megep sunucu işletim sistemi / BALOĞLU YAYINCILIK, MEGEP MODÜL VE ÖĞRENCİ İŞ DOSYASI BASIMI

Megep Sunucu Işletim Sistemi

megep sunucu işletim sistemi

AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMLERİ DERS NOTU Linux 1 ATAÇ Sezgin 1Dokuz Eylül Üniversitesi Bergama Meslek Yüksekokulu A. İşletim Sistemi Nedir? B. Uygulama Yazılımları İşletim sistemi (OS – Operating System), bilgisayar donanımı ile kullanıcılar arasında arabulucu rolünde görev yapar. OS bilgisayar donanımını ve kaynakları yönetmeyi sağlayan bir yazılımdır. OS’lerin temel amacı bir kullanıcının herhangi bir programı etkin ve uygun bir şekilde çalıştırması için gerekli ortamı sağlamaktır (1). İşletim sistemi, üzerinde çalıştığı donanım biriminin doğrudan denetimi ve yönetiminden, temel sistem işlemlerinden ve uygulama programlarını çalıştırmaktan sorumlu sistem yazılımıdır (2). Şekil 3. Uygulama Yazılımları 3. İşletim sistemi (OS): Donanımı kontrol ederek, donanım ve kullanıcı uygulamaları arasındaki koordinasyonu sağlar (Nasıl?). Şekil 1. Bilgisayar Sistemi. Şekil 1’de de görüldüğü üzere bir bilgisayar sistemi 4 temel bileşenden oluşmaktadır. Bu bileşenler aşağıdaki gibidir: 1. Bilgisayar donanımı (Hardware): CPU (Central Processing Unit, “işlemci”), bellek (memory), I/O (Input/Output) cihazları ve disk gibi temel hesaplama (computing) kaynaklarını içerir. Şekil 4. İşletim Sistemi Özelikleri Şekil 2. Bilgisayar Sistemi Mimarisi. 2. Uygulama programları: Sistem kaynakları dahilinde, kullanıcıların iş, eğlence ve hesaplama gibi ihtiyaçlarını karşılayacak yazılım uygulamalarıdır. Ofis uygulamaları (kelime işlemciler, excel hesap tablosu, e-posta uygulamaları.), web tarayıcıları, ticari yazılımlar, oyunlar, multimedya uygulamaları (video, müzik, resim oynatıcıları) vb. Şekil 5. Bilgisayar Sisteminin Genel Görünümü (3). 4. Kullanıcılar: İnsanlar, akıllı cihazlar veya başka bilgisayarlar kullanıcı olabilirler. Ek Kaynaklar Referanslar o 1. Kılınç D.,İşletim Sistemleri Ders Notu, Bölüm 1-Giriş.CBÜ, Yazılım Mühendisliği, 2015-2016 MEGEP Açık Kaynak İşletim Sistemi Kurulumu (482BK0129), Ankara, 2012 o MEGEP Açık Kaynak İşletim Sistemi Kullanımı, Ankara, 2013 2. A+ Bilgisayar Teknik Servis Elemanı Eğitimi / İşletim Sistemleri, Çizgi Tagem 3. Karadeniz, Ş. İşletim Sistemlerine Giriş o MEGEP Açık Kaynak İşletim Sistemi Yönetimi, Ankara, 2013 o MEGEP, Sunucu Servisleri-1, Ankara 2007 o Kurt, B. İşletim Sistemleri Ders Notu,İTÜ, 2005-2006 o Okumaliyiz.Com:Açık Kaynak İşletim Sistemi Dersi Modülleri Soruları ve Cevapları A. Bilgisayar Sistemi & İşletim Sistemi Şekil 2. İşletim Sistemi Türleri (3). Şekil 1. İşletim Sistemi Özelikleri Tablo 1. İşletim Sistemleri Karşılaştırma (Vikipedi). Şekil 3. Bilgisayar Sistemi Yapısı (3). Mini Sözlük Dosya, birbiriyle ilişkili veriler topluluğunu (bir bilgisayar programının kaynak kodu, programın derlenmiş olan çalıştırılabilir hali, metin-ses-görüntü verileri, vs.) bir saklama ünitesinde saklamak amacıyla kullanılan yapıdır. Dizin (Klasör) ise birbiriyle ilişkili dosyaların saklama birimlerinde hiyerarşik bir yapıda gruplanmasına olanak sağlayan yapıdır. Şekil 4. Bilgisayar Mimarisi (3). Referanslar 1.Kılınç D.,İşletim Sistemleri Ders Notu, Bölüm 1-Giriş.CBÜ, Yazılım Mühendisliği, 2015-2016 2.A+ Bilgisayar Teknik Servis Elemanı Eğitimi / İşletim Sistemleri, Çizgi Tagem 3.Karadeniz, Ş.İşletim Sistemlerine Giriş AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMLERİ DERS NOTU Linux 1 ATAÇ Sezgin 1Dokuz Eylül Üniversitesi Bergama Meslek Yüksekokulu A. İşletim Sistemi Genel Yapısı B. UNIX & LINUX Donanım Sürücüleri • İşletim sistemlerinin bağlı donanımları kullanabilmesi için uygun sürücü yazılımına sahip olması gerekir. • Her işletim sistemi, yaygın kullanıma sahip bir çok donanım için yerleşik sürücüler bulundurur. Ancak işletim sisteminden sonra piyasaya çıkan donanımların veya yenilenen sürücü yazılımlarının sisteme eklenmesi gerekir • Yerleşik sürücüler, bir donanımı sisteme tanıtsa bile tüm fonksiyonları ile çalıştırmayabilir. Üretici web sitesinden güncel sürücüleri indirmek ve işletim sistemine eklemek en doğru yöntemdir Programlama Dilleri ve Derleyiciler • Bir işi bilgisayara yaptırmak için kabuk katmanına bir dizi komutun bir düzen içinde verilmesi gerekir • Bu komutları oluşturmak için kullanılan kod sistematiklerine programlama dili denilir. C++, C#, VB, Pascal, Cobol, Java • Derleyici (compiler) yazılımlar ile uygun biçime dönüştürülürler. • Bu komutlar bir yorumlayıcı tarafından kabuk katmanına aktarılabileceği gibi, makine diline çevrilerek de aktarılabilir. Şekil 1. İşletim Sistemi Genel Yapısı (2). Kernel (Çekirdek, Core) • İşletim sisteminin kalbidir; yazılım ve donanımı birbirine bağlar. • Donanıma kullanıcıların ve uygulama yazılımlarının doğrudan erişimlerini sınırlandırır ve düzenler. • Bir çok sistemde kabuk ve çekirdek ayrımı sadece kavramsaldır. Shell: Kabuk Katmanı • Kabuk katmanı çekirdeğe kullanıcı veya uygulama arabirimlerinden gelen komutları iletmekten sorumludur. • Aynı zamanda çekirdekten aldığı bildirimleri ve çekirdeğin geçerli durumunu arayüze iletir. • Uygulama yazılımları, API (Application Programming Interface) adı verilen arabirimler ile kabuk katmanıyla konuşur. Bu anlamda API’ler de kabuk katmanına dahil edilebilirler. API’ler yazılım geliştiriciler için SDK olarak bilinen geliştirme kılavuzları sunarlar GUI: Grafiksel Kullanıcı Arayüzü (Graphical User Interface; GUI) • Monitörünüze yansıyan grafiksel görünümdür. • Klavye ve fare aracılığı ile bilgisayarı birçok farklı iş için kullanabilmenizi sağlar. • Son kullanıcı açısından işletim sisteminin anlamı bu arayüzdür. Metin Tabanlı Kullanıcı Arabirimi • Günümüzde GUI kavramı grafiksel arayüzleri ifade eder. Ancak MS-DOS gibi sadece komut girilebilen metin tabanlı arabirimlere sahip işletim sistemleri de vardır. • Linux veya sunucu işletim sistemlerinde ise komut satırı işlevlerini kullanmak son derece kritik ve popülerdir Depolama Birimleri Yönetimi ve Dosya Sistemi • Her işletim sisteminin bir depolama yönetim sistemi vardır. FAT, NTFS, Linux SWAP … vb. • Çoğu işletim sistemi birden fazla yöntemi destekler. • Uygun şekilde biçimlendirilmiş her depolama biriminin bir kök dizini; yani depolama başlangıç noktası vardır root\ , c:\ …. vb. • İşletim sistemi bu kök dizin içinde alt dizinlerin ve dosyaların oluşturulmasını ve yönetilmesini sağlar Komut İşletim Yetenekleri • Mono Programming: Aynı anda tek işlevi yürütme (DOS) • Multi Tasking: Aynı anda birden çok görevi yapma (Windows) • Multi User: İki veya daha fazla kullanıcıya hizmet verebilme • Multi Processing: İki veya daha fazla CPU bulunması • Multi Threading: İşleri küçük parçalara ayırıp yürütebilme UNIX İşletim Sistemi • İlk olarak AT&T Bell firması tarafından C dilinden yazıldı. • Ücretsiz ve her sisteme kolayca uyarlanabilir yetenekte idi. • Güncel işletim sistemleri, UNIX üzerinden geliştirilmiştir. • Açık kaynak kodludur; Linux’lar UNIX türevleridir. • Günümüzde kullanılan ticari sürümleri oldukça pahalı ve azdır. • Daha çok sunucu bilgisayarlarda kullanılan, kararlı sistemlerdir. Linux Kernel • İlk linux çekirdeğini, 1991 yılında Linus Torvalds hazırlamıştır • UNIX’e benzer bir yapıda ve açık kaynak kodludur. • UNIX gibi sunucu tarafında çok kuvvetli olmasının yanında masaüstü uygulamaları için önemli geliştirmeler bulundurur • Ücretsiz dağıtılan ve Linux çekirdeğini kullanan çok sayıda işletim sistemi mevcuttur. • Bir çok ülke, ulusal organizasyonlarla kendi dillerinde Linux dağıtımları geliştirmektedir. Linux İşletim Sistemleri • Çok sayıda Linux sürümü bulunsa da, bazı sürümler dünya çapında yaygınlaşmış ve genel kabul görmüştür. • Red Hat, Free BSD, Fedora, Debian, Ubuntu, Mandriva, SuSE • Dağıtımlar GPL (Genel Kamu Lisansı) kullanır. • Kaynak kodları da ücretsiz olarak dağıtımlara eklenir. • Son kullanıcı piyasasına Windows hakim olsa da, sunucu pazarında ciddi bir paya sahiptirler. Pardus: Yerli Malı Linux • TÜBİTAK’ın geliştirdiği yerli Linux dağıtımı projesidir. • İlk sürümü 2005 yılında çıkmıştır. • Bazı özellikleri diğer Linux dağıtımlarının da ilgisini çekmektedir. • Ubuntu'nun KDE arabirimini kullanan sürümü Kubuntu, ilerideki sürümlerinde Pardus Ağ Yöneticisi'ni kullanacağını açıklamıştır. • Çomar / COnfiguration MAnageR gibi ilginç benzetmelerle Türkçe isimlendirmeleri ile de dikkat çekmektedir (2). Ek Kaynaklar Referanslar o 1. Kılınç D.,İşletim Sistemleri Ders Notu, Bölüm 1-Giriş.CBÜ, Yazılım Mühendisliği, 2015-2016 MEGEP Açık Kaynak İşletim Sistemi Kurulumu (482BK0129), Ankara, 2012 o MEGEP Açık Kaynak İşletim Sistemi Kullanımı, Ankara, 2013 o MEGEP Açık Kaynak İşletim Sistemi Yönetimi, Ankara, 2013 o MEGEP, Sunucu Servisleri-1, Ankara 2007 o Kurt, B. İşletim Sistemleri Ders Notu,İTÜ, 2005-2006 o Okumaliyiz.Com:Açık Kaynak İşletim Sistemi Dersi Modülleri Soruları ve Cevapları 2. A+ Bilgisayar Teknik Servis Elemanı Eğitimi / İşletim Sistemleri, Çizgi Tagem 3. Karadeniz, Ş.İşletim Sistemlerine Giriş AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMLERİ DERS NOTU Linux 1 ATAÇ Sezgin 1Dokuz Eylül Üniversitesi Bergama Meslek Yüksekokulu A. Linux İşletim Sistemi B. Linux Hakkında Linux, Linus Torvalds adında Finlandiya’lı bir bilgisyar mühendisinin 1991 yılında Helsinki Üniversitesi’nde bir öğrenci iken kişisel bilgisayarında kullanmak üzere geliştirmeye başladığı bir işletim sistemi çekirdeğidir (işletim sisteminin çekirdeği, işletim sisteminin beyni diye tabir edebileceğimiz kısmıdır (1). Linux veya GNU/Linux (telaffuz: Lin-uks); Linux çekirdeği ve çeşitli GNU araçları üzerine kurulmuş işletim sistemlerinin genel adıdır. Linux çekirdeği ve GNU araçları açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsizdir. Kaynak kodları GNU Genel Kamu Lisansı çerçevesinde özgürce dağıtılabilir, değiştirilebilir ve kullanılabilir. Linux ismi ilk olarak Linus Torvalds tarafından yazılan ve 5 Ekim 1991'de duyurusu yapılan Linux çekirdeğinden gelmektedir. Çok geniş bir donanım desteğine sahip olan Linux çekirdeği; sunucu bilgisayarlar, masaüstü-dizüstü bilgisayarlar, iş istasyonları, akıllı telefonlar, yeni nesil TV'ler, tabletler, araç içi sistemler ve süper bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Linux sunucu işletim sistemlerinde kullanım oranı bakımından dünya çapında ilk sırada tercih edilmekte ve dünyanın en güçlü 10 süper bilgisayarında kullanılmaktadır. Video 1. Linux nedir? Masaüstü ya da sunucu bilgisayarlara yönelik olarak hazırlanan Linux sistemler özel olarak Linux dağıtımı ("GNU/Linux dağıtımı" ya da kısaca "dağıtım") olarak isimlendirilmektedir. Popüler Linux dağıtımlarından bir kaçı; Debian, Ubuntu, Fedora, Linux Mint, openSUSE, Red Hat Enterprise Linux şeklinde örneklendirilebilir. Son kullanıcıya hitap etmek amacıyla geliştirilmekte olan Linux dağıtımlarda; kullanıcı arayüzünü teşkil eden KDE, GNOME, Xfce, LXDE gibi bir masaüstü ortamı, Mozilla Firefox, Chromium gibi bir web tarayıcı, LibreOffice gibi bir ofis yazılım seti video-müzik oynatıcı, CD/DVD yazıcı, grafik işleme yazılımı vb. türden gözde özgür yazılımlar paketlenerek son kullanıcıya sunulmaktadır (1). Açık kaynak kodlu özgür yazılımların avantajları: • Güvenilirlik : açık kaynak kodlu bir yazılım, doğası gereği geliştirilmesi sürecinden kullanımı zamanına değin onbinlerce göz tarafından denetlenmektedir. Var olması muhtemel bir güvenlik problemi ya da kötü niyetli bir programcı tarafından bilinçli olarak yerleştirilebilecek bir kod parçası yazılım sizin elinize ulaşmadan tespit edilmekte ve hızla düzeltilmekte ya da size ulaşması engellenmektedir. Video 2. Yeni Başlayanlar İçin Linux 101: Hangi Linux? • Sağlamlık : Yine açık kaynak kodlu yazılımların doğal geliştirme süreci içerisinde çok sayıda insan tarafından denenmeleri ve kaynak kodlarının gözden geçirilmesi sonucunca ortaya yüksek kalitede, stabil ve kuvvetli yazılımlar çıkmaktadır. • Esneklik : Kaynak kodu açık bir yazılım hızla ve kolaylıkla yeni bir sistem üzerinde çalışacak şekilde yeniden yapılandırılabilmekte, bir kısmı çıkarılarak kapsamı daraltılabilmekte ya da eklenen yeni fonksiyonlarla kapsamı genişletilebilmektedir. • Uygulama Desteği : Çok geniş bir yelpazede ve çeşitlilikteki bir çok açık kaynak kodlu özgür yazılım her gün duyurulmaktadır. Herhangi bir konudaki ihtiyaç açık kaynak kodlu yazılımlarla hızlı ve kaliteli bir şekilde çözüme kavuşturulabilmektedir. Belki de hepsinden önemlisi, bahsedilen yazılım sizin kendi malınız olmaktadır. Yukarıda da bahsedilen GPL lisansı uyarınca üretilmiş bir yazılım üzerinde, onu hazırlayan kişi kadar hakka sahip olmanız inanılması güç bir şeydir. Video 3. Windows ve Linux İşletim Sistemlerinin Karşılaştırılması Ek Kaynaklar Referanslar o 1. Linux Kullanıcıları Derneği, GNU Felsefesi ve Linux İşletim Sistemi.02.08.2016 http://www.lkd.org.tr Türkiye Linux Kullanıcıları Derneği. o http://www.linux.org.tr Özgür yazılım kullanıcılarının buluşma noktası. o http://www.uludag.org.tr Ulusal Dağıtım Projesi o http://www.belgeler.org Linux ve özgür yazılımlar hakkında derlenmiş bir çok Türkçe belge. o http://www.gnu.org GNU resmi web sitesi. 2. Vikipedi, Linux (https://tr.wikipedia.org/wiki/Linux) 02.08.2016 A. Komutlar Tablo 1. Unix / Linux Komutları Mini Sözlük Proses temel olarak “çalıştırılmakta olan bir program” dır. Bir kaynak program durgun bir komutlar dizisi şeklinde bulunurken, proses bu komutlar dizisinin işletilmesi anındaki durumuna verilen isimdir. İş Parçacıkları (Threads): İş parçacığı, işlemin bir parçasıdır. Örneğin bir işlemin bir kelime işlemci programının çalışmasını yürüttüğünü düşünelim. Burada kullanıcı örneğin bir satırdaki yazıları seçerek kalın yapmak istediğinde bu faaliyete iş parçacığı denilmektedir. Referanslar 1.Kılınç D.,İşletim Sistemleri Ders Notu, Bölüm 1-Giriş.CBÜ, Yazılım Mühendisliği, 2015-2016 2.A+ Bilgisayar Teknik Servis Elemanı Eğitimi / İşletim Sistemleri, Çizgi Tagem 3.Karadeniz, Ş.İşletim Sistemlerine Giriş A. LINUX Komutlar Tablo 1. Unix / Linux Komutları Mini Sözlük GPL (GNU Public Licence) nedir? En yaygın kullanılan özgür yazılım lisansıdır. En çok kullanılan platformlardan birisi Linux işletim sistemidir. GPL kullanımının getirdiği tek kısıtlama, yazılım üzerinde değişiklik yapıp dağıtabilmek için yapılan değişikliklerle birlikte kaynak kodun verilmesi zorunluluğudur. Referanslar 1.Kılınç D.,İşletim Sistemleri Ders Notu, Bölüm 1-Giriş.CBÜ, Yazılım Mühendisliği, 2015-2016 2.A+ Bilgisayar Teknik Servis Elemanı Eğitimi / İşletim Sistemleri, Çizgi Tagem 3.Karadeniz, Ş.İşletim Sistemlerine Giriş A. Linux İşletim Sistemi Mimarisi Şekil 2. Linux İşletim Sistemi Mimarisi (2) Şekil 1. Linux İşletim Sistemi Mimarisi (1) Şekil 3. Linux İşletim Sistemi Temel Bileşenleri (3) Tablo 1. İşletim Sistemi Görevleri Şekil 4. Linux İşletim Sistemi Dosya-Dizin Yapısı (4) Mini Sözlük Referanslar Bir bilgisayar sitemi dört kısımdan oluşur: 1.Donanım(Hardware) 1.flylib.com http://flylib.com/books/en/3.475.1.15/1/ 04.08.2016 2.İşletim Sistemi(Operating Systems) 3.Uygulama Yazılımları (Application Programs) 4.Kullanıcılar (Users) 2.tutorialspoint.com http://www.tutorialspoint.com/operating_system/os_linux.htm 04.08.2016 3.eko suhartono:slideshare.net http://www.slideshare.net/akubrow88/introduction-to-linux-28986383 04.08.2016 4.open mayhem.com http://www.openmayhem.com/the-linux-file-system.html 04.08.2016 Şekil 1. İşletim Sistemi Kurulumu Şekil 2. Ayrıntılı İşletim Sistemi Kurulumu Mini Sözlük Knoppix: Almanya’da Klaus Knopper tarafından geliştirilen ve Debian tabanlı bir linux işletim sistemi türüdür. (+):Çok iyi donanım tanıma, sabit disk kurulumu olmadan CD’den çalışması ve sabit disklere özellikle istenmediği taktirde dokunmaması, sistem kurtarma aracı olarak kullanılabilmesi. (-): Sadece CD’den çalıştığı takdirde hızda ve performansta azalma. Referanslar 1. Pc Donanim Rehberi Egitim Seti (https://www.youtube.com/watch?v=WwLo_d73Y9A) 2. A+ Bilgisayar İleri Teknik Servis Elemanı Videosu (http://e-icerik.ulakbim.gov.tr/tagem/26/tech2009/repair1.pdf) A. Örnek Uygulama Videoları B. Yumi ile Knoppix Live CD/USB Video 1. Yumi ile Knoppix Kurulumu (Live CD/USB) (1) C. KNOPPIX Video 2. KNOPPIX Kurulumu (2) Mini Sözlük Knoppix: Almanya’da Klaus Knopper tarafından geliştirilen ve Debian tabanlı bir linux işletim sistemi türüdür. (+):Çok iyi donanım tanıma, sabit disk kurulumu olmadan CD’den çalışması ve sabit disklere özellikle istenmediği taktirde dokunmaması, sistem kurtarma aracı olarak kullanılabilmesi. (-): Sadece CD’den çalıştığı takdirde hızda ve performansta azalma. Referanslar 1. Pc Donanim Rehberi Egitim Seti (https://www.youtube.com/watch?v=WwLo_d73Y9A) 2. A+ Bilgisayar İleri Teknik Servis Elemanı Videosu (http://e-icerik.ulakbim.gov.tr/tagem/26/tech2009/repair1.pdf) A. Örnek Linux Kurulum Uygulamaları C. Ubuntu Kurulumu Video 1. Ubuntu Kurulumu (1) C. Pardus Kurulumu Video 2. Pardus Kurulumu (2) Mini Sözlük İşletim sistemi; bilgisayar sistemini oluşturan donanım ve yazılım nitelikli kaynakları kullanıcılar arasında kolay, hızlı ve güvenli bir işletim hizmetine olanak verecek biçimde paylaştırırken bu kaynakların kullanım verimliliğini en üst düzeyde tutmayı amaçlayan bir yazılım sistemidir. Bir bilgisayar sistemindeki MİB, bellek, soyut bellek, G/Ç aygıtları ve dosyalar gibi kaynakları kontrol eden program modülleri topluluğudur. Referanslar 1. Pc Donanim Rehberi Egitim Seti (https://www.youtube.com/watch?v=WwLo_d73Y9A) 2. A+ Bilgisayar İleri Teknik Servis Elemanı Videosu (http://e-icerik.ulakbim.gov.tr/tagem/26/tech2009/repair1.pdf) Şekil 1. Bilgisayar Açılmıyor Tablolar. Sistem ve CPU Problemleri ve Çözümleri (1) Mini Sözlük GNU Genel Kamu Lisansı (GNU GPL ya da GPL) yaygın kullanılan bir özgür yazılım lisansı. GNU Genel Kamu Lisansı, dört temel özgürlüğü güvence altına almayı amaçlar. Bu dört temel özgürlük sırasıyla şunlardır: 1. Özgürlük 0: Programı sınırsız kullanma özgürlüğü. 2. Özgürlük 1: Programın nasıl çalıştığını inceleme ve amaçlara uygun değiştirme özgürlüğü. 3. Özgürlük 2: Programın kopyalarını sınırsız dağıtma özgürlüğü. 4. Özgürlük 3: Programın değiştirilmiş halini dağıtma özgürlüğü. Referanslar 1. ASUS Masaüstü Bilgisayar M70AD Kullanım Kılavuzu A. BİLGİSAYAR DONANIMI İLE İLGİLİ GENEL SORUN GİDERME Genel Sorun Giderme (1). Mini Sözlük Hız aşımı (Overclock): işlemcinin üreticinin etikette belirlediği hız değerinden yüksek değerlerde çalıştırılması işlemidir. Anakartta ayar değişiklikleriyle işlemcinin hızı artırılabilir. Sistem hızı (FSB), çarpan ve voltaj değerlerinde yapılan değişikliklerle işlemci hızı artırılabilir (1). Program:İşlemciye gönderilen ve ona ne yapması gerektiğini söyleyen komutlara denir. Referanslar 1. HP Müşteri Desteği:HP ve Compaq Masaüstü Bilgisayarlar - Anakart ile ilgili Sorunları Giderme AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMLERİ DERS NOTU Linux 1 ATAÇ Sezgin 1Dokuz Eylül Üniversitesi Bergama Meslek Yüksekokulu A. Örnek Sorular MEGEP Açık Kaynak İşletim Sistemi Modülü Soru ve Cevapları (1,2) ( Y ) Unix işletim sistemi GPL lisansa sahiptir. ( D ) Unix işletim sistemi C programlama dili ile yazılmıştır. ( D ) GPL açık kaynak kodlu yazılımların özgürce dağıtılmasını düzenleyen bir lisans anlaşmasıdır. ( Y ) Linux işletim sistemleri NTFS dosya sistemini kullanır. ( D ) Sabit diskte biosun ilk okuduğu bölüme MBR( Master Boot Record) denir. ( D ) “OpenOffice, Pardus işletim sisteminde ve Linux sistemlerde sıkça kullanılan ofis programları paketidir. ( Y ) Hesaplama yapmak için Write yazılımı kullanılır. ( Y ) KCalc, bir web tarayıcı uygulamasıdır. ( D ) Writer yazılımında tablo oluşturulabilir ve düzenlenebilir. ( D ) Impress yazılımında Slayt geçişi seçeneklerine tıklandığında ön izleme ile seçeneğin etkisi görülebilir. Linux işletim sistemlerinde kullanılan grafik ara yüz alt yapısı hangisidir? A) Kaptan B) X Window C) Minix D) Panel Aşağıdakilerden hangisi Linux dosya sisteminde en üstte bulunan dizindir? A) /Home B) /Bin C) / D) /Usr Aşağıdaki karakterlerden hangisi Linux dosyalarına isim verilirken kullanılamaz? A) “.” B) “-“ C) “_” D) “*” Aşağıdakilerden hangisi Linux’da dosya ve dizinlerin isimlerini yeniden adlandırma işlevi görür? A) F1 B) F2 C) F3 D) F4 Aşağıdakilerden hangisi bulunulan dizinde konsolu açmak için kullanılır? A) F1 B) F2 C) F3 D) F4 Linux sistemlerde kullanıcıların kişisel verileri aşağıdaki dizinlerden hangisinde tutulur? A) /Home B) /Bin C) /tmp D) /Usr Aşağıdakilerden hangisi donanımlarla iletişim kurulması için gerekli olan aygıt dosyalarını içeren dizindir? A) /root B) /boot C) /dev D) /lib Aktif dizinde rehber dosyasına, dosya sahibi için tüm izinler, gruba ve diğer kullanıcılara hiçbir izni vermeyecek şekilde erişim izin komutu aşağıdakilerden hangisidir. A) chmod 700 rehber B)chmod 577 rehber C)chmod rehber 077 D)chmod 522 rehber Aktif dizinde çalışırken etkinlik.txt dosyasını sıkıştırarak arşivleyecek komut satırı aşağıdakilerden hangisidir? A) tar –xvf etkinlik.txt B)tar –cvzf etkinlik.txt C)gunzip etkinlik.txt.tz D) tar –cf etkinlik.txt.tgz B. Linux Sorular Linux’ta ağ ayarları ile ilgili dosya ve dizinler arasında aşağıdakilerden hangisi yoktur? A) /etc/tmp dizini B) /etc/sysconfig/network-scripts dizini B) /etc/hosts dizini D) /etc/resolv.conf dosyası Linux’ta /etc/sysconfig/network dosyasında aşağıdaki terimlerden hangisi kullanılmaz? A) DEVICE B) GATEWAY C) HOSTNAME D) NISDOMAIN Aşağıdakilerden hangisi Linux işletim sisteminde makine ismi – IP adresi, IP adresi-makine ismi dönüşümleri için kullanılan metotlardan birisi değildir? A) /etc/hosts dosyasının kullanımı B) home/network dizininin kullanımı C) DNS sunucu kullanımı D) NIS sunucu kullanımı Ağ üzerindeki bir makinenin çalışır durumda olup olmadığını anlamak için kullanılan komut aşağıdakilerden hangisidir? A) Arp B) Ftp C) Traceroute D) Ping Aşağıdakilerden hangisi gelen Kmail’in desteklediği gelen e-posta protokollerinden birisidir? A) SMTP B) HTTP C) POP3 D) FTP Aşağıdakilerden hangisi Firefox lisanslamalarından birisi değildir? A) MPL B) GPL C) MLSS D) LGPL Linux’ta sistem yöneticisinin kullanıcı adı aşağıdakilerden hangisidir? A) admin B) su C) root D) konsole Linux sistemlerde kullanıcı hesap bilgileri nerede saklanır? A) /bin/shadow B) /etc/passwd C) /usr/passwd D) /home/shadow Gölge parola ne amaçla kullanılır? A) Şifre güvenliği amacıyla B) Yeni kullanıcı tanımlama amacıyla C) Komut satırında oturum açma amacıyla D) Yönetici hesabından işlem yapabilmek amacıyla Kullanıcının hangi gruplara üye olduğunu görebilmek için hangi komut kullanılır? A) user B) cat C) ls –l D) groups Grup hesabı ile ilgili aşağıda verilenlerden hangisi yanlıştır? A. Belirli kullanıcıların yetkilerinin topluca belirlenmesi gerektiğinde grup hesapları kullanılır. B. Gruplar, kendisine dâhil olan kullanıcıların gruba verilen haklardan yararlanmasını sağlar. C. Komut satırında grup oluşturmak için, sistem yöneticisi olarak oturum açmak gerekli değildir. D. 0 ile 499 arasındaki grup kimlik numaraları sistem gruplarına aittir. Sistem yöneticisi olarak oturum açmak için aşağıdaki komutlardan hangisi kullanılabilir? A) man B) su C) useradd D) usermod passwd komutunun işlevi nedir? A) Kullanıcı hesabı açar. B) Kullanıcıları görüntüler. C) Kullanıcı şifresini günceller. D) Yönetici parolası ile oturum açar. Kullanıcı ev dizinleri genellikle hangi dizin altında bulunur? A) etc B) bin C) usr D) home Aşağıdaki gruplardan hangisi kullanıcıya sistem yöneticisi yetkileri sağlar? A) wheel B) power C) users D) audio Sistem yöneticisi (root) hesabı ile aşağıda verilenlerden hangisi gerçekleştirilemez? A) Kullanıcı ekleme B) Kullanıcı hakları değiştirme C) Konsolda oturum açma D) Grafik ortamda oturum açma Aşağıdakilerden hangisi Linux’ta bulunan bir editör programı değildir? A) VIM B) Pico C) Notepad D) KWrite VIM editöründe programdan çıkmak için aşağıdaki komutlardan hangisi kullanılmalıdır? A) :w B) :q C) i D) ^X Nano editörü, aşağıdaki Linux editörlerinden hangisinin bir benzetimidir? A) Pico B) Kate C) KWrite D) Ed Pardus’ta EXE uzantılı uygulama dosyalarını çalıştırmaya yarayan emülatör aşağıdakilerden hangisidir? A) Celestia B) KLogic C) KTechlab D) Wine Ek Kaynaklar Referanslar o 1. http://www.okumaliyiz.com/: Açık Kaynak İşletim Sistemi Dersi Modülleri Soruları ve Cevapları 02.08.2016 http://www.lkd.org.tr Türkiye Linux Kullanıcıları Derneği. o http://www.linux.org.tr Özgür yazılım kullanıcılarının buluşma noktası. o http://www.uludag.org.tr Ulusal Dağıtım Projesi o http://www.belgeler.org Linux ve özgür yazılımlar hakkında derlenmiş bir çok Türkçe belge. o http://www.gnu.org GNU resmi web sitesi. 2. http://www.lisebilisim.com/ AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ YAZILI SINAV SORULARI 02.08.2016

MEGEP BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ALANI SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ CİLT 1-2 (2.EL)

Kitap 2008 yılında MEB tarafından yayınlanmıştır. MEGEP BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ALANI SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ CİLT 1-2 (2.EL) adlı eser Türkçe dilindedir.

Kitap KARTON KAPAKLI cilt bilgisi ile yıllar önce eklenmiştir.

MEGEP BİLİŞİM TEKNOLOJİSİ ALANI SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ CİLT 1-2 (2.EL) adlı eser, Kitap > Bilim, Teknik, Araştırma > Fen Bilimleri kategorisinde İkinci El olarak satıştadır.

Kondisyon: Çok İyi

Ürün kondisyonları ürün açıklamalarında belirtildiği ve/veya ürün fotoğraflarında görüldüğü gibidir. Açıklamada yer alan veya fotoğrafta görülen üründen farklı nitelikte bir ürün gönderilmesi halinde siparişin iadesi/iptali kitantik.com güvencesi ile sağlanabilmektedir.

Kargo Ödeme Durumu

Alıcı Öder

Ürün ANKA-AKADEMİ -DENİZLİ tarafından, PTT, Yurtiçi, Aras veya Sendeo Kargoyla gönderilecektir. Kargo ücreti 35.90 TL dir ve sipariş anında ödenir. Aynı mağazadan veya ortak kargo anlaşmalı mağazalardan bu ürünle birlikte alacağınız diğer ürünler için ek kargo ücreti ödemezsiniz.

ANKA-AKADEMİ -DENİZLİ - Mağaza Hakkında

Merhabalar

Amaç okumak, bilgiye erişmek ve bunu geleceğin  kültürel varlıkları arasında var etme uğraşıysa tam da bunun için varız diyebiliriz. SAYGILARIMIZLA!

Sipariş verdiğiniz kitapları sizlere Aras Kargo  ile ulaştırıyoruz.
Tek seferde yaptığınız  650 Lira  ve üzeri siparişleriniz de  kargo ücretsizdir.

Hafta içi saat 11.30 , pazartesi ve   Cumartesi günleri ise saat 10:00' a kadar satın almış olduğunuz ürünleri aynı gün mutlaka kargo firmasına teslim ediyoruz.
Satışa sunduğumuz ürünler hakkında her türlü sorularınızı bize mesaj yolu ile  sorabilirsiniz. Mesajlarınızı en kısa süre içerisinde yanıtlamaya çalışacağız.

Sevgi ve saygılarımızla... 

Sunucu Active Directory Yapısı

1. ACTIVE DIRECTORY

Active Directory, ağ kaynaklarını verimli bir şekilde yönetmenize olanak sağlayan, genişletilebilir bir dizin hizmetidir. Bu dizin hizmeti, ağda bulunan her türlü kaynak hakkında ayrıntılı bilgiler depolar. Bu da temel arama ve kimlik doğrulama işlemlerini kolaylaştırır.

Active Directory, dizini fiziksel ve mantıksal yapılar hâlinde ayrı katmanlara bölerek, bilgilerin aranmasını sağlar. Active Directory’nin fiziksel yapısı, bir dizin hizmetinin nasıl çalıştığını anlamak için önemlidir. Active Directory’nin mantıksal yapısı da, bir dizin hizmetini yönetmek için önemlidir.

>>Active Directory’nin Fiziksel Mimarisi

Active Directory’nin fiziksel katmanı aşağıdaki özellikleri denetler:

• Dizin bilgilerine erişilme biçimi

• Dizin bilgilerinin bir sunucunun sabit diski üzerinde depolanma biçimi

>>Yerel Güvenlik Yetkilisi İçinde Active Directory

Güvenlik alt sistemi içerisinde, Active Directory, yerel güvenlik yetkilisinin (Local Security Authority-LSA) bir alt bileşenidir. LSA, Windows Server 2008’in güvenlik özelliklerini sağlayan ve erişim denetimiyle kimlik doğrulama işlevlerinin gerektiği gibi çalışmasını sağlayan birçok bileşenden oluşur. LSA yalnız yerel güvenlik ilkesini yönetmez, aynı zamanda aşağıdaki işlevleri de gerçekleştirir:

•  Güvenlik tanımlayıcıları (security identifiers) üretir.

•  Oturum açma için etkileşimli işlemler sağlar.

• Denetimi (auditing) yönetir.

Active Directory’de kullanılan güvenlik alt sistemini çalışırken aşağıdaki üç önemli konuyu fark edersiniz:

>>Kimlik Doğrulama Düzenekleri

• NTLM (Msv1_0.dll) Windows NT LAN Manager (NTLM) kimlik doğrulamasında kullanılır.

• Kerberos (Kerberos.dll) ve Key Distribution Center (Kdcsvc.dll) Kerbereos V5 kimlik doğrulaması için kullanılır.

• SSL (Schannel.dll), Secure Sockets Layer (SSL) kimlik doğrulaması için kullanılır.

• Kimlik doğrulama sağlayıcısı (Secur32.dll) kimlik doğrulamayı yönetmede kullanılır

>>Oturum Açma/Erişim Denetimi Düzenekleri

• NET LOGON (Netlogon.dll) NTLM yoluyla etkileşimli oturum açmada kullanılır. NTLM kimlik doğrulaması için NET LOGON, oturum açma kimlik bilgilerini dizin hizmeti modülüne geçirir ve nesnelerin güvenlik tanımlayıcılarını, istekte bulunan istemcilere aktarır.

• LSA Server (Lsasrv.dll), Kerberos ve SSL için güvenlik ilkelerini yürütmede kullanılır. Kerberos ve SSL kimlik doğrulamasında LSA Server, oturum açma kimlik bilgilerini dizin hizmet modülüne geçirir ve nesnelerin güvenlik tanımlayıcılarını, istekte bulunan istemcilere aktarır.

• Security Accounts Manager (Samsrv.dll) NTLM için güvenlik ilkelerini yürütmede kullanılır.

>>Dizin Hizmeti Bileşeni

• Windows Server 2008 için dizin hizmetleri sağlamada kullanılan dizin hizmetidir (Ntdsa.dll). Kimliği doğrulanmış aramalar yapılmasına ve bilgilerin alınmasına olanak tanıyan gerçek modüldür.

>>Active Directory’nin Mantıksal Mimarisi

Active Directory’nin mantıksal katmanı veri deposunda bulunan bilgilerin nasıl görüleceğini belirler ve aynı zamanda o bilgilere erişimi denetler. Mantıksal katman bunu, ad alanları tanımlayarak ve dizine depolanmış kaynaklara erişmede kullanılan şemaları adlandırarak yapar. Bu, türü ne olursa olsun dizine depolanmış bilgilere erişmede tutarlı bir yol sunar. Örneğin, bir kullanıcı kaynağı hakkında bilgi edinmeye çok benzer şekilde bir yazıcı kaynağı hakkındaki bilgileri elde edebilirsiniz.

>>Active Directory’nin mantıksal yapısını anlamak için aşağıdaki konuların bilinmesi gerekir:

• Active Directory nesneleri

• Active Directory etki alanları, ağaçları ve ormanları

• Active Directory güven ilişkileri

• Active Directory ad alanları ve bölümleri

• Active Directory veri dağılımı

>>Active Directory Nesneleri

Dizin içinde oluşturulmuş her nesne belirli bir tür veya sınıftandır. Nesne sınıfları şemada tanımlanır ve aşağıdaki türleri içerir:

• Kullanıcı

• Grup

• Bilgisayar

• Yazıcı

• Yapısal Birim

Dizinde bir nesne oluşturduğunuzda, o nesne sınıfının şema kurallarıyla uyumlu olmalıdır. Şema kuralları bir nesne sınıfı için kullanılabilir öz nitelikleri belirlemekle kalmaz, hangi öz niteliklerin zorunlu ve hangilerinin isteğe bağlı olduğunu da belirler. Bir nesne oluşturduğunuzda, zorunlu öz nitelikler tanımlanmalıdır. Örneğin, kullanıcının tam adını ve oturum açma adını belirtmeden bir kullanıcı nesnesi oluşturamazsınız. Bunun nedeni bu öz niteliklerin zorunlu olmasıdır.

Adsız.png

Öz niteliklerin bazı kuralları ilkelerde de tanımlanır. Örneğin, Windows Server 2008’in varsayılan güvenlik ilkesi bir kullanıcı hesabının parolası olması, parolanın da belli karmaşıklık koşullarını karşılaması gerektiğini söyler. Parolası olmayan ya da parolası bu karmaşıklık koşullarına uymayan bir kullanıcı hesabı oluşturmaya çalışırsanız, güvenlik ilkesi yüzünden hesap oluşturma başarısız olacaktır.

>>Active Directory Etki Alanları, Ağaçları ve Ormanları

Dizin içinde nesnelere dizin ağacı denilen hiyerarşik bir ağaç yapısı kullanılarak düzen verilir. Hiyerarşinin yapısı şemadan türetilir ve dizinde depolanmış nesnelerin üst-alt ilişkilerini tanımlamada kullanılır.

Etki alanı, Active Directory nesnelerinin mantıksal gruplandırılmasından ve merkezi yönetiminden sorumlu yapıdır. Dizin ağacında etki alanı da bir nesne olarak temsil edilir.

Adsız1.png

>>Active Directory Kimlik Doğrulaması

Kimlik doğrulama Active Directory’nin bölünmez parçasıdır. Active Directory tasarımını hayata geçirmeden veya var olan Active Directory altyapısını değiştirmeye çalışmadan önce hem kimlik doğrulamanın hem de güven ilişkilerinin Active Directory ortamında nasıl çalıştığının iyi bilinmesi gerekir.

>>Evrensel Gruplar Ve Kimlik Doğrulama

Kullanıcı etki alanına oturum açtığında, Active Directory onun için güvenlik simgesi üretmek amacıyla, kullanıcının üyesi olduğu gruplar hakkındaki bilgileri arar. Normal kimlik doğrulama işleminin parçası olarak güvenlik simgesine gerek vardır ve kullanıcı ağ üzerindeki kaynaklara her eriştiğinde kullanılır.

>>NTLM ve Kerberos Kimlik Doğrulaması

Windows NT 4.0, NT LAN Manager (NTLM) denen bir tür kimlik doğrulama kullanır. NTLM’de, kullanıcının parolasını ağ üzerinden göndermesine gerek kalmadan, kullanıcının kimliğini doğrulamak için şifrelenmiş bir soru/yanıt kullanılır. Kimlik doğrulamayı isteyen sistem, güvenli NTLM kimlik bilgilerine erişebildiğini kanıtlayan bir hesaplama yapmak zorundadır. Bunu, doğrulanabilecek şekilde kullanıcı parolasının tek yönlü karma (hash) algoritmasını göndererek yapar.

NTLM kimlik doğrulamasının etkileşimli ve etkileşimsiz kimlik doğrulama süreçleri vardır. Ağ üzerindeki etkileşimli NTLM kimlik doğrulaması genellikle kullanıcının kimlik doğrulama istediği bir istemci sistem ile kullanıcının parolasının depolandığı etki alanı denetleyicisinden oluşur. Kullanıcı ağ üzerindeki diğer kaynaklara eriştikçe, zaten oturum açmış olan kullanıcının ağ kaynaklarına erişebilmesi için etkileşimli olmayan kimlik doğrulama da gerçekleşebilir. Etkileşimli olmayan kimlik doğrulama genellikle bir istemciyi, bir sunucuyu ve kimlik doğrulamayı yöneten bir etki alanı denetleyicisini içerir.

>>Etki Alanları Arasında Kimlik Doğrulama ve Güven İlişkileri

Active Directory, ağ üzerindeki eski istemci ve sunucuların gerekirse NTLM’yi kullanmasına izin verirken, sunucudan sunucuya kimlik doğrulama ve güven ilişkileri kurmak için Kerberos güvenliğini kullanır. Şekil1.3’te bir etki alanının güvenilen, diğerinin de güvenen etki alanı olduğu tek yönlü bir güven ilişkisini gösterir. Windows NT 4’te, ayrı hesap ve kaynak etki alanlarınız olduğunda, tek yönlü güven ilişkileri uyguluyordu. Güven ilişkisinin kurulması, hesap etki alanındaki kullanıcıların kaynak etki alanındaki kaynaklara erişmesine olanak tanıyordu.

Adsız2.png

1.1. Active Directory Domain Servisleri

AD Domain Services, ağ üzerinde kullanıcıların, grupların ve diğer kaynakların yönetiminin gerçekleştirilmesi ve domain üzerinde çalışan uygulamaların entegrasyonu için kullanılan bir kaynaktır.

Active Directory kurulumuna başlamadan önce bilgisayarımızın Ethernet kartı için sabit bir IP verilmesi gerekir. Eğer Active Directory ve DNS kurulumu yapılacak olan sunucu üzerinde çalışacaksa, sistemin sabit IP ile çalışmasını sürdürmesi gerekir. Eğer DNS başka bir sunucu üzerinde çalışacaksa yükleme tamamlandıktan sonra, DHCP sunucudan otomatik IP alacak şekilde Ethernet kartı ayarlaması yapılabilir.

Active Directory İlk Kurulumu

>>Active Directory dosyalarını yüklemek komut satırına dcpromo yazılır ve enter tuşuna basılır.

Adsız3.png

Ekrana aşağıdaki görüntü gelir.

Adsız4.png

>>Resim 1.6’da kurulumun nasıl yapılacağı belirlenecektir. Burada var olan bir orman içinde çalışabilir veya yeni bir orman yapısı kurabiliriz. Sunucumuz ağda çalışacak olan ilk domain sunucusu olacağı için Create a new domain in a new forest seçeneğini seçerek next düğmesine basılır.

Adsız5.png

>>Resim 1.7’de çalışacağımız etki alanının ismini belirlememiz istenmektedir. Bu aşamada megep.com olarak belirlediğimiz etki alanının kurulumu için next tuşuna basılmalıdır.

Adsız6.png

Bir sonraki aşamaya geçmeden önce belirttiğimiz etki alanının (megep.com) ağda kullanımda olup olmadığı denetlenir. Eğer ağda kullanımda olduğu tespit edilirse bizi bir hata mesajı ile uyarır. Bir önceki ekrana dönüp etki alanı adını değiştirmeden kurulumun devam etmesi mümkün değildir.

>>Resim 1.8’de Active Directory ormanı için istenen işlevsel düzeyi seçimi gerçekleştirilir. Orman işlevsel düzeyi Windows 2000, Windows Server 2003, Windows Server 2008 veya Windows Server 2008 R2 olarak ayarlanabilir. Eğer ağda çalışan başka Windows sunucuları varsa ve kurulum yaptığımız sunucu diğer sunucular ile uyumlu çalışacaksa o sunucu için kullanılan orman işlev düzeyini seçmek mantıklı olacaktır. Burada ağda ilk etki alanı denetleyicisi kurulumu yapıldığından Windows Server 2008 R2 orman düzeyini seçilir ve next tuşuna basılır.

Adsız7.png

>>Bu aşamada sihirbaz ağ ortamını inceler ve etki alanını ve etki alanı denetleyicisini DNS’ye kaydettirmeye çalışır. Sihirbaz DNS sunucusunun kullanılabilir olmadığını tespit ederse Resim 1.9’da görüntülenen pencere açılır. Bu pencerede DNS Server hizmetini yüklemenizi önerir. Devam etmek için Next’i tıklayınız.

NOT: Sihirbazın DNS sunucuyu kurmasını isterseniz, DNS Server hizmeti yüklenir ve etki alanı denetleyicisi bir DNS sunucusu olur. Yeni etki alanının adına sahip Active Directory ile tümleşik bir birincil DNS bölgesi oluşturulur. Sihirbaz ayrıca, sunucunun TCP/IP yapılandırmasını da günceller ve böylece sunucunun IP adresini birincil DNS sunucusu IP adresi olarak atar.

Adsız8.png

>>Resim 1.10 ile görüntülenen pencerede, Active Directory veritabanı dosyasının nereye kurulacağı, log dosyalarının nerede depolanacağı gibi seçimlerin yapılması gerekmektedir. Seçeneklerde varsayılan depolama yerleri değiştirilebilir. Fakat böyle bir durum sunucunun çökmesi, Active Directory’nin yeniden yüklenmesi gibi durumlarda ve yedek alma işlemlerinde daha dikkatli olunmasını gerektirecektir.

Adsız9.png

>>Resim 1.11’de ekrana gelen pencerede Active Directory’nin herhangi bir sebeple yeniden yüklenmesi gerekirse, daha önce alınmış yedekten geri yükleme için kullanılacak olan parola belirlenir.

Adsız10.png

>>Next düğmesine bastığımızda belirttiğimiz ayarlarla kurulum tamamlanır.

Bu aşamada Başlat / Administrative Tools / Active Directory Users and Computers komutunu çalıştırdığımızda Resim 1.13’teki pencere görülür.

Adsız11.png

Adsız12.png

>>Var Olan Bir Etki Alanı İçin Ek Etki Alanı Denetleyicileri Oluşturmak

İlk aşamayı başarıyla tamamladığı için ağda megep.com isminde bir etki alanı oluşmuş durumdadır. Bu etki alanına farklı bir sunucudan erişmek istenirse, farklı bir sunucuda aşağıdaki adımları gerçekleştiriniz.

• Komut satırında dcpromo komutunu çalıştırınız.

• Resim 1.14’te gösterilen Choose A Deployment Configuration sayfasında Existing Forest’ı ve daha sonra Add A Domain Controller To An Existing Domain’i seçiniz. (Eğer burada Create a new domain in an existing forest seçeneğini işaretlerseniz megep.com altında alt bir domain oluşturabilirsiniz.)

Adsız13.png

• Next’i tıkladığınızda Resim 1.15’te gösterilen Network Credentials sayfasını görürsünüz. Sunulan alana etki alanı denetleyicisini yüklemeyi planladığınız ormandaki herhangi bir etki alanının tam DNS adını yazınız. Biz önceki kurulumda etki alanı olarak megep.com belirttiğimizden buraya bu etki alanı adını yazmalıyız. Bu ormandaki bir etki alanına oturum açarsanız ve uygun izinlere sahipseniz yüklemeyi gerçekleştirmek için geçerli olarak oturum açmışsanız kimlik bilgilerini kullanabilirsiniz. Aksi hâlde Alternate Credentials’ı seçiniz, Set’i tıklayınız, daha önce belirtilen etki alanındaki kurumsal yönetici hesabının kullanıcı adını ve parolasını yazınız ve OK’u tıklayınız.

Adsız14.png

Bu işlemi yapmakla megep.com etki alanının yüklü olduğu sunucu üzerinde Administartor kullanıcısı ile oturum açarak ikinci sunucu üzerinde kurulumu yapılan Active Directory ile megep.com etki alanındaki Active Directory arasında bağlantı gerçekleşmiş olacaktır

Adsız15.png

• Next butonu tıklandığında sihirbaz verdiğiniz etki alanı adını doğrular ve ardından ilgili ormandaki etki alanlarını listeler. Resim1.17’de gösterilen Select A Domain sayfasında etki alanı denetleyicisi için etki alanını seçip Next’i tıklayınız.

Adsız16.png

• Next butonu tıklandığında sihirbaz kullanılabilir Active Directory sitelerini belirler. Biz bir site tanımlaması yapmadığımızdan DefaultFirst-Site-Name gelecektir. Select A Site sayfasında etki alanı denetleyicisini bu siteyi seçip Next’i tıklayınız.

• Sihirbaz DNS yapılandırmasını inceler ve yetkili DNS sunucusunun olup  olmadığını belirlemeyi dener. Resim 1.18’de gösterildiği gibi etki alanındaki yetkili DNS sunucu sayısı Additional Domain Controller Options sayfasında listelenir. İzin verilmişse etki alanı denetleyicisi için ek yükleme seçeneklerini seçiniz ve Next’i tıklayınız.

Adsız17.png

• DNS Server hizmetini ek bir seçenek olarak yüklüyorsanız ve sunucu

• IPv4 ve IPv6’nın ikisi için de statik IP adreslerine sahip değilse, sunucunun dinamik IP adresi veya adresleri ile ilgili bir uyarı görüntülenir. Kötü bir DNS yapılandırması ile sonuçlanabilme olasılığına karşın dinamik IP adresi veya adresleri kullanmayı planlıyorsanız Yes’i tıklayınız. Devam etmeden önce IP yapılandırmasını değiştirmek isterseniz No’yu tıklayınız.

Not: İşletim sisteminin yüklenmesi sırasında Windows Setup ağ bileşenleri tespit ederse IPv4 ve IPv6’yı yükler ve yapılandırır. Statik bir IPv4 adresi yapılandırdıysanız ama statik bir IPv6 adresi yapılandırmadıysanız da bu uyarıyı görürsünüz. Ağınızda sadece IPv4 kullanılıyorsanız bu uyarıyı yok sayabilirsiniz (ancak kuruluşunuz ileride IPv6 adresleri kullanacaksa DNS kayıtlarında gerekli değişiklikler yapmanız gerekeceğini unutmayınız).

• DNS Server hizmetini yüklüyorsanız sihirbaz, bir üst bölge DNS sunucusuna bir devretme kaydı oluşturmayı dener. Var olan bir DNS altyapısı ile bütünleştirme gerçekleştiriyorsanız Yes butonuna tıklamalısınız.

• Bu aşamada Active Directory veri tabanı dosyalarının kurulacağı yeri belirlememiz gerekir. Varsayılan değerleri değiştirmeden next düğmesine tıklayınız.

• Son olarak Active Directory yeniden yüklenmesi durumu için bir parola belirleyin ve next düğmesine tıklayınız. Kurulum başlayacaktır.

1.2. Active Directory Federation (Federasyon) Servisleri

Microsoft firmasının çoklu platformlar için geliştirmiş olduğu kimlik doğrulama servisidir. Bir kullanıcı bu servisin çalıştığı bir sistemde internet üzerinden bir web hizmeti alırken yine bir başka sunucu üzerinde bulunan bir bilgiye erişmek istediğinde, yeni sunucuda tekrar oturum açma zorunda kalmayacaktır. Sistem üzerinde bir kez kimlik doğrulaması yapan kullanıcı kendi erişim yetkileri kapsamında diğer sunuculardaki web hizmetlerinden faydalanabilecektir.

Active Directory Federation Services’in çalışabilmesi için iki sunucu ve iki etki alanı gerekmektedir. Bu kurulumu yapmak için biri megep.com (IP adresi 192.168.239.149) diğeri bilisim.com (IP adresi 192.168.239.150) olan iki etki alanı kullanacağız. Her iki sunucuda ISS çalışır durumda olmalıdır. İstenirse Federation Services kurulurken ISS yapılandırması da kurulabilir. Federation Services her iki etki alanında da kurulmak zorundadır. Bunun için aşağıdaki adımları izleyinız.

• Federation Service rolünü kuracağınız sunucular üzerinde Server Management Console / Server Roles kısmından Add Roles seçeneğini işaretleyiniz.

• Açılan pencerede Active Directory Federation Services seçeneğini işaretleyiniz.(Resim 1.19)

Adsız18.png

>>Next düğmesine tıkladığımızda ekrana Resim 1.20’de görüntülenen pencere gelir. Burada Federation Services kutucuğunu işaretlediğimizde, bu servisin düzgün çalışabilmesi için aşağıdaki servislerin kurulmasına dair bir uyarı penceresi çıkmaktadır. Add Required Role Services seçeneğini işaretleyip devam ediniz. (Resim 1.21)

Adsız19.png

adsiz20

• Ekrana gelen yeni pencerede Create a self-signed certificate for SSL encription seçeneğini işaretleyip Next düğmesine basınız.

• Ekrana gelen yeni pencerede Create a self-signed token signing certificate seçeneğini işaretleyiniz. Token signed certificate federation service ile doğru bağlantı kurmak için kullanılır. Next düğmesine basınız.

• Create a new trust policy seçeneğini işaretleyiniz. Bu policy ile bağlantı kurulan diğer sunucudaki kullanıcıların hangi kaynaklara erişebileceği belirlenir. Next düğmesine tıklayınız.

• ISS kurulumunda herhangi bir değişiklik yapmadan Next düğmesine tıklayınız. Kurulum tamamlandığında Start / Administrative Tools / Active Directory Federation Service komutunu çalıştırınız. Federation Service Resim 1.22’de görüntülendiği gibi ekrana gelecektir.

Adsız21.png

>>Sunucuda da Start / Administrative Tools / IIS Maneger komutunu çalıştırınız. Default Web Site altında SSL Settings bölümüne ulaşın. Burada Require SSL kutucuğunu işaretleyiniz. Hemen altında Accept kutucuğunu da işaretleyiniz.

Adsız22.png

Şu ana kadar çalışmaların tamamı megep.com ekti alanının yüklü olduğu sunucuda gerçekleşti. Bundan sonraki işlemleri bilisim.com etki alanının olduğu sunucuda gerçekleştirilecektir.

>>Server Manager / Add Roles komutunu çalıştırınız. Ekrana Resim 1.24’teki pencere gelecektir. Burada AD Federation Service seçeneğini seçip Next düğmesine basınız.

Adsız23.png

• Ekrana Federation service için gerekli yapılandırmaların görüntülendiği bir ekran gelecektir. Next düğmesine basarak bir sonraki ekrana geçiniz.

• Resim 1.25 ile gösterilen pencerede Claims-aware Agent seçeneğini seçelim. Ekranda hemen ISS kurulumunun gerekli olduğunu belirten bir pencere belirecektir. Bu pencerede Add Required Role Services seçeneğini işaretleyip devam ediniz. Resim 1.25’te gösterilen Claims-aware Agent kutucuğunda tik işareti oluştuktan sonra Next düğmesine tıklayınız.

Adsız24.png

• Client Certificate Mapping Authentication seçeneğini ve IIS Management Console seçeneklerini işaretleyip kurulumu tamamlayınız.

• Start / Server Manage / IIS Manger komutunu çalıştırınız. Ekrana gelen pencerede sunucu adına tıkladıktan sonra ortada sekmede Server Certificates ‘e çift tıklayınız.

Adsız25.png

• Ekrana gelen (Resim 1.27) pencerede Actions sekmesinin altında Creat SelfSigned Certificate… komutunu çalıştırıp bir sertifika adı giriniz. (Resim 1.28)

Adsız26.png

• Bu sertifikayı megep.com etki alanındaki sunucuya export etmek gerekir. Bunun için bilisim isimli sertifika seçili iken Action sekmesinden Export komutunu çalıştırınız.

Adsız27.png

Ekrana resim 1.30 ile görüntülenen pencere gelecektir. Burada sertifikanın ismini ve güvenlik için parolasını belirleyiniz. İsmin yanındaki üç nokta olan düğmeye tıklayarak sertifika dosyasının konumlandırılacağı yeri belirleyebilirsiniz.

Adsız28.png

• Sertifika dosyamız belgeler (Documents) klasöründe. Bu dosyayı bir flash disk ile megep.com etki alanında bulunan sunucuya taşıyınız.

Adsız29.png

• Sertifika dosyasını megep.com etki alanındaki sunucu masaüstüne kopyalayınız. Ardından Federation Server üzerinde farenin sağ tuşu ile Properties komutunu çalıştırınız.

Adsız30.png

• Açılan pencerede General tabında View düğmesine tıklayınız.

Adsız31.png

• Açılan yeni pencerede Details sekmesinden Copy to File düğmesine tıklayınız.

Adsız32.png

• Açılan pencerede sertifika dosyasının yerini gösterin ve tamam düğmesine tıklayınız. Bu işlem tamamlandığında megep.com sunucusunda web hizmeti almak için oturum açan bir kişi bilisim.com sunucusundaki sayfalara erişmek için tekrardan oturum açmak zorunda kalmayacaktır.

1.3. Active Directory Lightweight Servisi

Windows Server 2008 işletim sistemindeki Active Directory Lightweight Services, Windows Server 2003 işletim sistemlerinde kullanılabilen Active Directory Application Mode (ADAM) tarafından sağlanan işlevselliği kapsar. Bu işlemi yaparken Active Directory servislerinden domain servislerine ve domain kontrolcüye ihtiyaç duymaz. Bu sebeple hızlı çalışır. İstenirse Active Directory Domain Services ile kimlik doğrulama işlemlerini de yapabilir.

Kurulum işlemi için aşağıdaki adımları gerçekleştiriniz:

• Server Manage / Add Roles komutunu çalıştırınız. Active Directory Lightweight Directory Services seçip Next düğmesine tıklayınız.

Adsız33.png

• Ekrana gelen pencerede servisin çalışması için gerekli kurulum hakkında bilgilendirme yapılıyor. Bir kez daha Next düğmesine tıkladıktan sonra Install düğmesine tıklayarak kurulumu tamamlayınız.

• Server Maneger üzerinde Lightweight Directory Services kurulmuş olarak görünsede aslında kurulumun yapılması için gerekli olan setup dosyası sisteme yüklenmiş durumdadır. Kurulumu tamamlamak için Start / Administrator Tools / Active Directory Lightweight Directory Services Setup Wizard komutunu çalıştırınız.

Adsız34.png

>>Ekrana gelen karşılama penceresini Next düğmesine tıklayarak geçiniz.

Adsız35.png

>>Setup Options penceresi üzerinde, Active Directory Lightweight Directory Services ile ilgili instance’ın kurulum işlemlerini gerçekleştirecektir. Resim 1.37 üzerinde görüldüğü gibi instanceler ile ilgili iki seçenek bulunmaktadır. Bu seçeneklerden kısaca bahsedilecek olursa:

• A unique instance: Bu instance seçeneği ile, yeni bir AD LDS instance örneği oluşturulur ve oluşturulan bu bölüm içindeki yapılandırma ve şema bölümleri otomatik olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında, bu bölüm içerisinde oluşturulan yeni instance örnekleri, AD LDS sunucu üzerindeki var olan diğer instance’ler arasında replica olmayacaktır.

• A replica of an existing instance: Bu seçenek ile ise, AD LDS sunucusu üzerinde oluşturulmuş olan instance’ler arasında replica işlemi gerçekleştirilir ve instance bölümlerinin çoğaltılması sağlanır. Kurulumun gerçekleşeceği sunucu üzerinde herhangi bir instance örneği olmadığı için seçenekler arasından A unique instance seçeneğini seçerek kuruluma devam ediniz.

>>Ekrana gelen pencerede isim ve açıklama girerek next düğmesine tıklayınız.

Adsız36.png

• Resim 1.38’de bu servis için kullanılan port numaraları görüntülenmektedir. Bu numaraları değiştirmeden Next düğmesine tıklayınız.

• Resim 1.39 ile ekrana gelen pencerede kullanacağımız uygulama için bir dizin oluşturmak isteyip istemediğimiz soruluyor. Burada yes seçeneğini seçip megep.com etki alanı sunucusu üzerinde C:/ kök dizininde uygulama için bir dizin oluşturuyoruz.

• Next düğmesine tıkladığımızda Lightweight Directory Service için kurulum dosyalarının konumlarını belirten bir pencere gelecektir. Tekrar Next düğmesine tıklayınız.

Adsız37.png

• Kuruluma devam etmek için kullanıcı hesap seçimi yapılacak olan aşamaya geliyoruz. Network Service Account, default olarak gelen Windows hizmet hesabı seçeneğidir. Eğer, kuruluma yerel kullanıcı hesabını kullanarak devam etmek isteniyorsa bu seçenek ile seçilmelidir This Account ise, varsayılan Windows hizmeti hesabının dışında, başka bir kullanıcıyı yetkilendirerek devam etmek için kullanılan seçenektir. Eğer yapı da Active Directory Domain mevcut ise, Active Directory içerisinden de kullanıcı seçimi gerçekleştirilebilir. Network Service Account’u kullanarak kuruluma devam etmek için iki kez Next düğmesine tıklayınız.

Adsız38.png

• Resim 1.41 ile ekrana gelen pencerede kurulumun tamamlanması için import edilecek dosyalar görüntülenir. Buradaki tüm dosyaları seçip next düğmesi tıklandığında kurulum başlayacaktır.

adsiz39

Bu aşamada C:/ kök dizinine yüklenecek uygulamalara etki alanı içinde oturum açan kullanıcıların erişimi mümkün olacaktır.

1.4. Active Directory Rights Management Servisi

Günümüzde yaygınlaşan internet kullanımı ile bilginin güvenilirliği ve korunması büyük bir problem olmaya başlamıştır. Özellikle resmi kurumlarda ve kurumsal şirketlerde önemli belgelerin korunma ihtiyacı artmaktadır. Microsoft Firmasının bu problem için ürettiği çözüm Active Directory Rights Management Service (Aktif Dizin Haklar Yönetimi Servisleri)’dir.

Active Directory Rights Management Service’nin amacı belgelerin içeriğini korumaktır. Rights Management Service kuralları belge içerisine uygulandıktan sonra bu kuralları kaldırabilecek tek kişi belgenin kurallarını koyan kişidir. Belge sahibi diğer kullanıcıların belge üzerindeki haklarını istediği gibi düzenleyebilir. Okuma, yazma, yazdırma, değiştirme, kopyalama, iletme vs. gibi izinler kontrol edilebilir, kısıtlama getirilerek üst düzey koruma ve güvenlik sağlanabilir. Belge koruması için kuralları belgenin sahibi oluşturabileceği gibi AD RMS sunucusu üzerinde de çeşitli şablonlar oluşturulabilir. Resim 1.42 ‘de Rights Management Service çalışma sistemi kısaca özetlenmiştir.

Adsız40.png

Active Directory Rights Management Service’in çalışacağı sunucu üzerinde aşağıdaki servislerin yüklü olması gerekmektedir.

• IIS 7.0

• World Wide Web Publishing Service

• Message Queuing

Rights Management Service aynı etki alanı içerisinde çalışan bir veritabanı sunucusuna ihtiyaç duyar. Rights Management Service üzerinde belge kullanım izinleri için çeşitli şablonlar oluşturulur ve bunların izinleri değiştirilebilir. Oluşturulan tüm bu kuralların ve izinlerin bir veritabanında tutulması gerekmektedir. Bu veritabanı farklı bir sunucu üzerinde çalışabileceği gibi Rights Management Service ile aynı sunucu üzerinde de çalışabilir. Genellikle veritabanı sunucusu için Microsoft SQL Server kullanılır. Test amacıyla, kurulum anında, seçenekler arasında gelen Windows Internal Database de kullanılabilir.

Active Directory Rights Management Service kullanan istemcilerde ise, Windows Vista ve Windows 7 işletim sistemleri Active Directory Rights Management Service client (istemci) özelliğini içerir ancak daha eski işletim sistemlerinde (Xp, Win98 vs.) bu özellik olmadığı için yüklenmesi gerekmektedir. Microsoft firmasının sitesinden Active Directory Rights Management Service istemci özelliği yüklenebilir.

Rights Management Service sunucusu bir domain (etki alanı) içine alınmalıdır. Domain’e alındıktan sonra etki alanındaki herhangi bir kullanıcı Rights Management Service sunucusu üzerinde yerelde Administrator (Yönetici) yapılır ve kurulumlar bu kullanıcı ile yapılmalıdır. İlk olarak tüm bilgisayarlar domainde olmalıdır ve RMS kullanacak olan tüm kullanıcıların bir e-posta adresi olmalıdır.

Rights Management Services kurulumunu gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyiniz.

>>Server Manager / Roles / Add Roles komutunu çalıştırınız. Resim 1.43 ile ekrana gelen pencerede Active Directory Rihgts Management Service seçeneğini seçiniz.

Adsız41.png

>>Ekrana gelen pencerede Web Server (IIS) ve Message Queuing Service kurulumunun yapılmasının gerektiği bildirilmektedir. Add Required Role Services düğmesine tıklayarak kuruluma devam edilir. Takip eden iki pencerede açıklamaların yapıldığı bölümler vardır. Art arda iki kez Next düğmesine tıklayınız.

Adsız42.png

>>Select Role Services penceresinde Active Directory Rights Management Service ifadesi seçili gelmektedir. Burada bir değişiklik yapmadan Next düğmesine tıklayınız.

Adsız43.png

>>RMS ilk kez kurulduğundan cluster yapısı oluşturulmalıdır. Eğer Root Cluster(Kök Küme) varsa, buradaki Join an existing AD RMS cluster seçilerek kurulmakta olan RMS eski RMS yapısı içerisine katılabilir. Create a new AD RMS cluster seçilerek devam etmek için Next düğmesine tıklayınız.

Adsız44.png

• Resim 1.46’da görüldüğü gibi RMS kullanımı için ortamda bir veritabanı olması gerekmektedir. Bu aşamada Windows Internal Database ile kuruluma devam etmek için Next düğmesine tıklayın. Eğer sunucu üzerinde önceden kurulmuş olan bir veritabanı kullanılacaksa, Use a diffrent database server seçeneği seçilerek kuruluma devam edilir.

• Diğer servislerle bağlantı kurulabilmesi için domain kullanıcı hesabına ihtiyaç vardır. Buradaki belirtilen kullanıcı hesabı Rights Management Service’in hesabıdır. Bu hesabı kullanarak etki alanı içerisindeki diğer servisler ile bağlantı kurar. Burada sadece kullanıcı adı belirtilerek devam edilir.

NOT: RMS yapısı için farklı bir SQL veritabanı kullanılıyorsa buradaki belirtilen kullanıcı hesabı SQL sunucusu üzerinde gerekli izinlere sahip olmalıdır.

Adsız45.png

• Yeni eklenecek Rights Management Service sunucuların kullanması için bir Cluster Key Storage oluşturulacaktır. Bu işlem için Use AD RMS centrally managed key storage seçeneğini seçip Next düğmesine tıklayınız. Ekrana Gelen yeni pencerede şifre belirleyiniz. Bu şifre ayrıca yapıya yeni Rights Management Service eklerken de kullanılacaktır.

• Ekrana gelen pencerede Active Directory Rights Management Service’in Web hizmetlerinin kullanılabilmesi için Default Web Site seçeneğini seçip next düğmesine tıklayınız.

Adsız46.png

• Resim 1.48’de RMS web arayüzüne bağlanmak için SSL kullanılıp kullanılmayacağı soruluyor. SSL kullanmak için Use an SSL-encrypted connection seçeneği işaretlenmelidir. Altta ise sunucunun bağlantısı test edilmektedir. Next düğmesine tıklayarak kurulama devam ediniz.

• Resim 1.49’da gösterilen pencerede SSL üzerinden siteye erişim için kullanılacak olan sertifikanın belirlenmesi gerekmektedir. Burada varsayılan olarak Choose an existing certificate for SSL encryption (mevcut sertifikaları kullan) seçeneği işaretlidir. Bu seçeneğin seçilmesi durumunda farklı bir işlem yapmaya gerek yoktur. Fakat sistemde yüklü olan diğer servisler için kullanılan sertifikaların kullanılması güvenlik sorunlarına neden olacağından Create a self-signed certificate for SSL encryption seçeneğini seçip next düğmesine tıklatınız.

Not: Create a self-signed certificate for SSL encryption seçeneği seçildikten sonra oluşturulacak sertifika dosyası tüm istemci bilgisayarlara elle yüklenmelidir. Aksi hâlde istemciler Rights Management Service web hizmeti için geçerli sertifikanın olmadığına dair bir hata mesajı alacaktır.

Adsız47.png

• Ekrana gelen pencerede RMS sunucu için isim belirtmemiz istenmektedir. İsim yazıp Next düğmesine tıklayınız.

• Ekrana gelen yeni pencerede ise RMS’nin domaine ne zaman tanıtılacağı soruluyor. Register the AD RMS services connection point now seçeneğini işaretleyip Next tuşuna tıklayınız.

• ISS kurulumu tamamladıktan sonra Install düğmesine tıklayarak AD RMS kurulumunu gerçekleştiriniz.

Bunu beğen:

BeğenYükleniyor...

logo

ÜCRETSİZ KARGO

1.000₺ ve üzeri alışverişlerinizde!

7/24 DESTEK

Sorularınız için ulaşabilirsiniz!

logo

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

9. Sınıf

10. Sınıf

11. ve 12. Sınıf

NamePriceBuy
AÇIK KAYNAK İŞLETİM SİSTEMİ
AĞ SİSTEMLERİ VE YÖNLENDİRME
BİLGİSAYAR DESTEKLİ UYGULAMALAR
ELEKTRONİK UYGULAMALARI
GRAFİK VE ANİMASYON
İNTERNET PROGRAMCILIĞI
MESLEKİ YABANCI DİL DERSİ (BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ)
MİKRODENETLEYİCİ
MOBİL UYGULAMALAR
NESNE TABANLI PROGRAMLAMA
SİSTEM BAKIM VE ONARIM
SUNUCU İŞLETİM SİSTEMİ
VERİTABANI
WEB TASARIM VE PROGRAMLAMA

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir