5 feet apart kitap / Five Feet Apart Romance Simon & Schuster UK Rachael Lippincott - Arkadaş

5 Feet Apart Kitap

5 feet apart kitap

Five Feet Apart

Now a major motion picture starring Cole Sprouse and Haley Lu Richardson! Goodreads Choice Winner, Best Young Adult Fiction of A YALSA Quick Pick for Reluctant Young Adult Readers In this #1 New York Times bestselling novel that’s perfect for fans of John Green’s The Fault in Our Stars, two teens fall in love with just one minor complication—they can’t get within a few feet of each other without risking their lives. Can you love someone you can never touch? Stella Grant likes to be in control—even though her totally out of control lungs have sent her in and out of the hospital most of her life. At this point, what Stella needs to control most is keeping herself away from anyone or anything that might pass along an infection and jeopardize the possibility of a lung transplant. Six feet apart. No exceptions. The only thing Will Newman wants to be in control of is getting out of this hospital. He couldn’t care less about his treatments, or a fancy new clinical drug trial. Soon, he’ll turn eighteen and then he’ll be able to unplug all these machines and actually go see the world, not just its hospitals. Will’s exactly what Stella needs to stay away from. If he so much as breathes on Stella she could lose her spot on the transplant list. Either one of them could die. The only way to stay alive is to stay apart. But suddenly six feet doesn’t feel like safety. It feels like punishment. What if they could steal back just a little bit of the space their broken lungs have stolen from them? Would five feet apart really be so dangerous if it stops their hearts from breaking too?

Five Feet Apart, Rachael Lippincott tarafından kaleme alınmıştır. Five Feet Apart adlı eser İngilizce dilindedir.

Kitap KARTON KAPAKLI cilt bilgisi ile 21 gün önce eklenmiştir.

Five Feet Apart adlı eser, Kitap > Edebiyat, Kurgu > Diğer > Dünya Edebiyatı kategorisinde Yeni olarak satıştadır.

Kondisyon: Yeni

Ürün kondisyonları ürün açıklamalarında belirtildiği ve/veya ürün fotoğraflarında görüldüğü gibidir. Açıklamada yer alan veya fotoğrafta görülen üründen farklı nitelikte bir ürün gönderilmesi halinde siparişin iadesi/iptali seafoodplus.info güvencesi ile sağlanabilmektedir.

Kargo Ödeme Durumu

Ücretsiz Kargo

Ürün BookishStop tarafından, PTT, Yurtiçi, Aras veya Sendeo Kargoyla ücretsiz gönderilecektir.

BookishStop - Mağaza Hakkında

YABANCI DİLDE TÜM KİTAPLAR UYGUN FİYATA BOOKISHSTOP'TA

Aycan's Reviews > Five Feet Apart

bitti.
şu an fragmanı açıp aa- şurası ilk tanışma, şurası Will'in doğum günü, şurası face-time sahneleri, şurası ilk buluşma falan diye diye manyak gibi izliyorum

fragmanı görüp, bu kesin kitaptır dediğim kitap oluyor kendisi.. ve EVET HERKESİN MERAK ETTİĞİ ŞEY SONUNUN NASIL BİTTİĞİ
evet. bu durumda ne söylesem spoiler oluyor ama şunu bi açıklığa kavuşturmak lazım Aynı Yıldızın Altında'yla zerre alakası yok. Bi' film daha vardı Bella Thorne'un oynadığı onunla da alakası yoktur -izlemedim- eminim. Bu hikayeyi ithaf ettikleri Claire ve tüm CF hastaları falan hikaye de biraz gerçeklik payının da olması
güzeldi ya.
ilk defa bir kitabın filmini seveceğimi düşünüyorum. çünkü aynı şekilde işlediklerine, çektiklerine, sahneleri değiştirmediklerine inanıyorum.

kitap Türkçe'ye çevrildikten sonra ben eminim ki çoğu kişi sevmeyecek ve filmin fragmanının altına atılan Aynı Yıldızın Altında benzetmelerini onlar da yapacak.
ama üzgünüm. benzemiyor.

ana konu bir hastalığı işliyor diye ön yargıyla yaklaşılması canımı sıkıyor.
ben bu hikayeyi, Stella'yı ve Will'i cidden çok sevdim.
birbirlerini sevme aşamasının fazla hızlı olduğu gibi bir düşünce geçti aklımdan kitabı okurken sonra durup düşündüğümde, kendimi onların yerine koyduğumda falan
olabilecek, kaçınılmaz bir olay yani bu. Hızlısı, yavaşı yok. İkisi de hastaneye bağımlı. Stella 6 yaşından beri o hastanede, Will onlarca hastane değiştirmiş
ilk karşılaşmalarında Will, Stella'nın hastanesine bir haftadır gelmiş oluyor. 1 haftadır orada yani,
yanlış anlaşılmayla başlayıp, tam sevdiğim şekilde biten bir roman oldu.

ben böyle sonlara bayılıyorum ya. (sonunun nasıl olduğunu söylememek için ellerini yumruk yapıyor)

Will ve Stella..
ikisi de aynı hastalığı, CF'i paylaşıyor. ama Will'in B. cepacia adında bir bakteri kapmasından dolayı ikisinin asla yan yana gelmemesi gerek. Yani şöyle
Will, Stella için ölümcül.

her şeyi anlatmak isterdim ama içimde yaşicam biriniz okuyun gelin de five feet apart storming falan yapalım.

bu arada hikayeyle isim de cuk diye oturmuş. iyi oturtmuşlar. ehhe.
puan kırmaya gerek yok.
sevdim.

(view spoiler)[
I yank open the door and there she is. Live.
Stella.
She holds the pool cue out, the tip of it touching my chest, her full eyebrows rising in challenge. “Five feet apart. Deal?”
Exhaling, I shake my head, her speech from the video already making me want to close the space between us and kiss her. “That’s going to be hard for me, I’m not gonna lie.”
She looks at me, her eyes intent. “Just tell me, Will. Are you in?”
I don’t even hesitate. “So in.”

description

description

description

description

I give her a look, watching as the snow falls gently onto her hair and face. “Was this on your to-do list? Break out with Will?”
She laughs, the sound happy, real, despite everything. “No. But my to-do list has changed.”
She spreads her arms wide and falls back onto the hill, the snow giving way around her, puffing softly as she lands in it. I watch as she makes a snow angel, laughing as her arms and legs move back and forth, back and forth. No to-do list, no suffocating hospital, no obsessive regimen, no one else to worry about.
She’s just Stella.
I spread my arms and fall down next to her, the snow molding to my body as I land. I laugh, making a snow angel too, my whole body cold from the snow, but warm from the moment.
We stop and look up at the sky. The stars seem an arm’s length away. Bright enough and close enough for us to just reach out and grab them.

description
(hide spoiler)]

21 likes · Like ∙ flag

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir