atatürk üniversitesi açıköğretim dersleri / Yükseköğretim Kurumları Dersleri

Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Dersleri

atatürk üniversitesi açıköğretim dersleri

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç ve kapsam

(1) Bu Yönetmelik, Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin önlisans, lisans ve lisans tamamlama programları için açılacak yaz okulunda uygulanacak usul ve esasları düzenler.

Dayanak

(1) Bu Yönetmelik; 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 7 nci, 14 üncü ve Ek 26 ncı maddesi hükümleri ile 3/11/2011 tarihli ve 28104 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

(1) Bu Yönetmelikte geçen;

a) Açılacak ders: Ders seçim haftası sonrasında Fakülte Yönetim Kurulu tarafından belirlenen sınav yapılacak dersi,

b) AGNO: Ağırlıklı genel not ortalamasını,

c) Fakülte kurulu: Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Fakülte Kurulunu,

ç) Fakülte yönetim kurulu: Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Fakülte Yönetim Kurulunu,

d) Fakülte: Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesini,

e) Öğrenci: Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Öğrencilerini,

f) Rektör: Atatürk Üniversitesi Rektörünü,

g) Senato: Atatürk Üniversitesi Senatosunu,

ğ) Üniversite Yönetim Kurulu: Atatürk Üniversitesi Yönetim Kurulunu,

h) Üniversite: Atatürk Üniversitesini,

ı) Yaz Okulu: Fakültenin eğitim-öğretim olanaklarını güz ve bahar yarıyılları dışında da değerlendirerek eğitim-öğretim kapasitesini artırmayı amaçlayan; düşük AGNO’lu öğrencilere AGNO’larını yükseltme, herhangi bir dersten başarısız olan öğrencilere yaz döneminde bu dersleri başarabilme imkânı tanıyan, aynı öğretim yılına ait üçüncü bir yarıyıl olmayan, bu Yönetmelik esasları uyarınca yaz aylarında yapılan eğitim-öğretim faaliyetlerini,

ifade eder.

İKİNCİ BÖLÜM

Eğitim-Öğretime İlişkin Esaslar

Yaz okulu uygulaması

(1) Fakülte Kurulunun teklifi, Senatonun onayı ile bahar yarıyılı final (varsa bütünleme) sınavlarından sonra yaz okulu açılabilir.

(2) Yaz okulu, güz ve bahar yarıyılları dışında ayrı bir yarıyıl olmayıp bahar yarıyılının devamı niteliğindedir.

(3) Yaz okulu akademik takvimi, bu Yönetmelikte belirtilen süreler dikkate alınarak Senato tarafından belirlenir.

(4) Yaz okulunda açılacak dersler ve uygulama koşulları, Fakülte Kurulu kararı ile belirlenir.

(5) Yaz okulu uygulamasına katılım öğrencinin isteğine bağlıdır.

(6) Yaz okulunda geçen süre, eğitim-öğretime ilişkin azami sürenin hesabında dikkate alınmaz.

(7) Güz ve/veya bahar döneminde kayıt yeniletmeyen (pasif) öğrenciler yaz okulundan ders alabilirler.

Kayıtlar

(1) Yaz okulu kayıtları, Fakülte Kurulu tarafından belirlenen tarihler arasında yapılır.

(2) Yaz okuluna kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler, ilgili mevzuat hükümlerine göre yaz okulu için öğretim ücretini ödemekle yükümlüdürler.

(3) Öğrenciler, yaz okulunda açılan önlisans, lisans ve lisans tamamlama programları derslerinden en çok beş derse kayıt yaptırabilirler.

(4) Müfredat programlarında yer alan uygulama dersleri, sadece güz ya da bahar yarıyılı içerisinde alınmış ve ara sınav (vize) notu oluşmuş ancak bu dersten başarısız olunmuş ise yaz okulunda alınabilir. Yarıyıl içerisinde hiç alınmamış olan uygulama dersleri yaz okulunda alınamaz.

Değişik fıkra: Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yaz Okulu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (R.G.-12/06/2021/31509) m.1

(5) Öğrenciler, diğer yükseköğretim programlarının yaz okulundan ders alamazlar.

(6) Bir öğrenci, aynı eğitim-öğretim yılında hem mezuniyet üç ders sınavına hem de yaz okuluna katılamaz. Bir eğitim-öğretim yılında mezuniyet üç ders sınavına katılma hakkı olan öğrenci, yaz okulu ders seçim haftasında ders seçimi yapmadan mezuniyet üç ders sınavına katılabilir ya da yaz okulundan ders seçerek yaz okuluna katılabilir.

(7) Yaz okulu kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra, ders seçimi ile ilgili değişiklik talepleri dikkate alınmaz.

Süre ve dersler

(1) Yaz okulu eğitim süresi, sınavlar dahil olmak üzere beş haftadan az olamaz.

(2) Yaz okulunda açılacak olan önlisans, lisans veya lisans tamamlama programlarının dersleri fakülte kurulu kararıyla belirlenir.

(3) Yaz okulunda açılacak ders/dersler için güz veya bahar yarıyılı ders planında yer alan ders kredileri esas alınır.

(4) Öğrenciler, yaz okulunda açılacak derslerden en fazla toplam beş adet ders alabilirler. Bu dersler, öncelikle alt yarıyıl dersleri olmak üzere, daha önce alınıp başarısız olunan (FF harf notlu) ve/veya ilk defa alınacak derslerden sadece yaz okulunda olmak üzere, takip eden üst yarıyıllardan (güz ya da bahar) seçilebilir.

Değişik fıkra: Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yaz Okulu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (R.G.-15/08/2021/31569) m.1

Sınavlar ve başarı durumunun değerlendirilmesi

(1) Yaz okulunda yapılacak sınavlar, Fakülte Yönetim Kurulu kararıyla belirlenen sınav merkezlerinde gerçekleştirilir.

(2) Sınavda uygulanacak kurallar, Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliğine göre Dekanlık tarafından belirlenir.

(3) Yaz okulunda başarı değerlendirmesi tek sınav üzerinden yapılır ve bu sınavın başarı notuna katkısı %100’dür.

(4) Yaz okulunda alınan dersler için öğrenci başarısının değerlendirilmesi ve harf notlarının belirlenmesi, Açıköğretim Fakültesi Bağıl Değerlendirme Sistemi Uygulama Esaslarına göre yapılır.

(5) Yaz okulunda ders alan öğrencilerin AGNO'ları, yaz okulunda oluşan harf notları da dikkate alınarak yeniden hesaplanır.

Eğitim ve öğretim ücreti

(1) Yaz okuluna katılacak öğrencilerden, her yıl ilgili mevzuat hükümlerine göre belirlenen miktar göz önünde bulundurularak Üniversite Yönetim Kurulunca tespit edilen miktarda yaz okulu öğretim ücreti alınır.

(2) Yaz okulunda alınacak öğretim ücreti, güz ve bahar dönemlerinde ödenen dönem öğretim ücreti dışında olup sınav ve materyal hizmetine karşılık alınır.

(3) Yaz okuluna kayıt yaptıran öğrencilere herhangi bir nedenle öğretim ücreti iadesi yapılmaz. Ancak öğrencinin seçtiği ders açılmazsa ilgili derse ait tutar iade edilir. Derslerin hiçbiri açılmaz ise öğretim ücretinin tamamı iade edilir.

Mazeret sınavı

(1) Yaz okuluna kayıt yaptıran ancak her ne sebeple olursa olsun sınavlara katılmayan veya katılamayan öğrenci için mazeret sınavı yapılmaz.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Çeşitli ve Son Hükümler

Hüküm bulunmayan haller

(1) Bu Yönetmelikte hüküm bulunmayan hallerde Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği hükümleri uygulanır.

Yürürlük

Değişik madde: Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yaz Okulu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (R.G.-12/06/2021/31509) m.3

(1) Bu Yönetmelik, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı başından geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

(1) Bu Yönetmelik hükümlerini Atatürk Üniversitesi Rektörü yürütür.

ATA AÖF 2022-2023 akademik takvimi

ATA AÖF GÜZ dönemiYeni kayıt
(1.sınıflar için): » YKS ile kayıt : 22-24 Ağustos 2022
   E-devlet üzerinden de kayıt olunabiliyor.
» İkinci üniversite kayıtları : 6 Haziran - 2 Ekim 2022Kayıt yenileme
(Ders Ekle-Sil): » Ders Ekle-Sil işlemleri :26-30 Eylül 2022 arasında internetten yapılacak.
   Her dönem 30 kredi, en fazla 45 kredi eklenebilecek.
   Çıktı alınacak » Harç yatırılacak » Kitapların PDF'i açılacak.
   1. sınıfta olanlar üstten ders alamayacak.Ara sınav (Vize): 26-27 Kasım 2022Yarıyıl sonu sınavı (Final): 7-8 Ocak 2023Bütünleme sınavı: 11-12 Şubat 2023
ATA AÖF BAHAR dönemiKayıt yenileme
(Ders Ekle-Sil): » Ders Ekle-Sil işlemleri :13-17 Şubat 2023 arasında internetten yapılacak.
   Her dönem 30 kredi, en fazla 45 kredi eklenebilecek.
   Çıktı alınacak » Harç yatırılacak » Kitapların PDF'i açılacak.
   1. sınıfta olanlar üstten ders alamayacak.Ara sınav (Vize): 8-9 Nisan 2023Yarıyıl sonu sınavı (Final): 20-21 Mayıs 2023Bütünleme sınavı: 8-9 Temmuz 2023
ATA-AOF ÜÇ DERS SINAVI Mezun olabilecek
durumdakiler için
: 13 Ağustos 2022 (Sadece 3 dersi kalanlar için)

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır