selanik askeri rüştiyesi okulu / Atatürk'ün Hayatı

Selanik Askeri Rüştiyesi Okulu

selanik askeri rüştiyesi okulu

Selanik Askerî Rüştiyesi

Selanik Askerî Rüştiyesi

PDF

Osmanlı Devleti’nin Batı’ya karşı mücadelesinde zaafa uğradığının ilk emareleri kendini savaş meydanlarında gösterince, askeri alanda bir dizi yenileşme fikri gündeme gelmiştir. Dönemin devlet adamları özellikle eğitim yoluyla ordunun içinde bulunduğu sıkıntılı süreci düzeltebileceklerini anlamış ve askeri sahada yeni okullar açılmaya başlanmıştır. Matematik, Geometri, Fransızca gibi çağdaş deneysel ve pratik bilimlerin okutulduğu Mühendishane-i Bahri Hümayun, devamında Mühendishane-i Berri Hümayun, Askeri Tıbbiye, Harbiye ve Mızıka gibi okullar bu cümleden kurulan okulların ilk akla gelenleridir. Ancak adı geçen okullar uzun yıllar mezun vermekte sıkıntı yaşamıştır. Mezuniyet ve öğrenim süresinin uzamasının; ilk, orta ve lise tahsilini yaparak hazırlanmış öğrencinin olmayışından ileri geldiği anlaşılınca bu alanda ihtiyacı karşılayacak okulların açılmasına hız verilmiştir. Böylece tarihinden itibaren askeri idadilerin bir önceki eğitim basamağını oluşturan askeri rüştiyelerin açılmasına başlanmıştır. yılında askeri rüştiyelerin sayısı İstanbul’da 8’e ulaşırken, diğer vilayetlerde bu okulların açılmasıyla birlikte öğretim yılında ülke genelinde sayıları 25’i bulmuştur.

Osmanlı Devleti’nde açılan askeri rüştiyelerden birisi ise Selanik Askeri Rüştiyesi’dir. Kuruluş tarihi Mehmed Esad tarafından yılı olarak ifade edilirken, Milli Savunma Bakanlığı yılını vermektedir. Okulun kuruluşu sonrası halk tarafından padişaha minnet ve şükran duyularak teşekkür edilmiş, memlekete faydalı bireyler yetiştirme çabası içinde olan Selanik Askeri Rüştiyesi takdir edilmiştir. Nitekim Selanik’in en çok öğrencisi olan ortaokulu olması, okula karşı gösterilen ilginin de bir kanıtıdır. Bu durumda hem Osmanlı Devleti’nde hem de Selanik içerisinde en donanımlı okulların başında geldiği söylenebilir.

Selanik Askeri Rüştiyesi, Mithat Paşa Caddesinde, yeni ve oldukça güzel bir binaya sahip olan, muntazam ve disiplinli bir müessesedir. Cebesoy’a göre kuvvetli öğrenimi ve disiplini ile şöhret bulmuştur. Dersleri ihtisas esasına göre okutan ve çoğunluğunu aydın düşünceli subayların teşkil ettiği bir öğretim ve idare kadrosuna sahiptir. Örneğin Mustafa Kemal bu okula gittiği dönemde başarılı, çalışkan bir öğrenci olarak hocalarının dikkatini çekmiş ve sınıf çavuşu (sınıf temsilcisi) olmuştur. Matematik öğretmeni Yüzbaşı Mustafa Bey’in takdirini kazanmış ve ilk ismiyle özdeşleşen Kemal adını ona bu öğretmeni vermiştir. Bu şekilde matematik hocası onun arkadaşlarından farklı ve üstün durumunu ortaya çıkarırken daha iyi ve güzele doğru gitmesi yönünde onu teşvik etmiştir. Yine Fransızca öğretmeni Yüzbaşı Nakiyyüddin (Yücekök) Bey, onun sonraki hayatında önemli isimlerden biri olmuştur. Mustafa Kemal, Eylül tarihinde Samsun’da öğretmenlere hitaben yaptığı bir konuşmada ilham ve kuvvetini, gelecek için ilk fikirlerini büyük oranda adı geçen bu değerli öğretmeninden aldığını ifade etmiştir.

Ülkenin seçkin ve aydın bir tabakası olan subayları yetiştirmede önemli bir yere sahip olan bu okulu ve dolayısıyla gelecekteki mesleğini Mustafa Kemal bizzat kendisi seçmiştir. Ayrıca daha küçük yaşlarda iken askeri rüştiyeye giden komşusu Kadri Bey’in oğlu Ahmet’e ve sokakta gördüğü subayların kıyafetlerine çok özendiği de bilinmektedir. Nitekim annesinden gizli olarak girdiği askeri rüştiye sınavında elde ettiği başarı sonucu, o dönem dört yıllık eğitim veren okulun üçüncü sınıfında eğitim görmeye başlamıştır. Mustafa Kemal, matematik ve Fransızcanın yanı sıra tarih, iktisat, felsefe ve coğrafya gibi konularda da temel bilgilerini burada edinmiştir. Özellikle coğrafya derslerinin faydasını başta Çanakkale olmak üzere katıldığı birçok savaşta görmüştür. Diğer taraftan hayatı boyunca en yakınında bulunan Salih (Bozok), Nuri (Conker), İsmail Hakkı (Kavalalı) ve Fuat (Bulca) gibi isimlerle arkadaşlıklarını geliştirdiği okuldan sonu ya da Ocak yılında sınıf dördüncüsü olarak mezun olmuştur. Aydemir’e göre, Mustafa Kemal’in bir askeri mektebe girmiş olması, onun için, hayatı boyunca kader tayin edici bir dönüm noktası olmuştur.

Selanik Askeri Rüştiye binasının mimari özelliklerine bakıldığında ise üç katlı ve dikdörtgen kütleli bir yapıya sahip olduğu görülmektedir. Giriş katı doğu batı ekseninde uzanan bir duvar yardımıyla ön ve arka cephe olarak ikiye bölünmüştür. Kapının sağında bölük, solunda ise dükkân bulunmaktadır. Birinci kat, divanhane olarak tanımlanan dikey koridor yardımıyla, ön ve arka cephe olmak üzere ikiye bölünmüştür. Ön cephede; zemin kattaki dükkân ve bölüğün tam üzerine denk gelecek şekilde sağda ve solda olmak üzere iki adet dershane bulunmaktadır. Sağdaki dershanenin arkasında hademe odası, soldakinin arkasında ise dâhiliye odası ve kütüphane vardır. İkinci katta ise birinci kattaki plan düzeni aynen devam ettirilmiştir. Dershaneler, bu katta tıpkı birinci katta olduğu gibi teşkilatlandırılmıştır. Divanhane burada da yapıyı ikiye bölmüş, hademe odasının üzerindeki odaya müdür odası, dâhiliye odası ve kütüphanenin üzerine de hacegan odası ve kalem odası yerleştirilmiştir.

Salname-i Askeri, Salname-i Nezaret-i Maarif-i Umumiye, Ders Yılı Cetvelleri gibi ana kaynaklardan derlenen istatistiki bilgilere göre eğitim-öğretim yılında öğrencinin bulunduğu Selanik Askeri Rüştiyesi, eğitim öğretim yılına gelinceye kadar öğrenci sayısında iniş ve çıkışlar yaşamışsa da öğrencinin altına neredeyse hiç düşmemiştir. Öyle ki, , yıllarında ve olan öğrenci sayısı ve ’da , ve ’de ve yılında gibi dönemine göre oldukça yüksek rakamlara ulaşmıştır. Adından anlaşılacağı üzere rüştiye seviyesinde eğitim veren okula, yılında idadi bölümü de eklenerek “Mekteb-i İdâdî ve Rüşdî-i Askerî” olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Mektepte bu dönem itibariyle iki sene idadi, üç sene rüştiye olmak üzere beş yıl eğitim verilmiştir. Okulda askerî derslerin yanında normal rüştiye ve idadi seviyede eğitim veren okulların programındaki dersler de yer almıştır. Okuldan mezun olan talebelerin yaptığı işlere bakıldığında ise bir kısmının yine askerî mekteplerde öğretmenlik yaptığı, bir kısmının eğitimlerine devam edebilmek için “Mekteb-i Mülkî”ye kayıt yaptırdığı, yine bir kısmının devlet dairelerine kabul edildiği ve bir kısmının da ticaretle meşgul olduğu görülmektedir.

Selanik Askeri Rüştiyesi müdürlük görevinde ise iki isim ön plana çıkmaktadır. Bunlardan ilki Kolağası Mehmet Tevfik, diğeri İbrahim Ethem Efendilerdir. Mehmet Tevfik Efendi, ’den itibaren müdürlük görevini yerine getirirken ’dan yılına kadar okulun müdürlük görevini İbrahim Ethem Efendi sürdürmüştür. Askeri Rüştiyede ağırlıklı olarak okutulan dersler ise coğrafya, kozmografya, tarih, hesap, hendese, riyaziye, resim, Fransızca, Arapça, Farsça, Hüsnühat, Kavaid-i Osmaniye, ilmihal, Türkçe ve Arapça imladan ibarettir. Ayrıca bedeni gelişim için jimnastik dersi de yapılmaktadır.

Askerî rüştiyelerde eğitim, mülkî rüştiyelerden daha muntazam ve daha disiplinli idi. Asker müdürler, asker dâhiliye zabitleri, hatta asker hocalar bu okulları idare etmiş, öğrenciler askeri üniforma giymiştir. Bu rüştiyelerden çıkanlar askerî idadilere girmek mecburiyetinde olmadıklarından bir kısmı okulu bitirir bitirmez hemen hayata atılmayı, bir kısmı mülkiye idadilerine devam etmeyi ve bir kısmı da memuriyete girmeyi tercih etmiştir. Eğitim müddeti ilk açıldığı zaman üç sene iken sonraları dört yıla çıkarılmıştır. Askerî rüştiyeler inkılâbına kadar varlığını devam ettirmiş ve özellikle tarihli “Tedrisat-ı İptidaiye Kanun-ı Muvakkatı” düzenlemesinin ardından rüştiyelerle iptidai okullar birleştirilmiş, askeri rüştiyelerin ise kaldırılmasına karar verilmiştir.

Volkan AKSOY

KAYNAKÇA

BOA, MF. İBT, /

AKSU, Eren, Selanik’te Türk Edebi Kültürü (), Yayınlanmamış Doktora Tezi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Çanakkale

AKYÜZ, Yahya, “Atatürk’ü Yetiştiren Öğretmenlerden Birkaçı”, Atatürk Devrim ve Eğitim Sempozyumu ( Nisan ), Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yayınları, Ankara , s.

______, “Atatürk’ün Türk Eğitim Tarihindeki Yeri”, I. Uluslararası Atatürk Sempozyumu (Açılış Konuşmaları-Bildiriler) Eylül , Atatürk Araştırma Merkezi, Ankara , s.

AYDEMİR, Şevket Süreyya, Tek Adam Mustafa Kemal , C. 1, Remzi Kitabevi, İstanbul

CEBESOY, Ali Fuat, Sınıf Arkadaşım Atatürk Okul ve Genç Subaylık Hatıraları, Baha Matbaası, İstanbul

______, “Sınıf Arkadaşım Atatürk’ün İlk ve Orta Öğrenimi”, Atatürk ve Eğitim, (Haz. Ali Güler ve Suat Akgül), Kara Harp Okulu Basımevi, Ankara , s.

ÇAYCI, Abdurrahman, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Millî Bağımsızlık ve Çağdaşlaşma Önderi (Hayatı ve Eseri), Atatürk Araştırma Merkezi, Ankara

DALLI, Caner, Tarihli Maârif Sal-Nâmesine Göre Selanik Vilâyetinde Eğitim-Öğretim, Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi, İnönü Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Malatya

ERGİN, Osman, Türk Maarif Tarihi, C. , Eser Matbaası, İstanbul

______, Türk Maarif Tarihi, C. , Eser Matbaası, İstanbul

GÜLER, Ali, “Mustafa Kemal’i Atatürk Yapan Süreçte Aile Çevresi İle İlk ve Orta Öğrenim Yaşantısının Rolü”, Atatürk ve Eğitim, (Haz. Ali Güler ve Suat Akgül), Kara Harp Okulu Basımevi, Ankara , s.

______, Sarı Paşa İnsan Atatürk, Berikan Yayınevi, İstanbul

LORD KINROS, Atatürk Bir Milletin Yeniden Doğuşu, Altın Kitapları Yayınları, İstanbul

ORTAYLI, İlber, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kronik Yayınları, İstanbul

Osmanlı Döneminde Askerî Okullarda Eğitim, Milli Savunma Bakanlığı, Ankara

PARMAKSIZ, Esma, II. Abdülhamid Dönemi () Eğitim Sistemi Eğitim Yapıları ve Askeri Rüşdiyeler, Yayınlanmamış Doktora Tezi, Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, İstanbul

PATOĞLU, Emrah Berkant, Osmanlı Devleti’nde Askeri Rüştiyeler, Yayınlanmamış Doktora Tezi, Gaziantep Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Gaziantep

Salnâme-i Devlet-i Âlî Osmanî, Sene-i Maliye , Selanik Matbaası, Dersaadet Salname-i Nezaret-i Maarif-i Umumiye, Birinci Defa, Matbaa-i Amire,

Salname-i Nezaret-i Maarif-i Umumiye, İkinci Defa, Matbaa-i Amire,

Salname-i Nezaret-i Maarif-i Umumiye, Dördüncü Defa, Matbaa-i Amire,

Salname-i Nezaret-i Maarif-i Umumiye, Altıncı Defa, Asır Matbaası,

SOMEL, Selçuk Akşin, Osmanlı’da Eğitimin Modernleşmesi () İslâmlaşma, Otokrasi ve Disiplin, İletişim Yayınları, İstanbul

UNAT, Faik Reşit, “Atatürk’ün Öğrenim Hayatı ve Yetiştiği Devrin Millî Eğitim Sistemi”, Belleten, C. XXVII, S. , , s.

ÜNAL, Uğur, “ Yüzyıl Başlarında Osmanlı Askeri Mektepleri”, Belleten, C. 73, S. , , s.

YOLALICI, Mehmet Emin, “XIX. Yüzyıl ve Sonrası Osmanlı Devleti’nde Eğitim ve Öğretim Kurumları”, Osmanlı, C. 5, (Ed. Güler Eren), Yeni Türkiye Yayınları, Ankara , s.

24/06/ tarihinde seafoodplus.info adresinden erişilmiştir

Görüntülenme Sayısı

Atatürk'ün gittiği okullar listesi: Sırasıyla Mustafa Kemal Atatürk'ün gittiği okullar ve öğrenim gördüğü yerler

Gittiği her okulda öğretmenlerin dikkatini her defasında çekmeyi başarmış olan Mustafa Kemal Atatürk, çocukluğundan itibaren askerliğe büyük bir ilgi duymuş ve öğrenim hayatı da bu arzuyla paralel şekillenmiştir. Peki, sırasıyla Mustafa Kemal Atatürk’ün gittiği okullar hangileridir? Atatürk’ün okuduğu mektepler hangileridir? İşte, tüm detaylar…

Atatürk’ün Gittiği Okullar

Mustafa Kemal Atatürk’ün öğrenim hayatı ilk olarak, annesi Zübeyde Hanım’ında isteği üzerine yılında, Hafız Mehmed Efendi Mahalle Mektebinde başlamış ve yılında kurmay yüzbaşı olarak mezun olduğu Harp Akademisi’ne kadar devam etmiştir. Atatürk’ün gittiği okullar kronolojik sırayla şu şekildedir:

1. Hafız Mehmed Efendi Mahalle Mektebi
  2. Şemsi Efendi Mektebi
  3. Selanik Mülkiye Rüştiyesi
  4. Selanik Askeri Rüştiyesi
  5. Manastır Askeri İdadisi
  6. İstanbul Harp Okulu
  7. İstanbul Harp Akademisi

Sırasıyla Mustafa Kemal Atatürk’ün Gittiği Okullar

Mustafa Kemal Atatürk’ün gittiği okullar ve şehirleri şu şekildedir:

Hafız Mehmed Efendi Mahalle Mektebi:

Mustafa Kemal Atatürk, annesi Zübeyde Hanım’ın da isteğiyle Haziran ayında Mahalle Mektebi’nde öğrenim hayatına başlamış ancak kısa bir süre sonra bu okuldan ayrılmıştır. Yaklaşık 1,5 ay burada eğitim ören Atatürk, okuldan memnun olmaması neticesinde babası Ali Rıza Bey tarafından buradan alınmış ve Şemsi Efendi Okulu’na verilmiştir.

Şemsi Efendi Okulu

Selanik’in ilk Müslüman özel okulu olma özelliği taşıyan ve diğer birçok okula kıyasla daha modern bir eğitim veren bu okul, Selanik’te yaşayan Türkler için açılmış bir eğitim kurumudur. Mahalle Mektebi’nin ardından bu okulda öğrenim hayatına devam eden Atatürk, yılında babası Ali Rıza Bey’in hayatını kaybetmesi üzerine annesi ve kardeşleri ile birlikte Langaza’ya gitmek zorunda kalmış, eğitim hayatına bir süre ara vermiştir.

Selanik Mülkiye Rüştiyesi

Yaklaşık beş ay süren çiftlik hayatından sonra Mustafa Kemal, ortaokul eğitimine Selanik Mülkiye Rüştiyesinde devam etmiştir. Burada eğitim görürken Matematik öğretmeni Hüseyin Efendi’nin kendisini dövmesi üzerine, büyük annesi tarafından okuldan alınmıştır.

Selanik Askeri Rüştiyesi

Çocukluğundan itibaren askerliğe büyük bir ilgi duyan Mustafa Kemal Atatürk, annesine haber vermeden Selanik Askeri Rüştiyesi sınavlarına girmiş ve başarılı olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’e, Kemal adının verilmesi de bu okulda öğrenim görürken gerçekleşmiştir.

Manastır Askeri İdadisi

Mustafa Kemal Atatürk; günümüzde Makedonya’nın Manastır şehrinde bulunan bu askeri lisede öğrenim hayatına devam etmiştir. Bu bölgede yaşayan Türkler için önemli bir eğitim kurumu olan bu okulda özellikle tarih ve edebiyat derslerinden oldukça etkilenen Mustafa Kemal, Fransızcasını da bu okulda geliştirmeye başlamıştır.

İstanbul Harp Okulu

Yüksek öğrenimine devam etmek için Selanik’ten İstanbul’a gelen Mustafa Kemal Atatürk; numaralı apolet numarası ile bu okulda öğrenim görmüştür ve yılında teğmen rütbesiyle bu okuldan mezun olmuştur.

İstanbul Harp Akademisi

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmay subaylık eğitimini almış olduğu akademidir. 11 Ocak tarihine kadar süren eğitimden sonra buradan kurmay yüzbaşı olarak mezun olan Mustafa Kemal, ilk askeri görevini almış ve Şam’da bulunan 5. Ordu’da stajını yapmıştır.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir