tavuk kıyması ile köfte nasıl yapılır / Tavuk Köfte Tarifi | Sandık İçi Lezzetler Hatay

Tavuk Kıyması Ile Köfte Nasıl Yapılır

tavuk kıyması ile köfte nasıl yapılır

Tavuk Kıymasından Sulu Köfte Tarifi ve Yapılışı: Tavuk Kıymasından Sulu Köfte Nasıl Yapılır?

AŞÇININ NOTU

Eğer elinizde hazır olarak tavuk kıyması yoksa 2 adet tavuk göğsünü çiğ halde rondodan geçirerek tavuk kıyması elde edebilirsiniz.

YAPILIŞI

• Yemeğinizi yapmaya öncelikle köfteleri yaparak başlayın. Köfte için olan ince bulguru 10-15 dakika sıcak suda bekletip şişmesini sağlayın.
  • İnce bulgurunuz piştikten sonra tavuk kıyması, soğan, salça, bulgur ve baharatları karıştırıp iyice yoğurun.
  • Dağılmayacak elde duran bir kıvam elde edin. Hamurunuz hazır olduğunda fındık büyüklüğünde parçalar kopararak yuvarlayın.
  • Bütün köfteleri hazırladıktan sonra dolaba koyun dinlenmesi için.
  • Köfteleriniz dolapta dinlenirken yemeği hazırlamaya geçin. Yemeği yapacağınız tencerenize yağı, soğanı ve salçayı alıp kavurun.
  • Kavrulmaya devam ederken biber, havuç ve patatesleri küçük küçük küpler halinde doğrayın.
  • Onları da tencereye ekleyip kavurmaya devam edin. 5-6 dakika tüm malzemeleri beraber kavurduktan sonra üzerine sıcak suyu ekleyin.
  • Yemeğiniz kaynamaya başladığında kısık ateşe alıp içine dolapta beklettiğiniz köftelerinizi de ekleyin ve hepsi beraber 20 dakika kısık ateşte kaynatın.
  • Yemeğiniz piştikten sonra dilediğiniz gibi süsleyerek servis edebilirsiniz.

On numara tavuk köfte harcı nasıl yapılır? Tavuk etinin her bölümünden tavuk kıyması çekilir. Fakat, her çekilen tavuk kıymasından ağız tadında yenilebilecek köfte yapılamaz. Köfte yapmak için baget eti ve tavuk göğsü tek başına yeterli değildir. Tavuk baget veya tavuk incik adına ne diyorsanız, eti liflidir ve tavuk köftesi yapmaya uygun olmaz. Tavuk göğsü ise, yağsız olduğundan köfte yapımına yavan düşer. Pekiyi öyleyse tavuğun neresinden köfte yapalım diye aklınıza takılan soruya cevabım şudur. Bir, tavuk kıymasını derisiz kalça etinden çektirin. İki, köftenizi yoğururken bayat ekmeğinizi su içerisine koymayın. Ekmeğinizi rondoda çekin veya güzelce elle ovalayarak küçültün, ya da galeta unu kullanın. Üç, soğanı rendelemeyin ve bıçakla iycene kıyın. Birde tarifime uyun, bakalım tavuk köftenize kulp takacak olacak mı?

Tavuk Köftesi Nasıl Yapılır
tavuk kıyması
soğan
bayat ekmek
maydanoz
sarımsak
karabiber
pul biber
kimyon
tuz

Marketten bir kilo derisiz kalça etinden tavuk kıyması çektirdim. Köfte yapmak için yarım kilosunu yoğurma kabına koydum. Üzerine bir soğanı, bir iri diş sarımsağı ve bir tutam maydanozu kıydım koydum. İki dilim bayat ekmeği elimle iycene ufaladım koydum. Üzerine birer çay kaşığı dolusu karabiber, pul biber, kimyon, bir tatlı kaşığı tuzu ilave ettim ve başladım yoğurmaya. Macun haline gelinceye kadar yoğurdum, tadına baktım tuzu az gelmiş, biraz tuz ilave ettim ve tuzunu ayarladım. Köfte harcını dolaba kaldırdım ve yarım saat dinlendirdim. Ardından dolaptan çıkardım, elimi sıvı yağ ile hafif yağladım. Köfteden ceviz büyüklüğünde parçalar kopardım, misket şeklinde yuvarladım, yassıltım ve resimde görünen paslanmaz kabın içerisine üç sıra halinde güzelcene dizdim ve buzdolabına kaldırdım. Bir süre dinlendirdikten sonra ızgarasını yapacağım.

Ucuz Köfte Yapmanın En Lezzeti Yolu: Sadece Bir Tane Tavuk Göğsünden Tavuk Köftesi Tarifi

Haberler

Yemek

Ucuz Köfte Yapmanın En Lezzeti Yolu: Sadece Bir Tane Tavuk Göğsünden Tavuk Köftesi Tarifi

Son zamlardan sonra kıymaya el süremez olduk. Bu sebeple sizler için alternatif köfte tarifleri arayışına başladık! Hem öğrenciler için hem de ucuz yemek yapmak isteyenler için 1 tane tavuk göğsünden tavuk kıyması yapıp ondan da tavuk köftesi yapıyoruz! Haydi tarife...👇

İlk olarak, nasıl yapılır bu tavuk kıyması?

İlk olarak, nasıl yapılır bu tavuk kıyması?

Yaptığımız tavuk kıymasını köfteye dönüştürme vakti: Tavuk köftesi tarifi

Yaptığımız tavuk kıymasını köfteye dönüştürme vakti: Tavuk köftesi tarifi

Dışarıdan aldığınız hazır paketli tavuk parçalarından daha sağlıklı, lezzetli ve çok ucuz olan bu tavuk köftesini deneyenlere şimdiden afiyet olsun! Diğer bütçe dostu tariflerimize de göz atmayı unutmayın...👇

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir