evde kolay bazlama / Mayasız Bazlama – Mutfak Sırları – Pratik Yemek Tarifleri

Evde Kolay Bazlama

evde kolay bazlama

Bazlama, Türk mutfağına ait, ekşi mayalı bir ekmek türüdür. Yöreden yöreye mayalı, şebit ve pıtpıt gibi isimler ile bilinmektedir. Genellikle sac üzerinde pişirilen bazlama ekmeği için uzun süre mayalandırılma işlemi gerekmektedir.

Kahvaltıya ya da sahura canınız bazlama çektiğinde uzun uğraşlar gerektiren bir ön hazırlığa gerek olmadan hazırlayabileceğiniz mayasız kolay bazlama tarifini sizler için araştırdık.

İşte evde on beş dakika da hazırlayacağınız gerçeğini aratmayan mayasız kolay bazlama tarifi…

MAYASIZ KOLAY BAZLAMA TARİFİ

Mayas&#x;z kolay bazlama tarifi

8 ADET    /    HAZIRLIK SÜRESİ: 15 DAKİKA    /    PİŞİRME SÜRESİ: 8 DAKİKA

Mayasız bazlama tarifi için malzemeler;

• Yarım su bardağı ( gram) yoğurt,
  • 1,5 su bardağı ( gram) un,
  • ¼ su bardağı (50 ml) ılık su,
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker,
  • 2 çay kaşığı tuz

Mayasız bazlama tarifi nasıl yapılır?

Mayas&#x;z kolay bazlama tarifi

• Kabartma tozu ve un hariç tüm malzemeleri bir kabın içerisine alın ve güzelce çırpın.
  • Kabartma tozu ve unun yarısını ilave edip yoğurmaya başlayın.
  • Azar azar kalan unu ilave ederek ele yapışmayan bir kıvam alana kadar yoğurun.
  • Hamuru on dakika dinlendirin.
  • Dinlenen bazlama hamurunu 8 eşit parçaya ayırın.
  • Merdane yardımıyla ayırdığınız parçaları ince bir şekilde açın.
  • Tavayı ocağa alıp orta ateşte altını açın.
  • Tava ısındıktan sonra açmış olduğunuz bazlama hamurunu tavaya alıp pişirin.
  • Alt yüzü pişen bazlamayı ters çevirip diğer yüzünü de pişirin.
  • Tüm bazlamalar bitene kadar aynı işleme devam edin.

Pişen bazlamalarınıza arzuya göre maydanozlu zeytinyağı ile soslayarak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

Elif Kocalıseafoodplus.info - Seo İçerik Editörü

Haber 7 - Elif Kocalı

En kolay bazlama nasıl yapılır? Bazlamanın püf noktaları neler? Yumuşacık bazlama tarifi

En kolay bazlama nasıl yapılır? Bazlamanın püf noktaları neler? Yumuşacık bazlama tarifi

Anadolu'nun en sevilen lezzetlerinden biri olan bazlama, çay saatlerinde tüketebileceğiniz enfes pratik yemeklerden biridir. Biz de bugün sizlere hem doyurucu hem de son derece kolay olan bazlamanın püf noktalarını vereceğiz. İşte size kolay ve ağızlarda unutulmaz tat bırakacak olan bazlamanın tarifi

Türk mutfağından bir ekmek türü olan bazlama, evlerde de kolaylıkla yapılabiliyor. Özellikle Çukurova yöresinde çok meşhur olan bazlamanın tercihe göre farklı iç harcıyla da yapılabiliyor. Sade türüyle tercih edilen bazlamaya; Samsun yöresinde pıtpıt da denilmektedir. Yumuşacık dokusuyla dillere destan bir tadı olan bazlama, sofralarınızda sık tercih edeceğiniz bir yiyecek olacak. Peki geleneksel olarak sac üzerinde pişirilen bazlamayı evde nasıl yapabiliriz? Uğraştırıcı olmayan bu lezzetli bazlamayı evde döküm tavada da pişirebilirsiniz. Adım adım bazlamanın yapımı ve püf noktaları için haberimize göz atabilirsiniz.

• Bazlamanın pişirmesi kısa sürer ama fırın gibi sabit bir ısıda tutulamadığı için birazcık da risklidir. Riski içinin iyi pişmemesidir. Bu riski azaltmak için birkaç şeye dikkat etmelisiniz.
  • Öncelikle tavayı önceden mutlaka ısıtın ve ilk bazlamayı dahi kızdın tavaya koyun. Isıyı asla sabit tutmayın, tutmaya çalışmayın.
  • Bazlamaların verdikleri tepkiye göre değiştirin. Çok kısa sürede kızarıyorsa altını biraz kısın, çok beklemenize rağmen pişmiyorsa altını açın mesela.
  • Kullandığınız tava kaliteli, tabanı kalın bir tava olsun.
  • İnce tabanlı tavalar ısıyı çok çabuk ilettiği için bazlamanın dışı hemen pişer ve hatta yanmaya doğru yollanır ama bu kadar kısa sürede ısı içine ulaşamadığı için içi çiğ kalır.

BAZLAMA TARİFİ:

MALZEMELER

4 su bardağı un
1 çay bardağı ılık su
1 çay bardağı ılık süt
1 çay bardağı yağ
1 yemek kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı tuz
1 paket küçük kurumaya

bazlama

bazlama

YAPILIŞI

Tarife başlarken öncelikle bir kabın içerisine ılık su, ılık süt, şeker ve mayayı koyun, iyice karıştırın.

Daha sonra maya çözününce içerisinde sıvı yağ ve tuzu ilave edin. 

Unu da yavaş yavaş ekleyerek yoğurduktan sonra 1 saat kadar dinlendirin.

bazlamanın kızarması

bazlamanın kızarması

Dinlenen hamurdan bezeler yapıp oklava ile kalın olacak şekilde açın.

Açılan hamurdan istediğiniz büyüklükte yuvarlaklar kesip döküm tavada kısık ateşte pişirin. 

Afiyet olsun

bazlamanın püf noktaları

bazlamanın püf noktaları

PÜF NOKTALARI:

• Bazlamanın hamuru kulak memesi kıvamından daha cıvık olması gerekir.
  • Bazlamaları pişirirken tavanın önceden ısıtılmış olması gerekir.
Sütlaç yaparken içine nişasta konmalı mı, konmamalı mı? Sütlaç yapmanın püf noktaları

İLİŞKİLİ HABER

Sütlaç yaparken içine nişasta konmalı mı, konmamalı mı? Sütlaç yapmanın püf noktalarıDiyet sufle tarifi! En kolay sufle nasıl yapılır? Diyette sufle ne kadar tüketilmeli?

İLİŞKİLİ HABER

Diyet sufle tarifi! En kolay sufle nasıl yapılır? Diyette sufle ne kadar tüketilmeli?

Merhabalar evgili Dostlar,

Mayasız Yoğurtlu Pişi tarifim şu sıralar sizler tarafından çokça denenen tariflerden biri :) Ben yoğurtlu pişileri yaptığım gün hamurun yarısıyla bazlama yapmıştım. Yağda kızarttığım pişiler de yağsız tavada yaptığım bazlamalar da pek güzel oldu. Bu sefer biraz daha pofidik olması için içine çok az karbonat ekledim.

Evde varsa ekleyin, yoksa eklemeseniz de olur. Hamur mayasız da olsa yoğurduktan sonra dakika dinlenmesi iyi oluyor. Zaten bezeleri açarken de ilk açtıklarınız pişerken dinlenen diğerleri arasındaki farkı görebilirsiniz.

Videolu Anlatım

Ben mayalı bazlama hazırlamak istiyorum diyenler tarifime buradan ulaşabilirler.

Sizin uyguladığınız tariflerimi hikayemde sizin fotoğraflarınızla paylaşmayı çok isterim :) Instagram hesabım: @mutfaksirlari 
Sevgiler…

Mayasız Bazlama Tarifi İçin Malzemeler

• 1 çay bardağı yoğurt
  • 1 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
  • 4 su bardağı un (çok az azalabilir ya da artabilir)
  • Bir tutam tuz

Üstüne sürmek için:

Mayasız Bazlama Tarifi Nasıl Yapılır?

1. Yoğurt ve suyu yoğurma kabına alarak karıştırın. 1 bardak un, karbonat, kabartma tozu ve tuzu ekleyerek iyice karıştırın.
  2. Kalan unu da bardak bardak ekleyerek yoğurmaya başlayın.
  3. Kaba ve ele yapışmayan bir hamur elde edinceye kadar azar azar un ekleyerek yoğurmaya devam edin.
  4. Hazırladığınız hamurun üzerine bir bez örterek dakika dinlenmeye bırakın.
  5. Dinlenen hamuru unladığınız tezgahta rulo yapın ve hamur keskisi ya da bıçak yardımıyla 12 parçaya bölün.
  6. Her bezeyi unladığınız tezgahta hafifçe açın.
  7. Yağsız tavada önlü arkalı kızarıp kabarıncaya kadar pişirin.
  8. Pişen bazlamaları tabağa alın ve önlü arkalı tereyağı ile yağlayın.
  9. Üstünü örtün ki iyice yumuşasınlar. Ilık ya da sıcak servis yapın.

Bazlama Tarifi

Bazlama Nasıl Yapılır?

Evde yapılabilecek, klasik, fırın gerektirmeyen ve kolay ekmek tarifleri arasında yer alan bazlama tarifi düşünüldüğünden daha kolaydır. Kahvaltı sofralarınızın vazgeçilmezi olacak bazlama tarifi için basit malzemelerle harikalar yaratabilirsiniz. Burada tek önemli nokta mayayı titizlikle tutturmaktır. Peki, evde bazlama nasıl yapılır? İşte kolay bazlama tarifi, evde bazlama yapımı

Kaçırılmayacak indirim fırsatlarından yararlanmak için tıklayın.

Birinci adım: Fırınınızı derecede 15 dakika ısıtıp kapatın. kapağını kapalı tutun.

İkinci adım: Ilık su, ılık süt, toz şeker ve kuru mayayı karıştırın. Üzerine sıvı yağı ekleyin.

Üçüncü adım: Unu yavaş yavaş eklemeye başlayın, bir yandan eklerken bir yandan diğer elinizle karıştırın.

Dördüncü adım: Bu noktada unun hepsini eklemeyin. Ardından tuzunu damak tadınıza göre ayarlayın.

Beşinci adım: Ele yapışmayan yumuşacık bir kıvamda hamur elde edene kadar un ekleye ekleye yoğurun.

Altıncı adım: Kıvam alan hamurun üzerini bezle örtün ve ısıtıp kapattığınız fırının içine koyup 20 dakika mayalanmasını bekleyin.

Yedinci adım: Mayalanan hamuru çıkarıp bezelere ayırın. Tabak büyüklüğünde ama kalın kalacak şekilde açın.

Son adım: Önceden ısıtılmış tavada arkalı önlü pişirin ve sıcak sıcak servis edin.

Afiyet olsun. 

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir