en güzel dana kavurma nasıl yapılır / Kavurma (Kurban Etinden) – Mutfak Sırları – Pratik Yemek Tarifleri

En Güzel Dana Kavurma Nasıl Yapılır

en güzel dana kavurma nasıl yapılır

Dana etinden yapılan kavurmayı lezzetlendiren pişirme tüyosu

Türk mutfağının en sevilen et yemeklerinden biride kavurmadır. Kuzu etiyle yapılan kavurma daha lezzetli olmaktadır. Ancak dana etiyle yapılan kavurma da çok güzel oluyor.

PEKİ DANA KAVURMA NASIL YAPILACAK?

1 kilo kuşbaşı dana eti

2 diş sarımsak

1 çay kaşığı kekik

3 yemek kaşığı tereyağı

Yarım su bardağı etin kendi suyu

Karabiber

Tuz

YUMUŞACIK DANA KAVURMANIN TARİFİ

• Etlerimizi ve 2 diş sarımsağımızı bütün olarak düdüklü tencereye koyalım.
  • İçerisine üzerini geçecek kadar içme suyu ekleyip, düdüklü tenceremizin altını kapatalım.
  • Yaklaşık 30 dakika kadar etimizi pişirelim. 
  • Dana eti kullandığımız için etin bu yöntem sertleşmesini önleyecektir. 
  • Pişen etimizi yapışmaz bir tavaya alıp, tereyağının yarısını ekleyelim. Baharatlarımızı da serpiştirip, eti güzelce kavuralım.
  • Eti lezzetlendiren bir püf noktamız daha var. Etin kendi suyundan yarım su bardağı kadar tavaya ekleyip, yüksek ateşte et suyunu çekene dek kavurma işlemini sürdürelim. Etler suyunu tamamen çekince geri kalan tereyağını ekleyip, tuzunu da ekleyerek kavurmaya devam edelim. 
  • Etlerin rengi değişince ocaktan alıp, sıcak olarak servis edelim 

DANA KAVURMANIN YANINA EN İYİ NE GİDER?

Lokum gibi pişirdiğiniz dana kavurmayı, mercimek çorbası, turşu ve tane tane pirinç pilavıyla servis edin.

Kavurma tarifi: Kurban eti ile en leziz, en pratik, püf noktaları ile lokum kıvamında nefis, yumuşacık kavurma nasıl yapılır?

MALZEME LİSTESİ

1 kg dana kuşbaşı

1 baş orta büyüklükte kuru soğan

3 ya da 4 diş sarımsak

Bir miktar sıvıyağ

( Kişilik - 45 dakika)

HAZIRLANIŞI

Adım 1

İlk olarak orta büyüklükteki bir tavanın içerisine kavurmalık dana kuşbaşı etleri koyun. Ocağın altını açın ve hiçbir şey ilave etmeden, ama sürekli karıştırarak etleri pişirmeye başlayın.

Adım 2

Tavadaki etlerin rengi değişmeye başladığında ve etler suyunu salmaya başladığında bir miktar sıvı yağ ilave edin. Ocağı kısık ateşe alın ve bu şekilde arada karıştırarak pişirmeye devam edin.

Adım 3

Etler pişerken ayrı bir yerde soğanları ve sarımsakları soyun. Sonrasında soğanı dörde bölün. Doğranmış soğanları ve tüm şekilde olan sarımsakları tavanın içerisine ilave edin. Etler suyunu yeniden çekene kadar tüm malzemeler ile birlikte pişirin.

Adım 4

Eğer etler pişmeden etlerin suyu biterse takriben yarım çay bardağı kadar kaynar su ilave edip bir süre daha etleri pişirin. Etler tamamen piştikten ve lokum kıvamına geldikten sonra içerisine bir miktar tuz ilave edip yemeği ocaktan alın ve servis edin.

Dana kavurma nasıl yapılır? Yumuşak dana kavurma tarifi ve p&#;f noktaları

Kavurma genellikle kuzu etiyle yapılıyor ancak bayramda dana kesenler, dana kavurma tarifi içn araştırmalara devam ediyor. Peki, yumuşak dana kavurma nasıl yapılır? İşte, lokum gibi dana kavurma tarifi ve malzemeleri

DANA KAVURMA MALZEMELERİ

gram dana kontrfile kuşbaşı

gram dana kavram yağı

1 adet orta boy kuru soğan

1 çay kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı kimyon

1 tatlı kaşığı kekik

dana kavurma NASIL YAPILIR?

Tencereyi iyice kızdırıp kavram yağını koyun ve kıkırdak oluşana kadar ve ara sıra karıştırarak yağların erimesini sağlayın. Yağlar eridikten sonra kalan kıkırdakları süzgeç yardımıyla yağın içinden çıkarın.

Sıcak iç yağın içine kuşbaşı etleri koyup, 10 dakika kadar yüksek ateşte kavurun. Sonra lezzet vermesi için kabukları soyulmuş bütün soğanı içine atın ve biraz daha kavurun. Tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte ara ara karıştırarak yaklaşık 1 saat kendi suyu ile pişirin. Bu süre içinde etin suyu kalmazsa 1 su bardağı su ekleyebilirsiniz.

Yaklaşık ,5 saat kadar piştikten sonra tuz ve baharatlarını ilave edip iyice karıştırdıktan sonra servis edebilirsiniz.

False

Bayramın vazge&#;ilmezi kavurma tarifi

Kavurma Nasıl Yapılır?

Kurban Bayramı'nda sevilerek tüketilen yiyeceklerin en başında kavurma yer alıyor. Peki, kavurma tarifi nedir, kavurma nasıl yapılır diyorsanız işte cevapları…

Ancak eğer kavurmayı, Kurban Bayramı'nda yapmayacaksınız kasaptan aldığınız eti seçerken bir takım püf noktalarına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde etiniz güzel pişmeyecektir. Aşağıda vermiş olduğumuz habere tıklayarak, et seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını oradan bulabilirsiniz.

Kavurma yapmanın püf noktası:

-Etlerin sert olmasını istemiyorsanız içerisine tuz ve baharatları en son eklemenizi tavsiye ederiz.

-Kavurma için en çok kullanılan et kuzu etidir. Ancak söz konusu kurban bayramı olduğunda kavurmanızı kuzudan da koyundan da dana etinden de yapabilirsiniz. Çünkü etler taze olduğu için pişirmesi de kolay ve zahmetsiz olacaktır.

-Koyun etinden kavurma yapacaksanız kendi yağında, çok kızgın ateşte pişirebilirsiniz. Dana etini ise yeteri kadar su ve yağ ekleyerek uzun sure pişirmeniz gerekir.

-Kavurma yaparken kullanacağımız etin biraz yağlı olması kavurmanın lezzetli olması için gereklidir. Bu sebeple kurban etinizi temizlerken tüm yağı almamanızda fayda var.

Kurban bayramı kavurması nasıl yumuşak olur?

-Kurban bayramında kavurmayı dana etinden yapıyorsanız pişmesi ve yumuşak olması koyun etine göre biraz zahmetli olabilir.

-Ayrıca hemen kesildiği gün değil de en azından bir gün dolapta beklemiş eti kavurma yaparsanız istediğiniz yumuşaklığı elde edebilirsiniz.

-Yukarıda bahsettiğimiz önce kızgın ateş sonra orta ateşe dikkat ederseniz kavurmanız yumuşak olur.

Kurban bayramı kavurması nasıl saklanır?

-Kurban bayramından sonra da taze ve lezzetli bir şekilde kavurma tüketmek istiyorsanız kavurmanızı saklayabilirsiniz.

-Kavurmanızı pişirdikten sonra ayrı bir tencerenin içerisinde iç yağı eritip, kavurmanın olduğu kabın içerisine boşaltın. Yağ donduktan sonra kavurmanızı buzlukta veya dolabınızın bir gözünde saklayabilirsiniz.

Kavurma yapılışı:

1. adım: İlk olarak etlerinizi sudan geçirin ve üzerindeki kanın temizlendiğinden iyice emin olun.

2. adım: Daha sonra kuyruk yağını ve etleri doğrayın.

3. adım: Eğer düdüklü tencereniz varsa etleri ve kuyruk yağını tdüdüklü tencerenin içerisine atın.

4. adım: Düdüklü tencerenin içerisine su koymanıza gerek yok et kendi suyu ile pişecektir.

5. adım: 40 veya 45 dk sonra düdüklü tencerenin kapağını açarak etleri bir tavaya boşaltın.

6. adım: Daha sonra etleri tavada kavurabilirsiniz.

Afiyet olsun. 

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir