amcamın oğlu benim neyim olur / Yeğen Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Yeğen Ve Kuzen Farkı Nedir? - En Son Haberler - Milliyet

Amcamın Oğlu Benim Neyim Olur

amcamın oğlu benim neyim olur

Akraba

Akraba Nedir? Evlilik veya kan yoluyla birbirine bağlı olan kimseler, hısım. Akraba evlilik ve kan yoluyla olan hısımlık demektir. Kan yoluyla meydana gelen akrabalıkta; baba, anne, kardeşler en önce gelenlerdir. Kardeşler kız ve erkek olabilir. Bunların büyüğüne, oğlan ve kız olmasına göre " ağabey " , " abla " denir. Akrabalık ise akraba olma durumu, soyca yakınlık, hısımlık, karâbet şeklinde tanımlanır.

Akraba aralarında kan bağı bulunan kimseler olarak ta ifade edilir. Babanın ve annenin annelerine " nine " veya " anneanne, babaanne ", babalarına ise " dede " denir. Annenin kız kardeşine " teyze ", erkek kardeşine " dayı ", babanın erkek kardeşine " amca ", kız kardeşine ise " hala " ismi verilir. Bunların çocukları ise, dayıoğlu, teyzeoğlu, halaoğlu, amcaoğlu diye anılır.

Akraba aynı zamanda soyca ya da evlilik sonucu birbirlerine bağlı olan kimseler anlamındadır. Akraba kelimesinin eş anlamlısına örnek olarak hısımlar kullanılabilir.

Evlenmeden meydana gelen akrabalık ise, biraz daha karışıktır. Bu akrabalığın esasını karı - koca teşkil eder. Bunlar iki ayrı aileden gelmişlerdir. Kızın annesi, babası erkeğe " damat ", erkeğin annesi ve babası da kadına " gelin " derler.

Kocanın erkek kardeşi neyin olur? Kocanın erkek kardeşi kayın olur. Mecazi anlamda akraba ise oluşmaları bakımından kaynakları özdeş olan şeyler olarak tanımlanır.

Kocanın kız kardeşi gelin için " görümce ", erkek kardeşi de " kayın " olur. Kızın, kız kardeşi erkek için " baldız, " erkek kardeşi de " kayınbirader " olur.

Kadın kocasının, koca da karısının anne ve babasına kayınpeder, kayınvalide derler. Buradaki kayın, kaim yani " yerine geçen " manasına kullanılmaktadır.

İki kız kardeşle evlenen erkekler birbirlerine " bacanak " derler. Kardeşlerin hanımları ise birbirlerinin " eltisi ", eşlerin anne ve babaları birbirlerinin " dünürü " olur. Çocuklar; dayı, amca ve erkek kardeşlerin eşlerine " yenge " der.

1. dayının oğlu - kızı senin kuzenin olur. sen de onların kuzeni olursun (:
2. kuzeninin oğlu kızı senin yeğenin olur. sen de onların duruma göre amca-dayı- teyze-halasından biri olursun.

en azından bizim ailede bööle (:

• iloushka  (15.05.09 16:37:22) 

1- kuzensiniz. kuzen kelimesi türkçe değil diye bazıları yeğen der buna.
2- onlar sizin yeğeniniz. siz onların hala teyze amca dayısısınız. ama bir arkadaşım vardı, kuzen çocuklarına kuzenim diyordu, kuzen çocukları da ona kuzenim diyordu.

• hia  (15.05.09 16:45:35 ~ 16:47:05) 

şimdi kime tik koycağımı şaşırdım. ilk sorunun cevabı kuzen. onda herkes hemfikir. 2. de bi sıkıntı var.

• emrag  (15.05.09 17:06:54) 

bildiğim kadarıyla ikincinin özel bir adı yok, kuzen=kardeş gibi bir samimiyetten ötürü onlara da yeğen muamelesi yapılıyor.
siz onları tanımlarken yandan yeğenim diyebilirsiniz, onlar da sizi tanımlarken yandan dayım, yandan teyzem gibi ifadeler kullanabilir. serbest.

• midesiz  (15.05.09 17:15:51 ~ 17:18:55) 

ikinci de kuzen olur. amca/teyze/hala/dayı olmak 1. dereceden akrabalık gerektirmez mi?

• islakkedicorbasi  (15.05.09 17:35:38) 

kuzeninle olan akrabalığına bağlı.mesela halamın kızı kuzenim oluo.onun çocuğu bana teyze dio.baya bi yaş farkı var. ama dayımın oğlunun kızı yani kuzenimin çocuğu bana abla dio.yaş farkı çok az..

umarım olmuştur. biraz karışık yzdım sanki (:

• iloushka  (15.05.09 17:40:40) 

2. soru için yaş farkı da önemli olsa gerek. yani fark az ise abi/abla, fazla ise yeğen/dayı, emmi, hala, teyze vs. olabilir.

• hicazkar  (15.05.09 17:40:41) 

1- zaten net cevap verilmi$.

2- kuzenleriniz bir yerde karde$iniz gibidir. Dolayısıyla birbirinizin çocuklarına amca dayı hala teyze olursunuz. Gayet normal ve bize has bir durumdur. Bu da, türk toplumunun akrabalık ili$kilerinin bir sonucudur.

you understand me kuzen?

• robinbook  (16.05.09 02:17:56) 

Kuzen ile Yeğen arasındaki fark nedir?

• Yarbay
    5676 Mesaj
  • Yüzbaşı
    730 Mesaj
  • Yeğen diye yaşı küçük olanlara denilir ama yaşıtın olanlara kuzenim dersin.
  • Binbaşı
    1886 Mesaj
    Aynen hocam ya bende bilmiyorum. Amca - dayı - teyze - hala gerisi yok bende bide anne - baba - kardeş'i biliyorum
  • Er
    5 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Skaninei

Kuzen; Teyze, dayı, hala, amca çocuklarıdır. Yeğen; erkek veya kız kardeşinin çocuklarıdır.
    Cok yanlış biliyor olabilirim ama
    örneğin : dayımın cocukları benim kuzenlerim
    bende dayımın yeğeniyim
  • Binbaşı
    1109 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Skaninei

Kuzen; Teyze, dayı, hala, amca çocuklarıdır. Yeğen; erkek veya kız kardeşinin çocuklarıdır.
    yegen: kardeşinin cocugu
    kuzen: halanın dayıbıb amcanın teyzenın
  • Yarbay
    8008 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: mrt__gl

yegen: kardeşinin cocugu
    kuzen: halanın dayıbıb amcanın teyzenın

Alıntıları Göster
    kardeşinin çocuklarına torunum diyenler oluyor onlar ne ayak anlamadım ?

torun kime denir ?

kardeşimin çocuğunun cocuğu olsa ne diyeceğim ?

amcamın oğlunun oğluna yani torununa ne diyeceğim ? yaşıtım.
  • Yüzbaşı
    456 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ::Ashes::

kardeşinin çocuklarına torunum diyenler oluyor onlar ne ayak anlamadım ?

torun kime denir ?

kardeşimin çocuğunun cocuğu olsa ne diyeceğim ?

amcamın oğlunun oğluna yani torununa ne diyeceğim ? yaşıtım.

Alıntıları Göster
    Kardeşinin çocuğu yeğen; teyze, dayı, hala, amca çocukları da kuzen olur.
  • Teğmen
    169 Mesaj
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    quote:

Orijinalden alıntı: :fünf:

Türkçede her bi akrabaya ayrı isim vermişler; amca, dayı, hala, teyze, kuzen, yeğen, görümce, baldız, elti ama ingilizcede amca+dayı=uncle:)
    Abinin ablanın çocukları yeğenin-Amca-dayı-hala-teyze'nin çocukları kuzenin oluyor işte
  • quote:

Türkçede her bi akrabaya ayrı isim vermişler; amca, dayı, hala, teyze, kuzen, yeğen, görümce, baldız, elti ama ingilizcede amca+dayı=uncle:)

Dimi, mesela bizde anneanne+babaanne, onlarda direk grandmother, fathermother mothermother diye uzatmamışlar ne güzel.
  • Teğmen
    144 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: [ Proud ]

Abinin ablanın çocukları yeğenin-Amca-dayı-hala-teyze'nin çocukları kuzenin oluyor işte

Alıntıları Göster
    yolda yaşli biri gördüğündede teyze dersin ama teyze ana gardaşıdır nolcak simdi bütün yaşlılıar anamın gardaşımıbende o olayı çözemedim
  • Teğmen
    149 Mesaj
  • Yarbay
    8008 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ersinkaya1903

amcamin kizi var 8 yas falan kucuk adi x

simdi ben x in kuzeniyim desem veya x benim kuzenim desem hangisi hatalı olur ?

not ben ondan 8 yas kadar buyugum.

burası benimde hem kafamı kurcalamıştır.

bizim sokakta çocuk dayı diyo ama 1 yaş büyük dayısından.

benimde önceki mesajımda yazdığım gibi babamdan 1 yaş küçük olan amcamın oğlunun oğlu benden 2 yaş büyük.

aslında 1 kuşak üstteyim ama yaş olarakta 2 yaş küçüğüm.
  • Yüzbaşı
    467 Mesaj
  • Yüzbaşı
    371 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: slhttnshn61

Benimde halamin bi kızı bi oglu var ama buyukler 27-28 yasindalar. Simdi onlar benim kuzenim mi oluyo ben onlardan küçügüm. Ayriyetten halam benim süt annem. Kuzelerimin çocuklarida yigen mi oluyo ne oluyo. Baya bi karıştı kafam.

Edit ; Konu hort. Bir senelik konu uplanmış
    yegen deyin gecin kafa yormaya gerek yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rodin

quote:

Dimi, mesela bizde anneanne+babaanne, onlarda direk grandmother, fathermother mothermother diye uzatmamışlar ne güzel.

Güzellikten öte dilin o konuda yetersiz olduğunu gösterir.
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  • Binbaşı
    1266 Mesaj
  • Yarbay
    3257 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: çhela

+ yeğen kuzenlerinin çocuklarına da denir...
  • yeni mesaja gitYeni mesaj

Benzer içerikler

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir