ilahiyat mezunu / Mezunlarımız | İlahiyat Fakültesi

Ilahiyat Mezunu

ilahiyat mezunu

İlahiyat Mezunu Ne İş Yapar? İlahiyat B&#;l&#;m&#; &#;alışma Alanları

Her sene Türkiye'nin dört bir tarafında farklı üniversiteli üzerinden oldukça fazla sayıda mezun verdiğini de ifade etmek mümkün. Ancak buna rağmen iş potansiyeli yüksek olan ve geniş bir alana yayılmış meslek grupları içerisinde gelir.

İlahiyat Mezunu Ne İş Yapar?

İslamiyet üzerinden ele alınmak suretiyle İlahiyat mezunu pek çok farklı görev üstlenir. Bunlar içerisinde İmam ve müezzin başta olmak üzere, aynı zamanda Kur'an kursu öğreticisi olarak öne çıkar. Aynı zamanda lisansüstü eğitim ile beraber İlahiyat Fakültesi üzerinden, ilahiyat mezunları öğretim elemanı olma fırsatını da değerlendirir. Türkiye'nin pek çok farklı şehrinde ve ilçesinde görev alması ile birlikte, aranan önemli meslek grupları arasında gelmektedir.

İlahiyat Bölümü Çalışma Alanları

Hem taşrada hem de yurtdışı teşkilat kapsamında İlahiyat mezunu kişiler farklı çalışma alanlarında görev alır. Genel olarak ise Diyanet İşleri Başkanlığı kontrolü altında meslek gruplarını yerine getirirler.

- Müftü

- Müftü yardımcısı

- Din İşleri uzmanı

- Faiz ve vaize

- İmam ve müezzin

- Kur'an kursu öğreticisi

Bu şekilde yukarıda öne çıkan farklı alanlarda İlahiyat mezunu kişiler çalışma imkanı elde eder. Tabii bununla birlikte yüksek lisans üzerinden Öğretim elemanı olarak farklı üniversitelerde görev alma şansı da bulunmaktadır. O sebepten dolayı tercih edilen ve önemli meslek grupları arasında olduğunu ifade etmek mümkün.

İlahiyat Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Özellikle ilahiyat mezunları öğretmen olup olamayacağına dair bilgi almaya çalışmaktadır. Bu doğrultuda formasyon almak suretiyle ilahiyat fakültesi mezunları, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği yapma şansı elde etmek mümkün. Aynı zamanda İmam Hatip Lisesinde meslek derslerine girme şansı bulunuyor. Bunun yanı sıra bir de Arapça öğretmeni olma fırsatı yer almaktadır. Görüldüğü üzere genel çerçevede oldukça geniş bir çalışma alanı ile birlikte ilahiyat mezunlarının önemli bir yeri vardır.

İlahiyat Bölümü Nedir?

Üniversite okumak için öğrenciler kimi zaman istedikleri kimi zaman ise zorunluluktan bölüm tercihi yaparlar. Herkesin kendine göre bir hedefi vardır. Fakat bazen bu hedefler doğrultusunda istediğimiz üniversiteyi kazanamayabiliriz. O zaman kendimize yakın gördüğümüz ve ilgi duyduğumuz bölümleri tercih ederiz. İlahiyat bölümü okumak isteyen öğrenciler hem severek hem de her zaman bir alternatif olarak tercih etmektedir. 

İlahiyat bölümünü okumak isteyenler tercihlerini her zaman üst sıralarda bulundurmuştur. Gerçekten severek ilahiyat fakültesinde bulunmayı hedefleyen öğrenciler, bölümü bilinçli şekilde seçmektedir. Geçmişte ilahiyatla ilgili yaşanan sıkıntıların olması bölüme rağbetin artmasını sağlamıştır. Öğrenciler tercih aşamasına geldikleri zaman eskisinden daha rahat olduğunu söyleyebiliriz. Öğrenciler ilahiyat bölümünü tercih ederken geleceğe kuşku ile bakmayacaktır. Mezun olduktan sonra iş bulma imkanı günümüzde daha da kolaylaşmaktadır. 

İlahiyat bölümü sadece İmam Hatip Liselerinden mezun olan öğrencilere açık değildir. Meslek ve düz lise okuyan her öğrenci ilahiyat bölümünü tercih edebilir. Fakat lisedeyken eğitim alan kişilerin bir alt yapısı olduğunu söyleyebiliriz. İmam Hatip Lisesinde okuyan biri üniversite tercihini ilahiyat bölümünden yana kullanırsa daha çabuk alışacaktır. 

Düz ve meslek lisesinden mezun olan öğrenciler için süreç biraz daha zorlu geçebilir. Ancak bu zorlanmayı ek yardımlarla kapatmak mümkün olabilir. Üniversitede seçilen bölüm ne olursa olsun belli bir adaptasyon süreci bulunur. En zor bölümünden en kolay bölümüne kadar belli bir alışma süreci olacaktır. Bu yüzden ilahiyat bölümünü tedirginlik yaşamadan tercih edebilirsiniz.  

İlahiyat Bölümü Nedir? 

İlahiyat bölümü, din ve din tarihinin öğretildiği, aynı zamanda diler arasında karşılaştırmanın yapıldığı ve dinlerle ilgili bilginin verildiği eğitim kurumu olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde, ilahiyat bölümünde genel olarak İslam dini anlatılmaktadır. Dünya da ise, ilahiyat fakültelerinde Hristiyanlık ve Yahudilik üzerine eğitim verilir. Yani her ülkenin ve bölgenin ilahiyat fakültesinde verilen eğitimi farklıdır. 

İlahiyat fakültesinde yoğunluklu olarak dini konular işlenmektedir. İslami terimlerin bilgilendirilmesi ve açılımının yapılması gibi derslere yer verilmektedir. Örgün öğretim şekilde üniversitelerde yer alan bölüm 4 yıllıktır. Fakat bazı üniversitelerde hazırlıkta bulunmaktadır. İngilizce ya da Arapça hazırlık olduğu zaman öğrenim süresi 5 yıla çıkmaktadır. 

İlahiyat ise ‘’din ile ilgilenen bilim’’ şeklinde bir tanımı yer almaktadır. Günümüzde güncel haliyle bu şekilde kullanılır. Bazı dönemlerde ‘’teoloji veya tanrıbilim gibi kavramlarla da karşımıza çıkmıştır. Türkiye’de ilahiyat fakültesinin kurulması ’lü yıllara kadar dayanmaktadır. yılında ise fakülte öğrenci azlığı bahane edilerek kapatılmıştır. Kapatıldıktan sonra fakülte, İstanbul Üniversitesi’nde bir enstitü olarak devam etmiştir. yılına gelindiği zaman Ankara Üniversitesi’ne bağlı olarak İlahiyat Fakültesi kurulmasına karar verilmiştir. 

On yıl sonra tarihinde İmam Hatip Okullarının eğitime devam edebilmesi için Yüksek İslam Enstitüleri kurulmuştur. Kurulan enstitüler daha sonrasında İlahiyat Fakültesi’ne dönüştürülmüştür. Fakülteye dönüşme tarihi ise ’dir. İlahiyat Fakültelerinde öncelikle İslamiyet öğretilmektedir. Ancak farklı dinlerin yer aldığı derslerde işlenmektedir. Fakat bölümün içerisinde yoğunlukla İslami bilimler öne çıkmaktadır. 

İlahiyat bölümü ikinci bir üniversite olarak da okunabilmektedir. Ana bölümün yanında ikinci bir öğrenim görmek isteyen öğrenciler ilahiyat tercihinde bulunmaktadır. İş hayatında ya da üniversite dönemi bitmiş bireylerde aynı şekilde sınava girerek ilahiyat bölümünü tercih etmektedir. Aslında bölümün genele profiline baktığımız zaman insanlar tarafından tercih edildiğini görebiliriz.  

İlahiyat Bölümü İş İmkanları Nelerdir? 

İlahiyat bölümü mezunları merak ettikleri diğer bir konuda iş imkanı. Bölümden mezun olduktan iş bulabilme konusunda kimse sıkıntı çekmek istemez. İlahiyat bölümünü başarılı bir şekilde bitiren öğrenci kamu ve özel sektörde iş imkanı bulabilir. Ancak ilahiyat mezunları genellikle devletin atamış olduğu belli yerlerde görev alma imkanına sahiptir. Özel sektör seçimi yapacaklar ise, çalışma alanın biraz kısıtlı olduğunu söylemek isterim.  

• İmam 

• Diyanet Memuru 

• Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği 

• Vaiz 

• Müftü 

Gibi alanlarda iş imkanı bulunabilmektedir. Ayrıca İmam Hatip Okulu ve üniversitelerin İlahiyat Fakültesinde farklı görevlerde alınabilir. 

İlahiyat Bölümünden Mezun Olan Öğrenci Ne İş Yapar?

İlahiyat bölümünden mezun olanlar yukarıda belirttiğimiz işleri yapabilme yetisine sahip olmaktadır. Üniversiteyi bitirdikten sonra belli alanlarda memur olarak görev alabilirler. Ancak burada bir sıkıntı bulunmaktadır. Devlet memuru olmak isteyen üniversite öğrencileri Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girmelidir. Buradan alınacak puanla görev veya atama gerçekleşir. 

İlahiyat fakültesinden mezun olan öğrenci İslam dini hakkında birçok bilgiye sahip olur. Normal hayatta da aldıkları bilgiyi kullanabilir. Toplumu bilgilendirir ve yol gösterici görevini yapmış olur.  

İlahiyat Bölümü Dersleri Nelerdir?

İlahiyat bölümü derslerini ikiye ayırabiliriz. Bölümde zorunlu ve seçmeli olarak dersler yer almaktadır. Her sene veya dönemde zorunlu alınan derslerin yanında herkesin isteğine göre seçilebilecek dersler bulunmaktadır. Birinci sene içinde daha giriş seviyesi olan dersler daha sonrasında zorlaşmaktadır. Şimdi hazırlık senesini dahil etmeden öncelikle zorunlu olan dersleri belirtelim. 

• Kur’an Okuma ve Tecvid 

• İslam İnanç Esasları 

• Tefsir Tarihi ve Usulü 

• İslam Tarihi 

• Arap Dili Edebiyatı 

• Hadis 

• Mantık 

• Osmanlı Türkçesi 

• İslam Ahlak Esasları ve Felsefesi 

• Din Sosyolojisi 

• Din Psikolojisi 

• Kelam Tarihi 

• Türk – İslam Devletleri Tarihi 

• Tasavvuf 

• Dinler Tarihi 

• Din Felsefesi 

• Sistematik Kelam 

• İslam Medeniyeti Tarihi

Öğrenciler zorunlu olarak bu dersleri görecektir. Üniversiteden üniversiteye biraz farklılıklar olsa da genel prensibiyle ilahiyat bölümünde yukarıdaki dersler zorunlu olarak verilmektedir. İsterseniz şimdi de seçmeli olarak hangi dersler varmış hep birlikte bakalım. 

• Güzel Sanatlar (Ebru – Tezhip – Hat) 

• Hadis Tenkidi 

• Avrupa’nın Dini ve Kültürel Yapısı 

• Kur’an Semantiği 

• Dini Hitabet 

• Farsça 

• Türk Din Musikisine Giriş 

• Astronomi ve Uzay Bilimleri 

• Farklı Makamlarla Kur’an Okuma 

• İslam Sanatları ve Estetiği 

• İslam Bilimlerinde Yöntem 

• Kur’an’a Çağdaş Yaklaşımlar 

• Türkiye’de Dini Akımlar 

• İslam, İnsan Hakları ve Demokrasi 

• Dinler Arası İlişkiler 

• Din Felsefesinin Problemleri 

• Ahlak Felsefe

• Seçme Tefsir Metinleri

İlahiyat Tabanları ve Sıralaması Nasıl Gerçekleşti?

İlahiyat bölümü taban puanları için 5 önemli üniversiteyi sizler için sıraladık;

ÜniversitePuan TürüKontenjanTaban PuanBaşarı Sırası
Marmara ÜniversitesiSözel ,
Ankara ÜniversitesiSözel ,
Manisa Celal BayarSözel ,80
Necmettin Erbakan Üniversitesi (Arapça)Sözel ,40
İstanbul Üniversitesi (İngilizce)Sözel,30

İlahiyat bölümü, din ve din tarihinin öğretildiği, aynı zamanda diler arasında karşılaştırmanın yapıldığı ve dinlerle ilgili bilginin verildiği eğitim kurumu olarak tanımlanmaktadır. Ülkemizde, ilahiyat bölümünde genel olarak İslam dini anlatılmaktadır. Dünya da ise, ilahiyat fakültelerinde Hristiyanlık ve Yahudilik üzerine eğitim verilir. 

İlahiyat bölümünü başarılı bir şekilde bitiren öğrenci kamu ve özel sektörde iş imkanı bulabilir. Ancak ilahiyat mezunları genellikle devletin atamış olduğu belli yerlerde görev alma imkanına sahiptir. İş imkanları olarak; İmam, Diyanet Memuru, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Vaiz ve Müftü olabilir. 

İlahiyat fakültesinden mezun olan öğrenci İslam dini hakkında birçok bilgiye sahip olur. Normal hayatta da aldıkları bilgiyi kullanabilir. Toplumu bilgilendirir ve yol gösterici görevini yapmış olur.

İlahiyat Bölümünde; Teoloji, Sosyal İlahiyat, İslam Hukuku, Arapça ve İslami Edebiyat, Hadis, Tasavvuf, Kur'an ve Tefsir, İslam Tarihi, İslam Ekonomisi ve Siyaseti, İslami İlimler, Sosyal İslami İlimler gibi konular öğretilir.

İlahiyat Bölümünde, öğrencilerin klasik dini konuların yanı sıra, modern dini düşünce, dini kültür ve etnoloji, tarih, ahlak felsefesi, din psikolojisi, din hukuku, kültür ve medya, İslam ve modernite gibi konulara yönelik akademik programlar sunulmaktadır. Dini konuların modern ve postmodern yaklaşımlarının incelenmesi de mevcuttur. Programlar arasında İslam ve Ortadoğu tarihi, İslami etik, İslam felsefesi ve İslam hukuku da yer almaktadır.

İlahiyat Bölümü mezunlarının iş bulma şansları oldukça iyi. İlahiyat Bölümü mezunlarının genellikle eğitim, akademik, kültür ve sosyal alanlarda çeşitli iş alanlarında kariyer yapma olanağı vardır. Mezunlar, kamu kurumlarında, özel şirketlerde veya sivil toplum kuruluşlarında çalışabilir. Ayrıca, ilahiyat alanında yüksek lisans veya doktora yapmak isteyenler, akademik kariyerler oluşturmak için mezuniyet sonrası çalışma imkânına sahiptir.

Öğrencilerin İlahiyat Bölümü'nü tercih etmeleri durumunda, bu alanda edindikleri bilgi ve becerilerle çeşitli iş imkanlarına sahip olmaları mümkündür. İlahiyat mezunlarının kariyer olasılıkları genellikle dini hizmetler, eğitim ve araştırma, sivil toplum kuruluşları ve medya sektörleri gibi alanlarda yoğunlaşmaktadır.

Dini Hizmetlerde Rol Alma:
İlahiyat mezunları, camilerde, mescitlerde ve diğer dini organizasyonlar için imamlık, hatiplik, müezzinlik gibi pozisyonlar üzerinde çalışma fırsatı bulabilirler. Bu tür görevler, dini cemaatleri yönlendirmek ve dine ilişkin bilgi sağlamak gibi önemli sorumluluklar yüklemektedir.

Eğitim ve Araştırma Alanında Kariyer:
İlgili mezunlar, dini ve felsefi konuları, tarih ve sosyal bilimler perspektifinden inceleyerek üniversitelerde araştırmacı ve öğretim üyesi olarak görev yapabilirler. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak çalışarak, ortaöğretim ve yükseköğretim düzeyinde dersler verebilirler.

Sivil Toplum Kuruluşlarında Çalışma:
Din ve toplum üzerinde etkisi olan sivil toplum kuruluşlarında (vakıf, dernek vb.) İlahiyat mezunları için istihdam olanakları bulunmaktadır. Bu kuruluşlarda, dini değerlerin ve inançların korunması ve yayılması adına projeler yönetebilir ve faaliyetler düzenleyebilirler.

Medya Sektörüne Katılım:
İlahiyat mezunları, dini içerikli programlar üreten televizyon ve radyo kanallarında görev alabilirler. Bunun yanı sıra dini temaları işleyen gazete, dergi ve dijital platformlarda da muhabir, yazar ve editör olarak kariyer edinebilirler.

Sonuç olarak, İlahiyat bölümü mezunlarının hem dini olarak donanımlı ve bilgili kişiler olarak dini hizmetler alanında, hem de akademik ve kültürel bilgi birikimi ile eğitim, araştırma, sivil toplum ve medya alanlarında etkin bir şekilde çalışma imkanları bulunmaktadır.

İslam Bilimleri ve Araştırmaları

İlahiyat bölümü, İslam bilimleri ve din kültürü üzerinde yoğunlaşan akademik bir alandır. Bu bölümde, Kuran ve hadisler başta olmak üzere İslam düşünce sistemi ve tarihi, mezheplerin kökenleri ve bilimsel temelleri gibi konular incelenir. Aynı zamanda, din psikolojisi, din sosyolojisi ve din pedagojisi gibi sosyal bilimlerle ilgili disiplinler de dikkate alınır.

Felsefi Yaklaşımlar ve Metafizik

İlahiyat bölümünde, felsefi yaklaşımlar ve metafizik önemli bir yer tutar. İslam düşünürlerinin fikirleri, ontoloji ve epistemoloji gibi kavramlar bağlamında ele alınarak, İslam düşüncesinin zenginliği ve derinliği ortaya konulur. Bu sayede, İslam felsefesinde ortaya çıkan düşüncelerin evrenselliği ve güncelliği üzerinde durulur.

Kutsal Metinlerin Yorumlanması ve Karşılaştırmalar

İlahiyat bölümünde, Kuran ve hadislerin tefsiri ve şerhi üzerinde önemle durulur. Bu bağlamda, her iki kutsal metnin anlam öğelerinin ve bütüncül yapılarının çözümlenmesi amaçlanır. İslam diniyle ilgili çeşitli akademik çalışmalar yapılarak, farklı dinler ve kültürlerle yapılan karşılaştırmalar sayesinde, İslam düşüncesine katkı sağlamak ve farkındalık yaratmak hedeflenir.

Eğitim Yöntemleri ve İletişim Becerileri

İlahiyat bölümünde öğrencilere, din eğitimi ve din hizmetleri alanında gereken bilgi ve iletişim becerileri kazandırılır. Din görevlileri ve akademisyenlerin yetiştirildiği bu bölümde, sosyal ve kültürel duyarlılığı olan, bilimsel ve eleştirel bir anlayışla din alanında çalışmalar yapabilecek bireyler yetiştirmek amaçlanır.

Bölüm Mezunlarının Kariyer Fırsatları

İlahiyat bölümü mezunları, özellikle cami ve kuran kurslarında, dini vakıf ve derneklerde, eğitim kurumlarında öğretmen ve yönetici olarak görev yapabilirler. Ayrıca, kamu ve özel sektördeki sosyal hizmet birimlerinde ve araştırma enstitülerinde çalışabilecekler gibi, kendi alanlarında akademik kariyer yapma şansına da sahiplerdir.

İki Yıllık İlahiyatın Amacı

İki yıllık ilahiyat programı, temel dinî bilgiler ile din eğitimi ve öğretimi konularında bilgi ve beceri sahibi bireyler yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu programlar, mezunlarına farklı alanlarda kariyer olanakları sunarak iş hayatında başarılı olmalarını sağlamaktadır.

Din Hizmetleri Alanında Kariyer

İki yıllık ilahiyat mezunları, devlet ve özel sektörde din hizmetleri alanında görev alabilirler. Özellikle imam, müezzin ve hatip olarak camilerde görev yapabilirler. Bunun yanı sıra özel ders vererek bireysel olarak da din eğitimi verebilirler.

Öğretmenlik Kariyeri

İlahiyat mezunları, Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışarak öğretmenlik yapma şansına sahiptir. İlahiyat Fakülteleri ve İmam Hatip okullarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri vererek öğrencilere temel dinî bilgiler aktarabilirler. Ancak bu alanda atanmak için pedagojik formasyon eğitimi alarak öğretmenlik diplomasına sahip olmak gerekmektedir.

Vakıf ve STK'larda Çalışma

İki yıllık ilahiyat mezunları, Türkiye'deki vakıf ve sivil toplum kuruluşlarında (STK) da çalışma fırsatına sahiptirler. Nitelikli eleman ihtiyacı bulunan bu kuruluşlarda, toplumun dini ve ahlaki değerlerine uygun faaliyetler düzenleyebilir ve projeler yürütebilirler.

Medya ve Yayıncılık Sektörü

İlahiyat mezunlarının girebileceği bir diğer sektör ise medya ve yayıncılıktır. Radyo ve televizyon kanallarında dinî içerikli programlar hazırlayarak ya da yayınevi ve dergilerde editör, yazar ve çevirmen olarak görev alarak mesleklerini sürdürebilirler.

Sonuç olarak, iki yıllık ilahiyat programının, mezunlarına geniş kariyer olanakları sunduğu görülmektedir. Din hizmetleri, öğretmenlik, medya ve yayıncılık sektörleri başta olmak üzere birçok alanda kariyer yapma şansına sahip olan ilahiyat mezunları, topluma değer katarak iş hayatında başarılı olmaktadırlar.

İlahiyat Bölümü Mezunları Maaş ve Sektöre Göre Değişiklikler

İlahiyat bölümünden mezun olan öğrenciler, genellikle kamu ve özel sektörde farklı alanlarda istihdam edilmekte ve aldıkları maaşlar da bu sektörlere göre değişiklik göstermektedir. Kamu sektöründe İmam-Hatip, öğretmen, din hizmetleri uzmanı gibi pozisyonlarda görev alan mezunlar, devlet kademesine göre belirlenen maaşları almaktadır. Bu maaşlar, kıdem ve performansa bağlı olarak düzenlenmektedir ve ortalama olarak Türk Lirası arasında değişmektedir.

Özel Sektörde İstihdam ve Maaşlar

Özel sektör ise, ilahiyat mezunları için daha farklı ve geniş bir istihdam alanı sunmaktadır. Burada çalışan mezunlar, vakıf ve derneklerde sosyal hizmet uzmanı, özel dershanelerde öğretmen, sivil toplum örgütlerinde proje yöneticisi ve yönetici kadrolarında görev alabilmektedir. Bu pozisyonlardaki maaşlar genellikle sektörün rekabet düzeyine ve işverenin beklentilerine göre belirlenmekte olup, ortalama olarak Türk Lirası arasında değişebilmektedir. Ayrıca, ilahiyat mezunları kendi işlerini kurarak girişimci de olabilmekte ve serbest çalışarak kazanç sağlayabilmektedir.

Akademik Kariyer ve Maaşlar

İlahiyat bölümünden mezun olan öğrencilerin bir diğer istihdam alanı ise akademik kariyerdir. Üniversitelerde araştırma görevlisi, öğretim üyesi ve idari kadrolarda yer alabilen mezunlar, akademik unvana ve çalıştıkları kuruma bağlı olarak maaş almaktadır. Türkiye'deki üniversitelerde ortalama olarak araştırma görevlilerinin maaşı Türk Lirası, doktora sonrası öğretim üyelerinin maaşı ise Türk Lirası arasında değişmektedir.

Sonuç olarak, ilahiyat bölümü mezunlarının aldıkları maaşlar sektöre, çalıştıkları pozisyona ve kariyer seviyelerine göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla, öğrencilerin bölüme dair maaş ve istihdam beklentileri için geniş bir yelpazeden bahsetmek mümkündür. İlahiyat bölümü mezunlarının hem kamu hem de özel sektörde farklı alanlarda istihdam edilebilme imkânı, gelecekteki kariyer planlamaları için büyük avantaj sağlamaktadır.

İlahiyat Bölümü Eğitimi ve İçeriği

İlahiyat bölümü, öğrencilere sözel ve sayısal temelli bir eğitim sunar. Dersler, genellikle din ve din tarihi üzerine yoğunlaşır. İlahiyat bölümünde, İslam dini ve felsefesi, Kur'an ve Hadis, Arapça, İslam hukuku, sistem ve fikirler, ahlak ve ihtida mezhepleri, kıyas ve ictihad gibi alanları incelenmektedir. Bu dersler, öğrencilere hem sözel yeteneklerini geliştiren hem de sayısal becerilerine dayalı bilgiler sunar. Özellikle bölüm öğrencileri, İslam tarihi ve kültürü, din ve dünya görüşü ilişkisi, dini metinlerin tahlil ve yorumu gibi alanlarda yoğun eğitim almaktadır.

İlahiyat Bölümünün Önemi ve İş İmkanları

İlahiyat bölümü, Ülkemiz ve dünya genelinde önemli bir konuma sahiptir. Ülkemizde İslam dini üzerinde yoğunlaşan bölüm, dünya genelinde ise Hristiyanlık ve Yahudilik gibi diğer dinler üzerine eğitim vermektedir. İlahiyat mezunları, Diyanet İşleri Başkanlığı, cami ve eğitim kurumlarında din görevlisi, öğretmen, akademik ve araştırmacı olarak çalışanlar için önemli iş imkanları sunmaktadır.

İlahiyat Bölümüne Kimler Başvurabilir?

İlahiyat Bölümü, öğrencilerin mezun olduğu lise türüne bakılmaksızın, herkese açıktır. İmam Hatip liseleri, düz ve meslek liselerinde okuyan öğrenciler ilahiyat bölümünü tercih edebilir. İmam Hatip Lisesi mezunu olmayan öğrenciler, bölümde adapte olmak için ek yardımlarla da başarılı olabilirler.

İlahiyat Bölümü Eğitim Süreci

Üniversitelerde İlahiyat Bölümü'nde örgün öğretim şeklinde 4 yıllık bir eğitim süreci bulunmaktadır. Bazı üniversitelerde ise hazırlık sınıfı da düzenlenmektedir. Arapça hazırlık eğitiminin alındığı durumda ise öğrenim süresi 5 yıla kadar uzayabilmektedir.

Sonuç olarak, İlahiyat Bölümü, öğrencilere hem sözel hem de sayısal temelli bir eğitim sunarak, din ve din tarihi üzerine yoğun bir eğitim verir. Bölüm, öğrencilere önemli iş imkanları sağlayarak geleceğe umutla bakmalarına yardımcı olmaktadır. İlahiyat Bölümü'nü tercih etmek isteyen öğrenciler, hem kendi ilgi alanlarına uygun bir bölümde eğitim alacaklar hem de mezuniyet sonrası geniş bir iş imkanı bulacaklardır.

İlahiyat Mezunları ve Unvanları

İlahiyat bölümünden mezun olan öğrencilere genellikle 'İlahiyat mezunu' denir. Bu bölümü tamamlayan mezunlar, kariyerlerinde farklı unvanlara ve görevlere sahip olabilirler. İlahiyat mezunları, özellikle dini ve kültürel alanlarda çalışma fırsatı bulmaktadırlar.

Farklı Unvan ve Görev Seçenekleri

İlahiyat mezunları, dini araştırmalar ve eğitim konularında uzmanlaşarak; din öğretmenliği, din hizmetleri uzmanlığı, müftülük, vaizlik, imam-hatiplik ve dini danışmanlık gibi unvanlarla kamu ve özel sektörde çalışabilirler. Ayrıca, dini ve kültürel yayınlar, gazete ve dergi yazarlığı gibi medya sektöründe de görev alabilirler.

Akademik Kariyer İmkanları

İlahiyat mezunları, doktora (PhD) derecesine yönelik eğitim alarak akademik kariyerlerine devam edebilirler. Bu şekilde profesör ve doçent unvanlarına sahip olabilirler ve üniversite düzeyinde dersler verebilirler. Aynı zamanda, bilimsel araştırmalar yaparak dini ve kültürel alanda yeni teoriler ve yaklaşımlar geliştirebilirler.

Özetle, İlahiyat mezunları, hem devlet ve özel sektörde hem de akademik dünyada farklı unvanlar ve görevlerle istihdam edilebilirler. İlahiyat bölümünden gelen eğitim ve birikim, mezunların dini ve kültürel alanlarda uzmanlık kazanmalarını sağlayarak, farklı kariyer yollarının kapılarını açar. Bu nedenle, İlahiyat bölümünü düşünen ve tercih eden öğrenciler gelecekte kendilerine geniş iş imkanları ve kariyer seçenekleri sunan bir alanda başarılı olabilirler.

ilahiyat bölümü ilahiyat ilahiyat fakültesi ilahiyat bölümü taban puanları ilahiyat bölümü mezunları
Konuk Yazar

İstanbul İşletme Enstitüsünde yazılarının yayınlanmasını isteyen konuk yazarlarımız için oluşturulan bilgi kartıdır. Birçok alanda ve disiplindeki yazıları bu hesap üzerinde bulabilirsiniz.

İlahiyat bölümü mezunları nerelerde çalışır? İlahiyat mezunları ne iş yapar?

Hayallerine ulaşmak için liseyi bitirdikten sonra üniversite sınavına giren adaylar iyi bir puan almayı umut edinmektedirler. Aldıkları puan doğrultusunda hayal ettikleri mesleğe sahip olmak için üniversite eğitimlerini tamamlarlar. Üniversitelerin 2 veya 4 yıllık eğitimi veren bu fakülteler İslam dinini her yönüyle ele alan, bilimsel olarak araştırmalar yapan ve geçmişten günümüze kadar olan gelişimi ve değişimi hakkında bilgiler toplayan bir bölümdür. Bu bölümü derslerinde başarılı olarak bitiren mezun öğrenciler bunun doğrultusunda aydın bir din eğiticisi olma hayallerine kavuşmuş olurlar. İlahiyat mezunları iş imkanları ve 2 yıllık ilahiyat mezunları nerede çalışır? Merak edilen bu soruyu yanıtlayacağız. İlahiyat mezunları din kültürü öğretmeni olabilir mi? İşte detaylar.

İLAHİYAT MEZUNLARI NE İŞ YAPAR?

Üniversitelerin İlahiyat bölümünde okuyan öğrenciler mezun oldukları zaman ne iş yapacaklarını merak etmektedirler. İlahiyat fakültesi mezunları diyanetin sözlü ve yazılı sınavını geçtikleri zaman ve ayrıca Kamu Personeli Seçme Sınavı yani KPSS'de yeterli puan aldıkları takdirde imam, vaiz, kuran kursu öğreticisi ve diyanette görevli memur olabilme şansı doğmaktadır. Ayrıca gerekli yüksek lisans, doktoralarını yaptıklarında müftü, müftü yardımcısı olabilmektedirler.

Adalet bölümü mezunları ne iş yapar? Adalet mezunları nerelerde çalışır?

İLAHİYAT MEZUNLARI İŞ İMKANLARI

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden olan ilahiyat mezunları iş olanakları hakkında bilgi almak istiyorlar. Şöyle diyebiliriz ki iş olanakları bakımından birçok meslek bulunmaktadır. Bunlar genellikle;

•İlahiyat fakültesi mezunu olan kişiler Diyanet İşleri Başkanlığı emrinde çalışabilme şansına sahip olabilmektedirler. Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl binlerce personel almaktadır. Bu kuruma sizde memur olarak girebilme şansınız olmaktadır.

•Ayrıca bu bölümden mezun olan kişiler öğretmen olma şansı da bulunmaktadır. Camilerde görev yapabilir, il ve ilçe müftülüklerinde memur veya sözleşmeli personel olarak çalışabilirsiniz.

İlahiyat mezunu olan öğrenciler formasyon aldıkları zaman, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ve de İmam Hatip Lisesinde meslek dersleri öğretmenliği ayrıca birde Arapça öğretmenliği yapabilme olanaklarına sahiptirler.

•Gerekli bölümlerden mezun olan kişiler için bir de profesör oldukları takdirde ise ilahiyat fakültelerinde dekan, rektör yardımcısı, diyanet işleri başkanlığı görevlerine kadar gelebilme şansına sahiptirler.

2 YILLIK İLAHİYAT MEZUNLARI NEREDE ÇALIŞIR?

Üniversitelerin ilahiyat bölümünden mezun olan öğrencilerden 2 yıllık bitirenler nerelerde iş imkânı bulabileceklerini araştırmaktadırlar. Genellikle imam veya Kuran Kursu öğreticisi olarak mesleğe atanmaktadırlar. Görevleri genellikle camilerde imamlık yapmak veya kuran kurslarında talebelere kuran öğretmek gibi görevleri bulunmaktadır. Diyanet'e bağlı imam olarak görev yapanların liraya varan maaşları mesleğe göre değişiklik gösterebilir.

İLAHİYAT MEZUNLARI DİN KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENİ OLABİLİR Mİ?

Oldukça tartışmalı bir konu olan İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen olarak atanması konusu son zamanlarda oldukça gündemdeydi. Tartışma yaratan bu konu hakkında ilahiyat fakültesi mezunları harekete geçmişti. Bunun sonucunda Millî Eğitim Bakanlığı'nca ilahiyat fakültesi mezunlarının din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak atanabilmesinin önünde herhangi bir engel kalmadığını dile getirmişti.

İktisat mezunları nerelerde, hangi sektörlerde çalışır? İktisat bölümü mezunları ne iş yapar, iş olanakları nelerdir?

İlahiyat Fakültesi

SIRA

ADI-SOYADI

MEZUNİYET YILI

GÖREVİ

ÇALIŞTIĞI KURUM

GÖREV YERİ

İLETİŞİM

1

Fatma DÖNMEZ

- İLAHİYAT

Öğretmen

Milli Eğitim Bakanlığı

Kahramanmaraş/Onikişubat İlçesi

[email protected]

2

Murat KAPAN

- İLAHİYAT

İmam-Hatip

Diyanet İşleri Başkanlığı

Niğde/Bor Merkez Kütüplü Camii

[email protected]

3

Sümeyye BADAM

- İDKAB

Dinler Tarihi Yüksek Lisans Yapıyor

Mardin Artuklu Üniversitesi

Atama bekliyor

asilsü[email protected]

4

Recep ALTIN

- İLAHİYAT

Öğretmen

Milli Eğitim Bakanlığı

Van/Tuşba Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi

[email protected]

5

Abdullah KAYA

- İLAHİYAT

Öğretmen

Milli Eğitim Bakanlığı

Gaziantep/Karkamış

6

Kudret COŞKUN

- İDKAB

Öğretmen

Milli Eğitim Bakanlığı

Kırşehir/Çiçekdağı Şehit Ahmet Taş Anadolu Lisesi

[email protected]

7

Sacide Ahsen KAPAN

- İLAHİYAT

Din Sosyolojisi Yüksek Lisans Yapıyor

Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü

Atama bekliyor

[email protected]

8

Yusuf Sefa DOĞAN

- İLAHİYAT

Öğretmen

Milli Eğitim Bakanlığı

Şırnak/İdil

[email protected]

9

Mücahit YEL

- İLAHİYAT

Öğretmen

Milli Eğitim Bakanlığı

Van/Erciş Sosyal Bilimler Lisesi

[email protected]

10

Yahya CENGİZ

- İDKAB

Öğretmen 

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bünyesinde

Nevşehir MEB Ücretli Öğretmenlik

[email protected]

11İlknur CENGİZ - İDKABÖğretmenİl Milli Eğitim Müdürlüğü BünyesindeŞimdi Çalışmıyorum[email protected]12Elif BAKIŞ - İDKABÖğretmenMilli Eğitim BakanlığıŞanlıurfa/Viranşehir Şehit Ahmet Oktay Günak Ortaokulu[email protected]13Alperen ÖZSARI - İLAHİYATİmam-HatipDiyanet İşleri BaşkanlığıNevşehir/Avanos[email protected]14Mehmet Duran YATIR - İLAHİYATÖğretmenMilli Eğitim BakanlığıMersin/Gülnar Kayrak Ortaokulu[email protected]15Şeyma UMUŞ - İDKABÖğretmen - Nevü Sosyal Bilimler Yüksek Lisans yapıyorMilli Eğitim BakanlığıKilis/Merkez[email protected]16Dilara ÖZEN - İLAHİYATÖğretmenMilli Eğitim BakanlığıAntalya/Manavgat Fatma Temel Turhan Anadolu Lisesi[email protected]17Sümeyye KÖKSAL - İLAHİYATAtama bekliyor[email protected]18Sultan BOYRAZ - İLAHİYATAtama bekliyor[email protected]19Hiba TIĞLI - İLAHİYATÇalışmıyor[email protected]20Bahri DEMİR - İLAHİYATİmam-HatipDiyanet İşleri Başkanlığı[email protected]21İsmet DEMİRER - İLAHİYATPolisEmniyet Genel Müdürlüğü[email protected]22Fatma Zehra Nart - İLAHİYATÖğretmenMilli Eğitim Bakanlığıİstanbul/Bağcılar Ortaokulu[email protected]23Hacer YILDIZ - İLAHİYATKur'an Kursu ÖğreticisiDiyanet İşleri BaşkanlığıNevşehir[email protected]24Sultan TEKEREK - İLAHİYATÇalışmıyor[email protected]25Mislina POLAT - İLAHİYATKur'an Kursu ÖğreticisiDiyanet İşleri Başkanlığı[email protected]26Burcu TAŞDEMİR - İLAHİYATÇalışmıyor[email protected]27Serdar SERDAROĞLU - İLAHİYATMüezzin KayyımDiyanet İşleri BaşkanlığıNevşehir - Ürgüp

[email protected]

28Kübra PEŞKERSOY - İDKABDin Kültürü ÖğretmeniKayseri Doğa KolejiKayseri - Merkez[email protected]29Recep ÖKSÜZİLAHİYATPolisİstanbul[email protected]30Mehmet UÇARİLAHİYATÖğretmenŞanlıurfa[email protected]31Oğuzhan BOSTANİLAHİYATÖğretmenŞanlıurfa[email protected]32Ömer ÇALIKİLAHİYATPolisİstanbul[email protected]  33Yunus Emre ÖZTÜRKİLAHİYATPolis34Ülkü SAYANİLAYİHATÖğretmenŞanlıurfa[email protected]  35Sedef BEYAZTAŞiLAHİYATÖğretmenŞanlıurfa[email protected]36Burcu TAŞDEMİRİLAHİYATKur'an Kursu Öğreticisi[email protected]37Gamze ÖZKANİLAHİYATKur' an Kursu Öğtericisi38Yusuf ARSLANTAŞİLAHİYATİmam39Hüseyin GÜLİLAHİYATİmam[email protected]  40Mustafa ARSLANKURTİLAHİYATİmam[email protected]41Arif Emre ERDOĞANİLAHİYATPolis[email protected]42Ömercan KAFAOĞLUİLAHİYATÖğretmen[email protected]43Emin Günhan ŞAHİNİLAHİYATimam[email protected]44Ahmet GÜRSOYİLAHİYATÖzel Sektör[email protected]45Hüseyin ÇALIKİLAHİYATPolis46Şehmus BUĞDAYCIİLAHİYATPolis47Furkan OTKANiLAHİYATİmamKırşehir48Rabia YILMAZİLAHİYATÖğretmenŞanlıurfa49Feyza BAHADIRİLAHİYATVaizeMuğla50İsa KARADEMİRİLAHİYATİş Yeri Sahibi

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir