Bu yıl sınıfta kalma varmı 2021

Bu Yıl Sınıfta Kalma Varmı 2021

bu yıl sınıfta kalma varmı 2021

Bu yıl sınıfta kalma olacak mı? İlkokul, ortaokul ve liselerde sınıfta kalma var mı?

Sınıfta kalma olacak mı? sorusu öğrenciler ve velileri tarafından araştırılıyor. Yüz yüze eğitime geçişle birlikte bu yıl sınıfta kalma var mı sorusu yeniden gündeme geldi.

BU YIL SINIFTA KALMA VAR MI?

2021-2022 eğitim öğretim döneminde liselerde sınıfta kalma uygulaması olacak. Yüz yüze eğitimde kararlı olduğunu açıklayan MEB, lisede devam zorunluluğu bulunduğunun altını çizdi.

Okula mazeretsiz şekilde devam etmeyen öğrenciler sınırı ştıklarında sınıf tekrarı yapacaklardır. Ayrıca lise 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda yıl sonu ortalaması 50'nin altında olanlar ve 3 dersten kalan öğrenci doğrudan sınıf tekrarı yapacak.

İlkokulda sınıfta kalma uygulanmıyor. Aynı zamanda 5, 6, 7 ve 8.sınıflarda ise bir dersten yıl sonu puanı 45'ten az olan öğrencinin sınıfı geçme ya da kalma durumu şube öğretmenler kurulu kararına göre belirleniyor.

KARNELER NE ZAMAN ALINACAK?

İlk dönem ara tatili 15-19 Kasım tarihleri arasında yapılacak.

Yarıyıl tatili 24 Ocak 4 Şubat tarihleri arasına denk gelecek.

İkinci dönem ara tatili ise 11-15 Nisan 2022 tarihlerinde olacak.

Son olarak yıl sonu karneleri ise 17 Haziran 2022’de alınacak. Yani 17 Haziran 2022’de okullar kapanacak.

Bu yıl sınıfta kalma var mı 2021-2022 karnesinde zayıf (1 olan) sınıfta kalacak mı?

Okulların kapanmasına artık günler kaldı, cuma günü yani 17 Haziran'da okullar kapanacak, karne alınacak ve 3 aylık yaz tatili başlayacak. Birçok öğrenciyi ise karne heyecanı şimdiden sardı. Peki kaç puanla teşekkür-takdir alınır, karne ortalaması kaç olan belge alabilir? Bu yıl sınıfta kalma var mı 2021-2022 karnesinde zayıf (1 olan) sınıfta kalacak mı?

Abone ol

Milyonlarca öğrenci 17 Haziran cuma günü karnesini alacak 3 aylık yaz tatili başlayacak. 7 Şubat'ta başlayan 2021-2022 yılının ikinci dönemi 17 Haziran cuma günü sona erecek. Peki MEB yönetmeliğine göre takdir alma puanı kaç olacak, karnesinde 2 olan öğrenci takdir alabilecek mi, 10 gün devamsızlık yapan belge alabilecek mi?  Bu yıl sınıfta kalma var mı 2021-2022 karnesinde zayıf (1 olan) sınıfta kalacak mı? 

Takdir-Teşekkür hesaplama: E-Okul sistemi ile veliler, öğrencilerinin durumlarını takip edebilirler. E-Okul üzerinden; devamsızlık bilgisi, not bilgisi, proje notları, dönem sonunda alınan belgeler ve yıl sonu başarı puanı gibi bilgilere erişim sağlanabilir. Bilgilerin görülmesi için E-Okul VBS girişi yapılması yeterlidir.

-Takdir-teşekkür hesaplama, E-Okul üzerinden yapılabilir. Hesaplamanın yapılabilmesi için, öğretmenler tarafından öğrencilerin tüm ders notlarının sisteme girilmiş olması gerekir.

-Not girişleri yapıldıktan sonra, yıl sonu başarı puanı kontrol edilir.

-Yıl sonu başarı puanı, öğrencinin hangi belgeyi alacağını belirler.

-Yıl sonu başarı puanı; 70,00 - 84,99 aralığında olanlar teşekkür belgesi, 85,00 - 100 aralığında olanlar da takdir belgesi almaya hak kazanır.

Karne not ortalaması hesaplama: Karne not ortalaması hesaplanırken önce tüm dersler için tek tek ortalama puan çıkarılır.

Herhangi bir dersin 1. yazılı puanı, 2. yazılı puanı ve varsa 3. yazılı puanı ile toplanır. Çıkan sonuç toplam yazılı sayısına bölünür. Elde edilen puan ders notu ortalamasıdır.

Tüm dersler için aynı işlem uygulanır. Ardından Tüm derslerin not ortalaması toplanır ve dönem içinde alınan toplam ders sayısına bölünür. Bu işlemin sonucu karne not ortalamasını verir.

Her öğrencinin sene içinde girdiği sınavlar ve aldıkları puanlar e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden velilerle ve öğrencilerle paylaşılır.

E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

Liselerde hesaplama sisteminde değişiklik: Milli Eğitim Bakanlığı, takdir teşekkür hesaplama kriterlerini değiştirdi. Not ortalaması belge almak için yeterli olsa bile 5 günden fazla devamsızlığı olan öğrenci belge almaya hak kazanamayacak.

İşte, o yönetmelik değişikliği bilgileri;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.

Bu Yıl Sınıfta Kalma Olacak Mı:  Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz sene öğrencilerin pandemiden en az şekilde etkilenmesi için sınıfta kalmayı kaldırmıştı. Öğrenciler başarısız oldukları derslerden sorumlu olarak bir üst sınıfa geçmişti. 2021-2022 eğitim öğretim yılında tam zamanlı olarak okullar açık olduğundan sınavlar düzenlendi.

Bu nedenle bu yıl sınıfta kalma uygulaması devam edecek. MEB yönetmeliğine göre İlkokul 1,2,3 ve 4. sınıflarda tekrar bulunmuyor. Herhangi bir dersten yıl sonu puanı 45'den az olan ortaokul öğrencisinin sınıf tekrarı yapmasına Şube Öğretmen Kurulu (ŞÖK) karar veriyor. Liselerde ise yıl sonu ortalaması 50'nin altında bulunan ve 3 dersten zayıfı olan öğrenciler sınıf tekrarı yapıyor.

okulMEBkarne

12. sınıfta kalma var mı 2022? Lisede devamsızlıktan sınıfta kalma var mı, lise son sınıfta devamsızlık kaldırıldı mı?

Lise 12. sınıf öğrencisi YKS sınavı hazırlığı yaptığından, takviye eğitimleri ve kurslar derken devamsızlık sınırını aşılabiliyor. Üniversite hayali kurarken sınıfta kalma korkusu oluşan öğrenciler için Bakan Özer tarafından açıklama yapıldı. Peki, 12. sınıfta kalma var mı 2022, lise son sınıfta devamsızlıktan kalma var mı?

12. sınıfta kalma var mı 2022?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “12. sınıflarda devamsızlık sorunu ile ilgili şunları söyledi: 12. sınıf öğrencilerimizi devamsızlıktan bırakmayacağız, öğrencilerimizin hiçbir kaygısı olmasın.” İfadelerini kullandı.

Sınıf tekrarı koşulları 2022

2021-2022 eğitim öğretim döneminde lisede sınıfta kalma uygulaması olacak, yıl sonu ortalaması 50'nin altında olanlar, 3 dersten fazla kalan öğrenci doğrudan sınıf tekrarı yapacak.

Yıl sonu ortalama puanı 50 veya üzerinde olan öğrenciler doğrudan sınıfı geçer.

Öğrencinin ortalama puanı 50 ve üzerinde ve 3 zayıfı olan öğrenci sınıfı zayıfsız geçer.

Ortalaması 50 puanın altında ve 3 zayıfı olan öğrenciler kaldığı derslerden sorumlu olarak sınıfı geçer.

Ortalaması 50 puanın altında ve 4 veya 4 ten fazla zayıfı olan öğrenci sınıfta kalır, sınıf tekrarı yapar.

Bu yıl sınıfta kalma olacak mı? İlkokul, ortaokul, lise sınıf tekrarı 2021-22

ensonhaber.com

Geride bıraklılan eğitim yılında salgın nedeniyle sınıfta kalma kaldırılmıştı. Yüz yüze eğitime geçişle birlikte bu yıl sınıfta kalma var mı sorusu yeniden gündeme geldi.

6 Eylül itibariyle yüz yüze eğitime giden öğrenciler, sınıf geçme durumlarıyla ilgili araştırmalarını sürdürüyor.

Akabinde öğrenciler bu yıl sınıfta kalma olacak mı? sorusunu merak ediyor. Peki 2021-2022 sınıfta kalma kaldırıldı mı, sınıf geçme nasıl olacak? İşte detaylar..

BU YIL SINIFTA KALMA VAR MI?

2021-2022 eğitim öğretim döneminde liselerde sınıfta kalma uygulaması olacak. Yüz yüze eğitimde kararlı olduğunu açıklayan MEB, lisede devam zorunluluğu bulunduğunun altını çizdi.

İLKOKUL, ORTAOKUL VE LİSE SINIF TEKRARI

Okula mazeretsiz şekilde devam etmeyen öğrenciler sınırı ştıklarında sınıf tekrarı yapacaklardır. Ayrıca lise 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda yıl sonu ortalaması 50'nin altında olanlar ve 3 dersten kalan öğrenci doğrudan sınıf tekrarı yapacak.

İlkokulda sınıfta kalma uygulanmıyor. Aynı zamanda 5, 6, 7 ve 8.sınıflarda ise bir dersten yıl sonu puanı 45'ten az olan öğrencinin sınıfı geçme ya da kalma durumu şube öğretmenler kurulu kararına göre belirleniyor.

okullar

Google News ile Takip Et

Ortaokulda sınıfta kalma var mı 2022? Lisede sınıfta kalma var mı, sınıf tekrarı var mı? Sınıfta kalma notu kaç?

Ortaokulda sınıfta kalma var mı? Okulların kapanmasına kısa bir süre kalan milyonlarca öğrencinin ders notları da belli olmaya başladı. Her öğrenci kendi devamsızlık ve ders notlarına göre kendini değerlendirirken öğrencilerin bazılarının aklında Ortaokulda sınıfta kalma var mı 2022? Lisede sınıfta kalma var mı, sınıf tekrarı var mı? soruları var. İşte detaylar...

ORTAOKULDA SINIFTA KALMA VAR MI?

Geçtiğimiz 2 yılda covid-19 pandemi dönemi nedeniyle MEB ortaokullarda sınıfta kalma uygulamasının kaldırıldığını duyurmuştu. 2021-2022 eğitim öğretim yılında ise 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda yılsonu ortalaması 50'nin altında olan ve 3 dersten zayıfı bulunan öğrenci sınıf tekrarı yapacak.

MEB'İN SIK SORULAN SORULARA VERDİĞİ CEVAPLAR ŞU ŞEKİLDEDİR:

Sınıf geçme nasıl olacak?

Sınıf geçmeyle ilgili birinci dönemde alınan notlar geçerli olacak ve doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler alt sınıflar da dâhil başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceklerdir.

12. sınıftan nasıl mezun olunacak?

Diğer sınıf düzeylerindeki öğrenciler gibi 12. sınıf öğrencilerinin de birinci dönemde aldıkları notlar geçerli olacak ve yılsonu başarı puanı buna göre hesaplanacaktır. Doğrudan sınıf geçme şartlarını taşıyan öğrenciler mezun olabilecek ancak diğer tüm sınıf düzeylerinde olduğu gibi 12. sınıf öğrencilerinin de başarısız dersleri olması durumunda bu derslerden sorumlu olacaklar ve takvimine göre girecekleri sorumluluk sınavlarından başarılı olmaları halinde mezuniyet puanları hesaplanarak mezun olacaklardır.

Devamsızlıktan sınıfta kalır mıyım?

Sadece birinci dönemde yapılan devamsızlıklar dikkate alınacak olup bu kapsamda Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükümleri doğrultusunda devamsızlık süresini dolduran öğrenciler sınıf tekrarına kalacaktır.

Zayıfı olanlar mı sorumlu geçecek yoksa herkes mi?

Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçeceklerdir. Alt sınıflar da dâhil başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise sorumlu olarak bir üst sınıfa geçeceklerdir.

milli eğitim bakanlığıGündemYaşamHaberler

Lisede sınıfta kalma var mı? Lise öğrenimi gören öğrencilerin ortalaması 50’nin üzerinde olan direkt sınıf geçerken, ortalaması 50’nin altında …

2022 lisede sınıfta kalma var mı?

2022-lisede-sınıfta-kalma-var-mı

2021-2022 eğitim öğretim döneminde lisede sınıfta kalma uygulaması olacak, yıl sonu ortalaması 50’nin altında olanlar, 3 dersten fazla kalan öğrenci doğrudan sınıf tekrarı yapacak. Yıl sonu ortalama puanı 50 veya üzerinde olan öğrenciler doğrudan sınıfı geçer.

2022 2023 sınıfta kalma var mı?

12. sınıfta devamsızlıktan kalma var mı? Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "12. sınıf öğrencilerimizi devamsızlıktan bırakmayacağız, öğrencilerimizin hiçbir kaygısı olmasın." dedi. Bakan Özer "2022-2023 eğitim-öğretim yılı 12 Eylül 2022 tarihinde başlayacak ve 16 Haziran 2023 tarihinde sona erecek." dedi.

2022 yılında sınıfta kalma var mı?

2022-yılında-sınıfta-kalma-var-mı

Geçtiğimiz 2 yılda covid-19 pandemi dönemi nedeniyle MEB ortaokullarda sınıfta kalma uygulamasının kaldırıldığını duyurmuştu. 2021-2022 eğitim öğretim yılında ise 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda yılsonu ortalaması 50’nin altında olan ve 3 dersten zayıfı bulunan öğrenci sınıf tekrarı yapacak.

Lisede neye göre sınıfta kalınır?

Liselerde yıl sonu ortalaması 50’nin altına olan ve 3 dersten zayıfı olan öğrenciler sınıf tekrarına kalıyor.

Lisede 45 geçer not mu?

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile Liselerde ders geçme notu 45’ten 50 puana yükseltilmiştir.

Lisede 2 zayıfla geçilir mi?

Bir öğrenci en fazla 3 zayıfla sınıfını geçebilmektedir. Bütün derslerin ağırlıklı ortalaması 50 puanın üzerinde olan öğrenci ise kaç zayıfı olursa olsun sınıfını doğrudan geçmektedir.

Lisede 2 dönem ortalaması kaç olmalı?

MADDE 56- (1) Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için; a) İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70 olması gerekir.

Lisede 2 dersten kalınca ne olur?

1. Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla, doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden, bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder.

Lise sınıf nasıl geçilir?

Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla doğrudan sınıfını geçemeyen öğrencilerden; bir sınıfta başarısız ders sayısı en fazla 3 ders olanlar sorumlu olarak sınıflarını geçer. Ancak alt sınıflar da dâhil toplam 6 dersten fazla başarısız dersi bulunanlar sınıf tekrar eder.

Lisede ortalama 50 üstü olursa sınıf geçilir mı?

lisede-ortalama-50-üstü-olursa-sınıf-geçilir-mı

Ortalaması 50’nin üzerinde olan öğrenciler direkt sınıf geçerken, ortalaması 50’nin altında kalan ve 3 dersten fazla zayıfı olan öğrenciler, sınıf tekrarı yapmak durumunda kalacak.

57 puanla sınıfta kalınır mı?

LİSEDE KAÇ ZAYIFLA SINIFTA KALINIR? 2021-2022 eğitim öğretim döneminde lisede sınıfta kalma uygulaması olacak, yıl sonu ortalaması 50’nin altında olanlar, 3 dersten fazla kalan öğrenci doğrudan sınıf tekrarı yapacak.

48 ortalama ile sınıf geçilir mi?

Ortalaması 50’nin üzerinde olanlar direkt olarak sınıfı geçer. 2021-2022 eğitim öğretim yılı sonu, ortalaması 50’nin altında ise ve 3 dersten fazla kalan öğrenci doğrudan sınıf tekrarı yapacak.

49 Ortalama geçer mi?

Yüzlük puan sisteminde 0-44,99 puanlar başarısız, 45,00 ve üzeri puanlar başarılı olarak değerlendirilir.

50 Hangi not lise?

Notlar – Not Ortalamaları

PuanDönem Ders NotuKatsayı
70-74CC2,00
65-69DC1,50
60-64DD1,00
50-59FD0,50

Lisede 56 kaç oluyor?

lisede-56-kaç-oluyor

Cevap: 56 puan 3 notuna denk gelmektedir.

Lise 1 Ortalama kaç olursa geçilir?

Tüm derslerden başarılı olan Kaç kırığı olursa olsun yıl sonu ağırlıklı not ortalaması en az 3.00 olan (Dil ve Anlatım dersi -zorunlu ders- hariç) öğrenciler doğrudan sınıf geçerler.

Lisede kalınca ne olur?

Lisede de sınıf geçme ortalaması 50’den başlıyor. Öğrenciler, 50 ortalama yaptıkları halde doğrudan bir üst sınıfa geçecek. Fakat 50’nin altında kalmaları halinde sınıf tekrarına kalacaklar. Lisede Şube Öğretmenler Kurulu minvalinde bir sistem de bulunmuyor.

Maybe you are interested in:

mira isminin anlamı nedir?

Related searches

Ortaokulda sınıfta kalma var mı? 2021-2022 Ortaokul 5-6-7-8. sınıfta sınıf tekrarı var mı?

"17 Haziran'da karne alacak öğrenciler tarafından Ortaokulda sınıfta kalma var mı? 2021-2022 Ortaokul 5-6-7-8. sınıfta sınıf tekrarı var mı?" soruları merak edilmeye başladı. 2021-2022 eğitim öğretim döneminde ortaokulda eğitim gören bazı öğrenci devamsızlık sınırın istemeden aştı. Devamsızlıktan sınıfta kalma korkusu yaşayan öğrenciler bu sene ortaokulda sınıfta kalma olup olmayacağını merak ediyor. İşte detaylar…

ORTAOKULDA SINIFTA KALMA VAR MI?

Ortaokulda doğrudan sınıfta kalma yok. Ortaokullarda herhangi bir dersten yıl sonu puanı 45'ten az olan öğrencilerin sınıfı geçmesi veya sınıf tekrarına kalmasına Şube Öğretmenler Kurulu karar veriyor. Öğretmenlerin ağırlıklı düşüncesi ise öğrencilerin sınıf geçmesi yönünde.

ORTAOKULDA DEVAMSIZLIKTAN SINIFTA KALMA VAR MI?

Ortaokulda 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenciler okulu geçebilmesi için Şube Öğretmenler Kurulu‘ndan geçer onayı alması gerekir. Yani 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenci kuruldaki karar göre okulu geçebilir ya da sınıf tekrarı yaşayabilir.

LİSEDE SINIFTA KALMA VAR MI?

Lisede dönem sonu ortalaması 50'nin üzerinde ise 3 ders ve fazla zayıfı olan öğrenciler doğrudan sınıfı geçer. Ortalaması 50'nin altında olan öğrencilerin 3 zayıfı varsa derslerden sorumlu olarak sınıfı geçer. Ancak yıl sonu ortalaması 50'nin altındaysa ve 3 dersten fazla yani 4 dersten fazla zayıfı olanlar sınıf tekrarı yapar. Ancak 12. Sınıflar için istisnai bir durum uygulanmaya konuldu. 12. Sınıflar bu sene devamsızlıktan sınıfta kalmayacak.

LİSEDE ORTALAMASI 50'NİN ÜSTÜNDE VE ALTINDA OLANLAR SINIFTA KALIR MI?

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükümlerine göre yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçmektedirler. Yıl sonu ortalaması 50'nin üstünde olan öğrenciler kaç zayıfı olursa olsun sınıfta kalmazlar. Zayıf oldukları derslerden sorumlu olarak sınıf geçerler.

Lisede sınıfta kalma var mı, devamsızlıktan veya nottan 2022?

Lisede sınıfta kalma var mı,devamsızlıktan veya nottan sınıf tekrarı 2022 yılında olacak mı?

2021-2022 Eğitim Öğretim yılının geride kalmasına bikaç gün kala liselilerin kafalarını meşgul eden sorular da arttı. 

2021-2022 eğitim öğretim döneminde liselerde sınıfta kalma uygulaması olacak.

Lisede sınıfta kalma var mı, devamsızlıktan veya nottan sınıf tekrarı olacak mı?

Yüz yüze eğitimde kararlı olduğunu açıklayan MEB, lisede devam zorunluluğu bulunduğunun altını çizdi.

Okula mazeretsiz şekilde devam etmeyen öğrenciler sınırı aştıklarında sınıf tekrarı yapacaklardır.

Ayrıca lise 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda yıl sonu ortalaması 50’nin altında olanlar ve 3 dersten kalan öğrenci doğrudan sınıf tekrarı yapacak.

İlkokulda sınıfta kalma uygulanmıyor. Aynı zamanda 5, 6, 7 ve 8.sınıflarda ise bir dersten yıl sonu puanı 45’ten az olan öğrencinin sınıfı geçme ya da kalma durumu şube öğretmenler kurulu kararına göre belirleniyor.

Lisede sınıfta kalma var mı? 2021-2022 eğitim öğretim döneminde lisede sınıfta kalma uygulaması olacak.

Lise 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda yıl sonu ortalaması 50’nin altında olanlar ve 3 dersten fazla kalan öğrenci doğrudan sınıf tekrarı yapacak.

Yıl sonu başarı puanı 50’nin altında olan öğrenciler sınıfta kalır.

Fakat alt sınıflardan toplam sorumlu dersiniz 6 dersten fazla ise sınıfta kalırsınız.

Sınıf tekrarı: Doğrudan, yılsonu başarı puanıyla veya sorumlu olarak sınıf geçemeyenlerle devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlar sınıf tekrar eder.

Sınıf tekrarı hazırlık sınıfı hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılır.

Sadece 2020 yılında pandemi nedeniyle devamsızlıktan kalma yoktu.

2021-2022 döneminde lisede devam zorunluluğu bulunuyor.

Okula mazeretsiz şekilde devam etmeyen öğrenciler sınırı aştıklarında sınıf tekrarı yapacaklardır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı mevzuat uyarınca, sınıfta kalma sisteminin nasıl işlediği öğrencilerle ve öğretmenlerle paylaşıldı. Bilindiği üzere, Covid-19 pandemisinin ülkemizde de görülmeye başlandığı 2020 Mart ayında uzaktan eğitime geçilmiş ve o dönem öğrenciler sınıfta kalmadan muaf tutulmuştu.

YKS 2022'ye bir hafta kaldı! Klinik Psikolog Avar'dan öğrencilere uyarı: 'Sınav anında...'YKS 2022'ye bir hafta kaldı! Klinik Psikolog Avar'dan öğrencilere uyarı: "Sınav anında..."

Diploma notu ise, ilk dönemde alınan puan üzerinden hesaplanmış, sınavlar da çevrim içi ortamda yapılmıştı. Fakat 2021-22 itibariyle yeniden örgün öğretime geçildi. Bu sebeple, ortalaması 45’in altındaki ortaokul öğrencileri; 50’nin altında diploma puanı olan liseliler, 3 ve daha fazla zayıfı bulunanlar ile 10 günden fazla özürsüz devamsızlığı bulunanlar sınıfta kalma sisteminin nasıl işlediğini araştırıyor.

Peki, ilkokul; ortaokul ve lisede sınıfta kalma var mı? Buna ek olarak, YKS 2022’ye girecek 12’nci sınıf öğrencileri sınıfta kalmadan muaf olup olmayacaklarını merak ediyor. İşte, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in konuya ilişkin açıklaması ve lisede sınıf geçmeye dair her şey…

İLKOKULDA SINIFTA KALMA VAR MI?

Sınıfta kalma uygulaması, okulöncesi ve ilkokulda eğitim gören öğrencileri kapsamıyor. İlkokul 1’inci, 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü sınıftaki yüz binlerce talebe, öğretmenlerinin değerlendirmeleri ve sınavlarda aldıkları puanlarla sınıf geçebiliyor.

Ancak, ortaokul ve lise kademesinde farklı bir uygulama mevcut.

ORTAOKUL ve LİSEDEKİ SINIFTA KALMA SİSTEMİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı yönerge doğrultusunda, ortaokul ve lise kademesindeki öğrenciler için sınıfta kalma uygulaması geçerliliğini koruyor. 2019-20 ve 2020-21 Eğitim-Öğretim dönemlerinde Covid-19 kaynaklı sınıfta kalmadan muaf tutulmuştu. Örgün öğretime geçtiğimiz 2021-22 dönemiyle beraber sınıfta kalma tekrardan yürürlüğe koyuldu.

Buna göre, ortaokuldaki öğrenciler ortalamalarının 45’in altında olması halinde Şube Öğretmenler Kurulu’na (ŞÖK) bırakılacak. ŞÖK’teki idareciler ve öğretmenler öğrencilerin geçip geçmemesine karar verecek. Ayrıca, 10 günlük özürsüz devamsızlık hakkını dolduran öğrenciler de ŞÖK’e devredilecek.

Lisede de sınıf geçme ortalaması 50’den başlıyor. Öğrenciler, 50 ortalama yaptıkları halde doğrudan bir üst sınıfa geçecek. Fakat 50’nin altında kalmaları halinde sınıf tekrarına kalacaklar. Lisede Şube Öğretmenler Kurulu minvalinde bir sistem de bulunmuyor. Bunun dışında, özürsüz devamsızlığı 10 günü aşan öğrenciler ve 3’ten fazla zayıfı bulunanlar da sınıfta bırakılacak.

12’NCİ SINIFLAR İÇİN SINIFTA KALMA VAR MI?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuk olduğu AA Editör Masası’nda 12’nci sınıflarda okuyan öğrenciler için sınıfta kalmaya yönelik gelen soruyu cevapladı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

Bakan Özer, YKS’ye hazırlanan öğrencilerin devamsızlık kaygılarını “kafalarından çıkarmalarını” tavsiye ederken, devamsızlık kaynaklı sınıfta kalma olmayacağını belirtti. Bu sebeple, 12’nci sınıflar 10 gün özürsüz devamsızlık hakkını aştıkları takdirde yine sınıfta kalmayacak. Devamsızlık, lise statüsünde sadece 9; 10 ve 11’inci sınıfları kapsıyor.

Karneler ne zaman dağıtılacak? Bu sene yaz tatili kaç gün sürecek?Karneler ne zaman dağıtılacak? Bu sene yaz tatili kaç gün sürecek?

OKULLAR NE ZAMAN KAPANIYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın dönem başında yayınladığı Eğitim-Öğretim takvimine göre, ilkokul; ortaokul ve liseler 17 Haziran Cuma günü sona eriyor. Bu tarihten itibaren sayıları 18 milyonu aşan öğrenci grubu yaz tatiline çıkacak.

Son olarak, bu yıl Liselere Geçiş Sınavı 5 Haziran Pazar günü, Yükseköğretim Kurumlarına Geçiş Sınavı da 17 Haziran Cumartesi ve 18 Haziran Pazar günleri yapılacak.

Ramazan DengizHaber7.com - Editör

Haber 7 - Ramazan Dengiz

nest...

gelişim planı örnekleri 2022 doğum borçlanmasi ne kadar uzaktaki birini kendine aşık etme duası 2021 hac son dakika allahümme salli allahümme barik duası caycuma hava durumu elle kuyu açma burgusu dinimizde sünnet düğünü nasil olmali başak ikizler aşk uyumu yht öğrenci bilet fiyatları antalya inşaat mühendisliği puanları malta adası haritada nerede