lpg motoru öldürür mü / Otogaz Kullanımı Motora Zarar Verir mi? | 2A Mühendislik

Lpg Motoru Öldürür Mü

lpg motoru öldürür mü

Bu Haberi Paylaş

seafoodplus.info Forum > MT - Moto Kafe > Konu Dışı > LPG Motor Ömrünü Etkiler mi?

PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG Motor Ömrünü Etkiler mi?

bursagsli

04 Şubat ,

Arkadaşlar internette epey baktım kimisi motoru bitirir kimisi hiçbirşey olmaz, çekişten düşmez seafoodplus.info lpg diye sorarsanız malum araba şehir içi litre sehirdışı 6 litre benzin yakıyor. bildiğim kadarıyla yeni lpg sistemi sıralı sistem yani motor ısınana kadar benzin ile çalışıyor ısındıktan sonra lpg ye geçiyor lpgli araç benzinli araca göre yarı yarıya tüketim oluyor mesela benzinde 60 tl yaktığında aynı yola lpg li araç 40 tl civarı yakıyor

lpg li araç kullananlar lpg nin motora herhangi bir zararı olup olmadığını, memnun olup olmadığını yazabilir mi

Bthndmrl

04 Şubat ,

Tam emin olmamakla beraber yeni sistem sıralı vs. Sıkıntı yapmıyor hatta dacia nın fabrikadan çıkış sadece tüplü aracı var benzin yok.
Ama sistem yeni olacak eskiden yokuşta tüpten benzine çekince araç şahlanırdı. Artık eskide kaldı.
Up.

Mertcan39

04 Şubat ,

biz arabaya te taktırmıştık herhangibir zararı olmadı son hızda benzinden 20 km h düşük gidiyordu

gvi

05 Şubat ,

Faydasi olur zarari olmaz benzin yaninca fazla karbon cikar silindiri asindirir yagi bozar lpg de karbon atik olmaz

yağ eksiltir derler. taktırıcaksan da prins telefleks gibi herkesin memnun kaldığı markaları tercih et. yinede amorti edecek kadar yol yapmıyosan taktırmana gerek yok

Mengu16

05 Şubat ,

Benim arabama LPG takılmıyor. Opel Ecotec motor magnezyum subaplı, LPG'nin benzine göre motoru daha fazla ısıtması sonucu subaplar eriyor.

goreny

05 Şubat ,

Megane 1 arabamda 3 senedir lpg seafoodplus.info hic memnun seafoodplus.info yakiti az falan ona itirazim yok.. motoru hemen bitirecek kadar da zararli degildir ama benzinli otomobiller adi ustunde seafoodplus.infon her parcasi atesleme,enjeksiyon, silindir arabayi hareket ettiren her parca benzinli calisma prensibine gore seafoodplus.info buna baska bi sistem taktigin zaman araba afalliyor sasiriyor.

Mesela ateslemeyi saglayan enduksiyon bobini lpg yi hizli yakmak icin daha cabuk calismasi gerekiyor buda bobinin omrunu seafoodplus.info artik arizalanmaya basladigi zaman gazda silkeleme yapiyor benzine aliyorsun yapmiyor diyorsun cunki benzin gaza oranla daha verimli calisiyor ufak hatalari yansitmiyor.

Bir baska sorun ise hemen hemen her arabada devir saatinde dalgalanma yapiyor.

Subaplari seafoodplus.info her ne olursa olsun benzinden daha verimsiz bi yakit oldugu icin motora daha cok yuk bindiriyor motorun omrunu uzun vadeolsa bile benzine oranla daha cabuk bitiriyor.

Son bisey daha arabayi aksamleyin benzinde stop edersem sabahlari gaza basmadan tek marsta calistiriyorum ama sirali sistem olmasina ramen gazda stop edince genelde de hep oyle oluyor calistirmak icin marsa basinca illa gaza dokunmak gerekiyor..

Bu soylediklerim bi fikir vermistir umarim ben senin yerinde olsam hic seafoodplus.info cok taktirma demislerdi ama illa kotulugunu yada iyiligini kendim test edicem diye taktirdim kimseyi dinlemedim..

bursagsli

05 Şubat ,

Benim arabama LPG takılmıyor. Opel Ecotec motor magnezyum subaplı, LPG'nin benzine göre motoru daha fazla ısıtması sonucu subaplar eriyor.
bu subap erimesi olayını duymuştum malum lpg li araçlar kışın o soğukta bile fan açıyor

yağ eksiltir derler. taktırıcaksan da prins telefleks gibi herkesin memnun kaldığı markaları tercih et. yinede amorti edecek kadar yol yapmıyosan taktırmana gerek yok
model araç ile toplamda km yol yapıldı benzinli diye binmeye korkuyor insan:)

Faydasi olur zarari olmaz benzin yaninca fazla karbon cikar silindiri asindirir yagi bozar lpg de karbon atik olmaz
dedikleriniz doğru lpg kuru bir yakıt olduğu için motorun içinde kurum oluşturmuyor

biz arabaya te taktırmıştık herhangibir zararı olmadı son hızda benzinden 20 km h düşük gidiyordu
bu yeni sıralı sistemlerde çekiş benzine göre aynı diyorlar bazılarıda araç çekişten düşüyor diyor

Tam emin olmamakla beraber yeni sistem sıralı vs. Sıkıntı yapmıyor hatta dacia nın fabrikadan çıkış sadece tüplü aracı var benzin yok.
Ama sistem yeni olacak eskiden yokuşta tüpten benzine çekince araç şahlanırdı. Artık eskide kaldı.
Up.

fabrika çıkışı araçta bir lpg sistemi varsa motor parçalarıda ona göredir sonuçta benzin ile lpgnin yanma ısısı aynı değil dacianın sitesinde lpg li aracı görmüştüm şehir içinde 9 litre lpg tüketiyormuş

shooter1

05 Şubat ,

lpg den benzine geçtiğimde bana arabada büyük bir değişim oluyor gibi geliyor

drtayfun

05 Şubat ,

Fabrika çıkışı LPG diye bir şey bilmiyorum ben. LPG motoru aşındırır bu tartışmasız,genelde km civarı kronik sibop ve devir arızası verir, biraz para bayılıp bir daha gidilir falan. Uzun vadeli kullanacaksanız arabanıza yazık, alıp satacaksanız boşverin, sattığınız adam düşünsün.

EnesBeyter

05 Şubat ,

Genel olarak motoru aşındırır diye bişey yok, tek handikapı daha yüksek sıcaklıkta çalışması ki aracınız magnezyum subap vs durumunda zaten söyleniyor uyumlu değil diye. Ayrıca ayar konusu önemli iyi usta bulamazsanız çekişten düşme, rölanti problemleri, tekleme yaşama ihtimaliniz var. Filtre borusunu bantlayarak ayar yapan ustadan uzak durun mesela. Ben hiç yaşamadım daha bu sıkıntıları

Fabrika çıkışı LPG diye bir şey bilmiyorum ben. LPG motoru aşındırır bu tartışmasız,genelde km civarı kronik sibop ve devir arızası verir, biraz para bayılıp bir daha gidilir falan. Uzun vadeli kullanacaksanız arabanıza yazık, alıp satacaksanız boşverin, sattığınız adam düşünsün.
albealar bi dönem çıktı fabrika çıkışı
ayrıca yeni corolla aldı bi arkadaşım, serviste araç çıkmadan lpg takıldı ve aynı garantisi devam ediyor
de benim aracım (de lpg takmış eski sahibi) motor açılmadı daha (R19 karbüratörlü)

ZümeR

05 Şubat ,

Konuya temiz cevap

Evet etkiler..

EnesBeyter

05 Şubat ,

@drtayfun

seafoodplus.info

seafoodplus.info

seafoodplus.info

seafoodplus.info

seafoodplus.info

seafoodplus.info

Servisin isterseniz garantiyi bozmadan araç çıkarken lpg kiti takılan araçlar ayrı onlardan bahsetmiyorum
"Honda bayilerinde LPG dönüşüm opsiyonu sunan Honda,bundan böyle LPG dönüşümü tamamlanmış CivicSedan modellerini direkt fabrikadan bayiye ulaştıracak." likten alıntı

Konuya temiz cevap
Evet etkiler..
Evet etkiler lpgsiz atıyorum 10 yılda rektefiye isteyen araç 9 yılda ister nedenmi, lpg'li diye daha rahat bineceksin daha çok km yapacaksın:pl:

turkish39

05 Şubat ,

:queen::queen::queen:
seafoodplus.info g?oh=dddaabdafaf1&oe=D10&__gda__=_c7bbbfb4bbc3d73acdcc8f e

kurubuz

05 Şubat ,

da şirkete sıfır aldığımız hyundai getz'e alır almaz brc taktırdık. ( ikiyüzotuz bin) km oldu. En ufak bir sıkıntı seafoodplus.info zararı olduysa bile bize tasarruf ettirdiği paralarla herhalde 5 defa motor sıfırlatabiliriz.

ZümeR

05 Şubat ,

Yeni nesil araçların bir çoğunda süpap ve yatakları magnezyum alaşımlı.
Sıvı ve yağlı benzin patladığında açığa çıkan ısıya karşı dayanımlı.
Lakin kuru ve gaz halindeki LPG patladığında daha fazla ısı ortaya çıkar ve yanma odasında ki bu alaşımlı parçaların bu kadar yüksek ısıya karşı dayanımı yoktur. Dönüşüm kiti takıldıktan 50 ilâ 60 bin km sonra belirtiler baş gösterir. (Devirli kullanım süreci kısaltır)
Zaman içerisinde aşırı ısınmadan ve kuru yakıtla çalışmadan dolayı alaşımlarda moleküler bozunum başlar. Bu bozunumla süpap sapı genleşir ve yatağın içerisinde rahat hareket edemez hale gelir. Buda motorda kaçırmalara, performans düşüşüne, yakıt artmasına, vuruntuya, stop etmesine sebebiyet verir.
Çözümü ise silindir kapağının sökülerek taşlanması, süpap ve yataklarının çelik olanlarla değiştirilmesidir.
Kimi zaman silindir tepesi de aşırı ısıdan dolayı bozuma uğrar, silindir genleşir, tepecik aşınır aşınmayla ortaya çıkan çapaklar, parçacıklar gömleği çizer, çizilen gömlekten yanma odasına yağ sızar ve motor yağ yakıyor diye tabir edilir bu olay.
Bu durumda silindir, segman ve gömleklerinde değişmesi gerekir.

Tasarruf edeceğin miktarı hesap et, aracının modeline göre parça ve işçilik fiyatları öğren kurtarıyorsa tak.

velizrsln

05 Şubat ,

Sende demissin zaten yari yariya degil 3 de1 azaliyo

MazhaRR

05 Şubat ,

Bende Honda civicten bahsedeyim bildiğim kadarıseafoodplus.infoç model fabrika çıkışı BRC lpg sistemi var garantili, aracı alırken ilk bin kilometre benzin ile kullanın dediler ilk bakımdan sonrada ne kadar benzin ile kullanabilirseniz o kadar daha iyi olur dediler yani 3 bin veya 5 bin kilometreye kadar, biz 2 bin km civarı hep benzin ile kullandık sonraları ise hem lpg ile kullandık araç şuan 30 bin kilometrede bu zamana kadar hiç tekleme,silkeleme,çekişten düşme,hararet yapma,zor çalışma vs. gibi bir sorunla karşılaşmadık arabayı 5 binden sonra zorlamaya başladık lpgde de benzinde de her viteste son hızlar aynı vtec açma devri kesici devride aynı.Motor ömrü konusunda bir fikrim yok ama bin kmde lpgli FB7 ler var bir sorunla karşılaşanı duymadım.

Thracian

05 Şubat ,

LPG daha yüksek yanma ısısı ile motorun ömrüne az da olsa kötü etkisi var.Özellikle montajı ve ayarları iyi yapılmamış bir LPG sistemi motor dışında diğer bileşenlere de zarar seafoodplus.info hatırlamıyorum ama LPG ile ilgili bir araştırma okumuştum düzgün kullanıldığın motor ömrünü %%20 civarı kısaltıseafoodplus.info abartıldığı kadar kötü değseafoodplus.info benzinli bir motor km de sıfırlama istiyorsa LPG li motor km civarı sıfırlama istiyor.Çok fazla km yapıyorsanız LPG iyi bir fikir ama benim gibi arabayı haftasonundan haftasonuna kullanıyorsanız yıllk yaptığınız km km yi geçmiyorsa LPG ye bence hiç gerek yok.

valvole

05 Şubat ,

Aracın marka modelini motorunu yazarsan daha kolay yardımcı oluruz her motorda lpgnin etkisi farklıdır. Misal reno 16 v motorları lpgye en uyumlu motorlardan dır. Brc kitle lpgde ne Silkeleme ne zor çalışma nede yuksek oranda çekişten düşme yasamassin ayni şekilde Hyundai Honda civic BMW ler princeye çok uyumlu çalışır. Marka model onemli

Hasan7

05 Şubat ,

Arqcon motor türüne, takılan kite ve kullanıma göre değişir gm grubuna uyumsuzdur lpg

drtayfun

05 Şubat ,

Şimdi bazı arkadaşların dediği gibi,fabrika çıkışı LPG olayını söylersek : Zaten garantisi km bu araçların, hiç bir LPG kiti ile o kilometrede motoru eline almazsın. Biz uzun süre kullanımdan bahsediyoruz, yoksa koy mazotu,ayçiçek yağını 50 km götürür seni motoru öldürmeden :d

onurordek

05 Şubat ,

Peugeot

Tamamen yakıt odaklı taktırdım. 4 ay önce

GFİ (BRC satın aldı diye satıyorlar)

Şehiriçi yüzde otuz, şehir dışı yüzde elli tasarruf olabiliyor yakıtta.

ÇEkiş vb konularda da sorun yaşamadım aNcak arabadan farklı sesler geldiği oluyor arasıra. Pek takılmıyorum.

bursagsli

05 Şubat ,

Aracın marka modelini motorunu yazarsan daha kolay yardımcı oluruz her motorda lpgnin etkisi farklıdır. Misal reno 16 v motorları lpgye en uyumlu motorlardan dır. Brc kitle lpgde ne Silkeleme ne zor çalışma nede yuksek oranda çekişten düşme yasamassin ayni şekilde Hyundai Honda civic BMW ler princeye çok uyumlu çalışır. Marka model onemli

araç dacia solenza rapsodie araçta reno motoru var

bugün bir tanıdığımda araçta lpg den kaynaklı bir delik oluşmuş ve hava almaya başlamış bu yüzden motoru indirmişler

EnesBeyter

05 Şubat ,

Renault motoruna zaten konuşmaya bile gerek yok lpg'yi :) İyi usta bulun taktırın gitsin

hokahey

11 Aralık ,

çiçek gibi civic'ime lpg taktırmazdım da ben, malum benzin fiyatları uçtu. el mahkum monte ettirdik tüp denilen şeyi. pis şey ya!

şimdi sübaplar ne durumda acaba diye içim içimi kemiriyor.

GTrAlanya

11 Aralık ,

çiçek gibi civic'ime lpg taktırmazdım da ben, malum benzin fiyatları uçtu. el mahkum monte ettirdik tüp denilen şeyi. pis şey ya!

şimdi sübaplar ne durumda acaba diye içim içimi kemiriyor.

Güzel hortlartma :rendeer: hemen hemen 2 yıllık konu.

LPG candır. Benzin olmuş Ben hiç bir zararını görmedim bugüne kadar.

matrax33

11 Aralık ,

Yeni nesil sıralı sistemler motoru korumaya yönelik değil, performans olarak olarak verimliliği artırır.

Lpg takılı bir aracın motoru en iyi şartlarda bin kilometrede ölür.

İyi bakılmış bir japon arabası 1 milyon kilometre yürüyebildiğini düşünürsek kıaca lpg motorun ciğerini soldurur diyebiliriz.

Lpg opsiyonuyla beraber aldığım honda civic ve 2. El aldığım, sonradan lpg dönüşümü yapılmış volvo s80 (5 silindir motor beygir) araçlarda gözlemlediğim şey şu: az yakmıyorlar, litre bazında baktığınızda (her ikisinde de anlık tüketim vs göstergesi vardı) benzini de lpgyi de aynı litre yakıyor. Hatta sıkıştırırsanız lpg daha bile çok yakıyor (litre) Birim fiyat lpgde ucuz olduğu için az yaktığını düşünüyoruz. Millet olarak litre değil de kuruş hesabı yaptığımızdan dolayı yanlış bir algı oluşuyor ve herhangi bir aracın yakıt tüketimiyle ilgili güncel veri alamıyoruz.

Dönüşüm vasıtası ile lpg kullanıyorsanız aracınızın performansı kesinlikle düşüyor arkadaşlar. Benzine oranla daha az performansı olduğu bir gerçek. Hatta motor hacmi büyük olan bir araçta lpgnin motoru doyurmadığını çok rahat farkedebiliyorsunuz ve agresif kullanımda lpgnin gerçekten hava gazı olduğuna ikna oluyorsunuz :) bunun sıralısı da sırasızı da aynı. (performans için bu yorumu yapıyorum, parça ömrü hususunda sıralı sistem tabiki kendini kanıtlamış durumda)

Avrupa ve diğer bazı ülkelerde fabrika çıkışlı sadece lpg ya da örneğin doğal gaz yakan araçlar yaygın şekilde kullanılıyor. Bunlar fabrikada kullanılacak yakıta göre dizayn edilen motorlar olduğundan, dönüşümle lpgye çevrilen motorlara göre daha "verimli" çalışacaklardır.

Not: Fenni yem verilen hayvanla doğal otunu yiyen hayvan bir olur mu :)

emremm

11 Aralık ,

Lpg opsiyonuyla beraber aldığım honda civic ve 2. El aldığım, sonradan lpg dönüşümü yapılmış volvo s80 (5 silindir motor beygir) araçlarda gözlemlediğim şey şu: az yakmıyorlar, litre bazında baktığınızda (her ikisinde de anlık tüketim vs göstergesi vardı) benzini de lpgyi de aynı litre yakıyor. Hatta sıkıştırırsanız lpg daha bile çok yakıyor (litre) Birim fiyat lpgde ucuz olduğu için az yaktığını düşünüyoruz. Millet olarak litre değil de kuruş hesabı yaptığımızdan dolayı yanlış bir algı oluşuyor ve herhangi bir aracın yakıt tüketimiyle ilgili güncel veri alamıyoruz.

Dönüşüm vasıtası ile lpg kullanıyorsanız aracınızın performansı kesinlikle düşüyor arkadaşlar. Benzine oranla daha az performansı olduğu bir gerçek. Hatta motor hacmi büyük olan bir araçta lpgnin motoru doyurmadığını çok rahat farkedebiliyorsunuz ve agresif kullanımda lpgnin gerçekten hava gazı olduğuna ikna oluyorsunuz :) bunun sıralısı da sırasızı da aynı. (performans için bu yorumu yapıyorum, parça ömrü hususunda sıralı sistem tabiki kendini kanıtlamış durumda)

Avrupa ve diğer bazı ülkelerde fabrika çıkışlı sadece lpg ya da örneğin doğal gaz yakan araçlar yaygın şekilde kullanılıyor. Bunlar fabrikada kullanılacak yakıta göre dizayn edilen motorlar olduğundan, dönüşümle lpgye çevrilen motorlara göre daha "verimli" çalışacaklardır.

Not: Fenni yem verilen hayvanla doğal otunu yiyen hayvan bir olur mu :)

Aynı performansı almak için, litre bazında LPG, benzinden yaklaşık %20 daha fazla tüketir.
Motor hacmi büyük motorda yeterli lpg verememek regülatörle alakalı bir durum. Büyük reg. takılarak sorun çözülür. Sadece soğuk havalarda sorun çıkabilir.
Uygun motorla milyon km. de yapılırmış.:)

seafoodplus.info?v=BFDIvxeq-Kk

aquarist4

11 Aralık ,

Renault CLİO II Full aracımı seafoodplus.info olarak yaklaşık 8 sene önce satın aldım. LPG takılalı seafoodplus.info idi. Üstüne seafoodplus.info ben yaptım. Araç şu anda orjinal seafoodplus.info Bırakın çekişten düşmeyi, araç fazlasıyla performanslı. Servise bakım için uğradığımda öncelikle söylediğim şey "rölanti ve gaz ayarlarını" kısmaları. Aksi halde sinirlendiğimde çok hızlı kullanmak gibi kötü bir alışkanlığım var. Sıralı sistem Atiker, bakım geldiğinde sesli ikaz veriyor. Şimdiye kadar 2 kez filtreleri ve bir kez de regülatörü değiştirdim. Bana toplam bakım maliyeti TL. oldu 8 yılda :)

matrax33

11 Aralık ,

Aynı performansı almak için, litre bazında LPG, benzinden yaklaşık %20 daha fazla tüketir.
Motor hacmi büyük motorda yeterli lpg verememek regülatörle alakalı bir durum. Büyük reg. takılarak sorun çözülür. Sadece soğuk havalarda sorun çıkabilir.
Uygun motorla milyon km. de yapılırmış.:)

bu dayı honda akort vidyosunu izlemiş. Hundaydan beleş araba alabilirmiyim derdinde. 1 milyon yürümüş gazlı hunday hala yapacak? Motordan ses dahi gelmiyor tıss Hiç yapılmadıysa 5 kere motor yapılmıştır buna.

bursagsli

11 Aralık ,

Aracı geçen sene lpg takmadan sattım. Bir tanıdık fabrika çıkışı lpg li araç aldı. lpg epey sıkıntı çıkardı. lpg ye bulaşılmazmış. Şimdi dizel araç kullanıyorum. Bursa trafiğinde yakıtı 5 litreyi geçmiyor. Torku gayet iyi

hokahey

11 Aralık ,

subaplar eridikçe benim de ciğerlerim eriyor.

emremm

11 Aralık ,

bu dayı honda akort vidyosunu izlemiş. Hundaydan beleş araba alabilirmiyim derdinde. 1 milyon yürümüş gazlı hunday hala yapacak? Motordan ses dahi gelmiyor tıss Hiç yapılmadıysa 5 kere motor yapılmıştır buna.

Hyundai 1(bir)seafoodplus.info beleş araba mı veriyormuş? Ben de çekeyim o zaman bir video. Eleman gibi kibar kibar.:P

matrax33

11 Aralık ,

Hyundai 1(bir)seafoodplus.info beleş araba mı veriyormuş? Ben de çekeyim o zaman bir video. Eleman gibi kibar kibar.:P

hunday değil. honda hiç motoru kurcalanmadan 1m km giden akort sahibine yeni akort verdi.

bozok_54

11 Aralık ,

model opel astraya landirenzo lpg kiti taktırdık araçta performans sıkıntısı olmadı. Sistem supap soğutmalı ve ayarları da elektronik yapılıyor hiç bir sıkıntı yok. Araç garantiden de düşmedi.

matrax33

11 Aralık ,

seafoodplus.info?v=Ol4CzxXp03U

emremm

11 Aralık ,

model opel astraya landirenzo lpg kiti taktırdık araçta performans sıkıntısı olmadı. Sistem supap soğutmalı ve ayarları da elektronik yapılıyor hiç bir sıkıntı yok. Araç garantiden de düşmedi.

Supap soğutma mı? Yağlama mı?

matrax33

11 Aralık ,

Supap soğutma mı? Yağlama mı?

hesapta yağlayarak soğutma.

emremm

11 Aralık ,

Eğer hakikaten soğutuyorsa ne yağ yer. :cherry:

vBulletin v, Copyright ©, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO

LPG Araç Motoruna Zarar Verir mi?

LPG sistemlerinin araç motoruna zarar vermesi ile ilgili olarak öncelikle subap sisteminin çalışma yapısını anlamamız gereklidir.

Yapı olarak subaplar; subap tablası ve subap sapı olmak üzere iki kısımdan oluşur. Birbirlerine göre farklı malzemelerden üretilen emme ve egzoz subaplarının ana maddeleri alaşım çeliktir.

Emme subaplarının ısıları dereceye kadar çıkabilir. Krom, silisyum ve katkılı çelikten tek parça halinde üretilen emme subaplarında, subap saplarının yüzeyleri sertleştirilir ve subap tablası ve uç kısımları stelit çelikle kaplanır. Bu sayede subapın ömrü uzar.

Egzoz subapları derece üzerindeki ısılarda çalışırken sürekli ısınıp soğur ve titreşimlere de dayanıklı olmalıdır. Bu nedenle ısıya ve basınca duyarlı olacak şekilde geliştirilen egzoz subapının sapı ve tablası farklı malzemelerden ayrı ayrı üretilir.

Ardından bu iki parça birbirine kaynatılır. Egzoz subapının tabla kısmıi krom mangan katkılı çelikten üretilirken sap kısmı ise krom silisyum katkılı çelikten imal edilir. Ardından egzoz subap yuvaları stelit çelik ile kaplanır.

Yüksek devirli motorlarda tek parça olarak üretilen ve içinde sodyum bulunan egzoz subapları da bulunmaktadır. Özellikel derece ve üzerindeki sıcaklıklarda eriyen sodyum, subabın içinde hareket ederek subap tablasının daha hızlı soğumasına yardımcı olur.

Benzinde bulunan yağlanma özelliği subabın yağlanmasını sağlar. Ancak LPG kuru bir yakıt olduğu için püskürtme sırasında subaplar yeteri kadar yağlanamaz ve aşınarak yıpranır. Bu yıpranma sonucunda subap tam olarak yuvasına oturamaz veya çevresinde oluşan boşluklar nedeniyletam sıkıştırma sağlayamaz ve motorun verimi düşer.

Bu sorunu çözmek için bazı LPG sistemi üreticileri dozlama ünitesi geliştirdiler. Buna göre motor LPG'ye geçtikten sonra dozlama pompası çalışır ve yağ katksı basınç altında dozlama ünitesine akmaya başlar. Bu ünite tüm subapları eşit bir şekilde yağlamaya çalışır.

Bu katkının dozu ise motor yüküne ve anlık tüketimine göre otomatik olarak belirlenir. Böylece LPG sistemi araç motoruna zarar vermeden çalışmış olur.

sayfa 4Hakan_ank89

11 yıl önce - Pts 31 Ekm ,

Arkadaşlar kusura bakmayın ama şimdi 2 tane tuhaf algı var, ben de bu iki algı hakkında kendi fikrimi yazmak istiyorum:

1. Motor ömrü azalıyor iddiası

Motor ömrü azalsa ne olacak, kaç kişi aracını km kullanıyor? Ülkemizde öyle bir algı var ki araç km'yi devirince eskidi gözüyle bakılıyor. %15 ömür kaybı olsa, motorun ömrü iner km'ye. Kaç kişi aynı aracı km kullanır?

Hadi benzinli aracın ömrü km olmasın, km olarak bakalım. %15 ömür kaybı ile km yol gidilebilir. km'de yapılacak tasarruf ile, araç çok rahat rektefiye edilir. (google'a motor ömrü yazınca km ve km örnekleri çıkıyor)

1 km'de tasarruf miktarı 10 kuruş olsa, km'de lira tasarruf gerçekleşir. liraya bugün gider 0 km araba alırsınız.

2. Performans azalıyor iddiası

Arkadaşlar LPG takmaktaki amaç tasarruf olduğu için performanstaki azalmayı sineye çekmek gerekiyor, eğer aracınızdan performans istiyorsanız zaten yüksek devirde araç kullanıyorsunuz demektir. Yüksek devirde araç kullanımının da yakıt tüketimini ne kadar arttırdığını herkes gayet iyi biliyordur eminim. Yeni nesil sıralı sistemlerde çok abartılacak bir performans düşüşü yok, benzinle km 10 sn'de çıkarken, LPG'de saniyede çıkmıyor, aradaki fark çok abartılacak bir fark değil.

LPG ile yaparken, benzin ile yapıyorum gibi iddialar çok yersiz geliyor bana. Ben canım istediği zaman performans almak istiyorum derseniz, LPG anahtarı elinizin altında. LPG'yi devre dışı bırakırsınız, benzin ile tam performans yol alabilirsiniz. Yani çözüm her türlü elinizin altında.

LPG ile kapalı otoparklara girememe gibi bir sıkıntı var, bu en somut dezavantaj.

En somut örnek taksiciler, bu LPG nasıl birşey ben de merak ediyorum, herkes motorun bitiyor diyor, ama taksiciler maşallah çatır çatır kullanıyorlar LPG'li araçları.

mesajı beğendiniz mi?: &#;+5

mesutkaya

Alıntı:
model Opel Astra Sedan benzinli aracım var. Aralık ayında aldım şu an km'de. Sürekli şehir içinde kullanıyoruz, ortalama seafoodplus.info9 lt benzin yakıyor

Bu araca LPG taktırmak sizce mantıklı olur mu?

Aynı araçtan bende de var, aynı dert bende de var.
Ama LPG taktırmak ta istemiyorum. Orijinalliği bozulmasın diye.

mesajı beğendiniz mi?: &#;+1

sermet demir

Motor ömrü benzinli arabalarda 1 km'ye kadar çıkar.

Dizel araçlarda ise bu rakam ortalama yarısıdır. Motor ömrünün düşük olması patlamanınn benzinlide düzenli olması, kontrol altında olması dizelde ise daha yüksek sıkıştırma oranlarında kontrolsüz yanmaların olmasıdır. Bu durum motora her zaman zarar seafoodplus.infoli motorların sıkıştırma oranı ile arasında iken, dizel motorların sıkıştırma oranı ile arasındadır. Dizelin daha az yakmasının sebebide zaten bu sıkıştırma oranıdır.

Görüldüğü üzere dizel ile benzinli arasındaki motor ömür farkının birincil sebebi aradaki sıkıştırma oranının farklılığına binaen dizel motorlarda yüksek basınçlara ulaşılması ve kontrolsüz yanma. Ayrıca bu motorda aşırı ısınmaya da sebebiyet verir.

Şimdi bir başka etken ısıl değerlerini karşılaştırıcak olursak mazot 11, kcal/kg benzin 7, kcal/kg lpg ise 11, kcal/kg'dır. Buradaki değerlerden anlaşılacağı üzere lpg mazota yakın benzinden ise yüksek enerji hacmine sahiptir.

Buradan bir çıkarım yapmak gerekirse (İçten yanmalı motorlarda lpg pek geçmez literatürde) yanmanın kontrollü olması, sıkıştırma oranının benzinli gibi olması ve enerjisinin benzinli ile mazot arasında olmasından dolayı LPG'li araçların motor ömrünün benzili ile dizel arasında olmasını bekleriz.

burada yaptığım bir çıkarımdır. Dediğim gibi bu lpg konusu akademik pek fazla geçmez lisans ve yüksek lisans düzeyinde. Araştırmalarda belki. Yapıcı yorumlara yardımcı olmaya çalışırım.

Benim aracım accent era 1,4 otomatik benzinli idi. BRC sıralı LPG sistemi taktırdım. Yakıt safiyatı yarıya yakın düştü. 45 krş arası çeken araba şu an şehir içi 26 krş şehir dışı 22 krş yakıyor. Bolu git gel artı dolaşma toplmda km'de 23 krş ortalama yaktı.

Elbette burada sürüşte çok önemli hayatımdahiç hız yapmam. En yüksek limitim 'a yaklaştım mı arabamı yavaşlatırım. Bir mühendis olarak uyarıyorum gibi akıl dışı hareketler içine girmeyin. O hızda sert frene basın, hiç bir yere çarpmasanız bile iç organlara binen yükün etkisi yeter. Asla eskisi gibi yaşayabileceğinizi zannetmeyin.

En kral arabada olsa biz o arabaları dizayn ederken 60 km'ye göre hesap yapıyoruz, en üst limitimiz 'de ise hedef yaşatabilmektir. Varın siz düşünün.

Bu arada 60 km ile 65 km arasındaki küçücük farkın nasıl büyük olduğunu merak edenler olursa bilahere onuda hesaplarız. Emin olun sandığınızdan daha çok.

mesajı beğendiniz mi?: &#;+4

Ahmet Çamlı

11 yıl önce - Sal 01 Ksm ,

LPG'li araçlara takılan LPG markalarının kalitesi aslında motor ömrünü belirliyor aslındaç SOn yıllarda teknoloji gelişti ilk çıkan LPG firmalar aracı direkt gaz ile çalıştırırken sonradan Sıralı sistem LPGler çıktı araç önce benzinle sonra otomatik LPGye geçiyor. Bu geçiş süreci motorun ısnma süresine bağlı olarak değişiyor(Kışın dakika sürebiliyor) bu durumda motor daha az zarar görüyor. Bir arabanın bir kişide kalma süresi ortalama 10 yıldır. bu süre sonra araç satılır ve yaşı genç bir araba alınır. bu süre içerinde de LPG'li araçlarda Sıralı sistem kullanmaları halinde hemen hiç motor sorunu yaşamazlar hattaki normal LPG sistemi kullanalar da bile sorun yaşayanlar çok az olur .

mesajı beğendiniz mi?

Güzel fatih

Alıntı:
LPG taktırmak araç ömrünü etkiler mi?

LPG li araç kullanmış birisi olarak tecrübem,öncelikle 20 Beygir hacm düşüseafoodplus.info ömrü meselesine gelince otomatik ayarlı ,Motor belirli bir süre (5 dk.) Hava şartlarına göre Benzin den lpg ye geçseafoodplus.info soğuken sakın tavsiyem lpg ile hareket seafoodplus.info bağlantısında özel yağlandırma muhakkak olsun çünkü Gaz kuru hava ,Benzin sıvı fark seafoodplus.info ömrü icin öseafoodplus.info ve Kış ayları özel ayarlanmalı serviste bu da önemli tekleme konusunda tıkanır gibi oluyor,bazen ayar kaçabiliyor üç ayda bir ayar yapılabilir,ayar meselesi basitce dizüstü bilgisayar la yapılabiliyor,aracınızın hareket halinde ise devire göre tam ayarı çekilebiliyor.

mesajı beğendiniz mi?: &#;+2

Sefer GİRİŞEN

yılında model Renault 9 aldım. Ben almadan önce kaç km yaptığını bilmiyordum. Bir yıl geçmeden yağ eksilttiğini fark ettim. Usta motoru açmadan bir şey söyleyemem ama sen gene de hatırı sayılır bir masrafı gözden çıkart dedi. Sonuçta fazla bir masraf çıkartmadan sadece segman atarak motoru kurtardık. yılında LPG taktırdım. LPG hakkındaki olumsuz söylentilere göre bir kaç yıl sonra motor ister diye tahmin ediyordum. Senede ortalama km yol yaptım. yılının başlarında sattım, motorda hala yağ eksiltme yoktu. Sabahları benzinde çalıştırın deniyor, son bir kaç yıl benzini hiç görmedi bile garibim. Duruma bakılırsa LPG taktırmak motorun ömrünü bayağı etkiliyor.

lvntt

özellikle ford ları çok etkiliyor lpg çıkışlı olanları bilemem ama fordlara sonradan takılan lpg hiç gitmiyor.. hemde hiç.. bi yokuşta anlaması zor değil giderken benzine aldığınızda arabanın devrinin oturduğunu hissedebiliyorsunuz servistede öyle diyolar ford lpg ye gitmiyor

Bu arada konuyu açan arkadaşın msjına bakınca tartışmayı benim başlattığımı fark ettim yahu

mesajı beğendiniz mi?

levent tezcanlı

Çok ucu açık bir soru ve başlık, Kişinin kullanım alışanlıklarına göre,arabanın motor tipine göre,takılan lpg kitine göre (bir araca iyi uyan diğerine aynı uyumu gösteremeyebiliyor), kullanılan lpg markasına göre,Aracın bakım periyotlarına göre çok değişken bir durum, kimse net bir cevap veremez ancak piyasadaki bazı araçlara lpg takıldığında garanti dışında kaldığını ve bazılarında henüz hiç başarılı uygulama yapılmadığını yakinen biliyorum.

Güzel fatih

Diezel Motor lu araç kullanmayı tavsiye ederim. Benzin li araçlara neden hala talep varki?

mesajı beğendiniz mi?

Koray C.

Abi diyorum ya en kral Mercedese bin S CDI mesela traktör gibi çalışıyor.
O sesi çoğu kişi sevmez dizel sesini. Lüks araç ama sesi öldürüyor adamı.
Benzinli araçlarda yakıt tasarrufu iyiyse dizeli tavsiye etmiyorum.

mesajı beğendiniz mi?: &#;+2

sayfa 4

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir