arabadaki zift nasıl çıkar / Zift Lekesi Nasıl Çıkar, Zift Nasıl Temizlenir? - Teknik Rehber

Arabadaki Zift Nasıl Çıkar

arabadaki zift nasıl çıkar

zift nasıl çıkar?

• Yüzbaşı
    tatilde bir k&#;y yoluna girdim ve arabaın sağ tarafı olduk&#;a fazla zift oldu. ertesi sabah ilk iş oto yıkmaya g&#;t&#;rd&#;m. eleman &#;ok pro değildi ama bir lt mazot al ben hallederim dedi 1lt mazot getirdik arkadaşa ziftleri temizlemiş ve b&#;t&#;n arabayı mazot ile silmiş. zift gitti bir tek &#;amurluğun i&#;i berbat durumda bunları nasıl temizlerim?

daha profesyonel bir &#;&#;z&#;m varmıdır zift i&#;in.

mazotla silmek boyaya zarar verir mi?

• Binbaşı

Ama gazyağını &#;neririm.

Hatta ben tinerle sildim boyaya hi&#; birşey yapmadı. &#;&#;nk&#; arabanın tavanına kadar gelmişti zift. (yanınızdan son hız kamyon ge&#;erse)

Sana yağla &#;ıktığınıda duymuştum ama g&#;ld&#;rtme kendine

Ama hangi uygulamayı yaparsan yap aracı bol suyla yıka.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sulphur -- 10 Ağustos ; >
  • Yarbay
    en ıyı yontem gazyagı ıle sılmek ondan sonra guzelce yıkamak. mazotun herhangı bır zararı olmaz cunku oda bır nevı yag vazıfesı gorur cıkardıgına gore sorun gıtmıs demektır. camurlugun ıcınde davlumbaz varsa ya degıstır yada onuda gazla her ıksıde yoksa davlumbaz al tak olmayan bır modelse oylece dursun cunku zıft en azından o bolgenın curumemesıne katkıda bulunur. kolay gelsın
  • Çavuş
    43 Mesaj
    Zift ister boyalı alanda ister plastik y&#;zeyde olsun, en kolay temizleme y&#;ntemi 1 kalıp margarin yağ alıp bu b&#;lgelere g&#;zelce s&#;rmek ve beklemektir. Bir m&#;ddet sonra zift erir ve akmaya başlar. Biraz daha bekleyin sonra araba yıkama şampuanı ile yıkayın.

Gaz yağı da uygun olmakla beraber, hem &#;ok uğraştırır hende solunması sağlığa zararlıdır. Diğer solventler boyaya kısa s&#;rede zarar vermez ancak plastik aksam hemen etkilenir.

B&#;t&#;n bunların dışında solventler hemen akar gider ve y&#;zeyde kalmaz oysa margarin kalır ve yavaş yavaş zifti eritir.

Saygılar.
  • Binbaşı
    T&#;m boya satan marketlerde bulabilinecek sentetik tiner alın ml lerden, ufaf bir pamuğa d&#;k&#;n ve b&#;lgesel olarak ziftin dışına &#;ok taşırmadan dairesel olarak bastırın , kez &#;evirince &#;ıktığını g&#;receksiniz.

Ben şu ana kadar hi&#; bir zararını g&#;rmedim. Sonra k&#;p&#;kl&#; olarak komple yıkatın. Ge&#;miş olsun.
  • Binbaşı
    quote:

Orjinalden alıntı: oguz1

T&#;m boya satan marketlerde bulabilinecek sentetik tiner alın ml lerden, ufaf bir pamuğa d&#;k&#;n ve b&#;lgesel olarak ziftin dışına &#;ok taşırmadan dairesel olarak bastırın , kez &#;evirince &#;ıktığını g&#;receksiniz.

Ben şu ana kadar hi&#; bir zararını g&#;rmedim. Sonra k&#;p&#;kl&#; olarak komple yıkatın. Ge&#;miş olsun.
  • Yüzbaşı
    cevap yazan herkese teşekk&#;rler.

mazot epeyce temizlemiş dun eve d&#;nd&#;k ve arabayı biraz daha detaylı inceledim. &#;amurluk i&#;i hari&#; bir iki ufak aralıkta kalmış onlarıda yarın temizleyecem. &#;zerine sana yağ s&#;r&#;p g&#;neşte bekletmek en iyi &#;&#;z&#;mm&#;ş :) soranlara arabanın &#;st&#;nde yumurta pişirecez deriz artık :)

en azından ilk halini g&#;r&#;nce ağlayacaktım şimdi gayet iyi durumda.

umarım başka kimsenin başına gelmez.

teşekk&#;rler
  • Yüzbaşı
    37 Mesaj
    Doğru yapmışsın arkadaşım mazotla biraz uğraşınca mutlaka harika bir şekilde &#;ıkıyo monash.pwın margarini deneme ben denemiştim mazottan &#;nce, arabanın &#;st&#; berbat oldu kapı kenarlarına bulaşan yağ yıkamayla bile &#;ıkmamıştı.Tam rezillik yani.
  • Otomobil Uzmanı
    mazot veya gazyağı en ucuz ve etkili &#;&#;z&#;md&#;monash.pw beyin sana yağı işini duymamıştım,o y&#;zden birşey diyemeyeceğmonash.pw diğerleri denenmiş ve sık kullanılan metodlardır.

Tiner ise boya s&#;k&#;c&#; olması nedeniyle tercih edilmemesi gereken bir kimyasaldımonash.pwırım sentetik olması &#;ok fazla birşey değişmonash.pwıca solunması insan sağlığı a&#;ısından son derece zararlıdır.
  • Yüzbaşı
    Ben daha ge&#;en hafta aracımdaki ziftleri temizledim gazyağı kullandım hemen temizleniyor pamuklu bir beze azar azar yedireceğiniz gazyağıyla fazla bastırmadan ovarak silin ziftin yoğunluğuna g&#;re ara sıra bezi de değiştirin kolayca temizlendiğini g&#;receksiniz.
  • Onbaşı
    28 Mesaj
    insanın başına gelince &#;ok k&#;t&#; oluyor! d&#;n gece Niğde Altunhisar tarafından geldiğim yolda &#;alışma varmış tam Nasrettin Hoca fıkrası gibi yolun baş ve son kısmı bozuk ve ziftsiz ortasına zift d&#;km&#;şler hemen yavaşladım ama olan oldu şimdi GAZYAĞI MI,,TİNER ,,,,, BİZİM YAĞ MI
  • Onbaşı
    28 Mesaj
  • Çavuş
    41 Mesaj
  • Binbaşı
    Yaklaşık 1 ay &#;nceydi evimin ordaki sokağa asfalt d&#;km&#;şler daha yarım saat bile olmamıştı ki malesef ziftlendi lastiklerim ardından yolumun &#;zerindeki lastik&#;iye uğradım , lastik&#;i bir şey olmaz kendi kendine atar lastik zifti dedi zaten bende 1 g&#;n sonra uzun yola &#;ıkacaktım Ankara- Amasra gidiş geliş yaptım lastiklerde hi&#; zift izi kalmadıAma tabi şehiri&#;i o halde kullansaydım ne zaman atardı bilinmez
  • Binbaşı
    Denenmiş y&#;ntem: Gazyağını alıp s&#;ngere bolca d&#;k&#;monash.pwğını ziftin &#;zerine s&#;ngeri kullanarak akıtıyorsun. Gazyağı ziftin &#;zerinde durduk&#;a onu yumuşatıp &#;&#;z&#;yor. Sonra tekrar gaz yağı d&#;k&#;yorsun s&#;ngere ve siliyorsun. B&#;yle b&#;yle &#;ıkardım ben. Sakın gazyağını s&#;rer s&#;rmez &#;ıkarmasını bekleme. dakika zaman vereceksin ki i&#;ine işlesin ziftin.
  • Yüzbaşı
    Gazyağı en iyi &#;&#;z&#;md&#;r. Gazyağını sprey olarak sıkabileceğin bir kaba koy ve sık bekle sık bekle sonra al eline &#;st&#;b&#;n&#; temizle ve bir kez daha tekrar et sonunda g&#;receksinki zift gitmiş ve yerine cilalanmış kadar parlak bir araba gelmiş Tecr&#;beyle sabittir.

Bir diğer &#;nerimde: Paket yağı alıp ziftli yerlere s&#;r&#;yorsun ve bekliyorsun kendiliğinden akıp gidiyor.
  • Çavuş
    47 Mesaj
    Daha &#;nce başıma gelmişti. Aracın alt tarafı etekleri ve kapı koluna kadar zifte belenmişti. Benzincide durdum. Mazot aldım ve yıkadım. Sonu&#; son derece başarılı ;)

(Tabi ara&#; Sonax bakımlıydı, sonrasında tekrar Sonax'a girdi ama yine de başarılıydı)
  • Yüzbaşı
    1 ay &#;nce zifte girmiştim ve yavaşlamakta geciktim. &#;stelik de geceydi. Arabadan indiğim kapı altlarının &#;ok k&#;t&#; durumda olduğunu g&#;rd&#;m. Bayağı moralim bozulmuştu. Kaportacılar dahil bir&#;ok kişiye sordum, gazyağı dediler. rulo kağıt havlu ile 5 saatimi aldı. Yalnız ben ertesi g&#;n yapmak zorunda kaldım. Sıcağı sıcağına yapsam daha &#;abuk &#;ıkardı. &#;zellikle bazı yerler kemikleşmiş gibiydi. Vaktim olsa fotoları koyacaktım.
    Şunu s&#;yleyeyim, gazyağının boyaya zarar vermesi konusunu &#;ok araştırdım (yurtdışı forumları bile), araştırmalar sonunda benim vardığım kanı bir zararı yok. Hatta bir&#;ok kişi gazyağını parlatmak i&#;in de kullanıyor.
    Yalnız gazyağı su ile &#;ıkmıyor. Ziftleri temizledikten sonra, temiz bezle iyice silin kalan gazyağılarını alın.
    Bu arada, margarinin etkili olduğunu ben de duymuştum. Margarin de denedim (&#;&#;nk&#; margarin gazyağına g&#;re hem daha ucuz hem de kolay bulunuyor) ama başarılı olmadı. Belki benimki iyice kurumuş sertleşmişti, belki de yeteri kadar beklemedim. Margarin s&#;r&#;n g&#;neşte bekleyin kendiliğinden zift akar diyorlardı.

• yeni mesaja gitYeni mesaj

Benzer içerikler

Arabadan Zift Lekesi Çıkarma Yöntemleri

Reklam

Katranın yoğun kıvamlı hali olan zift, çeşitli organik maddelerin işlemlerden geçirilmesi ile elde edilir ve siyah, yapışkan bir dokuya sahiptir. Yazın havanın ısınması ile eriyerek lekelere neden olabildiği gibi kış mevsimlerinde soğuk hava ile birlikte tamamen sertleşir ve kırılgan bir forma sahip olur. Zift petrol bileşenlerinden üretilen kimyasal çözücülere, mor ötesi ışınlara ve yağlara karşı dayanıklıdır. Aynı şekilde içeriğinde zift bulunan tüm maddeler de aynı dayanıklılığa sahiptir. Ziftin yapısına hakim olduktan sonra zift lekelerini çıkarmak, sizin için hazırladığımız öneriler ile çok kolay!

Arabadan Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz mevsiminde ısınan hava ile birlikte asfalt üzerinden eriyen zift arabanızın tekerlekleri aracılığıyla arabanızda lekelenmelere neden olur. Peki arabadaki zift lekesi nasıl çıkar? Size önereceğimiz yöntemlerle son derece pratik bir şekilde zift lekelerinden kurtulmanız mümkün.

Mazot veya Gaz Yağı

Kumaş ya da dokulu bir yüzey ile uğraşmadığınızdan yapışan lekeyi yerinden oynatmak yeterli olacaktır. Bunun için de mazot ya da gaz yağı kullanmak, arabalara bulaşan zifti temizlemek için en iyi yöntemlerden biri. Yumuşak ve temiz bir beze gaz yağını veya mazotu dökerek hassas hareketlerle arabanızdan temizleyebilirsiniz. Bastırmamaya dikkat etmeniz, arabanızın boyasını zedelememek için önemli. İşte arabanız ilk günkü gibi tertemiz karşınızda!

Reklam

Margarin

Kimyasallardan uzak durmak istiyorsanız bir diğer seçenekse margarin kullanmak. Kulağa ne kadar ilginç gelse de margarin, yapışan ziftin kurumasını sağlar ve böylece lekeler dökülerek yok olur. Daha uzun zaman alsa da kesin çözüm sunan bir yöntemdir. Margarini lekeli yüzeyin üzerine sürün. Zamanla zift lekesi kendiliğinden dökülecektir. Lekeler dökülüp kaybolduktan sonra ise yine deterjanlı su ile silmekte elbette fayda var. Böylece olası kalıntılardan da kurtulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Otomobilden Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Mazot ya da gaz yağı kullanmak arabalara bulaşan zifti temizlemek için en iyi yöntemlerden biri. Yumuşak ve temiz bir beze gaz yağını veya mazotu dökerek hassas hareketlerle arabanızdan temizleyebilirsiniz. Bastırmamaya dikkat etmeniz, arabanızın boyasını zedelememek için önemlidir.

Margarinle Zift Lekesi Nasıl temizlenir?

Kulağa ne kadar ilginç gelse de margarin, yapışan ziftin kurumasını sağlar ve böylece lekeler dökülerek yok olur. Daha uzun zaman alsa da kesin çözüm sunan bir yöntemdir. Margarini lekeli yüzeyin üzerine sürün. Zamanla zift lekesi kendiliğinden dökülecektir. Lekeler dökülüp kaybolduktan sonra ise yine deterjanlı su ile silmekte elbette fayda var. Böylece olası kalıntılardan da kurtulabilirsiniz.

Araba Camındaki Buz Neden Oluşur?

Araç camındaki buzlanma sorununun temelinde iç ve dış ortamdaki ısı farklılıkları yatar. Akşam motoru durdurup arabayı kilitlemeden önce bütün camları açarak aracınızı havalandırın. Böylece içerideki havanın dışarı çıkmasına ve her iki ortamdaki sıcaklığın geçici bir süreliğine de olsa eşitlenmesine izin verin. Bu basit önlemi uyguladığınızda arabanızdaki buzlanma probleminin gözle görülür ölçüde azaldığını fark edeceksiniz.

Araba Paspasları Nasıl Temizlenir?

Kauçuk paspasların temizliği halılara göre daha kolaydır. Paspası önce dışarı çıkarıp silkeyelin. Daha sonra sabun veya paspas temizliği için üretilmiş bir yıkayıcı ile paspası fırçalayarak temizleyin, işlem sonunda kuruması için serin. Halı paspasların temizliği kauçuk paspasa göre daha farklıdır. Paspası çıkarıp silkeledikten sonra şarjlı el süpürgesiyle süpürün. Bu sayede içinde birikmiş tozlardan arınmış olacaktır. Daha sonra, halı için üretilmiş özel bir sprey kullanabilir ya da sabunla yıkayıp fırçalayabilirsiniz. Unutmayın, halı paspasın kuruması zaman alacaktır. Halının nemli kalıp küflenmesini engellemek için iyice kuruduğundan emin olmadan sermemeye özen gösterin.

Araba İç Temizliği Nasıl Yapılır?

İşe paspaslarla başlayın. Paspasları dışarı çıkartıp güzelce silkeleyin ya da çok kirlilerse yıkayın. Daha sonra elektrikli süpürge veya şarjlı el süpürgesi ile aracınızın içini, zemini ve koltukların aralarını güzelce süpürün. Sıra koltuk temizliğinde; Deri veya kumaş koltuklarınıza göre seçeceğiniz, özel döşeme temizleyicilerinin kullanım talimatlarına uyarak koltuklarınızı temizleyin. Sonrasında özel spreyler kullanarak konsol ve direksiyon gibi kısımları parlatabilirsiniz. Detaylı oto temizliğini tamamlamak için camları da özel cam temizleme sıvıları ve mikrofiber bez kullanarak silmeyi ihmal etmeyin.

Yağ Çözücü Araba Temizliğinde Kullanılır mı?

Motordaki kir ve yağ, kayma tehlikelerine, aşırı ısınmaya, temas alanlarında elektrik direncinin artmasına ve diğer birçok soruna neden olabilir. Aracınızdan daha iyi performans almak için ustanıza da danışarak yağ çözücü kullanabilir ve yağlı kirlerden arındırabilirsiniz.

Aslen yayınlandı

Arabadan Asfalt Lekesi Nasıl Çıkar

Birçoğumuzun başına mutlaka gelmiştir ya da gelmek üzeredir. Gözünüz gibi baktığınız arabanızla erimiş bir asfalt yolda veya yeni asfalt yapılmış bir yoldan geçtiğinizde kötü bir sürprizle karşılaşırsınız. Arabanızın her tarafı zift olmuştur artık. Peki bu durumda ne yapmalıyız?

Arabadan Zift Lekesi Nasıl Çıkar:

1- Gaz yağı veya mazot kullanma: Bilinen en eski ve sağlam yöntemlerden biridir. Yumuşak bir bezin üstüne gaz yağı veya mazot dökün, bu bezle yavaş ve fazla üzerine bastırmadan ziftli bölgeyi silin. Gaz yağı ve mazot araba boyasına zarar verebilir bu yüzden fazla bastırmadan silmek önemlidir. Diğer bir önemli husus da, zift lekeleri çıktıktan sonraysa araba boyasının zarar görmemesi için mazot veya gaz yağı hangisini kullandıysanız araba üzerinde kurumasına izin vermeyin, hemen silinen bölgeleri su ve deterjan kullanarak güzelce yıkayın.

2- Margarin sürerek temizleme: Size biraz ilginç gelebilir ama oldukça etkili yöntemlerden birisi de ziftli bölgenin üzerine margarin sürmektir. &#;Yok artık daha neler iki de yumurta kırayım omlet olsun&#; demeyin. Çünkü bu yöntem en güvenilir zift çıkarma yöntemlerinden biridir. Arabadan asfalt lekesini çıkarmak için margarini ziftli bölgelere sürün. Yaklaşık yarım saat güneşin altında bir güzel bekletin. Margarin ziftin üzerinde eridikçe, zifti temizleyerek akacak. Bir süre bekletildikten sonra yumuşak bir bezle silindiğinde, zift lekelerinden kurtulacaksınız. Tüm bu işlemlerin ardından arabanızı güzelce yıkamayı unutmayın. Bol yağlı bir arabaya kimse binmek istemez.

3- Sinek İlacı ile temizleme: Ziftleri öldüreceğiz :) Arabanızdaki zift lekelerini çıkarmak için yeni bir teknik olan sinek ilacı spreyi yöntemini deneyebilirsiniz. Arabanızın ziftli bölgesine sinek ilacı sıktığınızda ziftler çıkacaktır. Bu işlemden sonra arabanızı güzelce yıkayın. Bu yöntemi deneyenlerle ilgili videoyu izleyebilirsiniz.

Etiketler: araba boyasındaki zift lekesini çıkarma, Arabadan Zift Lekesi Nasıl Çıkar, gaz yağı ile zift çıkarma, margarin ile zift lekesi çıkarma, mazot ile zift çıkarma

PAYLAŞTWEET

PAYLAŞTWEET

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır