1 dönümden kaç kg buğday çıkar / 1 dönümden kaç kg Buğday (Ekmeklik) alınır - Tarimziraat.com Forum

1 Dönümden Kaç Kg Buğday Çıkar

1 dönümden kaç kg buğday çıkar

1 Dönüm Buğday Ne Kadar Para Kazandırır? (7000 TL Alım 2023 Hesabı)

Buğday eken çiftçi para kazanıyor mu? İşte hesabı!

Bir buğday çiftçisi olarak bu hesaplama reel rakamlarla yapılmıştır. Bu yazımızda buğday ne kadar para eder sorusuna cevap aradık. Buğday maliyeti ve gelir hesabı, buğday ekim teknikleri, çiftçi ne yapmalı, 2023′ de 1 dekar buğdayın maliyeti ne kadar, buğday ekim maliyeti nasıl hesaplanır, 1 dekar buğdayın verimi nasıl hesaplanır, buğday maliyet tablosu, buğday maliyet analizi nasıl yapılır, 1 dönüm buğday samanı, 1 dekar buğday maliyeti 2023 hesaplama ve 1 dekara ne kadar buğday ekilir vs. merak edenler için detaylı bilgilere yer verdik.

1 Dönüm Buğday Ne Kadar Para Kazandırır?

Bir dönüm buğdayın satış fiyatını belirleyen bir dizi faktör vardır. Piyasa koşulları, tarımsal koşullar, tarım alanının çevresindeki şartlar ve satış yerinin konumu gibi faktörler etki edebilir. Öte yandan, buğday türü de elde edilecek kardan etkilenebilir. Bazı türler, daha büyük karlar sağlayabilirken, diğerleri daha küçük karlar getirebilir. Bir dönüm buğdayın satışı için gerçek para kazanma potansiyeline bağlı olarak ne kadar kazanacağınız değişebilir.

Bir Dönüm Buğday Ekim Maliyeti 2023 Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Buğday fiyatları değişkenlik gösterir ve kazanç potansiyelinin ne olduğu bağlı olarak farklı olabilir. Buğday tarlasından elde edilecek karın boyutunu belirlerken, pazarlardaki tarım ürünleri fiyatları, tarım alanının bölgesel çevresi, toprak arz-talep dengesi ve verimlilik oranı gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Bununla birlikte, genel olarak 1 dönüm buğdayın yıllık kazancı yaklaşık 20 bin lira verebilir.

2023 yılı dönüm başına buğday ekim maliyeti hesabı yapılacaksa aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir.

• Tarla kirası
  • Tohum bedeli
  • Mazot maliyeti
  • Gübreleme maliyeti
  • İlaçlama maliyeti
  • Diğer masraflar
  • Hasat masrafı
  • Toplam maliyet= (1 dönüm) Ortalama gelir=bulunur.

Buğdayın Üretim Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Buğday üretim maliyetini hesaplamak için dikkate alınacak unsurlar arasında tohum, gübre, tarımsal kimyasallar, savunma ürünleri, tarımsal makineler ve insan gücüdür. Her faktörün maliyetleri çeşitli kaynaklar aracılığıyla belirlenir. Örneğin, kullanılan tohumun maliyeti, bitki sağlığı ve üretim hedeflerine uygun olarak ekonomik en uygun seçenek aracılığıyla belirlenebilir. Aynı şekilde, gübreler, tarımsal kimyasallar, savunma ürünleri ve tarımsal makinelerin söz konusu tarım alanı için uygun maliyetleri belirlenebilir. Bir üretim için gerekli olan insan gücünün maliyeti ise işçilerin ücretleri, yol masrafları ve diğer sosyal aylıklar aracılığıyla belirlenir. Tüm bu maliyetler bütün birim maliyetine eklenerek buğday üretim maliyetinin ölçülmesi mümkün olur.

Buğdayın Üretim Maliyeti, ekim için gerekli giderler ve gelirler dikkate alınarak hesaplanmaktadır.

Tarımsal ürünlerin üretim maliyeti artık yöntemi ile hesaplanmaktadır. Kalıntı yöntemi ile maliyet hesabında Birim Ürün Maliyeti = Toplam Üretim Maliyetleri (TL) – İkincil Ürünlerin Değeri, TL / ana ürünün kg cinsinden miktarı olarak hesaplanır.

Örnek rakamlar ile hesaplama yaparsak: bir dekara toplam buğday üretim masrafları 150 TL, yan ürün değeri (saman geliri) 30 TL (saman miktarı x saman fiyatı) ve üretilen dane miktarı 300 kg ise, 1 kg buğday maliyeti hesaplama formülü=(150–30)/300= 0,4 TL/kg dır.

100 dönüm üzerini hesaplayalım ve 1000 dönüm üzerini hesaplayalım:

BUĞDAY MALİYET ANALİZ TABLOSU
GİDERLERBirim Fiyat (TL)Miktar1 Dekar Tutarı
TARLA KİRASI5001500,00
İLK SÜRÜM ( MAZOT/LT)22,35122,35
İKİLEME ( MAZOT/LT)22,350,511,18
ÜÇLEME (( MAZOT/LT)22,350,511,18
ARA SÜRÜM ( MAZOT/LT)22,350,511,18
EKİM ( MAZOT/LT)22,350,511,18
SÜRGÜ ve TIRMIK ( MAZOT/LT)22,350,511,18
TOHUM KAPATMA ( MAZOT/LT)22,350,511,18
ÇAPALAMA ( MAZOT/LT)22,350,511,18
TOPRAK İŞLEME İŞÇİLİĞİ (SAAT)20120,00
TOHUM BEDELİ (TL/KG)725175,00
GÜBRE BEDELİ (TL/KG)30601.800,00
GÜBRELEME İŞÇİLİĞİ (SAAT)20120,00
ZİRAİ MÜCADELE İLAÇ BEDELİ502100,00
ZİRAİ MÜCADELE İŞÇİLİĞİ (SAAT)200,510,00
ZİRAİ MÜCADELE YAKIT ( MAZOT/LT)22,350,511,18
SU BEDELİ506300,00
SULAMA İŞÇİLİĞİ2010200,00
BİÇERDÖVER HASAT/ OT BALYALAMA (da)65165,00
NAKLİYE (PAZARA veya İŞLETMEYE )0,25600150,00
DİĞER GİDERLER1001100,00
AMORTİSMAN %50,05 114,00
SERMAYE MALİYETİ0,09 216,00
GELİRLER
ANA ÜRÜN GELİRİ45002.000,00
YAN ÜRÜN GELİRİ0,5350175,00
ÜRÜN DESTEĞİ0,150050,00
MAZOT ve GÜBRE DESTEĞİ42142,00
SERTİFİKALI TOHUM DESTEĞİ ( TL/KG)0,12253,00
TOPLAM GELİR (da/TL)  2.270,00
TOPLAM GİDER (da/TL)  3.881,75
(TL)
( 1 DÖNÜM 500 KG VERİM ÜZERİNDEN HESAPLAMA)

NET GETİRİ (1 DEKAR )  -1.611,75

Kuru arazi verim ortalama: 500 KG olur ise

Hesaplamaya göre 1 dönüm buğday ekim maliyeti 3.881,75 lira,100 Dönüm için buğday ekim maliyeti toplam masraf 388.175 TL olmaktadır. Toplamda aşağı yukarı 100 DÖNÜM ARAZİDE 388 bin TL gideriniz olmaktadır. Buğday ekimi maliyeti bu şekilde hesaplanmaktadır.

Dönüm başına Buğday Gelir Hesabı aşağıdaki gibidir:

BUĞDAY gelirleri toplandığında bir dönüm buğday kazancımız toplamda 2.270 TL olacaktır.

100 dönümx2,270=227.000 olduğuna göre yuvarlak hesap 230 bin TL para eder.Toplamda giderimizi 388,100 lira olarak hesaplamıştık. 100 dönüm İçin Kârımız yani gelirimiz -161,175 bin TL olmaktadır.

1 dönümde 1.611,75 TL zarar bırakır. Dönüm başına alınan verime göre buğday maliyeti değişkenlik gösterdiği bilinmelidir. Ayrıca giderler ne kadar azaltılırsa ve buğday satış fiyatı yukarıdan yapılırsa cebe kalan net karda o kadar fazla olacaktır.

Elbette bölgenizdeki masraflar ve gelirler farklılık gösterecektir fakat eğer doğru bir şekilde farm yaparsanız tablo artı veya eksi %5 olarak değişecektir.

Buğdayın Üretim Maliyeti ekim için gerekli giderler ve gelirler gözönüne alınarak bulunur.

Üretim maliyeti hesaplamasında:

• Ürünün işçilik maliyeti (direk işçilik maliyeti)+
  • Ürünün şu anki maliyeti+
  • Hammadde maliyeti+
  • Makine maliyeti+
  • Tohum, Gübre maliyeti+
  • Direk ilaçlama maliyeti gibi unsurlar gözönüne alınarak hesaplama yapılır.

Buğday maliyet cetveli hazır 2023 sezonu dönüm başına buğday üretim maliyetler unsurları şu şekildedir:

(Buğday) Tek Yıllık Bitkisel Ürünlerde Maliyet Masrafları Unsurları:

• Değişen Masraflar:
    • Tohum ve fide
    • Gübre, kireç vb.
    • Mücadele ilacı
    • Akaryakıt ve yağ
    • Alet ve makinelerin tamir bakım masrafları
    • Geçici işgücü ücreti
    • Makine kirası
    • Su ücreti
    • Ürün sigortası
    • Değişken masrafların faizi (döner sermaye faizi)
    • Götürü yaptırılan işlere ödemeler
  • Sabit Masraflar
    • Sabit sermaye unsurlarının amortismanı
    • Sabit sermaye unsurlarının faizi
    • Diğer sabit masraflar(Vergi, Sigorta, Bina ve barınak masrafları, Sulama tesisi masrafları, Arazi kirası, Daimi işgücü ücreti, Aile işgücü ücreti, Genel yönetim giderleri )

Buğday ton başına 7.000 TL’ye alınacak. TMO buğday alım fiyatları isimli yazıda belirtilen tutarları inceleyerek 1 dönümden alacağınız ton miktarını ve kazanacağınız parayı hesaplayabilirsiniz.

1 KG Buğday üretim maliyeti 2022 yılında 7 TL’ye ulaştı. 2022 yılı verilerine göre ise: Bir dekar buğday için işçilik, traktör değer kaybı, Bağ-Kur primi ve enflasyon kaybı gibi giderleri hesaba katmadan yaptığımız hesaplamaya göre kuru tarımda 1 kg buğdayın üretim maliyeti 7 TL’dir.

Traktör amortismanı, işçilik, traktör arızaları, lastik aşınması, servis bedelleri, yemek bedelleri, değişmesi gereken parça fiyatları ve Çiftçi BAĞ-KUR primleri bu hesaba katılmaz. (Ayrıca çiftçinin bir dekar buğday için yaptığı harcamanın enflasyon nedeniyle değer kaybetmesi dahil edilmemiştir.)

Buğday Eken Çiftçi Neden Para Kazanamıyor?

Çiftçilerin para kazanamamasının birçok nedeni vardır. Bunlar arasında düşük talebin gelişmiş ülkelerde tarlaların çok büyük olması, fiyatların çok düşük olması, üretim maliyetlerinin yüksek olması ve pazarlara erişimin sınırlı olması sayılabilir. Ayrıca, zaman zaman hava şartlarının talebi etkilemesi, gübrelerin, sağlık ürünlerinin veya güvenliğin eksik olması da bu sorunu daha da kötüleştirebilir.

Verimlilik esasına göre çalışmadığımız için çiftçi buğday ektiği halde neden kazanamıyor sorusuna cevap verebiliriz. Peki Verimlilik esası nedir?

• Yani, dönüme 500 kg aldığınız zaman kazancınız 20.000 TL’ye düşer.
  • Buğday tohumu mazot gübre gibi sarf malzemeleri vadeli alışveriş yaparsınız kazancınız 30.000 TL’ye düşüyor.
  • Ürettiğiniz buğdayı kaliteli üretmez ve Çiftçi kayıt sistemine dahil etmeyip tüccara satarsınız kazancınız 25.000 TL’ye düşer.
  • Bütün bu zirai faaliyetleri kredi kullanarak yapıyor iseniz kazancınız 30.000 TL’ye düşerken,
  • Yukarıdaki hesaplamalara göre eğer tarla kendinize aitse yıllık kazancınız 59.000 TL’ye çıkar. Bu esaslar dikkate alındığında kazanmak mümkün.

Buğday alım fiyatı 2022 yılında 6,4 TL. Buğday fiyatını buradan inceleyebilirsiniz

Çiftçinin Yapması Gerekenler

Buğdaydan para kazanamayan çiftçiler, bu sorunları çözmek için buğday üretimi ile ilgili dikkat etmesi gereken birçok ayrıntıya sahip olmalıdır. Öncelikle, çiftçilerin sebze ve meyve bitkileri gibi çeşitli ürünler yetiştirerek yıllık getiriyi arttırma konusunda kaydedebilecekleri kârlılık farkını değerlendirmeleri önemlidir. Sonra, tarla koşullarını optimal hale getirmek için bitki besleme, tohum, sulama, hastalık kontrolü, böcek kontrolü, hava durumu takibi ve diğer güvenlik önlemleri alınmalıdır. Ek olarak, pazara erişim, girdi satın alma, üretim süreci boyunca güvenlik, yakıt ve mühendislik desteği gibi diğer ayrıntılar da dikkate alınmalıdır.

Buğdaydan para kazanmak için verimli üretimin önemi büyüktür. Çiftçinin Yapması Gerekenler Şunlardır:

• Doğru tohum seçimi
  • Doğru gübreleme
  • Zamanında sulama, verim artışına yönelik uygulamalar
  • Çiftçi kayıt sistemine dahil olup devletin verdiği desteklemeleri almak
  • Özel bankalardan ticari faiz kullanmamak, başarıya götüren ya da başarısızlığa götüren etkenlerdir.
  • Kullanılan makine ekipmanlar bunların amortismanları işgücü çiftçinin sosyal güvencesi hesaplamamıştır bunlar da bir gider kalemidir. 
  • Ayrıca buğday çiftçisi yılın sadece 6 ayında içerir. Yılda sadece 15 gün çalışarak bir yıllık yiyeceğinizi kazanamazsınız. Çiftçilik faaliyetini 1 yıla yaymak zorundasınız.  Bunun için farklı ürün desenleri ile çalışmalısınız.

Bunca yıllık tecrübe birikim ve etrafındaki çiftçilerin yaşamlarını yakından incelediğinde görülen durum:

• Kazanamıyor olmanın temelinde faizle veya vadeli alışverişler yapmak yatıyor.
  • İkinci sırada doğru tohum seçmek doğru gübreleme yapmamak, zamanında sulama, “bak iyi fiyata satamıyor olmak” devletin teşvik destek ve hibesinden faydalanamamak kazancı düşürmektedir.
  • Devletin verdiği buğday fiyatı iyi bir fiyattır ve işini zamanında düzgün yapan tüm çiftçilerimizin bu işten para kazanmaması için hiçbir sebep yoktur.

Doğru Buğday Ekim Teknikleri

Doğru buğday ekim teknikleri çoğunlukla kullanılan tohumla ve fiyat / performans dengesini optimum seviyeye çıkaracak şekilde gübre kullanmakla başlar. Bu, tarımsal alana optimum doygunluk kazandıracak boyutta bir sürüdürmeyi gerektirir. Gübre aracılığıyla toprağa uyarıcı maddenin girilmesi gerçekleştirilmelidir, yani tohum havuzuna yeterli hacimde su eklenmiş olmalıdır. Sonraki adım toprak işlenmesidir. Bu, arazide bulunan çalışma cihazlarının kullanılması ile özel olarak gerçekleştirilen bir süreçtir. Son olarak, tohum kuşağına doğru doğru bir şekilde ekilmelidir. Bu işlemi tamamlayan tarlalarda normal sulama faaliyetlerine devam etmek için uygun ortamlara sahip olan larvaların kullanılması da gerekebilir.

Buğdaydan istenilen geliri elde edebilmek için ekim yapan çiftçinin ekim teknikleri konusunda da bilgi sahibi olması gerekir.

• İlk dikkat edilmesi gereken genetik olarak iyi ve uygun tohum seçimidir. Tohumun uygunluğu verimi arttırmanın en önemli sebebidir.
  • Üretim teknikleri nasıl olursa olsun, tohum kaliteli değilse üretim de verimsiz olacaktır.
  • Tohumluk seçiminde sertifikası olanlar tercih edilmelidir. Özellikle İç Anadolu bölgesinde kullanılacak tohumların takviye edilmesi gerekmektedir. Tohumların bir köklendirme maddesi ile hazırlanması gerekir.
  • Buğdayın ihtiyaç duyduğu temel maddeler azot ve fosfat olmaktadır. Bu nedenle verilecek olan gübre ile seviyenin dengelenmesi sağlanabilir.
  • Buğday ekim işleminin erken ya da geç yapılması, tarihlerini bilmemek verimi düşüren etkenler arasında yer almaktadır.
  • Taban gübresi ve üst gübrelemeye de dikkat etmek gerekir. Tohum yataklarının hazırlanması ve varsa yabani otların uzaklaştırılması gerekecektir.
  • Ekim zamanları bölgelere göre değişmektedir. Toprağın nemi ekim derinliğini etkilediğinden ekim zamanlarının bilinmesinde fayda vardır.
  • İç Anadolu bölgesinde ekim zamanı Ekim ayının ilk haftalarında, Trakya veya Ege bölgelerinde ise Ekim sonu ve Kasım ayının ilk haftalarında yapılır. Erzurum gibi bölgelerde ağustos sonu eylül başına kadar ekim yapılabilir.

Bu uygulamalar ile üretimden yüksek verim alınabilir. Bu hususlara dikkat ederek kazanç oranlarınızı artırabilirsiniz.

Buğday Maliyet Analizi Kaç TL?

Buğdayın yetiştirilmesi ve bakımının maliyeti 300 TL 800 TL arasında değişir. Buğday maliyet analizinin ücreti, hesaplanan işin kapsamına, zorluk seviyesine ve verilere erişimin kolaylığına bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle, bir buğday maliyet analizi için ödenmesi gereken ücreti önceden belirlemek zordur.

1 Dönüm Tarladan Ne Kadar Saman Çıkar?

1 dönüm/dekar tarladan buğday sapının o yıl kalitesine göre ortalama o tarladan 5 ila 11 arası saman balyası alınır. Arpa ve diğer tahılların sapları çok ise çok balya az ise az balya çıkar.
Tarlanın ebatları, toprak özellikleri ve bitki örtüsüne göre değişkenlik göstermektedir. Bir dönüm tarladan ne kadar saman çıkarılacağını tahmin etmek için çeşitli faktörler değerlendirilmelidir. Birim alan başına saman miktarı, saman yetişme süresi, bitki örtüsüne bağlı dolgu oranı, bitki ile doldurma oranı, mevsim şartları ve bitkinin gelişim süresi gibi önemli etkenler değerlendirilmelidir.

1 Dönüm Tarla Kaç Kilo Buğday Verir?

1 dekardan kaç ton buğday çıkar derseniz, yağışın bol veya zamansız olduğu zamanlarda, tarlalarda gübrelemeye bağlı olarak yaklaşık 1 dekardan en az 10 kilo, yani 300 kilo buğday alırsınız.
Türkiye’de ortalama dönüm başı verim ekmeklik buğdayda verim 44, makarnalık buğdayda 90 kilogram artarak, ekmeklikte 281, makarnalık buğdayda 322 kilograma çıktı.

1 Dönüme Ne Kadar Buğday Ekilir?

1 Dönümlük tarlaya makine ile yapılacak ekimde, dekara 16-18 kg tohum yeterli iken, serpme ekim ile ortalama 25- 30 kg buğday tohumu atılır.

1 Dönüm Buğday Kazancı ne kadardır?

Sulama, iyi hava koşulları, kaliteli tohum ve gübre ile tek beyanla 750 kilograma kadar buğday elde edebilirsiniz. İklim ve toprak yapısına bağlı olarak 1000 kilograma kadar çıkan alanlar da bulunmaktadır.
Bir dönüm buğdaydan ortalama 450 kg alsak ( son günlerde ortaya çıkan hastalık nedeniyle verim çok daha düşebilir, bölge ortalaması olarak dikkate alalım 1,60 TL den satsak bir dönüm buğdayın getirisi: 450 * 1,60 = 720 TL net gelir.
Kg başına 10 kuruş prim desteği 450 * 0,10 = 45 TL prim desteği
Mazot & gübre desteğini de 42 TL olarak alırsak:
bir dönüm için toplam gelir 807 TL olur.

Üretim Maliyeti Ne Kadar?

Üretim maliyeti, üretim sürecinde girdilerin satın alınması, hammaddelerin üretimi, çalışanların ücreti ve vergi gibi masrafları kapsayan bir toplam maliyettir. Bu maliyetleri kar edebilmek için ürünleri satmak zorunda olan bir üretici veya üretici grubundan elde edilir.

Maliyetler Nelerdir?

Maliyetler, çeşitli aktiviteler için gerekli çaba ve ücretlerdir. Maliyet, bir ünite malın (veya daha fazla) elde edilmesi için harcanan üretim faktörleri (emek, sermaye, toprak) toplamına denir.

Toplam Maliyet Nasıl Bulunur?

Toplam maliyet ise, toplam sabit ve değişken maliyetlerin toplamıyla ortaya çıkan maliyetlerdir.

1 Dönümden Kaç Kg Saman Çıkar?

Mevsime ve yağışlara göre sap çok olursa 1 dönümden 0,5 ton ile 750 kilogram arasında saman balyası elde edebiliyoruz.

1 Kg Buğday Kaç TL?

Borsa da harman sonrasında 1 kg buğday 6.4 TL fiyata satılmaktadır.

GÜNCELLEME 2023:

2023 yılı itibariyle mazot fiyatları 27 TL. civarında olması ve gübre fiyatlarının da yükselmesi nedeniyle maliyetler artmış olsa da, TMO tarafından buğday alım fiyatlarının destekleme ile birlikte 7.000 TL olarak açıklandı. Buna göre çiftçinin ortalama olarak kazancı makalemizde yer alan miktarlardadır.

Seda Editör

Seda Editör

1986 yılında İstanbul’da doğdum. İstanbul Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler bölümünden mezunum ve 5 yıldır editörlük yapıyorum. Ekonomi bölümü editörüyüm.

FacebookPinterestLinkedInInstagram

Cevap-Bul.com

• Blog
  • İçindekiler

1 dönüm den ne kadar buğday çıkar?

Dünya ortalama buğday verimi dekara 327 kilogramı bulmaktadır. Gelişmiş ülkelerde buğday verimi dekar başına 500 kilogramın altında değil.

Buğday ne kadar kazandırır?

1 dönüm buğdayın bıraktığı kar 300 ila 600 kg buğdayın toplam kar ise 450 TL ila 1.000 TL olacaktır. Bu ham sayıların en az yarısı maliyetlerdir. Buğdayın fiyatı 2021 yılı için ton başına 1.500 TL’dir.

1 dekardan ne kadar arpa alınır?

Tarlanın durumu ve ürün çeşidine göre buğdayda dekar başına 400-600, arpa da ise 400-550 kilogram verim elde eden çiftçiler, bu sayede yüksek gelir elde edecek.

Buğday dönüme kaç kg verir?

Normal şartlarda makine ile ekimde, dekara 16-18 kg tohum yeterli iken, serpme ekim ile ortalama 25 – 30 kg buğday tohumu atıl- maktadır.

1 ton ekin kaç TL?

ALIM FİYATI TL/TON 2019 yılında 1350 TL/ton olan Kırmızı/beyaz sert ekmeklik buğday fiyatı 2020 yılında % 22.2 artırılarak ton başına 1.650 TL olarak belirlendi.

Ekiz buğday dönüme kaç kilo verir?

Dekara 500-900 kg verim alınabilir. İç Anadolu ve Geçit Bölgelerinin sulu alanlarına uygundur. Beyaz başaklı, kylçıklı, kırmızı ve sert daneli olup Bezostaja-1 kalitesinde veya daha iyi kalite verebilmektedir.

1 ton arpa ne kadar?

– Arpa ; 1.950 TL/Ton.

1 dönümden kaç balya arpa çıkar?

1 dönüm/dekar tarladan buğday sapının o yıl kalitesine göre 5 ila 11 arası saman balyası alınır. Arpa v ediğer tahılların sapları çok ise çok balya az ise az balya çıkar.

1 dönüm tarlaya ne kadar arpa ekilir?

Mibzerle ekimde dekara 18 kg, elle ekimde dekara 20 kg Arpa atilir. Azot arpanin beslenmesinde önemli rol oynar ve proteinin temelini olusturur.

1 kg buğdaydan ne kadar un elde edilir?

Şu anda yürürlükte olan 0,55 kepek oranında un, 100 kilogram buğdaydan alınan 68 kilogram unla üretiliyor. Bu işlem yapılırken kepek oranının azaltılması için buğdayın çekirdek kısmına yakın bölümler alınıyor.

2021 de buğday fiyatları ne olur?

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, 2021 yılı hububat satış fiyatlarına ilişkin, “2 bin 250 TL’ye aldığımız ikinci grup ekmeklik buğday fiyatımızı hasat bitimiyle beraber 2 bin 450 TL’den, makarnalık buğday fiyatımızı da 2 bin 650 TL’den, arpa satış fiyatımızı da 1.950 TL’den satışa açmayı …

En verimli buğday hangisi?

Islah çalışmaları sonucunda geliştirilen ve iki yıldır Türkiye’nin farklı bölgelerinde üreticiler tarafından tercih edilen yerli ve milli tohum çeşidi “Hüseyinbey”in kullanıldığı Çorum’daki bir dekarlık tarladan 1 ton 730 kilogram verim alındı.

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır