aöf de önü açık bölümler / TYT Açıköğretim Bölümleri ve Puanları - ÜniversiteGO

Aöf De Önü Açık Bölümler

aöf de önü açık bölümler

AçıkÖğretim 4 Yıllık Bölümler

Üniversite Fakülte BölümPuan Türü

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ (ESKİŞEHİR)

Açıköğretim Fakültesi

Felsefe (Açıköğretim)

TYT+AYT

Açıköğretim Fakültesi

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık (Açıköğretim)

TYT+AYT

Açıköğretim Fakültesi

Sağlık Yönetimi (Açıköğretim)

TYT+AYT

Açıköğretim Fakültesi

Sosyal Hizmet (Açıköğretim)

TYT+AYT

Açıköğretim Fakültesi

Sosyoloji (Açıköğretim)

TYT+AYT

Açıköğretim Fakültesi

Tarih (Açıköğretim)

TYT+AYT

Açıköğretim Fakültesi

Türk Dili ve Edebiyatı (Açıköğretim)

TYT+AYT

Açıköğretim Fakültesi

Yönetim Bilişim Sistemleri (Açıköğretim)

TYT+AYT

İktisat Fakültesi

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (Açıköğretim)

TYT+AYT

İktisat Fakültesi

İktisat (Açıköğretim)

TYT+AYT

İktisat Fakültesi

Kamu Yönetimi (Açıköğretim)

TYT+AYT

İktisat Fakültesi

Maliye (Açıköğretim)

TYT+AYT

İktisat Fakültesi

Uluslararası İlişkiler (Açıköğretim)

TYT+AYT

İktisat Fakültesi

Uluslararası İlişkiler (İngilizce) (Açıköğretim)

TYT+AYT

İşletme Fakültesi

Havacılık Yönetimi (Açıköğretim)

TYT+AYT

İşletme Fakültesi

İşletme (Açıköğretim)

TYT+AYT

İşletme Fakültesi

İşletme (İngilizce) (Açıköğretim)

TYT+AYT

İşletme Fakültesi

Konaklama İşletmeciliği (Açıköğretim)

TYT+AYT

İşletme Fakültesi

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (Açıköğretim)

TYT+AYT

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ (ERZURUM)

Açıköğretim Fakültesi

Halkla İlişkiler ve Tanıtım (Açıköğretim)

TYT+AYT

Açıköğretim Fakültesi

İşletme (Açıköğretim)

TYT+AYT

Açıköğretim Fakültesi

Kamu Yönetimi (Açıköğretim)

TYT+AYT

Açıköğretim Fakültesi

Reklamcılık (Açıköğretim)

TYT+AYT

Açıköğretim Fakültesi

Sağlık Yönetimi (Açıköğretim)

TYT+AYT

Açıköğretim Fakültesi

TYT+AYT

Açıköğretim Fakültesi

Sosyoloji (Açıköğretim)

TYT+AYT

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi

Coğrafya (Açıköğretim)

TYT+AYT

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Çocuk Gelişimi (Açıköğretim)

TYT+AYT

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Felsefe (Açıköğretim)

TYT+AYT

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

İktisat (Açıköğretim)

TYT+AYT

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

İnsan Kaynakları Yönetimi (Açıköğretim)

TYT+AYT

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

İş Sağlığı ve Güvenliği (Açıköğretim)

TYT+AYT

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

İşletme (Açıköğretim)

TYT+AYT

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (Açıköğretim)

TYT+AYT

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (Açıköğretim)

TYT+AYT

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Sosyoloji (Açıköğretim)

TYT+AYT

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Tarih (Açıköğretim)

TYT+AYT

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi (Açıköğretim)

TYT+AYT

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ

Yönetim Bilişim Sistemleri (Açıköğretim)

TYT+AYT

AÖF’te hangi bölümü okumalıyım? Açık Öğretim bölümleri ve iş olanakları

AÖF yani açık öğretim fakülteleri Türkiye'de çok sayıda öğrenciye okula gitmeden lisans ve ön lisans düzeyinde eğtim alma olanağı sağlamaktadır. Peki AÖF'te hangi bölümler seçilebilir ve bu bölümlerin iş olanakları nelerdir?

Yayınlanma: - 24 Mart Güncellenme:

AÖF’te hangi bölümü okumalıyım? Açık Öğretim bölümleri ve iş olanakları

Açık Öğretim fakülteleri ya da kısaca AÖF’ler Türkiye’nin en çok öğrencisine sahip yüksek öğrenim kurumlarındandır. Özellikle Anadolu Üniversitesi ve daha sonra ona katılan İstanbul Üniversitesi ile Atatürk Üniversitesi, pek çok öğrenciye okula gitmeden online ders anlatyımları ve notları ile üniversite okuma imkanı sağlamaktadır. Özellikle yakın zamanda yeni açılan Halkla İlişkiler, Sağlık Yönetimi, Havacılık Yönetimi, Uluslararası Ticaret gibi bölümler ile AÖF mezunlarının iş olanakları artmıştır.

Örgün öğretim kapsamında üniversiteye gitmeye hak kazanamayanlar veya ikinci lisans diplomasını almak isteyenler AÖF bölümlerine başvurmaktadırlar. AÖF’lerde gerek 4 yıllık gerekse 2 yıllık olmak üzere çeşitli bölümler yer almaktadır. Peki AÖF’te tercih edilebilecek hangi bölümler var bu bölümlerin iş olanakları nasıl?

sinav-iha

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÖF İKTİSAT FAKÜLTESİ

İKTİSAT: ktisat Lisans Programının amacı, günümüz ekonomilerini kavrayabilecek, ekonomilerin güncel sorunlarını algılayıp olası çözüm önerilerini ortaya koyabilecek ve bunları yaparken hem sosyal hem de analitik yönlü düşünebilecek bireyler yetiştirmektir. Bölüm; programlarını İktisat Teorisi, İktisat Politikası, İktisat Tarihi, İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat anabilim dalları temelinde yürütmektedir.

İş Olanakları: Gerek geniş konu kapsamı gerekse de analitik yönü kuvvetli bir sosyal bilim olması dolayısıyla İktisat bölümü, mezuniyet sonrası kariyer olanakları oldukça geniş nadir bölümlerden birisidir. Çeşitli bakanlıklar tarafından açılan müfettiş, denetçi ve uzman yardımcılığı sınavlarına girebilir, iktisat uzmanı, araştırıcı olarak çalışabilirler. Devlet ve özel sektöre ait bankalar, araştırma kuruluşları, yerli veya uluslararası şirketler de bölüm mezunlarının istihdam edildiği kurumlardır.

KAMU YÖNETİMİ: Kamu Yönetimi Lisans Programının amacı, öğrencilerin siyasi, idari ve hukuki konularda temel kuramsal ve uygulamalı bilgileri edinmesini; kamu yönetimi alanındaki gelişmeleri takip ederek değerlendirme yapabilme ve kamusal sorunlara çözüm önerileri getirebilme becerisi kazanmalarını sağlamaktır.

İş Olanakları: Kamu Yönetimi Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, kamu ve özel sektörde çok çeşitli istihdam olanaklarına sahiptirler. Çeşitli bakanlıklar tarafından açılan müfettiş, denetçi ve uzman yardımcılığı sınavlarına girebilir, devlet ve özel sektöre ait bankalarda, yerel yönetimlerde, işletmelerde ve sivil toplum kuruluşlarında istihdam edilebilirler.

ÇALIŞMA EKONOMİSİ VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans Programının amacı, çalışma yaşamını sosyal politika, hukuk, ekonomi, sosyoloji, psikoloji ve yönetim gibi sosyal bilimlerin çeşitli disiplinleri ışığında incelemeyi ve bu kapsamda eğitim ve öğretim sunmayı amaçlamaktadır.

İş Olanakları: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, kamu ve özel sektörün personel ve insan kaynakları bölümünde istihdam olanağı bulabileceklerdir. Ayrıca tüm kamu kurum ve kuruluşlarında müfettiş ya da uzman olarak istihdam edilebilirler.

ULUSLARARASI İLİŞKİLER: Uluslararası İlişkiler Lisans Programının öğrencilerine kazandırmayı hedeflediği temel bilgi, beceri ve yetkinlikler arasında; bölgesel ve küresel düzeydeki siyasi, tarihi, toplumsal ve ekonomik gelişmeleri değerlendirmek; devletlerin ve uluslararası organizasyonların birbirleriyle olan ilişkilerini açıklamak; uluslararası işbirliklerini ve uluslararası sorun çözme mekanizma ve yöntemlerini tanımak yer almaktadır. Bölümün amacı mezunlarının alanla ilgili kavramsal ve kuramsal bilgileri, küreselleşmenin ve uluslararası ilişkilerin karmaşık dinamiklerini dikkate alarak, çok boyutlu değerlendirme yeterliliğine sahip olmalarıdır. Bu bölümde, diplomatik hizmet kurumlarında, uluslararası organizasyonlarda, sivil toplum kuruluşlarında, çokuluslu şirketlerde ve kamu kurumlarının uluslararası birimlerinde görev yapabilmek için gerekli donanımı sağlayacak bir öğretim programı sunulmaktadır. Öğrencilerin uluslararası ilişkileri anlayabilen, açıklayabilen ve yorum yapabilen, en az bir yabancı dili iyi bilen, analitik düşünebilen, yaşam boyu öğrenme bilincine sahip bireyler olarak yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

İş Olanakları: Uluslararası İlişkiler Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, kamuda, uluslararası kurum ve şirketlerde ve özellikle Dış İşleri Bakanlığı ve merkezi kamu yönetiminin birçok kuruluşunun dış ilişkiler birimlerinde görevler alabildikleri gibi, yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek akademik kariyer de yapabilirler.

MALİYE: Maliye Lisans Programının amacı, alanla ilgili temel kavramsal bilgiler ve uygulamadaki yansımalarını da göz önünde bulunduran eğitim sürecinin sonunda, öğrenim sürecinde elde ettiği verileri iş yaşamında değerlendirip uygulamaya geçirebilen, alanla ilgili bilgi ve uygulamaları, sosyal sorumluluk yaklaşımı çerçevesinde proje ve etkinliklere dönüştürebilen bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Edindiği mesleki bilgi ve becerileri, değişen koşullarda güncel sorunları çözme konusunda kullanabilen, alanla ilgili bilgileri bu sorunların çözümünde neden–sonuç ve eleştiri süzgecinden geçirebilen ve değerlendirebilen, alanla ilgili bilgi ve birikimlerin oluşturulması (toplama, yorumlama ve sonuçların duyurulması) sürecinde toplumsal, kültürel, bilimsel ve etik değerlere uygun hareket eden bireylerin yetişmesi programın temel amacıdır.

İş Olanakları: Maliye Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, kamu kesimi ve özel sektörde çalışma imkânına sahiptirler. Kamu kesiminde vergi müfettişliği, gelir uzmanlığı, kontrolörlük; Hazine Müsteşarlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığında uzmanlık, kamu ve özel bankalarda müfettişlik; özel kesimde ise şirketlerde her kademede personel olarak çalışabilirler. Dilerlerse bir serbest meslek olarak serbest muhasebeci mali müşavirlik mesleğini icra edebilirler.

sinav_shutter

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÖF İŞLETME FAKÜLTESİ

İŞLETME: İşletme Lisans Programının derslerinin içeriği, öğrencilerimizin teorik ve uygulamalı işletmecilik bilgisi elde edebilmelerine, işletme problemlerini çözümleyebilmelerine ve analitik düşünmelerine olanak sağlayacak şekilde oluşturulmuştur. Öğrencilerimizi geleceğin girişimcileri olarak yetiştirmek de işletme programının amaçları arasındadır.

İş Olanakları: İşletme Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, kamu ve özel sektörde çeşitli yönetim kademelerinde çalışabilirler. Mezunlarımız pazarlama, satış, muhasebe, finans, denetim ve insan kaynakları gibi çeşitli alanlarda görev yapabilirler.

HAVACILIK YÖNETİMİ: Havacılık Yönetimi Lisans Programının amacı, tüm havacılık faaliyet alanlarında (havayolu, havaalanı, yer hizmetleri, kargo, ikram, vb.) faaliyet gösteren havacılık işletmelerinin pazarlama, muhasebe, finansman, uçuş operasyon, kalite, emniyet yönetimi gibi işlevsel alt bölümlerinde çalışabilecek nitelikte insan kaynağı yetiştirmektir. Ayrıca adı geçen bölümlerde halen çalışmakta olan personelin etkinlik ve verimliliklerini artıracak şekilde donatılmalarını sağlamak amaçlanmaktadır. Hava taşımacılığının önemi, özellikle İkinci Dünya Savaşından sonra anlaşılmaya başlamıştır. Günümüzde ise hava taşımacılığı, son derece hızlı büyüyen sektörlerden biridir. Hava taşımacılığı faaliyetlerinin beklenen faydayı sağlayabilmesi havacılık sisteminin emniyetli, güvenli, etkin ve verimli çalışmasına bağlıdır. Havacılık, hızlı gelişen ekonomik bir faaliyet alanı olmakla birlikte, yoğun ileri teknoloji kullanımını gerektirmektedir. “Önce emniyet” prensibiyle, faaliyetlerin yürütülmesini güvence altına alabilmek için, oldukça detaylı düzenlemelere sahip bu sektörde çalışan personelin nitelikli bir eğitim alması son derece önemlidir. Program, yukarıda özetlenen nitelikleri kazandırmayı amaçlayan dersleri açıköğretim yöntemiyle geniş kitlelere ulaştırarak, havacılık konusuna her kesimden ilgi duyanlara eğitim olanağı sunmaktadır.

İş Olanakları: Havacılık Yönetimi Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, havacılık alt sektörlerinde (havayolu, havaalanı, yer hizmetleri vb.) hemen her kademede iş bulabildiği gibi diğer işletmecilik alanlarında ya da kamu kurumlarında da çalışabilmektedir. Mezunlar, kendi işini kurabilmek için de yeterli bilgiye sahiptir.

KONAKLAMA İŞLETMECİLİĞİ: Konaklama İşletmeciliği Lisans Programı, konaklama endüstrisinde artan kalifiye eleman talebini karşılamaya yönelik güncel, dünya ölçeğinde düşünen ve kurumlarını ülkenin koşullarına uygun yönetebilen yönetici adaylarını yetiştirmeyi amaçlarken, örgün eğitime girme olanağı bulamayan kişilere konaklama işletmeciliği gibi dinamik ve özgün bir çalışma alanında eğitim fırsatı da vermektedir. Bu bölümde uygulanan eğitim modeli, üniversite çağındaki gençler için olduğu kadar, bir işte çalışıp örgün öğretimi izleme olanağı bulamayanlara, ön lisans diploması olan ve bunu lisans derecesine yükseltmek isteyenlere önemli bir fırsat sunmaktadır.

İş Olanakları: Turizm sektörünün emek-yoğun niteliğini taşıması nedeniyle bu sektörde emek gücüne ihtiyacın hiçbir zaman azalmayacağı, aksine artacağı tahmin edilmektedir. Bugün bu talep, özellikle profesyonel yönetici düzeyinde de ortaya çıkmaktadır. Konaklama işletmelerinin sayısındaki hızlı artış dikkate alındığında, mezunların önemli bir kısmının çeşitli konaklama işletmelerinde farklı yönetim düzeylerinde iş bulabilecekleri öngörülebilir. Ayrıca, öğrencilerin bir kısmının bu sektörde çalışan durumunda olması istihdam ile ilgili sorunların aşılmasında önemli bir kolaylık olarak görülebilir. Bu programdan mezun olanlar Konaklama İşletmelerinde Yönetici Adayı unvanını alırlar.

ULUSLARARASI TİCARET VE LOJİSTİK YÖNETİMİ: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Lisans Programının amacı, envanter, taşımacılık, depolama ve paketleme gibi konuları içeren ve bu yönde genel olarak; ekonomi, ithalat ve ihracat uygulamaları, lojistik, muhasebe, pazarlama, dış ticaret işlemleri gibi iktisat ve işletme derslerini kapsayan entegre bir programdır. Günümüz rekabet koşullarında uluslararası ticaret ancak çağdaş lojistik yönetimi anlayışı çerçevesinde yürütülebilmektedir. Dolayısıyla, uluslararası ticaret uygulamaları alanındaki uzmanların kapsamlı bir lojistik bilgisine sahip olmaları beklenmektedir. Lojistik, salt bir taşımacılık faaliyeti olarak değerlendirilmemektedir. Taşımacılığın yanında mal, hizmet, bilgi ve benzeri hususların teslim alınması, depolanması, müşterinin gereksinim duyduğu noktaya kadar taşınması gibi faaliyetlerin ekonomik bir plân dâhilinde koordine edilmesini içeren bir alandır. Bu programın amacı, ülkemizin ve bulunduğu bölgenin uluslararası ticaret ve lojistik gereksinimlerine cevap verebilecek, yeterli bilgi birikimine sahip, iyi derecede yabancı dil bilen, donanımlı ve sektördeki insan kaynakları gereksinimini karşılayabilecek nitelikli uzman elemanlar yetiştirmektir.

İş Olanakları: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, ekonomi, uluslararası ticaret, finans, bankacılık ve lojistik alanlarında öğretim yapan diğer fakülte ve yüksekokul bölümlerinden mezun olanlarla aynı yasal haklara sahiptirler. Uluslararası lojistik meslek elemanları, uluslararası alanda faaliyet yürüten tüm kuruluşların üretim, depolama, nakliye, pazarlama bölümlerinde, kargo ve nakliye firmalarında, dış ticaretin yoğun olduğu büyük illerde kamu sektörünün gümrük, liman işletmeciliği bölümlerinde istihdam edilebilmektedirler. Mezunlar; ithalat-ihracat uzmanı, dış ticaret elemanı, satın alma uzmanı, satış temsilcisi (iç-dış piyasa) ve pazarlama elemanı olarak görev yapabilmektedirler. Programdan mezun olanların sektördeki istihdam oranı, program amaçlarına ne ölçüde yaklaşıldığını belirleyecektir. Bu bölümde verilecek eğitim, öğrencilere, uluslararası ticaret ve lojistik alanlarındaki teorik bilgilerle pratik uygulamaları bir arada sunarak, sektörde gerçekleşen değişim ve gelişmeleri öğrenme fırsatı verecektir. Bu sayede, sektörün ihtiyaç duyduğu uzman insan kaynağının yetişmesine katkıda bulunacaktır.

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ AÖF LİSANS

FELSEFE: Felsefe Lisans Programının amacı öğrencilere felsefi mirası tanıtarak, felsefi yöntem ile eleştirel bakış açısını kazandırmak, kavramsal düşünmeyi öğretmek ve öğrencilere felsefe yapmalarının zeminini hazırlamaktır.

İş Olanakları: Felsefe Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, örgün öğretimin yüksek lisans ve/veya doktora programlarına başvurarak akademisyen olabilecekleri gibi, yayınevlerinde editör olarak, gazete ve dergilerde yazar olarak, özel şirketlerde danışman olarak, insan kaynakları, halkla ilişkiler, sivil toplum kuruluşları ve eğitim kuruluşlarında eleştirel düşünme ve mantıksal ilişkileri kullanabilecekleri işlerde başarılı olabilirler.

HALKLA İLİŞKİLER VE REKLAMCILIK: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Lisans Programının amacı, açıköğretim sistemiyle Halkla İlişkiler ve Reklamcılık programını tercih eden öğrencilerin yerel ve küresel düzeyde halkla ilişkiler ve reklamcılık çalışmalarını anlayabilmeleri, sektöründeki gelişim ve değişimleri kavrayabilmeleri ve bu alandaki sektörü tanıyabilmelerini sağlamaktır.

İş Olanakları: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, kamu ve özel sektör kurumlarında istihdam edilebilir. Özel sektörde reklam ve halkla ilişkiler ajanslarının farklı bölümlerinde çalışabilecekleri gibi; firmaların iletişim, halkla ilişkiler, reklam bölümlerinde çalışabilirler. Kamu kurum ve kuruluşlarının iletişim ve kitle iletişimi ile ilgili bölümlerinde istihdam olanakları bulabilirler.

SAĞLIK YÖNETİMİ: Sağlık Yönetimi Lisans Programının amaçları, sağlık sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda, sektörün temel ilke ve değerlerine bağlı, süreçlerine hakim, yönetimsel uygulamalar konusunda bilgili, hasta/müşteri ilişkileri ve etkin iletişim konularında yetişmiş insan kaynağı sağlamaktır. Dünyada ve eş zamanlı olarak Türkiye'de sağlık sektörünün hızlı gelişimi doğrultusunda nitelikli eleman ihtiyacı giderek artmaktadır. Söz konusu alana ilgi duyan, eğitim alarak mesleki anlamda uzmanlaşmak isteyenlere, talep ettikleri eğitim ihtiyacı sunularak istihdam olanağının sağlanması amaçlanmaktadır.

İş Olanakları: Sağlık Yönetimi Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, sağlık işletmelerinde “Sağlık Yöneticisi” unvanı ile çalışabilirler.

SOSYAL HİZMET: Sosyal Hizmet Lisans Programının amacı, sürdürülebilir insani ve toplumsal gelişme için sosyal adaletin ve insan sağlığının gelişimine katkıda bulunabilen, sosyal kurumların ve sosyal politikaların gücünü ortaya koyabilen, çağdaş ve evrensel nitelikte bilgi ile donanımlı, yetkin sosyal çalışmacılar yetiştirmektir.

İş Olanakları: sosyal Hizmet Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, “Sosyal Çalışmacı” unvanı alırlar. Ayrıca Sosyal Hizmet bölümü mezunları özel kreş ve gündüz bakımevi ile huzurevi açma hakkına da sahiplerdir.

SOSYOLOJİ: osyoloji Lisans Programının amacı, açıköğretim sistemiyle sosyoloji bölümlerini tercih eden öğrencilerin yerel ve küresel düzeydeki toplumsal değişmeleri anlayabilmeleri ve temel sosyal problemleri çözümlemeleridir. Sosyoloji lisans programında çağın gerektirdiği kuramsal ve uygulamalı bilgiler öğrencilere aktarılarak düşünen, sorgulayan, eleştiren ve toplumsal refahın gelişimine katkıda bulunan uzman sosyologlar yetiştirilecektir.

İş Olanakları: Sosyoloji Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, kamu ve özel sektör kurumlarında istihdam edilebilir. Özel şirketlerin insan kaynakları bölümlerinde, medya kuruluşlarında, araştırma şirketlerinde; Adalet, İçişleri, Aile ve Sosyal Politikalar, Sağlık Bakanlıkları ve benzeri kurumlarda uzman, proje yöneticisi ve sosyolog olarak çalışabilir. Yine çocuk ıslah evlerinde, hapishanelerde, bakıma muhtaç çocuk yurtlarında ve benzeri kuruluşlarda sosyolog, uzman, memur veya araştırmacı olarak çalışabilir. Ayrıca gerekli sertifikalar alındığında aile danışmanı unvanı alabilir ve lisanüstü çalışmalarla akademik kariyer yapabilir.

TARİH: Tarih Lisans Programının amacı, Türk ve dünya tarihini bilimsel metotlarla öğretmektir. Tarihin başlangıcından günümüze kadar dünyanın geçirdiği evreleri, insanoğlunun ürettiği uygarlıkları, siyasi, sosyal ve ekonomik olayları; özellikle Türk tarihinin değişik dönemlerini okuyup anlayacak, yorum yapacak ve gerektiğinde bilimsel yöntemleri kullanarak yeniden yazacak elemanlar yetiştirmektir.

İş Olanakları: Üniversitelerin tarih bölümünü bitirmek bir kimseye orta dereceli okullarda öğretmenlik yapma hakkını verir. Ancak halen okullarımızda tarih öğretmenlerine pek gereksinme duyulmamaktadır. Üniversite ve yüksekokulların tarih bölümlerinde öğretim üyesi olmak ya da araştırma enstitülerinde çalışmak için lisansüstü eğitim görmek şarttır. Tarih bölümü mezunlarından Osmanlıca'yı, iyi bilenler “Arşivci veya Tasnif Elemanı” olarak da çalışabilirler. Tarihçilik, iş bulma olanağı kısıtlı bir alandır

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI: Türk Dili ve Edebiyatı alanında araştırma yapabilecek insan gücünü; yaşam boyu öğrenmeye odaklı öğrencileri; edebiyata ilişkin kavramları, akımları, kuramları ve metinleri açıklayabilecek, inceleyebilecek bireyleri; Türkçenin doğru, güzel ve etkili kullanımında öncülük edebilecek bireyleri; okuma kültürü oluşturma ve geliştirmeye katkılar sağlayacak bireyleri; sanat zevki ve duyarlılığı aşılayabilecek, geliştirebilecek bireyleri; temel dil becerilerini geliştirebilecek yetkinlikte bireyleri; eleştirel ve yaratıcı düşünme, karar verme ve problem çözme becerilerini geliştirebilecek yetkinlikte bireyleri ve son olarak da etkili iletişim becerilerine sahip bireyleri yetiştirmek.

İş Olanakları: Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, örgün öğretimdeki Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları gibi, öncelikle akademisyen olabilecekleri gibi, isterlerse mezuniyet sonrası öngörülen şartları sağlamaları kaydıyla, öğretmen olabilmektedirler. Bunun dışında öğrencilerimiz arşiv ve kütüphanelerde çalışabilir; basın yayın kuruluşlarında metin yazarlığı, düzeltmenlik yapabilir veya Türk Dilleri ve Lehçeleri üzerine uzmanlaşarak Türk devletlerinde görev alabilirler.

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ: Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans Programının amaçları,açıköğretim sistemiyle Yönetim Bilişim Sistemleri programını tercih eden öğrencilere, işletmelerin ve bireylerin yaşadığımız çağa ve topluma adını veren bilgiyi üretme, depolama, paylaşma ve bilgiye erişme ihtiyacını karşılamak için kullanılan yöntem, süreç ve sistemlerin planlanması, tasarlanması, kurulması ve yönetilmesi süreçlerini anlayabilme becerisi kazandırmaktır.

İş Olanakları: Yönetim Bilişim Sistemleri Lisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar, finansal hizmetler, perakende hizmetleri, lojistik ve ulaşım, turizm, iletişim ve bilişim teknolojileri gibi alanlarda hizmet veren firmalarda bilgi teknolojisi çözümleri üreterek, müşteri ihtiyaçlarının belirlenmesinde ve ürün pazarlamasında, kamu kurumlarında ise organizasyonun bilgi teknolojileri ihtiyaçlarının belirlenmesinde istihdam edilirler.

Adalet BakanlığıaileAile ve Sosyal Politikalar BakanlığıAÖFBaşbakanlıkÇalışma ve Sosyal Güvenlik BakanlığıEmniyetİçişleri BakanlığıKalkınma BakanlığıkariyerMilli Eğitim BakanlığıoperasyonSağlıkSağlık BakanlığıSanayiTeknolojiTürkiye

TYT Açıköğretim Bölümleri ve Puanları

Özel Kız Yurdu ve Erkek Yurdu Fiyatları için Tıklayınız.

Açıköğretim bölümleri ve puanları 2 yıllık,TYT AÖF bölümleri ve puanları&#;

Açıköğretim Fakültesi,AÖF 2 Yıllık Önlisans Bölümleri ve AÖF 4 Yıllık Lisans Bölümleri olmak üzere iki ana bölümde incelenmektedir. Bunlar için (AÖF Kayıt Baraj Puanı) önce TYT&#;ye girmeniz gerekmektedir. Sınavdan barajı geçerek istediğiniz bölüme kayıt yaptırabilirsiniz. AÖF Lisans Tamamlama yapacaksanız, TYT&#;ye girmeden de AÖF Bölümlerinden birini tercih edebilirsiniz.AÖF Kayıt için Baraj Puanı, AÖF 2 yıllık bölümler için puan, AÖF 4 yıllık bölümler için puan almanız gerekmektedir.

Anadolu Üniversitesi AÖF 2 Yıllık Önlisans Bölümleri

Adalet Önlisans Programı
Bankacılık ve Sigortacılık Önlisans Programı
Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Önlisans Programı
Çağrı Merkezi Hizmetleri Önlisans Programı
Dış Ticaret Önlisans Programı
Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı Önlisans Programı
Emlak ve Emlak Yönetimi Önlisans Programı
Ev İdaresi Önlisans Programı
Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Önlisans Programı
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Programı
İlahiyat Önlisans Programı
İnsan Kaynakları Yönetimi Önlisans Programı
İşletme Yönetimi Önlisans Programı
Kültürel Miras ve Turizm Önlisans Programı
Laborant ve Veteriner Sağlık Önlisans Programı
Lojistik Önlisans Programı
Marka İletişimi, Önlisans Programı
Medya ve İletişim Önlisans Programı
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası Önlisans Programı
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Önlisans Programı
Özel Güvenlik ve Koruma Önlisans Programı
Perakende Satış ve Mağaza Yöneticiliği Önlisans Programı
Radyo ve Televizyon Programcılığı Önlisans Programı
Sağlık Kurumları İşletmeciliği Önlisans Programı
Sosyal Bilimler Önlisans Programı
Sosyal Hizmetler Önlisans Programı
Spor Yönetimi Önlisans Programı
Tarım Önlisans Programı
Turizm ve Otel İşletmeciliği Önlisans Programı
Turizm ve Seyahat Hizmetleri Önlisans Programı
Yerel Yönetimler Önlisans Programı

Anadolu Üniversitesi AÖF 4 Yıllık Lisans Bölümleri

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans Programı
İktisat Lisans Programı
Kamu Yönetimi Lisans Programı
Maliye Lisans Programı
Uluslararası İlişkiler Lisans Programı
İşletme Lisans Programı
Konaklama İşletmeciliği Lisans Programı
Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Programı
Felsefe Lisans Programı
Tarih Lisans Programı
Sosyoloji Lisans Programı

Erzurum Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Bölümleri

Örgün eğitimin yanı sıra, açık öğretim fakülteleri aracılığıyla eğitim veren üniversitelerin sayısı günden güne artmaktadır. Bu üniversitelerden bir tanesi de Erzurum Atatürk Üniversitesidir. ATA-AÖF kısa ismiyle bilinir.

Temel Yetenek Testi yani TYT’de istediği düzeyde başarılı olamayan (2 yıllık bölümler için ham en az puan, 4 yıllık bölümler için ham en az puan gereklidir.) ve hayallerini ötelemek isteyen adaylar, AÖF Bölümlerini tercih ederek sene kaybetmeden üniversiteli oluyorlar. Ayrıca 2. üniversitesini okumak isteyen ancak örgün eğitim almak için yeterli zamanı bulunmayan adaylar için de açık öğretim fakülteleri bulunmaz bir nimet.

Erzurum Atatürk Üniversitesi‘nde yer alan 2 yıllık ön lisans ve 4 yıllık lisans bölümleri aşağıda listelenmiştir.

Atatürk Üniversitesi 2 Yıllık Ön Lisans Bölümleri

Adalet (Açıköğretim)
Bankacılık ve Sigortacılık (Açıköğretim)
Çağrı Merkezi Hizmetleri (Açıköğretim)
Dış Ticaret (Açıköğretim)
İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim)
İşletme Yönetimi (Açıköğretim)
Lojistik (Açıköğretim)
Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açıköğretim)
Sosyal Hizmetler (Açıköğretim)
Atatürk Üniversitesi 4 Yıllık Lisans Bölümleri

İşletme (Açıköğretim)
Sosyoloji (Açıköğretim)

Atatürk Üniversitesi 4 Yıllık Lisans Açıköğretim Bölümleri

Erzurum Atatürk Üniversitesi açık öğretim fakültesi kapsamında 4 yıllık lisans eğitimi alabilirsiniz.

ATA-AÖF 4 yıllık lisans bölümlerine kayıt olmanız için TYT’de herhangi bir puan türünden en az puan almanız gerekmektedir. Tabi ki aldığınız bu puan bölüme yerleşeceğiniz anlamına gelmez. Her bölümün belli sayıda bir kontenjanı vardır. Bölümü tercih eden adaylar arasında yapılacak sıralamaya göre bölüme yerleşip yerleşemeyeceğiniz ÖSYM sonuçların açıklanmasıyla birlikte belli olur.

4 yıllık örgün eğitim almak için yeterli puanı TYT’de elde edemediyseniz (en az puan almak şartıyla), AÖF Bölümlerini tercih ederek sene kaybı yaşamadan üniversiteli olabilirsiniz. Örgün eğitim ve açık öğretim diplomaları arasında hiç bir fark yoktur.

Erzurum Atatürk Üniversitesi‘nde yer alan 4 yıllık lisans bölümleri ve bölümlere ait kontenjanlar aşağıda listelenmiştir.

Atatürk Üniversitesi 4 Yıllık Lisans Bölümleri

İşletme (Açıköğretim)
Sosyoloji (Açıköğretim)

Atatürk Üniversitesi 2 Yıllık Ön Lisans Açıköğretim Bölümleri

Erzurum Atatürk Üniversitesi açık öğretim fakültesi kapsamında 2 yıllık ön lisans eğitimi alabilirsiniz. Ancak ATA-AÖF 2 yıllık ön lisans bölümlerinin belirli kontenjan sayıları vardır. TYT’de taban puan olan puanı geçseniz bile, belirtilen kontenjan içerisine giremezseniz bölüme kayıt yaptıramazsınız.

Örgün eğitim için yeterli puanı alamadıysanız AÖF Bölümlerini tercih ederek sene kaybı yaşamadan üniversiteli olun. 2 yıllık ön lisans bölümleri toplum tarafından lisans bölümlerine göre daha önemsiz görülse de, hem DGS ile lisans tamamlama imkanı hem de KPSS’de tercih ettiğiniz bölüme göre daha düşük puanlarla atanma imkanı sağlayabilir.

Erzurum Atatürk Üniversitesi‘nde yer alan 2 yıllık ön lisans bölümleri ve bölümlere ait kontenjanlar aşağıda listelenmiştir.

Atatürk Üniversitesi 2 Yıllık Ön Lisans Bölümleri

Adalet (Açıköğretim)
Bankacılık ve Sigortacılık (Açıköğretim)
Çağrı Merkezi Hizmetleri (Açıköğretim)
Dış Ticaret (Açıköğretim)
İlahiyat (Önlisans) (Açıköğretim)
İşletme Yönetimi (Açıköğretim)
Lojistik (Açıköğretim)
Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Açıköğretim)
Sosyal Hizmetler (Açıköğretim)

2. üniversite kapsamında hangi bölüm daha iyi?

2. üniversite kapsamında hangi Açıköğretimi okumak daha avantajlı?

Örgün üniversite okuyanlara Açıköğretimden ikinci bir bölüm bitirmek isteyenler için tanınan hak kapsamında İstanbul, Atatürk ve Anadolu Üniversitelerinin Açıköğretim/Uzaktan eğitim bölümlerini seçerken aşağıdaki kriterlere göre bir seçim yapmalısınız.

1- Özel sektörde iş bulmak istiyorsanız bölümlerin belirgin olarak diğerlerinden çok avantajı olmamakla birlikte Önlisans için Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon, İş Sağlığı ve Güvenliği, Yaşlı Bakımı, Çocuk Gelişimi gibi bölümler okunabilir. Lisans olarak Havacılık Yönetimi, İletme, İktisat ve Maliye bölümleri okunabilir.

2- Devlet kurumunda KPSS ile memur olmak istiyorsanız yine belirli bir bölümün baskın farkı olmamakla birlikte Lisans bölümlerinden İnsan Kaynakları Yönetimi, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi, Çalışma Ekonomisi, Maliye ve İktisat bölümleri okunabilir. Eğer KPSS'ye A grubundan hazırlık yapacaksanız gösterilen derslerin Uzmanlık sınavlarına da yardımcı olması açısından Maliye ve İktisat okumanız daha avantajlı olacaktır. Önlisans olarak Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, İnsan Kaynakları, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon bölümleri okunabilir ve atama puanları -mezun sayıları az olduğu için- diğer bölümlere göre daha düşük durumda.

Üniversite seçimi konusunda farklı görüşler olsa da biz Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesini okumanızı tavsiye ediyoruz. Bir yıl içinde güz ve bahar dönemlerinin devamında yılında uygulanmaya başlayan yaz okulu ile 5 derse kadar ek ders alarak kaldığınız dersleri daha rahat verebiliyorsunuz hatta üstten bile ders alabiliyorsunuz. Anadolu Üniversitesinde Genel Not Ortalamanız 2,0 ve üstündeyse sınavlardan 30 puanla bile geçiyorsunuz. Örneğin bir yıl içinde aldığınız 10 dersin 3 tanesinden 50 puan, 7 tanesinden puan arasında bile alsanız hem GNO 2,0 ve üstünde geliyor hem de tüm derslerden geçmiş sayılıyorsunuz.

Bölümleri tavisye ederken geçen 7 yılın atama sayıları ve taban puanlarını dikkate alarak seçim yaptık. Bu bölümlere şu an başlamış olsanız bile en erken yıl sonra bitireceğinizi düşünürsek aynı atama sayıları ve puanlar devam etmeyebilir. Yine de mevcut şartlara göre bu bölüm haricindekileri okumanızı çok tavsiye etmiyoruz.

Lisans mezunu olanların KPSS'ye en üst öğrenim düzeyinden başvuru yapmaları gerektiği için Lisansı bitirdiyseniz ve devlette bir memuriyete girmek istiyorsanız Önlisans bölüm okumanızın size hiç bir faydası olmayacaktır.

2 yılık önlisans okuduktan sonra lisans tamamlama amacınız varsa AÖF Büro Yönetimi veya işletme okuyup DGS ile AÖF İşletme Lisans tamamlamak en kolay bir yöntemdir. Örgünden üniversite okumanızda bir engel yoksa ve YKS ile 4 yıllık bir üniversite kazanmak - özellikle Mühendislik kazanmak sizin için çok zorsa AÖF'ten 2 yıllık Tarım okuyup sonrasında DGS ile kolay bir şekilde Ziraat Mühendisliği Bitki Koruma, Bahçe Bitkileri, Tarla Bitkileri veya Tarım Ekonomisi bölümlerini bitirerek de hem Lisans mezunu olursunuz hem mühendis diplomanız olur hem de Ziraat Mühendisi olarak Tarım Bakanlığı'na daha kolay atanabilirsiniz.

Bu bölümleri okurken Önlisan veya Lisans KPSS'ye online eğitimle hazırlanacaklar için tavsiyemiz :
 KPSS Lisans canlı kurslar      KPSS Lisans online kurslar

KPSS Önlisans Canlı kurslar     KPSS Önlisans online kurslar

DGS Canlı ders veren kurslar      DGS Online kurslar

ALFA Akademi rehberlik servisi olarak hepinize başarılar dileriz.

Sinan GÜZEL
KPSS Uzmanı
seafoodplus.info

Akademi AÖF

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir