sözel bölüm dersleri lise / Sözel bölüm meslekleri | seafoodplus.info

Sözel Bölüm Dersleri Lise

sözel bölüm dersleri lise

sözel bölüm meslekleri

Sözel bölüm meslekleri ile ilgili merak edilenleri senin için paylaştık.

Türkçe-Sosyal olarak adlandırılan sözel bölüm, alanda yer alan derslere ilgisi ve merakı olan kişiler tarafından tercih edilir. Türkçe, Tarih ve Coğrafya gibi sözel dersleri seviyor ve başarılı olduğunu düşünüyorsan, bu alanda yer alan meslekleri tercih etmende fayda var. Sevdiğin meslekte başarılı olman daha kolay! Az sayısal veri ile uğraşacağın meslekler ile geleceğine yön verebilirsin. Doğru meslek seçimi, hayallerini gerçekleştirmen için geçmen gereken ilk aşamadır. Peki, nasıl?

Meslek gruplarının neler yaptığını bilmek, yetenekleri ortaya çıkaran aktiviteler, alanınla ilgili alanlarda staj yapmak, gelişen teknolojiye uyum sağlamak ve entelektüel anlamda gelişmek gibi adımları araştırmak, TS bölüm meslekleri arasından kendine uygun olanı seçmeni kolaylaştırır. 2 ve 4 yıllık sözel bölüm meslekleri nelerdir? Hangi meslek maddi kazanç sağlar? Hangi meslek ile geleceğine yön vermek istiyorsun? Üniversitede sözel bölüm okumanın avantajları nelerdir? gibi birçok sorunun cevabını senin için hazırladığımız bu rehberde okuyabilirsin.

2 yıllık sözel bölüm hangi meslekler var?

Dijitalleşen dünya ile birlikte öğrencileri sözel bölümden alan meslekler de değişime uğramaya devam ediyor. Öğretmenlik ve Gazetecilik gibi kült meslekler yerini koruyup kendi içinde çağa uyum sağlarken aynı zamanda listeye yeni alanlar da ekleniyor. Sözel bölüm meslekleri 2 yıllık eğitim hayatı, sana teorik ve pratik bilgiyi birlikte sunar. 2 yıllık sözel bölüm eğitimi sonucunda edinilen mesleklerden bazıları;

• Çocuk Gelişimi Meslek Elemanı,
  • Yönetici Asistanlığı,
  • Fotoğrafçı ve Kameraman,
  • Çağrı Merkezi Hizmetleri Elemanı,
  • Halkla İlişkiler Personeli,
  • Müşteri Hizmetleri Temsilcisi,
  • Radyo-TV Operatörü,
  • Turist Rehberliği,
  • Tıbbi Sekreterlik,
  • Çevirmenlik ve Tercümanlık.

Ön lisans programlarından DGS ile geçiş yapabileceğin 4 yıllık bölümler

Lisede sözel bölüm meslekleri ile ilgili öğrenim gördüysen ve alanına devam etmek istiyorsan, üniversitede 2 yıllık programları tercih edebilirsin. Sonrasında, akademik kariyer yapıp bilgi ve deneyimini arttırmak için DGS ile lisans eğitimine geçiş yapabilirsin. Okuduğun bölüme göre devam edebileceğin bazı lisans programları;

• Okul Öncesi Öğretmenliği,
  • Gazetecilik,
  • Halkla İlişkiler,
  • Reklamcılık,
  • İletişim Bilimleri,
  • Reklam Tasarımı ve İletişimi,
  • İletişim Sanatları,
  • Medya ve İletişim,
  • Sinema ve Televizyon,
  • Fotoğraf,
  • Özel Eğitim Öğretmenliği

Sözel bölüm lisans programları ve ilgili detaylar

Hedeflediğin mesleğin tüm detaylarını öğrenmek, alanında uzmanlaşmak ve üniversite hayatının keyfini çıkarmak istiyorsan, lisans programlarından kendine uygun olanını seçmen gerek. Öğrenciler, seçtikleri sözel bölüm mesleklerinin 4 yıllık eğitimi ile hem entelektüel bilgi birikimlerini arttırır hem de alanlarına sağlam bir şekilde hazırlanır. TS puan türü ile alan lisans programları ve detaylarına örnekler;

Arkeoloji ve Sanat Tarihi

Öğrenciler, sanat tarihi ve arkeoloji alanında gerekli bilgiye sahip olur. Bölümden mezun olduktan sonra arkeolog, sanat tarihçiliği, küratörlük veya eğitmenlik yapabilirsin.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Yemek yapmak senin de tutkun mu? O zaman bu bölüm tam senlik! 4 yıl boyunca Türk ve dünya mutfaklarını, klasik ve modern pişirme tekniklerini öğrenebilirsin. Detaylı yiyecek ve içecek bilgisi edinebilir, yemek kültürüne ait sunum yapma gibi yetenekler kazanabilirsin. Oteller, restoranlar ve lokantalar ise istihdam alanları içerisinde yer alır.

Gazetecilik

Bölüm, haber değeri taşıyan bir olayın araştırılıp kamuoyuna aktarılması ile ilgili tüm detayları kapsar. Güncel bir bölüm olup yazım ve imlâ kuralları, sayfa düzeni, haber etiği ve araştırma yöntemleri gibi sayısız yetkinliğin gelişimini hedefler. Mezuniyet sonrası dergi-gazete gibi medya kuruluşlarında, haber kanallarında ya da online platformlarda çalışma imkânı bulabilirsin.

Türkçe Öğretmenliği

Türkçeyi en iyi şekilde öğretecek öğretmenler yetiştiren bu bölüm, adaylara dilin tüm detaylarını aktarır. Yayınevleri, etüt merkezleri, özel ve devlet eğitim kurumları, dil araştırma merkezlerinde çalışarak mesleğin gerekliliklerini yerine getirebilirsin.

Türk Dili ve Edebiyatı

Türk Dili ve Edebiyatı bölümü Türk dili, kültürü ve edebiyatına dair kapsamlı bilgi sunar. Türkolog olmayı hedefliyorsan, bu alanda eğitim alarak yetkinlik kazanabilirsin. Mezun olduktan sonra eğitim kurumlarında öğretmen ya da akademisyen olabilir; yayınevi, gazete ve dergilerde editör olarak çalışabilirsin.

Radyo-TV-Sinema

Dijital çağa uygun çalışmalar gerçekleştirecek kişiler yetiştirmeyi hedefler. İçerik düzenleme ve araştırma sonucunda yayına hazırlama aşamalarında görev alır. Radyo, televizyon ve sinema ile ilgili yetkinlik kazanıp basın kuruluşlarında, reklam ve haber ajanslarında, radyo ve televizyon kanallarında mesleğini yapabilirsin.

KPSS ile atanmak isteyen öğrencilere uygun sözel bölüm meslekleri

Sözel bölüm meslekleri ve puanları üniversite, program, öğretim süresi ve kontenjan gibi faktörlere göre değişir. Seçtiğin mesleğin çalışma alanlarını araştırdığın zaman devlet ve özel sektör imkânları, seçimlerinde belirleyici olur. KPSS ile ataması olan bazı sözel bölüm meslekleri;

• Özel Eğitim Öğretmenliği,
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği,
  • Türkçe Öğretmenliği,
  • Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği,
  • Tarih Öğretmenliği,
  • Coğrafya Öğretmenliği,
  • Sosyal Bilgiler Öğretmenliği,
  • El Sanatları Öğretmenliği,
  • Grafiker ve Fotoğrafçı,
  • Dekoratif Sanatlar Personeli,
  • Radyo ve Televizyon Operatörü,
  • İç Mekan Dekoratörlüğü,
  • Gazetecilik,
  • Halkla İlişkiler Uzmanlığı

Maddi kazanç sağlayan sözel bölüm meslekleri

Sözel bölüm meslekleri ve maaşları bilgi, deneyim, pozisyon, iş yeri ve kıdem gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genel olarak maddi kazanç sağlayan mesleklere örnekler;

• Reklamcılık,
  • Sinema Televizyon Yayıncılığı
  • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Elemanı,
  • Özel Eğitim Öğretmenliği,
  • Aşçılık,
  • İletişim Bilimleri Uzmanlığı,
  • Gazetecilik,
  • Rekreasyon Yöneticiliği,
  • Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Eğitmenliği,
  • Çizgi Film Sanatçısı ve Animatörlük,
  • Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği,

Yurt dışında popüler olan sözel bölüm meslekleri

Hayatının en önemli aşamalarından biri olan üniversite tercih dönemi, geleceğini doğru bir şekilde planlamana yardımcı olur. Bu dönemde, yurt dışında eğitimi de düşünebilirsin. Yurt dışında yer alan en iyi sözel bölüm meslekleri;

Reklamcılık

Kurum ve kuruluşlarının tüm tanıtım süreçlerini sürdürmek, basın-yayın organları ile ilişkilerini yürütmek görevleri arasında yer alır. Yurt dışında oldukça ilgi gören bu mesleğin eğitimi Kuban Devlet Teknoloji Üniversitesi, RUDN Üniversitesi, Astrahan Devlet Teknik Üniversitesi, Nijniy Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi gibi kurumlarda sınavsız bir şekilde okutulur.

Sanat Tarihi Uzmanlığı

Sanat eserlerinin tarihsel gelişimini takip etmeyi seviyor musun? Sözel bölüm meslekleri arasındaki bu interdisipliner inceleme alanı, sanatın hemen her dalı ile ilgisi olanlara hitap eder. Yurt dışında bulunan Silesia, Barselona, Goethe Frankfurt, Hamburg ve Köln gibi üniversitelerde eğitim alabilirsin.

Sinema Sanatçılığı

Sektörün farklı bölümlerinde çalışmayı hedefleyenler, yurt dışında bulunan film okullarında eğitim almayı da düşünüyor. New York Film Academy, Vancouver Film School, The Los Angeles Film School, The American Musical and Dramatic Academy gibi okullarda eğitim alarak kaliteli işlere imza atabilirsin.

Sözel bölüm okumanın avantajları

Sözel bölüm meslekleri arasından kendine uygun olanı seçmek istiyorsan, Temel ve Alan Yeterlilik Testleri&#;ne girmen gerekir. Yeterli puanı aldıktan sonra sözel alan içerisinde yer alan bölümlerden kendine uygun olanı tercih edebilirsin. Sözel bölüm okumanın avantajları arasında; teorik derslerin yoğunluğu, geniş istihdam alanları, soyut kavramların fazlalığının yaratıcılığı arttırması ile bağımsız çalışma alanlarının olması yer alır. Sevdiğin mesleği sıkı bir şekilde araştırıp kendinden emin olduktan sonra kariyerinde emin adımlar ile ilerleyebilirsin.

Merak ettiğin mesleklerle/pozisyonlarla ilgili detaylı bilgiye Pozisyon Rehberi sayfamızdan ulaşabilirsin.

Editör

Sözel (TS) Alanı

ALAN SEÇİMİNİN ÖNEMİ

Kişisel ilgilerimize ve yeteneklerimize göre doğru bir alan tercihi yapmak gelecekte doğru bir mesleki tercih için çok önemlidir. Kendimizi tanımamız, ilgi, değer ve yeteneklerimizi bilmemiz yaptığımız seçimlerin doğruluğunu ve hayatımıza olan etkisini olumlu düzeyde etkileyecektir. Bu seçimleri yaparken sadece tek bir özelliğe göre değil çok boyutlu ve profesyonel bir çalışma sonucu karar vermek gerekir.   

Sözel bölümünde öğrenciler sosyal bilimler alanında kapsamlı bir eğitim alırlar. Özellikle son senelerinde neredeyse hiç sayısal bölümüne ait dersi olmayan sözel bölümü öğrencileri zamanlarının büyük bir kısmını beşeri bilimler üzerinde çalışarak geçirirler. Sözel bölümü sosyal bilimlere yatkın, okuma alışkanlığı gelişmiş, ezberi kuvvetli öğrenciler için oldukça uygun bir alandır.

Sözel Bölüm Dersleri Nelerdir?

Sözel bölümünü seçen öğrencilerin akıllarındaki “Sözelde hangi dersler var?” sorusunun ilk ve en önemli cevabı Türkçe’dir. Üniversite sınavının her iki oturumunda da en çok puanı getiren Türkçe’yi sosyal bilimlerin ağırlıkta olduğu dersler takip eder.

Türkçe-sosyal alanında eğitim gören bir öğrencinin sorumlu olabileceği dersler şu şekildedir:

• Türk Dili ve Edebiyatı
  • Dil ve Anlatım
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
  • Tarih
  • İnkılap Tarihi
  • Coğrafya
  • Felsefe
  • Sosyoloji
  • Mantık
  • Psikoloji
  • Bilgi Kuramı
  • Matematik
  • Yabancı Dil
  • Beden Eğitimi ve Spor
  • Görsel ve İşitsel Sanatsal

Sözel bölümü öğrencileri Türkçe, tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden alacakları puanlar ile hedeflerine daha çok yaklaşabilirler.

Bu bölümün öğrencileri matematik, geometri, kimya, biyoloji ve fizik dersleri ile iki aşamalı üniversite sınavının ilk aşamasında karşılaşırlar fakat bu derslerin katsayısı diğer derslere oranla daha düşük olduğu için etkileri de daha azdır.

Sözel Bölüm Meslekleri Hangileridir?

Türkçe, coğrafya, tarih, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi gibi sözel derslerin ağırlıklı olduğu türkçe sosyal bölümü öğrencilerinin aşağıdaki mesleklere ilişkin bölümlere yerleşmeleri mümkündür.

• Sanat Tarihçisi
  • Basın ve Yayın Elemanı
  • Coğrafya Öğretmeni
  • Türkçe Öğretmeni
  • Halkbilimci
  • Hakla İlişkiler Uzmanı
  • Gazeteci
  • Muhabir
  • Reklamcı
  • Hititolog
  • Kurgu Yönetmeni
  • Görüntü Yönetmeni
  • Radyo Program Yapımcısı
  • Spiker
  • Görsel İletişim Tasarımcısı
  • Özel Eğitim Öğretmeni
  • Ses Yönetmeni
  • Okul Öncesi Öğretmeni
  • Çerkez Dili Dil Bilimcisi
  • Film Tasarımcısı ve Yazarlık
  • İmam
  • Hatip
  • İletişim Uzmanı
  • İletişim Tasarımcısı
  • Animasyonculuk
  • Oyun Tasarımcılığı
  • Sosyal Bilgiler Öğretmeni
  • Türk Dili Dil Bilimcisi
  • Tarih Öğretmeni
  • Rekreasyon Yöneticisi
  • Sümerologluk
  • Tiyatro Eleştirmenliği
  • Zaza Dili Dil Bilimcisi
  • Yeni Medya ve İletişim Sistemleri Uzmanı
  • Akademisyen
  • Televizyon Haberciliği ve Programcılığı
  • Azerbaycan Türkçesi Dil Bilimcisi
  • Çağdaş Türk Lehçeleri Dil Bilimcisi

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir