okul öncesi sınıf rehberlik etkinlikleri / Okul Öncesi Sınıf Rehberlik Etkinlikleri | AVESİS

Okul Öncesi Sınıf Rehberlik Etkinlikleri

okul öncesi sınıf rehberlik etkinlikleri

2  kiÅŸi beÄŸendi

&#;ÇOCUĞUN OLDUĞU HER YERDEYİZ&#;

Uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitime geçiş süreçlerinde erken çocukluk eğitimine yayın içerikleri, eğitim materyalleri ve ebeveynlere özel kaynak desteğiyle öncelik veren Millî Eğitim Bakanlığı, 12 Ekim Pazartesi günü itibariyle de TRT EBA&#;da başlattığı okul öncesi yayın kuşağıyla &#;Dünyanın en büyük duvarsız anaokulu&#;nun da açılışını gerçekleştirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Zeytinburnu Şehit İbrahim Yılmaz Anaokulunda düzenlenen &#;Erken Çocukluk Eğitimi Tanıtım Toplantısı&#;nda yaptığı konuşmada, geçen hafta okul öncesi eğitim kurumlarının 5 gün olmak üzere açıldığını anımsatarak, çocukların okula rahatça gitmesi için her türlü ortamı sağladıklarını söyledi.

Okul öncesi eğitimi zenginleştirmek amacıyla TRT EBA televizyonunda 12 Ekim&#;den itibaren okul öncesi çocuklar için hazırladıkları program dizisinin günde 2 kere yayımlandığını aktaran Selçuk, çocukların her ortamda ve fırsatta, daha çok ve nitelikli eğitim alabilmesi için fırsat oluşturduklarını, &#;Ailece&#; adı altında bir kuşakla da bu programı desteklediklerini dile getirdi.

Eğitim Vizyonu&#;nda okul öncesi ve erken çocukluk eğitiminin vurgulandığını kaydeden Selçuk, vizyondaki hedeflere ne kadar ulaştıklarını defalarca gözden geçirdiklerini ve eksiklikleri kontrol ettiklerini, ciddi bir mesafe aldıklarını da kanıtlara dayalı olarak gösterebildiklerini ifade etti. Bakan Selçuk, eğitim öğretim yılında yaklaşık yaklaşık 1 milyon bin öğrencinin okul öncesi eğitime devam ettiğini hatırlattı. Öğretmenlere yönelik etkinliğin yer aldığı öğretmen etkinlik kitabı çok sayıda destek materyalle çalışmaların daha da zenginleşmesine gayret gösterdiklerini belirten Selçuk, bunun çocuklar için olan 3 ciltlik içeriğinin de hem web ortamında hem de baskılı olarak sunulduğunu bildirdi.

Çocukların ihtiyaç duydukları kırtasiye malzemelerin karşılanması ve belli durumlarda çocuklara ödenek gönderilmesi için çalışmaları sürdürdüklerini dile getiren Selçuk, &#;Ancak Türkiye&#;de 14 bin civarında mezra ve köy var. Yani erişimde kısmen sorun yaşayan çocuklarımız için de özel çalışmalar yapıyoruz. Gezici öğretmen sınıfı, taşıma merkezi ana sınıfı, gezici sınıf ve yaz okulları, bu çalışmalardan bazıları. Bu dönemde 14 bin mezra ve köy halkı yerleşim yerindeki yaklaşık 20 bin civarında çocuk için, onların şartlarına uygun olarak da gezici öğretmen modeliyle bu desteğimizi sürdürmüş oluyoruz.&#; diye konuştu.

&#;Çocuklarımız için Erken Çocukluk Eğitim Takvimi hazırladık&#;

Çocuklar ve öğretmenlerin desteklenmesi amacıyla yaptıkları daha birçok çalışma olduğuna ve bunların hayata geçtiğine işaret eden Selçuk, erken çocukluk dönemi eğitimine ilişkin yapılan çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi: &#;Çocuklarımız için Erken Çocukluk Eğitim Takvimi hazırladık. Bir velimiz veya öğretmenimiz, &#; gün boyunca bir çocukla ne yapılır, nasıl yapılır, hangi oyunlar oynanır, hangi bilimsel terimler gözden geçirilir, günün sözü nedir, o gün için değerlerimizle ilgili nasıl bir içerik vardır?&#;, bütün bunları her gün takvim yaprağında bulma imkanına sahipler. &#;Benim Oyun Sandığım&#; adı altında bir sandığımız var. Bu sandığımız bir çocuğun okul öncesinde ihtiyaç duyabileceği hemen her şeyi içinde barındırıyor. Bu sandıkta çocukların çok daha erken yaşlarda, okula, hatta ana sınıfına gelmeden önceki yıllarda neyi nasıl yapabileceği konusunda çok zengin materyaller var ve bunu çocuklarımıza ulaştırıyoruz. Konuşan duvarlarla ilgili bir çalışmamız var. &#;Bir Şeyden Çok Şey&#; etkinlik setimiz var. &#;İlk Arkadaşım&#; kitapçığı da bu çalışmalardan bir tanesi.&#;

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bu çalışmaları erişemedikleri ve az eriştikleri hiçbir çocuğun kalmaması, öğretmenlerin yalnız hissetmemesi amacıyla yaptıklarını ifade ederek, &#;Her zaman onların yanındayız ve ihtiyaç duydukları her türlü materyali karşılamak için çalışıyoruz.&#; dedi.

&#;Erken çocukluk eğitimindeki çalışmalarımıza hızla devam edeceğiz&#;

Akademisyen ve öğretmenlerin bu çalışmaları yaparken büyük bir gayret gösterdiklerine dikkati çeken Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: &#;Bu çalışmaları yaparken sanırsınız bilimsel çalışma yapmıyorlar, bir şekilde resmi bir görevle meşgul değiller, sadece oyun oynuyorlar. Oyun oynar gibi yapılan bu çalışmaların bereketi ve eğlencesi çok daha yüksek. Çocuklar için bir şey yapıyor olmanın hazzı gerçekten inanılmaz. Bu hazzı hep birlikte paylaşma fırsatı veren emeği geçen bütün arkadaşlarımıza, meslektaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Çünkü bu işler el birliği, iş birliği ve gönülle olur. Eğer bunu sadece resmi görev çerçevesinde yapmaya çalışırsak emin olun eksik, zayıf ve kimsesiz kalır. Bunun önüne geçebilmek için de hep birlikte çocukların gözündeki pırıltıyı artırmak, ışıklarını yükseltmek ve yüceltmek için daha çok çalışmamız lazım, çok ödevimiz var. Bu ödevlerimizi yapmak için de erken çocukluk eğitimindeki tüm çalışmalarımıza daha büyük bir hızla devam edeceğiz. Çocuklarımızın okula geliyor olmasıyla yetinmiyoruz, aynı zamanda EBA TV&#;deki içeriklerle desteklenmesini, burada ismini saydığım eğitim paketleri ve destek materyalleriyle de zenginleşmelerini sağlamaya gayret ediyoruz. Bu çalışmalarımız daha da artacak.&#;

Bakan Selçuk, &#;Benim Oyun Sandığım&#; setinin ulaştığı öğrencilerle görüştü

Bakan Selçuk, konuşmasının ardından &#;Benim Oyun Sandığım&#; setinin ulaştırıldığı Elazığ Merkez Yukarı Çakmak Köyünde yaşayan okul öncesi eğitimi alamayan Elif Barunduk ve öğretmen Nihan Karabulut&#;la canlı bağlantıyla görüştü. Selçuk, Karabulut ile Barunduk ve ailesini selamlayarak, İstanbul&#;dan sesleniyor olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Öğretmen Karabulut, yaptıkları çalışmalar doğrultusunda il merkezine bağlı 45 öğrencinin okul öncesi eğitim alamadığını, bulundukları yerde okul olmadığını, bu öğrencilerin taşımalı sistemle kilometrelerce uzaklıktaki başka okullara gidemeyecek kadar küçük olduğunu, Barunduk&#;un da bu öğrencilerden biri olduğunu ve &#;Benim Oyun Sandığım&#; projesi sayesinde artık öğretmenlerin öğrencilerin yanına gittiğini anlattı. Karabulut, Barunduk&#;un sandıktan çıkan materyalleri çok beğendiğini aktararak, buradan çıkan resim defterine çizdiği resmi gösterdi.

Bakan Selçuk, resmi çok beğendiğini dile getirerek, Karabulut&#;un sözlerine üzerine şöyle konuştu: &#;Öylesine içtenlikle, sevgiyle, sadakatle bağlanmışsınız ki bu mesleğe, anlatırken sanki çok büyük bir heyecanın, müthiş bir mutluluğun içerisinde bir dil kullanıyorsunuz. Burada imkan var, sandıklar, kitaplar, araçlar, gereçler gibi, bunlar bizim vazifemiz, bunlar için teşekkür etmeniz gerekmiyor. Bunun daha fazlasını yapmak bir ülke ödevi, bunu hep beraber yapacağız. Bütün bu materyalleri oluşturmak nispeten kolay ama sizin yüreğiniz olmazsa biz bunu işi başaramayız. O yüreğin dolu dolu olduğunu şu anda görüyorum. Milletim ve meslektaşlarım adına size teşekkür ediyorum.&#;

Bakan Selçuk&#;tan minik Kezban&#;a resim sözü

Bakan Selçuk, Afyonkarahisar Sinanpaşa ilçesi Balmahmut Köyünde yaşayan okul öncesi eğitim alamayan Kezban Öztürk ve öğretmen Meryem Eksen&#;le de görüntülü görüştü. Oyun sandığını alarak &#;öğretmen ve okul olmak&#; için Öztürk&#;ün evine gittiklerini belirten Eksen, Kezban&#;ın sandığın içindeki materyalleri çok beğendiğini aktardı. Kezban Öztürk de Bakan Selçuk&#;a halini hatırını sordu, sandıktan çıkan hediyelerden duyduğu mutluluğu ifade etti.

Bakan Selçuk, resim yaptığını dile getiren Öztürk&#;e, &#;Çok güzel olmuş, harika olmuş. Bir kalbin içerisine çiçek konulmuş. Çok beğendim.&#; yanıtını verdi. Selçuk&#;un &#;Resmi bana hediye edecek misin?&#; sorusunu Öztürk, &#;Tabii ki de.&#; diye cevapladı. Selçuk da Öztürk için bir resim yaparak göndereceği sözünü verdi.

MEB&#;DEN ERKEN ÇOCUKLUK EĞİTİMİ SEFERBERLİĞİ

Çocuklarımız hayata daha güçlü başlıyorlar

Erken çocukluk eğitiminde çocuklar yaşıtları ile sosyalleşir, oynayarak öğrenir, düşünür, araştırır ve keşfeder&#; Eğitim Vizyonu&#;muz ile her çocuğun en az bir yıl okul öncesi eğitim alarak ilkokula başlamasını hedefliyoruz. Her çocuğun nitelikli eğitim hakkı için çocukların ihtiyaçlarına uygun eğitime erişim modelleri geliştirdik. Erken çocukluk eğitiminde bize ulaşamayan çocuklarımıza &#;Benim Oyun Sandığım&#; setiyle biz ulaşıyoruz. Sayı çubukları, bloklar, kuklalar, yap-bozlar ve hikâye setleriyle evleri adeta anasınıfına dönüştüren setlerimizi binlerce ailemize ulaştırmaya devam ediyoruz.

Aileler çocuklarıyla daha nitelikli zaman geçiriyor

&#;Benim Oyun Sandığım&#; setinin içinde aile oyunları, bilmeceler, sanat etkinlikleri, kelime hazinesini geliştirici oyunlar ve deneyler gibi eğitici içeriklerle dolu günlük Erken Çocukluk Eğitim Takvimi de yer alıyor. Takvimimizi internet ortamında herkesin kullanımına açıyoruz.

Çocukta var olan potansiyeli harekete geçiriyoruz

Taş, toprak, yaprak, dal, kâğıt, kutu, geri dönüşüm malzemeleri gibi her ailenin kolayca temin edebileceği malzemelerle yaratıcı fikirlerin buluştuğu, ilham verici bir etkinlik kitabı ile çocukların gelişimini ev ortamında da destekliyoruz. Onların her gün baktıkları şeylerde neler gördüklerini merak ediyoruz.

Çocuklarımızın &#;İLK ARKADAŞ&#;ını onlarla buluşturuyoruz

Çocukların düşünme, hayal etme, merak, yaratıcılık, problem çözme becerilerini geliştirmeye yönelik &#;Hisset, Düşün, Anlat, Yap&#; temalı bir materyal olan &#;İlk Arkadaşım&#; kitabının ailelere rehber, çocuğa ise arkadaş olmasını hedefliyoruz.

Evde etkinlikler yapmak için her şeyimiz hazır

Çocuklarımızın &#;Bir Şeyden Çok Şey&#; ve &#;İlk Arkadaşım&#; kitaplarında yer alan etkinlikleri malzeme eksikliği yaşamadan uygulayabilmesi için gerekli olan kalem ve boya setini de bu kitaplar ile birlikte okula erişimi en zor olan köylerimizdeki çocuklarımızla buluşturuyoruz.

Konuşan duvarlarımızla öğrenme sürecini zenginleştiriyoruz

Bizim sınıflarımızın duvarları adeta çocuklarımızla konuşur ve onların öğrenme sürecini destekler. Salgın dönemindeki hassasiyetler de dikkate alınarak hazırlanan eğitici posterlerimiz, sınıflardan koridorlara, tuvaletlerden, bahçelere her yerde&#;

Dünyanın En Büyük Duvarsız Anaokulu her gün saat &#;de TRT EBA İlkokul kanalında

Mezra, köy, kasaba, şehir&#; Nerede çocuk varsa okul orada. Her gün sabah ve akşam saatlerinde ülkemizdeki 3, 4 ve 5 yaşlarındaki yaklaşık 4 milyon çocuk ile yurt dışındaki binlerce çocuğumuzun gelişimini nitelikli içeriklerle destekliyoruz. Ailenin çocuğuyla daha nitelikli bir zaman geçirmesini destekleyen AİLECE kuşağımızı da her gün TRT EBA Anaokulunda ailelerle buluşturuyoruz.

1 OKUL ÖNCESİ ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK ÖRNEK REHBERLİK ETKİNLİKLERİ KUŞLAR UÇAR, BALIKLAR YÜZER, ÇOCUKLAR İSE OYUN OYNAR. SORGUN REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

2 Bu etkinlik kitabındaki yer alan etkinlikler okul öncesi eğitimde yer alan çocukların kazanım listesi göz önüne alınarak örnek olarak hazırlanmıştır. Tüm okullarda aynı etkinliğin kullanılması zorunlu değildir. Okulun ihtiyaçları, öğrencilerin gelişim özellikleri dikkate alınarak bu etkinlikler uygulanabilir, farklı etkinliklerle yer değiştirebilir ya da bu etkinliklerin içeriği değiştirilebilir. Sağlıklı, mutlu, huzurlu bireyler yetiştirilmesi dileğiyle

3 KAZANIMLAR 2 Okulunun semtini, adını, sınıfının ismini söyler. 4 Öğretmeninin dışındaki okul çalışanlarını tanır. 24 Kendini tanıtan özellikleri söyler. 12 Yönergeleri takip etmenin nedenlerini açıklar. 13 Öğretmenin sözel / görsel yönergelerine uyar 8 Kuralların neden var olduğunu söyler. 72 Sevdiği etkinlikleri söyler. 57 Hak ve sorumlulukların farkında olur. 25 Kendinde gördüğü olumlu özelliklerini söyler. 59 Aile içinde kuralların önemini ifade eder. 6 Sınıfın bir üyesi olduğunu fark eder. 7 Okulun bir üyesi olduğunu fark eder. 9 Grup oyunlarının kurallarına uygun davranır. 26 Yapmaktan hoşlandığı ve hoşlanmadığı etkinlikleri / faaliyetleri açıklar. 28 Temel duyguların (mutlu, üzgün, kızgın, korku, şaşkınlık) dışındaki duyguların neler olduğunu söyler.

4 10 Sınıf kurallarına uyar. 11 Okul kurallarına uyar. 73 Başarılı olduğu etkinlikleri açıklar. 16 Başarıya ulaşmanın önemini açıklar. 17 Başarılı olabilmenin ön koşulları olduğunu fark eder. 63 Yakın akrabalarının kimler olduğunu söyler. 64 Bireylerin farklı toplumsal rolleri olduğunu söyler. 30 Evdeki basit işlerde sorumluluk alır. 35 Başkalarına yardım etmenin önemini söyler. 38 İletişimde nezaket sözcüklerini kullanır. 74 Ebeveynlerinin mesleklerini söyler. 75 Akrabalarının mesleklerini söyler. 78 Yaşadığı çevredeki mesleklerin adını söyler. 39 Başkalarının başarılarını tebrik eder. 29 Hata yapılabileceğini fark eder. 79 Yetişkinlerin neden meslek sahibi olmaları gerektiğini açıklar. 32 Bir işi istekli yapmanın öneminin farkında olur. 55 Arkadaşlığın önemini söyler. 56 Olumlu iletişim kurmanın önemini fark eder. 80 Büyüyünce ne olmak istediği ile ilgili hayallerini söyler. 83 Bütün mesleklerin gerekli ve önemli olduğunu fark eder. 82 Mesleklerin benzer ve farklı yönlerini açıklar.

5 54 Ailede bireyler arası dayanışma ve yardımlaşmanın önemini söyler. 58 Haklarının ve sorumluluklarının olduğunu söyler. 66 Sağlıklı olmak için yapılması gerekenleri açıklar. 67 Sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemini açıklar. 76 Ebeveynlerinin mesleklerini basit düzeyde tanıtır. 33 Kendini ifade etmenin önemini açıklar. 36 İnsanların farklı özellikleri olduğunu açıklar. 14 Sabırlı olmanın önemini açıklar. 15 İsteklerini elde etmek için çaba gösterir. 27 Bir olay ya da durumla ilgili duygularını açıklar. 31 Basit düzeyde verilen görevleri tamamlar. 23 Bir iş yaparken dikkat toplamanın önemini söyler. 68 Günlük yaşamda tehlike oluşturabilecek durumları açıklar.

6 69 Güvenli yaşam için yapması gerekenleri söyler. 5 Okuluna ilişkin duygularını açıklar. 1 Evinin çevresinde bulunan varlıkları söyler. 3 Okula geliş gidiş yolunda gördüklerini söyler. 18 Yeni bir şey öğrenmenin önemini fark eder. 34 Paylaşmanın önemini açıklar. 37 Farklı özelliklere sahip bireylere nasıl davranılması gerektiğine örnek verir. 40 Akranları ile oyun oynamanın önemini açıklar. 41 Akranları ile oyun oynamaya istekli davranır. 70 Acil durumlarda nerelerden ve kimlerden yardım alınabileceğini ifade eder. 61 Toplumumuzun değerlerinin neler olduğunu söyler Her bireyin özel alanı olduğunu söyler.(okul rehber öğretmeni tarafından gerçekleştirilecektir) Bireylerin özel alanlarına saygı duyulması gerektiğini fark eder.(okul rehber öğretmeni tarafından gerçekleştirilecektir) Gerektiğinde hayır der.(okul rehber öğretmeni tarafından gerçekleştirilecektir) 62 Duyarlı olmaya örnek verir. 47 Olaylar karşısında başkalarının ne hissettiğini açıklar.

7 45 Kendisini üzen durumları başkası ile paylaşmanın önemini fark eder. 65 Kitle iletişim araçlarının insan hayatındaki önemini açıklar. 46 Zorbalıkla karşılaştığında yapılması gerekenleri söyler.(okul rehber öğretmeni tarafından gerçekleştirilecektir) 71 Kitle iletişim araçlarını bilinçli kullanmanın gereğini açıklar. 48 Karar vermenin önemini açıklar. 19 Amaç belirlemenin önemini açıklar. 49 İsteklerini uygun yolla ifade etmenin önemini söyler. 50 Günlük yaşamda sorunlarını çözmeye yönelik çaba gösterir. 20 Bağımsız iş yapmanın önemini fark eder. 51 Kişiler arası ilişkilerde iletişimin önemini söyler. 52 Beden dilinin iletişimde etkili olduğunu söyler. 21 Günlük yaşamda kendisine ait işleri yapar. 53 İşbirliği yapmanın önemini açıklar. 22 İlkokula ilişkin duygu ve düşüncelerini söyler. 81 Toplumda çeşitli mesleklerin olduğunu söyler.

8 DİLEĞİNİZ VAR MI? KAZANIM:5 Yeterlilik Alanı: Kendini İfade Edebilme Kazanım: Okuluna ilişkin duygularını açıklar Öğretmen sınıfa, Elinde her türlü güzel güçleri olan sevimli, tatlı, cici bir abla karşınıza çıksa; size okulunuz ile ilgili üç dileğinizi sorsa ona ne yanıt verirdiniz? sorusunu yöneltir. Çocukların verdikleri yanıtlar; okul ile ilgili duyguları ve istekleri konusunda öğretmene bilgi verecektir.

9 Misafirliğe Gidiyorum Kazanım Yeterlik Alanı: Yönlendirme Eğitsel Başarı Kazanım: İlkokula ilişkin duygu ve düşüncelerini söyler Süreç: Sınıf öğretmenlerin önceden planladığı şekilde; okul öncesi öğretmenlerinin 1 sınıfa ziyarete giderler. Hazır bulunuşluk düzeyleri hakkında ailelere bilgi verilir. Okul ve öğretmen değişikliği yaşanacaksa aileyle birlikte bu durum çocuğa açıklanır..

10 DUYGULARIMIZ KAZANIM: 28 Yeterlilik Alanı: Kendini Kabul Kazanım: Temel duyguların (mutlu, üzgün, kızgın, korku, şaşkınlık) dışındaki duyguların neler olduğunu söyler. Öğretmen tüm çocukları U biçiminde oturtarak bugün yaşadığımız duygular ve bunları nasıl gösterdiğimiz hakkında konuşacaklarını söyler. Aşağıdaki soruları sorarak öğrencilerin konu ile ilgili görüşlerini ifade etmelerini sağlar. Bugün okula gelirken kendini nasıl hissettin? Ne olursa mutlu olursun? Ne olursa sevinirsin? Ne olursa korkarsın? Seni neler öfkelendirir? Seni neler heyecanlandırır? Seni neler şaşırtır? Ne olduğunda utanırsın? Daha sonra öğretmen öğrencilerin ayağa kalkmasını ve sınıf içinde yürümelerini ister. Komutuyla birlikte herkesin olduğu yerde durmasını ve kendisini dinlemesini ister. Öğrenciler yürümeye ve serbestçe hareket etmeye başladıklarında öğretmen öğrencilerden durmalarını ister. Kendisinin söylediği gibi yürümelerini ister. Öğretmen şu gibi yönergeleri verebilir: Sabah kalktınız ama okula geç kalmak üzeresiniz. Telaşlı bir şekilde yürüyün. Babanız sizi lunaparka götürüyor. Heyecanlı bir şekilde yürüyün. Sokakta yürürken karşıda seni korkutan bir hayvan var. Korkmuş gibi yürüyün.

11 Öğle yemeği hazırlanmış ve çok acıkmışsın, karnın gurulduyor. Acıkmış gibi yürüyün. Arkadaşın elinden oyuncağını aldı. Çok öfkelendin. Öfkelenmiş gibi yürüyün. Deden köyden gelmiş ve sana bir oyuncak almış, çok sevinçlisin. Sevinçli gibi yürüyün. Öğretmen başka duygularla ilgili de yönerge verebilir. Değerlendirme için aşağıdaki sorular öğrencilere yöneltilir ve öğrencilerin konu hakkında düşünmeleri sağlanır. Bugün kendini nasıl hissediyorsun? Bugünkü etkinliğimizde en sevdiğiniz şey neydi? Bugün hangi duygular hakkında konuştuk? Üzülen birine nasıl davranmalıyız? Öfkelenen birine, korkan birine ve sevinen birine nasıl davranmalıyız? Öfkemizi nasıl gösterirsek karşımızdaki kişiye zarar vermemiş oluruz? Vb.

12 BEN YAPABİLİRİM (Kazanım) Yeterlilik Alanı: Sorumluluk Duygusunun Gelişmesi Kazanım: Evdeki basit işlerde sorumluluk alır Öğrencilere kendi başlarına neler yapabilecekleri sorulur. (Evde sofra hazırlamaya ve toplamaya yardım, dağılan oyuncakları toplama, giysilerini katlama vb.) İfade ettikleri davranışlar listelenir. Her çocuğa ifade ettiği konuyu pandomim yoluyla canlandırmaları istenir. Herkesin Başardığı (Yaptığı, Yapmayı Öğrenebileceği ) Beceriler Vardır. DEĞERLENDİRME Bu konu üzerinde öğrencilerle birlikte, 5 dk kadar konuşulur.

13 GÖKKUŞAĞI KAZANIM Yeterlilik Alanı: Kişiler Arası İlişkiler Kazanım: Paylaşmanın önemini açıklar. Materyaller: Gökkuşağı Boyama Sayfası, Renkli Boya Kalemleri Çocukların daire ya da u düzeninde oturmaları sağlanır. Öğretmen çocuklara gökkuşağı boyama sayfasını dağıtır. Her çocuğa tek renk boya kalemi vererek gökkuşağını boyamasını ister. Çocuklar resimlerini boyarken gökkuşağı tek renk olmaz diye sorarsa öğretmen elindeki boya kalemi ile bir dene bakalım ortaya nasıl bir şey çıkacak. Ben de merak ediyorum diye cevap verir. Çocuklar boyamayı bitirdiklerinde öğretmen çocukların resimlerini toplar. Sınıf küçük gruplara ayrılır. Öğretmen öğrencilere yeni bir boyama sayfası verir ve çocuklara yeniden gökkuşağı boyamanızı istiyorum ama bu kez arkadaşlarınızla boyalarınızı paylaşabilirsiniz der. Boyamalar bittikten sonra ilk yaptıkları resimleri vererek sonrakiyle karşılaştırmaları istenir. Çocuklara aşağıdaki sorular sorulur: Sizce yaptığınız resimlerden hangisi gökkuşağına benziyor? Tek renkle resim yaptığınızda neler hissettiniz? Arkadaşlarınızla boya kalemlerini paylaşıp resim yaptığınızda neler hissettiniz? Çocuklara paylaşmanın önemi, sahip olduklarını çevresindekilerle paylaştığında olumlu duygular hissettiklerini, mutlu oldukları ve daha güzel ürünler çıkardıkları vurgulanarak etkinlik bitirilir.

14 Kurbağa Kumkum Kazanım (Kazanım farklılıklara saygı gösterir.) Kurbağa Kumkum hikayesi öğrencilere okunur Yazan: Nalan Kuru Turaşlı

15

16 ELİM, AYAĞIM,GÖZÜM,KULAĞIM Kazanımlar Yeterlilik Alanı: Kişiler arası ilişkiler Süreç: 1. Öğretmen formdaki verilen yönergeleri gönüllü öğrencilere tek tek uygulatır. 2. Öğrenciler sırayla engelleri canlandırır. Öğretmen, canlandırma sırasında öğrencilerin yanına yardımcı ya da koruyucu bir öğrenci görevlendirebilir. 3. Aşağıdakilere benzer sorularla grup etkileşimi devam eder. Canlandırma sırasında görme, işitme ve bedensel engelli biri olarak neler hissettiniz? Canlandırma sırasında görme, işitme ve bedensel engelli biri olarak size karşı anlayışlı, hoşgörülü, yardımsever, dikkatli ve duyarlı davranılmasını ister miydiniz? Neden? Çevrenizde ki engellilere ya da diğer bireylere karşı anlayışlı, hoşgörülü, yardımsever, dikkatli ve duyarlı mısınız? Örneklendirin.Çevremizdeki bireylere karşı neden anlayışlı, hoşgörülü, yardımsever, dikkatli ve duyarlı davranmalıyız? 4. Bireylere karşı anlayışlı, hoşgörülü, yardımsever, dikkatli ve duyarlı davranmanın önemi vurgulanarak etkinlik sonlandırılır.

17 Görme Engelli Birey Kendinizi, görmeyen birinin yerine koyun. Gözleri görmeyen bir insanın yaşadıklarını anlamaya çalışın. Gözleriniz kapalı olarak yerinizden kalkın. Sınıfın kapısının yerini bulun. Bunu yaparken neler yaşıyorsunuz ve hissediyorsunuz? işitme Engelli Birey Kendinizi işitmeyen birinin yerine koyun. Kulaklarınızı tıkayın ve benim iki ellimi birbirine vurduğumu görene kadar kulaklarınız tıkalı kalsın. Kulaklarınız tıkalı olarak beni anlamaya çalışın. Bunu yaparken neler yaşıyorsunuz ve hissediyorsunuz? (Öğretmen öğrencilerin kulağı tıkalı iken sınıfa bir şeyler anlatır.) Bedensel Engelli Birey Kendinizi elini kullanamayan birinin yerine koyun. Normalde kalem tutmak için kullandığınız elin dışındaki eli kullanarak bir şeyler yazmaya çalışın. Bunu yaparken neler yaşıyorsunuz ve hissediyorsunuz? ( Öğretmen bu engel canlandırılırken öğrencilerin iki eline çorap geçirip etkinliği uygulayabilir. ) Bedensel Engelli Birey Kendinizi bir ayağını kullanamayan birinin yerine koyun. Ayağınızı yerden biraz yukarı kaldırarak aksayarak yürümeye çalışın. Bunu yaparken neler yaşıyorsunuz ve hissediyorsunuz?

18 Yeterlilik Alanı: Kişiler Arası İlişkiler Ortam: Bahçe Materyal: Tebeşir Kazanımlar: Her bireyin özel alanı olduğunu söyler. Bireylerin özel alanlarına saygı duyulması gerektiğini fark eder. 1. Öğrenciler bahçeye çıkarılır ve 2 gruba ayrılır. 2. Bir grup öğrenci kendi etrafına tebeşirle bir çember çizer. (Çemberin büyüklüğü ya da küçüklüğü öğrencinin isteğine bağlı olmalıdır.) 3. Öğrencilere çizdikleri bu sınıra hiç kimseyi almamaları istenir. Öğrencilere bu çemberin kendi özel alanları olduğu ve özel alanların ne olduğu kısaca anlatılır. Özel alan ile ilgili bilgi verilirken, öğrencilerin yaşı, gelişim özellikleri, daha önce olumsuz bir yaşantıdan geçmiş olma ihtimalleri vb. göz önünde bulundurulmalıdır. 1. Diğer gruba bu çemberin içine girmeye çalışmaları istenir. Çemberin içindeki öğrencilere de çemberin içine kimseyi almamaları istenir dakika sonra, gruplar yer değiştirir ve diğer gruptaki öğrenciler çemberlerini çizer ve aynı uygulama devam eder. 3. Aşağıdakilere benzer sorularla grup etkileşimi devam eder. Çemberin içine girmeye çalışırken ne hissettiniz? Çemberinizi korurken ne hissettiniz? Özel alanımızı korumak neden önemlidir? 4. Özel alanımızı korumanın önemini vurgulanarak etkinlik sonlandırılır.

19 gösteriyor Sınıfın duvarına Kraft kâğıdı yapıştırılır. Kâğıdın karşısına fener ya da spot gibi bir ışık kaynağı konur. Çocuklardan biri kâğıt ile ışık kaynağı arasında bir yerde ayakta durur Çocuğun kâğıda çıkan gölgesi başka bir çocuk tarafından çizilir. Birkaç gönüllü çocukla bu çalışma tekrarlanır. Çizilen gölge sayısı kadar gruplar oluşturulur. Gruplardaki çocuklar kendilerinde olan gölgeleri çizildikleri yerlerden keserler. Gölgesi çizilen çocukların adları, saç ve göz renkleri, boyunun uzunluğu gibi konularda konuşulur. BU GÖLGE KİMİN? Kazanım: Farklılıklara saygı Masalara çocukların gölgelerinin olduğu kâğıtlara çocuklar gölgesi çizilen çocukların fiziksel özelliklerine göre boyanır. Çocuklar yaptıkları çocuk ile aralarındaki benzer ve farklı olan özelliklerini söylerler. Çocuklar kendi aralarında birbirlerine benzer olan ve olmayan özellikleri hakkında konuşurlar.

20 DEĞERLENDİRME Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdaki sorular yöneltilebilir: Bu etkinlikte kâğıt, fotoğraf ve resimleri kullanarak neler yaptınız? Yaptığınız çocuğa ad vermek ve bu çocuğun özelliklerini söylemek hoşunuza gitti mi? Neden? Sizin göz ya da saç renginiz, boyunuz hangi arkadaşlarınızla benzer hangi arkadaşlarınızla benzemez? Anneniz, babanız kardeşiniz ile benzer ve farklı olan özellikleriniz neler?

21 DOĞRULAR VE YANLIŞLAR KAZANIM Yeterlilik alanı: Kişiler Arası İlişkiler Kazanım: Gerektiğinde hayır der (A4 kağıtlarının üzerine gülen bir yüz yaparak Evet, diğerine karasız bir yüz yaparak Bilmiyorum, üçüncüye asık bir yüz yaparak Hayır yazın. Bunlar sizin oylama kağıtlarınız. EVET BİLMİYORUM HAYIR Çocuklar bazen doğru olmadığı için bazı şeyleri yapmak istemeyiz. Ama bazı arkadaşlarımız istemediğimiz bir şeyi yapmamız için bizi zorlayabilirler. Yapmak istemediğimiz şeyler neler olabilir? (Katılımcıların yanıtlarını alın ve gerekiyorsa siz de aşağıdaki listeden ekleyin): Derste konuşmak Kopya çekmek Başka bir arkadaşımızla dalga geçmek Bazen de bir şeyi yapmak isteriz. Ama nasıl yapacağımızı bilmeyiz ya da yanlış yapacağız korkusuyla yapmaya çekiniriz. Böyle durumlarda da arkadaşlarımız bize o davranışı yapmamız için cesaret verip destekleyebilirler. Bu davranışlar neler olabilir? (Katılımcıların yanıtlarını alın ve gerekiyorsa siz de aşağıdaki listeden ekleyin): Beraber ders çalışmak, Bir spor etkinliğine katılmak Paylaşmak

22 Akran baskısı nedir bilen var mı? Akran, yaşı size yakın olan kişilerdir. Baskı genellikle olumsuz bir şey yapmak için zorlanmamızdır. Akran baskısı, arkadaşlarımızın bizi bir şey yapmamız için bizi zorlamalarıdır. Hadi gelin bir etkinlik yapalım. (Daha önce hazırladığınız oylama kağıtlarını yukarıdaki sırada, yaklaşık birer metre arayla yere koyun). Şimdi hepimiz ayağa kalkalım ve kenarda duralım. Şimdi sizlere bazı cümleler okuyacağım. Eğer okuduğum cümlenin doğru olduğunu düşünüyorsanız EVET resminin sırasına geçeceksiniz. Eğer yanlış olduğunu düşünüyorsanız HAYIR resminin sırasına geçeceksiniz. Eğer doğru ya da yanlış olduğuna karar veremediyseniz BİLMİYORUM resminin sırasına geçeceksiniz. İsterseniz bir deneme yapalım. Akran, yaşı bizim yaşımıza yakın kişidir. Bu ifadeyi doğru buluyor musunuz? O zaman nereye geçeceksiniz? EVET resmine. Anlaştık mı? Okuyacağım ifadeleri dikkatlice dinleyin ve karar vermeden önce biraz düşünün. Arkadaşımızın her istediğini yapmamız gerekir. Akranlarımızın bizi etkilemesi her zaman kötüdür. Yakın arkadaşımızdan başka hiç kimse ile arkadaşlık yapmamalıyız. Arkadaşımız her zaman doğru söyler. Birisiyle dalga geçmek kötü değildir. Nedeni ne olursa olsun yalan söylemek kötüdür. (Her ifadeden sonra katılımcıların neden öyle düşündüklerini sorun ve sonra doğru açıklamayı yapın). Bugün ne öğrendiniz? (Yanıtları alın) Eğer arkadaşlarımız bizi yanlış bir şeyi yapmamız için zorlarlarsa onlara Hayır demeliyiz. Ama eğer arkadaşlarımız bizi doğru bir şey yapmamız için desteklerlerse o davranışı yapabiliriz. HAYIR!

23 SEN OLSAYDIN? KAZANIM Yeterlilik alanı: Kişiler Arası İlişkiler Kazanım: Zorbalıkla karşılaştığında yapılması gerekenleri söyler Aşağıdaki resimler sırasıyla çocuklara gösterilerek alt kısımlarında yazan sorular sorulur: 1 2 Sizce bu çocuklar neler hissediyor? Sizce bu resimde ne oluyor? Turuncu kazaklı çocuk ne hissediyor olabilir? Sen olsan ne hissederdin? 4 Resimdeki kızlar yeşil elbiseli kızı oyunlarına almak istemediler. Sizce yeşil elbiseli kız neler hissediyor? Yeşil elbiseli kız ne yapabilir? Sen olsan ne hissederdin?

24 3 3 Bu resimde ayakta duran iki çocuk yerde oturan çocukla dalga geçiyorlar. Sizce yerde oturan çocuk neler hissediyor? Bu olay karşısında yerde oturan çocuk neler yapabilir? Arkadaşınızın başına böyle bir olay geldiğini görürseniz siz ne yaparsınız? 5 Bu resimde neler görüyorsunuz? Sizce resimdeki çocuklar neler hissediyor? Bu çocuklardan biri sen olsaydın ne hissederdin? Resimler üzerine konuştuktan sonra çocuklara zorbalığın tanımı yapılmalı ve zorbalığa maruz kaldıklarında/tanık olduklarında neler yapmaları gerektiği ile ilgili bilgilendirme yapılmalıdır.

25 Meslekler Konuşuyor (Kazanım ) (Kazanım: Meslekler hakkında farkındalık kazanır) Meslekler Ağacı nda ya da ağaç şeklindeki Meslekler Panosu nda yer alan meslek resimleri çocukların avuçları büyüklüğünde hazırlanır. Kenarından karşılıklı gelecek şekilde lastik takılır. Çocukların avuçlarında mesleklerin resmi gözükecek şekilde, ellerine takılır. her çocuğun ellerinde iki meslek resmi olması sağlanır. Çocuklar daire / U düzeninde oturmaları sağlanır. Her bir öğrenciye ellerinde ki meslek resminin hangi mesleğe ait olduğu sorulur. Cevaplar alındıktan sonra aşağıdakilere benzer sorular ile grup etkileşimi devam eder Balıkçılar olmasaydı ne olurdu? Manavlar olmasaydı ne olurdu? Kasaplar olmasaydı ne olurdu? Askerler olmasaydı ne olurdu? Öğretmenler olmasaydı ne olurdu? Bu ve benzeri sorular öncelikle meslek resmi avucunda olan çocuğa yönelik sorulur. Daha sonra diğer çocuklara «Arkadaşınızın söylediklerine eklemek istediğiniz şeyler var mı? diye sorulur. Tüm öğrencilerin konuşmaları tamamlandıktan sonra, bütün mesleklerin gerekli ve önemli olduğu vurgulanarak etkinlik sonlandırılır Askerler olmasaydı ne olurdu Diş doktorları olmasaydı ne olurdu? Hasta bakıcılar olmasaydı ne olurdu? İtfaiyeciler olmasaydı ne olurdu? Çocuk doktorları olamasaydı ne olurdu? Aşçılar olmasaydı ne olurdu? Polisler olmasaydı ne olurdu?

26 DEĞERLENDİRME Etkinlik sonunda çocuklara aşağıdakilere benzer sorular sorularak değerlendirmesi yapılır. Biz bu etkinlikte neler yaptık? Ellerinizde hangi meslek resimleri vardı? Arkadaşlarınızın ellerinde hangi meslek resimleri vardı? Bu meslekler olmasaydı neler olurmuş? Genel Hatırlatma: Dönem başından itibaren mesleki gelişim yeterlilik alanında yer alan kazanımların (ebeveyninin, akrabalarının, okul çalışanlarının, yaşadığı çevredeki meslekler, vb.) etkinlikleri yapılırken her çalışma sonunda yeni öğrenilen mesleklerin, küçük birer resmi sınıfın köşesine yerleştirilecek süs ağacına asılır. Sınıfın köşesinde ağacı koymak için yer yok ise, çocukların göz hizasında olacak şekilde ağaç şeklinde yapılmış bir panoya meslek resimleri asılır.

27

28

29 Sevdiğim Etkinlikler Kazanım Yeterlilik Alanı: Kişisel Kabul Süreç: Öğretmen öğrencilere oyun oynayacaklarını söyler. Bu oyun daha önce oynanmış olan sandalye kapmaca oyununa benzemektedir. Öğrenciler sandalyelerinde u biçiminde otururlar. Bir öğrenci ayakta kalacaktır. Öğretmen şu gibi cümleler kurarak öğrencilerin yer değiştirmesini ister. Her seferinde ayaktaki öğrenci kendisine boş bir sandalye bulmaya çalışacaktır ve her seferinde ortada bir kişi olacaktır. Televizyon izlemeyi sevenler yer değiştirsin? Çizgi film izlemeyi sevenler yer değiştirsin? Resim yapmayı sevenler yer değiştirsin? Bisiklete binmeyi sevenler yer değiştirsin? Kitap okumayı sevenler yer değiştirsin? Çiçek yetiştirmeyi sevenler yer değiştirsin? Balık beslemeyi sevenler yer değiştirsin? Yüzmeyi sevenler yer değiştirsin? Şarkı söylemeyi sevenler yer değiştirsin? Koşmayı sevenler yer değiştirsin? Kurabiye yapmayı sevenler yer değiştirsin?

30 Daha sonra öğretmen her bir öğrenciye resim kağıdı ve boya kalemleri dağıtır. Herkes en çok hoşlandığı etkinliklerin resmini yapacaktır. Öğretmen öğrencilerin resimlerini yapmaları için onlara süre verir. Tüm öğrenciler resmini tamamladıktan sonra öğretmen sırayla sınıfın ortasına çağırır. Onlara yaptıkları resimleri anlatmalarını ister. Daha sonra öğretmen öğrencilerin yaptıkları resimleri birbirlerine hediye etmelerini ister. Tüm öğrenciler bu uygulamayı yaptıktan sonra değerlendirme sorularına geçilir.

31 Sevgi Bombardımanı Kazanım numarası Yeterlilik Alanı: Kendini Kabul Kazanım: Kendinde gördüğü olumlu özellikleri fark eder, anlar Süreç: Öğrenciler daire şeklinde otururlar. Ortaya yerleştirilen sandalyeye bir öğrenci oturtulur. Diğer kişilerin sırayla bu kişi hakkındaki olumlu duygu ve düşüncelerini ifade etmeleri istenir.

32 KAYNAKÇA Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi eğitim Program Etkinlik Kitabı Milli Eğitim Bakanlığı Talim Ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Okul Öncesi Eğitim Rehberlik Programı Sorgun Rehberlik ve Araştırma Merkezi RPDH Bölümü

33

Creative Commons License Copy For Citation

Yüksel G. (Editor)

Milli Eğitim Bakanlığı &#;zel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel M&#;d&#;rl&#;ğ&#;, , Ankara,

Abstract

Okullarımızda verilen rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin bir bölümünü sınıf rehberlik programları ve bu programda belirlenen kazanımlar temel alınarak uygulanan grup rehberlik etkinlikleri oluşturmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 09/07/ tarih ve 17 sayılı kararı ile okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve liseler olmak üzere tüm kademe ve sınıf düzeylerinde yeni sınıf rehberlik programı uygulamaya konmuştur. Bu programın genelinde akademik, kariyer ve sosyal duygusal gelişim alanları ve bu gelişim alanlarının altında da yeterlik alanları belirlenmiştir. Daha sonra her bir sınıf düzeyi için gelişim ve yeterlik alanları temel alınarak kazanımlar belirlenmiştir. Sınıf rehberlik programında her bir sınıf düzeyinde 36 kazanım olmak üzere toplamda kazanım bulunmaktadır. Kazanımların öğrencilere aktarılmasında grup rehberliği etkinlikleri önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle Millî Eğitim Bakanlığı ve Etkinlik Düzenleme Kurulu’nun ortak çalışmasıyla her bir kazanım için örnek etkinlikler geliştirilmiştir. Bu kitapta sırasıyla; 1- Sınıf Rehberlik Programı’ndaki kazanımlara ilişkin örnek etkinlikler geliştirilirken dikkat edilen hususlar 2- Etkinliklerin uygulanmasında dikkat edilmesi gereken hususlar 3- İhtiyaç duyulan etkinliklerde öğrencileri gruplara ayırmak için kullanılabilecek gruplara ayırma örnekleri 4- Özel gereksinimli öğrenciler için öğretimsel uyarlamalar 5- Her bir kazanım için geliştirilen Örnek Etkinliklere yer verilmiştir.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir