mercimek çorbası 8 kişilik / Limonlu Ve Sarımsaklı Mercimek Çorbası

Mercimek Çorbası 8 Kişilik

mercimek çorbası 8 kişilik

Limonlu Ve Sarımsaklı Mercimek &#;orbası

30 Mart

Hem pratik, hem de lezzetli bir iftar çorbasıyla karşınızdayız. Kırmızı mercimek, havuç, mısır ve limon ile hazırlanan mercimek çorbasını, mutlaka defterinize ekleyin.

Daha farklı çeşitler için mercimek çorbası tariflerine göz atmayı unutmayın.

Hazırlanma Süresi : 20 dakika

Pişirme Süresi : 30 dakika

Kaç Kişilik: 8 Kişilik

Bu Tarifi Ne Kadar Beğendiniz?

Limonlu Ve Sarımsaklı Mercimek &#;orbası için

• 1,5 su bardağı kırmızı mercimek
  • 2/3 su bardağı mısır (Haşlanmış)
  • 2 adet orta boy havuç (Küp doğranmış)
  • 5 diş sarımsak (Kıyılmış)
  • 1 adet orta boy soğan (Yemeklik doğranmış)
  • 6 su bardağı sebze suyu  (Veya tavuk suyu)
  • yemek kaşığı zeytinyağı
  • 2 çay kaşığı toz kimyon
  • 1 çay kaşığı toz köri
  • 1 tutam safran (İsteğe bağlı)
  • 1 çay kaşığı acı toz kırmızı biber
  • 1 adet küçük limonun kabuğu ve suyu
  • İnce deniz tuzu
  • Taze çekilmiş karabiber

1. Yağı büyük bir tencerede orta  ateşte ısıtın. Soğanı ve havucu ekleyin,  soğanlar yumuşak ve yarı saydam olana kadar ara sıra karıştırarak 5 dakika soteleyin. Sarımsağı ekleyin ve kokusu çıkana kadar ara sıra karıştırarak 1 dakika daha soteleyin.
  2. Sebze suyu, mercimek, mısır, kimyon, köri, (arzuya bağlı olarak safran ve kırmızı biber) ekleyip karıştırın. 
  3. Daha sonra ocağı kısın ve kapağını kapatıp mercimek tamamen yumuşayana kadar, ara sıra karıştırarak 15 dakika pişirin.
  4. El blender’ı kullanarak çorbayı istediğiniz kıvama gelinceye kadar püre haline getirin. Limon kabuğu rendesi ve suyunu karıştırın. 
  5. Tuz ve karabiber ile tatlandırın. Arzuya göre ekstra taze limon dilimi ile süsleyerek sıcak servis edin.
Hazırlama süresi: 1 saat

Kırmızı Mercimek Çorbası İçin Malzemeler

üzerine:

Kırmızı Mercimek Çorbası Nasıl Yapılır?

Mercimeği ayıklayın, yıkayıp süzün. Derin bir tencereye mercimeği, soğanı, 6 su bardağı suyu ve tuzunu koyun. Mercimek iyice eriyinceye kadar sıra tahta bir kaşıkla karıştırarak, yaklaşık dakika pişirin. Haşlanmış mercimeği ince süzgeçten geçirerek püre haline getirin.

Temiz bir tencerede 2 çorba kaşığı tereyağını eritin, üzerine unu serpeleyin. Kısık ateşe koyun. Tahta kaşıkla karıştırarak pembeleşene kadar kavurun. Bir yandan karıştırmaya devam ederken bir yandan haşlanmış, süzülmüş mercimek çorbasını ilave edin. İyice çırparak unu çorbanın içinde açın. Çorbanın koyuluğuna göre arzu ederseniz su bardağı kaynar su katın. Tuzunu biberini serpin. Devamlı karıştırarak bir taşım kaynatın. Ateşten alın. Tereyağını kırmızıbiberle kızdırın. Çorbayı üstüne biberli yağ gezdirerek servis yapın.

Ankara ve çevresinde bu çorbaya bir miktar kavrulmuş kıyma ve salça ilave edilir; un kavrulmadan pişirilir. Arzu ederseniz servis yaparken içine kızarmış ekmek veya küçük küçük kesilip kızartılmış hamur ilave edebilirsiniz. Daha çok Sivas yöresinde, bu çorbaya ince bulgurun ıslatılarak biraz tuz ilavesiyle yoğrulmasıyla hazırlanan küçücük yuvarlak köfteler eklenir. Bu çorbaya &#;köfteli mercimek çorbası&#; denir.

Çorba Tarifleri için tıklayınız!

Ders Kitabı Cevapları

Lokanta Usulü Mercimek Çorbası Tarifi

Lokanta Usulü Kırmızı Mercimek Çorbası

Mercimek çorbası, ana malzemesi mercimek olan bir çorba türüdür. Türk mutfağının en popüler çorbalarından biridir ve Türkiye&#;de herkes sevilen bir lezzettir.

Üzerine nane ve pul biber serpilerek servis edilir. Ayrıca, limon suyu ve ekşi yoğurt gibi malzemelerle de tatlandırılabilir.

Genellikle soğuk havalarda tüketilir.

Birçok ülkede farklı tariflerle hazırlanır. Türkiye&#;de, nane, kırmızı biber ve limon dilimleri ile servis edilir. Hindistan&#;da, baharatlar ve kırmızı biberle lezzetlendirilir. Orta Doğu&#;da limon suyu ve zeytinyağı ile servis edilirken, Yunanistan&#;da limon ve zeytinyağı yerine sirke ve zeytinyağı kullanılır.

Mercimek çorbası, yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemi sağlığını desteklerken, kolesterol düzeylerini de düşürebilir. Ayrıca, demir, çinko, potasyum ve B vitaminleri gibi birçok farklı besin kaynakları da içerir.

Tarif Adımları

2 dakika

2 yemek kaşığı (20 mililitre) sıvı yağ eklediğim tencerede 1 yemek kaşığı (30 gram) tereyağını erittim. Üzerine su bardağı ( gram) kırmızı mercimek ve 2 diş (5 gram) sarımsak koyup biraz karıştırdım. Daha sonra 1 yemek kaşığı (20 gram) un ekleyip 2 dakika kavurdum.

1 dakika

1 çay kaşığı zerdeçal ve 3 çay kaşığı (7 gram) tuz ekleyip 1 dakika karıştırdım.

15 dakika

8 su bardağı ( Litre) sıcak su ekleyip 15 dakika pişirdim.

1 dakika

1 dakika blenderdan geçirdim.

Sosu için 2 yemek kaşığı (20 mililitre) sıvı yağ ve 2 yemek kaşığı (60 gram) tereyağını erittim. Daha sonra 1 yemek kaşığı (5 gram) kırmızı toz biber ekledim ve biraz karıştırdım.

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır