lise kpss bölümleri ve puanları 2018 / KPSS Ortaöğretim Değerlendirme Raporu yayımlandı - Son Dakika Eğitim Haberleri | NTV Haber

Lise Kpss Bölümleri Ve Puanları 2018

lise kpss bölümleri ve puanları 2018

KPSS Memurluk Kursları

KPSS-B Grubu Hakkında

KPSS-B Grubu Hakkında

Tüm lisans mezunları ya da mezun olabilecek durumda olan tüm adaylar KPSS B Lisans sınavına girebilir. KPSS-B kadrolarına alımlar çift yıllarda yapılır. Bu nedenle; A Grubu Kadrolar ile Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Kadrolarına başvurmayacak adayların  KPSS'ye girmeleri gerekmemektedir. Çift yıl puanları A grubu, B grubu ve öğretmenlik atamalarında kullanılmaktadır.

Tek yıllarda yapılan KPSS'ye sadece lisans (4 yıllık) mezunları katılabilirken, çift yıllarda yapılan KPSS'ye lise, ön lisans ve lisans mezunları katılabilmektedir.

B Grubu (Lisans) Memurluk atamaları “merkezi atamalar” ve “kurumsal atamalar” olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. KPSS sonuç belgesinde bulunan P3 puan türü kullanılarak 2 yıl boyunca yılda iki kere merkezi atamalar yapılır. Kurumsal atamalar da dediğimiz ara atamalar ise kurumların belirleyeceği tarihlerde yapılmaktadır.

B Grubu Lisans kadrolarına P3, B Grubu Ön Lisans kadrolarına P93, ortaöğretim mezunlarına ayrılan B grubu kadrolara ise P94 puan türü ile atama yapılmaktadır. Bu puanlar 2 yıl geçerlidir. Örneğin,  KPSS B (Lisans) puanı  KPSS sonuçları açıklanana kadar geçerlidir. KPSS-Lisans sonuçlarıyla geçerliliğini yitirmiştir.

B grubu mesleklerinden birine atanmak isteyen tüm adaylar KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür sınavına girmek zorundadırlar.

KPSS Ortaöğretim

KPSS Ortaöğretim sınavına, liselerden mezun olanlar ve sınava başvuru sırasında henüz mezun olamayan ancak sınavın iki yıllık geçerlilik süresi içerisinde mezun durumda olabilecek adaylar başvuru yapabilirler. Ön lisanstan mezun olan adaylar ortaöğretim KPSS’ye giremez.

KPSS Ön Lisans

Ön lisans 2. sınıf okuyanlar ile ön lisans mezunları çiftli yıllarda yapılan KPSS’ye girebilirler. Ön lisans mezunu olup şu an lisans okuyan öğrenciler (mezun olmamış), isterlerse ön lisans KPSS'ye, isterlerse de lisans KPSS'ye girebilirler. Ön lisanstan mezun olan adaylar ortaöğretim KPSS’ye giremez. Lisans mezunu olan bir aday ön lisans/ortaöğretim sınavına giremez.

KPSS Lisans

KPSS Lisans sınavına, herhangi bir bölümde lisans programı okuyan 3 ve 4. sınıf öğrencileri ve lisans mezunları girebilir.

Sınava Girmek İçin Mezun Olmak Şart Mı?

Sınav puanı 2 yıl geçerli olduğu için, sınava girecek adayda mezuniyet şartı aranmaz. Ancak tercih işlemlerinin yapılacağı son tarih itibariyle mezun olmak gerekir.

KPSS Ne Zaman?

ÖSYM  Sınav Takvimine göre

KPSS Lisans (GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR, EĞİTİM BİLİMLERİ) 23 Temmuz ,

KPSS Alan Bilgisi oturumlarının Temmuz ,

KPSS ÖABT’nin 6 Ağustos ,

tarihlerinde yapılacaktır.

KPSS B Memurluk (Lisans) Kadroları

A Grubu kadrolarından farklı olarak tüm lisans bölümleri B Grubu kadroları oluşturur. Mühendis, mimar, veteriner, psikolog, sosyolog, hemşire, ebe vb. tüm lisans kadrolarıdır.

Genel Yetenek Genel Kültür soru sayıları ve testlerin cevaplama süreleri aşağıdaki şekilde olacaktır:

Sınavda Uygulanacak Testler

Soru Sayısı

Sınav Süresi

Genel Yetenek (60) ve Genel Kültür (60)

dakika

KPSS P3 Puanıyla Başvuru Yapabileceğiniz Bazı kurum ve Kadroları

• Gümrük Müsteşarlığı
• Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
• Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
• Maliye Bakanlığı
• Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü
• T.C. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü
• Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü
• Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
• Petrol İşleri Genel Müdürlüğü
• Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu
• Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü
• Orman Genel Müdürlüğü
• Gençlik Spor Genel Müdürlüğü
• Makina Kimya Endüstrisi
• Adalet Bakanlığı Adliyeler (Kâtiplik, Mübaşir, İnfaz koruma…)
• Polislik (POMEM)
• TSK (Sözleşmeli subay, astsubay, uzman çavuş)

KPSS Lisans Taban Puanları ? Hangi Bölüm Kaç Puan İle Kapattı ?

22 Ekim Tarihi'nde KPSSLisans sonuçlarının açıklanması ile birlikte KPSS lisans mezunları önceki senelerde yapılan merkezi alımlarda oluşan taban puanları merak etmektedir. 

KPSS Lisans Merkezi Atama Taban Puanları

KPSS lisans sonuçlarına göre ÖSYM tarafından alım yapılan son merkezi atama /1 KPSS tercih kılavuzunu incelediğimizde Lisans mezunları için kontenjan ayrıldığını ve bu alımlara lisans mezununun başvuru yaptığını görmekteyiz. kontenjana yerleştirme yapılırken 3 kadro'nun ise boş kaldığı tabloda görülmektedir.

KPSS Hangi Bölüm Kaç Puan İle Kapattı ?

KPSS Mühendislik Taban puanları

Nitelik kodu ile tercihte bulunulan Elektrik-Elektronik mezunları için en düşük atama puanı olmuştur. Bu puana sahip olan aday Ankara Türkiye Kömür işletmeleri bünyesine mühendis ünvanı ile atanmıştır.

Nitelik kodu ile tercihte bulunulan İnşaat Mühendisliği mezunları için en düşük atama puanı puanla olmuştur. Aday,  Şanlıurfa Harran Üniversitesi mühendis kadrosuna atanmıştır.

Nitelik kodu ile tercihte bulunulan Bilgisayar Mühendisliği mezunları için en düşük atama puanı olmuştur. Kişi, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü kadrosuna mühendis ünvanı ile atanmıştır.

Nitelik kodu ile tercihte bulunulan Endüstri Mühendisliği mezunları için en düşük atama puanı olmuştur. Kişi, Zonguldak Türkiye Taş Kurumu kadrosuna mühendis ünvanıyla atanmıştır.

Nitelik kodu ile tercihte bulunulan Makine Mühendisliği mezunları için en düşük atama puanı olmuştur. Kişi, EİAŞ bünyesine Mühendis ünvanı ile alınmıştır.

Nitelik kodu ile tercihte bulunulan Harita Mühendisliği mezunları için en düşük atama puanı olmuştur. Kişi, Hakkari Üniversitesi kadrosuna mühendis ünvanı ile atanmıştır.

Nitelik kodu ile tercihte bulunulan Maden Mühendisliği mezunları için en düşük atama puanı 83,54 olmuştur. Kişi, Çanakkale Türkiye Kömür İşletmeleri kurumuna mühendis ünvanı ile atanmıştır.

KPSS Taban Puanı Kaçtır ?

Bölüm farketmeksizin tüm lisans mezunlarının başvurabildiği kadrolar anlamına gelen kadroları'nda ise taban puan puan ile Iğdır Üniversitesi tarafından ŞOFÖR ünvanlı kadro ile yapılmıtşır.

/1 Merkezi Atama İle Oluşan Lisans Taban Puanlarının tümüne ulaşmak için tıklayınız.

KPSS İİBF Taban puanları

KPSS puanı ile yapılan son alım olan KPSS /1 alımlarını incelediğimizde İİBF bölümlerinin merkezi atamada taban puanlarını şöyle sıralayabiliriz.

Ekonometri Bölümü; Taban puan olmuştur. Atanılan kadro ise Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar İşletmeni kadrosu olmuştur.

Çalışma Ekonomosi ( ÇEKO ) bölümü ; Taban Puan olmuştur. Atanılan kadro, Ardahan SGK memur kadrosudur.

Kamu Yönetimi ; puan olmuştur. Atanılan kadro, Artvin Çoruh Üniversitesi Bilgisayar işletmenliği kadrosu olmuştur.

İktisat; nitelik koduyla alım yapılan bu bölümde, Taban puan ile kapatmıştır. Atanılan kadro ise SGK İstanbul memur kadrosu olmuştur.

İşletme; nitelik kodu ile tercih yapılan İşletme bölümü puan ile kapatmıştır. Atanılan kadro ise Ardahan Üniversitesi memur kadrosudur.

Maliye; nitelik kodu ile tercih işlemlerine yer verilen bu bölüm taban puan ile kapatmıştır. Atanılan Kadro ise SGK İstanbul memur kadrosu olmuştur.

İİBF Mezunları Açıktan atamalarda atanabilir mi ?

Merkezi atamada atanamayan İİBF mezunlarının açıktan atamada atanabilme şansı oldukça yüksektir. Açıktan atamalar ile özellikle Gümrük Bakanlığı, KYK, ptt alımları, Adalet bakanlığı gibi alımlara başvuru yapabilirler.

#/1 kpss taban puanları, kpss mühendislik taban puanları, kpss lisans taban puanları, kpss taban puanlar, KPSS, başvuru, , KPSS Lisans, ÖSYM, lisans, kamu, istanbul, taban puanları

KPSS ÖNLİSANS, LİSANS
BÖLÜM-BRANŞ SIRALAMA ROBOTU

Ana sayfa

Rehberlik

KPSS tercih robotu için tıklayınız
, , , KPSS
tercih robotu

KPSS taban puan robotu için tıklayınız
, , , KPSS taban puanlarrobotu

KPSS Puan hesaplama program için tıklayınız
KPSS
puan hesaplama
robotu

eKPSS taban puanlar robotu ve ekpss tercih robotu için tıklayınız
EKPSSatama ve tercih robotu

KPSS Branş Sıralam robotu için tıklayınız
KPSS branş sıralamarobotu

eKPSS taban puanlar robotu ve ekpss tercih robotu için tıklayınız
AÖF puan hesaplama robotu

İletişim

Bölüm kodları

Özel nitelik kodları

Güncel Konular

Güncel Testi

Kpss bilgi hattı

kişi bölüm ve puanını kaydetti.

Lisans sınavına giren adayların Genel Yetenek - Genel Kültür (P3) puanı, Eğitim Bilimleri (P10) puanı, Öğretmenlik Alan Bilgisi (P) puanı ve diğer uzmanlık puanlarının sonuçları 22 Ekim tarihinde "seafoodplus.info " internet adresinden açıklandı.

KPSS Önlisans sınavına giren adayların puanları 26 Kasım 'de açıklandı. Aralık ayında da Önlisans branş sıralamaları açıklanacak.

Her yıl olduğu gibi ÖSYM bu yılda da bölüm sıralama ve branş sıralama verilerini adayların sistemine hemen yansıtmadı. Önceki yıllarda da belirsiz olan bu durum bazen 1 ayda bazen de 2 ayda açıklanıyordu. Zaten mevcut olan datalar ve puanlarla, teknik ve yazılım olarak basit bir işlemi ÖSYM'nin AİS'e yansıtması bu kadar zor değil. ÖSYM'de böyle bir gündem olsa sadece 2 saat içerisinde bu verileri memur adayların sistemine yansıtabilir.

ALFA Akademi olarak biz de adayların meraklarını giderebilmek ve atamalar hakkında durumlarını analiz etmek için bu branş sıralama robotunu yılından beri "kpss robotu" olarak yayınlıyoruz. yılında robotumuza kişi bölümünü ve puanını girdi. Yine bu yıl sadece Lisans mezunu adaylardan kişi puanını bizim sisteme girdi.

Atamalar, puanlar, bölümler ve sıralamalar hakkında sorularınızı bu bölüm sıralama robotu sayfamızdan veya KPSS Tercih robotu sitesinden rehber öğretmenlerimize ulaştırabilirsiniz.

YORUMLAR (Son 20 cevap)  (Cevaplayan: Kpss uzmanı Sinan GÜZEL)  SORU SOR
Emir Yaralı ( )
Hocam anestezi teknikeri 76 puan atanma şansım var mı veya bu paunla hangi memurluklar olur
Rehber öğretmenin cevabı:  hatta branş sırasından sonraki kişilerde şansı çok düşük.

Selin Y.( )
Hocam fizik tedavi teknikerliği sıram şansım olur mu sizce?
Rehber öğretmenin cevabı: Önlisans Fizik Tedavi, Fizyoterapi,Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Hidroterapi bölümünden KPSS puanıyla kişi alındı ve 73,4 puanda kaldı atamalar. KPSS puanıyla kişi ile 78,1 puan ve KPSS puanıyla kişi ile 81,8 puan ve KPSS puanıyla toplam kişi alındı ve 86 puanda kalmıştı. KPSS puanıyla yılına kadar 2 yıl boyunca toplam kişilik kadroda 87,7 puana kadar alım oldu. Ortalama her 2 yılda bir kişilik açılan kadrolarda ve üzerindeki branş sırası olan kişilere sıra gelmedi. Olağandışı kadro sayısı açılırsa yani üzerinde kadro açılırsa şansın olabilir. İstanbul yoğunluğu da önemli olacak.

Buse g.( )
Hocam lisans Çocuk Gelişimi mezunuyum. 80 puan alabilirsem atanabilir miyim?
Rehber öğretmenin cevabı: 80 puanla açıkta kaldılar son 2 yıldır ama. 82 üstü olması lazım. Tabi burada şu da önemli: Pandemi azalır ve hemşire, anestezi, radyoloj, paramedikçilerden az kadro açılırsa diğer bölümlerin alımını arttırırlarsa 80 puanlar ihtimal atanabilir.

barış soylu( )
hocam iyi günler tıbbı dökümamtasyon ve sekreterlik ilerleyen yıllarda nasıl olur kpssden atanmak için kaç puan gerekir acaba
Rehber öğretmenin cevabı: 84 üstünde kalabilir atamalar.

Melike ( )
Hocam kpss de puanları düşürürler mi hemşirelik için sizce alt sınır kaç olur
Rehber öğretmenin cevabı: 2 yıl öncekinden daha sert bir pandemi yaşanmazsa 70 puanın altında artık alım olmaz.

Mehmet ali görüm ( )
Hocam 2 yıllık bitki koruma ön lisans okunur mu ziraatın alt dalı çok ama az alıma rağmen yinede çoğu bölümden düşük kapatıyor 84 85 alırsam atanır mıyım ilerde kadro açılır mı
Rehber öğretmenin cevabı: Evet atanırsın, En son atamada 83'te kaldı ve Temmuzda muhtemelen Tarım Bakanlığındaki teknikerler TL üstünde maaş alacaklar.

Cahit cel( )
Hocam kolay gelsin, tıbbi görüntüleme teknikleri mezunuyum puanım 78,9. Sağlık bakanlığının yapacağı yeni alımlarda şansım ne olur acaba puanlar kaça kadar düşer
Rehber öğretmenin cevabı: TDS'de 79 puanın altına düşmez.

Ekin Koç( )
Hocam merhabalar çevre sağlığı teknikeri olarak kpss önlisansa hazırlanıyorum 77 ile kapattı son alımda bundan sonraki alımda kaç ile kapatır tahminizce. Birde de 70 net ile 80 puan alınmış de 75 80 civarı net kaç puan getirir teşekkür ederim ? Teşekkür ederim
Rehber öğretmenin cevabı: Önlisansta KPSS'de 72 net, 'de 75 net, 'da (zor bir sınavdı) 63 net 83 puan getirdi. Sağlık Bakanlığının yıl sonraki atamalar için şimdiden net bir şey söyleyemeyiz. 83 PUAN hedefleyin.

mehmet ali görüm ( )
hocam ea lisans ve önlisanstan bölüm öneriniz nedir
Rehber öğretmenin cevabı: Ağustosta youtube CANLI yayınımızda geçmiş atamalara göre avantajlı bölümlere değiniriz. Youtube kanalımıza abone olursanız yayınlardan haberdar olursunuz. EA'ta şu an Tarım Ekonomisi avantajlı durumda. Ziraat mühendisi olarak mezun olur ve 80 puanlarla devlete atanırsanız TL civarı maaş alırsınız.

Fatma sedan( )
Hocam merhaba lisans ceko mezunuyum puanım 83 atanma şansım sizce nedir
Rehber öğretmenin cevabı: Kurumlar alımlarında özellikle İktisat ve maliyeci sınırlaması yapmazsa İşletme ve ÇEKO mezunlarının 83 puanla Temmuz atamasında düşük de olsa şansı olur. Kurum içi alımlarda başka bir başvuruda şansınızı denemeyecekseniz KPSS'ye ALFA Akademi'nin CANLI sınıflarıyla ve kayıtlı video paketleriyle şimdiden hazırlık yapmaya başlamalısın.
Lisans GY-GK Uzaktan Eğitim videoları     Ortaöğretim Önlisans Uzaktan Eğitim videoları     DGS Uzaktan Eğitim videoları

Abuzer bey( )
Hocam ikinci üniversite olarak insan kaynakları yönetimi mi yoksa yönetim bilişim sistemlerini mi önerirsiniz ?
Rehber öğretmenin cevabı: Lisansta insan kaynakları daha iyi.

Aysun aysun( )
Puanim 70 muhasebe atanabilirmiyim
Rehber öğretmenin cevabı: 70 puanla Lisans-Önlisans-Lise olarak mümkün değil.

Celil Eryıldız ( )
Hocam önlisans elektronik teknolojisi mezunuyum. Puanım 83, atanma şansım varmıdır.
Rehber öğretmenin cevabı: Önlisans Elektronik, Elektrik-Elektronik, Endüstriyel Elektronik, Elektrik-Elektronik Teknikerliği, Elektroni bölümünden KPSS puanıyla 79 kişi alındı ve 84 puanda kaldı atamalar. KPSS puanıyla 57 kişi ile 85,7 puan ve KPSS puanıyla kişi ile 85,2 puan ve KPSS puanıyla en son yılında toplam kişi alındı ve 76,8 puanda kalmıştı. KPSS puanıyla şimdiye kadar toplam 18 kişilik kadroda 86,5 puana kadar alım oldu. Temmuz atamasına kadar 60 kadro daha açılırsa 82,5 puana kadar düşmesini bekliyoruz. Youtube'da Alfa Akademi kanalında sizin bölümün atamaları Mayıs ayında 30 dakika analiz ettik.

Özlem çakan( )
Hocam bilgisayarli muhasebe vergi uygulamalari bölumu. te siralamam Kpss puanim 66,50 atanabilirmiyim /2 tercih ile.
Rehber öğretmenin cevabı: Puan eğer 66,5 ise atanamazsın.

Esra erdogan( )
Merhaba hocam bilgisayar programlama mezunuyum puanım Atanma şansım varmı? Başka hangi alanlarda memur olabilirim desteğiniz için tskklr
Rehber öğretmenin cevabı: ÖSYM üzerinden özellikle ilk 2 atamada biraz zor gibi. Önlisans mezunlarından 80 üstündeki sağlıkçı harici kişi sayısının/yığılmasının azalması atama dönemlerinde sürprizler getirebilir. Arakadaşlar Bazı günlerde sadece instagram sayfamızdan gelen sorulara cevap veriyorum.

Gül aksu( )
Hocam önlisan aşçılık mezunuyum 63 puan aldım atanma ihtimalim var mı. Düz memur olabilir miyim
Rehber öğretmenin cevabı: Gül maalesef bu puanla merkezi atamalarda da kurum içi alımlarda da memur olarak atanamazsın. Aşçı olarak kurumların alımlarını takip edebilirsin ama. Tavsiyem KPSS'ye şimdiden ALFA Akademi uzaktan eğitim videolarıyla çalışmaya başlayabilirsin.

Leylapalit( )
Hocam fizik tedavi 84 puan sıralamam atanma ihtimalim varmı sizce
Rehber öğretmenin cevabı: Ortalama her yıl civarı kadro açılmış son 8 yılda. Önümüzdeki 2 yılda yine kişilik kadro açılırsa sınırda kalabilirsin. Branş sıralaman olursa şansın var. Branş sıralamaların açıklandığı zaman ALFA Akademi instagram sayfamızda son paylaşımın altında tekrar soru olarak iletirsen değerlenmdirirz.

emir ceylan( )
hocam selamlar tıbbi sekreterlik mezunuyum önlisans bu puanı aldım sizce atanma olasıığım kaçtır.
Rehber öğretmenin cevabı: Pandemiden dolayı yine çok kadro açılması ihtimalinde İstanbul'a şansın var. Diğer iller için olur diyemem şimdiden. İstanbul için de ilk atamada mümkün değil.

Elif P. ( )
Hocam paramedik mezunuyum puanım genel sıralama atanma durumumu değerlendirir misiniz?
Rehber öğretmenin cevabı: Önlisans Acil Bakım Teknikerliği, Acil Yardım Teknikerliği, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği, Paramedik, A bölümünden KPSS puanıyla kişi alındı ve 0 puanda kaldı atamalar. KPSS puanıyla kişi ile 69,22 puan ve KPSS puanıyla kişi ile 77,2 puan ve KPSS puanıyla son atamalarla birlikte kişi alındı ve 84,22 puanda kalmıştı. Son 4 yılı esas aldığımız zaman ortalama bir atama dönemindeki 'e yakın kadronun yine gelmesi durumunda 1. atamada çok rahat atanırsın, 2. atamada ise istediğin ile atanırsın.

Çağla baran( )
Hocam merhaba AÖF tıbbi sekreterlik ve dokümantasyon bölümü mezunuyum kpss önlisans sonucum sizce atama şansım nedir
Rehber öğretmenin cevabı: 65 puanla mümkün değil Çağla. için bizim uzaktan eğitim videolarıyla hemen çalışmaya başlamalısın bence. seafoodplus.info

Memur Ortaöğretim KPSS Atama Taban Puanları (Son 5 Yıl)

KPSS Ortaöğretim mezunu atamalarına göre Memur taban puanları ve ilgili kurumlar aşağıda listelenmiştir. Tabloda Memur KPSS atama taban puanları en son alımları bulunmaktadır. Puan bilgileri ÖSYM baz alınarak hazırlanmıştır.

Memur Ortaöğretim KPSS Atama Taban Puanları

Ortaöğretim KPSS  çift yıllarda yapılmaktadır. Memur olmak isteyen adaylar çift yıllarda KPSS&#;ye girerek açılan memur pozisyonlarına başvuruda bulunabilir. Aşağıda sizler için son atama yapılan yılların KPSS puan ve niteliklerinin  bulunduğu bir  tablo hazırladık.

Memur atamalarında belirttiğimiz nitelikler kurum ve kuruluşlara göre farklılık göstermektedir. Atamalarda tercihte bulunmadan tercih kılavuzunun dikkatle okunması gerekmektedir.

Kadro UnvanıAtama YılıAranan NiteliklerToplam KontenjanYerleşenEn Düşük Taban PuanEn Yüksek  Puan
MEMUR/22287,95,
MEMUR/2, 3396,96,
MEMUR/2, 101081,84,
MEMUR/1, 131384,85,

Nitelik kodları açıklamaları:

Ortaöğretim Kurumlarının Muhasebe ve Finansman Alanı ve Dalları veya Pazarlama ve Perakende Alanı &#; Ticaret / A-B Grubu (Ticaret Lisesi) Dalından mezun olmak.

Ortaöğretim Kurumlarının herhangi bir alanından mezun olmak.

Güvenlik tahkikatının olumlu sonuçlanması.

KPSS Ortaöğretim Atama Taban Puanları

KPSS Ortaöğretim Puan Hesaplama

KPSS Lisans Atama Taban Puanları

KPSS Önlisans Atama Taban Puanları

* Yazılarımız tamamen bilgi amaçlıdır. Tercih yapacak adayların Ösym Kılavuzunu incelemeleri gerekmektedir.

Memur Ortaöğretim KPSS Atama Taban Puanları , Memur Ortaöğretim KPSS Atama Taban Puanları ,  Memur Ortaöğretim KPSS Atama Taban Puanları , Memur Ortaöğretim KPSS Atama Taban Puanları ,Memur Ortaöğretim KPSS Atama Taban Puanları , Memur Ortaöğretim KPSS Atama Taban Puanları

KPSS Atama Taban Puanları, Memur Ortaöğretim KPSS Atama Taban Puanları

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir