ardanın mutfağı zeytinyağlı kereviz / REZENELİ ZEYTİNYAĞLI KEREVİZ Ardanın Mutfağı | MutfakKokusu.Com

Ardanın Mutfağı Zeytinyağlı Kereviz

ardanın mutfağı zeytinyağlı kereviz

4 adet orta/ buyuk boy kereviz

1 bardak portakal suyu

1 adet portakal

1 portakalin kabuğu (beyaz zarlı kısmından iyice arındırılmış)

3-4 adet  limon

1 corba kaşığı toz seker

1 tatlı kaşığı silme un

1 büyük boy kuru soğan

1 çay bardağı zeytinyağı

1 küçük su bardağı yasemin pirinci (125 – 150 ml civarında)

1 adet kereviz sapı

4 adet taze soğanın yeşil kısımları

1 demete yakın dereotu

1 tutam maydanoz

* Derin bir kaba su koyun 1 limonu icine sıkın , diğer limonun yarısını da sıkın diğer yarısını suyun içine sıkmadan atın

*Kerevizlerin üst ve alt tepelerini kesin, kabuklarını soyun ve yatay vaziyette ortadan 2 ye kesin, kestiğiniz kerevizleri limonlu suyun içindeki limonla ovuşturup,  suda bekletin

* Bir küçük kaşık ile kerevizlerin içini biraz oyun, her işlemde mutlaka tekrar kerevizleri suyun icine geri bırakın

* Yatay geniş bir tencereye 2-3 parmak su koyun, kerevizleri içine dizin, 1 tutam maydanozu da içine ekleyip 15 dakika kadar pişirin, kerevizler diriliklerini kaybedecek ama tamamen çamur gibi yumuşamayacak şekilde pişirip sudan çıkarıp kenarda bekletin

* Baska bir pilav tenceresine 1 çay bardağı zeytinyağının yarısından fazlasını dökün ve biraz ısıtın

* Soğanı ve kereviz sapını ince küp şeklinde doğrayın, soğanın yarısını, kereviz sapının tamanını zeytinyağında kavurmaya başlayın

* Renkleri dönünce ıslatılmış pirincinizi ekleyin ve iyice kavurun

* Pirinçler kavrulunca 2 tutam tuz 1 tutam karabiber ve 1 corba kaşığı şekeri ve incecik kıyılmış 1 portakalın kabuğunu da ilave edip 1 bardak su ekleyin ve pilavin suyu kaynayınca altını kısın ve 6-8 dakika kadar kısık ateşte pişirin

* 8 dakika sonra kapağını açın, 1 demet ince kıyılmış dereotunu ve iri kıyılmış yeşil soğanın yeşil kısımlarını da pilava ekleyin , bir kez karıştırın, ağzını kapatıp biraz demlenmeye bırakın

* Kerevizleri pişirdiğiniz geniş tencereye çay bardağının içinde kalan zeytinyağı koyun, yağınız ısınınca kalan ince küp doğranmış soğanları içine ekleyin ve kavurmaya başlayın.

* Soğanlar yumuşayınca 1 tatlı kaşığı silme un ekleyin, karıştırın ve  hemen arkasından 1 bardak portakal suyu ekleyip kısık ateşte biraz tıkırdatın

* 1 tutam tuz, 1 tutam karabiber, 1 tatli kaşığını geçmeyecek kadar toz şeker ekleyip özdeşleşmesi sağlanır

* Demlenmiş pilavı bir kaşık ile kerevizlerin içine tepeleme olacak şekilde doldurun

* Kerevizleri portakal tıkırdayan tencereye muntazam şekilde dizin, 1 portakalı kabuğu ile beraber önce diklemesine ortadan ikiye sonra da her iki parçasından 4 er adet dilim çıkaracak şekilde kesin ve tencerenin içine kerevizlerin yanlarına yerleştirin

* Tencerenin ağzını kapatıp 10 dakika kadar kısık ateşte tıkırdatın

* 10 dakika sonra servis tabağına alın , tencerenin dibindeki suyu üzerlerine dökün, tencerede yumuşamış portakal ve taze dereotu ile süsleyip ılık ya da soğuk servis edin

Yayın tarihi Kategoriler Sebze Yemekleri, ZeytinyağlılarEtiketler 2. sezon, arda türkmen, arda'nın mutfağı, cnn turk, kereviz, portakallı kereviz, tarif, tv show, yemek, yemek tarifleri

ZEYTİNYAĞLI AYVALI KEREVİZ

AYVALI ZEYTINYAĞLI KEREVIZ NASIL YAPILIR?
PORTAKALLI KEREVİZ TARİFİ

Tam mevsiminde ayva, kereviz ,havuç ve portakallı  nefis birzeytinyağlı...Arzu ederseniz birkaç adet yer elması ekleyebilirsiniz..

Yemegimi daha da lezzetlendirip sağlıklı hale getirmek için  Kaz Daglari' nin eteklerinden henüz olgunlaşmamış zeytinlerin Ekim ayında yere değmeden toplanıp aynı  gün içinde +27 derecenin altında hijyenik koşullarda soğuk sıkım( cold press) yöntemiyle sıkılarak ve bir zeytinyağında olması gereken yoğun yeşil, meyvemsi tat ve kokuya sahip Erken Hasat ve Soğuk Sıkım " OVILO" marka @nerminhanimzeytinligi kullandım...
Hani kahvaltılarda içine pul biber, kekik ekleyip ekmek bandirabileceginiz tatta bir zeytinyağı ..

www.nerminhanim.comadresinden zeytin ve zeytinyağı çeşitlerini inceleyebilirsiniz

• MALZEMELER:
  • 3 adet iri boy kereviz
  • 1 adet iri boy ayva
  • 1  adet  boy soğan
  • 1  adet havuç
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 tatlı kaşığı şeker
  • 1,5 cay bardağı  zeytin yağı
  • 2 su bardağı kadar  portakal suyu
  • YAPILIŞI:
  • Ön hazırlık olarak soğanalrı piyaz şeklide doğrayın.
  • Havucu halka halka, kreviz ve ayvanın kabuklarını soyup elma dilimi şeklinde doğrayın.
  • Yayvan bir tencereye zeytinyağını, doğranmış soğan ve havuç ve de şekeri ekleyip bir kaç dakika kavurun.
  • Kereviz ve ayvayı ekleyip 5 dakika daha kavurun.
  • Kerevizlerin üzerini hafif geçecek kadar portakal suyu  ekleyin.
  • Tuzunu ilave edin.
  • Sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirin.

AFİYET OLSUN

Zeytinyağlı Kereviz Tarifi

Her gün olsa her gün yiyebileceğim yemekler listesinde baş sıralardadır kereviz. Salatasını da severim kızartmasını da ama en çok zeytinyağlısına bayılırım. Genelde pek sevilen bir sebze değildir. Ama ben karnabahar, enginar, brokoli gibi sevilmeyen diğer sebzelere olduğu gibi kerevize de aşırı bir sempati besliyorum. Hani sevdiğimiz şeylere ya da kişilere sevgimizi göstermek için "yerim seni ben" deriz ya ben bunları bildiğiniz yiyorum:)

Bir de garip bir özelliği var kerevizin. Derler ki kereviz yerken harcanan kalori kerevizin kendi kalorisinden daha fazladır. Geçenlerde kereviz yerken bu gereksiz bilgimi paylaşma gereği duydum masada. Yasin de dedi ki " o zaman sürekli kereviz yersek ölürüz." Haklısın dedim ve neden bir sayısalcıyla evlendiğimi sorguladığım anlardan birini daha kazasız belası atlatmış olduk:) Sayısalcı okuyucularım darılmasın lütfen ama sayısalcılar çok düz mantık düşünüyorlar.

Bir keresinde yanımda birine kahve falı bakılıyor. Bakan kişi diyor ki "kocaman bir ağaç görüyorum, kurumuş ama yeşermeye başlayacak". Bakılan arkadaşımız da diyor ki "aa gerçekten doğru bizim bahçedeki ağaç geçen yıl kurumuştu, geçenlerde baktım yeşermeye başlamış yine." Bu arkadaşın bir mühendis olduğunu söylememe gerek yok sanırım:)

İşte böyle anlar güler misin ağlar mısın dediğimiz kategoriye giriyor. Ama herkes halindenden memnun nihayetinde. Kısacası onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevizine:)

Afiyetle kalın...

Porsiyon : 4 kişilik

Malzemeler

• 1 adet büyük boy kereviz,
  • 1 adet patates,
  • 1 adet havuç,
  • 1 adet soğan,
  • 1/2 çay bardağı zeytinyağı,
  • 1 tatlı kaşığı tuz,
  • 1 tatlı kaşığı şeker,
  • 1 tatlı kaşığı un,
  • 1 limon,
  • 3 su bardağı su.

Ölçü Rehberi için tıklayın

Hazırlanışı

1. Kerevizleri, patatesleri, havuçları küçük küçük doğrayın,
  2. Soğanı ince uzun kıyın ve az tuz ilave ederek suyu çıkana kadar ovun,
  3. Tencerenin dibine yağı koyun,
  4. Üzerine sırasıyla kereviz, patates, havuç ve soğanları koyup kısık ateşte 5 dakika kendi halinde pişirin,
  5. Bir yandan limonu sıkın,
  6. Su, limon suyu, şeker, tuz ve unu derin bir kaba güzelce karıştırın,
  7. Hazırladığınız sosu sebzelerin üzerine dökün ve sebzeler iyice yumuşayana kadar pişirin,
  8. Soğuk servis yapın.

Binlerce Tarifi Ücretsiz Cebine İndir

Afiyet olsun...

Click here to see the recipe in English

Bu Tarifin Yanına Ne Gider?

Benzer Başlıklar

Havuçkerevizli tariflerPatatesSoğanveganvegan tariflervegan yemek tarifivegan yemek tariflerizeytinyağ

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır