define yayınları yasak mı / Sıkça Sorulan Sorular

Define Yayınları Yasak Mı

define yayınları yasak mı

Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB), Haziran Haziran Yayınlama Özgürlüğü Raporu’nu yayınladı. “OHAL’le artan kitap yasakları”, “suç delili sayılan kitaplar”, “yazarlara yönelik tutuklamalar”, “yayınevlerine saldırılar”, “milli eğitimdeki kitap kısıtlamaları”, “basın özgürlüğü tablosu”, “hapishanelerdeki kitap yasakları” ve “sosyal medyada artan baskı” başlıkları altında sunulan bu yılki raporun verilerine göre; Türkiye’de OHAL döneminde çoğu Hizmet Hareketi ile ilişkili 30 yayınevi kapatıldı. Hapishanelerde Kürtçe kitaplar yasaklandı, Albert Camus ve Spinoza iddianameye örgüt üyesi olarak geçti.

kişinin sosyal medya paylaşımlarından tutuklu olduğu açıklanan raporda, Türkiye’nin Twitter sansüründe de dünyada birinci olduğu kaydediliyor.

Kapatılan yayınevleri

Rapora göre, 27 Temmuz tarihli Kanun Hükmünde Kararname (KHK) uyarınca, 16 TV kanalı, 2 radyo kanalı, 45 gazete ve 15 dergiyle birlikte Hizmet Hareketi ile ilişkilendirilen 29 yayınevi kapatıldı. 29 Ekim’de yayınlanan KHK ile şimdiye kadar kapatılan yayınevlerinin sayısı 30 oldu.

Kapatılan yayınevleri şöyle: Altınburç Yayınları, Burak Basım Yayın Dağıtım, Define Yayınları, Dolunay Eğitim Yayın Dağıtım, Giresun Basım Yayın Dağıtım, Gonca Yayınları, Gülyurdu Yayınları, GYV Yayınları, Işık Akademi, Işık Özel Eğitim Yayınları, Işık Yayınları, İklim Basın Yayın Pazarlama, Kaydırak Yayınları, Kaynak Yayınları, Kervan Basın Yayıncılık, Kuşak Yayınları, Muştu Yayınları, Nil Yayınları, Rehber Yayınları, Sürat Basım Yayın Reklamcılık Eğitim Araçları, Sütun Yayınları, Şahdamar Yayınları, Ufuk Basın Yayın Haber Ajans Pazarlama, Ufuk Yayınları, Waşanxaneya Nil, Yay Basın Dağıtım, Yeni Akademi Yayınları, Yitik Hazine Yayınları, Zambak Basın Yayın Eğitim Turizm, Evrensel Basım Yayın.

Toplatılan kitaplar

Rapora göre kitap toplatma kararları alındı, yayınevlerine tebliğ edilmedi. Ekin Yayıncılık’ın , Belge Yayınevi’nin ise “bandrolsüz olmaları” gerekçesiyle kitabına el konuldu. Belge Yayınları hakkında daha önce toplatma kararı olan 2 kitabının 29 kopyası da el konulanlar arasındaydı.

Aram Yayınevi’nin 72, Tekin Yayınevi’nin bir, Kırmızı Kedi Yayınları’nın ise henüz piyasaya çıkmayan bir kitabı ve mizah dergisi Leman’ın yayımlanmayan “darbe özel sayısı” hakkında toplatma kararı verildi.

Ayrıca raporda yer alan bilgiye göre, İzmir’de okuma yazma bilmeyen Halime ve Ramazan Akdağ çifti, evde bulunan kitap ve dergiler gerekçe gösterilerek tutuklandı. 15 gün sonra itirazlarla serbest bırakılan çiftin soruşturması sürüyor.

Camus, Spinoza örgüt üyesi

Kapatılan Özgür Gazeteciler Cemiyeti eş başkanı Nevin Erdemir için hazırlanan iddianamede, Erdemir’in defterine not ettiği Albert Camus ve Baruch Spinoza isimleri “örgüt üyeleri” olarak geçti.

Ankara’daki Gezi olaylarıyla ilgili davanın iddianamesinde, Louis Althusser’in bir, Server Tanilli’nin iki ve Nazım Hikmet’in bir kitabı suç delili sayıldı. Arif Koşar’ın Sınıf Tartışmaları Kapsamında Antonio Negri’nin Çokluk Kavramı başlıklı doktora tezinin kapağı suç delili olarak soruşturma dosyasında yer aldı.

İhraç edilen akademisyenler

Rapora göre, KHK’larla akademisyen kamu görevinden ihraç edildi. Yine KHK’larla beş edebiyatçı öğretmen de açığa alındı. Gazeteci/yazar birçok isme kitapları ve yazıları nedeniyle haklarında “örgüt üyesi olmak”, “örgüte yardımcı olmak”, “dine hakaret” gibi suçlamalarla davalar açıldı. İleri Yayınları’nın sahibi Gökçe Fırat bu kapsamda hala tutuklu yargılanıyor.

Yayınevleri ve kitabevlerine saldırılar

NT kitabevi zinciri ve Kırmızı Kedi Yayınları sivil saldırılara hedef oldu. Avesta Yayınları’nın Diyarbakır Sur ilçesinde bulunan deposu kimliği belirsiz kişiler tarafından ateşe verildi.

Raporda, 8 Eylül tarihinde saldırıya uğrayan Kırşehir’deki Gül Kitabevi davasında tutuklu sanık kalmadığı bilgisine de yer verildi.

Rapora göre, 15 Temmuz öncesinde 39 olan tutuklu gazeteci sayısı 8 Mayıs itibariyle ’yi buldu. 54 gazeteci ve yazarın mal varlıklarına el konuldu. Kurumlara ve gazetecilere çok sayıda soruşturma ve dava açıldı, tazminat cezaları verildi. Raporda Cumhuriyet ve Özgür Gündem gazetelerinin davalarına da geniş yer verildi.

Hapishanede Kürtçe kitap yasak

Rapora göre, hapishanelerde bini aşan tutukluya yönelik yasak ve kısıtlamalarda artış kaydedildi. Tutukluların hücrelerindeki kitap sayısına 15 kitap sınırlaması getirildi. Hakkında toplatma ya da yayın yasağı olmayan Kürtçe kitapların dilleri nedeniyle ‘sakıncalı’ bulunarak bazı hapishanelere girişi engellendi. Antalya L Tipi Kapalı Cezaevinde terör soruşturmasından tutuklu bulunanlara sadece “ders kitapları” gönderilebileceği raporda yer alan yasaklar arasında geçti.

Camus ve Spinoza kimdir?

Albert Camus: Fransız yazar ve filozof. yüzyılın en güçlü Fransız yazarlarından biri olan Albert Camus, &#;te Cezayir&#;de doğdu. Camus II. Dünya Savaşı sırasında Naziler&#;e karşı oluşmuş Fransız Direnişi&#;ne katıldı. Varoluşçuluk ve absürdizm ile ilgilendi. Verem hastalığına yakalanan Camus, &#;Başkaldıran İnsan&#;ı yayımladı. Ardından kendini insan hakları ve edebiyata adayan Camus, &#;de Nobel Edebiyat Ödülü&#;nü kazandı. Albert Camus, Rudyard Kipling&#;den sonra bu ödülü kazanan en genç yazar olmuştur. En ünlü eserleri, Yabancı, Veba olan yazar, çok sayıda roman, hikaye ve tiyatro eserine imza attı. yılında hayata veda etti.

Baruch Spinoza ( &#; ), René Descartes ve Gottfried Leibniz ile birlikte yüzyıl felsefesinin en önde gelen rasyonalistlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ailesi Yahudi olan ve Portekiz&#;den engizisyonun baskıları dolayısıyla kaçıp önce Nantes&#;a sonra da Amsterdam&#;a gelmiştir. Bilimsel buluşların, dinsel bölünme ve çatışmaların, siyasal değişikliklerin ve felsefi gelişmelerin yoğun olduğu bir sırada Hollanda&#;da yaşadı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

seafoodplus.info

• Nesne
  • İçindekiler

Yayın lisansı kimlere verilir?

a) Yayın lisansı, münhasıran radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmeti sunmak amacıyla Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulmuş anonim şirketlere verilir. Aynı şirket ancak bir radyo, bir televizyon ve bir isteğe bağlı yayın hizmeti sunabilir.

sayılı Kanun 8 madde nedir?

Türkiye&#;ye ait uydular üzerinden Türkçe olarak Türkiye&#;ye yönelik yayın yapan veya yayın dili Türkçe olmamakla birlikte Türkiye&#;ye yönelik ticari iletişim yayınlarına yer veren yayın kuruluşları, bu maddenin diğer fıkralarına bakılmaksızın Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yargı yetkisi altında kabul edilir.

Ülkemizde radyo ve televizyon yayınlarını hangi kurum denetler?

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Türkiye&#;de faaliyet gösteren tüm radyo ve televizyonların yayınlarını denetleyen kamu kuruluşu.

sayılı kanun nedir?

sayılı Radyo Televizyon Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun&#;un “Amaç” başlıklı 1. maddesinde; ifade ve haber alma hürriyetinin sağlanması ile televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin düzenlenmesi ve denetlenmesi, bu Kanunun amaçları arasında sayılmıştır.

TRT personeli hangi rejime tabidir?

Madde 50 – Türkiye Radyo &#; Televizyon Kurumu personeli aşağıda düzenlenen hüküm- ler dışında kamu iktisadi kuruluşlarının personel rejimine tabidir.

Israrlı takip suç mu?

Israrlı takip; özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, tehdit ve şantaja başvurmak gibi yollarla bir kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma durumudur. Günümüzde ısrarlı takip pek çok ülkede suç olarak sayılmakta ve ilgili yasalarca yaptırıma tabii tutulmaktadır. &#;

Aşağıdakilerden hangisine yayın lisansı verilemez?

mahallî idareler ve bunlar tarafından kurulan veya bunların doğrudan veya dolaylı ortak oldukları şirketler ile sermaye piyasası kurumları ve bunlara doğrudan veya dolaylı ortak olan gerçek ve tüzel kişilere yayın lisansı verilemez. Bu kuruluşlar, medya hizmet sağlayıcı kuruluşlara doğrudan veya dolaylı ortak olamaz.

Ülkemizde radyo ve televizyon kanallarını denetleme yetkisi hangi kuruma aittir?

Madde – Türkiye&#;de ulusal, bölgesel ve yerel çapta TV kanal ve radyo frekans plânları ile radyo ve televizyon yayınlarına esas olan frekans bantları ile ilgili çalışmalar yapma yetkisi, sayılı Telsiz Kanunu uyarınca Telekomünikasyon Kurumuna aittir.

Muştu Yayınları yasak mı?

Kapatılan yayınevleri şöyle: Altınburç Yayınları, Burak Basım Yayın Dağıtım, Define Yayınları, Dolunay Eğitim Yayın Dağıtım, Giresun Basım Yayın Dağıtım, Gonca Yayınları, Gülyurdu Yayınları, GYV Yayınları, Işık Akademi, Işık Özel Eğitim Yayınları, Işık Yayınları, İklim Basın Yayın Pazarlama, Kaydırak Yayınları, Kaynak &#;

Kaynak Yayınları yasak mı?

Yazı ekinde verilen “yasak yayınlar” listesinde; Zaman gazetesi, Today&#;s Zaman gazetesi, Taraf gazetesi, Bugün gazetesi, Millet gazetesi, Meydan gazetesi, Özgür Düşünce gazetesi, Nokta dergisi, Aksiyon dergisi, Sızıntı dergisi, Kaynak Yayınları, Sürat Yayınları, Zambak Yayınları yer aldı.

Yayın lisansı limited şirketlere verilir mi?

İnternet ortamından yayın iletim yetkisi Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kurulan limited veya anonim şirketlere verilir.

Yayın lisans süresi kaç yıl?

(2) Yayın lisans süresi on yıldır. Lisans süresi sonunda boşalan karasal yayın kapasitesi Üst Kurulca yeniden ihale edilir. (3) Üst Kurulun karasal yayın lisansı verdiği bir kuruluş bu lisans haklarını devredemez. Yayın faaliyetine devam etmeme kararı alan kuruluş, lisansını Üst Kurula iade eder.

Kaynak Yayınları kime ait?

Kaynak Yayınları, Görev Kitap Yayıncılık Ltd. Şti. kuruluşudur.

Madde 50 – Türkiye Radyo &#; Televizyon Kurumu personeli aşağıda düzenlenen hükümler dışında kamu iktisadi kuruluşlarının personel rejimine tabidir.

TV hizmeti zorunlu mu?

Bu durumu arayan kişiye de aynı şekil de aktardım ancak artık internet hizmetlerinin tek satılmadığını, yeni yasaya göre internet hizmeti alırken yanında TV paketi de almanın zorunlu olduğunu belirtti.

Sürat Yayınları yasak mı?

Timas Yayinlari dinci mi?

dinci yayınevi. dünya klasiklerini kafalarına göre çevirmeleriyle meşhurdurlar.

Türdav Yayın Grubu kimin?

Yeni Asya cemaati en güçlü durumdayken, Hekimoğlu İsmail en çok okunan yazarıyken, Minyeli Abdullah romanı peynir ekmek gibi basılırken, Hekimoğlu İsmail o “büyük cemaate rest çekti” ve ayrıldı. Cemaati fazla politize olmakla itham ederek çeketini alıp çıktı ve Türdav Yayınları&#;nı kurdu.

Kapatılan yayınevi ve dergilerin listesi

sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile çok sayıda dergi, gazete, TV ve yayınevi kapatıldı. Kapatılan yayınevi ve dergilerin listesini yayımlıyoruz.

DERGİLER /

AKADEMİK ARAŞTIRMALAR DERGİSİ
    AKSİYON
    ASYA PASİFİK (PASİAD) DERGİSİ
    BİSİKLET ÇOCUK DERGİSİ
    DİYALOG AVRASYA DERGİSİ
    EKOLİFE DERGİSİ
    EKOLOJİ DERGİSİ
    FOUNTAIN DERGİSİ
    GONCA DERGİSİ
    GÜL YAPRAĞI DERGİSİ
    NOKTA
    SIZINTI
    YAĞMUR DERGİSİ
    YENİ ÜMİT ZİRVE DERGİSİ

YAYINEVLERİ VE DAĞITIM KANALLARI

ALTIN BURÇ YAYINLARI
    BURAK BASIN YAYIN DAĞITIM
    DEFİNE YAYINLARI
    DOLUNAY EĞİTİM YAYIN DAĞITIM
    GİRESUN BASIN YAYIN DAĞITIM
    GONCA YAYINLARI
    GÜLYURDU YAYINLARI
    GYV YAYINLARI
    IŞIK AKADEMİ
    IŞIK ÖZEL EĞİTİM YAYINLAR
    I IŞIK YAYINLARI
    İKLİM BASIM YAYIN PAZARLAMA
    KAYDIRAK YAYINLARI
    KAYNAK YAYINLARI
    KERVAN BASIN YAYINCILIK
    KUŞAK YAYINLARI
    MUŞTU YAYINLARI
    NİL YAYINLARI
    REHBER YAYINLARI
    SÜRAT BASIM YAYIN REKLAMCILIK VE EĞİTİM ARAÇLARI
    SÜTUN YAYINLARI ŞAHDAMAR YAYINLARI
    UFUK BASIN YAYIN HABER AJANS PAZARLAMA
    UFUK YAYINLARI
    WAŞANXANEYA NİL
    YAY BASIN DAĞITIM PAZ, REKLAMCILIK
    YENİ AKADEMİ YAYINLARI
    YİTİK HAZİNE YAYINLARI
    ZAMBAK BASIM YAYIN EĞİTİM TURİZM

Bu Habere Tepkiniz

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir