vali kaymakam ve muhtarın görevleri / 3. Sınıf Hayat Bilgisi Yönetim Birimleri konu anlatımı

Vali Kaymakam Ve Muhtarın Görevleri

vali kaymakam ve muhtarın görevleri

kaynağı değiştir]

Vali, kaymakam, belediye başkanı ve muhtarın yapması gereken temel görevler

Vali, kaymakam, belediye başkanı ve muhtarın yapması gereken temel görevler

Vali, kaymakam, belediye başkanı ve muhtarın yapması gereken temel görevler nelerdir bu konuda sizlere kısa bilgiler vereceğiz.

Valinin Görevleri:

• Devleti temsilen şehirdeki resmi törenlere katılmaktadır.
  • Başkanlıkların ve şehirde bulunan idari kuruluşların başkanlarıdır.
  • İldeki kuralların ve devletin verdiği programların uygulanmasını denetler.
  • İl merkezinde yer alan devlete ait kuruluşları denetleyip düzenler.
  • Devletin düzenli şekilde çalışması için gereken önlemleri almakla görevlidir.

Kaymakamın Görevleri:

• Yasaların ilçede uygulanmasını sağlamak
  • Valinin emirlerini uygulamak
  • İlçedeki farklı kamu kuruluşlarının çalışmalarında senkronizasyonu sağlar
  • Halkın ihtiyaçlarını saptar ve gidermeye çalışır, gereken önlemleri alır. Ayrıca halk ile iyi iletişim kurup şikayetlerini dinlemelidir.
  • Törenlerde başkanlık yapar ve resmi ziyaretlerde bulunur/kabul eder.

Belediye Başkanının Görevleri:

• Belediye teşkilatının menfaatleri doğrultusunda görev alan kişileri organize etmek ve yol göstermek.
  • Belediyenin ilerleyişi ve yeni gelişmeler için belediyenin bütçelerinin belirli düzeyde tutulmasını sağlamak ve gerekli kişileri görevlendirmek.
  • Belediye başkanı sıfatıyla resmi törenlerde ve davetlerde bulunmak suretiyle sorumlu olduğu belediyeyi temsil etmek, bizzat katılma fırsatı yoksa da yerine temsilen birini göndermek.
  • Belediye meclisine ve encümen adı verilen teşkilatlanmaya başkanlık ederek onları yönetmek.
  • Belediyenin elindeki olanakları değerlendirerek gelirleri korumak.
  • Başkanlık ettiği belediye meclisinde alınan kararların bizzat ya da görevlendirmeler ile uygulanmasını sağlamak.
  • Belediyeye bağlı alt birimlerin denetimini yapmak.
  • Sorumlu olduğu belediye halkının temel ihtiyaçlarını gözetmek, huzurun sağlanması için adımlar atmak ve bölge adına bazı düzenlemelerle iyileştirme çalışmaları yapmak. Bu yollarla halkın memnuniyetini sağlamak.

Muhtarın Görevleri:

• Mahallede yapılacak olan hizmetleri düzenlemek:
  • Kimliğini kaybeden kişilere gereken belgeleri ayarlamak
  • Seçmen listelerini kontrol edip
  • Caddeler ve sokaklarda yer alan levhaları denetlemek. Eksik olanları belediyeye iletmek
  • Yardım ihtiyacı olan kişileri belirlemek
  • Mahalle sakinleri için gerekli belgeleri düzenlemek
  • Salgın bir hastalık görüldüğünde ilgili kuruluşlara haber vermek
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

👏

👎

😍

◁ GÜNÜN HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ ▷ Önemli not: Habere dosya, resim ve video ekleme özelliği geçici olarak devre dışı bırakılmıştır. Yorum ve düşüncelerinizin bizim için çok değerli olduğunu biliyor musunuz? Yorumlarınızla soru cevaplarımıza katkıda bulunabilirsiniz.
Sitemizde yer alan tüm hizmet ve içerikler eğitim ve öğretim amaçlı olarak öğrencilerin kullanımına sunulmaktadır.

▼ SIRADAKİ HABER ▼

3. Sınıf Hayat Bilgisi Y&#;netim Birimleri konu anlatımı

Haberin Devamı

Yönetim Birimleri Nedir?

Muhtarlık, belediye, kaymakamlık ve valilik gibi yönetim birimleri bulunmaktadır. Her yönetici farklı büyüklükteki bölgeyi yönetir. Böylece aşamalı olarak gerçekleşen yönetim sayesinde ülke çok daha rahat ve iyi yönetilebilir. İl, ilçe, mahalle, köy yönetim birimleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her yönetim birimi farklı bir yönetici ile yönetilir.

Yönetim Birimleri Ve Yöneticiler Nelerdir?

Vali

İlleri yöneten kişilere vali adı verilir. Valiler seçimle iş başına gelen yöneticiler değildir. Valinin atama yoluyla, devlet tarafından bölgeye gönderilir. Devlet tarafından gönderilen bir yönetici olduğu için devletin ilde bulunan temsilcisi olarak görev yapar. İlde; eğitim, ulaşım, sağlık gibi devlet işleri vali tarafından yürütülür. Yine ilde huzur ve güvenliğin sağlanması için tedbirler vali tarafından alınır.

Kaymakam

Kaymakam ilçeleri yöneten kişiye verilen isimdir. Kaymakamlarda, valiler gibi seçimle iş başına gelmez devlet tarafından gönderilir. Kaymakam görevlerini ilde bulunan valiliğe bağlı olarak yapar. Kaymakam ilçe içerisinde halkın can ve mal güvenliğini sağlama konusunda görevlidir. Yine ilçenin gelişip kalkmasından sorumlu olan kişi de kaymakamdır.

Belediye Başkanları

Belediye başkanları seçimle iş başına gelen yerel yöneticilerdir. İl ve ilçede halkın ihtiyaçları belediye başkanlığı tarafından giderilmeye çalışılır. Genel olarak temizlik, yol, su gibi halkın ihtiyacı olan durumları çözüm belediye başkanlığı tarafından bulunur. Seçimle iş başına gelen belediye başkanı belirli süre görev yapar ve tekrar seçim olduğunda seçmenler tarafından seçilirse tekrar belediye başkanı görevine devam eder.

Muhtar

Haberin Devamı

Mahalle ve köylerin yöneticisi muhtardır. Muhtarlar seçimle iş başına gelen yöneticilerdir. Muhtarlar köy ve mahallenin sorunlarını belirleyerek bu sorunların çözümü için çalışmalar yürütür. Muhtarlar da belediye başkanları gibi seçimle iş başına gelir ve belli bir süre mahalle ya da köyde yöneticilik görevinde bulunur. Bir daha ki seçim döneminde tekrar yönetici olarak seçilmesi mümkündür.

Türkiye Cumhuriyeti Yönetim Biçimi

Devletimizin adı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Türkiye cumhuriyeti devleti; cumhuriyet yönetim şekli ile yönetilir. Cumhuriyet yönetim şekline 29 Ekim tarihinde geçilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'tür.

Haberin Devamı

Cumhuriyet Yönetiminin Özellikleri

Cumhuriyet yönetiminde yöneticiler halk tarafından seçilir. Seçimler aracılığıyla halk yöneticilerin seçerek belli bir süre yöneticilere kendini yönetme hakkı verir. Belirlenen süre dolduğunda tekrar seçim yapılır. Türkiye cumhuriyeti devleti 81 ilden oluşan bir ülkedir. Ülkemizin başkenti yani ülkemizin yönetildiği yer Ankara'dır.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir