ağır zıt anlamlısı nedir / Yargıcı Denizli

Ağır Zıt Anlamlısı Nedir

ağır zıt anlamlısı nedir

Zıt Anlamlı Kelimeler Nedir? Karşıt Anlamlı Sözcükler Konu Anlatımı Ve Örnek Listesi

Haberin Devamı

Zıt anlamlı Kelimeler Konu Anlatımı

Anlamları bakımından birbirleri ile çelişen kelimelere zıt anlamlı kelimeler denildiğini öğrendik. Zıt anlamlı kelimeler iyi ve kötü gibi anlam açısından bir birinin tam zıttını ifade eden kelimelerdir. Örnek olarak “ zengin” kelimesinin ele alabiliriz. Zengin kelimesi kişinin elinde bir paranın veya maddi bir değeri olan herhangi malın sayı anlamında fazla olmasını ifade eder.

Zengin sözcüğünün ifade ettiği bu anlamın tam tersini ifade eden; elinde para ya da maddi olarak değeri olan bir malın hiç olmadığı insanlarda vardır. Bu insanlara ise “fakir” denilmektedir. Zengin ve fakir kelimeleri anlam bakımından bir birlerinin tam tersi olan durumları ifade ettikleri için bu iki sözcük birbirleri için zıt anlamlı sözcüklerdir.

Zıt anlamlı olan kelimeler öğrenciler tarafından doğru öğrenilmelidir. Hem sınavlarda hem de tüm hayat boyunca dilin doğru kullanılması ve kişinin kendini etkili şekilde ifade edebilmesi açısından önemlidir. Zıt kelimeler sadece anlam bakımından birbiri ile çelişen kelimelerdir, olumlu anlamı olan bir kelimenin olumsuz anlamı zıt anlamlı kelime olarak sayılamaz. Örneğin; alçalmak kelimesinin olumsuzu olan alçalmamak zıt anlamlı olarak adlandırılamaz. Alçalmak kelimesinin zıt anlamlısı ise yükselmektir.

Haberin Devamı

Kelimelerin olumsuzu zıt anlam olarak adlandırılamaz. Tekrar bir örnek vermek gerekirse; güzel kelimesinin olumsuzu güzel değildir. Fakat güzel kelimesinin zıt anlamlısı çirkindir. İkisi birbirinden farklı sözcüklerdir.

Her sözcüğün zıt anlamı bulunmaz. Zıt anlamlı kelimeler genel olarak derecelendirilebilen kavramlarda karşımıza çıkmaktadır. Örneğin; az, küçük, dar, soğuk, yüksek gibi kelimelerin zıt anlamlısı bulunabilir. Birçok öğrenci her kelimenin zıt anlamlısının olduğunu sanıp özellikle kelimelerin olumsuzlarını zıt anlam olarak görebiliyorlar. Her sözcüğün zıt anlamlısı olmadığı çok iyi anlaşılmalıdır.

zıt anlamlı kelimeler Listesi

• Aşağı – Yukarı
  • Açık – Kapalı
  • Koyu – Açık
  • Alt – Üst
  • Akıllı – Aptal
  • Asgari – Azami
  • Çekingen – Atılgan
  • Ön – Arka
  • Usta – Acemi
  • Kara – Ak
  • Satıcı – Alıcı
  • Uslu – Afacan
  • Tok – Aç
  • Tatlı – Acı
  • Kibirli – Alçakgönüllü
  • Siyah – Beyaz
  • Dolu – Boş
  • Doğu – Batı
  • Savaş – Barış
  • Bitirmek – Başlamak
  • Soru – Cevap
  • Cömert – Cimri
  • Korkak – Cesur
  • Tek – Çift
  • Eğik – Dik
  • Geç – Er
  • Yeni – Eski
  • Gece – Gündüz
  • Gelir – Gider
  • Gelecek – Geçmiş
  • Gerçek – Hayal
  • Kalabalık – Issız
  • Zarar – Kar
  • Tenha – Kalabalık
  • Dış – İç
  • Çıkış – İniş
  • Büyük – Küçük
  • Yaz – Kış
  • Kabul – Ret
  • Kaba – Nazik
  • Negatif – Pozitif
  • Çürük – Sağlam
  • Soğuk – Sıcak
  • Çoğul – Tekil
  • Kirli – Temiz
  • Bayat – Taze
  • Yaramaz – Uslu
  • Şişman – Zayıf
  • Genç – Yaşlı
  • Yabancı - Yerli 

İngilizce Zıt Kelimeler Örnek Cümle İçi Kullanımları

İngilizce zıt anlamlı kelimeleri daha iyi kavramak için aşağıda yer alan, zıt anlamlı kelimelerin birlikte kullanıldığı cümle örneklerini inceleyiniz.

You will lose and I will win. (Sen kaybedeceksin ve ben kazanacağım.)

I like drinking hot tea and cold water. (Sıcak çay ve soğuk su içmeyi severim.)

Your answer was wrong and mine was right. (Senin cevabın yanlıştı ve benimki doğruydu.)

I wish I had big eyes and a small nose. (Keşke büyük gözlerim ve küçük bir burnum olsaydı.)

My love for her turned into hate suddenly. (Ona olan sevgim birdenbire nefrete dönüştü.)

I will leave the past behind and focus on the future. (Geçmişi geride bırakacağım ve geleceğe odaklanacağım.)

I want to be her friend but she sees me as an enemy. (Onun dostu olmak istiyorum ama o beni düşman olarak görüyor.)

I gave her everything and she gave me nothing. (Ben ona her şeyi verdim ve o bana hiçbir şey vermedi.)

Would you rather die with me or live without me? (Benimle ölmeyi mi seçerdin yoksa bensiz yaşamayı mı?)

I want to work less and earn more. (Daha az çalışıp daha çok kazanmak istiyorum.)

According to religion, good people go to heaven and bad ones go to hell. (Dine göre, iyi insanlar cennete gidiyor ve kötüler cehenneme gidiyor.)

I have a male cat and she has a female cat. (Benim bir erkek kedim var ve onun bir dişi kedisi var.)

She wanted to borrow my book but I refused to lend it. (Benim kitabımı ödünç almak istedi ama ben ödünç vermeyi reddettim.)

Buy a cheap bag if you can’t afford an expensive one. (Pahalı bir çantaya paran yetmiyorsa ucuz bir tane al.)

Don’t comb your hair when it’s wet, comb it when it’s dry. (Saçın ıslakken tarama, kuruyken tara.)

I want to buy but he doesn’t want to sell. (Ben satın almak istiyorum ama o satmak istemiyor.)

We did the same things and got different results. (Aynı şeyleri yaptık ve farklı sonuçlar aldık.)

Ağır zıt anlamlısı nedir? Ağır kelimesinin zıt anlamlıları ile örnek cümleler

Eski Türkçede "aġır" kelimesinden evrilen ve genellikle sıfat görevinde kullanılan ağır sözcüğünün Türk Dil Kurumuna göre birden fazla manası vardır. Sıfat, zarf ve isim görevinde kullanılan ayrıca mecaz anlamda da kullanılabilen ağır kelimesinin anlamları şu şekildedir:

Ağır sözcüğünün içerisinde geçtiği “ağır aksak, ağır söz, ağır ağır, ağırkanlı, ağır kusur, uykusu ağır, ağır ceza, ağır vasıta, ağır ceza mahkemesi, ağır yara” gibi birleşik kelimeler ve “ağır oturmak, ağır basmak, ağır git ki yol alasın, ağır ol, ağır taş yerinden oynamaz” gibi deyim ve atasözleri de birçok kişi tarafından çok sık kullanılmaktadır.

Ağır kelimesinin zıt anlamlısı olan sözcük nedir?

Ağır sözcüğü günlük konuşma dilinde ve yazılı metinlerde çok sık karşımıza çıkan kelimelerden biridir. Bazı sözcüklerin karşıt anlamlısı olduğu gibi ağır zıt anlamlısı olan kelimelerden biridir. Bir sözcüğün zıt anlamlısı o sözcüğün tam aksini ifade eder. Ağır sözcüğü kadar bu sözcüğün karşıt anlamlısı da cümle içerisinde çok fazla kullanılmaktadır. Ağır kelimesinin zıt anlamı olan sözcük:

Ağır kelimesinin zıddını anlatmak istediğimizde hafif sözcüğünü tercih ederiz. Mana açısından birbirleri ile çelişki içerisinde olan sözcükler zıt anlamlı olarak tabir edilmektedir.

Ağırın zıt anlamlıları ile örnek cümleler

Anlam bakımından birbirinin tam karşıtı olan sözcükler zıt anlamlı olarak tanımlanır. Ağırın zıt anlamlısı olan sözcükle ilgili bazı örnek cümleler aşağıdaki gibidir:

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir