kışlık kavanoz menemen nasıl yapılır / Kışlık Menemen Tarifi: Kışlık Menemen Nasıl Yapılır? | Lezzet

Kışlık Kavanoz Menemen Nasıl Yapılır

kışlık kavanoz menemen nasıl yapılır

Evde menemen konservesi nasıl yapılır? Kışlık menemen hazırlamanın püf noktaları

Evde menemen konservesi nasıl yapılır? Kışlık menemen hazırlamanın püf noktaları

Yazın lezzetlenen ve tadına doyum olmayan domatesleri kış aylarında da yemek için ya da yemeklerde salça yerine kullanmak için menemen konservesi yapmanın tam zamanı. Yapımı kolay olan ancak püf noktalarına dikkat edilmesi gereken menemen konservesinin ev yapımı tarifini sizlerle paylaşıyoruz.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Yemeklerin vazgeçilmezi olan domatesin faydaları saymakla bitmez. Güçlü bir antioksidan özelliğine sahip domates konservesini sadece köyde yaşayan kadınlar değil şehirde yaşayan kadınlarda artık yapıyor. Kışın da domates yemek isteyenler için en sağlıklı ve pratik yöntem konserveler. Tüm yıl afiyetle tüketebileceğiniz nefis mi nefis menemen konservesi tarifimizle karşınızdayız. Siz de evde kendi ellerinizle domates konservesi yapmak istiyorsanız mutlaka bu tarifi denemelisiniz. Yemek Vloggerı Perihan Pezük’ten evde herkesin kolayca yapabileceği konserve menemenin püf noktaları tarifi yazımızın detaylarında:

Salçadan domates çorbası nasıl yapılır? En pratik domates çorbası tarifiİLİŞKİLİ HABERSalçadan domates çorbası nasıl yapılır? En pratik domates çorbası tarifi

MENEMEN KONSERVESİ TARİFİ:

MALZEMELER

2 kg domates
½ kg  sivri biber 
sivri acı biber 
1 çay bardağı zeytinyağı
kaşık ayçiçek yağı
Tuz 

YAPILIŞI

Domateslerin kabuğunu soyularak küp küp doğranır.

Biberlerin çekirdeği çıkarılarak doğranır.

Zeytinyağı ve ayçiçek yağı karıştırılarak tencereye koyulur. 

Evde kışlık domates sos nasıl yapılır? Domates sos konservesi yapmanın en kolay yoluİLİŞKİLİ HABEREvde kışlık domates sos nasıl yapılır? Domates sos konservesi yapmanın en kolay yolu

Isınan yağa önce acı biber eklenir ve kavrulur sonra sarı biberler eklenir ve kavrulur.

Biberlere domatesler eklenir ve kaynatılır.

Domatesin önce suyunun salıp sonra çekmesi için ağzı açık şekilde  dakika pişirilir.

Suyu çeken menemene tuz eklenir ve dk pişirilir.

Kavanozlar sıcak suda bekletilir, kurulanır.

Suyu çeken menemen ocakta kaynarken kavanozlara doldurulur.

Ağzı kapatılan kavanozlar ters çevrilir, üstüne örtü örtülerek 1 gün beklenir.

Ertesi gün kavanozlar çevrilir, serin ve kuru yerde saklanır.

Kullanılacağı zaman tavaya az sıvıyağ eklenerek kavanoz boşaltılır, menemen ısınınca yumurta kırılarak servis edilir.

Afiyet olsun

DOMATES KONSERVESİ YAPMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

- Tarla domatesi menemene sulu kıvam verdiği için petemek (sivri) domates kullanılmalı.

- Lezzetli olması ve çiğ tat vermemesi için önce biberler kavrulmalı.

- Kavanozda saklarken zeytinyağı donmaması için ayçiçek yağı ile karıştırılmalı.

- Olup olmadığı kavanoz kapağının göbeğindeki çukurdan anlaşılır.

- Eğer kapakta (bombe) şişlik varsa menemen olmamıştır.

- Domatesleri mutlaka güzelce kavurun.

- Domatesleri robottan geçirmek menemenin sulu olmasına sebep olabilir. Bu yöntemi makarnalara veya köftelere sos hazırlamak için kullanabilirsiniz. Menemeni yaparken domatesleri bıçakla doğrayarak konserve yapmalısınız.

- Domatesleri kavururken mutlaka zeytinyağı kullanmalısınız.

- Domateslerin çoğalması için kesinlikle su katmayın. Bu yöntem eski zamanlarda çok kullanılırdı. Ancak menemenin lezzetinin bozulmasına sebep olabilir.

- Pişen menemeni daha sıcakken konserveye yerleştirin. Bu adım kapaklarının kolayca kapanmasını sağlayacaktır. 

- Konservelerin ağzını sıkıca kapattıktan sonra üzerini mutlaka kalın bir bez ya da battaniye ile örtmelisiniz.

Konserve menemen nasıl yapılır? Kavanozda kışlık ve kahvaltılık menemen tarifi, malzemeleri ve yapımı

Domatesleri küp küp, biberleri ise ince halkalar halinde doğrayın.

Sarımsakları ise ince ince kıyın.

Zeytinyağını tencerede ısıtıp önce sarımsakları ilave edin.

Sarımsaklar hafifçe kavrulunca biberleri de ekleyip kavurmaya devam edin.

Biberlerin üzerine yarım tatlı kaşığı tuzu serpin.

dakika daha kavurduktan sonra domatesleri de ekleyin ve tuzun kalanını da malzemeye ilave edin.

Domatesler suyunu salıp yumuşayana kadar kapağı kapalı halde pişirin.

Temizleyip dezenfekte ettiğiniz kavanozlarınıza menemen konservesini sıcak sıcak doldurun.

Kavanoza bir bıçak batırarak menemenin içinde kalabilecek havayı alın.

Kavanozların kapaklarını da kaynatıp hemen takın ve sıkıştırın.

Gerek görürseniz kavanozlarınızı doluyken de kısa bir süre kaynatıp kapakların daha da sıkı kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Tezgahın üzerine ters şekilde dizip soğumasını bekleyin.

Kavanozları güneş görmeyen bir yerde saklayın.

Konservenizi menemenin yanı sıra makarna sosu olarak da kullanabilirsiniz.

Menemeni soğanlı seviyorsanız soğanı kavurduktan sonra sosunuzu ilave edip ardından yumurtasını kırabilirsiniz.

Afiyet olsun

False

Merhabalar Sevgili Dostlar,

Kışlık domates sosun zamanı geçmeden son tarifimi de sizlerle paylaşmak istedim. Ben bu sene menemenliği soğanlı yaptım çünkü başka tarifler için de özellikle kıymalı yemeklerde kullanabileceğimi düşündüm.

5 kilo domates ve gr tatlı sivri biberle (yarım kilo almıştım ama çok gelince gözüme tartıp kenara ayırdım birazını). ml lik 10 kavanoz çıkıyor. Hadi gözünüze sulu  geldi diyeli 9 kavanoz :)

Ben geçen yıldan bu yana kapakların üstüne ters çevirmek yerine sıcak sıcak kavanozladıktan sonra derin bir tencere içinde 20 dakika tıngırdatarak pastörize ediyorum. Küf ve bakteri oluşumu nedeniyle karşılaşabileceğiniz sorunların önüne geçmek için en iyi yol bu. Yine de şişmiş, sızdırmış, kokusu değişik gelen konserverin tadına bile bakmadan ortadan kaldırın. Ne olur ne olmaz.

Sevgiler…

Kışlık Soğanlı Menemenlik Tarifi Tarifi İçin Malzemeler

• 5 kilo sosluk armut domates
  • gr sivri biber
  • 2 adet orta boy soğan
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • yemek kaşığı tuz

Kışlık Soğanlı Menemenlik Tarifi Tarifi Nasıl Yapılır?

1. Domateslerin tepelerine artı şeklinde ince bir çizik atıp önce kaynar suda saniye tutun ve süzgeçle alıp hazırladığınız soğuk suda saniye tutarak şoklayın.
  2. Tüm domateslere aynı işlemi yaptıktan sonra artı şeklindeki kabukları tutarak soyun. Küp küp doğrayın.
  3. Soğanları yemeklik ve biberleri ince ince yemeklik doğrayın.
  4. Zeytinyağını ve soğanı tencereye alın, şeffaflaşıncaya kadar pişirin.
  5. Biberleri tencereye alın orta ateşte dakika pişirin.
  6. Domatesleri ekleyin ve ara ara karıştırarak istediğiniz kıvama gelinceye kadar pişirin.
  7. Tuzu ekleyin ve dakika daha karıştırarak kaynatın.
  8. Temiz kavanozlara ocağın altını kapatır kapatmaz menemenliği paylaştırın. Kaynatıp kuruladığınız kullanılmamış kapaklarla kavanozları kapatın.
  9. Kavanozları boyunu parmak geçecek kadar kaynar suda dakika kaynatın ve dikkatlice soğumaya bırakacağınız yere alın.
  10. Soğuyup vakumlanan domates sosları güneş görmeyen ve serin bir yere kaldırın.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir