deü yüksek lisans sonuçları / Dokuz Eylül Üniversitesi Yüksek Lisans Programları

Deü Yüksek Lisans Sonuçları

deü yüksek lisans sonuçları

Dokuz Eylül Üniversitesi sınavında şaibe iddiası: Kazanamayan aday çağrıldı

Atacan Ak

&#;ZM&#;R - Dokuz Eylül Üniversitesi'nde (DEÜ) yap&#;lan bilim s&#;navlar&#; için üst üste usulsüzlük iddialar&#; ortaya at&#;l&#;yor. Hukuk Fakültesi'nde yap&#;lan s&#;navla ilgili iddialar aras&#;nda kazanamayan bir aday&#;n kesin kay&#;t tarihi geçtikten 2 hafta sonra kayda ça&#;r&#;ld&#;&#;&#; da var.  

E&#;itim-Sen &#;zmir 3 No’lu Üniversiteler &#;ubesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde yap&#;lacak bilim s&#;nav&#;ndan iki gün önce, 21 Eylül tarihinde yapt&#;&#;&#; aç&#;klama ile jüri üyelerinin son anda de&#;i&#;tirilmesinin güvenilirli&#;e gölge dü&#;ürdü&#;ünü belirtmi&#;ti. Kamu Hukuku Bilim S&#;nav&#;'na giren yakla&#;&#;k aday&#;n sonuçlar&#;n&#; iki gün sonra duyuran Sosyal Bilimler Enstitüsü, herhangi bir asil ve yedek liste aç&#;klamad&#;. Sadece "yerle&#;ti" veya "yerle&#;medi" ibarelerini kulland&#;. E&#;itim Sen bu duruma ili&#;kin, "Bugüne kadar tüm adaylar&#;n s&#;nav&#;n hangi k&#;sm&#;ndan (yaz&#;l&#;, mülakat vb.) hangi puan&#; ald&#;&#;&#; ayr&#;nt&#;l&#; olarak yaz&#;l&#;p puan s&#;ralamas&#;n&#;n herkes taraf&#;ndan görülebilece&#;i bir sistem i&#;letilirken, bu dönem s&#;nav aç&#;klamalar&#; '&#;effafl&#;k' ilkesi ba&#;ta olmak üzere birçok akademik ilke teamüle ayk&#;r&#; gerçekle&#;tirilmi&#;tir" ifadelerini kulland&#;.

'BABASI HAK&#;M OLAN ADAY YERLE&#;MED&#; SONUCUNA RA&#;MEN KAYDED&#;LD&#;'

Söz konusu s&#;nava giren adaylardan Avukat Buse Ar&#;s s&#;nav hakk&#;nda çe&#;itli iddialarla yarg&#;ya ba&#;vurdu. Ar&#;s, s&#;nav öncesi ve sonras&#;nda &#;üpheli aç&#;klamalar yapan ve s&#;nav ekran&#;nda yerle&#;emedi&#;ini gösteren ekran görüntüsünü kendisine atan arkada&#;&#; Ö.D.Ö.'nün kay&#;t dönemi bittikten sonra kayda ça&#;r&#;ld&#;&#;&#;n&#; anlatt&#;. 

Babas&#; &#;zmir Bölge &#;dare Mahkemesi’nde hakim olan arkada&#;&#; Ö.D.Ö.'nün, "s&#;navda bir aday&#;n kopya çekti&#;ini gördü&#;ünü ancak zaman kaybetmemek için bunu gözetmene haber vermedi&#;ini" söyledi&#;ini ifade eden Avukat Ar&#;s, sonras&#;nda ya&#;ananlarla ilgili &#;unlar&#; söyledi: "Benim s&#;nav&#;m iyi geçmesine ra&#;men yerle&#;emedi&#;imi ö&#;rendi&#;imde ilk anda üzüldüm. Ancak kay&#;t tarihi geçtikten iki hafta sonra Ö.D.Ö bana, Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün kendisini özel olarak aray&#;p kayda ça&#;&#;rd&#;&#;&#;n&#;, durumun ne oldu&#;unu anlamak için gidip konu&#;aca&#;&#;n&#; söyledi. Ve s&#;nav ka&#;&#;d&#;n&#;n benimkinden kötü oldu&#;unu kendisi kabul etmesine ve 'yerle&#;medi' sonucunu almas&#;na ra&#;men kayd&#;n&#; yapt&#;rm&#;&#;. Üstelik kay&#;t yapt&#;rd&#;&#;&#; tarihte sistemde ad&#;n&#;n kar&#;&#;s&#;nda halen ‘yerle&#;medi’ ifadesi bulunuyordu.”

Buse Ar&#;s, bir di&#;er &#;üpheli duruma da tan&#;kl&#;k etti&#;ini, s&#;navdan sonra konu&#;tu&#;u ve sorulara net bir yan&#;t vermeyen, hatta vergi hukuku ile ilgili soruya “üç sat&#;r yazd&#;m” diyen A.H.Y. isimli bir avukat arkada&#;&#;n&#;n da programa kabul edildi&#;ini söyledi.

DAVA AÇTI: UMUYORUM SINAV KA&#;ITLARI YEN&#;DEN YAZILMAZ

Geçen hafta, itiraz süresinin son gününde &#;zmir’de s&#;nav için iptal davas&#; açan Avukat Buse Ar&#;s, “Yürütmeyi durdurma karar&#; ç&#;kmazsa hak gasp&#; devam edecek. Ve belki de &#;u an k&#;yaslanmas&#;n&#; istedi&#;im s&#;nav ka&#;&#;tlar&#; yeniden yaz&#;lacak. Umuyorum ki, s&#;nav ka&#;&#;tlar&#;nda bir de&#;i&#;iklik yap&#;lmaz ya da birilerinin babas&#;n&#;n kim oldu&#;u s&#;nav&#; kazanacaklar&#; belirlemez” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

S&#;navla ilgili ba&#;ka bir iddia da, salona al&#;nan bir grup aday&#;n ard&#;ndan yakla&#;&#;k bir saat boyunca içeri ba&#;ka kimsenin girmesine izin verilmemesi oldu.

E&#;&#;T&#;M SEN: BA&#;KA SINAVLARDA DA &#;A&#;BE VAR

E&#;itim Sen 3 No’lu &#;ube Yürütme Kurulu'ndan yap&#;lan aç&#;klamada ise, "Süreci ve ya&#;ananlar&#; ba&#;tan beri takip ettik. Jüri üyeleri iradeleri d&#;&#;&#;nda de&#;i&#;tirildi. O zaman yapt&#;&#;&#;m&#;z aç&#;klamada, jüri üyelerinin ehliyet ve liyakatine ve s&#;nav&#;n bilimselli&#;ine ili&#;kin soru i&#;aretleri olu&#;tu&#;unu söylemi&#;tik. Bugün bu çekincelerimizin gerçe&#;e dönü&#;tü&#;ünü görmekteyiz" denildi.

E&#;itim Sen &#;zmir Üniversiteler &#;ubesi'ne göre, Dokuz Eylül Üniversitesi'ndeki bu iddialar&#;n temeli s&#;nav öncesine dayan&#;yor. Buna göre, 17 A&#;ustos'ta DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü s&#;nav jürisi belirlenmi&#;ti. Normalde, teamül gere&#;i anabilim dallar&#;n&#;n talebi olursa yap&#;lan jüri de&#;i&#;iklikleri için de anabilim dallar&#;ndan bir talep gelmedi. Ancak enstitü yönetimi buna ra&#;men s&#;nava k&#;sa süre kala jürilerde de&#;i&#;ikli&#;e gitti.

Hukuk Fakültesi'nin yan&#; s&#;ra &#;ktisadi ve &#;dari Bilimler Fakültesi s&#;nav jürisinde de de&#;i&#;iklik yap&#;ld&#;. Spor Fakültesi'ndeki bilim s&#;nav&#; jüri okuldaki akademisyenlerden de&#;il farkl&#; üniversitelerden gelen akademisyenlerden olu&#;tu. &#;lahiyat Fakültesi s&#;nav&#; da benzer iddialarla mahkemelik oldu.

E&#;&#;T&#;M-SEN'DEN &#;EFFAFLIK ÇA&#;RISI

Bu s&#;navlara giren adaylar&#;n sosyal medyada tepki gösterdi&#;i DEÜ yönetimine E&#;itim Sen 3 No’lu &#;ube de bir ça&#;r&#; yapt&#;. &#;ube Yürütme Kurulu üyesi Ümit Ak&#;nc&#;, "Bir kez daha kurum içinde gerçekle&#;tirilen tüm s&#;navlar&#;, ku&#;ku ve soru i&#;aretlerine mahal b&#;rakmayacak &#;ekilde yap&#;lmas&#; gerekti&#;ini hat&#;rlat&#;yoruz. Tüm s&#;navlar&#;n, usulsüzlük izlenimi vermeyecek &#;ekilde, informal mekanizmalardan ar&#;nd&#;r&#;lm&#;&#;, &#;effaf, hesap verebilir ve ehliyet ile liyakat ilkelerine uygun yap&#;lmas&#;, enstitü yönetimlerinin yan&#; s&#;ra DEÜ üst yönetiminin sorumlulu&#;undad&#;r. E&#;itim Sen &#;zmir Üniversiteler &#;ubesi olarak konunun takipçisi oldu&#;umuzu bir kez daha belirtmek isteriz" dedi.

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI İÇİN İSTENİLEN BELGELER

1- Müracaat etmek isteyen adayların programı, ve T.C. Kimlik numarasını belirten bir dilekçe.

2- Diploma veya geçici Mezuniyet belgesi ve Not ortalamasını belirten belge(transkript)

3- Nüfus cüzdan fotokopisi.

4- Kısa özgeçmiş (telefon numarası ev, iş,cep, adres ve E-posta belirtilecek)

5- 2 adet fotoğraf.

DOKTORA PROGRAMI İÇİN İSTENİLEN BELGELER

1- Müracaat etmek isteyen adayların sınava girmek istedikleri programı, yabancı dilini, T.C. Kimlik numarası belirten bir dilekçe.

2- Doktora öğrencileri için Yüksek Lisans Mezuniyet belgesi ve Not ortalamasını belirten belge. (Not ortalaması 80 (Seksen) olması şartı )

3- Doktora Öğrencileri için ALES puanın en az 60 olması

4- Yabancı Dil Sınavından (YDS) (Yüz) üzerinden en az 60 (Altmış) puan alan ya da Üniversitelerarası Kurul tarafından buna eşdeğer olarak belirlenen sınavların birinde başarılı olan adaylar başvurabilir.

5- Nüfus suretinin tasdikli 1 örneği.

6- Kısa özgeçmiş (telefon numarası, ev, iş, cep, adres ve E-posta belirtilecek)

7- 2 adet fotoğraf.

PROGRAMIN ADI ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILÂP TARİHİ

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS 50 (ELLİ)

DOKTORA 5 (BEŞ)

BAŞVURU TARİHİ 06 OCAK/14 ŞUBAT

BİLİM SINAVI ( Doktora) 17 ŞUBAT (PAZARTESİ SAAT )

KESİN KAYIT TARİHİ ŞUBAT

SINAV YERİ DEÜ. ATATÜRK İLK. VE İNK. TAR. ENS. MÜD. TINAZTEPE / BUCA-İZMİR TEL: 0 79 27 FAX: 99 07

Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans Programı

Program tanımları

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ ANABİLİM DALI ÖĞRETİM ÜYESİ KADROSU

Prof. Dr. Alp Kut, DEÜ Bilgisayar Müh.
Prof. Dr. Şevkinaz Gümüşoğlu, DEÜ İİBF.
Prof. Dr. Yasemin Arbak, DEÜ İşletme Fak.
Doç. Dr. Yalçın Çebi, DEÜ Bilgisayar Müh.
Doç. Dr. Özkan Tütüncü, DEÜ İşletme Fak.
Doç. Dr. Adnan Kasman, DEÜ İşletme Fak.
Doç. Dr. Serdar Özkan, DEÜ İşletme Fak.
Yrd. Doç. Dr. İpek Kocakoç, DEÜ İİBF.
Yrd. Doç. Dr. Ömür Saatçioğlu, DEÜ, Deniz İşletmeciliği Y.O.
Yrd. Doç. Dr. Habil Gökmen, DEÜ İşletme Fak.
Yrd. Doç. Dr. Burcu İlter TABAK, DEÜ İşletme Fak.
Öğr.Gör. Dr. Sabri Erdem, DEÜ İşletme Fak.
Öğr.Gör. Ferkan Kaplanseren, DEÜ İşletme Fak.

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ TEZSİZ YÜKSEK LİSANS DERS PROGRAMI

Öğrenci Kaynağı

Tüm Mühendislik Fakülteleri, Harp Okulu, İktisat, İşletme, Ekonometri, İstatistik mezunları ile Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksek Okulu (4 yıllık) mezunları bu anabilim dalına başvurabilirler.

seafoodplus.infoıyıl

YBS Yönetim Bilişim Sistemleri 3 0 3
YBS İstatistiksel Yöntemler 3 0 3
YBS Temel Bilgisayar Programlama 3 0 3
YBS Bilgi Sistemlerinde Proje Yönetimi 3 0 3

seafoodplus.infoıyıl
YBS Sistem Analiz ve Tasarımı 3 0 3
YBS Yönetim ve Organizasyon 3 0 3
YBS Yöneticiler İçin Ekonomi ve Finans 3 0 3
YBS Karar Destek Sistemleri 3 0 3

seafoodplus.infoıyıl
YBS Veri Kaynakları Yönetimi 3 0 3
YBS Kurumsal Kaynaklar Planlaması 3 0 3
YBS E-Ticaret 3 0 3
YBS Akıllı Sistemler Tasarımı 3 0 3
YBS Muhasebe Bilgi Sistemleri 3 0 3
YBS Dönem Projesi 2 0 2

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ TEZSİZ YÜKSEK LİSANS PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ

İstatistiksel Yöntemler : İstatistiksel Yöntemler: Bu ders, verilerin sınıflandırılması ve analizi, tanımlayıcı istatistikler, rassal örneklem alma, uygun olasılık dağılımının belirlenmesi, varyans analizi, regresyon analizi, ayrıştırma, sınıflandırma ve kümeleme gibi istatistiksel yöntemler aracılığıyla mühendisliğe yönelik ampirik modellerin oluşturulmasına dayanmaktadır. Dersin temel kavramları, bilgisayar destekli olarak uygulamalı bir şekilde ele alınacaktır.

Sistem Analizi Ve Tasarımı: Bilgi sistemi geliştirmenin yaşam döngüsü. Bilgi sistemleri ile yönetimin ilişkisi. Bilgi sistemi geliştirme projelerinin yönetimi. Sistem analizi: başlangıç araştırma ve incelemeleri. Sistem tasarımı aşamaları: genel tasarım, ayrıntılı tasarım (giriş-çıkış, dosyalar ve veritabanları, programlar ve prosedürler). Gerçekleştirme ve gözden geçirmek konuları dersin içeriğini oluşturacaktır.

Temel Bilgisayar Programlama : Programlama dilleri tarihçesi ve nesilleri, programlama ortamları, sentaks ve semantik, veri soyutlama, veri tipleri ile veri ve kontrol yapıları, algoritmalar ve zaman analizleri, nesne tabanlı, fonksiyonel ve mantıksal-kural tabanlı programlama dilleri ile kullanım alanları ve özellikleri, yorumlayıcılar ve derleyiciler ile hata tipleri bu dersin genel işleyişini oluşturmaktadır.

Bilgi Sistemlerinde Proje Yönetimi: Bilgi sistemlerinin tasarlanmasında, güncelleştirilmesinde ve yapısal değişimler uygulanmasında, intranet ve ekstranet uygulamalarının hayata geçirilmesinde en önemli faktörler olan zaman, insan ve destekleyici ve aracı diğer kaynakların yapısal bir biçimde yönetilmesi, çizelgelenmesi, görev paylaşımı, zaman yönetimi, aktivitelerin ve bu aktiviteler arasındaki öncelik ve paralellik ilişkilerinin ve tüm maliyet unsurlarının proje formatında yönetilmesi ve buna uygun yönetsel destek yazılımlarının öğretilmesi bu dersin öncelikli hedefleri arasındadır.

Yönetim Bilişim Sistemleri: Bu ders kapsamında yönetim bilişim sistemlerinin temel kavramları, yönetim bilişim sistemlerinin organizasyon, yönetim ve teknoloji (bilgisayar ağları, yazılım, donanım ve kablosuz teknoloji) açısından değerlendirilmesi, yönetim bilişim sistemlerinde etik, güvenlik ve kontrol dersin ilk bölümünü oluşturmaktadır. Yönetim bilişim sistemlerinin kurulması ve yeniden yapılandırılması, e-ticaret ve e-iş ile ilişkisi, kurumsal sistemler, müşteri ilişkileri yönetimi ve tedarik zinciri yönetim sisteminin yönetim bilişim sistemleri açısından yeri ve önemi, bu dersin ana temaları arasında yer almaktadır.

Karar Destek Sistemleri: Yönetimde karar alma ve model kurma kavramına dayanan bu dersin kapsamında, model kurma teknikleri, doğrusal programlama modelleri, simpleks, dualite ve duyarlılık analizleri, ulaştırma modeli, atama, tam sayılı programlama, , dal ve sınır algoritması, doğrusal olmayan programlama, proje yönetim modelleri, markov zinciri ve süreçleri, dinamik programlama, kuyruk modelleri, simülasyon gibi karar vermede kullanılan sayısal modeller ilgili paket programlar ile destekli uygulamaları yer almaktadır. Yapısal olmayan ya da yarı yapısal karar süreçlerinin analizi ve yapısallaştırılma süreçlerinde karar destek sistemlerinin ve karar destek sistemlerinin temel araçlarının kullanımı, problem odaklı çözüm üretebilme, ortam koşullarındaki değişimlere hızlı cevap verebilme ve karar verme mekanizmalarının işleyişi, işletmenin farklı fonksiyonlarına ilişkin uygulamaların ve bunlara ilişkin yazılımların tanıtılması ve grup karar destek sistemleri bu dersin diğer önemli işlevleri arasındadır.

Veri Kaynakları Yönetimi: Veri tabanı temelleri ve ilkeleri, veri tabanı sistemlerinin gerekliliği ve veri ambarları, dersteki temel kavramlar arasında yer almaktadır SQL ve veritabanları, SQL’de DDL ve DML yapıları ile yapısal sorgular oluşturma, sorgu optimizasyonu, normalizasyon ve veri tabanı bileşenlerinin yönetimi, veritabanlarında haklar ve güvenlikler, rapor ve form tasarımları, veritabanlarını internet üzerinden kullanımı bu dersin ana konuları arasındadır. Ders ağırlıklı olarak laboratuar uygulamaları ile desteklenecektir.

Kurumsal Kaynak Planlaması: İşletmelerin bütün departman ve fonksiyonlarını bir bilgisayar sisteminde tümleşik hale getiren “Kurumsal Kaynak Planlaması sistemleri ile farklı departmanlar tek bir veri tabanında depolanan bilgiyi daha kolay paylaşır ve birbirleriyle daha kolay iletişim kurarlar. Bu dersin kapsamında, işletmenin bütün fonksiyonlarını entegre etmek ve eş zamanlı hale getirmek suretiyle farklı bölümlerin özel ihtiyaçlarını karşılama amacıyla, muhasebe, finans, üretim yönetimi, satın alma, satış/pazarlama, stok denetimi, sabit kıymetler, bütçe/planlama, cari hesaplar ve insan kaynakları yönetimi gibi modüllerin kurumsal yapı içindeki yeri ve nasıl entegre edileceği ile bu kapsamdaki global ve bölgesel yazılımlar konusunda bilgi verilmesi hedeflenmektedir.

E-Ticaret: Elektronik ticaretin temel kavramları, e-yönetim ve e-işletme, elektronik ticaret çeşitleri, ağ yapılandırılması ve ağ güvenliği, iletişim protokolleri ve e-işletme, yetkilendirme, şifreleme, sayısal ödeme ve sayısal para, veri tabanı yönetim sistemleri, internet, web sayfaları, multimedya ve programlama dilleri, elektronik veri değişimi, e-market, müşteri memnuniyeti, satıcı yönetim sistemleri ve tedarik zinciri yönetimi gibi e- ticaret uygulamaları dersin önemli konularıdır.

Akıllı Sistemler Tasarımı: Yapay sinir ağları ve kullanım alanları, makine öğrenmesi, sezgisel tabanlı problem çözme, genetik, evrimsel algoritmalar ile optimizasyon, bulanık mantık ve uygulamaları ile zeki internet etmenleri ve internet uygulamalarının tanıtımı bu dersin temel hedeflerini oluşturmaktadır. Uzman sistemler, belirli bir alan için tasarlanmış, belirli bir problem hakkındaki bilgiyi çözümleyen, problemlere çözümler sağlayan, tasarımına bağlı olarak, düzeltmeleri yapmak için bir iş dizisi öneren akıllı programlardır. Bu ders kapsamında uzman sistemlerin özellikleri, uzman sistemlerin bileşenleri, yararları, kullanım alanları yer almakla birlikte, bu sistemleri içinde karar mekanizmalarını çalıştıran yapay zekâ algoritmaları ve veri madenciliği gibi karar modelleri de ayrıntılı olarak incelenecektir.

Yöneticiler için Ekonomi ve Finans: Bu ders, mikroekonomi ve finansal analize ilişkin kavramları ve bunlarla ilgili araçların karar verme sürecindeki işlevleriyle uygulamalarını konu almaktadır. Bu doğrultuda, işletmelerin ve diğer organizasyonların çıkarlarını geliştirmeye yönelik modellerin oluşturulması ve kullanılması üzerinde durulacaktır. Talep ve arz analizleri, üretim analizi, piyasa yapısı ve fiyatlama stratejilerine ilişkin analizler, finans fonksiyonlarının analizi, yatırım ve finansal kararlar dersin temel konularını oluşturmaktadır.

Muhasebe Bilgi Sistemleri: Bu derste iki aşamalı olarak düşünülürse; İlk muhasebe sisteminin temel kavramları, muhasebenin ilkeleri, muhasebe bilgi sisteminin yapısı ve işleyişi, gelir döngüsü ve gider döngüsü hakkında bilgiler aktarılacaktır. İkinci bölümde ise muhasebe bilgi sistemlerinin analiz, tasarım süreci; bu süreçte kullanılan REA diyagramı, ver akış diyagramları gibi temel araçların tanıtımı ve uygulaması, sistem implementasyonu, bakım, izleme ve kontrol ve geri bildirim süreci ele alınacaktır.

Yönetim ve Organizasyon: Yönetim işlevleri; yönetimde bağlantı süreçleri; karar verme ve örgütsel iletişim, işletme yönetimi teknikleri; istisnalarla yönetim ve amaçlara göre yönetim, işletme yönetiminde güncel konular; örgütsel etkinlik, örgütsel değişim, örgüt kültürü, örgüt geliştirme, örgütlerde çatışma ve yönetimi, kriz yönetimi, stres ve stres yönetimi, yüksek performanslı ekip oluşturma, zaman yönetimi, toplantı yönetimi konuları inceleme konusu yapılacaktır. İnsan kaynakları sisteminin işleyişi, insan kaynakları bilgi sistemi, personel planlama, personel seçimi, işe alım süreci, motivasyon, iş zenginleştirme ve rotasyon, iş değerleme ve ölçümlemesi, ücret, liyakat, ödül ve yaptırım sistemlerinin tanıtımı,  bu dersin ikincil hedefleri arasındadır.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir