pamukkale üniversitesi öğrenci işleri daire başkanlığı / Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı - Sivas Cumhuriyet Üniversitesi

Pamukkale Üniversitesi Öğrenci Işleri Daire Başkanlığı

pamukkale üniversitesi öğrenci işleri daire başkanlığı

Pamukkale Üniversitesinden:

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ LİSANS EĞİTİM VE

ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; Pamukkale Üniversitesine bağlı fakülte ve yüksekokullarda yürütülen lisans eğitim ve öğretimini düzenlemektir.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik; Pamukkale Üniversitesine bağlı Tıp Fakültesi dışındaki fakültelerde ve Yabancı Diller Yüksekokulu dışındaki yüksekokullarda yürütülen eğitim ve öğretime ilişkin hükümleri kapsar.

Dayanak

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik; 4/11/ tarihli ve sayılı Yükseköğretim Kanununun 14 üncü, 43 üncü ve 44 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) Akademik takvim: Eğitim öğretim yılının başlama ve bitiş tarihleri ile kayıt ve sınav tarihleri gibi önemli tarihleri içeren takvimi,

b) Danışman: Öğrencilerin eğitim-öğretim ve üniversite yaşamıyla ilgili sorunlarıyla ilgilenmek üzere bölüm başkanının önerisi ve ilgili yönetim kurulu kararı ile görevlendirilen öğretim elemanını,

c) Ekle-sil-onayla: Öğrencilerin almak istediği dersleri son defa kontrol etme, düzeltme ve onaylama işlemini,

ç) Fakülte: Pamukkale Üniversitesine bağlı fakülteleri,

d) İkinci ana dal programı: Bir lisans programı öğrencisinin kendi programına konu olarak yakın olan ikinci bir programı,

e) İlgili kurul: Fakültelerde fakülte kurulu ve yüksekokullarda yüksekokul kurulunu,

f) İlgili yönetim kurulu: Fakültelerde fakülte yönetim kurulunu, yüksekokullarda yüksekokul yönetim kurulunu,

g) Kredi: Bir dönem içinde haftada bir saatlik teorik dersi, haftada saatlik teorik dersin uygulamasını ya da uygulamalı dersi ifade eden ölçü birimini,

ğ) Kullanıcı adı: İnternet ve otomasyon uygulamalarında kişinin kimliğini doğrulamayı sağlayan Üniversite tarafından her bir öğrenci ve personelin kullanımı için verilen adı,

h) Ortak seçmeli ders: sayılı Kanunun 5 inci maddesinde belirtilen beden eğitimi ve güzel sanat dallarındaki dersleri,

ı) Ortak zorunlu ders: sayılı Kanunun 5 inci maddesinde belirtilen Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve yabancı dil derslerini,

i) Öğretim elemanları: Üniversitede tam ya da yarı zamanlı çalışan öğretim üyeleri, öğretim görevlileri, okutmanlar ile öğretim yardımcılarını,

j) Ön koşullu ders: Kayıt olunabilmesi için daha önce bir veya birkaç dersin başarılması koşulu aranılan dersi,

k) Rektörlük: Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğünü,

l) Seçmeli ders: Bir lisans programında, öğrencilerin seçmeli dersler grubundan seçerek aldığı dersi,

m) Senato: Pamukkale Üniversitesi Senatosunu,

n) Üniversite: Pamukkale Üniversitesini,

o) Üniversite Yönetim Kurulu: Pamukkale Üniversitesi Yönetim Kurulunu,

ö) Yan dal programı: Lisans programı öğrencisinin, kendi programı dışında kredili ders alarak başka bir alanın temellerini öğrendiği programı,

p) Yan koşullu ders: Kayıt olunabilmesi için daha önce bir veya birkaç dersin başarılması ya da aynı dönemde bir ya da birkaç derse daha önce kayıt yapılmış olması koşulu aranılan dersi,

r) Yarıyıl: Bir akademik takvimdeki güz veya bahar dönemlerini,

s) Yüksekokul: Pamukkale Üniversitesine bağlı yüksekokulları,

ş) Zorunlu ders: Bir lisans programında, öğrencilerin mezun olabilmek için almak zorunda olduğu dersi

ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM

Öğrenci Katkı Payı, Kayıt ve Kabul İşlemleri, Yatay ve Dikey Geçişler

Öğrenci katkı payı/öğrenim ücreti

MADDE 5 –(1) Öğrenci, her öğretim yılı için ilgili mevzuatla belirlenen katkı payı veya öğrenim ücretini iki taksit halinde güz ve bahar dönemlerinden önce akademik takvimde belirtilen süre içerisinde öder.

(2) Katkı payı veya öğrenim ücretini süresi içerisinde ödemeyen öğrencinin Üniversiteye kaydı yapılmaz/yarıyıl kaydı yenilenmez.

MADDE 6 – (1) Üniversitenin lisans programlarına kayıt yaptırabilmek için, özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul eden programlar için ilgili sınavda başarılı olmak, diğer programlar için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilgili programa yerleştirilmiş olmak gerekir.

(2) Başka bir üniversiteden yatay geçiş isteğinde bulunan öğrencilerin kayıt yaptırabilmeleri için, bu Yönetmeliğin 8 inci maddesine göre ilgili yönetim kurulu tarafından başvurusunun onaylanmış olması gerekir.

(3) Öğrenci adayının, Anadolu Üniversitesi açık öğretim programları hariç başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olmaması, Üniversite tarafından belirlenen diğer koşulları sağlaması ve istenen belgelerle birlikte şahsen başvurması gerekir.

(4) Kayıt tarihleri, istenilecek belgeler ve uygulanacak esaslar, ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından belirlenerek Üniversite web sayfasında ilan edilir.

(5) Öğrenci adayının kayıttan önce öğrenci katkı payını/öğrenim ücretini yatırmış olması gerekir.

(6) Süresi içinde kaydını yaptırmayanlar Üniversite öğrencisi olma hakkını kaybeder.

(7) Öğrenci, kayıt sırasında bu Yönetmeliğin 22 nci maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde girmek istediği muafiyet sınavlarına başvurmak zorundadır.

(8) Öğrenci, Üniversiteye kaydını yaptırdıktan sonra bu Yönetmeliğin 19 uncu maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde hazırlık sınıfına/birinci yarıyıl derslerine de kaydolmak zorundadır.

(9) Öğrenci, bu Yönetmeliğin 19 uncu maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde ekle-sil-onayla işlemlerini yaptırmak ve birinci yarıyıl derslerinin son şeklini onaylamak zorundadır.

Kayıt yenileme

MADDE 7 – (1) Öğrenciler, öğrenimleri süresince güz ve bahar dönemleri başında, akademik takvimde belirtilen süre içerisinde kayıt yenilemek zorundadır. Kayıt yenileme işlemi öğrenci katkı payı/öğrenim ücretinin ödenmesi, ders kaydı ve ekle-sil-onayla işlemlerinden oluşur.

(2) Kayıt yenileme işlemleri öğrencinin kendisi tarafından gerçekleştirilir.

(3) Kayıt yenilemek isteyen öğrencinin ilgili döneme ait, bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinde belirtilen öğrenci katkı payı/öğrenim ücretini ödemesi gerekir. Öğrenci katkı payı/öğrenim ücretini ödemeyen öğrencinin kayıt yenileme işlemlerini yapmasına otomasyon sisteminde izin verilmez.

(4) Sadece öğrenci katkı payı/öğrenim ücretini ödeyen ancak, ders kayıt ve/veya ekle-sil-onayla işlemlerini tamamlamayan öğrencinin ilgili döneme ait kaydını yenilemediği kabul edilir,derslere devam etmesi ve sınavlara girmesi durumunda devamları ve sınavları geçersiz sayılır.

(5) Öğrencinin ders kayıt ve ekle-sil-onayla işlemleri, bu Yönetmeliğin 19 uncu maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde danışman gözetiminde öğrenci tarafından gerçekleştirilir.

(6) Ders kayıt ve ekle-sil-onayla işlemi danışman tarafından onaylandıktan sonra kayıt yenileme işlemi tamamlanmış kabul edilir.

(7) Öğrenci kayıt yenileme işlemlerinden kendisi sorumludur.

(8) Mazeretleri dolayısıyla kayıt yenileyemeyen ancak, mazeretleri ilgili yönetim kurulunca kabul edilen öğrenciler, kayıt yenileme işlemini ekle-sil-onayla tarihlerinde yaptırabilir.

(9) Ekle-sil-onayla tarihlerinde de kayıt yenileme işlemini tamamlamayan öğrencinin ilgili yarıyılda kaydını yeniletmediği kabul edilir.

(10) Mazeretli kayıt yenileme işlemi, eğitim-öğretim süresi içinde en fazla iki defa yapılabilir.

(11) Öğrenci, kayıt yenilemediği dönemlerde öğrencilik haklarından yararlanamaz.

(12) Kayıt yenilememe nedeniyle kaybedilen dönemler, öğrenim süresinden sayılır.

(13) Öğrenim süresi boyunca iki yarıyıl kayıt yenilemeyen öğrencinin Üniversite ile ilişiği kesilir.

(14) Bütün derslerden başarılı olduğu halde staj ve benzeri mezuniyet koşullarını yerine getiremeyen öğrenciler, bu koşulları tamamlayıncaya kadar her yarıyıl kayıt yenileme işlemlerini yapmak zorundadır.

(15) Bütün derslerinden geçer ya da koşullu geçer not aldığı halde, bu Yönetmeliğin 43 üncü maddesinde belirtilen mezuniyet koşulu için gerekli akademik ortalamayı sağlayamadığı için ders tekrarı yapmak zorunda olan öğrenciler, bu koşulu yerine getirinceye kadar her yarıyıl kayıt yenileme işlemlerini yapmak zorundadır.

(16)Ek süre, ek sınav, sınırsız sınav haklarını kullanmak isteyen öğrencilerin kayıt yenileme işlemlerini yapmaları gerekir.

Yatay geçişler

MADDE 8 –(1) Üniversitenin lisans programlarına yapılacak yatay öğrenci geçişleri, 21/10/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Arasında Önlisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine ve Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülür.

(2) İlgili yönetim kurulu tarafından yatay geçiş talepleri değerlendirilir, ilgili mevzuat çerçevesinde uygun görülen başvurular onaylanır. Başvurusu onaylanan öğrenciye uygulanacak intibak işlemleri ilgili yönetim kurulu tarafından belirlenir ve web sayfasında ilan edilir. Söz konusu öğrencilerin Üniversiteye kayıtları bu Yönetmelik hükümlerine göre yürütülür.

Dikey geçişler

MADDE 9 –(1) Üniversitenin lisans programlarına başvuran dikey geçiş öğrencileri,ÖSYM tarafından yerleştirilir. Dikey geçiş öğrencilerinin kayıt işlemleri, 19/2/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik hükümlerine ve Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülür.

Uluslararası ortak program ve yabancı uyruklu öğrenci kayıtları

MADDE 10 – (1) Üniversiteye kayıt olmak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler ile Üniversite’nin yurtdışındaki bir üniversite ile ortak düzenleyeceği programlara ait öğrencilerin kayıt işlemleri; Bakanlar Kurulunun 15/4/ tarihli ve 85/ sayılı kararıyla yürürlüğe konulan Türkiye’de Öğrenim Gören Yabancı Uyruklu Öğrencilere İlişkin Yönetmelik, 28/12/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarının Yurtdışındaki Kapsama Dahil Yükseköğretim Kurumlarıyla Ortak Eğitim ve Öğretim Programları Tesisi Hakkında Yönetmelik hükümlerine ve Senato kararlarına göre yürütülür.

Özel öğrenciler

MADDE 11 – (1) Üniversitedeki dersleri izlemeye yeterli görülen kimseler ile diğer üniversite öğrencileri, belirli konularda bilgilerini artırmak amacıyla, ilgili yönetim kurulu kararıyla, özel öğrenci olarak bir dönemde en fazla iki derse kayıt olabilir.

(2) Özel öğrenciler, kayıt oldukları ders için belirlenen bütün kurallara uymak zorundadır.

(3) Özel öğrencilere, ilgili fakülte/yüksekokul tarafından kendilerine durumlarını gösteren bir belge verilir.

(4) Özel öğrenciler kayıt olduğu her ders için, dersi açan birimin o yarıyılda belirlenen katkı payının/öğrenim ücretinin yarısı kadar ücret öderler.

(5) Yükseköğretim kurumundan çıkarma cezası alan öğrenciler özel öğrenci olamaz.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Eğitim-Öğretim ile İlgili Esaslar

Eğitim-öğretim yılı

MADDE 12 – (1) Akademik takvim; güz, bahar ve yaz dönemlerinden oluşur. Ancak eğitim-öğretim güz ve bahar olmak üzere iki yarıyıl esasına göre düzenlenir.

(2) Bir yarıyıl, en az yetmiş öğretim günüdür. Yarıyıl sonu sınavları bu süreye dahil değildir.

(3) İlgili kurullar bir dersin iki dönemlik olarak açılmasına karar verebilir.

(4) Staj ve benzeri uygulamalar, güz ve bahar dönemleri dışında yaptırılabilir.

(5) Yaz döneminde hangi derslerin açılacağına ilgili kurullar karar verir. Yaz dönemi eğitim ve öğretimi; ilgili diğer mevzuat hükümleri ile Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülür.

(6) Akademik takvim Senato tarafından belirlenir ve eğitim-öğretim yılı başlamadan ilan edilir. Senato, gerekli gördüğünde akademik takvim üzerinde değişiklik yapar ve ilan eder.

Eğitim-öğretim türleri

MADDE 13 – (1) Üniversiteye bağlı birimlerde örgün öğretim yapılır. Ancak, Senato kararı ve Yükseköğretim Kurulunun onayı ile ikinci öğretim ve uzaktan öğretim de yapılabilir.

Öğretim süresi

MADDE 14 – (1) Üniversitedeki lisans programlarının normal süresi yaz dönemleri hariç sekiz yarıyıldan oluşan dört akademik yıldır.

(2) Mezuniyet koşullarını sağlayan öğrenciler, daha kısa sürede mezun olabilir.

(3) Lisans programlarını tamamlamak için tanınan azami öğrenim süresi, yaz dönemleri hariç ondört yarıyıldan oluşan yedi akademik yıldır.

Öğretim dili

MADDE 15 – (1) Öğretim dili bakımından programlar; Türkçe programlar, yabancı dil hazırlık sınıfı olan Türkçe programlar, kısmen yabancı dilde eğitim-öğretim yapan programlar ve yabancı dilde eğitim-öğretim yapan programlar şeklinde isimlendirilir.

(2) Yabancı dille verilen dersler dışında Üniversitede öğretim dili Türkçe’dir.

Müfredat

MADDE 16 – (1) Öğrencinin bir lisans programını takip edebilmesi ve mezun olabilmesi için gerekli koşullar müfredat ile tanımlanır. Program müfredatı, programın yürütüldüğü birimlerde hazırlanır, ilgili kurul ve Senato tarafından onaylandıktan sonra uygulanır.

(2) Müfredat, öğrencinin mezun olabilmesi için başarmak zorunda olduğu dersler, en az kredi sayısı, tamamlaması gerekli bilimsel ve sosyal etkinlik puanı, proje, staj, seminer ve benzeri diğer koşullardan oluşur.

(3) Müfredatta belirtilen bazı dersler kredili, bazı dersler ise kredisiz olabilir. Her bir dersin yarıyıllık ya da yıllık olduğu, yarıyılı ya da yılı, kredili olup olmadığı, kredili ise kredisi, haftalık teorik ve uygulama ders saati, AKTS kredisi,varsa ön koşul ve yan koşullar müfredatta belirtilir.

(4) Tanımlanmış ya da değişiklik yapılmış bir program müfredatı takip eden akademik yılda ve en az dört yıl süre ile değiştirilmeden uygulanır.

(5) Program müfredatında, ortak zorunlu ve ortak seçmeli dersler dışında, her bir yarıyılda en az 15 en fazla 19 kredilik ders bulunabilir. Bir dönem için belirlenen derslerin haftalık teorik ve uygulama saatlerinin toplamı en fazla 30 olabilir. Bir lisans programı müfredatı en az kredi ve en fazla krediden oluşur. Özel durumlarda bu sınırlar Senato kararıyla değiştirilebilir.

(6) Bir yıla ait derslerin AKTS kredileri toplamı 60 olmak kaydıyla, bir yarıyıl için en az 28 en fazla 32 AKTS kredilik ders bulunur.

(7) Üniversitedeki dersler, alan olarak ait olduğu bölüm koduyla açılır. Dersin hedefi, içeriği, haftalık teorik ve uygulama saatleri, kredisi ve AKTS kredisi dersi açan bölüm tarafından belirlenir.

(8) Dersler teorik, uygulamalı teorik ya da sadece uygulama dersleri şeklinde olabilir. Müfredatta hangi derslerin zorunlu olduğu, hangi derslerin seçmeli olduğu belirtilir.

(9) Seçmeli dersler gruplandırılarak seçmeli türleri oluşturulur ve öğrencinin hangi seçmeli türden kaç tane ya da kaç kredilik ders seçmek zorunda olduğu müfredatta belirtilir.

(10) Seçmeli derslerin kredileri toplamı, o programı tamamlamak için gerekli kredi sayısının en az %20 si olmak zorundadır. Ortak seçmeli dersler bu sınırlamanın dışındadır.

(11) Seçmeli derslerin en az %25’inin, programın yürütüldüğü bölüm dışındaki bölümlerden alınmış olması gerekir. Ortak seçmeli dersler bu sınırlamanın dışındadır.

(12) Zorunlu ve seçmeli derslerden en az %25’inin, programın yürütüldüğü bölüm dışındaki bölümlerden alınmış olması gerekir.

(13) Öğrenciler ilgili mevzuat hükümlerine göre kredisiz ders de alabilir.

(14) Müfredatlarda öğrencilerin ders dışı etkinliklerini özendirmek için zorunlu bilimsel ve sosyal etkinlik puanı bulunur. Bilimsel, sanatsal, sportif, kültürel, toplumsal ve diğer sosyal etkinliklerin puanlamaları ile diğer hususlar Senato tarafından belirlenir.

(15) Program müfredatları, bu Yönetmelik ve Senato tarafından belirlenen esaslara göre hazırlanır ve uygulanır.

Derslerin kredi değerleri

MADDE 17 – (1) Öğretim elemanının aktif olarak ders anlattığı saatler, dersin teorik; öğrencilerin de aktif olarak eğitim-öğretime katıldıkları saatler de dersin uygulama kısmını oluşturur. Bir ders teorik, uygulamalı teorik ya da uygulama olarak işlenebilir.

(2) Bir dersin haftalık teorik ve uygulama saatleri dikkate alınarak kredisi tespit edilir.

(3) Öğrencinin öğretim elemanının gözetiminde belirlenen haftalık ders saatinin dışında da uygulama yapmak zorunda olduğu proje ve benzeri derslere ilgili kurulların kararı ve Senatonun onayı ile bu Yönetmeliğe göre belirlenen krediden daha fazla kredi verilebilir.

(4) Uluslar arası öğrenci değişim programı çerçevesinde Üniversitede ders alan öğrenciler ve ikili anlaşmalar çerçevesinde yurtdışında eğitim-öğretim gören öğrenciler için Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) uygulanır. Her bir dersin öğrenci için gerektirdiği iş yükünü tanımlayan AKTS kredileri, ilgili diğer mevzuat hükümleri ve Senato kararlarına göre belirlenir.

(5) Öğrenciler, kredili tanımlanmış bir dersi bu Yönetmelik ve ilgili diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde kredisiz olarak da alabilir.

(6) Kredilendirilmeyen dersler not ortalamalarına katılmaz.

Kredi yükü ve ders seçimi

MADDE 18 – (1) Öğrenci kayıtlı olduğu güz ve bahar dönemlerinde en az 15 kredilik ders almak zorundadır. Mezuniyet durumunda ve değişim programlarına katılan öğrencilerde bu koşul aranmaz.

(2) Öğrencinin her dönem alabileceği azami kredi sayısı, öğrencinin akademik ortalamasına göre tespit edilir. Akademik ortalaması; ’ın altında olan öğrenciler bir dönemde en fazla 19 kredi, arası olanlar en fazla 22 kredi, ’den fazla olanlar ise en fazla 25 kredi alabilir. Mezuniyet durumunda olan öğrenciler için de aynı kurallar geçerlidir. Birinci yarıyıl öğrencileri için bu sınır 19’dur. Bu sınırlara ortak zorunlu ve ortak seçmeli dersler dahil değildir.

(3) Öğrencinin üçüncü ve daha sonraki yarıyıllarda daha önce almadığı bir derse kayıt olabilmesi için akademik ortalamasının en az olması gerekir.

(4) Akademik ortalaması ’dan düşük olan üçüncü ve daha sonraki yarıyıllardaki öğrenciler, akademik ortalamaları en az olana kadar sadece daha önce alıp başarısız oldukları dersleri ve isterlerse koşullu geçtikleri dersleri tekrar almak zorundadırlar. Bu öğrencilere bu maddenin birinci, ikinci ve beşinci fıkraları uygulanmaz.

(5) Bu kredi sınırları içerisinde, bu Yönetmeliğin 19 uncu maddesinde tanımlanan esaslar çerçevesinde ve aşağıdaki sıralamaya göre öğrenci derslere kayıt olur:

a) Öğrencinin bulunduğu yarıyıldan önceki yarıyıllara ait derslerden alıp da başarısız olduğu dersler,

b) Öğrencinin bulunduğu yarıyıldan önceki yarıyıllara ait daha önce almadığı dersler,

c) Öğrencinin bulunduğu yarıyıla ait derslerden alıp da başarısız olduğu dersler,

ç) Öğrencinin bulunduğu yarıyıla ait daha önce almadığı dersler,

d) Öğrencinin bulunduğu yarıyılın bir üst yarıyılına ait derslerden alıp da başarısız olduğu dersler,

e) Öğrencinin bulunduğu yarıyılın bir üst yarıyılına ait daha önce almadığı dersler.

(6) Öğrencinin önkoşullu bir dersi seçebilmesi için, o derse önkoşul olan ders/dersleri daha önce almış ve en az koşullu geçer not almış olması gerekir.

(7) Öğrencinin yankoşullu bir dersi seçebilmesi için o, derse yankoşul olan ders/dersleri daha önce almış ve en az koşullu geçer not almış olması ya da aynı dönemde yankoşul olan ders/derslere kayıt yaptırmış olması gerekir.

(8) Ders seçiminde bu maddenin beşinci fıkrasında tanımlanan sıralamaya göre tanımlı bir ders o dönem açılmamış ve o sıralamadaki tüm dersleri öğrenci seçmiş ise öğrencinin bir sonraki sıralamadan ders seçmesine izin verilir.

(9) Ders seçiminde bir dersin zorunlu ya da seçmeli olması o dersin seçiminde öncelik vermez.

(10) Öğrenci bu Yönetmelik ve diğer ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde kredisiz derslere de kayıt olabilir.

Ders kaydı

MADDE 19 – (1) Öğrenciler her yarıyıl kaydını yeniler. Kayıt yenileme işlemi sırasında öğrenciler ders/derslere kayıt olur.

(2) Ders kayıt işlemleri geçici kayıt, kayıt ve ekle-sil-onayla aşamalarından oluşur.

(3) Geçici kayıt, bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinde belirtilen kayıt yenileme işlemlerinden bağımsız olarak, bir derse kaç öğrencinin kayıt yaptıracağını belirleyebilmek için, akademik takvimde belirlenen süre içerisinde otomasyon sistemi üzerinden yapılan ders seçim işlemidir.

(4) Bir bölümde ilgili dönemde açılması planlanan zorunlu ve seçmeli dersler, geçici kayıt öncesi ilan edilir. Geçici kayıt sonucuna göre şube sayılarına, seçmeli derslerin açılıp açılmayacağına, Senato tarafından belirlenen esaslara göre ilgili yönetim kurulunca karar verilir.

(5) Bir öğrencinin geçici kayıt yaptırması, o derse kayıt yaptırdığı anlamına gelmez.

(6) Öğrencinin ders kayıtlarının danışmanı tarafından incelenerek onaylanması gerekir.

(7) Öğrencinin ders kaydını tamamlayacağı son aşama ise ekle-sil-onayla işlemidir. Ekle-sil-onayla tarihlerinde tüm öğrencilerin otomasyon sistemi üzerinden, ders kayıtlarını kontrol ederek varsa yanlışlıkları düzeltmesi, kayıt döneminde alıp vazgeçtiği dersleri silmesi ve kayıt döneminde almayıp almak istediği dersleri eklemesi gerekir. Öğrenci tüm bu işlemleri yaptıktan sonra otomasyon sistemi üzerinden ders kaydını onaylar. Öğrenci tarafından onaylanmış derslerin danışmanı tarafından da onaylanması gerekir.

(8) Öğrencinin; ders kayıt ve ekle-sil-onayla tarihlerinde, ders kayıt işlemlerinin danışmanı tarafından onaylandığını takip etmesi gerekir.

(9) Ekle-sil-onayla işlemlerinin sonunda danışmanı tarafından onaylanan ders kayıtları kesinleşmiş sayılır ve değiştirilemez. Kesinleşen ders kayıtlarının Senato tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde çıktıları alınarak öğrenci ve danışmanı tarafından imzalanır ve ilgili birimlere teslim edilir. Herhangi bir itiraz durumunda imzalı ders kayıt onay formu esas alınır.

Danışmanlık

MADDE 20 – (1) Kayıt yaptıran her öğrenci için, kayıt öncesinde ilgili bölüm başkanlığı tarafından bölümün öğretim elemanları arasından bir danışman belirlenir.

(2) Danışmanlık görevi öğrencinin Üniversiteye kayıt olması ile başlar, öğrencinin Üniversiteden mezun olması ya da ilişiğinin kesilmesine kadar devam eder.

(3) Danışmanlık yapan öğretim elemanının, bir yarıyıldan fazla yurt içi ya da yurt dışı izin ve görevlendirme durumlarında ya da Üniversiteden geçici/sürekli ilişiğinin kesilmesi durumunda, ilgili bölüm başkanlığı tarafından öğrenciye yeni bir danışman atanır. Bir yarıyıldan az izin ve görevlendirmelerde öğrenci danışmanlığı geçici olarak ilgili bölüm başkanı veya görevlendireceği bir öğretim elemanı tarafından yerine getirilir.

(4) Danışman, öğrencinin Üniversite yaşamı ile ilgili sorunlarının çözümünde ve eğitim-öğretim ile ilgili ders seçme, ders şubesini belirleme, ders ekleme, ders silme işlemlerinde öğrenciye yardımcı olur. Ders kayıt işlemi ve ekle-sil-onaylama işlemleri öğrenci-danışman işbirliği ile yapılır.

(5) Kayıt yenileme ve ders kayıt işlemlerinde onay danışman tarafından verilir. Danışman tarafından onaylanmayan kayıt işlemleri geçerli değildir.

(6) Danışman, öğrencinin akademik hedeflerini ve geçmiş başarılarını dikkate alarak, öğrencinin ders seçiminde kendisine önerilerde bulunur. Ancak ders seçiminden ve ders kayıt işlemlerinden öğrenci sorumludur.

(7) Danışmanın öğrencinin ders kayıtlarını değiştirme ve ekleme/silme yetkisi bulunmaz. Danışman, öğrencinin başarı durumunu ve bu Yönetmelik hükümlerini dikkate alarak öğrenci tarafından seçilen dersleri onaylamayabilir. Danışman ders kaydını onaylamadığı durumlarda, gerekçesini öğrenciye ve ilgili bölüm başkanına bildirir.

(8) Kayıt işlemlerini tamamlayamayan öğrencilerin listesi danışman tarafından ilgili bölüm başkanlığına bildirilir.

(9) Öğrenci ile danışman arasında olabilecek anlaşmazlıklarda son kararı ilgili bölüm başkanı verir.

(10) Danışmanlığın etkin bir şekilde yürütülebilmesi için ilgili akademik birimde öğrenci izleme dosyası tutulur.

Devam zorunluluğu

MADDE 21 – (1) Öğrenciler derslere ve ilgili öğretim elemanının gerekli gördüğü sınav ve diğer akademik çalışmalara katılmak zorundadır. Öğrencilerin devam durumları dersin öğretim elemanı tarafından değerlendirilir.

(2) Bir dersten devam sağlayamayan öğrencinin F2 ile başarısız olduğu kabul edilir.

(3) Senato tarafından çıkarılan uygulama esaslarına göre ilgili yönetim kurulunca görevli/izinli sayılan öğrenciler görev/izin sürelerince derse devam etmiş sayılır.

(4) Devam zorunluluğu ile ilgili diğer hususlar, Senato tarafından belirlenir.

Ders muafiyetleri ve muafiyet sınavları

MADDE 22 – (1) Öğrenciler müfredatlarında belirtilen bazı derslerden muaf olma isteğinde bulunabilirler. Bir dersten muaf olmak için dersi ya da eşdeğerini daha önce almış ve başarmış olmak veya muafiyet sınavına girip başarılı olmak gerekir.

Değişim programları

MADDE 23 – (1) Üniversite ile yurt içi veya yurt dışı bir yükseköğretim kurumu ya da bir kuruluş arasında yapılan ikili anlaşmalar çerçevesinde ortak eğitim-öğretim programı, öğrenci değişim programı, staj ve benzeri programlar uygulanabilir. Bu programlar, Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülür.

Yabancı dil hazırlık programı

MADDE 24 – (1) Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan programlara kayıt olan öğrencilerden isteyenler, yabancı dil hazırlık programı yeterlik sınavına girebilir. Başarılı olanlar veya Pamukkale Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Önlisans ve Lisans Yabancı Dil Hazırlık Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde tanımlanan muafiyet koşullarını sağlayanlar yabancı dil hazırlık programından muaf tutulur, diğerleri hazırlık programına devam eder.

(2) Yatay geçişle gelen öğrenciler programa başlamadan önce, dikey geçişle gelen öğrenciler ise intibak programlarını başarıyla tamamladıktan sonra bu maddenin birinci fıkrasında belirtilen esaslara göre eğitimlerini sürdürürler.

(3) Kısmen yabancı dille eğitim-öğretim yapan programlar ile yabancı dille eğitim-öğretim yapan programlarda, hazırlık programına devam ettikleri ilk yılın sonunda gereken koşulları yerine getiremediği için başarısız olan öğrenciler bir sonraki yeterlik sınavına katılır ve/veya hazırlık programını tekrarlar. Kısmen yabancı dille eğitim-öğretim yapan program öğrencileri ile yabancı dille eğitim-öğretim yapan program öğrencileri, yeterlik sınavında veya hazırlık programında başarılı olmadan ilgili programa başlayamaz.

(4) Hazırlık sınıfı olan Türkçe programlarda hazırlık programına devam ettikleri ilk yılın sonunda gereken koşulları yerine getiremediği için başarısız olan öğrenciler; isterlerse bir kereye mahsus olmak üzere bir sonraki yıl yabancı dil hazırlık programını tekrarlayabilir. Bu öğrenciler hazırlık programında başarısız olsalar bile ilgili programa devam edebilir, ancak yabancı dille verilen derslere kayıt olamaz.

(5) Hazırlık sınıfı olan Türkçe program öğrencileri, mezun olmadan önce yabancı dil hazırlık programı yeterlik sınavından başarılı olmak veya ilgili yönetmelik ile tanımlanan muafiyet koşullarını yerine getirmek zorundadır.

(6) Yabancı dil hazırlık programında eğitim-öğretim, 4/12/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik, Pamukkale Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Önlisans ve Lisans Yabancı Dil Hazırlık Eğitim-Öğretim Yönetmeliği hükümlerine ve Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülür.

Türkçe hazırlık programı

MADDE 25 – (1) Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe programlara, hazırlık sınıfı olan Türkçe programlara ve kısmen yabancı dille eğitim-öğretim yapan programlara kayıt olabilmeleri için Türkçe yeterlik sınavını başarmaları gerekir. Yeterlik sınavında başarısız olan ya da bu sınava girmeyen öğrencilere Türkçe hazırlık programı uygulanır. Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe yeterlik sınavları ve Türkçe hazırlık programı ilgili mevzuat hükümlerine göre yürütülür.

Stajlar

MADDE 26 – (1) Müfredatlarında staj zorunluluğu bulunan programların öğrencileri, stajlarını kendilerinin seçeceği ve ilgili staj komisyonunun onaylayacağı üniversitenin ilgili birimleri ile kamu/özel kurum ve kuruluşlarında yapabilirler.

(2) Stajlar, ilgili kurulların gerekli görmesi durumunda görevlendirilen öğretim elemanları ve/veya personelin gözetim ve denetiminde yapılabilir.

(3) Stajlar öğrenim süresi içerisinde tamamlanmak zorundadır.

Yandal programları

MADDE 27 – (1) Yandal programları ilgili bölümün isteği, ilgili kurul ve Senato kararı ile açılır. Yandal programı ayrı bir lisans programı değildir. Yandal programını başarı ile tamamlayan öğrencilere ayrı bir belge verilir.

(2) Bir yandal programına hangi program öğrencilerinin kayıt olabileceği ilgili kurul ve Senato kararları ile belirlenir.

(3) Yandal programları en az 18 krediden, en fazla 36 krediden oluşur.

(4) Öğrenciler, kendi programında aldığı en fazla 6 krediyi yandal program kredisine saydırabilir.

(5) Yandal programlarına kayıt olabilmek için öğrencinin en az üçüncü yarıyıl öğrencisi olması ve akademik ortalamasının en az olması gerekir.

(6) Yandal programları, bu Yönetmelik hükümleri ve Senato kararlarına göre yürütülür.

İkinci anadal programları

MADDE 28 – (1) İkinci anadal programlarına kayıt olabilmek için öğrencinin en az üçüncü yarıyıl öğrencisi olması ve akademik ortalamasının en az olması gerekir.

(2) İkinci anadal programına kayıtlı öğrencilere, bu Yönetmelik hükümlerinin dışında ek süre verilmez.

(3) İkinci anadal programını başarı ile tamamlayan öğrencilere ayrı bir belge verilir.

(4) İkinci anadal programları, bu Yönetmelik hükümleri ve Senato kararlarına göre yürütülür.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Değerlendirme ve Notlandırma ile İlgili Esaslar

Notlandırma sistemi

MADDE 29 – (1) Üniversitede bağıl sistem destekli kritere göre değerlendirme tabanlı bir notlandırma sistemi esastır.

(2) Her türlü dönem içi ve genel sınav değerlendirmeleri, tam puan üzerinden tam sayı puan olarak notlandırılıseafoodplus.info Yönetmeliğin 32 nci maddesine göre alınan notlar değerlendirilerek lük sisteme göre dersin başarı puanı elde edilir.

(3) Dersin sorumlu öğretim elemanı, dersin dönem sonu sınavının yapıldığı tarihi izleyen on gün içinde, derse kayıtlı öğrencilerin lük sisteme göre belirlenmiş başarı puanını otomasyon sistemine girer.

(4) Şube başarı puanı ortalaması, dönem sonu sınavına giren tüm öğrencilerin başarı puanları toplamının öğrenci sayısına bölünmesi ile elde edilir.

(5) Şube başarı puanı ortalamasının tam puan üzerinden en az 50 olması gerekir. Şube başarı puanı ortalamasının 50 den az olduğu durumda, otomasyon sistemi öğrencinin başarı puanını uygun bir katsayı ile çarparak şube başarı puanı ortalaması 50 olacak şekilde tekrar hesaplar. Şube ortalamasının tekrar hesaplanması ile ilgili işlemler Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülür.

(6) Şube başarı puanı ortalamasının 50 ve üzerinde olduğu şubelerde başarı puanları değiştirilmez.

(7) Şube başarı puanlarının ortalamasının en az 50 olduğu şubelerde, Bu Yönetmeliğin 32 nci maddesine göre her bir öğrencinin o derse ait başarı notu ve başarı notu katsayısı otomasyon sistemi tarafından belirlenir.

Değerlendirme

MADDE 30 – (1) Başarı puanı öğrencinin dönem içi çalışmalarından aldığı notlar ve dönem sonu sınav notu değerlendirilerek belirlenir. Her bir dersin değerlendirme kriterleri; dersin sorumlu öğretim elemanı tarafından dönem başında otomasyon sistemine girilerek ilan edilir.

(2) İlgili öğretim elemanı tarafından belirlenen sayıda yapılan ödev, proje, seminer, rapor,arazi/klinik/laboratuvar uygulamaları ve benzeri çalışmalar ile küçük sınav ve ara sınavlardan alınan notlar öğrencinin dönem içi notları olarak değerlendirilir.

(3) Dönem içi çalışma notlarının her birinin ders başarı puanına katkısı toplamı %%70 aralığında olmak koşulu ile ilgili öğretim elemanı tarafından belirlenir.

(4) Herhangi bir dönem içi çalışma notunun ders başarı puanına katkısı dönem sonu sınavının katkısından fazla olmaz.

(5) Her ders için en az bir ara sınav yapılır.

(6) Her ders için bir dönem sonu sınavı yapılır. Dönem sonu sınavının ders başarı puanına katkısı %%60 aralığında olmak koşulu ile ilgili öğretim elemanı tarafından dönem başında belirlenir.

(7) Ders başarı puanına katkısı olan her türlü dönem içi çalışma, dönem sonu sınavından önce olmak koşulu ile en geç onbeş günde sonuçlandırılarak ilan edilir.

Değerlendirme sonucuna itiraz

MADDE 31 – (1) Yazılı yapılan sınav sonuçlarına ya da dersin başarı notuna itiraz, sonuçların ilanını izleyen beş işgünü içerisinde dersin yürütüldüğü bölüme sonucun maddi hata yönünden tekrar değerlendirilmesi istemiyle yazılı olarak yapılır. İlgili bölüm başkanı tarafından görevlendirilen dersin sorumlu öğretim elemanı dışındaki bir öğretim üyesi/görevlisi sınav kağıtlarını değerlendirir. Bu değerlendirme sadece varsa maddi hataların düzeltilmesi şeklinde yapılır, ders sorumlu öğretim elemanının takdir ettiği notlar, değerlendirilemez ve değiştirilemez. İtiraz sonucu not değişiklikleri ilgili yönetim kurulunca karara bağlanır.

(2) Öğrencinin bu maddenin birinci fıkrasında tanımlanan sürede sonucun maddi olarak tekrar incelenmesi isteğinde bulunmaması halinde notlar kesinleşmiş olur.

(3) Her türlü yazılı sınav belgesi iki yıl süre ile saklanır.

Başarı notları

MADDE 32 – (1) Bir dersteki başarı durumu başarı notu ile belirlenir. Kredili derslerde başarı notları; A1, A2, B1, B2, C1 ve C2 başarı notları geçer not, D1 ve D2 başarı notları koşullu geçer not, E ve F1 başarı notları devamlı başarısız not, F2 başarı notu ise devamsız başarısız not olacak şekilde verilir.

(2) Koşullu geçer notların başarılı kabul edilebilmesi için öğrencinin akademik ortalamasının mezuniyet öncesinde en az olması gerekir.

(3) Kredisiz derslerde başarı notları, G başarı notu geçer not, K başarı notu başarısız not olacak şekilde verilir. Müfredatta tanımlı staj ve benzeri zorunlu ancak kredisiz uygulamalar hariç, kredisiz dersler için AKTS notu verilmez ve başarı notu katsayısı sıfır (0) kabul edilir.

(4) Öğrenci geçer not alınan derslerden ve bu Yönetmeliğin 43 üncü maddesindeki koşulu yerine getirmek kaydıyla koşullu geçer not alınan derslerden başarılı, diğer derslerden ise başarısız kabul edilir.

(5) Üniversitede kredili ve kredisiz dersler için alınan başarı puanlarına karşılık gelen başarı notları, AKTS notları, başarı notu katsayısı ve bu başarı notlarının geçer not, koşullu geçer not ya da başarısız not olarak tanımları aşağıdaki tabloda verilmiştir:

Kredili/BaşarıBaşarıAKTSBaşarı Notu

KredisizPuanıNotuNotuKatsayısıSonuç

90+A1A

A2B

B1C

B2CGeçer Not

C1D

KrediliC2E

D1FXKoşullu

D2FXGeçer Not

EFBaşarısız

F1F0Not

DevamsızF2F0

60+G-0Geçer Not

KredisizBaşarısız

K-0Not

Sınavlar

MADDE 33 – (1) Sınavlar; dönem içi ve genel sınavlar olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Dönem içi sınavlar; küçük sınav, ara sınav ve mazeret sınavı olarak, öğrencinin dönem içi çalışmalarını değerlendirmek amacıyla yapılır. Genel sınavlar ise; öğrencinin dersin tümü üzerindeki başarısını belirlemek için dönem sonu sınavı,tek ders sınavı, ek sınav ve muafiyet sınavı olarak yapılır. Dönem sonu sınavı dışındaki genel sınav sonuçları tek başına dersin başarı puanını belirler.

(2) Dersin özelliğine göre sınavlar yazılı ve/veya uygulamalıolarak yapılabilir.

(3) Ara sınav ve genel sınavların tarihleri, saatleri ve yerleri, ilgili yönetim kurulu kararı ile dersin yürütüldüğü bölüm başkanlığı tarafından sınav tarihinden en az bir hafta önce ilan edilir.

(4) Gerekli hallerde ilgili yönetim kurulu kararı ile Cumartesi ve Pazar günleri de sınav yapılabilir.

(5) Öğrenciler sınava ilan edilen gün, saat ve yerde girmek ve kimlik belgeleri ile istenecek başka belgeleri yanlarında bulundurmak zorundadır.

(6) Küçük sınav, dönem içinde yapılan kısa süreli bir sınavdır. Küçük sınavların toplamının dersin başarı puanına etkisi bir ara sınavdan fazla olmaz. Küçük sınavlar, dersin sorumlu öğretim elemanı tarafından bir hafta önce duyurularak yapılır.

(7) Ara sınav, dönem içinde yapılan bir sınavdır. Her ders için en az bir yazılı ara sınav yapılır.

(8) Mazeret sınavı, mazeretleri kabul edilen öğrencilere uygulanır ve sınav sonucu öğrencinin ilgili ara sınav notu yerine geçer.

(9) Dönem sonu sınavı genel bir sınavdır, dönem sonlarında yapılır.

(10)Tek ders sınavı, genel bir sınavdır. Başarısız tek dersi kalan ya da mezuniyet koşulu olan akademik ortalaması ’un altında olan öğrenciler yazılı dilekçeyle başvurmaları halinde, ilgili yönetim kurulu kararıyla, tek ders sınavına akademik takvimde belirtilen sürelerde girerler. Tek ders sınav hakkını her öğrenci bir kez kullanabilir.

(11) Ek sınav, genel bir sınavdır. Azami öğrenim süresini doldurdukları halde mezun olamayan öğrenciler, yazılı dilekçeyle başvurmaları halinde, iki adet ek sınav hakkı kazanır. Ek sınavlar bir tanesi ilgili dersin açıldığı güz ya da bahar dönemine ait dönem sonu sınavlarıyla beraber, diğeri de akademik takvimde belirtilen tarihlerde olmak üzere, öğrencinin azami öğrenim süresini doldurduğu dönemi takip eden iki yarıyılda gerçekleştirilir.

(12) Muafiyet sınavı; genel bir sınavdır, ilgili kurul tarafından belirlenen dersler için akademik takvimde belirlenen tarihlerde uygulanır. Muafiyet sınavından geçer not alan öğrenciler, o dersi başarmış sayılır ve muafiyet sınav sonucu dersin başarı puanı olarak kabul edilir. Muafiyet sınavları Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülür.

Mazeretler

MADDE 34 – (1) Geçerli bir nedeni olan bir öğrenci mazeretinin kabulü için, gerekçeleri ve ispatlayan belgelerle birlikte, mazeretinin sona ermesinden itibaren üç iş gününde ilgili bölüm başkanlığına başvurur. Öğrencinin mazeretinin kabul edilmesine ilgili mevzuat hükümlerine göre ilgili yönetim kurulu karar verir.

(2) Ara sınav dışındaki dönem içi değerlendirmelerde, dönem sonu sınavında ve diğer genel sınavlarda mazeret kabul edilmez ve öğrencinin sıfır (0) aldığı kabul edilir.

(3) Mazeret sınavları için ikinci bir mazeret sınav hakkı verilmez.

Başarı notu dönüşümleri

MADDE 35 – (1) Başka bir üniversitede alınan notlar, ’lük not sistemine göre ise ya da 4’lük not sistemine göre harf/katsayı olarak verilmiş ve ’lük not sistemine göre karşılığı açıkca not durum belgelerinde belirtilmişse, bu not öğrencinin başarı puanı olarak kabul edilerek bu Yönetmeliğin 32 nci maddesine göre bölüm kurulunca başarı notu belirlenir.

(2) Başka bir üniversiteden alınan not 4’lük sisteme göre harf/katsayı olarak verilmiş ise, bu notun karşılığı olan katsayının bu Yönetmeliğin 32 nci maddesindeki en yakın karşılığı öğrencinin başarı notu katsayısı olarak kabul edilir ve bölüm kurulunca başarı notu olarak belirlenir.

(3) Diğer üniversitede geçer not alarak başarılı kabul edilen öğrenciye bu maddenin birinci ve ikinci fıkralarına göre başarısız bir not verilmesi durumunda D2 başarı notu verilir.

(4) Diğer üniversitede başarısız not alarak başarısız kabul edilen öğrenciye bu maddenin birinci ve ikinci fıkralarına göre geçer not ya da koşullu geçer not verilmesi durumunda öğrencinin devam durumuna göre F1 ya da F2 başarı notu verilir.

(5) Başarı notu dönüşümünde bu madde kapsamına girmeyen hususlarda Senato tarafından çıkarılan uygulama esaslarına göre işlem yapılır.

(6) Bu madde esaslarına göre belirlenen başarı notu dönüşümleri, ilgili yönetim kurulu kararı ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na iletilir.

Ortalamalar

MADDE 36 – (1) Dönem ortalaması, başarı ortalaması ve akademik ortalama olmak üzere öğrencilere üç ayrı ortalama hesaplanır. Bu ortalamalar başarı sıralamalarının tespiti, ders kayıt, ders geçme koşullarının belirlenmesi ve mezuniyet durumunda kullanılır.

(2) Ortalama hesaplamalarında öğrencinin kayıtlı olduğu kredili dersler esas alınır. Kredisiz derslerin ortalamalara etkisi olmaz.

(3) Bir öğrencinin dersten aldığı ağırlıklı puanı, o dersin kredi değeri ile o dersten aldığı başarı notu katsayısının çarpımı ile elde edilir.

(3) Dönem not ortalaması, öğrencinin ilgili dönemde kayıtlı olduğu derslerden aldığı ağırlıklı puanlarının toplamının, alınan derslerin kredi toplamına bölünmesi ile elde edilir.

(4) Başarı ortalaması, öğrencinin tüm dönemlerde bütün derslerden aldığı ağırlıklı puanlarının toplamının, alınan tüm derslerin kredi toplamına bölünmesi ile elde edilir.

(5) Akademik ortalama, başarı ortalaması gibi hesaplanır, ancak öğrencinin kayıtlı bulunduğu programı başarması için gerekli olan dersler dikkate alınarak hesaplanır. Akademik ortalama hesaplamalarında öğrencinin bir dersi birden fazla alması durumunda aldığı son başarı notu dikkate alınır.

(6) Elde edilen tüm ortalamalar, yuvarlanmış olarak virgülden sonra iki hane olarak gösterilir.

Not durum belgeleri

MADDE 37 – (1) Öğrencinin Üniversitede aldığı dersler, notlar ve diğer işlemler transkript ve karteks olarak tanımlanan iki farklı not durum belgelerinde gösterilir.

(2) Öğrencinin mezun olabilmesi için almak zorunda olduğu dersleri, staj ve benzeri uygulamaları yarıyıl tabanlı olarak ve her bir dersten alınan sadece son başarı notunun gösterildiği not durum belgesine transkript ismi verilir.

(3) Öğrencinin aldığı dersler ve başarı notlarının dönem tabanlı olarak gösterildiği not durum belgesine karteks ismi verilir. Kartekste öğrencinin staj ve benzeri uygulamalarına, ilgili yönetim kurulu kararlarına da yer verilir.

Ders tekrarı

MADDE 38 – (1) Zorunlu bir dersten başarısız olan bir öğrenci, bu dersi açıldığı ilk dönem tekrar almak zorundadır.

(2) Seçmeli bir dersten başarısız olan bir öğrenci bu dersin veya aynı gruptan bir başka seçmeli dersin açıldığı ilk dönem tekrar kayıt olmak zorundadır.

(3) Başarısız olunan kredisiz derslerin ya da eşdeğerlerinin tekrar alınması zorunlu değildir.

(4) Geçer not alınan bir ders tekrar alınmaz.

(5) Koşullu geçer not alınan dersler öğrenim süresi boyunca istenirse tekrar alınabilir. Bu derslerin açılan ilk dönemde tekrar alınma zorunluluğu yoktur.

(6) Tüm derslerden geçer not ya da koşullu geçer not almış, ancak akademik ortalaması ’un altında olan öğrenciler, mezuniyet koşulu olan bu ortalamayı elde edinceye kadar koşullu geçer notla geçtikleri derslerden kendi seçecekleri sayıda dersi/dersleri tekrar almak zorundadır.

(7) Tekrarlanan tüm derslerde, önceki başarı notu ne olursa olsun, alınan son başarı notu dikkate alınır.

BEŞİNCİ BÖLÜM

Eğitim-Öğretim Süresi, İzin Hakkı, İlişik Kesme ve Diploma

Eğitim-öğretim süresi ve ek sınavlar

MADDE 39 – (1) Dört yıllık lisans programlarının azami öğrenim süresi, yaz öğrenimi hariç yedi yıldır. Öğrenim süresinin hesaplanmasında, bu Yönetmeliğin 40 ıncı maddesinde belirtilen süreler dikkate alınmaz. Üniversiteden uzaklaştırma cezası alan öğrencilerin bu süreleri ise öğrenim süresinden sayılır.

(2) Güz/bahar dönemlerinde dördüncü sınıftan en az bir ders almış olan ve yedi yıllık azami öğrenim süresi sonunda mezun olması için başarmak zorunda olduğu ders sayısı hiç kayıt yaptırmadığı dersler de dahil beşten fazla olan öğrenci, öncelikle ek sınav hakkından yararlandırılır. Buna göre;

a) Öğrenciye hiç kayıt yaptırmadığı/başarısız olduğu tüm dersler için iki adet ek sınav hakkı verilir.

b) Ek sınavlar sonucunda, öğrencinin mezun olabilmesi için başarması gereken ders sayısını hiç kayıt yaptırmadığı dersler de dahil olmak üzere beş ve beşin altına indiremeyen öğrencinin Üniversite ile ilişiği kesilir.

c) Ek sınavlar sonucunda, mezun olması için başarması gereken ders sayısını hiç kayıt yaptırmadığı dersler de dahil olmak üzere beş ve beşin altına indiren öğrencilere üç yarıyıl ek süre verilir.

(3) Güz/bahar dönemlerinde dördüncü sınıftan en az bir ders almış olan ve yedi yıllık azami öğrenim süresi sonunda mezun olması için başarmak zorunda olduğu ders sayısı hiç kayıt yaptırmadığı dersler de dahil beşten az olan öğrenciler, ek sınav haklarını ya da doğrudan ek süre haklarını kullanabilirler. Ek sınav haklarını kullanmak isteyen öğrencilere;

a) Hiç kayıt yaptırmadığı/başarısız olduğu tüm dersler için iki adet ek sınav hakkı verilir.

b) Ek sınavlar sonucunda, mezun olması için başarması gereken dersler için üç yarıyıl ek süre verilir.

(4)Güz/bahar dönemlerinde dördüncü sınıftan en az bir ders almış olan ve yedi yıllık azami öğrenim süresi sonunda mezun olması için başarmak zorunda olduğu ders sayısı hiç kayıt yaptırmadığı dersler de dahil beşten az olan öğrenciler ek sınav haklarını kullanmadan ek süre haklarını kullanabilirler. Bu durumdaki öğrencilere dört yarıyıl ek süre verilir.

(5) Bu maddenin ikinci, üçüncü ve dördüncü fıkraları hükümlerine göre üç ya da dört yarıyıl ek süre hakkı kazanan öğrencilere ilişkin esaslar şunlardır;

a) Bu öğrenciler haklarını, ilgili yarıyıllarda ve isterlerse ek süreleri içerisinde olmak koşulu ile yaz dönemlerinde kullanır,

b) Ek süre sonucunda başarmak zorunda olduğu ders sayısını üç ve üçün altına indiremeyen öğrencinin Üniversite ile ilişiği kesilir.

c) Ek süre sonucunda başarmak zorunda olduğu ders sayısını üç ve üçün altına indiren öğrencilere sınırsız genel sınav hakkı verilir.

(6) Mezun olmak için başarmak zorunda olduğu ders sayısını üç ve üçün altına indiren öğrencilere tanınan sınırsız genel sınav hakları ilgili dersin açıldığı yarıyıl sonlarındaki dönem sonu sınavlarında kullanılır.

(7) Sınırsız sınav hakkı kazanan öğrencilerin Üniversite ile ilişiği kesilmez.

(8) Ek sınav, ek süre ve sınırsız sınav hakları, kayıt yenileme dönemlerinden önce öğrencinin ilgili bölüm başkanlığına dilekçeyle başvurması ve ilgili yönetim kurulu kararı ile kullandırılır.

(9) Sınırsız sınav hakkı kazanan öğrenci bu sınavlara üst üste ya da aralıklı olarak toplam üç defa girmez ise sınırsız sınav hakkından vazgeçmiş sayılır ve Üniversite ile ilişiği kesilir.

(10) Ek sınav, ek süre ya da sınırsız sınav hakkını kullanabilmesi için öğrencinin katkı payını/öğrenim ücretini ödemesi gerekir. Sınırsız sınav hakkını kullanan öğrenciler sınavlara girme dışında öğrencilik haklarından yararlanamaz.

(11) Ek sınav ve sınırsız sınav hakları yaz dönemlerinde kullanılmaz.

İzin hakkı

MADDE 40 – (1) Öğrencilere, geçerli nedenleri olmaları ve kabul edilmesi halinde ilgili yönetim kurulu kararı ile en fazla iki yarıyıl izin verilebilir. İzinli sayılan yarıyıllar öğrenim süresinden sayılmaz. Öğrenci bu hakkı öğrenim süresi boyunca birbirini izleyen ya da farklı yarıyıllarda kullanabilir.

(2) Öğrencinin izinden yararlanabilmesi için, yarıyıl başlangıcından önce ilgili bölüm başkanlığına gerekçeleri ve ispatlayıcı belgelerle birlikte dilekçe ile başvurması gerekir.

(3) Bir yarıyıl veya farklı eğitim-öğretim yıllarının birbirini izleyen iki yarıyılı için izinli sayılan öğrenciler, öğrenci katkı payı/öğrenim ücretini ödemeye devam eder. Aynı eğitim-öğretim yılı içinde iki yarıyıl kayıt donduran öğrenciler ise öğrenci katkı payı/öğrenim ücretini ödemez. Kayıt dondurulan süre ile ilgili daha önce ödenmiş olan katkı payları varsa bu miktar iade edilmez.

(4) Uzun süreli tedavi gerektiren ruhsal ve bedensel rahatsızlıklarını sağlık raporu ile belgeleyenlere en fazla dört yarıyıla kadar izin verilebilir.

(5) Askerlik görevini yapanlara askerlik süresinin bitimine kadar izin verilir.

İlişik kesme nedenleri

MADDE 41 – (1) Bu Yönetmeliğin 39 uncu maddesinde belirtilen öğrenim süresinin tamamlanıp tamamlanmadığına bakılmadan aşağıdaki durumlarda öğrencinin Üniversite ile ilişiği kesilir. Öğrencinin;

a) Arka arkaya veya aralıklı olarak iki yarıyıl kayıt yenilememesi,

b) Üniversiteden çıkarma cezası almış olması,

c) Kendi isteği ile kayıt silme dilekçesi vermesi,

ç) Yatay geçiş ile başka bir üniversiteye geçmesi,

d) Anadolu Üniversitesine bağlı açık öğretim programları hariç olmak üzere, başka bir yükseköğretim kurumunda örgün öğretim yaptıran bir programa kayıtlı olduğunun belirlenmesi,

e) Uzun süreli tedavi gerektiren sağlık raporu ile belgelenmiş ruhsal ve bedensel rahatsızlıklarının bu Yönetmeliğin 40 ıncı maddesinde belirtilen süreyi aşması.

(2) Bu Yönetmeliğin 39 uncu maddesinde belirtilen hakları kullandığı halde tanınan öğrenim süreleri sonunda mezuniyet için gerekli tüm dersleri başaramayan, varsa stajını tamamlayamayan ve benzeri diğer koşulları sağlayamayan öğrencilerin Üniversite ile ilişiği kesilir.

(3) Üniversiteden ilişik kesme kararları, kendi isteğiyle kayıt silme hariç ilgili yönetim kurullarınca alınır ve öğrencinin ilişiği kesilir. Kendi isteğiyle kayıt silme işlemi, öğrencinin veya noterden vekalet verdiği kişinin şahsen Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına yazılı olarak müracaat etmesi ile gerçekleştirilir. Kendi isteği ile Üniversiteden ayrılan öğrencilerin tüm öğrencilik hakkı sona erer. Üniversiteye dönmek isterse, yeni başvuran öğrencilerle aynı işleme tabi tutulur.

(4) Üniversite ile ilişiği kesilen öğrenciye isteği halinde transkript, karteks, kayıtta teslim ettiği diplomaları ve diğer belgeler verilir.

(5) Bu Yönetmeliğin 42 nci maddesindeki süreler sonucunda lisans programına kayıt olma hakkını kazanamayan dikey geçiş öğrencilerinin Üniversite ile ilişikleri kesilir.

Dikey geçiş öğrencilerinin intibak programı

MADDE 42 – (1) Bu Yönetmeliğin 9 uncu maddesine göre Üniversiteye dikey geçiş yoluyla kayıt yaptıran öğrencilere, ilgili mevzuat hükümlerine göre iki yarıyıllık intibak programı uygulanır.

(2) Bu program sonunda başarmak zorunda olduğu derslerden en fazla iki dersten başarısız olan ve akademik ortalaması en az olan öğrenciler, başarısız oldukları dersleri öğrenim süresi içerisinde başarmak koşulu ile ilgili programın üçüncü sınıfına kaydedilir.

(3) İkiden fazla dersten başarısız olan ve/veya akademik ortalaması ’un altında olan öğrencilere bir yarıyıl ek süre verilir. Ek süre öğrencinin isteği ve ilgili yönetim kurulunun onayı ile takip eden güz veya bahar dönemlerinden birinde kullanılır. Bu süre sonunda da başarısız olduğu ders sayısını en az ikiye indiremeyen ve akademik ortalaması ’un altında olanların Üniversite ile ilişiği kesilir.

(4) Hazırlık sınıfı olan programlara dikey geçiş yapan öğrencilerin kayıt olabilmesi için, önce intibak programından başarılı olması gerekir. Öğrenci lisans programına başlamadan önce, bu Yönetmeliğin 24 üncü maddesine göre yabancı dil hazırlık programından muaf olmadığı takdirde yabancı dil hazırlık sınıfına devam eder.

Mezuniyet ve diploma

MADDE 43 – (1) Aşağıdaki koşulları yerine getiren öğrenci, lisans öğrenimini tamamlamış ve mezuniyeti için gerekli koşulları sağlamış sayılır:

a) Kayıtlı olduğu program müfredatında tanımlanan tüm derslerden geçer not ya da koşullu geçer not almak,

b) Programın gerektirdiği minimum krediyi almak,

c) En az akademik ortalamaya sahip olmak,

ç) Müfredatta tanımlı staj ve benzeri uygulamaları başarı ile tamamlamak, varsa diğer mezuniyet koşullarını yerine getirmek,

d) Bu Yönetmeliğin 41 inci maddesinde belirtilen nedenlerle Üniversite ile ilişiği kesilmemiş olmak.

(2) Bir programın mezuniyet koşullarını sağlayan öğrenciler lisans diplomasını almaya hak kazanır.

(3) Mezuniyet işlemlerinin başlatılması için öğrencinin başvurusu beklenmeden danışmanın ve mezuniyet komisyonunun teklifi ve ilgili yönetim kurulu kararı ile öğrencinin mezun olduğuna karar verilir. Öğrencinin mezuniyet ve diploma işlemleri için gerekli evraklar Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına gönderilir.

(4) Öğrenciye mezuniyetinde diploma ile birlikte diploma eki ve transkript verilir.

Derece ve onur ödülleri

MADDE 44 – (1) Bahar döneminde mezun olan öğrencilerin başarı ortalamaları esas alınarak sıralama yapılır. Her programda ilk üç sırayı alan öğrenciler program birincisi, ikincisi, üçüncüsü unvanları ile mezun olurlar. Bu unvanlar öğrencinin not durum belgelerinde gösterilir.

(2) Akademik ortalaması arasında olanlar onur öğrencisi, arasında olanlar yüksek onur öğrencisi sıfatlarıyla mezun olur ve bu durum öğrencinin not durum belgelerinde belirtilir.

ALTINCI BÖLÜM

Çeşitli ve Son Hükümler

Giyim ve genel görünüş

MADDE 45 – (1) Eğitim-öğretim ve staj süresince öğrenciler, giyim ve genel görünüş konusunda ilgili mevzuat hükümlerine uymak zorundadır.

Disiplin

MADDE 46 – (1) Öğrencilerin disiplin iş ve işlemleri, 13/1/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülür.

Tebligat

MADDE 47 – (1) Her türlü tebligat, öğrencinin Üniversiteye kayıt sırasında bildirdiği ya da daha sonra otomasyon sisteminde güncellediği posta adresine taahhütlü olarak yapılmak veya kullanıcı adına e-posta göndermek veya ilgili fakülte/yüksekokulda ilan edilmek suretiyle tamamlanmış sayılır.

(2) Öğrenci, kullanıcı adıyla tanımlı e-posta adresini aktif durumda tutmak, sürekli e-postalarını takip etmek, Üniversiteye kayıt sırasında bildirdiği adresi değiştiği takdirde yeni adresini otomasyon sistemi üzerinden güncellemek ve Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına yazılı olarak bildirmek zorundadır. Öğrencinin takip etmemesi nedeniyle e-posta adresinin aktif olmaması durumunda e-postanın gönderildiği; yanlış veya eksik adres beyan edilmiş adrese yapılmış tebligatlar da öğrenciye tebliğ edilmiş sayılır.

Hüküm bulunmayan haller

MADDE 48 – (1) Bu Yönetmelikte hüküm bulunmayan hallerde; ilgili diğer mevzuat hükümleri ile Senato ve birimlerin kurul veya yönetim kurulu kararları uygulanır.

Yürürlükten kaldırılan yönetmelik

MADDE 49 – (1) 22/6/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Pamukkale Üniversitesi Önlisans, Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Yürürlük

MADDE 50 – (1) Bu Yönetmelik 27/8/ tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 51 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Pamukkale Üniversitesi Rektörü yürütür.

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS, LİSANS EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; Pamukkale Üniversitesine bağlı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında yürütülen önlisans, lisans eğitim ve öğretimini düzenlemektir.

Kapsam

MADDE 2 – (Değişik:RG/9/)

(1) Bu Yönetmelik; Pamukkale Üniversitesine bağlı Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Yabancı Diller Yüksekokulu dışındaki fakülteler, yüksekokullar ve meslek yüksekokullarında yürütülen eğitim ve öğretime ilişkin hükümleri kapsar.

Dayanak

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik; 4/11/ tarihli ve sayılı Yükseköğretim Kanununun 14, 43, 44 ve 46 ncı maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) Akademik takvim: Eğitim öğretim yılının başlama ve bitiş tarihleri ile kayıt ve sınav tarihleri gibi önemli tarihleri içeren takvimi,

b) Çift ana dal programı: Bir lisans programı öğrencisinin kendi programı ile eşzamanlı ikinci bir programdan diploma alabilmesini sağlayan programı,

c) Danışman: Öğrencilere, eğitim-öğretim ve üniversite yaşamıyla ilgili konularda rehberlik yapmak üzere bölüm başkanının önerisi ve ilgili yönetim kurulu kararı ile görevlendirilen öğretim elemanını,

ç) Ekle-sil-onayla: Öğrencilerin almak istediği dersleri son defa kontrol etme, düzeltme ve onaylama işlemini,

d) Fakülte: Üniversiteye bağlı fakülteleri,

e) İlgili kurul: Fakültelerde fakülte kurulunu, yüksekokullarda yüksekokul kurulunu ve meslek yüksekokullarında meslek yüksekokulu kurulunu,

f) İlgili yönetim kurulu: Fakültelerde fakülte yönetim kurulunu, yüksekokullarda yüksekokul yönetim kurulunu ve meslek yüksekokullarında meslek yüksekokulu yönetim kurulunu,

g) İsteğe bağlı ders: Bir program müfredatında yer alan ancak öğrencilerin almak zorunda olmadıkları dersi,

ğ) Kredi: Bir dersin haftalık teorik ve/veya uygulama ders saati ile öğrencinin ders dışı faaliyetlerinden oluşan iş yüküne göre tanımlanan ölçü birimini,

h) Kullanıcı adı: İnternet ve otomasyon uygulamalarında kişinin kimliğini doğrulamayı sağlayan Üniversite tarafından her bir öğrenci ve personelin kullanımı için verilen adı,

ı) Meslek Yüksekokulu: Üniversiteye bağlı meslek yüksekokullarını,

i) Ortak seçmeli ders: sayılı Kanunun 5 inci maddesinde belirtilen beden eğitimi ve güzel sanat dallarındaki dersleri,

j) Ortak zorunlu ders: sayılı Kanunun 5 inci maddesinde belirtilen Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve yabancı dil derslerini,

k) Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı (ÖİDB): Merkezi öğrenci işlemlerinin yürütüldüğü Rektörlük birimini,

l) (Değişik:RG-2/9/) Öğretim elemanları: Üniversitede görevli öğretim üyeleri, öğretim görevlileri ve araştırma görevlilerini,

m) Ön koşullu ders: Daha önce bir veya birkaç dersin başarılması koşulu ile alınabilen dersi,

n) Program: Bölümde yürütülen önlisans ve lisans düzeylerinde diploma derecesine yönelik, tanımlı bir müfredata göre uygulanan eğitim-öğretim faaliyetlerini,

o) Rektörlük: Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğünü,

ö) Seçmeli ders: Bir program müfredatında, öğrencilerin seçmeli dersler grubundan seçerek aldığı dersi,

p) Senato: Pamukkale Ãœniversitesi Senatosunu,

r) Sistem: Üniversite bünyesinde kullanılan öğrenci ve personel işlemlerinin yürütüldüğü yazılımları,

s) Ãœniversite: Pamukkale Ãœniversitesini,

ş) (Mülga:RG-2/9/)

t) Üniversite Yönetim Kurulu: Pamukkale Üniversitesi Yönetim Kurulunu,

u) Yan dal programı: Bir lisans programı öğrencisinin, kendi programının yanı sıra, başka bir alanın temellerini öğrenmek için takip ettiği programı,

ü) Yan koşullu ders: Bir veya birkaç dersin önceki yarıyıllarda başarılması ya da aynı yarıyılda beraber alınması koşulu ile alınabilen dersi,

v) Yarıyıl: Bir akademik takvimdeki güz veya bahar yarıyıllarını,

y) Yüksekokul: Üniversiteye bağlı yüksekokulları,

z) Zorunlu ders: Bir program müfredatında, öğrencilerin mezun olabilmek için almak zorunda olduğu dersi,

aa) (Ek:RG-4/6/) Uzaktan öğretim: Öğretim etkinliklerinin bilgi ve iletişim teknolojilerine dayalı eş ya da farklı zamanlı olarak yürütüldüğü, öğretim elemanları ile öğrencilerin uzaktan etkileşimine dayalı öğretim yöntemini,

ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM

Öğrenci Katkı Payı, Kayıt ve Kabul İşlemleri, Yatay ve Dikey Geçişler

Öğrenci katkı payı/öğrenim ücreti

MADDE 5 – (1) Öğrenci, ders almak veya sınav hakları ile diğer koşulları yerine getirmek istediği her yarıyıl başında ilgili mevzuatla belirlenen öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretini güz ve bahar yarıyıllarından (Bakanlar Kurulu kararı ile harç ödeme istisnası tanınan öğrenciler hariç) önce akademik takvimde belirtilen süre içerisinde öder.

(2) Öğrenci katkı payı veya öğrenim ücretini süresi içerisinde ödemeyen öğrencinin ders kaydı yapılmaz/yarıyıl kaydı yenilenmez ve o yarıyıla ait öğrencilik haklarından yararlanamaz.

(3) Bir programın hazırlık sınıfı hariç tüm sınıflarda öğrenciler, güz ve bahar yarıyıllarında yarıyıl ortalamasına göre sıralanır. Bu sıralama sonucunda her yarıyılda ilk %10’a giren ikinci öğretim öğrencileri, bir sonraki yarıyılda birinci öğretim öğrencilerinin ödeyecekleri öğrenci katkı payı kadar öğrenim ücreti öder.

(4) (Mülga:RG-2/9/)

(5) (Ek:RG/5/) (Mülga:RG-2/9/)

Üniversiteye kayıt

MADDE 6 – (1) Üniversitenin önlisans ve lisans programlarına kayıt yaptırabilmek için, özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul eden programlar için ilgili sınavda başarılı olmak, diğer programlar için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilgili programa yerleştirilmiş olmak, uygulama esasları Senato tarafından belirlenen Yurt Dışı Öğrenci Seçme Sınavı ve diğer kabul koşullarını sağlamış olmak veya yatay geçiş yapmış olmak gerekir.

(2) Başka bir üniversiteden yatay geçiş isteğinde bulunan öğrencilerin Üniversiteye kayıt yaptırabilmeleri için, 8 inci maddeye göre ilgili yönetim kurulu tarafından başvurusunun onaylanmış olması gerekir.

(3) (Değişik:RG-2/9/) Öğrenci adayının Üniversiteye kayıt yaptırabilmesi için, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ve Üniversite tarafından belirlenen diğer koşulları sağlaması ile istenen belgelerle birlikte şahsen başvurması veya e-Devlet üzerinden kayıt yaptırması gerekir.

(4) Üniversiteye kayıt tarihleri, istenilecek belgeler ve uygulanacak esaslar, ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda ÖİDB tarafından belirlenerek Üniversite web sayfasında ilan edilir.

(5) (Değişik:RG-2/9/) Kaydını e-Devlet üzerinden yaptırabilecek olan adaylardan kayıt için belge istenmez. Bu yolla kayıt yaptıranların dışındaki adaylardan ise belgelerin aslı veya Üniversite tarafından onaylanan örneği istenir.

(6) Süresi içinde Üniversiteye kaydını yaptırmayanlar Üniversite öğrencisi olma hakkını kaybeder.

(7) Öğrenci, Üniversiteye kayıt sırasında girmek istediği muafiyet sınavlarına başvurmak zorundadır.

(8) (Değişik:RG/7/)(1)Öğrenci, Üniversiteye kaydını yaptırdıktan sonra, birinci yarıyıl derslerine, kayıt yenileme işlemleri için belirlenen tarihlerde sistem üzerinden kayıt olur.

(9) (Değişik:RG/7/)(1)Ders kaydı yaptıran öğrencinin, bu Yönetmeliğin 19 uncu maddesi hükümlerine göre, ekle-sil-onayla tarihlerinde gerekli işlemleri yapması gerekir.

Kayıt yenileme

MADDE 7 – (1) Öğrenciler, öğrencilik haklarından yararlanmak için, öğrenimleri süresince güz ve bahar yarıyılları başında, akademik takvimde belirtilen süre içerisinde kayıt yenilemek zorundadır. Kayıt yenileme işlemi öğrenci katkı payı/öğrenim ücretinin ödenmesi, ders kaydı ve ekle-sil-onayla işlemlerinden oluşur.

(2) Kayıt yenileme işlemleri öğrencinin kendisi tarafından gerçekleştirilir.

(3) Kayıt yenilemek isteyen öğrencinin ilgili yarıyıla ait, 5 inci maddeye göre belirlenen öğrenci katkı payı/öğrenim ücretini ödemesi gerekir. Öğrenci katkı payı/öğrenim ücretinden Bakanlar Kurulu kararı ile muaf olan öğrenciler hariç, öğrenci katkı payı/öğrenim ücretini ödemeyen öğrencinin kayıt yenileme işlemlerini yapmasına otomasyon sisteminde izin verilmez.

(4) Sadece öğrenci katkı payı/öğrenim ücretini ödeyen ancak, ders kayıt işlemlerini tamamlamayan öğrencinin ilgili yarıyıllarda kaydını yenilemediği kabul edilir, derslere devam etmesi ve sınavlara girmesi durumunda devamları ve sınavları geçersiz sayılır. Açılma yeterliliğini sağlamayan dersler öğrencinin üzerinden otomatik olarak silinir. Ders kaydını yapıp, ekle-sil-onayla işlemini yapmayan öğrencilerin ders kaydındaki seçmiş olduğu diğer dersleri kesinleşmiş olur.

(5) Öğrencinin ders kayıt ve ekle-sil-onayla işlemleri, 19 uncu maddede belirtilen esaslar çerçevesinde danışman gözetiminde öğrenci tarafından gerçekleştirilir.

(6) (Değişik:RG/9/)(2) Ders kayıt ve ekle-sil-onayla işlemi, öğrencinin sistem onayı verme işleminden sonra tamamlanmış kabul edilir.

(7) Öğrenci kayıt yenileme işlemlerini yapmakla yükümlüdür ve tüm kayıt yenileme işlemlerinden sorumludur.

(8) Mazeretleri dolayısıyla kayıt yenileyemeyen ancak, mazeretleri ilgili yönetim kurulunca kabul edilen öğrenciler, kayıt yenileme işlemini ekle-sil-onayla tarihlerinde yaptırabilir.

(9) Ekle-sil-onayla tarihlerinde de kayıt yenileme işlemini tamamlamayan öğrencinin ilgili yarıyılda kaydını yeniletmediği kabul edilir.

(10) (Değişik:RG/7/)(1)Mazeretli kayıt yenileme işlemi, eğitim-öğretim süresi içinde en fazla iki defa yapılabilir. Her ne sebeple olursa olsun, döneminde mazeretli kayıt yenileme işlemini yapmayan ve/veya iki sefer mazeretli kayıt hakkını kullandığından dolayı kayıt yenileme işlemini yapamayan öğrencilere, ilgili yönetim kurulu kararı ile ilgili dönemde hiçbir şekilde öğrencilik haklarına yönelik ders kayıt ve sınav hakkı verilmez.

(11) Öğrenci, kayıt yenilemediği yarıyıllarda öğrencilik haklarından yararlanamaz.

(12) Kayıt yenilememe nedeniyle kaybedilen yarıyıllar öğrenim süresinden sayılır.

(13) (DeÄŸiÅŸik:RG/11/)  Bütün derslerden baÅŸarılı olduÄŸu halde staj ve benzeri mezuniyet koÅŸullarını yerine getiremeyen öğrenciler, bu koÅŸulları tamamlayıncaya kadar katkı payı/öğrenim ücreti ödemezler.

(14) Bütün derslerinden geçer ya da koşullu geçer not aldığı halde, 43 üncü maddede belirtilen mezuniyet koşullarını sağlayamadığı için ders tekrarı yapmak veya yeniden ders almak zorunda olan öğrenciler, bu koşulu yerine getirinceye kadar ilgili yarıyıl için kayıt yenileme işlemlerini yapmak zorundadır.

(15) (Ek:RG/5/) Azami süreler içinde katkı payı veya öğrenim ücretinin ödenmemesi ile kayıt yenilenmemesi nedeniyle öğrencilerin ilişikleri kesilmez. Ancak Üniversite yetkili kurullarının kararı ve Yükseköğretim Kurulunun onayı ile dört yıl üst üste katkı payı veya öğrenim ücretinin ödenmemesi ile kayıt yenilenmemesi nedeniyle öğrencilerin ilişikleri kesilebilir.

Yatay geçişler

MADDE 8 – (1) (DeÄŸiÅŸik:RG-2/9/) Ãœniversitenin Ã¶nlisans ve lisans programlarına yapılacak öğrenci yatay geçiÅŸleri; 24/4/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarında Ã–nlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında GeçiÅŸ, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına Ä°liÅŸkin Yönetmelik hükümlerine ve Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülür.

(2) İlgili yönetim kurulu tarafından yatay geçiş talepleri değerlendirilir, ilgili mevzuat çerçevesinde uygun görülen başvurular onaylanır. Başvurusu onaylanan öğrencilere uygulanacak intibak işlemleri, ilgili yönetim kurulu tarafından belirlenir. Yatay geçişi uygun bulunan öğrencilere ilişkin ilgili akademik birim tarafından alınan karar, öğrencilerin e-posta adreslerine gönderilerek tebliğ edilir, Üniversite web sayfası ile ilgili akademik birim web sayfasında sonuçlar ilan edilir. Söz konusu öğrencilerin Üniversiteye kayıtları bu Yönetmelik hükümlerine göre yürütülür.

Dikey geçişler

MADDE 9 – (1) Üniversitenin lisans programlarına başvuran dikey geçiş öğrencileri, ÖSYM tarafından yerleştirilir. Dikey geçiş öğrencilerinin kayıt işlemleri, 19/2/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik hükümlerine ve Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülür.

Uluslararası ortak program ve yabancı uyruklu öğrenci kayıtları

MADDE 10 – (1) Üniversiteye kayıt olmak isteyen yabancı uyruklu öğrenciler ile Üniversite’nin yurtdışındaki bir üniversite ile ortak düzenleyeceği programlara ait öğrencilerin kayıt işlemleri; sayılı Kanunun 45 inci maddesi ve 28/12/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarının Yurtdışındaki Kapsama Dahil Yükseköğretim Kurumlarıyla Ortak Eğitim ve Öğretim Programları Tesisi Hakkında Yönetmelik hükümleri ile Yükseköğretim Kurulu ve Senato kararlarına göre yürütülür.

Özel öğrenciler

MADDE 11 – (Başlığı ile Birlikte Değişik:RG/8/)

(1) Özel öğrenci, bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı öğrenci olup; farklı bir yükseköğretim ortamı, kültürü, kazanımı edinmek isteyen veya özel durumu, sağlık ve benzeri nedenlerle kayıtları kendi üniversitelerinde kalmak şartıyla farklı bir yükseköğretim kurumunda eğitimine devam etme imkânı tanınan öğrenciyi ifade eder.

(2) Özel öğrenci iÅŸlemlerinin yürütülmesine iliÅŸkin hususlar, Senato tarafından belirlenir.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Eğitim-Öğretim ile İlgili Esaslar

Eğitim-öğretim yılı

MADDE 12 – (1) (Değişik:RG-2/9/) Eğitim-öğretim yılı güz ve bahar yarıyılları olmak üzere iki yarıyıl esasına göre düzenlenir. Ancak, Senato kararı ile eğitim-öğretim üç yarıyıl olarak da düzenlenebilir.

(2) Senato Kararı ile ayrıca Yaz öğretimi açılmasına karar verilebilir.

(3) (DeÄŸiÅŸik:RG-2/9/) Bir eÄŸitim-öğretim yılı en az yüz kırk öğretim günüdür. Yarıyıl sonu sınavları bu süreye dahil deÄŸildir.

(4) İlgili kurullar bir dersin iki yarıyıl olarak açılmasına karar verebilir.

(5) Staj ve benzeri uygulamalar, güz ve bahar yarıyılları dışında yaptırılabilir. İlgili yarıyıla ait derslerin devam koşulunu sağlamış öğrenciler, güz ve bahar yarıyıllarında staj ve benzeri uygulamaları yapabilirler.

(6) Yaz döneminde hangi derslerin açılacağına ilgili kurullar karar verir. Yaz dönemi eğitim ve öğretimi; ilgili diğer mevzuat hükümleri ile Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülür.

(7) Akademik takvim Senato tarafından belirlenir ve eğitim-öğretim yılı başlamadan ilan edilir. Senato, gerekli gördüğünde akademik takvim üzerinde değişiklik yapar ve ilan eder.

Eğitim-öğretim türleri

MADDE 13 – (Değişik:RG-4/6/)

(1) Üniversiteye bağlı birimlerde örgün birinci öğretim ve ikinci öğretim yapılır. Senato kararı ve Yükseköğretim Kurulunun onayı ile örgün ikinci öğretim ve uzaktan öğretim yapılabilir, birinci ve ikinci öğretim programlarındaki bazı dersler sadece uzaktan öğretim yoluyla verilebileceği gibi bazı dersler hem örgün öğretim yoluyla hem de uzaktan öğretim yoluyla verilebilir.

Öğretim süresi

MADDE 14 – (1) (DeÄŸiÅŸik:RG-2/9/)  Ãœniversitedeki Ã¶nlisans programlarının normal süresi yaz dönemleri hariç iki akademik yıl, lisans programlarının normal süresi yaz dönemleri hariç dört akademik yıldır.

(2) Mezuniyet koşullarını sağlayan öğrenciler, daha kısa sürede mezun olabilir.

(3) (DeÄŸiÅŸik:RG-2/9/) Önlisans programlarını tamamlamak için tanınan azami öğrenim süresi, yaz dönemleri hariç dört akademik yıldır.

(4) (Değişik:RG-2/9/) Lisans programları için azami öğrenim süresi yaz dönemleri hariç yedi akademik yıldır.

(5) Dil ve Bilimsel Hazırlık sınıfında geçen bir yıllık süre yukarıdaki sürelere dahil değildir.

Öğretim dili

MADDE 15 – (1) Öğretim dili bakımından programlar; Türkçe programlar, yabancı dil hazırlık sınıfı olan Türkçe programlar, kısmen yabancı dilde eğitim-öğretim yapan programlar ve yabancı dilde eğitim-öğretim yapan programlar şeklinde isimlendirilir.

(2) Yabancı dille verilen dersler dışında Üniversitede öğretim dili Türkçe’dir.

Müfredat

MADDE 16 – (1) Öğrencinin bir programı takip edebilmesi ve mezun olabilmesi için gerekli koşullar müfredat ile tanımlanır. Program müfredatı, Yükseköğretim yeterlilikler çerçevesine göre programın yürütüldüğü birimlerde hazırlanır, ilgili kurullar ve Senato tarafından onaylandıktan sonra uygulanır. Müfredatları Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen programlarda Yönetmelik hükümlerinin nasıl uygulanacağına Senato karar verir.

(2) Müfredat, öğrencinin mezun olabilmesi için başarmak zorunda olduğu dersler ile varsa tamamlaması gerekli bilimsel ve sosyal etkinlik puanı, proje, staj, seminer ve benzeri diğer koşullardan oluşur. Öğrencinin mezuniyet için tamamlaması gereken staj ve diğer ders dışı tüm etkinlikler kredilendirilir.

(3) Müfredatta belirtilen her bir dersin yarıyıllık ya da yıllık olduğu, yarıyılı ya da yılı, kredisi, haftalık teorik ve uygulama ders saati, varsa ön koşul ve yan koşullar belirtilir.

(4) Tanımlanmış ya da değişiklik yapılmış bir program müfredatı takip eden akademik yılda uygulanır.

(5) Program müfredatının her bir yarıyılı, ders ve/veya staj ve benzeri faaliyetler olmak üzere toplam 30 krediden oluşur. Bir yarıyıl için belirlenen derslerin haftalık teorik ve uygulama saatlerinin toplamı en fazla 30 olacak şekilde düzenlenir.

(6) Önlisans müfredat programı krediden, lisans müfredat programı krediden oluşur.

(7) (Değişik:RG-2/9/) Üniversitedeki derslerin amacı, içeriği, haftalık teorik ve uygulama saatleri dersi açan bölüm tarafından belirlenir. Dersin kredisi programın yürütüldüğü bölüm tarafından belirlenir.

(8) Dersler teorik, uygulamalı teorik ya da sadece uygulama dersleri şeklinde olabilir. Müfredatta hangi derslerin zorunlu olduğu, hangi derslerin seçmeli ya da isteğe bağlı olduğu belirtilir.

(9) Seçmeli dersler gruplandırılır ve öğrencinin hangi seçmeli grubundan kaç ders ya da kaç kredilik ders seçmek zorunda olduğu müfredatta belirtilir.

(10) Seçmeli derslerin kredileri toplamı, o programı tamamlamak için gerekli kredinin en az %20 si olmak zorundadır. Ortak seçmeli dersler bu sınırlamanın dışındadır.

(11) Lisans programlarında, seçmeli ders kredilerinin en az %25’inin, programın yürütüldüğü bölüm dışındaki bölümlerden alınması gerekir. Ortak seçmeli dersler bu sınırlamanın dışındadır.

(12) Lisans programlarında, zorunlu ve seçmeli ders kredilerinin en az %25’inin, programın yürütüldüğü bölüm dışındaki bölümlerden alınması gerekir.

(13) Müfredatlarda, öğrencilerin ders dışı etkinliklerini özendirmek için bilimsel ve sosyal etkinlik puanı bulunabilir. Bilimsel, sanatsal, sportif, kültürel, toplumsal ve diğer sosyal etkinliklerin puanlamaları ile diğer hususlar Senato tarafından belirlenir.

(14) Müfredatlarda yer alan ders türleri Senato tarafından çıkarılan uygulama esasları ile belirlenir.

(15) Program müfredatları, bu Yönetmelik ve Senato tarafından belirlenen esaslara göre hazırlanır ve uygulanır.

(16) Programın diplomayı almayı hak eden kişiye kazandıracağı bilgi, beceri ve yetkinliklerin neler olacağı ve bunların ölçme ve değerlendirmelerinin nasıl yapılacağı; Yükseköğretim Kurulunun bu konularda belirlediği temel ilkelere uygun olarak Senato tarafından belirlenir.

Derslerin kredi deÄŸerleri

MADDE 17 – (1) Öğretim elemanının aktif olarak ders anlattığı saatler, dersin teorik; öğrencilerin de aktif olarak eğitim-öğretime katıldıkları saatler de dersin uygulama kısmını oluşturur. Bir ders teorik, uygulamalı teorik ya da uygulama olarak işlenebilir.

(2) Bir dersin kredisi, haftalık teorik ve/veya uygulama saatleri, öğrencinin ders dışı faaliyetlerinden oluşan iş yüküne göre tespit edilir.

(3) Kredilendirilmeyen dersler başarı ortalamalarına dahil edilmez.

Kredi yükü ve ders seçimi

MADDE 18 – (1) Öğrenci kayıtlı olduğu güz ve bahar yarıyıllarında en az 20 kredilik ders almak zorundadır. Mezuniyet durumunda ve değişim programlarına katılan öğrencilerde bu koşul aranmaz.

(2) (Değişik:RG-2/9/) Öğrencinin her yarıyıl alabileceği azami kredi sayısı, öğrencinin akademik ortalamasına göre tespit edilir. Akademik ortalamayı oluşturan derslerin kredi toplamının 30 ve üzerinde olması durumunda; akademik ortalaması ’ın altında olan öğrenciler bir yarıyılda en fazla 30 kredi, arası olanlar en fazla 36 kredi, ve üzeri olanlar ise en fazla 42 kredi alabilir. Akademik ortalamayı oluşturan derslerin kredi toplamı 30’un altında ise, öğrenci en fazla 30 kredilik ders alabilir. Yaz okulu hariç mezuniyet aşamasının son yarıyılında bulunan güz/bahar döneminden devamını alıp da geçemediği dersi olan ve üç ders sınavına girerek mezun olabilecek durumdaki öğrenciler de dâhil olmak üzere bir defaya mahsus en fazla ilave iki ders, ilgili yönetim kurulu kararı ile verilebilir.

(3) (DeÄŸiÅŸik:RG-3/1/)  Akademik ortalaması 2,00’dan düşük olan üçüncü ve daha sonraki yarıyıllardaki öğrencilerin, akademik ortalamaları en az 2,00 olana kadar azami 30 kredi limiti dâhilinde; zorunlu olarak daha önce alıp baÅŸarısız oldukları derslere, daha önce hiç almadığı dersler ile baÅŸarısız olunan ön koÅŸullu derse/derslere kayıt olmaları gerekir.

(4) Bu kredi sınırları içerisinde, 19 uncu maddede tanımlanan esaslar çerçevesinde ve aÅŸağıdaki sıralamaya göre öğrenci derslere kayıt olur:

a) Öğrencinin bulunduğu yarıyıldan önceki yarıyıllara ait derslerden alıp da başarısız olduğu dersler,

b) Öğrencinin bulunduğu yarıyıldan önceki yarıyıllara ait daha önce almadığı dersler,

c) Öğrencinin bulunduğu yarıyıla ait derslerden alıp da başarısız olduğu dersler,

ç) Öğrencinin bulunduğu yarıyıla ait daha önce almadığı dersler,

d) Öğrencinin bulunduğu yarıyılın üst yarıyılına ait derslerden alıp da başarısız olduğu dersler,

e) Öğrencinin bulunduğu yarıyılın üst yarıyıllarına ait daha önce almadığı dersler.

(5) Öğrencinin önkoşullu bir dersi seçebilmesi için, o derse önkoşul olan ders/dersleri daha önce almış ve en az koşullu geçer not almış olması gerekir.

(6) Öğrencinin yankoşullu bir dersi seçebilmesi için ilgili derse yankoşul olan ders/dersleri daha önce almış ve en az koşullu geçer not almış olması ya da aynı yarıyılda yankoşul olan ders/derslere kayıt yaptırmış olması gerekir.

(7) Ders seçiminde dördüncü fıkrada tanımlanan sıralamaya göre, tanımlı bir ders ilgili yarıyılda açılmamış ve ilgili sıralamadaki tüm dersleri öğrenci seçmiş ise öğrencinin bir sonraki sıralamadan ders seçmesine izin verilir.

(8) Ders seçiminde bir dersin zorunlu ya da seçmeli olması ilgili dersin seçiminde öncelik vermez.

(9) Öğrenci, kayıtlı olduğu program müfredatında yer almayan bir dersi bu Yönetmelik ve Senato tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde alabilir, ancak bu derslerden alınan krediler öğrencinin mezuniyet kredisine sayılmaz, bu derslerden alınan notlar da öğrencinin akademik ortalamasına dahil edilmez. Bu kapsamda alınan dersler ikinci fıkrada belirtilen azami kredi sayısına dahil edilmez.

Ders kaydı

MADDE 19 – (DeÄŸiÅŸik:RG/7/)(1)  

(1) Öğrenciler her yarıyıl kaydını yeniler. Kayıt yenileme işlemi sırasında öğrenciler derse/derslere sistem üzerinden kayıt olur.

(2) Danışman, öğrencilerin ders kayıt döneminde seçtiği dersleri sistem üzerinden kontrol ederek, ders kaydı hakkında varsa görüş bildirir.

(3) Bir bölümde ilgili yarıyılda açılması planlanan zorunlu ve seçmeli dersler, kayıt öncesi ilan edilir. Şube sayılarına, seçmeli derslerin açılıp açılmayacağına, Senato tarafından belirlenen esaslara göre ilgili yönetim kurulunca karar verilir.

(4) Mazereti nedeniyle ders kayıt dönemi içerisinde ders kaydını yapamayan ve mazereti ilgili yönetim kurulu tarafından kabul edilen öğrenciler ile ders kaydında seçtiği derslerde değişiklik yapmak isteyen öğrenciler ekle-sil-onayla günlerinde ders kayıtlarını yapar.

(5) Ekle-sil-onayla tarihlerinde ders kaydında düzeltme ihtiyacı olan öğrenciler, sistem üzerinden, ders kayıtlarını kontrol ederek varsa yanlışlıkları düzeltir, ders kayıt döneminde alıp vazgeçtiği dersleri siler ve ders kayıt döneminde alamadığı ve almak istediği dersleri ekler. Öğrenci tüm bu işlemleri yaptıktan sonra sistem üzerinden ders kaydını onaylar.

(6) Ekle-sil-onayla tarihlerinde öğrencinin ders kaydında yaptığı işlemler sistem üzerinde danışman tarafından kontrol edilerek, varsa öğrenciye görüş bildirilir.

(7) Öğrenci tarafından onaylanmış derslerin listesi sistem tarafından elektronik ortamda doküman olarak öğrenciye, danışmana gönderilir.

(8) Ekle-sil-onayla işlemlerinin bitiş tarihinden sonra, ders kaydı kesinleşmiş sayılır ve değiştirilemez. Anlaşmazlık hallerinde sistemdeki kayıtlar geçerli sayılır.

(9) Ders kayıt tarihlerinde derslere kayıt olan, ekle-sil-onayla tarihlerinde dersler üzerinde hiçbir işlem yapmayan öğrenci, ders kayıt tarihlerinde kayıt olduğu derslerin doğruluğunu kabul etmiş sayılır.

Danışmanlık

MADDE 20 – (1) Kayıt yaptıran her öğrenci için, kayıt öncesinde ilgili bölüm başkanlığı tarafından bölümün öğretim elemanları arasından bir danışman belirlenir.

(2) Danışmanlık görevi öğrencinin Üniversiteye kayıt olması ile başlar, öğrencinin Üniversiteden mezun olması ya da ilişiğinin kesilmesine kadar devam eder.

(3) Danışmanlık yapan öğretim elemanının, bir yarıyıldan fazla yurt içi ya da yurt dışı izin ve görevlendirme durumlarında ya da Üniversiteden geçici/sürekli ilişiğinin kesilmesi durumunda, ilgili bölüm başkanlığı tarafından öğrenciye yeni bir danışman atanır. Bir yarıyıldan az izin ve görevlendirmelerde öğrenci danışmanlığı geçici olarak ilgili bölüm başkanı veya görevlendireceği bir öğretim elemanı tarafından yerine getirilir.

(4) Danışman, Üniversite yaşamı ile ilgili konularda öğrenciye rehberlik yaparak, sorunlarının çözümünde ve eğitim-öğretim ile ilgili ders seçme, ders şubesini belirleme, ders ekleme, ders silme işlemlerinde öğrenciye yardımcı olur. Ders kayıt ve ekle-sil işlemleri, danışman rehberliğinde öğrenci tarafından yapılır.

(5) (DeÄŸiÅŸik:RG/7/)(1)  Kayıt yenileme ve ders kayıt iÅŸlemleri sistem üzerinden, danışman tarafından kontrol edilir. Eksik ve hatalar öğrenciye sistem üzerinden bildirilir, öğrenci kayıt süresi içerisinde gerekli düzeltmeleri yapmakla sorumludur. Danışmanın, rehberlik hizmeti dışında sorumluluÄŸu yoktur.

(6) Danışman, öğrencinin akademik hedeflerini ve geçmiş başarılarını dikkate alarak, öğrencinin ders seçiminde kendisine önerilerde bulunur. Ancak ders seçiminden ve ders kayıt işlemlerinden öğrenci sorumludur.

(7) (Mülga:RG/7/)(1)

(8) Öğrenci ile danışman arasında olabilecek anlaşmazlıklarda son kararı ilgili bölüm başkanı verir.

(9) (Mülga:RG/7/)(1)  

Devam zorunluluÄŸu

MADDE 21 – (1) (Değişik:RG-4/6/) Öğrenci derslere ve ilgili öğretim elemanının gerekli gördüğü sınav ve diğer akademik çalışmalara katılmak zorundadır. Öğrencinin devam durumu, ilgili kurulların belirlediği kurallar çerçevesinde dersin öğretim elemanı tarafından değerlendirilir. Bir dersten devam sağlayan öğrenci, tekrar aynı dersi aldığında, uygulamalı derslerde devam koşulu aranır, teorik derslerde devam koşulu aranmaz, uygulamalı teorik derslerde ise devam koşulu aranabilir. Uzaktan öğretim programları kapsamında ve uzaktan öğretim yoluyla verilen derslerde devam koşulu Senato tarafından belirlenir.

(2) Bir dersten devam sağlayamayan öğrencinin F2 ile başarısız olduğu kabul edilir.

(3) Senato tarafından çıkarılan uygulama esaslarına göre ilgili yönetim kurulunca görevli/izinli sayılan öğrenciler görev/izin sürelerince derse devam etmiş sayılır.

(4) Devam zorunluluğu ile ilgili diğer hususlar, Senato tarafından belirlenir.

Ders muafiyetleri ve muafiyet sınavları

MADDE 22 – (1) Öğrenciler müfredatlarında belirtilen bazı derslerden muaf olma isteğinde bulunabilirler. Bir dersten muaf olma isteğinde bulunabilmek için, dersi ya da eşdeğerini daha önce almış ve başarmış olmak veya muafiyet sınavına girip başarılı olmak gerekir.

(2) Muafiyet ile ilgili diğer hususlar Senato tarafından belirlenir.

Değişim programları

MADDE 23 – (1) Üniversite ile yurt içi veya yurt dışı bir yükseköğretim kurumu ya da bir kuruluş arasında yapılan ikili anlaşmalar çerçevesinde ortak eğitim-öğretim programı, öğrenci değişim programı, staj ve benzeri programlar uygulanabilir. Bu programlar, Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülür.

Yabancı dil/bilimsel hazırlık programı (Değişik başlık:RG-2/9/)

MADDE 24 – (1) Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan programlara kayıt olan öğrencilerden isteyenler, yabancı dil hazırlık programı yeterlik sınavına girebilir. Başarılı olanlar veya 30/7/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Pamukkale Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Ön Lisans ve Lisans Yabancı Dil Hazırlık ve Yabancı Dil Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde tanımlanan muafiyet koşullarını sağlayanlar, yabancı dil hazırlık programından muaf tutulur, diğerleri hazırlık programına devam eder.

(2) Yatay ve dikey geçişle gelen öğrenciler programa başlamadan önce, birinci fıkrada belirtilen esaslara göre eğitimlerini sürdürürler.

(3) Kısmen yabancı dille eğitim-öğretim yapan programlar ile yabancı dille eğitim-öğretim yapan programlarda, hazırlık programına devam ettikleri ilk yılın sonunda gereken koşulları yerine getiremediği için başarısız olan öğrenciler bir sonraki yeterlik sınavına katılır ve/veya hazırlık programını tekrarlar. Kısmen yabancı dille eğitim-öğretim yapan program öğrencileri ile yabancı dille eğitim-öğretim yapan program öğrencileri, yeterlik sınavında veya hazırlık programında başarılı olmadan ilgili programa başlayamaz.

(4) (Mülga :RG/5/)

(5) (Mülga :RG/5/)

(6) (Değişik:RG/3/) Eğitim-öğretim dili Türkçe olan programlarda isteğe bağlı yabancı dil hazırlık sınıfı açılabilir. Zorunlu ve isteğe bağlı yabancı dil hazırlık programında eğitim-öğretim, 4/12/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik, 30/7/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Pamukkale Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Ön Lisans ve Lisans Yabancı Dil Hazırlık ve Yabancı Dil Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği hükümlerine ve Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülür.

(7) (Ek:RG-2/9/) Yabancı dil hazırlık sınıfında ve lisans eğitim-öğretimi sırasında öğrenciler bu Yönetmeliğe tabi olurlar. Öğretim dili en az % 30 yabancı dil veya tamamen yabancı dil olan programların yabancı dil hazırlık sınıfında başarısız olan öğrenciler, Yükseköğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dille Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik hükümleri çerçevesinde Türkçe eğitim yapan yükseköğretim programlarına ÖSYM’ce yerleştirilebilir.

(8) (Ek:RG-2/9/) Bilimsel hazırlık programı bir yıl olup azami süresi iki yıldır.

Türkçe hazırlık programı

MADDE 25 – (1) Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe programlara, hazırlık sınıfı olan Türkçe programlara ve kısmen yabancı dille eğitim-öğretim yapan programlara kayıt olabilmeleri için Türkçe yeterlik sınavını başarmaları gerekir. Yeterlik sınavında başarısız olan ya da bu sınava girmeyen öğrencilere Türkçe hazırlık programı uygulanır. Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkçe yeterlik sınavları ve Türkçe hazırlık programı ilgili mevzuat hükümleri ve Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülür.

Staj, işyeri eğitimi ile mesleki uygulama dersleri (Değişik başlık:RG-2/9/)

MADDE 26 – (Değişik:RG-9/7/)

(1) (DeÄŸiÅŸik:RG-2/9/) Müfredatlarında staj zorunluluÄŸu bulunan Ã¶nlisans/lisans programlarına kayıtlı öğrenciler, stajlarını kendilerinin seçeceÄŸi ve ilgili staj komisyonunun onaylayacağı Ãœniversitenin ilgili birimleri ile kamu/özel kurum ve kuruluÅŸlarında yapabilirler. Müfredatlarında iÅŸyeri eÄŸitimi bulunan Ã¶nlisans programlarına kayıtlı öğrenciler, iÅŸyeri eÄŸitimlerini ilgili meslek yüksekokulunun Program Ä°ÅŸyeri EÄŸitimi Komisyonu tarafından uygun görülen ve/veya yüksekokul müdürlüğünce protokol imzalanmış kamu/özel kurum ve kuruluÅŸlarında yapabilirler.

(2) Stajlar, ilgili kurulların gerekli görmesi durumunda görevlendirilen öğretim elemanları ve/veya personelin gözetim ve denetiminde yapılabilir.

(3) Stajlar öğrenim süresi içerisinde tamamlanmak zorundadır.

(4) Stajlar kredilendirilir.

(5) İşyeri Eğitim Programı kapsamında, İŞKUR ile yapılan, protokole dayalı işyerlerinde, kamu ve özel kurumlarda, firmalarda yapılan çalışmalar, fakülte ve yüksekokullarda bulunan zorunlu veya isteğe bağlı stajların yerine sayılır.

(6) (Ek:RG-2/9/) Önlisans/lisans programlarındaki öğrenciler, gerek görüldüğü takdirde ilgili kurul kararıyla mesleki uygulama derslerini hafta sonları da yapabilirler.

Yandal programları

MADDE 27 – (1) (Değişik:RG-7/8/) Yan dal programı; lisans diploma programı öğrencisinin, kendi diploma programı dışında, kredili ders alarak başka bir alanın temellerini öğrendiği sertifika programıdır.

(2) (DeÄŸiÅŸik:RG-7/8/) Yan dal programları 24/4/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarında Ã–nlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında GeçiÅŸ, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına Ä°liÅŸkin Yönetmelik hükümlerine ve Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülür.

(3) Yandal programları en az 30, en fazla 60 krediden oluşur.

(4) Öğrenciler, kendi programında aldığı en fazla 10 krediyi yandal program kredisine saydırabilir.

(5) (Değişik:RG/11/) Yandal programlarına kayıt olabilmek için öğrencinin en az üçüncü yarıyıl öğrencisi olması ve akademik ortalamasının en az olması gerekir.

(6) Yandal programları, bu Yönetmelik hükümleri ve Senato kararlarına göre yürütülür.

(7) (Ek:RG/7/)(1) (Değişik:RG/11/) Yandal programına devam edebilmesi için öğrencinin anadal programındaki not ortalamasının en az olması şarttır. Bu şartı sağlayamayan öğrencinin yandal programından kaydı silinir. Öğrencinin başarılı olduğu ve anadal programına sayılmayan dersler, genel not ortalamasına dahil edilmeksizin not durum çizelgesinde ve diploma ekinde yer alır.

Çift anadal programları

MADDE 28 – (1) (DeÄŸiÅŸik:RG-7/8/) Çift anadal programı, öğrencinin Ãœniversiteye kayıt olduÄŸu birinci anadal programı ile eÅŸ zamanlı olarak yürütmek istediÄŸi ikinci anadal programından oluÅŸur.

(2) (DeÄŸiÅŸik:RG-7/8/) Çift anadal programları Yükseköğretim Kurumlarında Ã–nlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında GeçiÅŸ, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına Ä°liÅŸkin Yönetmelik hükümleri ve Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülür.

(3) (Değişik:RG/8/) Anadal diploma programından mezuniyet hakkını elde eden ancak ikinci anadal diploma programını bitiremeyen öğrencilerin öğrenim süresi ikinci anadal diploma programına kayıt yaptırdığı eğitim öğretim yılından itibaren sayılı Kanunun 44 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde belirtilen azami süredir.

(4) İkinci anadal programını başarı ile tamamlayan öğrencilere ilgili programın diploması verilir.

(5) İkinci anadal programları, bu Yönetmelik hükümleri ve Senato kararlarına göre yürütülür.

(6) (Değişik:RG/11/) Çift anadal programında kayıtlı öğrencilerin anadalında yer alan ve iki program için de ortak olarak kabul edilen derslerin (genel kültür ve benzeri alan dışı dersler) AKTS kredileri toplamı dahil edilerek bulunan AKTS kredisinin her bir program için olması gerekir.

(7) (Ek:RG/7/)(1) Çift anadal programından çıkarılan öğrencilerin ikinci anadal programında almış oldukları derslerin ne şekilde değerlendirileceği, Senato tarafından belirlenir. Öğrencinin anadal programında kabul edilmeyen ikinci anadal programında başarılı olduğu dersler, genel not ortalamasına dahil edilmeksizin not durum çizelgesi ve diploma ekinde yer alır.

(8) (Ek:RG/7/)(1) Kontenjanlar 24/4/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine göre Senato tarafından belirlenir.

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

Değerlendirme ve Notlandırma ile İlgili Esaslar

Notlandırma sistemi

MADDE 29 – (1) Üniversitede bu maddede belirtilen notlandırma sistemi uygulanır.

(2) Her türlü yarıyıl içi ve genel sınav değerlendirmeleri, tam puan üzerinden tam sayı esasına göre notlandırılır. 32 nci maddede belirtilen başarı puanı ve notları elde edilir.

(3) Dersin sorumlu öğretim elemanı, dersin yarıyıl sonu sınavının yapıldığı tarihi izleyen yedi gün içinde, derse kayıtlı öğrencilerin ’lük sisteme göre belirlenmiş başarı puanını otomasyon sistemine girer.

(4) Şube başarı puanı ortalaması, yarıyıl sonu sınavına giren tüm öğrencilerin başarı puanları toplamının öğrenci sayısına bölünmesi ile elde edilir.

(5) (Mülga:RG/11/)

(6) (Mülga:RG/11/)

(7) (Mülga:RG/11/)

(8) (Mülga:RG/11/)

(9) (Ek:RG/11/) Notlandırma ile ilgili diğer hususlar Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülür.

DeÄŸerlendirme

MADDE 30 – (Değişik:RG/11/)

(1) Başarı puanı öğrencinin yarıyıl/dönem içi çalışmalarından aldığı notlar ve yarıyıl/dönem sonu sınav notu değerlendirilerek belirlenir. Her bir dersin değerlendirme kriterleri; dersin sorumlu öğretim elemanı tarafından yarıyıl/dönem başında otomasyon sistemine girilerek ilan edilir.

(2) İlgili öğretim elemanı tarafından belirlenen sayıda yapılan ödev, proje, seminer, rapor, arazi/klinik/laboratuvar uygulamaları ve benzeri çalışmalar ile küçük sınav ve ara sınavlardan alınan notlar öğrencinin yarıyıl/dönem içi notları olarak değerlendirilir.

(3) (DeÄŸiÅŸik:RG-2/9/) Yarıyıl/dönem içi notlarının her birinin ders baÅŸarı puanına katkısı toplamı %%50 aralığında olmak koÅŸulu ile ilgili öğretim elemanı tarafından belirlenir.

(4) (Değişik:RG-2/9/) Herhangi bir yarıyıl/dönem içi notunun ders başarı puanına katkısı yarıyıl/dönem sonu sınavının katkısından fazla olmaz.

(5) Her ders için en az bir ara sınav yapılır.

(6) (DeÄŸiÅŸik:RG-2/9/) Her ders için bir yarıyıl/dönem sonu sınavı yapılır. Yarıyıl/dönem sonu sınavının ders baÅŸarı puanına katkısı %%70 aralığında olmak koÅŸulu ile ilgili öğretim elemanı tarafından yarıyıl/dönem başında belirlenir.

(7) Ders başarı puanına katkısı olan her türlü yarıyıl/dönem içi çalışma, yarıyıl/dönem sonu sınavından önce olmak koşulu ile en geç onbeş günde sonuçlandırılarak ilan edilir.

(8) (Mülga:RG/11/)

(9) (Mülga:RG/11/)

(10) (Ek:RG-4/6/) Uzaktan öğretim programlarında ve uzaktan öğretim yöntemi ile verilen derslerde, ara sınav ve yarıyıl/dönem sonu sınavlarının başarı puanına katkısı Senato tarafından belirlenir.

(11) (Ek:RG/11/) Başarı değerlendirmede Senato tarafından belirlenen esaslara göre bağıl değerlendirme sistemi veya mutlak değerlendirme sistemi esas alınır.

DeÄŸerlendirme sonucuna itiraz

MADDE 31 – (1) Yazılı yapılan sınav sonuçlarına itiraz, sonuçların ilanını izleyen beş işgünü içerisinde dersin yürütüldüğü bölüme sonucun tekrar değerlendirilmesi istemiyle yazılı olarak yapılır. İlgili bölüm başkanı tarafından görevlendirilen dersin sorumlu öğretim elemanı dışındaki bir öğretim üyesi/görevlisi sınav kağıtlarını maddi hata yönünden değerlendirir. Bu değerlendirme sadece varsa maddi hataların düzeltilmesi şeklinde yapılır, ders sorumlu öğretim elemanının takdir ettiği notlar değerlendirilemez ve değiştirilemez. İtiraz sonucu not değişiklikleri ilgili yönetim kurulunca karara bağlanır.

(2) Öğrencinin birinci fıkrada tanımlanan sürede sonucun incelenmesi isteğinde bulunmaması halinde notlar kesinleşmiş olur.

(3) Her türlü yazılı sınav belgesi iki yıl süre ile saklanır.

Başarı notları

MADDE 32 – (1) (Mülga:RG/11/)

(2) (Mülga:RG/11/)

(3) Öğrenci geçer not alınan derslerden ve 43 üncü maddedeki koşulu yerine getirmek kaydıyla koşullu geçer not alınan derslerden başarılı, diğer derslerden ise başarısız kabul edilir.

(4) (Değişik:RG/11/) Üniversitede dersler için alınan başarı puanlarına karşılık gelen başarı notları, başarı notu katsayısı ve bu başarı notlarının geçer not, koşullu geçer not ya da başarısız not olarak tanımlarında Senato tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde aşağıdaki tablolar kullanılır:

Tablo 1. Eğitim-Öğretim Yılı ve Sonrasında Pamukkale Üniversitesine Kayıt Olan Öğrenciler İçin Başarı Notu Tablosu

Başarı

Notu

Başarı

Puanı

Başarı

Notu Katsayı

Sonuç

A1

Geçer Not

A2

A3

B1

B2

B3

C1

C2

D1

Koşullu Geçer

D2

F1

Başarısız

F2

Devamsız

Tablo 2. Eğitim-Öğretim Yılından Önce Pamukkale Üniversitesine Kayıt Olup Programından Ders Alan Öğrenciler İçin Başarı Notu Tablosu

Başarı

Notu

Başarı

Puanı

Başarı

Notu Katsayı

Sonuç

A1

90 –

Geçer Not

A2

80 – 89

B1

75 – 79

B2

70 – 74

C1

65 – 69

C2

60 – 64

D1

55 – 59

Koşullu Geçer

D2

50 – 54

E

40 – 49

Başarısız

F1

0 – 39

F2

Devamsız

Sınavlar

MADDE 33 – (1) (Değişik:RG/9/) Sınavlar; yarıyıl/dönem içi ve genel sınavlar olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Yarıyıl/dönem içi sınavlar; kısa sınav, ara sınav ve mazeret sınavı olarak öğrencinin yarıyıl/dönem içi çalışmalarını değerlendirmek amacıyla yapılır. Genel sınavlar ise öğrencinin dersin tümü üzerindeki başarısını belirlemek için yarıyıl/dönem sonu sınavı, bütünleme sınavı, üç ders sınavı, ek sınav ve muafiyet sınavı olarak yapılır. Yarıyıl/dönem sonu ve bütünleme sınavı dışındaki genel sınav sonuçları tek başına dersin başarı puanını belirler.

(2) Dersin özelliğine göre sınavlar yazılı ve/veya uygulamalı olarak yapılabilir.

(3) Ara sınav ve genel sınavların tarihleri, saatleri ve yerleri, ilgili yönetim kurulu kararı ile dersin yürütüldüğü bölüm başkanlığı tarafından sınav tarihinden en az bir hafta önce ilan edilir.

(4) Gerekli hallerde ilgili yönetim kurulu kararı ile Cumartesi ve Pazar günleri de sınav yapılabilir.

(5) Öğrenciler sınava ilan edilen gün, saat ve yerde girmek ve kimlik belgeleri ile istenecek başka belgeleri yanlarında bulundurmak zorundadır.

(6) Kısa sınav, yarıyıl/dönem içinde yapılan kısa süreli bir sınavdır. Kısa sınavların toplamının dersin başarı puanına etkisi bir ara sınavdan fazla olmaz. Kısa sınavlar, dersin sorumlu öğretim elemanı tarafından bir hafta önce duyurularak yapılır.

(7) Ara sınav, yarıyıl/dönem içinde yapılan bir sınavdır. Her ders için en az bir yazılı ara sınav yapılır.

(8) Mazeret sınavı, mazeretleri kabul edilen öğrencilere uygulanır ve sınav sonucu öğrencinin ilgili ara sınav notu yerine geçer.

(9) Yarıyıl/dönem sonu sınavı genel bir sınavdır, yarıyıl/dönem sonlarında yapılır.

(10) (Değişik:RG-2/9/)Bütünleme sınavı, başarısız olunan veya koşullu geçilen dersler için yarıyıl/dönem sonu sınavlarından sonra yapılan sınavdır. Devamsızlık nedeniyle başarısız olunan ve/veya yaz döneminde alınan dersler için bütünleme sınavı hakkı verilmez.

(11) (Değişik:RG/9/) Mezuniyet için devam koşulunu yerine getirerek başarısız oldukları en fazla üç dersi kalan öğrenciler üç ders sınavına girebilirler. Üç ders sınavı genel bir sınavdır. Üç ders sınavında başarılı olmaları durumunda mezun olabilecek öğrenciler yazılı dilekçeyle başvurmaları halinde ilgili yönetim kurulu kararıyla, üç ders sınavına akademik takvimde belirtilen sürelerde girmeye hak kazanırlar. Üç ders sınav hakkını her öğrenci bir kez kullanabilir.

(12) Muafiyet sınavı, genel bir sınavdır, ilgili kurul tarafından belirlenen dersler için akademik takvimde belirlenen tarihlerde uygulanır. Muafiyet sınavından geçer not alan öğrenciler, o dersi başarmış sayılır ve muafiyet sınav sonucu dersin başarı puanı olarak kabul edilir. Muafiyet sınavları Senato tarafından belirlenen esaslara göre yürütülür.

(13) (Ek:RG-4/6/)(Değişik:RG/9/) Uzaktan öğretim programları kapsamında ve uzaktan öğretim yoluyla verilen derslerde yapılacak ara sınav; yüz yüze veya elektronik ortamda gözetimli veya gözetimsiz olarak gerçekleştirilebilir. Yarıyıl/yılsonu sınavı, bütünleme, üç ders ve azami öğrenim süresi sonundaki ek sınavlar ise yüz yüze gözetimli olarak gerçekleştirilir.

Mazeretler

MADDE 34 – (1) Geçerli bir nedeni olan öğrenci mazeretinin kabulü için, gerekçeleri ve mazeretini ispatlayan belgelerle birlikte, mazeretinin sona ermesinden itibaren ara sınav mazereti için üç iş günü içinde, yarıyıl sonu sınavı mazereti için beş iş günü içinde ilgili bölüm başkanlığına başvurur. Öğrencinin mazeretinin kabul edilip edilmeyeceğine, Senato tarafından belirlenen esaslara göre ilgili yönetim kurulu karar verir.

(2) Ara sınav dışındaki yarıyıl/dönem içi değerlendirmelerde ve yarıyıl/dönem sonu sınavları dışındaki diğer genel sınavlarda mazeret kabul edilmez ve öğrencinin sıfır aldığı kabul edilir.

(3) Bütünleme sınavları için mazeret sınav hakkı verilmez.

(4) Mazeret sınavları için ikinci bir mazeret sınav hakkı verilmez.

Başarı notu dönüşümleri

MADDE 35 – (1) (Değişik:RG/11/) Başka bir üniversitede alınan bir dersin Üniversitede bir derse eşdeğer/muaf sayılması durumunda, ilgili üniversitede alınan not Senato tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde 32 nci maddedeki başarı notlarına dönüştürülür.

(2) (Mülga:RG/11/)

(3) (Mülga:RG/11/)

(4) (Mülga:RG/11/)

(5) (Mülga:RG/11/)

(6) (Mülga:RG/11/)

(7) Bu madde esaslarına göre belirlenen başarı notu dönüşümleri, ilgili yönetim kurulu kararı ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına iletilir.

Başarı ortalamaları

MADDE 36 – (1) Öğrencilerin; yarıyıl ortalaması, dönemsel ortalama, genel ortalama ve akademik ortalama olmak üzere dört ayrı başarı ortalaması hesaplanır. Bu ortalamalar başarı sıralamalarının tespiti, ders kayıt, ders geçme koşullarının belirlenmesi ve mezuniyet durumunda kullanılır.

(2) Bir öğrencinin dersten aldığı ağırlıklı puanı, o dersin kredi değeri ile o dersten aldığı başarı notu katsayısının çarpımı ile elde edilir.

(3) Yarıyıl ortalaması, öğrencinin ilgili yarıyılda tanımlı derslerden aldığı ağırlıklı puanlarının toplamının, yarıyıldaki tüm derslerin kredi toplamına bölünmesi ile elde edilir.

(4) Dönemsel ortalama, öğrencinin ilgili yarıyılda kayıtlı olduğu derslerden aldığı ağırlıklı puanlarının toplamının, alınan derslerin kredi toplamına bölünmesi ile elde edilir.

(5) Genel ortalama, öğrencinin tüm yarıyıllar/dönemlerde bütün derslerden aldığı ağırlıklı puanlarının toplamının, alınan tüm derslerin kredi toplamına bölünmesi ile elde edilir. Genel ortalama hesaplamalarında öğrencinin bir dersi birden fazla alması durumunda aldığı tüm notları dikkate alınır.

(6) Akademik ortalama, genel ortalama gibi hesaplanır, ancak öğrencinin kayıtlı bulunduğu programı başarması için gerekli olan dersler dikkate alınarak hesaplanır. Akademik ortalama hesaplamalarında öğrencinin bir dersi birden fazla alması durumunda aldığı son başarı notu dikkate alınır.

(7) Elde edilen tüm ortalamalar, yuvarlanmış olarak virgülden sonra iki hane olarak gösterilir.

Not durum çizelgeleri

MADDE 37 – (1) Öğrencinin Üniversitede aldığı dersler, notlar ve diğer işlemler not durum çizelgesi ve ayrıntılı not durum çizelgesi olarak tanımlanan iki farklı not durum belgelerinde gösterilir.

(2) Öğrencinin mezun olabilmesi için almak zorunda olduğu dersleri, staj ve benzeri uygulamaları yarıyıl tabanlı olarak ve her bir dersten alınan sadece son başarı notunun gösterildiği belgeye not durum çizelgesi ismi verilir.

(3) Öğrencinin aldığı dersler ve başarı notlarının yarıyıl tabanlı olarak gösterildiği belgeye ayrıntılı not durum çizelgesi ismi verilir. Ayrıntılı not durum çizelgesinde öğrencinin staj ve benzeri uygulamalarına, ilgili yönetim kurulu kararlarına da yer verilir.

Ders tekrarı

MADDE 38 – (1) Zorunlu bir dersten başarısız olan bir öğrenci, bu dersi açıldığı ilk yarıyıl tekrar almak zorundadır.

(2) Seçmeli bir dersten başarısız olan bir öğrenci bu derse veya aynı gruptan bir başka seçmeli derse açıldığı ilk yarıyıl tekrar kayıt olmak zorundadır.

(3) Başarısız olunan kredisi sayılmayan derslerin tekrar alınması zorunlu değildir.

(4) Başarısız olunan bilimsel hazırlık programı derslerinin tekrar alınması zorunludur.

(5) Geçer not alınan bir ders tekrar alınmaz.

(6) Koşullu geçer not alınan dersler öğrenim süresi boyunca istenirse tekrar alınabilir. Bu derslerin açılan ilk yarıyılda tekrar alınma zorunluluğu yoktur.

(7) (Değişik:RG/11/) Tüm derslerden geçer not ya da koşullu geçer not almış, ancak akademik ortalaması mezuniyet için gerekli not ortalamasının altında olan öğrenciler, mezuniyet için gerekli ortalamayı elde edinceye kadar koşullu geçer notla geçtikleri derslerden kendi seçecekleri sayıda dersi/dersleri tekrar almak zorundadır.

(8) Tekrarlanan tüm derslerde, önceki başarı notu ne olursa olsun, alınan son başarı notu dikkate alınır.

BEŞİNCİ BÖLÜM

(Değişik başlık:RG/5/)

Eğitim-Öğretim Süresi, İzin Hakkı, Ek Süre, Ek Sınav, İlişik Kesme ve Diploma

Eğitim-öğretim süresi ve ek sınavlar

MADDE 39 –  (BaÅŸlığı ile birlikte deÄŸiÅŸik :RG/5/)

(1) Ä°ki yıllık önlisans programlarının azami öğrenim süresi, yaz öğrenimi hariç dört yıldır. Dört yıllık lisans programlarının azami öğrenim süresi, yaz öğrenimi hariç yedi yıldır. BeÅŸ yıllık lisans programlarının azami öğrenim süresi, yaz öğrenimi hariç sekiz yıldır. Altı yıllık lisans programlarının azami öğrenim süresi, yaz öğrenimi hariç dokuz yıldır. Hazırlık eÄŸitim süresi azami iki yıldır. Öğrenim süresinin hesaplanmasında, 40 ıncı maddede belirtilen süreler dikkate alınmaz. Ãœniversiteden uzaklaÅŸtırma cezası alan öğrencilerin bu süreleri ise öğrenim süresinden sayılır. Hazırlık eÄŸitiminde geçen süre ile Dil ve Bilimsel Hazırlık sınıfında geçen bir yıllık süre yukarıdaki sürelere dahil deÄŸildir.

(2) (Değişik:RG/9/) Öğrenciler, bir yıl süreli yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt oldukları programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın öğrenim süresi iki yıl olan önlisans programlarını azami dört yıl, öğrenim süresi dört yıl olan lisans programlarını azami yedi yıl, öğrenim süresi beş yıl olan lisans programlarını azami sekiz yıl, öğrenim süresi altı yıl olan lisans programlarını azami dokuz yıl içinde tamamlamak zorundadır.

(3) (Değişik:RG-2/7/ Mükerrer) Azami öğrenim süreleri sonunda, hiç almadıkları ders sayısı altı veya daha fazla olan öğrenciler azami süre sonu ek sınavlarına giremezler. Bu durumda olan öğrencilerin Üniversite ile ilişiği kesilir.

(4) (Değişik:RG/9/) Azami öğrenim süreleri sonunda ek sınavlara girme hakkı kazanan öğrencilere, daha önce alıp başarısız oldukları dersler için iki ek sınav hakkı verilir. Ek sınavlar sonunda mezuniyet için kalan başarısız dersler, hiç alınmayan dersler ile devam koşulu yerine getirilmeyen derslerin sayısının toplamını beşe indiremeyen öğrencilerin Üniversite ile ilişiği kesilir. Ek sınavlarda alınan not başarı notu yerine geçer.

(5) (Değişik:RG/9/) Bu sınavlar sonunda başarısız olduğu, hiç almadığı ve/veya devam koşulunu yerine getirmediği ders sayısını beş ve beşin altına indirenlere bu dersler için üç yarıyıl, ek sınavları almadan beş derse kadar başarısız olan öğrencilere dört yarıyıl ek süre tanınır. Ek süre verilen öğrenciler, katkı payı/öğrenim ücreti yükümlülüklerini yerine getirerek dönem kayıtlarını yaptırmak zorundadır. Ek süreler sonunda mezun olabilmek için birden fazla dersi kalan öğrencilerin Üniversite ile ilişiği kesilir.

(6) (Değişik:RG/9/) Ek süre kullanmadan ya da ek süreler sonunda bir dersi kalan öğrencilere sınırsız sınav hakkı tanınır. Sınırsız sınav hakkına sahip öğrenciler bu haklarını akademik takvimde belirtilen birinci ek sınav tarihlerinde kullanır. Açılacak sınavlara, üst üste veya aralıklı olarak toplam üç eğitim-öğretim yılı hiç girmeyen öğrenci, sınırsız sınav hakkından vazgeçmiş sayılır ve bu haktan yararlanamaz. Bu durumdaki öğrencilerin Üniversite ile ilişiği kesilir.

(7) (Ek:RG/9/) Ä°zledikleri programdan mezun olmak için gerekli bütün derslerden geçer not aldıkları hâlde yönetmeliklerinde baÅŸarılı sayılabilmeleri için öngörülen not ortalamalarını saÄŸlayamamaları sebebiyle iliÅŸikleri kesilme durumuna gelen son dönem öğrencilerine not ortalamalarını yükseltmek üzere diledikleri derslerden sınırsız sınav hakkı tanınır. Bunlardan uygulamalı, uygulaması olan ve daha önce alınmamış dersler dışındaki derslere devam ÅŸartı aranmaz. Açılacak sınavlara, üst üste veya aralıklı olarak toplam üç eÄŸitim-öğretim yılı hiç girmeyen öğrenci, sınırsız sınav hakkından vazgeçmiÅŸ sayılır ve bu haktan yararlanamaz. Bu durumdaki öğrencilerin Ãœniversite ile iliÅŸiÄŸi kesilir. 

(8) (Ek:RG/9/) Sınırsız sınav hakkı kullanma durumunda olan öğrenciler, sınava girdikleri ders başına öğrenci katkı payını/öğrenim ücretini ödemeye devam ederler. Ancak bu öğrenciler, sınav hakkı dışındaki diğer öğrencilik haklarından yararlanamazlar.

(9) (Ek:RG/9/) Öğretim dili tamamen veya kısmen yabancı dil olan programların hazırlık sınıfını iki yıl içinde baÅŸarı ile tamamlayamayan öğrenciler takip eden eÄŸitim öğretim yılı başında talepleri doÄŸrultusunda dil yeterlik sınavına girebilirler.  BaÅŸarılı olanlar ilgili bölüme ders kaydı yaptırabilirler. BaÅŸarılı olamayanların ise iliÅŸiÄŸi kesilir. Öğretim dili tamamen veya kısmen yabancı dil olan programların hazırlık sınıfından iliÅŸiÄŸi kesilen öğrenciler; Ãœniversitede öğretim dili Türkçe olan eÅŸdeÄŸer bir programa, takip eden eÄŸitim öğretim yılının başında ilgili birime dilekçe ile baÅŸvurarak kayıt yaptırabilirler.

(10) (Ek:RG/9/) Azami öğrenim süresi içinde mezun olamayanların, ders alma ve mezuniyet için gerekli diğer koşulları sağlamaları hariç öğrencilere tanınan diğer haklardan yararlandırılmaksızın öğrencilik statüleri devam eder.

Ä°zin hakkı

MADDE 40 – (1) Öğrencilere, geçerli nedenleri olmaları ve kabul edilmesi halinde ilgili yönetim kurulu kararı ile en fazla iki yarıyıl izin verilebilir. İzinli sayılan yarıyıllar öğrenim süresinden sayılmaz. Öğrenci bu hakkı öğrenim süresi boyunca birbirini izleyen ya da farklı yarıyıllarda kullanabilir.

(2) Öğrencinin izinden yararlanabilmesi için, ilgili bölüm başkanlığına gerekçeleri ve ispatlayıcı belgelerle birlikte dilekçe ile başvurması gerekir.

(3) Öğrenci, izinli sayıldığı yarıyıla ait öğrenci katkı payı/öğrenim ücretini ödemez. İzinli sayılan süre ile ilgili daha önce ödenmiş olan öğrenci katkı payları/öğrenim ücreti varsa bu miktar iade edilmez.

(4) Uzun süreli tedavi gerektiren ruhsal ve bedensel rahatsızlıklarını sağlık raporu ile belgeleyenlere en fazla dört yarıyıla kadar izin verilebilir.

(5) (Değişik:RG-4/6/) Askerlik görevini yapanlara askerlik süresinin bitimine kadar izin verilir. Öğrenciler, kayıtlarının yenilenebilmesi için askerlik süresinin bitiminden itibaren iki ay içinde dilekçe ve terhis belgesi ile birlikte ilgili akademik birime başvurmak zorundadır. Öğrenciler başvurusunu takip eden ilk yarıyılda kayıt yenileme işlemi yapabilir.

(6) (Ek:RG-2/9/) İzin hakkını kullanıp da takip eden ilk yarıyılda kaydını yaptırmayan öğrencilerin, kayıt yaptırana kadar geçirdiği süreler öğrenim süresinden sayılır.

Ä°liÅŸik kesme nedenleri

MADDE 41 – (1) 39 uncu maddede belirtilen öğrenim süresinin tamamlanıp tamamlanmadığına bakılmadan öğrencinin;

a) Üniversiteden çıkarma cezası almış olması,

b) Kendi isteği ile kayıt silme dilekçesi vermesi,

c) Yatay geçiş ile başka bir üniversiteye geçmesi,

ç) Öğrencinin vefat etmesi,

d) Açık öğretim programları hariç olmak üzere, başka bir yükseköğretim kurumunda aynı düzeyde örgün öğretim yapılan bir programa kayıtlı olduğunun belirlenmesi,

e) Öğrencinin bedensel ve ruhsal rahatsızlıkları nedeniyle öğrenimine devam edemeyeceğinin sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık raporuyla belirlenmesi,

halinde Ãœniversite ile iliÅŸiÄŸi kesilir.

(2) (Değişik:RG-2/9/) Öğretim dili tamamen veya kısmen yabancı dil olan programların hazırlık sınıfı ile bilimsel hazırlık sınıfını iki yıl içinde başarı ile tamamlayamayan öğrencilerin programdan ilişiği kesilir.

(3)(Değişik:RG/5/) Üniversite yetkili kurullarının kararı ve Yükseköğretim Kurulunun onayı ile dört yıl üst üste katkı payı veya öğrenim ücretinin ödenmemesi ile kayıt yenilenmemesi nedeniyle öğrencilerin ilişikleri kesilebilir.

(4) (Ek:RG/5/) Üniversiteden ilişik kesme kararları, kendi isteğiyle kayıt silme hariç ilgili yönetim kurullarınca alınır. Ancak, dört yıl üst üste katkı payı veya öğrenim ücretinin ödenmemesi ile kayıt yenilenmemesi nedeniyle öğrencilerin ilişikleri, Üniversite yetkili kurullarının kararı ve Yükseköğretim Kurulunun onayı ile kesilebilir. Kendi isteğiyle kayıt silme işlemi, öğrencinin kendisi veya belirlediği vekilleri aracılığıyla Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına yazılı olarak müracaat edilmesi ile gerçekleştirilir. Kendi isteği ile Üniversiteden ayrılan öğrencilerin tüm öğrencilik hakları sona erer. Bu öğrenciler Üniversiteye dönmek isterlerse, yeni başvuran öğrencilerle aynı işleme tabi tutulurlar.

(5) (Ek:RG/5/) Ãœniversite ile iliÅŸiÄŸi kesilen öğrenciye isteÄŸi halinde not durum çizelgesi verilir ve kayıtta teslim etmiÅŸ olduÄŸu diplomaları iade edilir.

Dikey geçiş öğrencilerinin intibak programı

MADDE 42 – (1) 9 uncu maddeye göre Üniversiteye dikey geçiş yoluyla kayıt yaptıran öğrencilere, Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmeliğin 9 uncu madde hükümleri çerçevesinde lisans öğrenimine başlama hakkı verilir.

(2) (Değişik:RG-2/9/) Yabancı dille öğretim yapılan programlarda ve zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan programlarda dikey geçişle gelen öğrencilerin programa başlayabilmeleri için Üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir.

(3) Dikey geçiş yapan öğrenciler sayılı Kanunun 44 üncü maddesindeki hükümlere göre öğrenimlerine devam ederler.

Mezuniyet ve diploma

MADDE 43 – (1) Önlisans/lisans öğrenimini tamamlamış ve mezuniyeti için aşağıdaki şartları sağlamış öğrenci mezun sayılır:

a) Kayıtlı olduğu program müfredatında tanımlanan tüm derslerden geçer not ya da koşullu geçer not almak,

b) Programı tamamlamak için önlisans düzeyinde , lisans düzeyinde kredi almış olmak,

c) (Değişik:RG/11/) 32 nci maddede yer alan Tablo 1’e göre değerlendirilen öğrenciler için en az , Tablo 2’ye göre değerlendirilen öğrenciler için en az akademik ortalamaya sahip olmak,

ç) Müfredatta tanımlı staj ve benzeri ders dışı etkinlikleri başarı ile tamamlamak, varsa diğer mezuniyet koşullarını yerine getirmek,

d) 41 inci maddede belirtilen nedenlerle Ãœniversite ile iliÅŸiÄŸi kesilmemiÅŸ olmak.

(2) Bir programın mezuniyet koşullarını sağlayan önlisans öğrencileri önlisans diploması, lisans öğrencileri lisans diplomasını almaya hak kazanır.

(3) (Değişik:RG/7/)(1) Mezuniyet işlemlerinin başlatılması için öğrencinin başvurusu beklenmeden otomasyon sisteminden alınan rapor doğrultusunda danışmanın önerisi, mezuniyet komisyonunun görüşü ve ilgili yönetim kurulu kararı ile öğrencinin mezun olduğuna karar verilir. Öğrencinin mezuniyet ve diploma işlemleri için gerekli evraklar Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına gönderilir. Mezuniyetine karar verilen öğrencinin öğrencilik statüsü sona erer. Mezun olmaya hak kazanan öğrenciye, her ne sebeple olursa olsun ilgili dönemden sonra ders aldırılmaz.

(4) Öğrenciye mezuniyetinde diploma ile birlikte diploma eki ve not durum çizelgesi verilir.

Derece ve onur ödülleri

MADDE 44 – (1) Bahar yarıyılında mezun olan öğrencilerin genel ortalamaları esas alınarak sıralama yapılır. Her programda ilk üç sırayı alan öğrenciler program birincisi, ikincisi, üçüncüsü unvanları ile mezun olurlar. Bu unvanlar öğrencinin not durum çizelgelerinde gösterilir ve belge verilir.

(2) (Değişik:RG/11/) Akademik ortalaması ’den ’e kadar olanlar onur öğrencisi, ve üzerinde olanlar yüksek onur öğrencisi sıfatlarıyla mezun olur, bu durum öğrencinin not durum çizelgelerinde gösterilir ve belge verilir.

ALTINCI BÖLÜM

Çeşitli ve Son Hükümler

Disiplin

MADDE 45 – (1) Öğrencilerin disiplin iş ve işlemleri, 18/8/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülür.

Tebligat

MADDE 46 – (1) Her türlü tebligat, öğrencinin Üniversiteye kayıt sırasında bildirdiği ya da daha sonra otomasyon sisteminde güncellediği posta adresine taahhütlü olarak yapılmak veya kullanıcı adına e-posta göndermek veya ilgili fakülte/yüksekokul/meslek yüksekokulunda ilan edilmek suretiyle tamamlanmış sayılır.

(2) (Değişik:RG-2/9/) Öğrenci, kullanıcı adıyla tanımlı e-posta adresini aktif durumda tutmak, sürekli e-postalarını takip etmek, Üniversiteye kayıt sırasında bildirdiği adresi değiştiği takdirde yeni adresini otomasyon sistemi üzerinden güncellemek zorundadır. Öğrencinin takip etmemesi nedeniyle e-posta adresinin aktif olmaması durumunda e-postanın gönderildiği; yanlış veya eksik adres beyan edilmiş adrese yapılmış tebligatlar da öğrenciye tebliğ edilmiş sayılır.

Hüküm bulunmayan haller

MADDE 47 – (1) Bu Yönetmelikte hüküm bulunmayan hallerde; ilgili diğer mevzuat hükümleri ile Senato ve birimlerin kurul veya yönetim kurulu kararları uygulanır.

Yürürlükten kaldırılan yönetmelik

MADDE 48 – (1) 16/7/ tarihli ve sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Pamukkale Üniversitesi Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.

(2) 14/8/ tarihli ve sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Pamukkale Üniversitesi Önlisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Yürürlük

MADDE 49 – (1) Bu Yönetmelik 29/8/ tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 50 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Pamukkale Üniversitesi Rektörü yürütür.

_________

(1) Bu değişiklik 1/9/ tarihinde yürürlüğe girer.

(2) Bu değişiklik 1/9/ tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete’nin

Tarihi

Sayısı

21/8/

Yönetmelikte Değişiklik Yapan Yönetmeliklerin Yayımlandığı Resmî Gazetelerin

Tarihi

Sayısı

1.       

20/7/

2.       

15/9/

3.

19/5/

4.

9/7/

5.

10/12/

6.

20/3/

7.

14/8/

8.

22/11/

9.

3/1/

13/2/

15/4/

4/6/

27/9/

20/11/

2/9/

26/11/

2/7/

Mükerrer

7/8/

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir