  • Fiziksel ve Psikomotor Gelişim: 1 Soru
  • Bilişsel Gelişim: Soru
  • Kişilik Gelişimi: Soru
  • Benlik Gelişimi: Soru
  • Ahlak Gelişimi: Soru
  • Dil Gelişimi: 1 Soru

KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ SORU DAĞILIMI

• ÖĞRENME PSİKOLOJİSİ: 10 SORU
  • Öğrenme Psikolojisine Giriş: Soru
  • Davranışçı Kuramlar:

&#;  Klasik Koşullanma: Soru

&#; Bitişiklik Kuramları: Soru

&#; Bağ Kuramı: Soru

&#; Edimsel Koşullanma: Soru

Bilişsel – Davranışsal Kuramlar:

&#; Sosyal Öğrenme Kuramı: 3 Soru

&#; Amaçlı Davranışçılık: Soru

Bilişsel Kuramlar:

&#; Gestalt Kuramı: Soru

&#; Bilgiyi İşleme Kuramı: Soru ( En çok soru gelen bölümdür.)

• ÖĞRETİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİ: SORU
  • Öğretim İlkeleri: 1 Soru
  • Düşünme Becerileri: 1 Soru
  • Öğrenme – Öğretim Kuramları: Soru
  • Öğretim Stratejileri: Soru
  • Öğretim Yöntemleri: Soru
  • Öğretim Teknikleri: Soru
  • Kavram Yanılgıları: Soru

KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ KONU DAĞILIMI

• ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME: 12 SORU
  • Temel Kavramlar: Soru
  • Bir Ölçme Aracında Bulunması Gereken Nitelikler: Soru
  • Test Türleri: Soru
  • Çağdaş Değişim Yaklaşımları ve Ölçme Araçları: 1 Soru
  • İstatiksel İşlemler: Soru

• PROGRAM GELİŞTİRME: 5 SORU
  • REHBERLİK: 6 SORU
  • Rehberlik ve Psikolojik Danışma Kuramları, Özellikleri,Örgütsel Yapı,İletişim Yapıları: 10 Soru
  • Özel Eğitim: 1 Soru

Bunların dışında:

Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı: 5 Soru

Sınıf Yönetimi: 5 Soru çıkmaktadır.

GENEL TAVSİYELER

Kpss gibi bir sınavda başarılı olmak için sadece tek bir alanda iyi olmanız size yeterli gelmeyecektir. Tüm bu derslerin yanında rakiplerinizi geçmek için genel yetenek ve genel kültür derslerine de ağırlık vermelisiniz. Bu derslere de aynı önemle çalışmalısınız. Genel yetenek genel kültür dersleri için detayları tavsiyeler yer verdiğimiz yazımız KPSS&#;YE NASIL ÇALIŞILIR kısmını da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Değerli Öğrenciler, KPSS KOÇLUĞU, online öğrenci koçluğudur ve tüm öğrencilere ilk 7 gün ücretsizdir.. Sizin ilk defa veya daha yeni olduğunuz bu yolcuğu biz öğrencilerimizle yıllardır yapmaktayız. Her ay kişiye özel ders programları-dosyalar, haftalık görüşmeler, tekrar-deneme-soru kampları, 7/24 iletişim gibi hususların yanında size tecrübemizi aktararak hatalarınızı telafi ediyor, gece gündüz yanınızda olarak bu yolculukta daha disiplinli bir şekilde ilerlemenizi sağlıyor ve birlikte başarıyoruz. Çalışma sistemimiz kısmından sistemimizi detaylı inceleyebilir, kayıtlı öğrencilerimizin olduğu KPSS KOÇLUĞU facebook grubumuza katılarak Tekin Polat hocamıza sorularınızı sorabilir,kayıt ve daha fazla bilgi için ise iletişim kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

KPSS EĞİTİM BİLİMLERİ KONU VE SORU DAĞILIMI yazımızda Kpss eğitim bilimleri hangi konudan kaç soru çıkıyor sorusunu detaylı bir şekilde incelemeye çalıştık. Kpss Koçluğu çalışma sistemimiz hakkında buradan bilgi alabilir, iletişim için ise bizlere buradanulaşabilirsiniz.

KPSS YILINDA TÜM ÖĞRENCİLERİMİZE BAŞARILAR DİLERİZ..

PolatT+

Eğitim Bilimleri Konuları

Eğitim bilimleri konuları ve bu konuların dahil olduğu dersleri aşağıdan seçebilirsiniz. Lütfen hangi dersin konusuna gitmek istediğinizi seçin.

Gelişim PsikolojisiÖğrenme PsikolojisiÖğretim Yöntem ve TeknikleriÖlçme ve DeğerlendirmeProgram GeliştirmeRehberlik

Eğitim Bilimleri soruları, Kpss A Grubu öğretmen adaylarının Kpss lisans düzeyinde girmek zorunda olduğu sınavın sorularını kapsamaktadır. Eğitim Bilimleri Gelişim Psikolojisi, Öğrenme Psikolojisi, Ölçme ve Değerlendirme, Program Geliştirme, Öğretim Yöntem ve Teknikleri ve Rehberlik derslerinden oluşmaktadır. Bu derslerin eğitim bilimleri içerisinde soru dağılımı; gelişim psikolojisi 12, öğrenme psikolojisi 16, ölçme ve değerlendirme 12, program geliştirme ve sınıf yönetimi 8, öğretim yöntem ve teknikleri 20 ve rehberlik 12, şeklinde toplamda 80 soru olmak üzere dağılmaktadır.

Eğitim bilimleri derslerinin çoğu öğretmen adaylarının üniversitede almış olduğu konulardan oluşmaktadır. Ancak bu öğretim konusu, öğretilen üniversiteye göre değişmekte ve öğrenciler mecburen konuları Kpss düzeyinde öğrenmek için ek kaynaklara ihtiyaç duymaktadır. Kimisi dersaneye gitmekte , kimisi durumuna göre evde çalışmaktadır. Dersaneye de gitseniz, kendi imkanlarınızla da çalışsanız seafoodplus.info size her zaman destek olmaya çalışacaktır.

Genel Yetenek-Genel Kültür ders öğretmenleri genelde tek bir alanda uzman olmuş kişilerdir. Ancak Eğitim Bilimleri dersleri birbiriyle çok bağlantılı olduğu için bu dersin öğretmenleri tüm konular hakkında bilgiye sahip olmalıdır. Bu da eğitim bilimleri öğretmenlerinin az bulunmasına, bulunsa dahi eğitim konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığından öğretmen adaylarının konuyu daha zor öğrenmesine sebep olmaktadır. Bunun nedeni aslında açıktır. Eğitim öğretmenlerinin çoğu  genelde üniversitede öğretimini devam ettirmekte olan akademik kariyere sahip kişilerdir ve bilgilerinden emindirler. Ancak Kpss ile çoğu zaman nedense hep çatıştıklarını görmekteyiz. Memur adayları da ikilemde kalmaktadır. Acaba bizim öğretmenimiz mi daha iyi biliyor yoksa Kpss mi? Aslında bu soruyu kendimize sormamamız gerekir. Çünkü bizi öğretmen yapan Kpss&#;dir, öğretmenimiz değil! Bu yüzden &#;bu nasıl soru, eğitimde böyle birşey yok, onu ben de bilmiyorum&#; diyen ve laf kalabalığı yapan sözde eğitim öğretmenlerinden uzak durunuz. Ya dersaneyi değiştiriniz, ya öğretmeninizi&#; ya da izlediğiniz ders videosunu kapatın. Çünkü, tekrar ediyorum, bizi öğretmen yapacak olan Kpss&#;dir ve bize Kpss soru mantığında sınava hazırlayan ve bu bağlamda bilgi birikimine sahip öğretmenlere ihtiyacımız vardır. Yoksa her üniversitede bu eğitim bilimleri öğretmenlerinden bulunmaktadır. Bu kişilere eminim siz öğretmen adayları da şahit olmuşsunuzdur. Maalesef Kpss düzeyinde eğitim veren öğretmen sayımız azdır, bu yüzden de iyi dersanelerin iyi öğretmenleri için sizden istediği fiyat fazladır. Dersane fiyatının fazla olmasının sebeplerinden biri de bu anlattıklarımızdandır.

Çalışmak istediğiniz konulara bağlı dersler yukarıda sıralanmıştır. İstediğiniz dersin üzerine tıklayarak o dersle ilgili konular karşınıza çıkacaktır.

Herkese Başarılar.

İhtiyaç Belirleme Teknikleri

İhtiyaç Belirleme Teknikleri

İhtiyaç belirleme teknikleri konusunda Deplhi tekniği (anket geliştirme), Progel (Dacum) tekniği, Meslek (iş) analizi, gözlem, görüşme, testler (ölçme araçları), kaynak tarama başlıkları ele alınacaktır. Bir önceki konuda İhtiyaç Belirleme Yaklaşımları konusunu ele almıştık. İhtiyaç Belirleme Teknikleri konusu da  bir önceki konuya paralel olmakla beraber genelde KPSS konularında ve üniversitelerde aynı başlık altında incelenmektedir. Şimdi bu teknikleri açıklayalıseafoodplus.infoını Oku

KPSS Eğitim Bilimleri Konuları

Eğitim bilimleri derslerinin tamamına yakını eğitim fakültesinde adaylarının üniversite yıllarında almış oldukları konulardan oluşmaktadır. Ancak fakültelerin KPSS&#;ye yönelik değilde klasik tarzda öğretim yapmaları nedeniyle öğrenciler mecburen aynı konuları KPSS tarzında öğrenmek için ek kaynaklarla bir daha çalışmaya ihtiyaç duymaktadır. Bazı adaylar dershaneye gitmekte çoğu öğretmen adayı ise evde çalışmayı tercih etmektedir.

A Grubu Memurluğa Giriş Şartları Nelerdir? KPSS Puansız Girilir Mi?

Tercihiniyap Forum Tekrar Aktif Tıklayın

KPSS Eğitim Bilimleri Soru Dağılımı

Eğitim Bilimleri testi soruları, öğretmen adaylarının KPSS lisans düzeyinde bilmek mecburiyetinde olduğu sınavların sorularını kapsamaktadır. Öğretim Yöntem ve Teknikleri ve Rehberlik, Gelişim Psikolojisi, Ölçme ve Değerlendirme, Program Geliştirme, Öğrenme Psikolojisi  dersleri eğitim bilimlerinde sorulan derslerdir. Bahsettiğimiz bu derslerin eğitim bilimleri sınavında soru dağılımı ise şu şekildedir gelişim psikolojisi 12 soru , öğrenme psikolojisi 16 soru , ölçme ve değerlendirme 12 soru, program geliştirme ve sınıf yönetimi 8 soru , öğretim yöntemleri ve teknikleri 20 soru ve rehberlik 12 soru, şeklinde sorulmakta, toplamda ise  80 sorudan oluşmaktadır. KPSS p puanına etkisi ise %20 olmaktadır.

Dershanelerde Genel Yetenek-Genel Kültür  öğretmenleri genelde tek bir alanda uzmanlaşmış o alanı çok iyi bilen kişilerdir. Fakat Eğitim Bilimleri derslerinde konular birbiriyle sıkı bağlantılı olduğundan eğitim bilimleri öğretmenleri tüm konular hakkında yeterli bilgiye sahip olmak zorundadır. Üniversite eğitiminin öğrencilere kazandırdığı en önemli yeti olan kendi kendine öğrenme becerisi burada devreye girmelidir. Yani eğitim bilimleri konuları çalışmak için kimseye ihtiyacınız yoktur. kamu haber

Kariyer Kapısı KPSS A Grubu ve B Grubu Alımları Nasıl Yapılacak?

1 ba4dddcd8cecadd

Yazımızı Puanlamak İster misin?

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir