ekmeksanati / Gastronomi Sohbetleri ''Ekmek Sanatı'' Etkinliği Gerçekleştirildi | Turizm Fakültesi

Ekmeksanati

ekmeksanati

SOĞANLI EKMEK

Ekmek yapma makinesinde instant maya ile soğanlı ekmek yapmak çok kolay, bu leziiz ekmeğin tadına doymak ise çok zor!

YAZIYI OKUMADAN TARİFE ZIPLAMAK İÇİN TIKLAYIN

Dağlara taşlara HÜNK❤️EYM (ekmek yapma makinesi) yazdım, sevgili HÜNKperverler! Ama bir sorun, niye yazdım. Çünkü bazı yemeklerin hazırlığında veya yancısı olarak yerini başka hiçbir tarifin dolduramadığı vazgeçilmez ekmekleri onunla kolayca hazırlıyorum.

İşte gözdelerimden biri: soğanlı ekmek. Özellikle crostini hazırlayacaksam ben soğanlı ekmekten başkasını istemem!

Sebze yemeklerinin yanına da çok yakışır kendisi.

Bu reçeteyi her kullanışımda onu bulduğum seafoodplus.info sitesine emek verenlere içimden binlerce teşekkür ediyorum. Siz de o sitede birçok farklı ekmek tarifi bulabilirsiniz.

Ben sitede bulduğum tarifi kullanıyorum ancak aşağıda tarifi paylaşırken bazı püf noktaları ekledim.

MALZEMELER ( gram ekmek için)

• ml sebze suyu VEYA yoğurt suyu

• 1,5 tatlı kaşığı tuz

• 2,5 tatlı kaşığı toz şeker

• 1,5 yemek kaşığı zeytinyağı

• gram beyaz un - elekten geçirin

• 1,5 tatlı kaşığı instant maya

• 1 küçük kırmızı soğan

*Ölçüler konusunda detaylı bilgi için buraya tıklayın.

TARİF

1. Soğanı piyazlık doğrayın.

2. Bir tavaya damla zeytinyağı damlatın ve soğanı ekleyip yüksek ateşte kızartın. Dikkat: Yakmamaya dikkat edin!

3. Kızarmış soğanı tartın ve kullanacağınız kadarını ayırın. Atıksız mutfak uyarısı: Artan kızarmış soğanı atmayın! gün içinde yemeklerde veya salatalarda kullanmak üzere buzdolabına kaldırın.

4. EYM kazanına sebze suyunu (veya yoğurt suyunu) ekleyin.

5. Üzerine tuz, şeker ve zeytinyağını ekleyin.

6. Beyaz unu tüm sıvı malzemelerin üzerini örtecek şekilde EYM kazanına boşaltın.

7. En üste instant mayayı ekleyin. Püf noktası: Mayayı, sıvı maddelerle temas etmeyecek, sadece unla temas edecek şekilde eklemeye özen gösterin.

8. Normal ekmek veya Fransız ekmeği programında EYM'yi çalıştırın.

9. EYM'nin ek malzeme sinyal sesini duyduğunuz zaman, kızartıp ayırdığınız kırmızı soğanı EYM kazanına ekleyin. Artık ekmek pişene kadar özgürsünüz!

10. Ekmek pişince hemen EYM kazanından çıkarın ve temiz bir bezle sarıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın.

11. Soğuyunca ekmeği dilimlemenizi tavsiye ederim.

12. EYM ekmeklerinin kabukları yoğun ve kalın olur. Bizim evde kabuklar da zevkle tüketiliyor. Ama ben fırsat kolluyorum ve o kabukları kimse yemeden sinsice ortadan kaldırıyorum. Zira ben o kabuklarla enfes krutonlar (kıtır ekmek) hazırlıyorum. Kruton tarifi burada.

Ekmek Sanatı

Yemek - 23 Mayıs, - Okuma Süresi: 3 Dk.

23 Mayıs,

Ekmek Sanatı

Tuz, un ve suyun yoğurulması ve pişirilmesiyle oluşan ekmek nasıl bu kadar lezzetlidir? Un tek başınayken iştah açıcı bir besin değilken nasıl ekmeğe dönüştü?

Gıdayı dönüştürme yöntemlerinden biri de havadır. Ekmek, sufle gibi kabaran besinler de hava bulunmaktadır. Tıpkı hava gibi hafiftirler. Peki sizce tuz, un ve suyun yoğurulması ve pişirilmesiyle oluşan ekmek nasıl bu kadar lezzetlidir? Un tek başınayken iştah açıcı bir besin değilken nasıl ekmeğe dönüşmüştür?

Yaşam, su ve ekmekle beslenir.

Un ve su lapasıyla birkaç gün yaşayabilmekteyiz. Peki bu lapayı pişirirsek nasıl olur? Bir ömür boyu yaşam veren bir gıda elde etmiş oluruz. Ekmeğin için de ki hava baloncukları bize lezzeti vermektedir.  yıl önce Mısır Medeniyeti'ne dayanan ekmek, buğday lapasının unutulmasıyla oluşmuştur. İlk önce kabarmaya başladı ve bunu pişirdiler daha da büyüdü ve ilk ekmek elde edilmiş oldu.

Günün her öğünün de yediğimiz, büyük toplulukları doyuran besleyici ve basit (un, su, tuz) besinlerden oluşan mükemmel bir besin kaynağıdır. Bence ekmek bir kültürdür. Bu yüzden çoğu kültür de kutsal olan ekmek insanlık için değerlidir.  Çok şaşıracağınızı düşündüğüm bir bilgi paylaşmak isterim Fas’ da ekmeği bıçakla kesmek yasaktır. Ben ilk duyduğum da inanamamıştım. Ekmek insanlığın kıymetli besinlerindendir.

Ne zaman ekmeğin fiyatı yükselse politik huzursuzluklar yaşanmaktadır. Nedeni ise temel tüketim maddesi olmasıdır. Bizim kültürümüzde de ekmek önemli bir besindir. Ekmek üstüne söylenmiş sözler bulunur. "Ekmeğine yağ sürmek" gibi.  Ekmek pişirilme şekillerine göre farklı lezzetler sunar ve ülkemizde birçok çeşidi bulunmaktadır. Ekmek paylaşmayı ve dayanışmayı gerektirmektedir. Taze fırından yeni çıkmış sıcacık ekmek kokusunun herkeste farklı bir yolculuğu vardır. Ama herkesi yola çıkardığı doğrudur.

Ekmek yapımı bir iş birliği gerektirir. Çiftçiden değirmenciye giden yolculuk, sonrasında un ve suyun yoğurulması, son olarak da fırınla büyümesi şeklinde geçmektedir. Tüm bu süreç o kadar kıymetli ki artık yemek yerken tüm bu yolculuk aklımda şekillenecektir.  Ekmek doğanın her döngüsünde var olmaktadır. Önce toprakla buluşur, tahıl toplanır ve öğütülür, un hamur haline gelirken suyla buluşur ve ateşle buluşmasın da büyür, gelişir ve oluşumunu tamamlar. Ne güzel bir hikaye ekmek hikayesi. Yaşam döngümüze de benzemektedir. Ekmek yaşamın içinde gelişen doğal bir besin sanki. Belki de hepimiz biriz, bir şekilde birbirimize dokunuyoruz. Su, hava, ateş ve toprağın ekmeğe dokunduğu gibi. Ekmek benim için yaşamdır.

Bu içerik ekmeğe bakış açımı değiştiren 'Cooked' belgeselinden etkilenerek oluşturulmuştur. Ayrıca yemek kültürüne ilgisi olanlar için tavsiyemdir.

özel: Ekmek Sanatı / Brot – Kunst – Raum

Dekoratif ekmekler geçmişten bugüne el işçiliğine olan yetenek ve yaratıcılığın bir simgesi olarak görülmektedir. IREKS bu özel geleneği dekoratif ekmeklerin bambaşka bir ihtişamla ışıldamasını sağlayan modern şekil ve tekniklerle birleştiriyor. Elde edilen pişmiş ürünlerin temelini bu ekmeklerin üretimi için oldukça uygun olan çeşitli, yüksek kaliteli IREKS ürünleri oluşturuyor.

“Ekmek Sanatı”/“Brot – Kunst – Raum” takvimi ekmeklerin yalnızca eşsizliğini ve estetik görünümünü vurgulamakla kalmıyor, aynı zamanda onları sergideki bir sanat eseri gibi sergiliyor. Hem sembolik hem de gerçek anlamda bir alan oyunu olan bu durum motiflere ilave bir heyecan katıyor.

Ayrıca sanat eserlerimizin olması gerektiği gibi ilgili motifi vurgulayan özel bir başlığı da bulunuyor. Böylece “YILDIZ” başlığı altında çiçek dolu bir denizin içinde bir çiçek ekmeğini veya “GÜÇLÜ” başlığı altında ekmek hamurundan yapılmış bir boğa başını hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Oniki farklı motif için merakla bekleyin! Bu özel ekmek sanatının uygulamasında sizlere bol eğlence dileriz.

Artizan Ekmek: Usta &#;&#;i Ekmek Sanat&#;

Ekmek, sadece Türk mutfa&#;&#;nda de&#;il pek çok yemek kültüründe s&#;k s&#;k tüketilen temel besinlerden biridir. Kullan&#;lan un ve maya türüyle lezzetlenen ekmekler, günün her ö&#;ününde afiyetle tüketilir.

F&#;r&#;nlarda &#;ekliyle ve kokusuyla dikkat çeken ekmeklerden biri de artizan ekme&#;i oluyor. E&#;er ö&#;ünlerinizde ekmek tüketiyorsan&#;z ve henüz artizan ekme&#;iyle tan&#;&#;mad&#;ysan&#;z; sizlere bu yaz&#;m&#;z arac&#;l&#;&#;&#;yla artizan ekme&#;ini tan&#;taca&#;&#;z.

Her bir a&#;amas&#;nda el eme&#;i olan ve buram buram lezzet kokan artizan ekme&#;ini bu sat&#;rlarda farkl&#; özellikleriyle görebilirsiniz. Tad&#;na bakmak isteyenler için özel lezzet duraklar&#;n&#; da eklemeyi unutmad&#;k!

Teremya&#;l&#; Çikolatal&#; ve Kakaolu Ek&#;i Mayal&#; Ekmek

Artizan Ekmek Nedir?

• Bu ekmek için neden artizan ifadesi kullan&#;l&#;yor hiç merak ettiniz mi? Çünkü “artisan” bir sanatkar taraf&#;ndan yap&#;lan ustal&#;k ürünü anlam&#;n&#; ta&#;&#;maktad&#;r.
  • Artizan ekme&#;i de, seri üretim sonucunda de&#;il; ekmek yap&#;m&#;na gönül vermi&#; ki&#;ilerce haz&#;rlanan ekmektir.
  • Artizan ekme&#;i her bak&#;mdan özen isteyen, katk&#; maddelerinden uzak bir ekmek türüdür.
  • Ekmek yaparken zevk alan, el becerisini ekme&#;e yans&#;tan ustalar taraf&#;ndan f&#;r&#;na gönderilmektedir.
  • Mayas&#;ndan ununa kadar tamamen do&#;al ve organik ürünlerle haz&#;rlanan artizan ekmek, özellikle de kahvalt&#; sofralar&#;n&#;n vazgeçilmez bir ürünü oluyor.
  • Geleneksel yöntemlerle mayalan&#;p pi&#;irilen artizan ekmekleri, lezzetini ta&#; f&#;r&#;nda tamaml&#;yor.
  • Bu ekme&#;in mayalanma a&#;amas&#; da oldukça özenli. Mayalanma cihazlar&#; yerine; uzun uzun kendi do&#;al haliyle mayalanma i&#;leminden geçiyor.
  • Seri üretim ekmeklerinden olmad&#;&#;&#; için artizan ekmek fiyatlar&#; di&#;er ekmeklere göre bir miktar daha yüksek rakamlar yans&#;t&#;r.
  • 1 adet artizan ekme&#;inin ortalama fiyat&#; 25 TL’dir. &#;çerdi&#;i un ve malzemelere göre bu rakam de&#;i&#;mektedir.
  • Ek&#;i mayayla lezzetlenen, ta&#; f&#;r&#;ndan s&#;cac&#;k ç&#;kan artizan ekmekler özellikle de zeytinya&#;&#; ve kekikle bulu&#;tu&#;unda leziz bir at&#;&#;t&#;rmal&#;k olur.
  • D&#;&#; kabu&#;u sert ve ç&#;t&#;r, içi yumu&#;ac&#;k ve i&#;tah aç&#;c&#; bir aromaya sahiptir.
  • Artizan ekmek için herhangi bir &#;ekil kural&#; yoktur. Bu ekme&#;i pi&#;iren ustan&#;n tamamen hayal gücüne ba&#;l&#; olarak &#;ekil verilir.
  • Bazen baton ekmek bazen de somun ekmek formunda f&#;r&#;ndan ç&#;kar. Arzuya göre mayalanan artizan ekmekler, ufak boyutlarla da sofran&#;za konuk olur.

Ekmek Tarifleri kategorisinden ev yap&#;m&#;, resimli ve tam ölçülü tariflere ula&#;abilirsiniz.

artizan ekmek nedir

Artizan Ekmek Nas&#;l Yap&#;l&#;r?

• Artizan ekme&#;inin yap&#;m a&#;amas&#;n&#;n di&#;er ekmeklere göre uzun oldu&#;unu az önce belirtmi&#;tik. Peki bu ekmek, sofran&#;za ula&#;madan önce hangi i&#;lemlerden geçiyor merak ediyor musunuz?
  • Bir ekmek ustas&#;n&#;n, artizan ekmek haz&#;rlarken izledi&#;i yol &#;u &#;ekilde ifade ediliyor:

Malzemeler:

• Ek&#;i maya
  • Tam bu&#;day unu
  • Su
  • Tuz

&#;pucu: Gluten alerjisi olanlar artizan ekmek çe&#;itlerini glutensiz unlarla haz&#;rlayabilir. Glutensiz ek&#;i maya haz&#;rlamak için pirinç unu, ni&#;asta ve kabartma tozu kullan&#;labilir.

Haz&#;rlan&#;&#;&#;:

• Artizan ekme&#;inin lezzeti elle yo&#;urmaktan gelir. &#;ayet yo&#;urma i&#;lemi sizi yoracaksa; hamur yo&#;urma cihazlar&#;n&#; kullanabilirsiniz.
  • Bu ekme&#;in haz&#;rlanmas&#; için öncelikle ön mayalanma i&#;lemi önerilir.
  • Maya tercihi ek&#;i maya olmal&#;d&#;r. Artizan ekme&#;inin lezzet s&#;rlar&#;ndan biri ek&#;i mayad&#;r.
  • &#;nstant ya da ya&#; mayalar bu ekmek için son tercihtir.
  • Gerekli malzemelerden biri de tam bu&#;day unudur. Beyaz un ve tam bu&#;day unu harmanlanarak hamura k&#;vam verilir.
  • Derin bir kap içinde öncelikle mayal&#; ak&#;&#;kan bir haz&#;rlanarak i&#;lem ba&#;lar. Bu i&#;lem mayan&#;n tüm hamuru lezzetlendirmesi için yap&#;l&#;r.
  • Ortalama 6 saat ön mayalama i&#;lemi yap&#;ld&#;ktan sonra as&#;l ekmek hamurunu haz&#;rlamak için kollar s&#;van&#;r.
  • Bu ekme&#;in uzun uzun mayalanmas&#; kendine has bir özelli&#;idir.
  • 6 saat mayalanma i&#;leminden sonra tüm harç kar&#;&#;t&#;r&#;l&#;r ve 2 saat kadar bekletilir.
  • Artizan ekme&#;e &#;ekil verildikten sonra da mayalanmas&#; devam eder.
  • &#;ekil alan hamur, 45 dakika kadar bekletilir. Bu i&#;lemin &#;l&#;k ortamda yap&#;lmas&#; çok önemlidir.
  • Art&#;k hamur, f&#;r&#;na girmeye haz&#;rd&#;r. Ekmek ustalar&#;, &#;ekil verdikleri hamura b&#;çakla çizikler atar ve üzerine beyaz un serpi&#;tirir.
  • Ortalama derecedeki f&#;r&#;nlarda 50 dakika kadar pi&#;melidir. F&#;r&#;n&#;n yüksek derecede olmas&#; bu ekme&#;in d&#;&#;&#;n&#;n ç&#;t&#;r, içinin yumu&#;ak olmas&#;n&#; sa&#;lar.
  • Artizan ekmekler çe&#;itli aromalarla haz&#;rlanabilir.
  • Ceviz, kekik, çe&#;itli otlar, çörek otu gibi farkl&#; malzemelerle lezzetini ikiye katlayabilir.

Zeytinli Ekmek Tarifi (Videolu)

Artizan Ekmek Nerede Yenir?

1) Grandma – &#;stanbul

Artizan ekmek &#;stanbul halk&#;n&#;n kahvalt&#; sofralar&#;nda s&#;k s&#;k tüketilen bir ekmektir. Bu ekmeklerin &#;stanbul’daki adreslerinden biri de Grandma adl&#; mis kokulu mekand&#;r. Butik bir f&#;r&#;n olan Grandma, ek&#;i mayal&#; ekmeklerin ve i&#;tah açan f&#;r&#;n ürünlerinin merkezi say&#;l&#;r. Her sabah özenle mayalanan hamurlar&#;n, birbirinden farkl&#; &#;ekillerde lezzetlendi&#;i Grandma’da artizan ekme&#;ini tam k&#;vam&#;nda bulabilirsiniz.

Adres: Te&#;vikiye Mahallesi Ahmet Fetgari Sokak No: 38/5 &#;i&#;li , &#;stanbul

&#;leti&#;im: 74 20

grandma artizan ekmek

2) Derece – &#;stanbul

Cevizli, kara bu&#;dayl&#;, otlu ve daha pek çok türde mayalanan artizan ekmeklerinin lezzetlendi&#;i bir di&#;er adres de Derece isimli butik f&#;r&#;nd&#;r. Buraya geldi&#;inizde i&#;tah&#;n&#;z&#; açan nefis unlu mamüller, s&#;cac&#;k çay&#;n&#;za e&#;lik etmeye aday. Artizan ekme&#;ini sabah erkenden al&#;p gün içinde ö&#;ünlerinizde bir lokmada tüketebilirsiniz. Artizan ekmek denildi&#;inde, &#;stanbul’da akl&#;n&#;za Derece gelecek!

Adres: Ye&#;ilköy Mahallesi &#;stasyon Caddesi No: 9A (Ye&#;ilköy Halkal&#; Caddesi)

&#;leti&#;im: 20 30

derece artizan ekmek

3) Ek&#;i Maya – Ankara

Ankara’da artizan ekme&#;i arayanlar&#;n s&#;k s&#;k u&#;rad&#;&#;&#; f&#;r&#;nlardan biri Ek&#;i Maya! &#;çeri girdi&#;iniz anda burnunuza gelen mis gibi s&#;cac&#;k artizan ekmeklerinin kokusu, toklar&#; bile ac&#;kt&#;racak. Hafta sonu kahvalt&#;lar&#;nda arad&#;&#;&#;n&#;z yumu&#;ac&#;k ekmekleri ve sanat eserini aratmayan artizan ekmekleri Ek&#;i Maya’da bulabilirsiniz. Artizan ekmek Ankara dura&#;&#;n&#;z Ek&#;i Maya!

Adres: Güniz Sokak No (Tunal&#; Hilmi Caddesi) Ankara

&#;leti&#;im: 40 43

ek&#;i maya ankara

S&#;ralama geli&#;igüzel verilmi&#;tir; de&#;er te&#;kil etmez.

Ekmek Yaparken Kullanabilece&#;iniz 5 Çe&#;it Maya

Ekmeklik Un Çe&#;itleri ile Kar&#;&#;&#;m Nas&#;l Haz&#;rlan&#;r?

Ek&#;i Mayal&#; Ekmek Yapman&#;n Püf Noktalar&#; ve Faydalar&#;

Ekmek Yapma Makinesi ile Haz&#;rlayabilece&#;iniz 5 Nefis Öneri

Ekmek Çe&#;itleri &#;simleri, Türk ve Dünya Mutfa&#;&#;ndan Ekmekler

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir