7 sınıf türkçe ders kitabı sayfa 11 12 13 cevapları / 7. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 10-11-12-13

7 Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 11 12 13 Cevapları

7 sınıf türkçe ders kitabı sayfa 11 12 13 cevapları

13 Eylül 2022, 10:29

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 10-11-12-13. Cevapları çok güzel olmuş elinize sağlık

• Öğrenci cevap yazdı

7. Sınıf Türkçe 10-11-12-13. Sayfa Cevapları MEB Yayınları

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Bir Dünya Düşünürüm Cevapları

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 10, 11, 12, 13 Cevapları MEB Yayınları

7. sınıf türkçe ders kitabı meb yayınları sayfa 10

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 10 Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

• Nasıl bir dünyada yaşamayı hayal edersiniz?

CEVAP:İnsanların birbirine saygı duyduğu, kimsenin kimseyi yargılamadığı, doğanın canlı olduğu, kimsenin yoksulluk çekmediği bir dünyada yaşamayı hayal ediyorum.

• Yunus Emre’nin “Sevelim, sevilelim / Dünya kimseye kalmaz.” dizeleri sizde hangi duyguları çağrıştırıyor?

CEVAP:Bu dizeler bana her insanın ölümlü olduğunu hatırlatıyor. İnsanlar birbirine sevgi duymalıdır. Çünkü dünya kimseye ait değildir. Eninde sonunda hepimiz öleceğiz ve geriye sadece yaşadığımız anlar kalacak. Bu anları güzel yapmanın sırrı sevmek ve sevilmektir.

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 11 Cevapları

1. ETKİNLİK

Şiirde geçen anlamını bilmediğiniz kelimeleri belirleyiniz. Belirlediğiniz kelimelerin anlamlarını şiirden hareketle tahmin ederek yazınız. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Türkçe sözlükten kontrol ediniz. 

Ülkü: maç edinilen, ulaşılmak istenen şey, ideal.

Olimpiyat:Bazı alanlarda düzenlenen yarışma.

2. ETKİNLİK

a) Aşağıdaki soruları okuduğunuz şiirden hareketle cevaplayınız.

1. Şiirin birinci bölümünde şair , nasıl bir dünya düşünüyor?

CEVAP: Şair hırsın ve kinin olmadığı, yüzlerin güldüğü ve gözlerde sevginin ışığının yandığı bir dünya düşünüyor.

2. Şiire göre ülküsü kardeşlik olan bir dünyada yaşayan insanların özellikleri nelerdir?

CEVAP: Yaşlılar korkusuz, çocuklar mutlu ve gençliğin sevinçli olduğu bir dünyadır.

3. Şiirin ana duygusu nedir?

CEVAP:Dünyayı güzel yapan sevgi ve kardeşliktir.

4. Şairin yerinde olsaydınız nasıl bir dünya düşünürdünüz? Anlatınız.

CEVAP: Herkesin huzur ve mutluluk içinde yaşadığı, çocukların dilediğince oyun oynadığı, yaşlıların gülüp şakalaştığı bir dünya düşünürdüm.

5. Şiirin en beğendiğiniz bölümü hangisidir? Neden?

CEVAP:Şiirin son bölümünü beğendim. Çünkü son bölümde aklın aydınlığından bahsetmiştir. Ben de dünyayı güzelleştirmenin akıl ile olacağını düşünüyorum.

b) Okuduğunuz şiirle ilgili iki soru yazarak arkadaşlarınızla paylaşınız.

• Şair şiirde neden Arkadia’dan bahsetmiş olabilir?
    • Şiirde neden sürekli kardeşlik vurgusu yapılmaktadır?

3. ETKİNLİK

“Bir Dünya Düşünürüm” şiirinde kullanılan söz sanatlarını (kişileştirme, konuşturma, karşıtlık, abartma) bularak yazınız.

• Sarısında, siyahında, beyazında ⟶ Karşıtlık 
    • Arasız bir olimpiyat şenliği yer yüzünde  ⟶Abartma
    • Aynı rüzgarla okşanır özgürlük çiçeği bayraklar ⟶ Kişileştirme

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 12 Cevapları

4. ETKİNLİK

Sevgili Öğrenciler, Her bireyin yemeye, gezmeye, eğlenmeye olduğu kadar sevmeye, sevilmeye, üzülmeye, heyecanlanmaya, kızmaya da ihtiyacı vardır. Dolayısıyla duygular hayatı yönlendiren başlıca unsurlardır.

Yukarıdaki bilgiden hareketle “hayatınıza yön veren duygular” ile ilgili bir konuşma yapınız.

CEVAP:İnsanlar duygu ve düşünceleriyle hareket eden canlılardır. Yani duygular da düşünceler kadar yaşamı yönlendirmektedir. İnsanın yaşam boyunca aldığı kararlarda duyguları da önemlidir. Sevinç, üzüntü, korku, şaşkınlık gibi hislerimiz hayatımızda nasıl bir yol alacağımızı etkiler. Örneğin; bir insan kızdığı biriyle bir daha görüşmek istemez. Dinlerken mutlu olduğu bir şarkıyı pek çok kez dinler. Bu nedenle duyguları hafife almamalıyız. Hislerimiz bizleri iyi bir yere ulaştırabilir.

5. ETKİNLİK

Aşağıdaki fiilleri görsellerle ilişkilendirerek fiillerin anlam özelliklerini örnekteki gibi [iş (kılış), oluş, durum] ilgili boşluklara yazınız.

• kızartmak ⟶ iş (kılış)
    • oturmak ⟶ durum
    • uçurmak ⟶iş (kılış)
    • uyumak ⟶ durum
    • paslanmak ⟶ oluş
    • üzülmek ⟶ durum
    • yaşlanmak ⟶ oluş
    • solmak ⟶ oluş
    • boyamak ⟶ iş (kılış)
    • susmak ⟶ durum
    • büyümek ⟶ oluş

7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 13 Cevapları

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerde koyu harflerle yazılmış fiillerin anlam özelliklerini örnekteki gibi yazınız.

• Ayşe ninenin sepette unuttuğu armutlar çürümüş. ⟶ Oluş fiili
    • Çocuk sabaha karşı uyumuş. ⟶ Durum fiili
    • Yere düşen kalemleri arkadaşıyla topladı. ⟶ İş (kılış) fiili
    • Doğan her güneşle seni düşünürüm. ⟶ İş (kılış) fiili
    • Üzüntüden Cemal dedenin saçları bir anda beyazladı. ⟶ Oluş fiili
    • Bebek, ışıltılı gözlerle minik kediye bakıyor. ⟶ İş (kılış) fiili
    • Ağaçtan düşen çocuğun kolu morardı. ⟶ Oluş fiili
    • Yüreğinin resmini gözlerinde seyrediyorum. ⟶ İş (kılış) fiili
    • Derse yetişebilmek için hızlı adımlarla yürüyordu. ⟶ Durum fiili
    • Dikkatsiz davrandığı için çantasını yere düşürdü. ⟶ İş (kılış) fiili
    • Zavallı çocuk utancından hemen kızardı. ⟶ Oluş fiili

7. ETKİNLİK

“Benim Dünyam” konulu bir şiir yazınız. Yazdığınız şiirin içeriğine uygun bir başlık belirleyiniz.

CEVAP:NELER VAR?

Benim dünyamda sevgi ve neşe var,
    Heyecanla koşup oynayan çocuklar,
    Gülüp şakalaşarak konuşan yaşlılar,
    Coşkuyla çalışan nice gençler var.

Benim dünyamda huzur ve güven var,
    Ekvatordan kutuplara uzanan barışlar,
    İyimser ve sonsuzluğa uzanan bulutlar,
    Hiç batmayan sıcak bir güneş var.

Ders Ve Çalışma Kitabı Cevapları

7. Sınıf  Türkçe Ders Kitabı MEB Yayınları 10-11-12-13. Sayfa Cevapları ile ilgili fikir, düşünce ve önerilerinizi aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz. Dilerseniz sosyal medyada paylaşım yapıp bize katkı verebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Türkçe 34-35. Sayfa Cevapları Meb Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

21 Eylül 2022, 19:15

çok iyiydi

• Sizde Yorum Yazın

15 Eylül 2022, 20:08

Çok teşekkür ederim çok yardımcı oldu

• ahmet cevap yazdı

nest...
  • oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır