enes kara ne zaman öldü / Son Dakika Enes Kara Haberleri - Enes Kara Son Dakika

Enes Kara Ne Zaman Öldü

enes kara ne zaman öldü

Kara, söz konusu videoda şu ifadeleri kullanıyor:

"Şu an onların zoruyla cemaat yurdunda kalıyorum kalıyorum. Lisede ve ortaokulda yine böyle medreselere sıkça geliyordum bazı tatillerde yatılı kalıyordum. O zamanlar da istemiyordum ama ailem zorluyordu ve haftada gün geliyordum ya da yılda hafta yatılı kalıyordum çok da zor değildi bir de en fazla üniversiteye kadar gelirim zaten diye düşünüyordum. Burda vakit namazları zorunlu. Cemaat şeklinde kılıyoruz namazdan sonra ders var vs. 30dk sürüyor yaklaşık her vakit, günlük 1 saat burda olan kitaplardan okuman zorunlu haftanın 3 günü cemaat dersine katılman zorunlu yemekleri yine öğrenciler yapıyor, haftanın 1 günü temizliği yine biz yapıyoruz. Sabah namazıyla uyanıyorum, okula gidiyorum geliyorum, akşam namazı, yemek, okuma, yatsı namazı, cemaat dersi sonra saat 10 zaten ertesi gün tekrar gibi tekrar namaza uyanıyorum. Pazartesileri böyle , diğer günler de cemaat dersi yok bir tek 8'de serbest oluyorum,hafta sonu da benzer yine 3 saat gibi bir şey kalıyor ve kalan zamanda adam akıllı ders de çalışamıyorum çünkü psikolojik olarak yorgun oluyorum.

Bu 2 sorunu ayrı ayrı düşününce aslında katlanalamayacak şeyler değil ama bunları birleştirince tüm yaşama sevincimi alıyor, özgür hissetmiyorum kendimi 24 saatten kendime ayırabildiğim 3 saat falan."

Evrensel'in haberine göre yaşanan olay sonrası Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesinden bir öğrenci ise: ”Enes’in intiharı duyulduğunda sınıf gruplarında çok tepki çekti. Online sistemin acısı öğrencilerden çok fazla çıkarılıyor. Bizim tüm sınavlarımız çok zor, TUS var zaten o en zoru. Okuldan bitince asistan doktor oluyorsun ve hep mobbing ve uzun çalışma saatleriyle ömrünü tüketiyorsun. Asistanlık bitiyor, rahata kavuştum derken hastaların doktorlara olan şiddetleri görülüyor” dedi.

Enes Kara'nın intiharı

Enes Kara adlı 20 yaşındaki tıp fakültesi öğrencisi, dinî inancı bulunmadığı hâlde aile yönlendirmesi ve teşvikiyle kaldığı Nur Cemaati yurdunda gördüğünü iddia ettiği baskı sonucu 10 Ocak tarihinde 10 katlı binanın 7. katından atlayarak intihar etti. Kara, intiharından önce intihar notu sayılabilecek bir video çekti ve yaşadığı baskıları anlattı. Erişim yasağı gelen videoda Kara, dinî baskı yüzünden ateist olduğunu; kendisine yurtta zorla yaptırılan ibadetler, zorunlu okuma programları, telefonlara el koyulması gibi nedenler yüzünden "yaşama sevincini yitirdiğini" açıklıyordu.[1]

Kara'nın intiharından sonra Elazığ'da düzenlenen protestolar nedeniyle Elazığ Valiliği, kentteki eylem ve etkinlikleri 15 gün süreyle yasakladı.[2] Kısa zaman içinde bütün yurda yayılan protestolar, Kara'nın babasının ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yaptığı iki başvuru neticesinde Kara'nın yer aldığı haber ve videolara erişim yasağı geldi.[3] İntihara karşı eylem yapan öğrenciler ve olayı haber yapan bazı gazeteciler tehdit edildi.[4]

Hakkında söylenenler[değiştir]

Enes Kara[değiştir]

• Bu iki sorunu ayrı ayrı düşününce aslında katlanalamayacak şeyler değil ama bunları birleştirince tüm yaşama sevincimi alıyor, özgür hissetmiyorum kendimi 24 saatten kendime ayırabildiğim üç saat falan.[5]

Erkan Baş[değiştir]

• Enes'in hayatını kaybetmesinden hepimiz sorumluyuz. Bizim sorumluluğumuz, engelleyememek. Bunun doğrudan suçlusu ise AK Parti'dir. Hiç kimse bu suçu örtemeyecek. Bu cinayetin sorumlusu dindar ve kindar gençlik hedefleyenlerdir. Bu cinayetlerin yaşanmasını istemiyorsanız, çocuklarımızın, gençlerimizin, tarikatların, cemaatlerin insafına terk edilmesine gönlünüz razı değilse, tüm tarikat, cemaat okul ve yurtları derhal kamulaştırılmalıdır. Bu ülkenin çocukları, gençleri, eşit, parasız, bilimsel eğitim olanaklarına ulaşabilir durumda olmalıdır.[6]

Meral Akşener[değiştir]

Kaynakça[değiştir]

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir