teknoloji tasarım sınavı 8 sınıf 1 dönem 2 yazılı soruları / 8. Sınıf Fen Ve Teknoloji 1. Dönem 2. Yazılı Soruları - monash.pw

Teknoloji Tasarım Sınavı 8 Sınıf 1 Dönem 2 Yazılı Soruları

teknoloji tasarım sınavı 8 sınıf 1 dönem 2 yazılı soruları

Sınıf Öğretmeniyiz Biz
yılından beri yayında olan, öğretmenlere kaynak ve paylaşma ortamı sunan bir eğitim sitesidir. Sitemizde öğretim yılına ait güncel birçok dokümanı bulabilirsiniz.

Telif Hakkı
Sitemizin tüm hakları saklıdır. Telif hakkı ihlali bildirimi, acil şikayetleriniz ve her türlü görüş ve önerileriniz için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Sorumluluk
İçerik sağlayıcı ve paylaşım sitesi olan monash.pw sitesinde, Sayılı Kanun’un 8. Maddesine ve T.C.K’nın Maddesine göre tüm üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. Üye ve ziyaretçilerin yaptıkları hiç bir paylaşımdan sitemiz sorumlu değildir. Sınıf Öğretmeniyiz Biz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim sayfamızdan bildirilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve size dönüş yapacaktır.

Sınıf Öğretmeniyiz Biz - Tüm hakları saklıdır.

Teknoloji ve Tasarım Dersi 7. Sınıf. 1. Dönem Yazılı - Test Sınav Çalışma Soruları ve Cevapları(50 soru)

<<< ( Sorular) - ( Sorular) >>>

Bir nesnenin dokunsal hissi veren, yüzeyde şekillerinin tekrarlanması ile de oluşturulabilen Tasarım elemanıdır

A) Biçim B) Doku C) VurguD) Değer

Işığın bir özelliğidir. Parlaklık veya ton olarak da adlandırılır. Görece parlaklık veya karanlık şeklinde de ifade edilen Tasarım elemanıdır.

A) Değer B) Renk C) Biçim D) Alan

Yatay ve dikey eksenin her iki tarafında objenin veya yüzeydeki unsurların birbirlerine olan eşit mesafeleriyle oluşturulan, insanda psikolojik olarak rahatlama ve güven veren Tasarım İlkesi hangisidir?

A) Bütünlük B) Vurgu C) Denge D) Hareket

Tasarımda, en önemli olana dikkatin çekilmesi, ön plana çıkması için yapılan çalışma, hangi Tasarım ilkesidir?

A) Denge B) Ritim C) HareketD) Vurgu

Gözün bir objeden diğerine rahatlıkla kayabilmesini sağlayan, tekrarlama temeli üzerine olan tasarım ilkesi hangisidir?

A) Ritim B) Vurgu C) KontrastD) Bütünlük

Tasarım süreci ve tanıtım; problem tanımlama, araştırma, planlama, oluşturma ve değerlendirme basamaklarından oluşmuştur.

A) Doğru B) Yanlış

Aşağıdakilerden hangisi, günlük hayatta karşılaşılan bir sorun veya ihtiyaç olarak ifade edilen, tasarım sürecinin ilk aşamasıdır.

A) Tanıtım ve Pazarlama B) Tasarım Problemi

C) Planlama D) Değerlendirme

Aşağıdakilerden hangisi, tanımlanan probleme çözüm önerileri üretirken, benzer ürünlerin araştırılmasının faydalarından birisi değildir?

A) Önceden yapılmış olan bir ürünün aynısını yapmayı engelleyerek, etik olmayan bir durumu önler.

B) Benzer ürünlerin analiz edilmesi, daha farklı ve gelişmiş bir ürün tasarlamayı kolaylaştırır.

C) Var olan ürünün aynısını yapılmaması, zaman kaybını ve ekonomik zararları önler.

D) Tasarım sürecinde problemi tanımlamayı sağlar.

Aşağıdakilerden hangisi tasarımı geliştirme kriterlerinden değildir?

A) Ergonomik B) Hareket C) Özgün D) Dayanıklı

Tasarım süreci ile ilgili genel bir tanımlama için, aşağıdaki ifadelerden hangisi söylenebilir?

A) Planlama yapılması gerekli olmayan bir süreçtir

B) Tasarım süreci sonunda keşifler yapılır

C) Problemi tanımlama ve çözüm önerme sürecidir

D) Süreç sonunda bilimsel kanunlara ulaşılır.

Kullanıcının sağlığı, rahatlığı ve çevre ile uyumu dikkate alınarak tasarlanmış, kullanışlı bir ürün için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

A) Estetik B) Ergonomik C) Ekonomik D) Yalın

Çevre kirliliğini önleme ve doğayı koruma bilinci ile alışveriş yapan bir tüketici, aşağıdaki ürün kriterlerin-den hangisine daha çok önem vermelidir?

A) Geri Dönüşüme Uygunluk B) Estetik

C) Bakım ve Tamir Kolaylığı D) Özgün

Benzerlerinden farklı ve üstün olarak tasarlanmış bir ürün için aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?

A) Yalın B) İşlevsel C) Özgün D) Ekonomik

Aşağıdakilerden hangisi, Tasarımı oluşturma sürecinde yapılması gerekenlerden değildir?

A) Tasarım için uygun malzemeyi temin etme

B) Tasarım için araç-gereçleri seçme

C) Maliyet hesaplama ve çalışma takvimi oluşturma

D) Tanıtım ve pazarlama yapma

Bir ürünün kesin biçimini almadan önceki ilk çizimine ne ad verilir?

A) Taslak B) Model C) MaketD) Prototip

Herhangi bir ürünün seri üretim aşamasından önce üretilmiş, birebir olan ilk örneğine ne denir?

A) Model B) Taslak C) MaketD) Prototip

Bir tasarım ürününün, görünümüne ve oranlarına bağlı kalınarak küçültülmüş, üç boyutlu örneğine ne denir?

A) Taslak B) Model C) MaketD) Prototip

Aşağıdakilerden hangisi, tasarım ürününü test etme ve değerlendirme kriterlerinden değildir?

A)Estetik B) İşlevsel C) ÖzgünD) Model

Tasarımı kullanıcıya ulaştırmak için ne yapılmalıdır?

A) Reklam B) Tanıtım C) Pazarlama D) Hepsi

Aslına uygun yapılmış 3 boyutlu mamule ne denir?

A) Taslak B) Prototip C) Model D) Maket

"Karanlık Fabrikalar" hangi sanayi devriminde vardır?

A)Endüstri1 B)Endüstri 2 C)Endüstri 3 D)Endüstri

Aşağıdakilerden hangisi Tanıtım ve Pazarlama materyallerindendir?

A) Broşür-Katalog B) İnternet Reklamları

C) Slayt-Video D) Hepsi

Aşağıdakilerden hangisi Endüstriyel Tasarım ürünüdür?

A) Afiş B) Beyaz Eşyalar C) Bina D) Kitap

Aşağıdakilerden hangisi Mimari Tasarım ürünü değildir?

A) MakinelerB) Peyzaj C) İç Mekan D) Bina

Tasarım ürünlerinin, tanıtımı ve pazarlamasında, günümüzde sosyal-medyayı kullanmak gereksizdir.

A) Doğru B) Yanlış

<<< ( Sorular) - ( Sorular) >>>

CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYINIZ >>>

Teknoloji Tasarım Dersi 7. sınıf 1. Dönem
Yazılı-Test Sınavı Çalışma Sorularını (50)

İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ >>>

monash.pw olarak Başarılar Dileriz…

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır