kesirlerle işlemler 6 sınıf problemler / 6. Sınıf Matematik Kesirlerle Problemler konu anlatımı

Kesirlerle Işlemler 6 Sınıf Problemler

kesirlerle işlemler 6 sınıf problemler

seafoodplus.info KESİRLER İLE İLGİLİ ÇÖZÜMLÜ TEST SORULARI

6.Sınıf Matematik Testleri » Kesirler Çözümlü Test Soruları için yapılan yorumlar

Irmak akpolat 7/F sınıfı Aşırı beğendim video çözümü olsaydı keşke.

çalışkan çok güzel herkese tavsiye ederim

Snape Test güzel ama sorular biraz daha zor olsa daha güzel olurdu ne kadar zor soru başarıya giden yolda o kadar adım..

_the_lily_ Çok güzel bir site tavsiye ediyorum ama sorular biraz kolay olmuş.

Ela Çok güzel bir site testler için tşk.

İsb.çkm Gayet güzeldi, sınava çalışmak için iyi bir site bence. Yanlış yaptığımızda çözümleri göstermesi güzel. Bu sayede eksik konularımızı çalışabiliriz.

Nisa Test çok güzeldi yapana teşekkürler. Testte 2 yanlışım çıktı.

Mert Civan Merhaba test için tşkler :)

Kevser Cevap verdiğimiz gibi doğru veya yanlış olduğunu söylemesine dolayı çok güzel.

İsim Cidden çok güzel sınavlara çalışırken çok iyi oluyor kesinlikle tavsiye ederim.

Tülay Güngör Bu uygulamayı çok beğendim hem sorular var hemde cevapları herkese bu uygulamayı öneririm:-)

Ali Hoca Bütün öğrencilere buradan soru çözmelerini öneririm hiçbir soruda hata yok soruyu anlamayanlar için çözümüde var.

Bence Bu site çok güzel bir site diğer sitelerde çözümü verilmiyor bu yüzden ben bu siteyi tercih ediyorum ve öneriyorum.

Matematikçi Çocuk Güzel olmuş kesin sınavlardan yüksek not alıcam amin.

Kral Onur Kesirlerle ilgili test çok güzeldi.

Adana Muhteşem çok beğendim herkese burdan çözmelerini öneriyorum muhteşem bir site 10 numara 5 yıldız.

Damla Sorular çok güzell hepsini doğru bildim.

Dolunay Bence çok güzel ve hepsini doğru yaptım yapanın ellerine sağlık Tavsiye ederim.

Şampion Gerçekten çok güzel. Matematikten proje ödevim vardı çoğu soruları buradan baktım tebrik ediyorum .

Matematik Kızı Çok güzel matematik herkese tavsiye ederim.

Yusuf Köksal Çok güzel olmuş ellinize sağlık.

Naz Gerçekten de çok güzel yapanın ellerine sağlık

Tuana Çok güzelmiş çok beğendim sınavda yardımcı olur.

Bayburt Çok güzel sorular çok beğendim.

İsimsiz Biri Çok güzel bir site sınavdan 98 aldım.

Medo Çok güzel sınava buradan çalışıyorum herkese öneririm.

6G İnşallah herkes tüm derslerden alır amin:):)

Çok güzel bir site ben herzaman giriyorum sınavdan aldım.

Missulena Ö.. Çoook güzel elinize sağlık.

Çalışkan Arkadaşlar bu testi çözdüm sınavdan aldım.

Ayşegül Çok güzeldi hepsini kağıda çözdüm ama istediğim notu alamadım

BALIM çok güzel bayıldım

Efe Hasan Projem için en iyi kaynak buydu . 7 soru buradan aldım nahide hocam özür dilerim

Merve Benim de projeme katkısı oldu çok iyi bravo

çalışkanlar çok güzel Allah sizden bin defa razı olsun

Nisa Nur Bence bu site çok güzel, bu site sayesinde projemi bitirebilirim

selom çok güzel ama biraz daha iyi olabilirdi

bu site bir harika dostum proje ödevimi yapıyorum 75 tane soru yazıcazdilara.

PhoenixTR Proje ödevinde unuttuğum konuları hatırlamamı sağladı yapanın eline sağlık

matematik baba gerçekten çok güzel salı günü sınavım var onun için bu siteden çalışıyorum gerçekten çok güzel

Smart girl Proje odevime yardım etti

esma çok güzel bir site tavsiye ederim

matematikçi çok iyi elinize sağlık

sonucum test çok güzeldi. sorular biraz zordu. ama iyiydii

mahmut 6/a test güzeldi hazırlayanın eline salık

adam Çok Güzel Bir Site Ama Sadece Sosyal Bilgiler Dersi Yok Tek Sıkıntısı O

yıldız 6-C çok güzel bir site inşallah yarın sınavdan alırım

hazal harika cok begendim bu testi

jhonsen aaa çok güzelmiş bu site ya öyle duydum projede yardımcı

biri sizin sayenizde ödevim tam

RERE ARKADAŞLARIMA TAVSİYE EDERİM DENEME SINAVINA HAZIRLAYAN SORULAR VAR

6E güzelmiş site sorular falan da güzel

anonomi projemde çok yardımcı oldu yapanların eline sağlık

6/C Çok güzel bir site ama fazla soru olabilirdi ve sorular bir tık zor olabilirdi diye düşünüyorum.

CAN Tüm sınavlarım burdan çalıştım

:):):):) helal olsun perşembe sınav inşallah alırım

ÖĞRENCİ Benim matematiğim biraz düşük bu yüzden ben hep buradan mat. testi çözerim sadece mat. değil tüm dersler bu site harika çözen çözmeyene tavsiye etsin

Huysuz Çok beğendim desem yalan olur. Ama kötü bir site değil. Orta yani ama benim görüşüm bu .

Anonim çok iyi bir site yapana çok teşekkür ederim

melisa elif iyi bir site tavsiye ederim öğrencilerim için sınavları buradan hazırlıyorum

azra çok güzel bir site proje ödevim için çok yararlı oldu

6/C GÜZEL SİTE HERKESE TAVSİYE EDERİM

şilan aslan çok iyi bir site devamını dilerim

ali site çok güzel yapanın eline sağlık

DAMLA Çok güzel bir site. İnşallah yazılıdan alırım.

Kelebek gerçekten bu siteye bayıldım herkese tavsiye ediyorum çalışma kitabı almama gerek kalmadı buradan çalışıyorum.

Ezgi 6/A Muhteşem yarın sınavım var inşallah alırım.

sanal okulumuz çok güzel bir site herkese tavsiye ederim. Bu test sayesinde sınavdan 98 aldım testi yapanın elleri dert görmesin

Halil bu siteyi çok sevdim yarin sınavım var inşallah iyi not alırım herkese bu siteyi tavsiye ediyorum.

matematikçi kız çok iyi bir site yazılılarımdan hep bu site sayesinde alıyorum.

matematikçi çok güzel bir site yarın matematik yazılım var inşallah alırım

matematik delisi çok güzel bir site özellikle de yanlış yaptığımız zaman açıklama yapıyor yani kısacası tavsiye ederim

işimiz matematik bence çok güzel bir site bütün soru ve cevaplara bakabilip ve nasıl işlem yapıldığını çözümlerde öğreniyorum.

SU GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL BİR SİTE BU SİTENİN SAYESİNDE HEP ALIYORUM

adımı boş ver çözümlü sorular bile var çok güzel bir site teşekkür ederim

öğrenci Yarın sınavım var gerçekten çok heyecanlıyım buradan çözüyorum İnşallah yüksek not alırım

akıllı sınıf öğrencisi ya gerçekten çok iyi bir site herkese tavsiye ederim bu arada sağ olun mat sınavından aldım

Matematikçi Arda Bu site gerçekten süper herkese tavsiye ederim aldım hep bundan da alırım inşallah.

matematik manyağı çok güze bir site burası çok faydalı bu site sayesinde aldım.

Taha Demir bu siteye bayılıyorum her sınavdan çekiyorum teşekkürler.

akıllı kız matematik sınavlarından hep aldım inşallah bundan da alırım.

Anonim çok güzel site herkese tavsiye ederim

matematikçi kız çok güzel bir site çözümleri göstermesi çok iyi yanlışımızı anlayabiliyoruz.

çılgın bende hep buradan yapıyorum herkese tavsiye ederim.

Anonim hep bu siteden çözüyorum. çok güzel. 2.döneme hazırlanıyorum. herkese tavsiye ederim.

naz ölçal sanal okulumuz sitesi sizin sayenizde kardeşime konuları hatırlatma yardımı yapıyorum sağ olun

Ahmet öğretmen öğrencilerime ve bütün öğrencilere buradan çalışmasını tavsiye ederim.

Matematik Delisi Bayıldım tane soru ödevim vardı direk buradan çözmeye başladım çok yararlı oldu

matematik sever bu siteye bayılıyorum sınavlarıma hep buradan çalışıyorum

çalışkan kız benim matematik projem vardı. Bu site sayesinde projemi yapıyorum.

PELİN Teşekkür ederim. Sınava buradan çalışıyorum. Sınavdan her zaman alıyorum.

Anonim çok hoşuma gitti herkese tavsiye ederim inşallah sınavda da işime yarar.

buse hep bu siteden çözüyorum. çok güzel. 2.döneme hazırlanıyorum. herkese tavsiye ederim.

elif bu siteyi çok beğendim artık hep buna gireceğim umarım sınavdan alırım

Anonim Çok güzel bir çalışma sitesi. Herkesin kullanmasını tavsiye ederim.

6 b bence aşırı güzel bir site çok tavsiye ederim. Yarın ki sınava iyi hazırlandım

Azra Sitenizi çok beğendim yarın sınavım var inşallah alırım ;) Bu siteyi hazırlayanlar için TEŞEKKÜRLERİMİ sunuyorum

bengisu ben çok beğendim sınavdan 87 aldım ama çok yararı oldu çok güzel sorular

gs kızı bence harika sorular var herkese tavsiye ederim çok teşekkürler

sıla saraç çok teşekkür ediyorum yazılıya hazırlık oldu ve tekrar oldu sorularınız da çok güzeldi bir yanlışım çıktı o da yanlış anlaşılma.

Özge Çok güzel bir site. Özellikle soruların çözümünü vermeleri çok güzel. Yarın matematik sınavım var. umarım yardımı olur.

reyhan bu site muhteşem her zaman sınavlarda yardımcı oluyor kim yaptıysa eline sağlık çok kaliteli :D

öner özge Bu siteyi çok seviyorum. bütün derslerimi bu siteden çözüyorum. Soruları çok güzel. SANAL OKULUMUZ sitesini herkese tavsiye ederim mutlaka denemelisiniz :)

ömer site güzel sınavlarıma yardımcı oluyor teşekkürler

sınav :) gerçekten çok güzel hazırlamışsınız gerçekten bana çok yararı oldu ve sınavdan 93 aldım ve bence yine çok güzel bir puan

Fenerbahçe Delisi çok teşekkürler çok güzel bir site soruların çözümleri de var her şeyiyle mükemmel bir site :D

emirhan aslan ödevime çok yardımcı oldu bunun için bu siteyi yapanın ELİNE SAĞLIK

Anonim Çok güzel bir site. Hazırlayanın ellerine sağlık. Çok kaliteli :)

hasret Çok güzel bir seafoodplus.infoırlayanın ellerine sağlık.Çok kaliteli :)

Sıla Nur Gerçekten çok güzel bir site projem için bana çok yardımcı oldu kimin emeği varsa çok teşekkür ediyorum

Anonim gerçekten çok güzel bir site sayenizde sınavdan iyi alacağım inşallah

Anonim bunun kadar güzel bir site olamaz.Sınav olacağım çok yardımcı oldu.Çok tşkler.

mine bu site kadar güzel bir çalışma sitesi bulamadım . SANAL OKULUMUZA VE EKİBİNE TŞK

yiğit gerçekten de çok güzel herkese tercih ederim

gençlik sanal okul sana teşekkür ediyorum gerçekten çok güzel bir site günümü kurtardın

serkan şahin gerçekten çok güzel bir site 1 yanlışım tek var

mert teşekkür ederim! Hayatımda gördüğüm en güzel site olmuş. Bu siteyi favorilerime ekleyeceğim çok hoşuma seafoodplus.infoŞEKKÜRLER!

Hami Gerçekten çok güzel bir site 2 tane yanlışım var ama olsun nasıl yapıldığını öğrenmiş oldum :))

sınav çok güzel ama soruların zorluk seviyesini artırırsanız daha da iyi olur

Fatih Öğretmen Çok güzel bir site. Öğrencilerime bundan tavsiye ettim herkes bu siteyi kullansın iyi dersler.

Ece Çok güzeldi hazırlayanın emeğine sağlık önceki sınavıma da buradan çalışmıştım zaten

BÜŞRANUR Bence güzel bir site sınıf arkadaşlarımın hepsi buradan soru çözüyor

şevval harika bu programa bayıldım süper sorular var inşallah yarın sınavdan yüz alırım.

elif bu site şu ana kadar gördüğüm en güzel site teşekkürler öğretmenimin tavsiyesi üzerine açtığım bu site sayesinde ilk yazılım 99 ikinci 95 teşekkürler admin

miray sınava yardımcı bir site teşekkürler artık sınav için kaygılanmama gerek yok

Nisa Savaş Ben bu siteyi çok beğseafoodplus.infoın matematik sınavım var inşallah alırım

Anonim müthiş bir site anlamadım soruları çözümünü göster butonuna basıyorum anlıyorum herkese tavsiye ederim :D

Beren Sağkul çok güzel bir site matematikte konu tekrarı olduğunda buradan test çözüyorum ellerinize sağlık

yakup vallahi çok güzel olmuş elinize sağlık sınavdan iyi alacam sizin sayenizde

başar muhteşem sorular yapmışsınız ellerinize sağlık çok işime yaradı tşk :D

ESMANUR HARİKA BİR SİTE SINAVIMDAN ÖNCE BU SİTEYİ AÇTIM VE TESTİ ÇÖZDÜM SINAVDAN ALDIM BİR DAHA Kİ SINAV İÇİN HALA ÇÖZÜYORUM.

havin çakırca anlamadığım sorularda çözümü göster butonu harika olmuş diğer sitelerden daha farklı ve daha açıklayıcı

admin bu siteyi buldum ya artık içim rahat çok güzel ve yararlı bir site inşallah yüz alırım

defne -su çok güzel bir site bu siteyi çok seviyorum ve tüm arkadaşlarıma tavsiye ediyorum

Bekirhan Çok Güzel Bir site Derslerime Faydası olacağını düşünüyorum bu site emeği geçen herkese tşk ederim

ceren çok beğendim muhteşem derslerime notlarıma büyük katkı sağlıyor

feride çok güzel bir çok yardımcı oluyor emeği geçen herkese tşk ederim

şevval benim adım yarın sınavım var alıcam çünkü buradan çözdüm çok sağ ol önceki sınavlarımı buradan yaparak aldım çok sağ ol admin

selin bunu hazırlayanlara çok teşekkür ederim derslerime yardımcı oldu öğretmenimin sorduğu soruyu bildim :)

melisa köryol Çok Teşekkür ederim arkadaşlar çok güzel bir şey herkese tavsiye ederim İNŞALLAH notum 5 gelir

projeee çok teşekkür ederim arkadaşlar Sanal Okulumuz sitesine ve ekibine çok teşekkür ederim :D Proje ödevime yardımcı oldu emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.:):):)

melisa sınav öncesi hazırlığım oldum aldım tşk

betül Proje ödevime yardımcı oldu emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.:):):)

elif nur tetik Çok yardımcı oldu öğretmenimin verdiği sorunun hepsini buradan yaptım çok mutluyum inşallah yüksek not alırım Sanal Okulumuz sitesine ve ekibine çok teşekkür ederim :D

pascal Çok beğendim biraz unutmuşum bundan dolayı çözdüm ve çok beğendim

6. Sınıf Matematik Kesirlerle Problemler konu anlatımı

Haberin Devamı

Öncelikle Ali'nin harcadığı kısmı toplayacağız.

1/4 + 1/2 =

1/4 + 2/4 = 3/4

1 - 3/4 =

4/4 - 3/4 = 1/4

Gördüğümüz gibi öncelikle Ali'nin harcadığı parasını topladık ve bunun 3/4 olduğunu anladık. Bunu yaparken paydaları 4'e eşitledik ve daha sonra topladık. Ardından parasının tamamı 1 olarak sayarsak, o zaman birden 3/4 ü çıkardığımız zaman geriye 1/4 kalır. Yani Ali'nin geriye parasının 1/dördü kalmıştır.

Not: Kesirli problem işlemlerinde toplamaya da çıkarma yaparken mutlaka paydaları birbirine eşit dememiz gerekiyor. Aynı zamanda bilinmeyen bir paradan o paranın kesirli kısmı çıkarılacak ise, o parayı bütün şeklinde, yani 1 olarak alabiliriz.

Örnek: Üç Arkadaş bir kişinin belli kısımlarını yapmıştır. Bir arkadaş 3/4’ünü, iki arkadaş 1/2’sini ve üç arkadaş ise 2/5’ini tamamlamıştır. En çok işi hangi arkadaş yapmıştır?

Bunu çözebilmek için öncelikle kesirlerin paydalarını eşitlememiz gerekir. Daha sonra payı büyük olan kesir büyük olacağı için en çok işi yapan arkadaşın da o olduğunu anlayacağız. Yukarıdaki ödemesi kesirler ortak katları olarak 20 sayısında eşitleniyor. Yani paydaları sırası ile 5, 10, 4 sayıları ile çarpılacağız ve paydaları eşitleyeceğiz.

Sonuç olarak 15/20, 10/20, 8/20 sonuçlarını buluyoruz. Onlara baktığımız zaman en büyük sayının 15/20 olduğunu görüyoruz. Yani en çok işi yapan kişi birinci arkadaştır.

Haberin Devamı

Örnek: Elde bulunan litre sütün 3/5’i kullanıyor. O zaman geriye bu sütün geriye ne kadarı kalmıştır?

Öncelikle geriye ne kadar süt kaldığını öğrenelim. Bunun için sütün tamamına 1 sayısını verirsek, o zaman 3/5’ten çıkaracağız.

1 - 3/5 =

1/1 - 3/5 =

5/5 - 3/5 = 2/5

Gördüğümüz gibi sütün geriye kalanı kesir olarak 2/5 şeklinde yazılmaktadır. Şimdi süt litre olduğuna göre 2/5 ile sayısını çarptığımız zaman geriye ne kadar kaldığını öğrenebiliriz.

x 2/5 =

/5 = 40 litre geriye kalan süt miktarı

Not: Herhangi bir sayının kesirli bölümünü bulabilmek için o sayıyı kesirli sayı ile çarparız. Yukarıda da bunu yaptık ve litre süt ile beraber 2/5 sayısını çarptık. Böylece sonuç olarak geriye 40 litre süt kaldığını öğrenmiş olduk.

Haberin Devamı

Bu şekilde siz de farklı örnekler yapabilir ve kesir problemleri daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Ama öncelikle mutlaka yukarıdaki örneklere bakarak kesirli problemler nasıl yapıldığını inceleyin. Eğer gerekirse defterinize de yazın ve sonuçları inceleyin. Özellikle birbirinden değişik örnekler yaparak pratik yapabilir ve konuyu daha iyi anlayabilirsiniz.

KESİRLERLE İŞLEMLER

Matematik - Tam Sayılar ve Kesirler

dk

sn izlediniz

6.Sınıf Kesir Problemleri I

Kesirler denildiğinde zihninde pek çok bilginin canlandığının farkındayız. Sana harika bir haberimiz var. Bu sene kesirleri daha da yakından tanıyacağız. Bunun için ilk olarak “Kesirlerde Sıralama” işlemi ve payda genişletme yapacağız. Payda genişletme tekniğini öğrendiğine göre; paydası eşit “Kesirlerde Toplama ve Çıkarma” işlemi yapmak artık senin için de kolay olabilir. Gel, dört işleme hız kesmeden devam edelim! Önce “Bir Doğal Sayı ile Kesrin Çarpma İşlemi”ni yapalım. Sonra “Kesirlerde Çarpma” ve “Kesirlerde Bölme” eğitimleriyle yeteneklerimizi de genişletelim. Unutma kesirlerde bölme işlemi varsa; 2. kesir ters çevrilip çarpılır. Sahi, artık bunu da bildiğine göre “Kesirle İşlemlerde Tahmin” yapabilir misin? Bugünün en önemli konusu, kesirleri günlük hayatla birleştirerek problem çözme yeteneklerini artırmak. “Kesir Problemleri” eğitimleri hemen sayfanın alt kısmında. Acele et, iki eğitimde de seni harika bilgiler bekliyor.

Tonguç Akademi Whatsapp İletişim Hattı

6.Sınıf Kesir Problemleri Testi, 6. sınıf matematik kazanımlarına uygun olarak hazırlanmış olup şu konuları içermektedir:

Aşağıdaki “TESTİ ÇÖZMEYE BAŞLA” butonuna tıklayarak bilgisayarınızdan, tabletinizden veya mobil telefonunuzdan online olarak Kesir Problemleri Testini çözebilirsiniz.

6. Sınıf Kesir Problemleri Testi Çöz

0

Bilgi

• Test sonrasında &#;SORULARI İNCELE&#; butonuyla doğru ve yanlış cevaplarınızı kontrol edebilirsiniz.
  • Eğer konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip değilseniz, yukarıdaki tabloda yer alan konu anlatımı bağlantısından konuyu tekrar etmenizi tavsiye ederiz.
  • Aşağıdaki butona tıklayarak teste başlayabilirsiniz. Başarılar dileriz.

Daha önce bu sınavı bitidiniz ve tekrar alamazsınız.

Sınav yükleniyor

Sınava başlamak için önce kayıt olmalısınız.

Bu sınavı başlatmak için, aşağıdaki sınav bitirmek zorundasınız:

0 - 10 soru doğru olarak cevaplandı

Zamanınız:

Zaman doldu

0 - 0 Puan aldınız, (0)

Kategoriler

[mathjax]

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir