nes kahveli kek / *.Hünerli Bayanlar.*: Pudingli Kek

Nes Kahveli Kek

nes kahveli kek

Pudingli Kek

PRATİK, LEZZETLİ, ÇOK AMAÇLI :)
Madem bu haftayı; Çeşnili Zeytinyağ gibi basit, pratik tarifler ve Makarnalı Börek gibi, daha önce yayınlanan tariflerin yeniden düzenlenmesi şeklinde geçiriyoruz :) o zaman pudingli keki yayınlamanın tam zamanıdır.
Evde krema pişirmeyi öğrendiğim günden beri, her türlü muhallebi, puding türevlerini kendim yapıyorum ama yinede her market alışverişinde, sepetimizde bir dünya kakaolu puding oluyor, sebebi ise işte bu kek…
Ofiste akşamüstü atıştırmalığı olarak; masanın üzerinde bu kek, nereye misafirliğe gitsek elimizde yine bu kek…
Hazır satılan kekler, browniler kıvamında yumuşacık, mis gibi çikolata kokulu.
Daha önceki denememde; dergideki tarife sadık kalmış ama biraz kuru ve tatsız bulmuştum açıkçası. Bunu da yazıda belirtmiştim. Sonraki denemelerde değiştire değiştire, yağı ve şekeri bir bardak ölçüsüne sabitledim.
Temel malzemeleri aynı bırakarak, içine fındık, fıstık, badem, ceviz ve kuru meyveler, hatta tarçın ekleyebilirsiniz.
Yuvarlak kalıpta pişirip, ortadan ikiye ayırıp arasına krem şanti, parça çikolatalar ve vişne koyarak kara orman pastası bile yapabilirsiniz.
Muffin şeklinde pişirebilir, içine krema doldurarak cupcake şeklinde de servis edebilirsiniz.
Şeker hamuru ile süslemeyede çok uygun, kendinden, çok nemli bir yapısı olduğu için, üzerine ayrıca bir şey sürmenize gerek kalmıyor, şeker hamuru direk yapışıyor :)
Tam bir Hünerli Bayanlar klasiği; basit, pratik ve çok amaçlı :)

Malzemeler
  • 4 Adet (orta boy) Yumurta
  • 1 Su Bardağı (200 gr.) Toz Şeker
  • 1 Su Bardağı (200 ml.) Süt ya da Yoğurt (her iki şekilde de güzel oluyor)
  • 1 Su Bardağı (200 ml.) Sıvı Yağ (tercihen Fındık Yağı)
  • 2 Su Bardağı (250 gr.) Un
  • 1 Paket Kakaolu Puding
  • 1 Paket Kabartma Tozu

Yapılışı

• Oda sıcaklığındaki yumurtaları, şekerle, şeker tamamen eriyip, karışım mayonez kıvamına gelinceye kadar çırpın.
  • Süt (ya da yoğurdu) ekleyin, biraz daha çırpın.
  • Sıvı yağı ekleyin, biraz daha çırpın.
  • Ayrı bir kaba, un, kabartma tozu ve pudingi birlikte eleyin.
  • Unlu karışımı, sıvı karışıma ekleyin ve çok az daha çırpın.
  • 25x25 cm. civarında kare bir borcamın, tabanına yağlı kağıt serin. Karışımı boşaltın.
  • Önceden ısınmış, 180 derece fırında, 40-45 dk. batırdığınız kürdan temiz çıkıncaya kadar pişirin.

Pudingli Kek

Puding olarak; sadece kakaolu değil, muzlu, çilekli, hindistancevizli yani tüm çeşitler ile yapabilirsiniz. Hepsi de çok nefis oluyor.
Marka olarak ise; Dr.Oetker’in bitter çikolata parçalı kakaolu puding’ini kullanmanızı özellikle öneririm.
Dr.Oetker’in her ürününü çok beğeniyorum, daha öncede sayısız kez söz ettim, puding konusunda ise aşmış durumdalar :)
İnternette okuduğum bir cümleye aynen katılıyorum; “Dr.Oetker artık profesör olsun!” :))

Pudingli Kek

Keki; tarifteki gibi Borcam’da yaparsanız fotoğraftaki gibi iri 16 dilim,
Klasik dilimli kek kalıbında yaparsanız; 20 dilim,
Muffin kalıbında pişirirseniz 12-14 adet civarında oluyor.

Pudingli Kek

Nescafeli Kek nasıl yapılır ? Ayrıca size fikir verecek 21 yorum var. Tarifin püf noktaları, binlerce yemek tarifi ve daha fazlası...Nilay TulumTürk5 çayı, kahveli kek, Kek, nescafe, neskafe, pratik, Kekler-Muffinler

Nescafeli Kek

Kekler-Muffinler 

Nilay Tulum3056 Views

Porsiyon: 6-8 KişilikHazırlık: 10 dkPişirme: 25 dk
07-03-2008
Hiç Hoş değil!Eh işte!Güzel!Sevdim bunu!Harika! Harika!
( 12 oy 3,75/5)

123.7551

Evet evdeki malzemelerle yapılabilecek kolay ve leziz bir kek tarifi. Fırından çıkarttığınız da aldığınız o mükemmel nescafe kokusuda anlatılmaz, yaşanır cinsten :)

pratik

Bu arada yeni fotoğraf makinama kavuştum artık bir Nikon D40x  le hizmetinizdeyim. En güzel yemek fotoğrafları emrinize amade..

Herkeslere afiyet olsun bal olsun :)

Sevgiler…

Nescafeli Kek Tarifi İçin Malzemeler

• 3 yumurta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 3 su bardağı un
  • 1 su bardağı yoğurt
  • 1 su bardağı sıvıyağ
  • 3-4 yemek kaşığı nescafe
  • 1 paket kabartmatozu
  • 1 paket vanilin
  • 2 yemek kaşığı kakao
  • isteğe göre üzeri için 1-2 yemek kaşığı pudra şekeri

Yapılışı :

1. Şeker ve yumurtaları köpük köpük olana kadar çırpın. Yoğurdu ve sıvıyağı ekleyerek çırpmaya devam edin.
  2. Un, kabartma tozu ve vanilyayı eleyerek ekleyin ve karıştırın, en son neskafeyi ve kakaoyu ilave edin ve iyice karıştırın.
  3. 170 derece önceden ısıtılmış fırında pişirin. Kontrol etmek için kuru bir kürdan kullanın.
  4. Soğutup kalıptan çıkarttığınız kekin üzerine isterseniz pudra şekeri dökerek servis yapın.
Etiketler: 5 çayı, kahveli kek, Kek, nescafe, neskafe, pratik
Nilay Tulum
Yaman Ayşe'nin harika tasarımıyla logosu sayfalarımızı şenlendiren, Sevgili Özlem'inev sahipliğini yaptığı Pastakoliketkinliği için son gün ve bu nedenle tarifim kenarda bekleyen ekmek tarifinin önüne geçti. Gerçi ekmek biraz daha bayatlayacak, çünkü sırada iki davet sofrası var. Biri bizim evden, diğeri blogcular buluşmasından. Etkinlik için şeker hamurlu bir pasta yapmayı düşündüm önce ama sonra pasta kitaplarımı karıştırırken çikolata ile çalışmaya karar verdim. Tabi itiraf etmeliyim ki düşündüğüm pasta bu değildi, cuma akşamı evimizdeki davete hazırlanırken versiyon değiştirip, pratik bir pasta haline dönüştü. Limonlu ve kahveli bir kek hazırlayarak, ganaj ile krema yaptım, arasına kahveli drajeler ile fıstık üzerine ise hazır süslemelerden serpiştirdim. Detaylı tarif ise şöyle;

Malzemeler:

- 5 iri yumurta

-1+ 1/4 su bardağı toz şeker

-1 su bardağı süt

-1 çay bardağı sıvıyağ

-1.5 su bardağı un

-2 yemek kaşığı kakao

-1 limonun kabuğunun rendesi

-1 paket kabartma tozu

-1 çay kaşığı vanilya aroması

-1 yemek kaşığı nescafe

-1/2 su bardağı kahveli, çikolatalı draje

-1/2 su bardağı antep fıstığı

-1 yemek kaşığı süsleme şekeri

Krema için:

-300 ml krema

-200 gr bitter çikolata

-200 gr sütlü çikolata

Yapılışı:

Önce kekimizi hazırlıyoruz. Bunun için oda sıcaklığında tuttuğumuz malzemelerimizden yumurtaların beyaz ve sarılarını ayırıyoruz. Sarılara şekerimizi ekleyip, iyice çırptıktan sonra, ayrı bir kapta kabarana kadar çırptığımız yumurta aklarımızı ilave ediyoruz. Karışımımızı tekrar çırptıktan sonra, süt ve sıvıyağımızı ekliyoruz. Ayrı bir kapta unumuzu ve kabartma tozumuzu karıştırıp, yavaş yavaş karışımımıza ilave ediyoruz. Sıvı vanilyamızı da ekledikten sonra karışımımızın 1/3'ünü ayırıp, kalan kısmına 2 yemek kaşığı ılık suda erittiğimiz neskafeyi ve kakaomuzu ilave ediyoruz. Ayırdığımız 1/3'lük kısma ise limon kabuğu rendemizi ekliyoruz.

Kek karışımımız hazır, ben keki iki ayrı kalıpta pişirdim amacım kekte ekoseli bir hava yaratmaktı, ama başaramadım, bu nedenle size tavsiyem kakaolu kısmı tek kalıpta, limonlu kısmı ayrı kalıpta pişirmeniz ve bu şekilde iki renkli ve lezzetli yapmanız, benimkisi alttaki fotoğrafta görebileceğiniz gibi karışık renkli oldu:( Tabi isterseniz sadece limonlu veya sadece kakaolu, kahveli kek hazırlayabilirsiniz. Kekimizi yağladığımız 22cm'lik kalıplara boşalttıktan sonra önceden ısıtılmış 160 derece fırında 40 dakika kadar, kürdan testi yaparak pişiriyoruz. Kekimiz oda sıcaklığına gelince kalıptan çıkarıyoruz. Gerekiyorsa dengesiz kabaran kısımlarını düzeltmek için bıçak yardımıyla traşlıyoruz. Kakaolu keki yanlamasına keserek iki kat olmasını sağlıyoruz. Ben keki bir gün buzdolabında beklettim, ama isterseniz soğuduktan sonrada kremasını kaplayabilirsiniz.

Krema için kaynama noktasına kadar ( kaynamasına izin vermeden) ısıttığımız sıvı kremanın içine parçalara ayrılmış çikolatamızı ilave ediyoruz, sürekli karıştırarark çikolatalarımızın erimesini sağlıyoruz. Bu karışımdan pastanın üzerine dökmek için 1/3'ünü ayırıp, kalanını mikserle çırpıpkatılaşmasını sağlıyoruz. Kremamızı kakaolu kek katlarımızdan birinin üzerine sürüp, arasına kahveli drajelerimizden ve antep fıstığımızın yarısını serpiştiriyoruz. Sonra limonlu kekimizi koyuyoruz ve tekrar çikolatalı kremamızdan sürüp, kalan draje ve fıstığımızı serpiştiriyoruz. Kalan kakaolu keki kremanın üzerine yerleştirip, çırpmadan ayırmış olduğumuz çikolatalı ganajı pastanız üzerine döküyoruz. Ganajımız kendi kıvamıyla akıp, pastamızın üzerine ve kenarlarına yayılacaktır. Son olarak gerekirse boşluk kalan kenarlara gamaj sürüp, üzerine süslü şekerler serpiştirip, pastamızı tamamlıyoruz. Buzdolabında 2-3 saat dinlendirdikten sonra dilimleyerek servis yapıyoruz. Afiyet olsun....

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir