mardin turistik yerleri ingilizce / Mardin İngilizce Tanıtım ( Kısa) – İngilizce Öğrenme | Konuşarak Öğren

Mardin Turistik Yerleri Ingilizce

mardin turistik yerleri ingilizce

Mardin Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler:

Mardin şehri, geçmişten günümüze dek çeşitli toplulukların yerleşim yeri olarak seçtiği alanlar arasında yer alıyor. Bu bağlamda Mardin’i ziyaret ettiğinizde ziyaret etmeniz gereken pek çok Mardin tarihi yerler ve mekanları bulunuyor. 

Artuklu Beyliği, ile seneleri arasında Mardin, Hasankeyf bölgelerinde hüküm sürmüş bir topluluk olarak karşımıza çıkıyor. Mardin ve çevresinde Artuklular döneminden kalan pek çok tarihi ile karşılaşıyoruz. Bu bağlamda Artuklu Kervansarayı, Mardin gezilecek tarihi yerler arasında size önerebileceğimiz mekanlar arasında yer alıyor. senesinde inşa edilen bu kervansaray, günümüze gelene dek okul, hisar binası gibi çeşitli amaçlarla kullanıyor. Artuklu Kervansarayı, günümüzde ise otel olarak misafirlerin ziyaretine açık.

Kayserriyye Bedesteni ya da halk arasında bilinen ismi ile Kayseriya da Artuklu dönemine ait bir yapı olarak Mardin gezilecek yerler arasında göze çarpıyor. Bedestenler, eski dönemlerde değerli malların satılması için inşa edilen yerler olarak kullanılıyor. Bu bağlamda Kayseriyye Bedesteni ve diğer bedestenleri ziyaret ettiğinizde günümüzde de hala aktif olarak çarşı olarak kullanılan mekanlar ile karşılaşabilirsiniz.  Şehirde Kayseriyye Bedesteni ile birlikte Revaklı Çarşı da Mardin çevresinde gezilecek yerler listesi içerisinde tarihi bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Bu mekanları ziyaret ettiğinizde yerel esnaf ile sohbetler edebilir, geleneksel el sanatları ürünlerini görebilir ve sevdiklerinize alacağınız anlamlı hatıralar ile buralardan ayrılabilirsiniz.

Sitti Radviyye Medresesi olarak da bilinen Hatuniye Medresesi, Artuklu döneminden günümüze ulaşan bir başka yapı olarak karşımıza çıkıyor. ’li yıllarda inşa edilen Hatuniye Medresesi, Mardin gezilecek yerler listesi içerisinde bulunuyor ve döneminin zengin taş işçiliği ile dikkatleri üzerine çekiyor. Medreseyi ziyaret ettiğinizde, mihrap yanında bulunan camekanın içerisinde ise Hz. Muhammed’in ayak izini de görebilirsiniz. Bununla birlikte Mardin gezilecek tarihi yerler arasında Kasımiye Medresesi, Zinciriye (İsa Bey) Medresesi, Şehidiye Medresesi gibi çeşitli mekanlar da yer alıyor.

Dara Antik Kenti, Mardin gezilecek tarihi yerler arasında bulunuyor. Oğuz Köyü içerisinde bulunan bu antik kentin, senesinde Doğu Roma İmparatorluğu döneminde kurulduğu biliniyor. Antik kentin, imparatorluğun sınırlarını Sasani baskısına karşı korumak amacıyla bir garnizon kenti olarak kurulduğu biliniyor. Kentte bulunan yapılar kaya içerisine oyularak inşa edilmiş ve bu yapıların çevresi ise dört kilometreye dek uzanan surlarla korunuyor. Köyde günümüze dek ulaşabilen kilise, çarşı, tophane, su bendi kalıntıları ile çeşitli mağara evlerine de rastlanabiliyor. Siz de tarihle iç içe bir gezi planlamak istiyorsanız Dara Antik Kenti ve çevresini, Mardin gezilecek tarihi yerler listenize eklemenizi öneriyoruz.

Süryan Katoliklerine ait olan Meryem Ana Kilisesi ve Patrikhanesi, Mardin gezilecek yerler arasında yerli ve yabancı turistler tarafından ilgiyle ziyaret edilen mekanlar arasında bulunuyor. Patrikhane , kilise ise senesinde inşa ettiriyor. senesine gelindiğinde ise patrikhane, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesine devrediliyor ve senesi itibariyle müze olarak kullanılıyor. 

Midyat Mağaraları, Mardin gezilecek yerler arasında öne çıkan yerler arasında bulunuyor. Bu mekana bakıldığında ve Mardin’in doğal yapısı da göz önünde bulundurulduğunda yöreyi yaşam alanı olarak tercih eden halkın, kayaları oyarak kendilerine yaşam alanları oluşturduğunu görüyoruz. Midyat ilçesine de ismini veren mağaralar arasında İplik ya da bir diğer ismi ile Gızzelin Mağarası ve Avrıhan Mağarası ziyaretçiler tarafından en çok ziyaret edilenler arasında bulunuyor. Bununla birlikte şehirdeki yerleşim alanı olarak kullanılan mağaralar incelendiğinde ise milat öncesi dönemlere dek uzanan yaşam izlerine de rastlanabiliyor.

Mardin müzeler açısından da özellikle tarihsever turistlerin yüzünü güldürecek değerli mekanlara sahip. Mardin müzeler arasında sizlere gezmenizi önerebileceğimiz ilk mekan, şehirle aynı ismi taşıyan Mardin Müzesi oluyor. Öncesinde uzun bir süre boyunca dini amaçlı olarak kullanılan bu yapı ilerleyen süreçlerde sağlık ocağı, polis karakolu olarak da kullanılıyor. senesine gelindiğinde ise müze olarak kullanılmaya başlanıyor. Mardin ile birlikte civardaki müze bulunmayan Şırnak, Siirt gibi kentlerdeki eserler de korunup bu müze içerisinde ziyaretçilerin erişimine açılıyor. Müzeyi ziyaret ettiğinizde Paleotik Çağ başlangıçlı olarak yüzyıla dek Mardin ve civar bölgelerden çıkartılarak sergilenen bu eserleri görebilirsiniz.

Sabancı Mardin Kent Müzesi, Mardin müzeler listesi içerisinde karşımıza çıkan bir diğer mekan oluyor. Kitabesi günümüze ulaşmadığı için yapım tarihini bilmediğimiz fakat günümüze dek çeşitli amaçlarla kullanılan bir yapı olarak karşımıza çıkan Sabancı Mardin Kent Müzesi, senesinde ziyaretçilere açılıyor. Üst katta Mardin yöresine özgü zanaatlar, sosyal yaşam ile kent tarihine dair eşyalar sergileniyor. Müzenin alt katı ise fotoğraf, ebru ve çeşitli sanat dallarının sergilendiği Dilek Sabancı Sanat Galerisi olarak ziyaretçilerine hizmet veriyor.

Mardin gezilecek yerler arasında saydıklarımızdan başka daha pek çok mekan yer alıyor. Mor Gabriel Manastırı, Mardin Ulu Cami, Zeynel Abidin Camii ve Türbesi, Savurkapı Hamamı gibi mekanları da Mardin gezilecek tarihi yerler listeniz içerisine eklemenizi öneriyoruz.

Mardin Doğal Güzellikleri

Mardin, sahip olduğu tarihi değerlerin yanı sıra doğal güzelliklere sahip alanları ile de misafirlerinin dikkatini çekiyor. Beyazsu, Mardin doğal güzellikleri listesi içerisinde yer alıyor ve sahip olduğu serin ve berrak suyu ile yerli ve yabancı turistleri kendisine çekiyor. Bölgenin kahverengi coğrafyasından farklı olarak yöreye özgü ağaçları ile Mardin gezilecek yerler arasında bir parça yeşillik ve huzur isteyen misafirler tarafından sıklıkla ziyaret edilen Beyazsu’yu özellikle yaz aylarında ziyaret etmenizi öneriyoruz. Temiz hava ve doğadan alacağınız derin bir nefesi içinize çekerken çevrede yer alan tesislerde de de soluklanabilir ve karnınızı doyurabilirsiniz.

Gurs Vadisi, Mardin doğal güzellikleri arasında size önerebileceğimiz bir diğer mekan oluyor. Kızıltepe ilçesi içerisinde yer alan Gurs Vadisi, yeşillikler içerisindeki dinlenme alanları ile adeta Mardin’in saklı bir bahçesi olarak karşımıza çıkıyor. Bölge, yerli ve yabancı turistleri kendisine çekerken aynı zamanda yaz aylarında sıcaktan bunalan halkın da sıklıkla ziyaret ettiği mekanlar arasında bulunuyor.

Mardin gezilecek yerler listesi ile öne çıkarken sahip olduğu kültürü ve lezzetli tatları ile de misafirlerini kendisine hayran bırakıyor. Etli yemeklerin ağırlıkta olduğu Mardin mutfağı soğan dolması, kibe dolması, Mardin usulü sembusek, kaburga dolması gibi enfes tatları da bünyesinde barındırıyor. Mardin bölgesini ziyarete gittiğinizde, bölgenin bu tatları ile tanışabileceğiniz yerel restoran ve lokantalarda ufak bir lezzet molası vermenizi de tavsiye ediyoruz.

Mardin gezilecek tarihi yerler ve doğal güzelliklerini keşfe çıkmak için bölgeyi de içine alan çeşitli kültür turlarından faydalanabilir, bölgenin önemli noktalarını bir rehber ve grup eşliğinde keşfe çıkabilirsiniz. Bununla birlikte Mardin gezilecek yerler listenizi kendiniz oluşturarak sevdiklerinizle birlikte özel bir keşif turu düzenlemek istiyorsanız da sizler için hazırladığımız bu rehberden faydalanabilirsiniz. Mardin gezinizi planlarken konaklayabileceğiniz Mardin otelleri ve pansiyonları listesini görüntülemek ve farklı tesislerin sunduğu farklı hizmet, olanak ve opsiyonlar arasından kendiniz için en doğru tercihi yapmak için de sitemizden yararlanabilirsiniz. Kültür ve tarihin iç içe geçeceği mükemmel ve unutulmaz bir Mardin tatili sizleri bekliyor.

Mardin Özel Ders

Mardin Özel DersSaatlik ₺'den ₺'yeMardin Özel Ders

Eda

Öğretmenim konusuna çok hakim , tam anlayacağım gibi anlatıyor sayesınde okuldakı basarım arttı sınavlarda matematikden netlerim arttı tavsiye ederim

Eda

Mardin İlinde Özel Ders Alabileceğin En İyi Öğretmen

Bütçenize En Uygun Mardin Özel Ders Veren Öğretmenleri Keşfedin!

(Fiyat aralığı 30 ₺ - ₺)

Mardin özel ders veren öğretmen arasından aradığınız öğretmeni kolayca keşfedin! Branş, fiyat, öğrenci yorumları ve tecrübelerini hemen incelemeye başlayın!

nazim-ozcelik

Mardin / Midyat

Matematik Öğretmeni

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi / Fen Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: Geometri , Matematik ,

ercannn

Mardin / Mazıdağı

Kürt Dili Ve Edebiyatı/ Sınıf Öğ

Muş Alparslan Üniversitesi / Fen-Edebiyat Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: Sınıf Öğretmeni , Kürtçe ,

meltem-celik

Mardin / Midyat

Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi / Eğitim Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: Sosyal Bilimler Deneyimi , Tarih , Coğrafya

Eğitim Danışmanı

Online Akademi

Mardin ilinde en ideal özel ders öğretmenini keşfetmeye vaktiniz yoksa danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız kriterlerinize en uygun öğretmeni sizin adınıza araştırsın ve yönlendirsin

Hemen Başla
serifcvrn

Mardin / Kızıltepe

Matematik Öğretmeni

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi / Fen Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: Genel Matematik , Matematik ,

hilal19

Mardin / Artuklu

Coğrafya Öğretmeni

Bursa Uludağ Üniversitesi / Eğitim Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: Sosyal Bilgiler , Coğrafya ,

mataristo

Mardin / Mazıdağı

İlköğretim Matematik Öğretmeni

Mersin Üniversitesi / Eğitim Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: Geometri , Matematik ,

emin-ozcelik

Mardin / Kızıltepe

Matematik Öğretmeni

Bakü Devlet Üniversitesi /

En iyi olduğu branşlar: Geometri , Geometri ,

melekgnr54

Mardin / Midyat

Ekonometrist

Bursa Uludağ Üniversitesi / İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: ,

mrv45

Mardin / Artuklu

İlk Öğretim Takviyesi, Kur&#;an&#;ı

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi / İslami İlimler Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: Sınıf Öğretmeni , Ödev Destek , Dil ve Anlatım

hekim-hoca

Mardin / Dargeçit

Fen Bilimleri

Amasya Üniversitesi / Eğitim Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: Doğa Bilimleri Deneyimi ,

fatih-bedir-akademi

Mardin / Kızıltepe

Türkçe Öğretmeni

Kastamonu Üniversitesi / Eğitim Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: Dil ve Anlatım , Türkçe ,

turkcenin-fatihi

Mardin / Kızıltepe

Türkçe Öğretmeniyim. Lgs/yks/kps

Kastamonu Üniversitesi / Eğitim Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: Dil ve Anlatım ,

firathocam

Mardin / Artuklu

Fizik Ogretmeni

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi / Eğitim Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: Genel Fizik , Fizik ,

umutdugan0

Mardin / Derik

Matematik

Ankara Üniversitesi / Fen Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: Matematik ,

umranakalan

Mardin / Kızıltepe

Eğitim Bilimleri. Gelişim Psikol

/

En iyi olduğu branşlar: Eğitim Bilimleri ,

enesdmr

Mardin / Artuklu

Matematik Öğretmeni

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi / Fen ve Edebiyat Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: Geometri , Genel Matematik ,

birsinifci47

Mardin / Kızıltepe

Sınıf Öğretmeni

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi / Eğitim Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: Genel Matematik , Sınıf Öğretmeni , Okuma Yazma

gulaygozu

Mardin / Artuklu

Uzman Fen Bilimleri Öğretmeniyim

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi / Fen-Edebiyat Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: Biyoloji , Enerji ve Enerji Dönüşümleri , Fen Bilgisi

davut-abi

Mardin / Artuklu

Özel Eğitim Alanı Ögretmeni/oyun

Trakya Üniversitesi / Eğitim Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: Down Sendromu , Oyun Terapisti , Dil ve Konuşma Bozuklukları

seyhmus-damar

Mardin / Kızıltepe

Türkçe/türk Dili Ve Edebiyatı

Dokuz Eylül Üniversitesi / Buca Eğitim Fakültesi

En iyi olduğu branşlar: Türk Dili ve Edebiyatı , Dil ve Anlatım ,

gamzegok

Mardin / Artuklu

İlköğretim Matematik Öğretmeniyi

/

En iyi olduğu branşlar: Matematik , İlköğretim Takviye , Genel Matematik

kaynağı değiştir]

yılından beri bienal düzenlenmektedir.[41]

Etkinlikler[değiştir

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır