bir kış gecesi bir yolcu / Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu - Italo Calvino - Fiyat & Satın Al - Kitapsepeti

Bir Kış Gecesi Bir Yolcu

bir kış gecesi bir yolcu

Mevsim Yenice's Reviews > Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu

Kahramanı okuyucusu olan postmodern roman. Kafa karıştırıcı gibi en başta. Çok geçmeden ne olduğunu anlamaya çalışırken olayın içinde buluyorsunuz kendinizi, romanın başkahramanı oluveriyorsunuz ve Calvino'nun tam da yapmak istediği şey bu aslında.

Roman boyunca romanla aynı adı taşıyan bir romanın eksik bir parçasını bulmaya çalışıyoruz ve bunu adeta bir ölüm kalım meselesine çeviriyoruz. Roman içinde roman oluveriyoruz. Bir yapboz gibi sürekli parçaları yerine koymayı deniyoruz, olacak gibi oluyor ama bir türlü tam olarak olduramıyoruz.

Kitap bu anlamda, biçim olarak bir süre sonra anlattığı şeye dönüşüyor. Bu muazzam bir dönüşüm ve o kadar farkettirmeden yapıyor ki bunu Calvino, kitabı kapattığımızda puzzle eksik kalmış oluyor, açtığımızda oyun devam ediyor.

Calvino Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu ile bize kurgu nasıl yapılır, öğretiyor. Biran kendimizi çok önemli bir işin parçası sanarken, aniden kayıt duruyor, "kestik, kestik" diyor sanki. ve şunu hatırlatıyor acımasızca : "sen bu kitabı okuyan kişisin aslında sevgili okur ve ben nereye istersem artık oraya gideceksin, seni esir aldım" Kitabın o farkındalık anlarında bana bir hüzün çöktü desem yalan olmaz. Neden derseniz şöyle açıklamaya çalışayım; kendimizi kahramanı sandığımız hikayelerin aslında birer figüranı olduğumuzu fark ettiğimiz o yıkıcı anlar, yine de içinde var olmaktan vazgeçemediğimiz ve kitap bitene dek orada kaldığımız hikayeler geldi aklıma.

Calvino kötü okur olmak ile ilgili çok düşünmüş iyi bir yazar. Hikaye anlatmakla oyun oynamanın da birbirine paralel gittiğini iyi çalışmış, çözmüş bir yazar ayrıca. Kimbilir belki de bu romanıyla bize, artık klasik bir yöntemle, hikayeyi doğrudan anlatmanın monotonluğunu göstermeye çalışıyordur, belki de kendisinin doğrudan bir hikaye anlatmayı başaramadığını, belki de her ikisini de!

Benim en en sevdiğim kitaplardan biri Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu. Şiddetle okumanızı tavsiye ederim.

88 likes · Like ∙ flag

Italo Calvino ile yıllar yıllar önce hala Ankara&#;da yaşarken ve sürekli İstanbul&#;a gidip gelirken ve dolayısıyla da otobüste okuyacak kitap arayışım doruğundayken tanıştım. Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu adlı kitabı yeni çıkmıştı. Mevsim kıştı ve ben de bir yolcuydum. Sevgilimden ayrılıp Ankara&#;ya dönecektim. Birlikte son kez bir kitapçıyı ziyaret edelim dedik. Bu kitap yeni çıkmıştı, sevgilim başlığını görür görmez bana alması gerektiğini düşündü. İyi ki de almış.

italo calvino

Italo Calvino ve kitapları

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu, her yönüyle çok iyi bir kitap. Birbirinden değişik anlatıcıları ve öyküden öyküye atlaması açısından kafanızı allak bullak etmesine rağmen meraktan bırakamıyorsunuz kitabı. Roman içerisinde yer alan kitapların (evet böyle bir durum var, kendiniz keşfedin bence) ilk birkaç sayfasını okuduktan sonra meraktan delirip çılgına dönseniz de, &#;belki bir gün&#; elime geçer romantizmine kapılıp sankinleşiveriyorsunuz. Kitabı bitirdikten sonra derin bir nefes alıp uzunca bir süre &#;tepkisiz&#; kaldığımı hatırlıyorum. Okuduğum hiçbir şeye benzemiyordu ama yine de, bir o kadar da tanıdıktı. Garipti gerçekten. Eren Yücesan Cendey&#;in çevirisi ile Yapı Kredi Yayınları&#;ndan çıkmış, harika bir çeviriydi diyebilirim; pürüzsüz, akıp gidiyor&#;

italo calvino

Gelelim Calvino&#;dan okuduğum ikinci kitaba; San Giovanni Yolu. Kitap, Calvino&#;nun kişisel anılarından oluşan 5 anlatıdan oluşuyor. Büyük bir şevkle başladığım San Giovanni Yolu başlıklı anlatı beni az çok teselli edebildiyse de, diğer anlatılar için ne yazık ki aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bunda elbette Kemal Atakay&#;ın çevirisinin de etkisi olabilir ancak belki de Calvino anlatıları böyledir, emin değilim. Bir an önce elimden bırakabilmek için elimden geleni yaptıysam da bitmek bilmez gibi görünen 93 sayfa canıma okudu diyebilirim. Bir kitapçıda, kuytu bir köşe belirleyip ilk anlatı olan San Giovanni Yolu&#;nu okuyabilirsiniz. Hiç de fena değil. Sonra kitabı elinizden bırakın ve Calvino&#;yu sevmeye devam edin derim. Benim gibi ikilemde kalmayın.

Kimler okusun?

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu: kafası çabuk dağılmayan ve okurken çok ara vermeyenler için daha leziz olabilir.
San Giovanni Yolu: gerçek Italo Calvino hayranları, ne yazsa bayıla bayıla okurum diyenler.

Kimler okumasın?

Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu: süreklilik konusunda takıntılı vampir severler.
San Giovanni Yolu: anlatı sevmeyenler diyerek geçiştireceğim bu sefer.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir