elif melek avcı / Uzm. Dyt. Elif Melek Avcı Dursun Haberleri - Medya Ege

Elif Melek Avcı

elif melek avcı

AdanaAdıyamanAfyonAğrıAksarayAmasyaAnkaraAntalyaArdahanArtvinAydınBalıkesirBartınBatmanBayburtBilecikBingölBitlisBoluBurdurBursaÇanakkaleÇankırıÇorumDenizliDiyarbakırDüzceEdirneElazığErzincanErzurumEskişehirGaziantepGiresunGümüşhaneHakkariHatayIğdıseafoodplus.infoşKarabükKaramanKarsKastamonuKayseriKırıkkaleKırklareliKırşehirKilisKocaeliKonyaKütahyaMalatyaManisaMardinMersinMuğlaMuşNevşehirNiğdeOrduOsmaniyeRizeSakaryaSamsunSiirtSinopSivasŞanlıurfaŞırnakTekirdağTokatTrabzonTunceliUşakVanYalovaYozgatZonguldak
Yozgat Ses Haber
Akgül : Tebrikler Feyza Kızım
Ak Parti Yozgat Milletvekli Abdulkadir Akgül,Lgs&#;de Türkiye Birincisi Olan Feyza Nur Karacabey&#;le Telekonferans Yöntemiyle Görüştü Ak Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül Feyza Nur Karacabey&#;le yaptığı gorusme sonrası sosyal medya hesabından
Köse :Yeni bir yaşam alanı oluşturuyoruz
Yozgat Belediyesi Cumhuriyet meydanı üst kısmında bulunan alana yeni bir yaşam alanı oluşturuyor. Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse sosyal medya hesabından Cumhuriye meydanı projesi detaylarını paylaştı. Köse paylaşımında şu ifadelere
Feyza Nur Karabay Türkiye Birincisi Oldu
Yıpranmış Saç Tedavileri
Yaz ayları saçın en fazla yıprandığı dönemdir. Güneşte fazla kalmak cildimize olduğu kadar saç ve saç derimiz için oldukça zararlı. Güneşten yayılan UV radyasyonu saçın asli maddesi keratini parçalayıp hem
Yozgat’ta ilk Aronya dikimi yapıldı
Yozgat İli Şefaatli İlçesine bağlı Gülistan köyüde Hacı Tufan’ın 1 dekarlık arazisine Aronya dikildi Gülgiller familyasından çalı formunda, cm’ye kadar boylanabilen, yaklaşık 6 mm çapında mor-siyah meyveleri olan Kuzey
İlim Yayma Cemiyeti Yozgat Şubesi Marifet Okulu’nda mezuniyet sevinci
Kayseri Şeker Çiftçiyi Paraya Boğdu
milyon bin lira çapa avansını çiftçisinin dün banka hesaplarına yatıran Kayseri Şeker bugünde çiftçisine garantör olarak ton başına lira olmak üzere Zirai Temlik Kredisi’ni açtı. Vakıfbank, Ziraat
Akgül: Alçak saldırıyı şiddetle lanetliyorum.
İsviçre&#;nin Zürih kentinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan&#;ı hedef alan eyleme Ak Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül &#;den sert tepki Akgül, İsviçre&#;nin Zürih kentinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan&#;ı hedef alan eyleme

Yaşamınızda Elif Melek’in Dokunuşuna Şans Verin!

Ekranlarda, gazetelerde, dergilerde, radyolarda diyete dair söylemleriyle hepimizin gönlüne taht kurmuş Elif Melek Avcı Dursun’dan bahsetmek istiyorum size. Biz onu hep verdiği tarif ve bilgilerle tanıdık. Kendi adıyla kurmuş olduğu DİYETEMA’yla birçok kez karşılaştık. Hayata dair başarı yolculuğunda bakış açısının ne kadar geniş olduğunu, istikrarlı ve disiplinli çalışmasıyla adeta hayran bırakacak özelliğe sahip olan Elif Melek’in şimdi ise özel yaşantısını merak ettiğimiz için ve sizi de bu açıdan bilgilendirmek adına şehrin marka yayını Ankara Life Dergisi ekibi olarak bir araya geldik. Keyifli geçen röportajımız sizlerle, iyi okumalar dilerim.

Elif Hanım dergimizde sağlığımıza dair pek çok yararlı bilgiler paylaşıyorsunuz. Fakat bu sefer sizi biraz özel hayatınıza giden taraftan tanımak ve tanıtmak istiyoruz. Elif Melek Avcı Dursun kimdir?
Tüm samimiyetimle ifade etmeliyim ki benim için cevaplaması en zor sorulardan biri kendimi tanıtmak olmuştur. Mesleği hayatıyla özdeşleşmiş bir kişiliğe dönüştüğümü söyleyebilirim. Günde 14 saat aktif olarak çalışıyorum, günün devamında doktora eğitimim için akademik araştırmalarda bulunuyorum ve bu çoğu zaman 17 saate ulaşıyor. Makaleler hazırlıyor, yeni çalışmaları gözden geçirerek, günceli takip etmeye çalışıyorum. Bahsettiğiniz yararlı bilgileri hem basında hem ofiste hem sosyal medyada hem de birçok alanda ve eğitimlerde birçok insanla paylaşmayı seviyorum. Özel bir hayatım yok denebilecek kadar az, iş çıkışı 40 dakikalık yaptığım yürüyüşler ve 3 ayda bir çıktığım 2 günü geçmeyen tatil seyahatlerim dışında bir programım olmuyor. Çalıştığımda yaşadığımı hissediyorum. Belki garip gelebilir ama kafelerde saatlerce oturmak veya oyunlar oynamak vb. şeyler hiç bana göre değil. 8 yaşımdan beri bu böyle. Akademik ortalamaları yüksek, okul birincilikleri olan ve sürekli çalışan biriyim. Her anım bir kazanım olmalı. Farklı alanlarda donanıma sahip insanlarla tanışmak, kısa sohbetler etmek kaliteli kazanımlar elde etmemi sağlıyor. Yüzyıllardır sergilenen eşsiz tabloları uzun uzadıya incelemek, bir dinletiye gidebilmek veya modern sanat sergilerinde bulunmak en büyük zevkim. Hayatımda en büyük mutluluğum Louvre’da geçirdiğim bir gündü! Bu tarz aktiviteler için ileri tarihli planlamalar yapmaktan hoşlanırım. Günlük diyaloglarda negatif cümleleri ve olumsuz çağrışımları sevmediğim için, enerjisi düşük ortamlarda bulunmaktan hoşlanmıyorum. Bana enerji lazım!

Bağlıca’da açılan ilk diyet ofisiniz DİYETEMA’yı kurdunuz. Buranın hikayesi nasıl ve ne zaman başladı?
Klasik bir başlangıç yapmak istemem ama gerçekten ‘hiç aklımda yoktu.’ Hayat, zaman ve şartlar bunu gerektirdi. Çalıştığım özel kurumlarda, çalışma alanlarımız hep dar, zamanımız sınırlı ve genel iş yükü fazla olmaktaydı. Beslenme uzmanları olarak birçok alanda görevlerimiz bulunuyor, örneğin bir hastanede çalışıyorsanız, mutfak, yemekhane, katta bulunan hastaların beslenmesinin düzenlenmesi ve günlük kontrolleri, poliklinik hizmetleri, size ait çalışan personel ekibinin planlamalarının düzenlenmesi vb. işler günün saatlik kısmında çözüm bulmalı. Dolayısıyla bin parçaya bölündüğünüz için vaktinizin nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz. Bu noktada danışanlarımız ile daha çok vakit geçirmeye, birlikte gülüp eğlenmeye ve keyifle kilo vermeye karar verdim. Bağlıca semtimiz yeni bir yerleşim yeri olduğu için her zaman bana çekici gelmiştir. Dolayısıyla bu semtin ilk diyet danışmanlık ofisi olan ve ismimin baş harflerini içeren tescilli markam ‘DİYETEMA’ hayat buldu. Tamamen kendi imkanlarım ve birikimlerimle, gece gündüz demeden çalışarak, her aşamada halen her şey ile birebir kendim ilgilenmek sureti ile yaklaşık 6 yıldır Allah’a şükürler olsun ki, bize ulaşan herkese dokunmaya, hayatlarını güzelleştirmeye ve sağlıklarını daha iyi hale getirmeye çalışıyorum. Haftanın her günü her saat telefona bakarım, mesajlara dönerim, sosyal medya ile ilgilenirim, tarifler çıkarır, eğitimler veririm, sempozyumlara katılır, akademik bildiriler hazırlar, çeşitli TV programlarında yer alır, birilerinin bana ihtiyaç duyduğu her yerde yanlarında olurum. Hikayemizin temelinde bu var; insana dokunmak.

Aynı zamanda gebelikte diyabet üzerine çalışmanızı tamamlayarak Uzman Diyetisyen unvanına sahip özelliğiniz var. Bu konuyu seçmenizin özel bir sebebi bulunuyor mu?
Toplumumuzda ne yazık ki obezite oranları tahmin edilemeyecek kadar çok artmış durumda ve artıyor! Buna bağlı birçok hastalık beraberinde geliyor. Toplumumuz kronik hastalıkların pençesinde deva arıyor. Çok az insan farkında ve bilincinde ki, bunun temeli beslenmeden geçiyor. Gebelik sürecinde anne karnında birçok bebek henüz doğmadan diyabet riski ile karşı karşıya kalıyor! Doğum ağırlığı gr ve üstünde dünyaya gelen, annenin yanlış beslenme davranışı neticesinde kronik hastalıklara yatkınlığı olan bebekler, bizim geleceğimiz. Bu denli ehemmiyeti olan bir konuda yapılmış pek fazla çalışma olmadığını görünce, ben de bir araştırmada bulundum. Gördük ki gebelikte ve gebelik öncesinde kırmızı et tüketimi, trans yağ alımı ve kontrolsüz şeker tüketimi neticesinde Gestasyonel Diyabet riski artıyor. Bu doğumlarla dünyaya gelen bebeklerde birçok doğumsal komplikasyon ile hem anne hem bebek açısından sorunlar yaşanıyor. Anne adaylarının mutlaka, gebelik öncesi 3 aylık süreçte ağırlık yönetiminin sağlanması, beslenme eğitiminin alınması ve yaşam tarzı değişiklikleri; hem sağlıklı bir gebelik hem sağlıklı bir toplum için elzem!

Gazete, dergi, radyo ve tv gibi pek çok mecrada tanınan bir simasınız, bundan dolayı toplumda sevilen ve dinlenen özelliğiniz bulunmakta. Geçtiğimiz yıl ANKA Ödülleri’nde Ankara’nın En Başarılı Diyetisyeni ödülüne layık görüldünüz. Bu durumun sizde yarattığı duygu ve düşünceler neler?
Daha iyisini yapmak, daha çok insana erişmek, daha çok derde çare olabilmek. Ele aldığımız her konunun bir insanın hayatında yaşadığı veya yaşamış olduğu bir sorun olduğunu biliyorum. Yanlış bilgileri temizleyip, hayata doğru kazanımlar sağlayarak yaşam kalitemizi artırmak istiyorum.

Yaşamınızı donanımlı bir şekilde idame ettiren yanınız eğitimci kimliğinizi de önplana çıkarmakta. Bundan sonraki hedeflerinizi de şekillendireceğini düşünmekteyiz. Elif Melek’in geleceğe yönelik hedefleri nelerdir?
Paylaşımda bulunmayı seviyorum, hele ki bilginin çok, fakat doğru bilgiye ulaşmanın hala zor olduğu teknoloji çağında! Özellikle hayatımızı ‘online’ yaşadığımız dönemde yaptığımız eğitimler tek tıkla birçok kişiye ulaştı. Hala birçok platformda kayıtlı eğitimlerimiz var. Büyük çaplı organizasyonlar yine bu şekilde dünyanın her yerinden insana erişiyor. Geleceğimizi şekillendirirken, günümüzü keyif alarak yaşamak en önemlisi. Elbette bir adım sonrası için hedeflerimiz var, sürpriz!

Son olarak başarının basamaklarını adım adım çıkan Elif Melek, Ankara Life okurlarına ne gibi tavsiyelerde bulunur?
‘’Nothing impossible’’ en sevdiğim slogandır. Genelde herkes olumsuz deneyimleri sadece kendisinin yaşadığını düşünür. Aslında en büyük çaresizlik de budur. İnsanoğlu bugüne kadar birçok probleme çözüm getirmiş ve yapılamazları yapmıştır. Çalışarak, çaba göstererek ve kendilerine inanarak. Kilo vermek isteyenler de bunu yapmalı. Hatırlatmalıyım ki; kilo problemi olan tek kişi siz değilsiniz. Dünyada ilk kilo alan kişi de. Ve yalnız değilsiniz, DİYETEMA’nız sizinle. Kapanmayan fermuarlara, kavuşmayan düğmelere, patlayan kumaşlara ancak sizi hafifleterek ve hayatınızı değiştirerek dokunabilirim, şayet kendinizi değiştirmek isterseniz, bunun için çaba gösterirseniz, gerisi terzilerin işi!

Yorumlar

yorumlar

Biyografi

yılı Bolu doğumludur. Lise öğrenimini yılında birincilikle tamamladıktan sonra kazandığı Beslenme ve Diyetetik bölümünden yılında mezun olmuştur. Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans Programını GESTASYONEL DİYABET ve BESLENME alanında tamamlayarak yılında Uzman Diyetisyen ünvanı almıştır. Aynı yıl Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Doktora Programına başlayarak akademik eğitim hayatına devam etmektedir. Beslenme ve Diyetetik Bölümü ile beraber Anadolu Üniversitesi’nde Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümünü tamamlamış, Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde Sağlık Yönetimi Bölümü’ne devam etmektedir. yılından itibaren Özel Sağlık kuruluşlarında Diyetisyenlik mesleğine başlamış, ’de DİYETEMA BESLENME VE DİYET DANIŞMANLIK MERKEZİ’ni kurmuş, Ankara Bağlıca semtinde yer alan diyet danışmanlık merkezi bölgenin ilk diyetisyenlik ofisi olmuştur. Çankaya Köşkü Do&Co Kurum Mutfağı, Özel Bilgi Hastanesi, TC. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Ankara Çocuk Sağlığı Hastalıkları Hemotoloji Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi, Özel Diyaliz Kurumları, Özel Koru Sincan Hastanesi gibi kurum ve kuruluşlarda çalışmalarını tamamlamıştır. Beslenme ve Diyetetik alanında bir çok konu hakkında düzenlenen 40’dan fazla kongre, seminer, konferans ve eğitimlere katılmıştır. Gebelik Döneminde Beslenme, Emziklilik Döneminde Beslenme, Sağlıklı Beslenme, Okul Öncesi Dönemde Beslenme, Okul Çağında Beslenme, Adölesan Beslenmesi, Sporcu Beslenmesi, Toplu Beslenme Sistemleri hakkında sunum – eğitim çalışmaları yapmıştır ve Kurumsal Eğitimler vermeye devam etmektedir. Ulusal ve uluslararası eğitim platformlarında akademik eğitimler düzenlemektedir. Beslenme ve Diyetetik alanında gerçekleştirilen online eğitim ve konferanslara konuşmacı olarak katılmaktadır. Üniversiteler, Liseler ve Çeşitli Eğitim Kurumlarında Konuşmacı ve danışman olarak yer almaktadır. Radyovizyon 93 Frekansında Her Cuma Diyet Zamanı Programı’nı sunmaktadır. Her Cuma TV8 Ekranlarında Sekizde Sağlık Programında Konuk Olarak Yer Almaktadır. Her Cumartesi Beyaz Tv Ekranlarında Hayatın Rengi Programını Sunmaktadır. Çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmaktadır. Ankara Life, Klass Magazin, Dyt Mag, Bitter Dergisi, Mag Dergi, XL Magazin, Mayatta, Lezzet Dergisi, BOM Magazin vb birçok prestijli dergide yer almıştır. Hürriyet, Milliyet, Takvim, Sabah Gazetesi, CNN TURK, Türkiye Gazetesi gibi ulusal ve yerel gazetelerde uzman görüşüne yer verilmiştir. Aynı zamanda internet gazeteleri ve dijital platformlarda basın haberleri yayınlanmıştır. Aynı zamanda birçok TV ve Radyo Programlarına katılım sağlamıştır. CNN TURK, TRT Radyo, TRT Haber, Kanal D, TV , TV 8, TV , EURO Star, Diyanet TV, Bengü Türk TV, ATV Ana Haber, Dost TV, Haber Global, Ülke TV, Kanal 7, Beyaz TV, SHOW Ana Haber, Kanal 24 vb yayınlarda uzman görüşü vermiştir. Yılı’nda ANKA Ödülleri Ankara’nın En Başarılı Diyetisyeni ödülüne layık görülmüştür.

Etkinliklerim

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir