karides yemek mekruh mu / TSE'den, kalamar ve karidese "Hanefiler hariç helaldir" belgesi | Independent Türkçe

Karides Yemek Mekruh Mu

karides yemek mekruh mu

Diyanet İşleri Başkanlığı; “Yengeç, kalamar, ıstakoz, karides, midye, kurbağa vb. gibi deniz ürünleri yenilebilir mi?” sorusuna yanıt verdi.

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu'nun açıklamasında, şunlar ifade edildi:

"Kur’an-ı Kerim’de, denizden elde edilen yiyeceklerin helal olduğu bildirilmiştir (Mâide, 5/96; Fâtır, 35/12). Hz. Peygamber de (s.a.s.), “Denizin suyu temiz, ölüsü helaldir.” (Ebû Dâvud, Tahâret 41) buyurmuştur.

Hanefi mezhebi, zikredilen naslarda helal olduğu belirtilen “deniz hayvanları” ifadesiyle balık türünün kastedildiği, dolayısıyla balık sınıfına girmeyen midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz hayvanlarının helal olmadığı görüşünü benimsemiştir (Kâsânî, Bedâi’, V, 35).

Şafii mezhebinde konuyla ilgili şöyle bir ayrım yapılmıştır: Deniz canlıları sadece suda yaşayabiliyor ve sudan çıktığında boğazlanmış hayvan gibi kısa sürede ölüyorsa, şekline ve ölüm durumuna bakılmaksızın yenmesi helaldir. Ancak aslen suda yaşayan fakat karada da yaşayabilme özelliğine sahip olan hayvanlara gelince bunlardan eti yenen kara hayvanlarına benzeyenlerin yenmesi, boğazlanması şartıyla helal, eti yenmeyenlere benzeyenlerin yenmesi ise haramdır. Buna göre kurbağa, yengeç, kaplumbağa ve su yılanının yenmesi helal değildir (Remlî Nihayetu’l-Muhtac, VIII, ,)."

Karides, Yengeç, Istakoz vs. Gibi Deniz Ürünlerini Yemek Caiz midir?

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Cibril hadisinde “İslam Nedir?” sorusuna “–İslâm, Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şehâdet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekâtı vermen, Ramazan orucunu tutman, yoluna güç yetirip imkân bulduğun zaman Kâ’be’yi ziyâret (hac) etmendir” buyurdular.

“İman Nedir?” sorusuna “–Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, âhiret gününe inanmandır. Yine kadere, hayrına ve şerrine îmân etmendir” buyurdular.

İhsan Nedir? Rasûlullah Efendimiz (s.a.v): “–İhsân, Allah’a, onu görüyormuşsun gibi kulluk etmendir. Sen onu görmüyorsan da O seni mutlaka görüyor” buyurdular. (Müslim, Îmân 1, 5. Buhârî, Îmân 37; Tirmizi Îmân 4; Ebû Dâvûd, Sünnet 16)

Kuran-ı Kerim, Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilen ilahi kitapların sonuncusudur. İlahi emirleri barındıran Kuran ve beraberinde Efendimizin (s.a.v) sünneti tüm Müslümanlar için yol gösterici rehberdir.

Tüm insanlığa rahmet olarak gönderilen örnek şahsiyet Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v) 23 senelik nebevi hayatında bizlere Kuran ve Sünneti miras olarak bırakmıştır. Nitekim hadis-i şerifte buyrulur: “Size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldığınız sürece yolunuzu asla şaşırmazsınız. Bunlar; Allah’ın kitabı ve Peygamberinin sünnetidir.” (Muvatta’, Kader, 3.)

Tasavvuf; Cenâb-ı Hakkʼı kalben tanıyabilme sanatıdır.Tasavvuf; “îmân”ı “ihsân” gibi muhteşem ve muazzam bir ufka taşımanın diğer adıdır. Tasavvuf’i yola girmekten gaye istikamet üzere yaşayabilmektir. İstikâmet ise, Kitap ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak, ilâhî ve nebevî tâlimatları kalbî derinlikle idrâk edip onları hayatın her safhasında vecd içinde yaşayabilmektir.

Dua, Allah Teâlâ ile irtibatta bulunmak; O’na gönülden yönelmek, meramını vâsıta kullanmadan arz etmek demektir. Hadisi şerifte "Bir şey istediğin vakit Allah'tan iste! Yardım dilediğin vakit Allah'tan dile!" buyrulmuştur. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/)

Zikir, bütün tasavvufi terbiye yollarında nebevi bir üsul ve emanet olarak devam edegelmiştir. “…Bilesiniz ki kalpler ancak Allâh’ı zikretmekle huzur bulur.” (er-Ra‘d, 28) Zikir, açık veya gizli şekillerde, belirli adetlerde, farklı tertiplerde yapılan önemli bir esastır. Zikir, hatırlamaktır. Allah'ı hatırlamak farklı şekillerde olabilir. Kur'an okumak, dua etmek, istiğfar etmek, tefekkür etmek, "elhamdülillah" demek, şükretmek zikirdir.

İlim ve hâl kelimelerinden oluşmuş bir isim tamlaması olan ilmihal (ilm-i hâl) sözlükte "durum bilgisi" demektir. Bütün müslümanların dinî bilgi ve uygulama bakımından ihtiyaç duyduğu, bir bakıma müslüman olmanın ve müslümanlığın icaplarını yerine getirmenin ön şartı durumundaki fıkhi temel bilgiler ilmihal diye anılmıştır.

İslam ve İhsan web sitesinde İslam, İman, İbadet, Kuranımız, Peygamberimiz, Tasavvuf, Dualar ve Zikirler, İlmihal, Fıkıh, Hadis ve vb. konularda  güvenilir kaynaklardan bilgiye ulaşabilirsiniz.

Karides yemek caiz mi

Karides yemek caiz mi

Kayıtsız Üye
Karides yemek caiz midir yardımcı olur musunuz Dinimizde karides yemek caiz midir açıklar mısınız ?

Yorum: Karides yemek caiz mi

arifselim
Deniz ürünlerinin yenmesi hakkında mezhepler arasında ihtilaf olmuştur. Bu konuda hanefi mezhebinin görüşü, daima suda yaşayan, suda barınan deniz ürünlerinin yenmesi caizdir. Ancak diğer su hayvanları yenilmeleri caiz olmaz. Bu hayvanlar mesela yengeçler, midyeler, istiridyeler, ıstakozlar helal değildir, etleri yenilemez.

&#; Hanefî mezhebinin caiz saymamasının sebebi, bu çeşit hayvanların gerek görünüş, gerekse yenen kısımları itibariyle hoş olmaması, çirkin ve pis sayılmasıdır.

&#; Şafi, Hanbeli ve Maliki mezheblerine göre midye, karides gibi deniz hayvanlarını yemek caizdir.
(Ömer Nasuhi Bilmen- Büyük İslam İlmihali/ Dört Mezhebe Göre İslam Fıkhı)

Cevap: Karides yemek caiz mi

Kayıtsız Üye
bu yazıyı görünce İslam Alemi neden bir araya gelemiyor neden hep yenik anlıyorum. Karides öldürüldüğünde kendini zehirleyen bir hayvan. Etini yiyen zehirlenir. Onun için aşçılar bu canlıyı canlı canlı acı çektire çektire pişirmektedirler. Ben bu canlının helal olduğunu düşünmüyorum. İyice araştırmadan fetva veriyorsunuz çok bütük vebal altında kalıyorsunuz. Giyotinle kesilen tavuk bile haram olurken canlı canlı kaynar suya atılan ıstakoza fetva verenin vay haline diyorum&#;. Allah ıslah etsin.

Cevap: Karides yemek caiz mi

Kayıtsız Üye
Canlı pişirme yöntemi ıstakoz için geçerli; konumuz karides. Nitekim sizde yorumunuzun başında karides olarak başlayıp, ıstakoz olarak bitirmişsiniz. Sizde lütfen yorumunuza dikkat edin.

Kayıtsız Üye
aksine o kendini zehirleyen hayvan istakozdur bundan mutevellit kaynar suda pisirilir canli canli

Kayıtsız Üye
Karides balık pazarındada öldürülmüş olarak satılan bir yiyecek dondurulmuşta bulabilirisiniz o bahsettiğiniz istakoz balık restoranlarındada akvaryumda tutarlar

Kayıtsız Üye
sorduğunuz soru farklı verdiğiniz cevap farklı bak kardeşim ben sana şöyle sıralyım

İnek,dana,(bunların farklı çeşitleri var tabi düve,camış,kömüş v.b. gibi), koyun,keçi,deve,geyik,tavşan,tavuk,horoz,kaz,ördek ,hindi,keklik,bıldırcın, güvercin,balık türleri

bu yazdıklarımı yiyebilirsin. gerisi muallakta

Kayıtsız Üye
Ya arkadaşlar 1 kişi çıkıpta gerçekten midye,karides, kalamar bunların gerçekten harammı olduğunu söyleyemiyor..Çocuklar bana soruyor cevaplayamıseafoodplus.info kez mezheplere göre yorum yapıseafoodplus.info seafoodplus.info da veya Resulullah ın hadislerin de böyle bir şey varmı.
Zaten mehdi a.s geldiğinde mezhep diye bir şey kalmayacak.

Kayıtsız Üye
o zaman aç bak kuranda hadislerde var mı diye. mezhepler seni ilgilendirmiyorsa sormana gerek yok.

Kayıtsız Üye
Ablacım dinimizde karides midye yemek aslında caiz değildir Allah buyuruyor ki zor durumda kalmadıkça yenebilir diyor ama zor durumda kalmamızın lazım

Kayıtsız Üye
kardeşim seafoodplus.info kültürümüzde pek bilinmediği için birileri kalkmış buna haram demiş.herşeyi dinsel olarak ele alamayız.köpek balığının adı köpek diye buna bile haram diyen çıkmış.yok kardeşim köpek balığıda, balinada seafoodplus.info kısasım şudur,hem karada hem denizde yaşayabilen yenmez o kadar.örneğin timsah,fok,penguen vs..

Kayıtsız Üye
"Deniz suyu temiz,içindekiler helaldir"

seafoodplus.infolerin bunlardan kastın denizin dibinde yaşayan pis canlıların dahil olmadığı yorumu yapılırken diğer mezhepler tabandaki canlılara da helal demişseafoodplus.infoem şudur ki Hanefi iseniz sakınmalısınıseafoodplus.info benim görüşümdür son sözü siz söseafoodplus.infoün buna benzer bir soru seafoodplus.infoımı alabilirsem (Her şeyi bir mezhepte denildiği gibi mi yapmalıyız yoksa başka mezheplerin bazı konulardaki görüşlerinden faydalanabilir miyiz? Kısaca budur sorum) daha net cevap verebilirim.

Kayıtsız Üye
Nahl , maide 96 okuyun. hele Enam okuduktan sonra hala haram diyorsanız, Allah c.c size hidayet etsin. 4 adet haram yiyecek var ve bunlar açık seçik söylenmiş. bu konuda muğlak bir durum söz konusu değil. bunların dışında haram belirlemek Allah&#;ın hükmüne ortak olmak anlamına gelir nokta.

Kayıtsız Üye
Ayette kan haramdır yazıyor bu hayvanlar adet olduğundan dolayı haram olduğu söylenir

Kayıtsız Üye
Kardesim dikkat et yazdiklarina
"Allah zor durumda kalmadikca yememeniz gerekiyor" diyosun, bu dedigin Allahin haram kildigi, les kan domuz eti için gecerli
Günaha girme, kesin emin olduklarini yazki baskalarinida yanlis bilgilendirip günaha sokma
Esselamualeykum

Can karides
Gerçekten böyle bir cevabın altında bu gibi yorumların olması gayet normal. Cevap veren bu baksa ne yazdığına. Geçiştirmeyin böyle soruları. Lahmacun, et , palamut varken , karides de nerden çıktı! Denizden çıktı sayın yetkili !!

"Denizde avlanmak ve onları yemek size helâl kılındı ki; hem size hem de yolcu olanlarınıza faydalı olsun." (Mâide, 5/96

Bir mezhep bir şeye açıkça haram diyor ise diğeri helal demez , diyemez. İmami Şafii helal dediyse, hanefiler ancak mekruh diyebilir.

Karidesin yüzü çirkin , hoş değil ne demek yahu Allah aşkına , ben de bazı balıkları çekici bulmuyorum ! Tövbe tövbe ..

Deniz hayvanlarına en fazla mekruh dersiniz sayın hanefiler işi abartmayin. Ehli takva iseniz uzak durun . Herkes fetva ile amel edecek , ehliyet kullanacak.

Kayıtsız Üye
Bazı hocaları dinliyorum da "FETVA" veriyoruz diyerek bu canlıların yenmesini "MEKRUH" olarak yorumluyorlar&#; Yani bunların haram olduğu kesin değildir. Yanlış mı düşünüyorum?

Kayıtsız Üye
yorumları okudum da, herkes mi beyin fukarası olur arkadaş. bir tanesi ukalalık yapmaya çalışır ama ıstakoz ile karidesin arasındaki farkı bile bilmez. diğeri, adet olur o yüzden yenmez der. biri Kuran&#;da onca ayet gösterilmesine rağmen mezhep yorumunu Allah&#;ın emrinden üstün tutar. bir diğeri de karidesin tipini beğenmedikleri için yenmez der.

bilip bilmeden her konuda sallayabilirsiniz ama söz konusu İslamiyet ise Allah&#;a şirk koştuğunuzun farkına varın ve haddinizi bilin.

üstteki yorumlardaki bir arkadaş ilgili AYETLERİ açıkça paylaşmış, ellerine sağlık. görüldüğü üzere de Allah haram dememiş, hatta denizden çıkan her besinin tüketilebileceğini de ısrarla belirtmiş.

kusura bakmayın, götünü yıkamayı bile şeyhe soran bir avuç arap sırf tipini beğenmiyor diye haram diyorsa ve buna inanıyorsanız yazık ise. bu kafayla devam edin.

"Ey iman edenler, Allah&#;ın sizin için helal kıldığı güzel şeyleri haramlaştırmayın, haddi aşmayın. Şüphesiz Allah haddi aşanları sevmez.(5-Maide)"

Kayıtsız Üye
Arkadaslar mezhepler din için kolay yol olarak kabul edilir mesela hanefi mezhebinde kan akinca abdes bozulur malikide tirnak büyüklügünde kan yoksa abdest bozulmaz niyeti mezhebe göre alinir bilmiyorum dogrumu yanlismi

karides helal mi, karides yemek caiz mi, karides haram mı

Bu kategoride yer alan Hz Aişe'ye Peygamber efendimizin söylediği sevgi sözcükleri nelerdir? başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Benzer Yazılar:

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir