rupafin kullanıcı yorumları / Rupafin 10 mg Tablet • Hekimim Yanımda

Rupafin Kullanıcı Yorumları

rupafin kullanıcı yorumları

RUPAFİN etkin madde olarak rupatadin fumarat içerir.RUPAFİN renkli baskılı kutuda 10 mg’ lık 20 tane tablet halinde sunulan anti-alerjik bir ilaçtır.

İçindekiler

1. Rupafin Güncel Fiyat Listesi
  2. Rupafin Yan Etkileri
  3. Rupafin Nasıl Kullanılır?
  4. Rupafin Kullanıcı Yorumları
  5. Rupafin Prospektüsü

Rupafin Ne İçin Kullanılır?

RUPAFIN 12 yaş ve üzeri hastalarda mevsimsel (aralıklı/intermitan) veya yılboyu süren (sürekli/persistan) alerjik rinitin hapşırma, burun akıntısı, göz ve burun kaşıntısı gibi belirtilerini giderir. RUPAFIN ayrıca ciltte kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık gibi ürtikere (alerjik bir deri döküntüsü) bağlı semptomların giderilmesinde de kullanılır.

Rupafin Güncel Fiyat Listesi (2023)

TarihEtiket FiyatıKamu Fiyatı
09.07.202230,3527,32
19.02.202223,7521,38
20.02.202117,3217,32
19.02.202014,4614,46
19.02.201912,912,9
19.02.201810,2110,21
20.02.20178,888,88
23.02.20168,038,03
22.02.20168,038,03
04.09.20157,97,9
01.06.20157,67,6
11.04.20157,467,46
10.04.20157,46

Rupafin Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi RUPAFIN’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, RUPAFİN’i kullanmayı durdurunuz ve derhal doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz :

Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmeleri.

Bunların

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin RUPAFİN’e karşıAcil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.’Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

• Huzursuzluk
  • Burun kanaması
  • Üst ve alt karın ağrısı
  • Bulantı, kusma
  • Kas, bel veya eklem ağrıları

.Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz :

• Sersemlik
  • Baş ağrısı
  • Baş dönmesi
  • Yorgunluk, halsizlik
  • Dikkat bozukluğu
  • Yüksek ateş veya boğaz ağrısı
  • İştah artışı
  • Ağız, boğaz veya burun kuruluğu
  • İshal veya kabızlık
  • Midede rahatsızlık veya göğüste yanma hissi
  • Deride kızarıklık

Bunlar RUPAFİN’in hafif yan etkileridir.

RUPAFIN Nasıl Kullanılır?

Önerilen dozu günde bir defa 1 tablet (10 mg) şeklindedir.

Sadece ağızdan kullanım içindir.Ağızdan bir miktar su ile yutunuz. Çiğnemeyiniz.

Çocuklarda Kullanımı

Yaşlılarda Kullanımı

RUPAFIN Kullanmayı Unuttuğumda Ne Yapmalıyım?

Unutulan dozu hatırlar hatırlamaz alınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

RUPAFIN Kimler Tarafından Kullanılmamalıdır?

RUPAFİN’in etkin maddesine veya yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa kullanmayınız.

RUPAFIN Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

• Kalp rahatsızlığınız varsa,
  • Kanda potasyum düşüklüğü varsa ve kalp atım hızınız anlamlı şekilde yavaşsa,
  • Ergenlik döneminde iseniz
  • Bazı kalıtsal metabolik hastalıklarınız varsa dikkatli kullanınız (bazı şekerlere karşı tahammülsüzlüğünüz varsa).
  • 65 yaşından daha yaşlıysanız.
  • Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınız yetersiz ise,

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

RUPAFIN İle Birlikte Yiyecek ve İçecek Tüketimi

Hamilelik (Gebelik) Döneminde Kullanılır mı?

Gebelikte doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme Döneminde Kullanılabilir mi?

RUPAFİN’in anne sütüne geçip geçmediği bilinmediğinden doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

RUPAFIN Etken Maddesi Nedir?

İçeriğinde bulunan laktoz nedeniyle eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız (tahammülsüzlüğünüz) olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Diğer İlaçlar İle Birlikte Kullanılır mı?

RUPAFİN’in herhangi bir ilaçla ciddi bir etkileşiminin bulunduğuna dair kanıt yoktur.

• Ketokonazol (mantar tedavisinde kullanılan bir ilaç), eritromisin (antibiyotik), ve greyfurt suyu ile birlikte RUPAFİN’i kullanmayınız.
  • Rupatadin ile birlikte statin (kolesterol düşürücü ilaç gruplarına verilen genel isim) veya alkol alıyorsanız ilacınızı dikkatli kullanınız.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Rupafin Kullanıcı Yorumları

Alerjiye bağlı geniz akıntısı sayesinde tanıştığım ilaç en kötü yanı uyku yapması.

Kullanıcı Yorumu

Herşeye alerjisi olan insanların kurtarıcısıdır ama greyfurtu beraberinde kullanmadığınız takdirde kullanım talimatını okuyun mutlaka

Kullanıcı Yorumu

Mevsim geçişlerinde kullandığım ve beni rahatlatan bir ilaç

Kullanıcı Yorumu

Rupafin Prospektüsü (Kullanım Talimatı PDF)

İlgili

Kategoriler Genel

rupafin

• alerjiye bağlı geniz akıntısından ötürü kullanmaya başladığım ilaç. 15 gün oldu. kesin bir etki göstermese de bir düzelme sağladığı kesin. doktor sadece 20 gün yeter dedi ama devam etmeyi düşünüyorum. tek sıkıntılı yanı yukarıda da değinildiği üzere uyku yapması. sabahları kalkarken yastığı yorganı da sürükleyerek tuvalete gitme isteği doğuruyor, o derece.

• dun gece aldim , sbah cok zor kalktim spora gidecek halim yok yoldan geri dondum eve ,mis gibi ctesim heba oldu ..:(:(

• alerjik rinite bağlı semptomlarımı, aldığım ilk dozla beraber azaltmaya başlayan ilaç. hala tam normal olduğumu iddia etmiyorum fakat daha rahat nefes alabiliyorum ve burun göz akıntım neredeyse durdu.

uyku yaptığına dair yorumları okuyunca da ayrı bir mutlu oldum. zira uyku problemim yüzünden (uyuyamıyorum) her gün ortalama 3 ila 5 saatlik uykuyla hayatımı sürdürüyorum.

umarım gece dalmamda da etkili olursun rupafin kardeş.

• kurdeşen tedavisinde çok etkili olan bir ilaç. ne zaman bu hastalık başlama belirtisi gösterse 2 gün kullandıktan sonra bomba gibi hiçbirşey yokmuşçasına devam ediyorum. yapımda emeği geçen herkesten allah razı olsun.

• bende sadece kasintiyi kesebilen ilac. desmont burun icimi pul pul yapip elime verdigi icin buna gectim ama simdi de akinti nedeniyle uyumaya korkuyorum, hos uyuyunca da uyanamiyorum. bu hafta 3. doktor ve 3. ilaca baslamayi planliyorum, deneysel bir sekilde ataklarimi azaltip acil ziyaretlerimi azaltmayi umuyorum.

• (bkz: boyu küçük ama işlevi büyük)

• xyzal ve aerius'un rahatlatamadıgı alerjik astımım için bugün bana verilen ilaç. bakalım nasıl bir sonuç alacağım.

• cuma gecesi doktorun bana verdiği, pazar gecesi kullanmaya başladığım ve bu sabah gözümün altında ve dudaklarımda şişliklerle uyandığım ilaç. şuan dudaklarımda hala uyuşukluk belirtileri var ve tek gözümün altı yumruk yemiş gibi şişmiş durumda. ilacın yan etkilerine baktığımda bu alerji lacına alerjim olabileceği ve ilacı kullanmayı hemen bırakmamı yazıyor.

allahsız sözlük bana alerji doktoru bul da test yaptırayım lan.

doktor sonrasi edit bu ilacin sucu yokmus gecen hafta dis icin kullandigim largopen ve onun turevi antibiyotiklere karsi alerjim varmis. gunahini alsam da hala sevmiyorum seni sut oglan artik aerius ile aldatiyorum seni

• mavi kapaklı adını hatırlıyamadığım burun spreyiyle ilk 2-3gün sonra burun ve geniz akıntımı bitirmiş üstüne bir de antidepresan etkisi göstermişti fakat
    3 hafta sonunda zönk diye kestiğimde her iki akıntı da kaldığı yerden devam ediyor galiba tek etkisinin yarattığı rahat bir 3 hafta oldu benim için.

• prospektüsünde "greyfurt suyu ile kullanmayınız" yazan ilaç.

önce doktora rahatsızlığım için ilaç yazdırdım, ardından markete gidip kendime c vitamini yüklemek üzere meyveler aldım. eve geldim sıcak bir duş, sonrasında da hemen meyve salatası. hiç sevmememe rağmen o meyve salatasında greyfurt da vardı. başladım yemeye. greyfurta gelince yüzümü buruştura buruştura yiyorum. bu kadar tokluk yeter deyip üstüne güzelce aralarında rupafin'in de bulunduğu birkaç hapı yuttum. sonuç: burnum resmen tıkandı. doktorun yazdığı burun spreyiyle burun deliklerimi yıkadım resmen ama yine de açılmadı. ben greyfurta yoruyorum bunu, başka açıklaması yok.

kırk yılda bir bırak greyfurtu, meyve yiyesim geldi; onda da en olmayacak ilaçla tüketmişim.

• Alerjik Hastalığı olanlar( Tavsiyeler,Paylaşımlar...) (2. sayfa)

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      benimde sivrisineğe karşı alerjim var. birde camım her zmn acıktır ve şortla dururm namussuz her zmn sokuo ben başliom kaşınmaya. kortikosteroidli kremim var cok şükür geçirio ama alerji konusunda en iyisi avil/sistral dir. hastanede oldgm vakitler arkadaşa rica ederim kalcamdan bi avil yaptırırm hiç bişeyim kalmaz
    • Binbaşı
      1232 Mesaj
      Arkadaşlar iyi akşamlar şu ilaçlar kurdeşen kızarıklık ve ürtikerlere iyidir
      tecrübeyle sabittir.
      ALLERSET
      AVİL
      AERIUS
      Alerji hapı olarak bu 3 ünü kullanırım
      elinizde alerji varda kaşınıyorsa
      uyuşturmak hissetmemek için
      ANESTOL POMAD SÜRÜN
      DERMOVATE ise egzema ve benzeri şeyler için çok iyidir
    • Onbaşı
      15 Mesaj
      benimde göz kapağımın üzerinde alerji var hafif kırmızılık ve kaşıntı oluyo arada doktor mevsimsel felan dedi.. 2-3 cesit ilaç kullandım damla felan hala devam ediyo artık yapıcak bişey yok elimden geldiğince kaşımamaya calısıyorum allah beterinden korusun valla kötü bi olay.. benim gibi olup ilaçla felan halledip geciren varsa yazabilir
    • Yüzbaşı
      980 Mesaj
      Bende de 7 sene öncesinde başlayan bir bahar allerjisi mevcut. 6 seneye yakın nisan-mayıs-haziran aylarında sadece yaşarken son 1-1,5 senede bütün yıl boyunca yaşamaya başladım.

Öyle bir şey ki Allah düşmanımın başına vermesin. Yaşam kalitesini acayip derecede düşüren bir hastalık, ayrıca ilaçlarla anlık rahat hissetmekten başka bir çaresi yok. Krizler başlayınca sanki soğuk algınlığında olduğu gibi bir halsizlik alıyor ki vücudu, hele ki bu yaz ayında olunca hiç tatilin tadı bile çıkmıyor.

Üstüne, geçen sene eylülde baş gösteren hastalığımla okulda bile çok zorlandım. Çok şükür aldığım ilaçlarla artık çok iyiyim, genelde burada deri sorunlarını gördüm; ama bir arkadaş dışında nefes probleminden bahsedeni görmedim.

Özet olarak allerjinin her çeşidi çok zor yaşanıyor, hepimize geçmiş olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Special Moment -- 29 Temmuz 2013; 0:39:05 >
    • Yüzbaşı
      924 Mesaj
    • Teğmen
      116 Mesaj
      Konu Sahibi
      evet beyler uzun bir süre oldu baslığa bakmayalı neyse de bu arada alerjik reaksiyonlarım da yok oldu.

Kilo verdim ve alerji kayboldu, sımdı daha saglıklı hissediyorum ve alerjinin a'sı yok..

ulan birden içime bir hüzün çöktü be ,neler yazmışım ben böyle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi my.name.is.earl -- 1 Ağustos 2013; 23:24:02 >
    • Er
      0 Mesaj
      arkadaşlar hepinize geçmiş olsun...
      ben yaklaşık 10 yıldır bu hastalığı yaşıyorum...
      insan kendi doktoru olacak birazda ilk önce benim vücut ısım yükseldiği andan itibaren 1, ve 6. resimlerde olduğu gibi vücudumda kızarıklık ve aşırı kaşıntı başlıyor... hastaneyede gittim ama dediğiniz gibi binlerce bahane ...sonra parasetamal içeren ilaçlar veya ürünlerin tetiklediğini fark ettim...ayrıca kullandığım özellikle majejik haplarınında tetiklediğini gördüm...şimdi ise kara lahananında tetiklediğini fark ettim...bugün yine aynı sıkıntıyı yaşadım o nedenle nete baktım...benim özellikle strese bağlı kafam hafiften bişeye takılsın anında reaksiyon gösteriyor... bunun için hemen vücudu serin tutmaya çalışıyorum...ayrıca bende aşırı baş ağrısı yapıyor lekeler geçmeye başladığı zaman sanırım oda tansiyonla alakalı...hepinize geçmiş olsun...
    • Onbaşı
      23 Mesaj
      my.name.is.earl arkadas naapmissin oyle gercekden benim durumumda seninkine benziyor bende 1.2 aydir kasiniyorum gitmedik doktor yaptirmadik test yok igE 34 cikti yano normal ama aksamlari ozellikle kasiniyoum, en son ist alerji diye bir yere gittimnisantasinda bugun anti igE diye xolair diye bir asi yaptilar bu alerji asisi degil alerji antikolarini blokluyormus, ilac 1100 TL fakat ozel saglik sigortasi karsiladi 123 TL odedim asiyi yaptim bekliyrum bir hafta icinde alerji antikorlarini vucttan temizleyecegini soyledi dokto bu igne alerji asisi degil degil alerji oldugun madde vucuda azar aza verilmesi olayi degil uc ay ayda bir kere olmak uzere asiyi uygulamam gerekecegini soyledi doktor bende senin gibi rupanfin, euvomate, dermivate stilex, aurius, avil, prednol diprospan xyzal, zrtec gibi bir cok antihistaminik kullandim hic fayda etmiyor bugun kistine diye baska bir antihistiaminik daha verdi doktor bu daha farkli dedi denemedigim bu bu kalmisti su an gozlemliyorum, senin durum noldu son durumunu paylasabilirmisin acba tedavi oldun mu ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    • Yüzbaşı
      365 Mesaj
    • Teğmen
      175 Mesaj
      Bu ilaçı donanım haberde bildim ve 7 8 sene süren alerjim beni mahvetti İmmünoloji bölümüne gitti dil altı ilaç verdi o bile fayda etmedi ama bu ilaç sayesinde alerjim yok oldu yazın polen çıktığı vakit hafif hapşırık olur ama çok değil kim bu ilaçı buldu ise burada okudum sebeb oldu ise Allah razı olsun olsun ne saç kaldı benden ne göz ne yüz hepsi üç dört ay süren alerjim yüzünden senelerce hasta oldum oda askerde iken komutan köpek kulübesini temizleti bana hasta idi alerjisi bana geçti şu an bu ilaç iyileştirdi beni

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    • yeni mesaja gitYeni mesaj
      Bilgi ikonYeni mesajları sizin için sürekli kontrol ediyoruz, bir mesaj yazılırsa otomatik yükleyeceğiz.Bir Daha Gösterme

Rupafin 10 mg Tablet

Rupafin 10 mg Tablet_hekimimyanimda

Rupafin 10 mg tablet, her bir tabletinde 10 mg rupatadin içeren bir alerji ilacıdır. İkinci kuşak antihistaminik ilaçlardan biridir.

Mevsimsel veya yıl boyu süren hapşırma, burun akıntısı, göz ve burun kaşıntısı gibi alerjik rinit belirtilerini giderir. Ayrıca ciltte kaşıntı, kızarıklık ve kabarıklık gibi ürtiker belirtilerini de tedavi edebilir.

Rupafin 10 mg tablet, alerji belirtilerini hafifleten bir antihistaminik ilaçtır. Rupafin (rupatadin) şu durumların tedavisinde reçete edilebilir:

Rupatadin içeren bazı ilaçlar: Rupafin, Rupatek, Anthix, Rupax, Ripatrin

Rupafin uyku yapar mı?

Antihistaminikler genel olarak uyku hali yaparlar. Ancak Rupafin, uyku hali yapma riski diğer antihistaminiklerden daha düşüktür. “Uyku hali yapmaz” olarak bilinse de bazı insanlarda uyku hali yapabilir. Bu nedenle uyumadan önce bu ilacı almak ve bu ilacı aldıktan sonra bisiklet sürmek gibi dikkat gerektiren tehlikeli şeyler yapmamak daha akıllıcadır.

Kimler kullanabilir?

Eczanelerden reçeteli ve reçetesiz alınabilen Rupafin tablet, genel olarak yetişkin ve 12 yaş üzerindeki çocuklar için uygundur.

Ancak bazı insanlar için uygun değildir. Aşağıdakilerden birine sahipseniz Rupafin kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın:

• Geçmişte Rupafin veya diğer ilaçlara karşı alerjik reaksiyon gösterdiyseniz
    • Karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa. Rupafin 10 mg tabletlerin kullanımı şu anda böbrek veya karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalarda önerilmemektedir.
    • Kalp rahatsızlığınız varsa
    • Kanda potasyum düşüklüğü varsa ve kalp atım hızınız anlamlı şekilde yavaşsa (EKG’de QT aralığının bilinen uzaması)
    • Ergenlik dönemindeyseniz
    • 65 yaşın üzerindeyseniz
    • Bu ilaç 12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz.

Yakın tarihte alerji testi yaptıracaksanız, Rupafin kullanmak alerji testinizin yanlış sonuç vermesine neden olabilir.

Nasıl ve ne zaman alınır?

Rupafin aç veya tok alınabilir. Bu ilacı alırken normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

Her bir tablette 10 mg Rupatadin içerir. Önerilen günlük doz günde 1 tablet Rupafin yani 10 mg Rupatadin’dir.

Daima bir bardak su, süt veya meyve suyu ile birlikte alınız. Onları bütün olarak yutun. Ezmeyin veya çiğnemeyin.

İlacınızı her gün yaklaşık aynı saatlerde alın. 

Rupatadin içeren bu ilacı sadece alerji yaşadığınız bir gün almanız gerekebilir. Örneğin gitmiş olduğunuz piknikte böcek ısırması sonrası gelişen alerji durumunda kısa süreliğine ve geçici olarak Rupafin kullanmanız gerekebilir.

Bahar alerjisi (alerjik rinit) gibi bir rahatsızlığınız varsa doktorunuz bahar mevsiminde düzenli olarak Rupafin kullanmanızı önerebilir.

Size veya çocuğunuza Rupafin reçete edildiyse, nasıl ve ne zaman alacağınız konusunda doktorunuzun talimatlarına uyunuz.

Rupafin almayı unutursam?

Unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda alın. Ancak bir sonraki ilaç dozunun zamanı çok yaklaştıysa bir kerelik unuttuğunuz ilaç dozunu atlayın.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayın!

Peki, çok fazla Rupafin alırsam ne olur?

Yanlışlıkla fazladan bir doz alırsanız, yaygın yan etkilerden bazılarını yaşama riskiniz artar. Herhangi bir yan etki yaşarsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi Rupafin tablet de bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir. Yaygın görülen yan etkileri:

• Uyku hali
    • Baş ağrısı
    • Baş dönmesi
    • Ağız kuruluğu
    • Yorgunluk, halsizlik
    • Sersemlik

Nadiren görülen yan etkileri

• Konsantrasyon güçlüğü
    • Burun kanaması
    • Öksürük
    • Boğaz ağrısı
    • Rinit
    • Bulantı veya kusma
    • Karın ağrısı
    • İştah artışı
    • İshal ya da kabızlık
    • Yüksek ateş
    • Dikkat bozukluğu

Bu yan etkiler sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyorsa doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Ciddi alerjik reaksiyon

Nadir görülse de Rupatatin ilacına karşı ciddi alerjik reaksiyon gelişmesi mümkündür. Ciddi alerjik reaksiyon (anafilaksi) durumunda zaman kaybetmeden bir acil servise başvurun!

Zaman kaybetmeden acil doktora başvurmanız gereken durumlar:

– Kaşıntılı, kırmızı, şişmiş, kabarmış veya soyulmuş bir cilt görünümü
    – Hırıltılı nefes alma
    – Göğüste veya boğazda sıkışma hissi
    – Nefes almakta veya konuşmakta zorluk
    – Ağzınız, yüzünüz, dudaklarınız, diliniz veya boğazınızda şişme başlarsa

Bu belirtilere sahipseniz, ciddi bir alerjik reaksiyonunuz olabilir ve hastanede derhal tedaviye ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bunlar Rupafin (rupatadin)’in tüm yan etkileri değildir. Tüm olası yan etkiler için ilacın kutusundan çıkan broşüre bakın veya doktorunuza danışın.

Yan etkileriyle nasıl baş edilir?

• Uykulu ve yorgun hissetmek: Alerji tedavisinde kullanılan birçok antihistaminik yan etki olarak uyku hali yapabilir. Bu yan etkiyi yaşarsanız doktorunuz ilacınızı, uyku hali yapma riski daha düşük olan başka bir ilaçla değiştirebilir.
    • Baş ağrısı: Dinlenin. Su için. Derin nefes alın. Beyninize bol bol temiz oksijen gitmesi için hareket edin. Baş ağrısı için eczacınızdan bir ilaç önermesini isteyebilirsiniz. Setirizin kullanmaya bağlı gelişen baş ağrısının bir hafta sonra geçmesi beklenir. Eğer bir haftadan uzun süren Setirizin kullanmanıza rağmen baş ağrınız hala geçmediyse doktorunuza danışın.
    • Ağız kuruluğu: Şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin. Sık sık ve az az su içmeyi deneyin.
    • Mide bulantısı: İlacı tokken, yemekle birlikte veya atıştırmalıkla birlikte veya hemen sonrasında almayı deneyin. Acılı veya baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız da yardımcı olabilir.
    • Baş dönmesi: Ayağa kalktığınızda başınız dönüyorsa, çok yavaş kalkmayı deneyin veya kendinizi daha iyi hissedene kadar oturmaya devam edin. Başınız dönmeye başlarsa, daha iyi hissedene kadar oturun. Başınız dönüyorsa araç veya makine kullanmayınız. Bu ilacı uyumadan önce almak daha güvenli bir seçenek olabilir.
    • Karın ağrısı: Az az ve sık sık yemeyi deneyin. Bu yardımcı olmuyorsa karnınıza bir ısı yastığı uygulamayı deneyin.
    • İshal: Eğer ishaliniz varsa bol bol su veya diğer sıvılardan içmelisiniz. Eğer normalden daha az veya daha koyu renkli işiyorsanız bu sıvı eksikliğine işaret eder. İshal veya sıvı eksikliği düzelmiyorsa doktorunuza danışın.

Gebelik ve emzirme

Eğer gebe kalmak için çabalıyorsanız, gebeyseniz veya emziriyorsanız mutlaka doktorunuza belirtin.

Gebelik

Rupafin tabletin hamile kadınlarda kullanımına ilişkin sınırlı miktarda veri bulunmaktadır. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, hamilelik, embriyonal/fetal gelişim, doğum veya doğum sonrası gelişim ile ilgili olarak doğrudan veya dolaylı zararlı etkiler göstermemektedir. Önlem olarak, hamilelik sırasında rupatadin kullanımından kaçınılması tercih edilir.

Emzirme

Rupatadin (Rupafin) hayvan sütüne geçer. Ancak insanlarda anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu nedenle, emzirme döneminde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Diğer ilaçlarla ilgili uyarılar

Bazı ilaçlar, Rupafin (Rupatadin) ile birlikte kullanıldığında, etkileşime girer, birbirini etkilerler ve yan etki yaşama riskinizi arttırırlar.

Güçlü CYP3A4 inhibitörleri (örn. itrakonazol, ketokonazol, vorikonazol, posakonazol, HIV proteaz inhibitörleri, klaritromisin, nefazodon) ile birlikte Rupatatin almaktan kaçınılmalıdır ve orta dereceli CYP3A4 inhibitörleri (eritromisin, flukonazol) ile birlikte ilaç kullanımı dikkatli kullanılmalıdır.

Statinlerle birlikte uygulandığında dikkatli kullanılmalıdır.

Greyfurt suyu ile aynı anda rupatatin alındığında sistemik maruziyet 3,5 kat artmaktadır.

10 mg Rupatadin alımı (1 tablet Rupafin) her ne kadar alkolün etkilerini arttırmıyor gibi görünse de 20 mg Rupatadin (2 tablet Rupafin) alkolün psikomotor etkilerini arttırmaktadır ve Rupatadin kullanırken alkol almamak en iyisidir.

Soru Cevap

Rupafin nedir?

Rupafin 10 mg tablet, her bir tabletinde 10 mg rupatadin içeren bir alerji ilacıdır.

Rupafin antihistaminik mi?

Evet, ikinci kuşak antihistaminik olan rupatadin içerir.

Rupafin ne işe yarar?

Polen, hayvan tüyü, ev tozu, akar veya böcek ısırıkları gibi alerjiniz olan bir şeyle temas ettiğinizde ya da alerjiniz olan bir besini tükettiğinizde vücudunuz histamin adı verilen bir kimyasal üretir. Histamin genellikle yararlı bir maddedir, ancak alerjik bir reaksiyonda sulu ve kaşıntılı gözlere, akan ya da tıkalı buruna, hapşırmaya ve cilt döküntülerine neden olabilir. Rupafin (rupatadin), histaminin bu etkilerini bloke eder ve bu istenmeyen belirtileri azaltır.

Rupafin alırken alkol içebilir miyim?

Rupafin 10 mg tablet, uyku hali yapabileceği için, bu antihistaminik ilacı alırken alkol kullanmamak en iyisidir.

Kaynak: medicines.org.uk

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır