kpss lise önlisans puan hesaplama / KPSS PUAN HESAPLAMA 2023

Kpss Lise Önlisans Puan Hesaplama

kpss lise önlisans puan hesaplama

KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır?

Kamu Personeli Seçme Sınavı ya da kısaca KPSS kamu kuruluşlarında çalışacak kişilerin belirlenmesi için yapılan, üç farklı oturumda düzenlenen bir sınavdır. KPSS A kadrosu, B kadrosu ve Öğretmenlik olmak üzere ayrılmaktadır. Öğretmen adaylarının atanmak için girdiği sınav ve A kadroları için düzenlenen sınav her yıl yapılırken ön lisans ve lisans mezunlarının B kadroları için girdiği sınavlar iki yılda bir yapılmaktadır.

KPSS için gerekli şartları yerine getiren herkes sınava girebilmektedir. Bu şartlar ise lise son sınıf öğrencisi olmak, lise mezunu olmak, ön lisans ya da lisans programında öğrenim görmek ya da mezun olmak şeklinde belirlenmiştir. KPSS B kadroları için yaş sınırı kaldırılmıştır ve mezuniyet ya da öğrenim şartlarını sağlayan herkes sınava girebilmektedir. KPSS A kadroları için sınava girenler de ise yaş sınırı 35 olarak belirlenmiştir. 35 yaş sınırı A kadroları için kurumlara başvurulan tarihe göre hesaplanır. Öğretmen kadroları için her yıl yapılan KPSS sınavında ise yaş sınırı 40 olarak belirlenmiştir. 

KPSS Puan Türleri ve Hesaplanması

KPSS Puan Türleri ve Hesaplaması

Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucunda hesaplanan tam 55 farklı puan türü vardır. Bu çeşitliliğin temel nedeni A ve B grubu olmak üzere iki alanda memur alımının yapılması ve kadrolara göre farklı alanların ön plana çıkmasıdır. Örnek vermek gerekirse lisans B grubu kadroları P3, Öğretmenlik  Ön lisans kadroları, P93, Ortaöğretim kadroları P94 puan türü üzerinden tercih yapmaktadır. KPSS sınavına giren kişilerin puan hesaplamasının yapılması için girdikleri sınavlardan en az bir tanesinde 1 adet soru işaretlemek zorundadır. 

KPSS puan hesaplaması yapılırken öncelikle ham puan bulunur. Ham puan sınavda verilen doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörde bölünmesi ve doğru cevap sayısından çıkarılması ile elde edilen net sayısıdır. Formülü ise Ham Puan= Doğru Cevap Sayısı - (Yanlış Cevap Sayısı/4) şeklindedir. 

KPSS sınavında standart puan hesaplaması ise alan kat sayılarına, Türkiye geneli ortalamasına, standart sapma oranına göre değişiklik göstermektedir. Eğer adaylar birden fazla alanda tercih yapıyorsa her alanın standart sapması ayrı olarak hesaplanır. 

Örnek Hesaplama 

• Ham puanı verilen formül ile yani Ham Puan= Doğru Cevap Sayısı - (Yanlış Cevap Sayısı/4)  formülü ile bulduktan sonra standart puan hesaplaması yapılır. 
  • Standart Puan Hesaplaması= [((Ham Puan - Ortalama)/ Standart Sapma) x 50)] + 50 formülü ile hesaplanır. 
  • Ortalama: Sınavın Türkiye ortalamasıdır ve bu bilgi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınavdam sonra açıklanır. Eğer kişinin puanı farklı alanlardan hesaplanacaksa her alanın standart sapması ayrı açıklanır. 

Ağırlık Standart Puan Hesaplaması: 

Bu hesaplamada KPSS puan türleri büyük önem taşımaktadır. Eğitim Bilimleri alanında sınava giren birisinin ağırlıklı standart puan ya da kısa adıyla ASP hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır;

• ASPEğitim Bilimleri= (SP Genel Yetenek x 0,3) + (SP Genel Kültür x 0,3) + (SP Eğitim Bilimleri x 0,4)

Tüm bu hesaplamalar sonucunda elde edilen veriler ile adayın KPSS puanı hesaplanabilir. 

• KPSS Puanı= 
  • 70 + (30 x[2 x (Ağırlıklı Standart Puan - Ağırlıklı Standart Sapma Ortalaması] - Standart Sapma) 
  • ————————————————————————————————————————
  • (2 x(En Yüksek Ağırlıklı Standart Puan - Ağırlıklı Standart Sapma Ortalaması) - Standart Sapma

Paylaş ve Yorum Yap

KPSS Önlisans Puan Hesaplama

ÖSYM Uyumlu KPSS Önlisans Puan Hesaplama aracı ile yapıcağınız netlere göre alabileceğiniz puanı öğrenebilirisiniz.

batuhan çınar13.04.2023

Cevap Ver

60 puan almam için kaç yapmam lazım net 2023 tarihi güncel mi bu ?

Serkan15.01.2022

Cevap Ver

En az 75 almam için kaç net yapmam gerekiyor?

Serkan25.01.2022⇒  Serkan

Cevap Ver

0 aldığını düşündü

Huseyinygc19.05.2022⇒  Serkan

Cevap Ver

En az 55 56

akın23.07.2022⇒  Serkan

Cevap Ver

60

Zen-G21.08.2022⇒  Serkan

Cevap Ver

68 69 net

Mesut Yılmaz07.10.2022⇒  Serkan

Cevap Ver

35 net yapman lazım herkisinde yaparsan genel kültür 35 genel yetenek 35

Memati08.12.2021

Cevap Ver

54 netle polislige girilebilir mi?

Ayşe18.12.2021⇒  Memati

Cevap Ver

Ham 250 üstü puanla girersin

82puan çocuk gelişimi normal memeurlukta olsa atanma şansım nedir

onur arslan30.12.2020⇒  İrem

Cevap Ver

mümkün değil minimum 91 olması lazım

Mehmet26.11.2020

Cevap Ver

41 kere 70 üstü gelirmi ?

MUSTAFA25.11.2020

Cevap Ver

35 gy 42 gk var 21 yanlis var kac puan gelir 98 soru işaretlemiştim

Büşra09.09.2021⇒  MUSTAFA

Cevap Ver

80-82 civarı gelir bence

Gy:23 Gk:37 Kaç puan gelir acaba? Anestezi mezunuyum

Arkadaşlar 52 netim var acaba 70 üstü alabilirmiyim

Kpps önlisans25.11.2020⇒  Bahar

Cevap Ver

Canım çok rahat alırsın. Bu sene puanlar düşmez rahat olun

Ezo25.11.2020⇒  Kpps önlisans

Cevap Ver

Benim de 30 gy 26 gk netim var önlisans kaç alırım

Kpps önlisans25.11.2020⇒  Ezo

Cevap Ver

Ezo senin puan 75 ten az gelmez. Sonuclar yarın sabah açıklanacak. 75-77 arasinda alacaksın. Puanlar dusmez. 2018 gore 76 aliyorsun. Yine o puan bazında gelecek. Demisti dersin

Ali05.12.2020⇒  Bahar

Cevap Ver

Cok rahat alirsin

Mehmet22.12.2020⇒  Bahar

Cevap Ver

73.044

Merve Src23.11.2020

Cevap Ver

37 net kac puan gelir acaba tahminen?

90.75 netle ilk atamada gider miyim tıbbi laboratuvar bölümüm

Uuhj20.03.2021⇒  Cemre

Cevap Ver

Gitme şansın yüksek bende 90 aldım acaba kaçıncı atamada atanırım

Mustafa23.11.2020

Cevap Ver

Arkadaşlar buradaki hesaplamadan daha düşük gelecek puanlar. Kendinizi ona hazırlayın. Buradaki hesaptan en az 3-4 puan az diye hesaplayın

Kpps önlisans25.11.2020⇒  Mustafa

Cevap Ver

Neye göre 3-4 puan düşecek. Birde o kadar emin konuşmuşsun. 40 nete 65 puan gelecek hali yok ya. Puanlar düsse bile o kadar dusmez. Sallamasyon yapip milletin moralini bozmayın. 40-45 nete 64-65 puan gelecek senin deyiminle. Oldu kesin

üye profil resmi

Buradan Yorum Yapabilirsiniz

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır